De avonturen van MICKEY MOUSE OUDE LANDARBEIDER DOOR VERWAARLOZING GESTORVEN? irwnrng IJS OP DE LEK GEBROKEN Felle brand in chocoladefabriek MEERPOEL'S Uitvaart Kardinaal Godfrey WOENSDAG 30 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 8 WERKGEEFSTER VOOR DE RECHTBANK Overleed de 68-jarige landarbeider Theyke Otten aan ontbering van noodzakelijk voedse' en gebrek aan medische verzorging? Heeft de 51- jarige weduwe A. G. M. M.-C. uit Thull-Schinnen zich schuldig gemaakt aan opzettelijke verwaarlozing van haar knecht? De officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. W. Moors, meende gisteren na het horen van getuigen en deskundigen deze vragen bevestigend te kunnen beant woorden, maar kon nog niet tot een requisitoir overgaan. De rechtbank willigde het verzoek van de raadsman van verdachte in de behandeling te verdagen tot 11 februari, opdat nog als getuige a de charge de opperwachtmeester van de rijkspolitie, tevens postcommandant van Schinnen, kan worden gehoord. Mr. Moors verzette zich niet tegen het verzoek van de raadsman, maar «ei wel het niet eens te zijn met diens taktiek de morele schuld op de gemeenschap te willen afwentelen, daar verdachte verantwoordelijk moet worden gesteld. Doktersverklaring: dood door ontbering De landarbeider overleed op 11 september 1962, na daags tevo ren in een ziekenhuis te zijn opgenomen. Volgens de dokters verklaring bezweek Theyke aan ont beringen. Zijn dood leidde tot ont hullingen in het gehucht Thull- Schinnen. Velen uit de buurt waren onwillig er ook bevreesd getuigen geweest van de behandeling van de landbouwknecht. Tien buren en an deren, die het afgelopen jaar tijde lijk op de boerderij van verdachte hadden gewerkt, vertelden als ge tuigen t-ieste verhalen. De oude man werd opgejaagd om te werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Hij mocht nooit in het huis van ver dachte komen. Soms kreeg Theyke zijn eten op de binnenplaats voor- ZES JAAR GEëlST VOOR MOORD OP CAFéHOUDER. Zes jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest wegens moord op de 31-jarige caféhouder G. H. Swarts eiste de officier van justitie bij de Haagse Rechtbank dinsdag tegen de 52-jarige koopman J. E. uit Den Haag. De caféhouder werd bij een vechtpartij met een mes ge stoken en overleed onmiddellijk. Bij de ruzie waren ook drie zoons van de koopman en een vriend betrok ken. Wegens het gezamenlijk ple gen van openlijk geweld eiste de of ficier van justitie tegen de 30-jarige Fred E. een jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Tegen de 29-jarige Jan E. zes maanden met aftrek, te gen de 23-jarige Henk E. een jaar met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en tegen de 21-ja- rige P. van O. een jaar jeugdgevan- genisstraf met aftrek van voorarrest. Drie ijsbrekers hebben gisteren op nieuw het ijs op de Lek gebroken. Ditmaal werd niet volstaan met het maken van een vaargeul, doch werd over de volle breedte van de rivier het ijs vernield en zoveel mogelijk afgevoerd. De veerdienst voor per sonen in Schoonhoven is nu weer geopend. gezet. De man moest slapen in een voedertrog in de varkensstal. Verdachte merkte na elke verkla ring op, dat de getuigen hadden ge logen, sterk overdreven, en dat zij haar knecht een behoorlijke verzor ging had gegeven. Zij gaf hem ge regeld te eten en te drinken en zorg de voor zijr kleren. De oude man zorgde slechts voor zichzelf en wil de vaak niet eten. Verdachte had hem in haar dienst gehouden, omdat zij zich hiertoe gebonden achtte. Zij had de zorg voor haar werknemer op zich genomen nadat haar man was overleden. ONDERVOEDING De 71-jarige oud-veehandelaar H. de vrouw over de behandeling van Theyke aan. Verdachte wees alle bezwaren evenwel af. Op 10 sep tember was haar knecht zo ziek, dat zij zelf de dokter liet komen. Theyke bleek reeds stervende en werd naar een ziekenhui' gebracht. De arts A. Hollman uit Maastricht en de patholoog-anatoom van 't Ge rechtelijk Laboratorium in Den Haag, dokter J. Zeldenrust, verklaarden als deskundigen, dat Theyke uitsluitend aan sterke ondervoeding gedurende een lange termijn was overleden. De raadsman van