TWEEDE KAMER HEEFT SCHERPE KRITIEK OP FRANSE HOUDING Overleg van „vijf" met Engeland gaat door Sla* EEN STUDIEGENOTE VAN EINSTEIN, THANS REEDS ZESTIG JAAR LEIDSE, BOEIDE GISTERAVOND TV-KIJKERS Tranen voor Johannesburg Derde poging „Thuntank 7" 70-jarig huwelijk in Enschede Valse scheur in Tweede Kamer VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 O C Er is een grote slag toegebracht aan het onderling vertrouwen tussen de De Iweede Kamer heeft gistermiddag algemeen het beleid van zes en het is niet te veel gezegd om de Franse president inzake het overleg tussen Engeland en de te spreken over de crisis in de EEG. EEG veroordeeld. De woordvoerders van de verschillende fracties De politieke samenwerking in de lieten niet na, daaraan in forse termen uitdrukking te geven. zes nu uitgesloten en ongetwijfeld Prof Vondeling (PvdA) was het sterkst in zijn stellingname ^al J*®* gebeurde repercussies voor tegenover het Frans-Duitse vriendschapsverdrag. Volgens hem !Lfen\eenschap en moet er druk op Bonn uitgeoefend worden om dit verdrag onge- binnen de NATO hebben1 nwer daan te maken. Wij zullen West-Duitsland duidelijker en zonder omwegen moeten verklaren, dat het nu moet kiezenLater zei minister Luns, dart; al een begin was gemaakt met het geor- KVP* GFFN OFFFRS OP Franse bewegingen zijn in strijd met ganiseerd overleg tussen de vijf de feiten. De ware reden ligt in het Europese landen van de Gemeen- TIFT ÏTRATVQF ATTA AP politieke vlak. Het Franse optreden schap en Engeland. Onderzocht wordt r Il/lllulj X TlTin 1 c ftnAirKtlir Mat /3a» anlitia. /-v-f ar rro^arr» ar»lill/ „nrflar lrara „rar of er gezamenlijk verder kan wor den onderhandeld. Formeel juridisch tien maanden geleden voor de dag is dit mogelijk, maar het is de vraag moeten komen^ toen men nog moest of het Verenigd Koninkrijk daartoe is daarom onoirbaar. Met de politie ke redenen had de president vijf- Ook mr. Biesheuvel (Afy) had kri tiek op de West-Duitsers. Hij meen de, dat Adenauer zonder meer in de besluiten met Engeland te onderhan- bereid is. Gaullistische valstrik is gelopen. Wat delen. er met het verdrag moet gebeuren, moet de Duitse Bondsdag uitmaken, aldus de AR-woordvoerder. Overi gens was het verdrag z.i. voor een verzoening niet noodzakelijk, omdat me$ name bij de ondertekening voor het verdrag van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap er een verzoe ning tussen Engeland en Frankrijk had plaatsgevonden. De heer Blaisse van de KVP zei, dat hij geen offers wilde brengen op het Franse altaar. Hij wil niet meewerken aan het Franse plan voor een Europees zuivelreglement. Alles tegenhouden wat in strijd is met de eenwording van een zo groot mogelijk aantal landen en bevorde ren wat daartoe kan medewerken. De heer Blaisse wenste nader te wor den ingelicht over het Westduits- Franse vriendschapsverdrag. Ook dr. Noordenbos van de PSP sprak zijn teleurstelling uit over de gang van zaken. De enige, die met een beetje leedvermaak lachte en dat ook in zijn rede tot uitdrukking bracht was de communist Bakker. Bewogen Luns Een bewogen minister Luns had daaraan voorafgaand een beroep ge daan op de volksvertegenwoordiging, achter de regering te staan bij- haar streven de door Frankrijks houding ontstane kloof tussen het Verenigd Koninkrijk en Europa te beperken. Wellicht zullen daarbij offers moe ten worden gebracht, maar 'n hand having van de Atlantische samen werking is dat offer waard, 't Gaat thans om de grondslagen van de vrije wereld en om de handhaving van de democratische normen in de internationale samenleving van de democratische normen in de inter nationale samenleving, aldus de be windsman, die voorts meedeelde, dat de Nederlandse regering besloten heeft de banden met Engeland nog nauwer aan te halen. Het overleg met Engeland is reeds begonnen, aldus de minister, die duidelijk liet uitkomen, dat ook ten aanzien van het nemen van beslis singen in de Europese gemeenschap