verdachte, mr. H. Prickartz uit Heerlen, had twee getuigen a decharge, de wachtmees ter van de rijkspolitie W. Lazeroms uit Schinnen en de burgemeester van Schinnen, de heer D. M. A. Kruijen, laten komen. De eerste verklaarde de laatste maanden Theyke Otten niet meer op straat te hebben ge zien. De burgemeester zei eerder ge tracht te hebben de landarbeider naar een inrichting te krijgen. They ke wilde zelf niet en zijn werkgeef ster had de verzekering gegeven, dat de bejaarde man goed verzorgd werd. Dinsdagmiddag is mr. F. van Thiel in de Tweede Kamer geïnstalleerd als de nieuwe voorzitter. Hij ontving de voorzittershamer uit handen van de heer J. Bommer, die hem een gepast gebruik van het onontbeerlijke instrument toewenste. Gratificatie voor spoorwegpersoneel De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft dank gebracht aan al degenen, die onder moeilijke om standigheden bijzondere diensten heb ben verricht. Vooral geld dit die per soneelsleden die de directie invloed van sneeuw en koude hebben onder vonden. Hoewel aan deze omstandig heden nog geen einde is gekomen, heeft de directie in overleg met de personeelsraad besloten, aan dit per soneel een gratificatie van 35 gulden toe te kennen. Snel handelen in Woerden In Woerden is dezer dagen bewe zen, dat het in een tijd van over spannen arbeidsmarkt, bouwstop en stagnatie door vorst, toch wel mo gelijk is een bijzondere prestatie op bouwgebied te leveren. Vorige week woensdagmorgen brandde binnen een uur het nog bij na nieuwe houten schoolgebouw af, dat sinds een jaar in gebruik is bij het openbaar en het christelijk on derwijs ieder met drie lokalen. Nauwelijks waren de Departemen ten in Den Haag de volgende morgen geopend of het Woerdens gemeente bestuur en de inspecteur van het la ger onderwijs stelden al pogingen in het werk om op korte termijn de noodzakelijke rijksgoedkeuringen te krijgen. Zij werden nog dezelfde dag door het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en door het ministerie van Sociale Zaken en Volkshuisvesting telefonisch toege zegd. De bouwer van de school, een houtfirma in HardinxveldGiessen- dam, die dezelfde dag met de voor bereidingen van de bouw van een nieuwe school begon, zegde de bur gemeester toe, bereid te zijn tot een bijzondere prestatie. Nadat het onderzoek naar de oor zaak door de brandweerinspectie en de regeling van de schade met de verzekeringsmaatschappij waren af gewerkt. Zaterdagavond om half zeven lag het terrein gereed om de herbouwers te ontvangen. Maandag in alle vroeg te verschenen zij en vandaag, een week na de brand, is men reeds be zig met de plafonds van de nieuwe schooL Als zich geen bijzondere stag naties voordoen, dan zullen de kin deren binnen twee maanden na de brand de school weer in gebruik kunnen nemen. Ziekenfondsen gaan meer verstrekken De ziekenfondsraad deelt mede dat op zijn voorstel de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid een uitbreiding heeft gegeven aan de verstrekkingen voor verplicht-verze kerden van de algemene ziekenfond sen, welke verstrekkingen o.a. gelden voor de be jaar den verzekering. Met ingang van 1 februari 1963 krijgen verzekerden van 16 jaar en ouder onder bepaalde voorwaarden recht op een bijdrage in de kosten van een hoortoestel. De vergoeding be draagt 75 procent van de aanschaf fingsprijs, doch ten hoogste 150. Studerende en invalide verzeker de tot 27 jaar krijgen echter recht op een maximumvergoeding van 250.Dit laatste bedrag is gelijk aan de maximum vergoeding voor een hoortoestel ten behoeve van verzekerden beneden de leeftijd van 16 jaar, die dit recht reeds hebben van januari 1955 af. Voorts is het recht op een onderzoek in een audio- logisch centrum, dat reeds sinds 1 oktober 1961 bestond voor verzeker den tot 16 jaar nu ook toegekend aan verzekerden van 16 jaar en ouders, die door een keel-, neus- en oorarts naar een audiologisch cen trum zijn verwezen. Tenslotte is onder de te verstrek ken kunst- en hulpmiddelen opge nomen een appartuur, die voor be paalde hartpatiënten van groot be lang is. Dit is de zogenaamde pace maker of hartprikkelaar, die gevoed wordt door batterijen en die zorgt voor het ritmisch toedienen van prikkels, die de hartslag regelen. Deze apparatuur, waarvan de kosten enige honderden guldens bedragen, zal volledig voor rekening van de verplichte' verzekering worden ver strekt. In Utrecht is de achtjarige Jo- han H. Hoevers gisteravond door het ijs van de Vaartse Rijn gezakt en verdronken. Het ijs ter plaatse was door bemalingswerkzaamheden erg zwak. De jongen werd na 10 minu ten opgedregd Een 25-jarige brand wacht, die het ongeluk zag gebeuren, had nog tevergeefs geprobgeerd bal ken op het ijs te leggen om bij hem te kunnen komen. Bankloper van 9 mille beroofd Een 63-jarige bankloper van de Amsterdamsche Bank in Utrecht, M. van der H., is gistermiddag beroofd van 9.000 gulden. De man had dit bedrag gehaald bij opslagplaatsen van de Shell en de Caltex aan het Amsterdam-Rijnkanaal in Utrecht. Hij vervoerde het geld in een trom mel met een zak er om heen onder de snelbinders van zijn fiets. Bij het viaduct, waar rijksweg 12 de Jutfaaserweg kruist, werd Van der H. plotseling van zijn fiets ge trokken door een man, die de zak onder de snelbinders vandaan griste, er het talud mee opholde en op het viaduct in een gereedstaande auto sprong. Van de dief ontbreekt elk spoor. Een felle brand is gisteravond uit gebroken in de nog in aanbouw zijn de Mars-chocoladefabriek te Veghel. De brand heeft het bedrijf in de as gelegd. De schade aan gebouwen en installaties alleen al bedraagt ze ker tien miljoen gulden Deze zal door de vertraging, welke de voorge nomen produktie nu zal krijgen, nog met vele miljoenen oplopen. Hoog oplaaiende vlammen, tiental len donderende explosies van vele voor de montage nog in het bedrijf staande gasflessen, later gevolgd door een donderende knal van een ont ploffing die een transformatorstation uit elkaar deed springen, plaatsten de Veghelse vrijwillige brandweer en de nog gealarmeerde brandweren uit de omgeving voor een hopeloze taak. De brand moet hetzij door vonkvorming bij het lassen, hetzij door oververhitting van een stoom pijp omstreeks half 10 zijn ontstaan. Met meer dan twaalf stralen heeft men geblust. De brandweren zijn gedurende de nacht nog vele uren aan het nablussen geweest. Koude^ratificatie voor rijkspersoneel De regering heeft bepaald, dat het burgerlijk rijkspersoneel, voor zover dit gedurende de afgelopen koude- periode in de buitenlucht heeft ge werkt onder door het weer bijzonder verzwaarde omstandigheden, in aan merking kan omen voor een uit kering ineens. Het bedrag van deze koudegratifi- catie kan voor het gehele winter seizoen 1962-1963 worden gesteld op 35,—. MONUMENT VOOR SLACHTOFFERS WATERSNOOD In Zierikzee is een comité opge richt. dat een passend gedenkteken wil oprichten voor de slachtoffers van de watersnoodramp op 1 febru ari 19' 3. Als eerste initiatief zal het comité vrijdag a.s. op de algemene begraafplaats te Zierikzee aan het gemeentebestuur een zuil overdra gen, waarop de namen van de slacht offers zijn vermeld. Aan de voet van de zuil zal een krans worden gelegd. TWAALF GROEPSREIZEN VOOR FAMILIE VAN OORLOGS SLACHTOFFERS. De oorlogsgravenstichting heeft een reisprogramma samengesteld voor groepen familieleden van Ne derlandse oorlogsslachtoffers, die in Duitsland zijn omgekomen. In West- Duitsland hebben deze familieleden gratis vervoer per trein, eerste klas se. De eerste riezen worden in april gemaakt, de laatste in september. In de vakantiemaanden juni, juli en augustus zullen deze groepsreizen niet plaats hebben. NAAIMACHINES Nieuwe, doch overjarige model len, vanzelfsprekend mei vol ledige garantie Zie onze etalage Naai machinebed rijf BREESTRAAT 171 LEIDEN (Advertentie) Wie moet fruittelers vergoeden De drie gewestelijke landbouwor ganisaties in Utrecht zullen vrijdag 1 februari in „Het Wapen van Bun- nik" in Bunnik een vergadering be leggen om te overleggen op welke manier een redelijke vergoeding kan worden verkregen voor de schade die deze winter door net wild in de fruitbedrijven wordt aangericht. Vol gens het U.L.G. loopt de schade in de fruitbedrijven in het Kromme- Rijngebied en ook elders in de dui zenden. Reeën en andere dieren trachten in de