contact met Engeland zal worden opgenomen. Zijn wil is wet De wil van de Franse president is blijkbaar wet en niet alleen in Frankrijk, maar schijnbaar ook in de zes andere landen. Te vrezen valt, dat de president in de toekomst ver der zal gaan. De regering laakt dit optreden scherp. De Franse motive ring is volstrekt ongefundeerd. De Ter gelegenheid van de 750e opvoering van „My fair Lady" in Antwerpen, is Johan Kaart donderdag op de Groenplaats uit geroepen tot „ere-vuilnisman" van de Scheldestad. De bijgaande foto geeft een beeld van deie meer vrolijke dan plechtige gebeurtenis. De voorzitter van de Nederlandse Katholieke Schilderpatroonsbond, tevens voorzitter van het bedrijf schap schildersbedrijf, de heer H. Kok, heeft in een brief aan het bondsbestuur van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond (NR KM) bedankt als bestuurslid-audi tor. De heer Kok meent aldus de „Volkskr." dat het bestuur van de NRKM zijn kandidatuur voor een zetel in de Tweede Kamer zou hebben bemoeilijkt. Van de zijde van de NRKM is meegedeeld, dat men als organisatie generlei verant woordelijkheid draagt voor de sa menstelling van de KVP-lijsten. OP DE :n De waddeneilanden hebben nogal moeilijkheden tengevolge van de opnieuw ingetreden vorst. De sleep boot „Stortemelk" is gisteren heen en terug gevaren tussen Terschel ling en Harlingen om de gasfabriek van West-Terschelling van 5508 kg propaangas te voorzien. Morgen zul len de „Stortemelk" en de „Vlie land" uit Terschelling vertrekken om passagiers en goederen naar Harlin gen over te brengen. Het eiland Ameland heeft nog steeds contact met het vasteland per vliegtuig. Van maandag af tot en met donderdag hebben de Luchtstrijd krachten twaalf maal op het vlieg veld Ballum geland en hebben tien kleine vliegtuigen van „Simberg" 'n vlucht gemaakt. Van het eiland wer den 38 personen vervoerd. Vijftien personen maakten de reis naar Ame land. Met de tien vluchten yan „Sim berg" zijn 3700 kg veevoer naar het eiland gebracht. MEVR. DR. NIEUWENHUIS VIERDE HAAR NEGENTIGSTE VERJAARDAG IN STILTE Gisteravond werd televisiekijkend Nederland geroerd door de herinneringen, die een Leidse, negentigjarige, beminnelijke dame ophaalde, namelijk mevrouw dr. M. Nieuwenhuis-baro- SPOED MET DUURDERE nesse Von Uexküll Güldenbrandt. Zij is weduwe van de be- CDAADVA ADTir kende Borneo-reiziger en Leidse hoogleraar prof. dr. A. W. oi UUKKAAKl JE Nieuwenhuis, en woont thans in het grote huis aan de Jan van Gistermiddag zei in de Tweede Gooyenkade nabij de Wouterenbrug. Kamer onderminister Stijkei, van Mevrouw Nieuwenhuis studeerde rond de eeuwwisseling Vervoer, dat er spoed gemaakt zal D 7.. moeten worden met de behandeling aan het Polytechnicum te Zurich m een tijd, dus dat er nog van het verzoeken van de spoorwe- weinig vrouwen zich aan de hogere studie waagden. Maar, zoals gen om het spoorkaartje duurder te kt/^d\/ -lil. j- mogen maken. Z1J gisteravond tegen de INL/KV-reporter zei, heel haar studie De kostenstijging van de NS zal komt haar thans minder belangrijk voor dan het werk dat zij in de komende maanden niet onge- na de oorlog heeft kunnen doen voor de zestigduizend honge- daan kunnen worden gemaakt. Maar i i j c ij i j i. van een kringloop van hogere kos- rende kinderen uit acht Luropse landen en vooral na de jongste ten, hogere prijzen en minder ver- wereldoorlog voor de inwoners van de Baltische landen, ver- secretarif^11 9prake' zei de 9taats" drukt en geslagen, tot diepe armoede vervallen. Voorts vindt hij, dat een spoedige beslissing nodig is over de spoorweg Mevr. Nieuwenhuis is zelf een telg Ehrenfest, waar Einstein in zijn Amsterdam - Schiphol-Leiden - Den een OU(j geslacht in Letland. Haag. Overleg tussen NS en regering - - - - wordt nog gevoerd. Ter gelegenheid van de 25e verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix slaat de Rijksmunt te Utrecht twee soorten gouden penningen haar een ontwerp van Geurt Brinkgreve te Amsterdam, welke bij banken en juweliers ge kocht kunnen worden. De grootste penning meet 25 mm doorsnede .heeft een gewicht van 7,8 gram bij een (muntgoud) gehalte van 900/000. De prijs is 55. De kleine penning meet 18,8 mm doorsnede, heeft een gewicht van 3,9 gram bij een (muntgoud) gehalte van 900/000 en kost 33,-. Distributeurs zijn de Edelmetaalbedrijven van H. Drijfhout en Zn. en de N.V. Schoei» te Amsterdam. ,Leidse tijd' dikwijls op bezoek kwam Als naaste buur van de familie heeft zij veel grappige herinneringen aan de grote geleerde. Zo bevestigt ook zij, evenals mevr. Ehrenfest het ons indertijd ten aanzien van Ein- ■j stein heeft gedaan, dat deze theore ticus geen groot rekenaar was en eigenlijk niet al te best in de klas sieke wiskunde. Mevr. Nieuwenhuis kan echter nog een tweede periode uit het leven van Einstein aan haar ervaringen toevoe gen; zij heeft hem gekend als mede student aan de universiteit van Zü- rich. Zij zegt: over de gehele linie waren mijn cijfers, bij elkaar opge teld, nog een halve punt hoger dan die van Einstein: wel een bewijs, hoe weinig waarde men aan cijfers moet hechten. Want los van de wis kundige vaardigheid was Einstein natuurlijk een ziener, een man met visie, die wijdse perspectieven ont waarde in de hoogste regionen van de wetenschap. In Zürich zat zij in het laborato rium tegenover hem. Een idealisti sche figuur met brandende ogen, die er bijvoorbeeld behagen in schepte thuis op "ulote voeten te lopen. Bovendien was hij verslingerd aan de muziek; hij speelde viool. Maar toen later een bekend compo nist eens speciaal voor Einstein een compositie had geschreven, was deze toonzetter teleurgesteld over de mu zikale vaardigheid van de grote ge leerde. Componist en wiskundige na- Passagiers wachten nog steeds in motel De in Nederland gestrande Zuid- afrikaanse en Britse passagiers, die zondag j.l. met een vliegtuig van Ca ledonian Airways naar Johannes burg hadden moeten vertrekken, doch in Nederland strandden omdat het Zuidafrikaanse reisbureau Im pala Skyways de passage niet be taalde, blijven samen met drie Ne- Zaterdag 2 februari gaan de man nen van de bergingsmaatschappij Van de Tak voor de derde maal pro beren de Zweedse kusttanker Thun tank 7 te kantelen. De twee voor gaande pogingen deze week zijn mis lukt. De eerste keer, maandag jl., knapten twee van de vier stalen stroppen, die om het scheepje waren aangebracht. Een dag later werden de werkzaamheden opnieuw uitge steld, toen het hefvermogen van de drijvende bok Simson niet groot ge noeg bleek om de Thuntank 7 te kan telen. Zaterdag a.s. gaan de drijven de bokken Arend en Colossus het proberen. Wanneer men er in slaagt de Thuntank 7 te kantelen, wordt het vaartuigje leeg gepompt. Dan zal in eerste instantie het werk van de ber gers beëindigd zijn. derlandse luchtreizigers in het mo tel aan de rijksweg naar Den Haag onversaagd op ander vervoer wach ten. Zij zitten daar nu reeds vier dagen en hun hoop is thans geves tigd op een dochtermaatschappij van Olitalia, de Societa Aerea Mediterra- nea, met wie het zo omstreden Zuid afrikaanse reisbureau Impala volgens de laatste telefonische berichten een afspraak heeft gemaakt de passa giers in Amsterdam op te halen. Volgens de hoofdvertegenwoordiger van Alitalia, de heer G. Gamba, kan het vliegtuig van de S.A.M. echter niet vóór morgenavond worden ver wacht en zal waarschijulijk zater dagavond in Nederland arriveren. Intussen hebben twintig van de circa zeventig gestrande passagiers vandaag Amsterdam per trein ver laten. Zij zijn geholpen door het En gelse reisbureau International Air, waarbij zij de terugreis hadden ge» boekt. Dit bureau heeft er voor ge zorgd dat de twintig luchtreizigers vandaag met een lijnvliegtuig van de Franse maatschappij UAT van Parijs naar Johannesburg zijn ver trokken. Slechts werd deze passa giers gevraagd een derde van de passage zelf te betalen, eventueel na aankomst in