boomgaarden hun honger te stillen. Alle gedupeerde fruitelers zijn voor de vergadering uitgenodigd. Er zal in de vergadering ook worden nagegaan hoe wildschade in de toe komst kan worden vermeden. Des kundigen op het gebied van de wild schade is verzocht de vergadering bij te wonen. Een tramstel is gisteravond op het Kwakerplein in Amsterdam uit de rails gelopen en tegen een ver- keerszuil en een elektdiciteitsmast gebotst, waarbij drie passagiers en de bestuurder van de tram verwon dingen opliepen. Zij werden naar het Wilhelminagasthuis vervoerd maar konden na behandeling naar huis vertrekken. Het tramstel werd aanzienlijk be schadigd en de politie had geduren de ruime tijd handen vol werk om het geblokkeerde kruispunt weer vrij te maken. Expositie over veiligheid voor kinderen Mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, heeft gistermorgen in het groothandelsge bouw in Rotterdam een tentoonstel ling „Met vallen en opstaan" geo pend die ten doel heeft het aantal ongevallen met kinderen te beper ken. De Zuid-Hollandse vereniging „Het Groene Kruis" heeft deze ten toonstelling georganiseerd. Jaarlijks komen 2000 kinderen tus sen de 0 en 19 jaar als gevolg van een ongeluk om het leven. Een we tenschappelijk onderzoek heeft aan getoond. dat 40 procent van de on gelukken met kinderen als slacht offer had kunnen worden voorkomen indien eenvoudige voorzorgsmaatre gelen waren genomen. Het aantal kinderen in Nederland dat als ge volg van een ongeluk blijvend in valide wordt is jaarlijks meer dan 3000. Deze en dergelijke feiten en de mogelijkheden ongelukken te voor komen brengt de expositie onder aandacht van het publiek. KORTE GOLF De Bredase politie heeft de 64- jarige Bredase accountant E. P. A. aangehouden, die ervan wordt ver dacht 8000.te hebben verduis terd. A. zou voor de 77-jarige veduwe E. S.V. G. uit een Bredaas bejaar dentehuis een huis hebben verkocht voor 19.000.Als haar zaakwaar nemer zou hij haar een lijfrente van 11.000 gulden bezorgen en de rest van het geld beleggen in aantrekke lijke fondsen. De accountant wordt ervan verdacht dit beleggingsgeld niet voor de gewenste bestemming te hebben aangewend. Tot op heden ontkent hij zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Het Zweedse vrachtschip „Po laris" is gistermiddag door 'n zwaar ijsveld in de Eems op de zandbank „Paap" gedrukt. Drie sterke sleep boten waren nodig om de Polaris weer vlot te krijgen. Een duiker zal morgen-vroeg de bodem van het vrachtschip op eventuele beschadi gingen onderzoeken. De Polaris raakte precies in de smalle vaargeul bij de beruchte drempel voor Delf zij ls haventoegang in het ijsveld, dat door de dwars- stroom het schip de zandbank op drukte. Het schip was met een lading cellulose op weg naar Delfzijl. Een menigte van vijfduizend per sonen, onder wie kerkelijke hoog waardigheidsbekleders en diplomaten van vele landen, heeft dinsdag in de kathedraal van Westminster de uit vaartdienst bijgewoond voor kardi naal William Godfrey, de vorige week dinsdag op 73-jarige leeftijd over- den r.k. aartsbisschop van Westmin ster en primaat van Engeland. Het stoffelijk overschot is in de crypte van de kathedraal bijgezet. De aartsbisschop van New York, kardinaal Francis Spellman, een ouce vriend van de overledene, verrichtte de absoute. De Earl of El don was aanwezig als vertegenwoordiger van koningin Elisabeth en ook een gezel schap Anglicaanse geestelijken woon de de plechtigheid bij. Aartsbisschop John ITeenan van Li verpool zei in zijn liikrede, dat de kardinaal reeds, terwijl hij het Vati caanse Concilie in de afgelopen maan den bijwoonde, wist dat hij ongenees lijk ziek was, maar hij had de ande ren niet in verlegenheid willen bren gen door er over te praten. Hij had het volgehouden omwille van de Paus. Boven: „Allee des acacias" (links), een capeline van zwarte paardehaar, afgezet met een band van gele satijn. „Rue Washington" (rechts), een zwarte breton met aan de onderzijde een weefsel van zwart en witte pied de poule. Onder: „Porte d'Auteuil", een creatie van witte voile, doorwerkt met witte paardehaar.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8