Zuid-Afrika. De ambassade van Zuid-Afrika be taalt thans het logies in het motel voor alle passagiers die daartoe zelf niet meer in staat zijn, niet alleen voor de Zuidafrikaanse doch ook voor een tiental Britten, die hun do micilie in Zuid-Afrika hebben. Al leen de drie Nederlandse pasasgiers kunnen niet op financiële hulp van de Zuidafrikaanse ambassade reke nen. Zij bezitten nog steeds de Ne derlandse nationaliteit, hoewel ze ja ren geleden naar Zuid-Afrika emi greerden. fa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG (Advertentie) men de muziek door. Achteraf vond de componist, dat het wel in het be lang der vertolking zou zijn als de wiskundige eens tot vier leerde tel len Bij bezoekjes van de familie Nieu wenhuis aan het huis van de Ehren- festen kon men merkwaardige mu zikale visies horen op Mozart en Beethoven: Einstein op de viool, Eh renfest op de piano. Het was altijd een boeiende bezigheid met zichzelf te wedden wie het eerste klaar was. Mevr. Nieuwenhuis, toen nog mej. Margaretha van Uexküll promoveer de in Zürich in de Botanie. Toen bleek, dat een van haar professoren al voor een belangrijk deel haar toe komst bepaald had, zij zou in de plantentuin te Buitenzorg (Nederl. Indië) gaan werken, onder leiding van de Leidse prof. Treub. Daar in het voormalig Ned. Indië, leerde zij haar echtgenoot kennen, de arts dr. Nieuwenhuis, die tien jaar onder de Dajaks heeft gewerkt en de bijnaam droeg van „de grote tovenaar". In het begin der eeuw werd het huwe lijk gesloten, enige jaren daarna volgde de benoeming van dr. Nieu wenhuis tot professor te Leiden. Een van de uitspraken, kenmer kend voor mevT. Nieuwenhuis gis teravond op het TV-Memo-program- ma van de NCRV was: meisjes gaat veelal in Leiden studeren om een man te krijgen. Het is een dure me thode, want de regering legt bij elke student 5000 gulden. Mevr. Nieuwenhuis is vandaag negentig jaar geworden. In alle stilte, wilde er geen drukte van maken, maar haar huisgenoten, meisjesstu denten die haar als een tweede moe der zien, zullen de dag niet onge merkt voorbij hebben laten gaan. Het echtpaar J. WeldinkGerrit sen (man 94 en vrouw 88) te En schede hoopt morgen zijn 70-jarige echtvereniging te vieren, een feest, dat de nog zeer vitale echtelieden met spanning tegemoet zien. De dia manten bruiloft zal gevierd worden met zeven kinderen, acht kleinkin deren en zes achterkleinkinderen. Met een van de kinderen maken ze nog dikwijls autotochtjes in de omgeving, ook over de grens en lan ge jaren waren'ze ook van de partij bij de jaarlijkse autotochten voor bejaarden. Vorig jaar gaven ze daar echter de brui aan. „Het zyn alle maal jongelui, die meegaan en ze zijn zo langzaam met in- en uitstap pen", zei de bruidegom met onver holen minachting voor „het jonge ge slacht". VEERDIENST AMERONGEN-ECK EN WIEL HERSTELD De veerboot Amerongen - Eek en Wiel (Gld) is vanaf vanmorgen weer in de vaart voor verkeer tot 1500 kg. Overtochten worden gemaakt tussen zeven uur 's morgens en tien uur 's avonds. In verband met het komende reces van 219 februari van de Tweede Kamer werd in de nacht van 31 januari op 1 februari doorvergaderd. Stipt te midder nacht begaf een statige bode in rok zich naar de scheurkalender naast het voorzittersgestoelte om er, staande op de tenen, een vel letje af te rukken. En zie, de gezichten van de nog aanwezige Kamerleden keken al lemaal blij, want de kalender wees: 2 februari. Met een likje gom uit de plakpot van de grif fier werd het rad van de tijd schielijk teruggedraaid tot 1 fe bruari. Minister Korthals en staatssecretaris Stijkel glimlach ten fijntjes. Hedenmiddag pas is het debat gereed gekomen. De Russische ruimtevaarder majoor Andrian Nikolajew is door president Soekarno in het Merdeka-paleis in Djakarta ontvangen. De Rus was voor een tiendaags bezoek aan Indonesië door Soekarno uitgenodigd. In het midden van de foto een tolk.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7