TERUGSLAG OP HET ECONOMISCHE LEVEN Twee kunstenaars schonken vele fraaie postzegels WOENSDAG 30 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Hoogte- en dieptepunten in concert Nederlands Madrigaalkoor VERHEUL EN VAN DER MEER SUBLIEM GISTERAVOND gaf het Ned. Ma drigaal Koor o.l.v. Herman Strate- gier zijn eerste uitvoering in dit sei zoen. In maart a.s. zal Bachs Johan nes Passion worden uitgevoerd. Herman Strategier, organist van de Kathedrale Kerk in Utrecht en com ponist van vele goede scheppingen o.a. op gebied van kerkmuziek, heeft nu in Leiden een koor van plm. 30 leden, waarmede hij met eigen com- Eosities tevoorschijn kan komen. Het oor begon met drie motetten van lïem zelf. Deze motetten vertonen 'n uitstekende polyphone vorm en een eigentijdse kleur. Maar ze hebben ons niet verrast. Alles bleef nogal vlak, te weinig genuanceerd. Echter bleek hier reeds, dat Strategier in dit koor uitstekend stemmateriaal tot zijn beschikking heeft. Klonken de sopranen vaak te scherp, de alten waren hier prachtig en homogeen van klank. De tenoren zijn iets te zwak, met enkele mooie stemmen en de bassen droegen het geheel in grote sonoriteit. Het „Gloria" van Fr. Poulenc (geb. }899) moeten we ervaren als een uiting van de „Groupe de Six" tegen iedere vorm van romantiek. Het is een directe zegging zonder enige franje. Het vergt echter, vooral van de sopranen, hoge eisen die niet alle opgebracht konden worden. Bij het „Gloria in excelsis Deo" heeft Poulenc het „excelsis" wel erg hóóg gezocht. De sopraansoliste (lid van het koor), Elly Hillinga, zong haar partij zeer verdienstelijk. Ech ter, in het midden-register zit geen klank. En het hoge register mist nog de rijpheid van de beroepszangeres. Bewondering hadden wij echter voor haar, tekstopvatting en de volkomen toewijding, waarmede zij haar taak opvatte. Als zij nu maar niet denkt, dat zij er is. Wij zullen, na ernstige studie, graag over een paar jaar nader beoordelen. In het „Domini Deus, Agnus Dei" waren momenten, die grote verwachtingen opriepen. Het Utrechts Stedelijke Orkest volg de de dirigent zo goed mogelijk, maar ook hier was er gemis van het stok je in de rechterhand, zonder stokje treedt hinderlijke semitrie op van de twee armen, en ongelijke inzetten. Een kamerkoordirigent kan het zon der dirigeerstok doen als hij de in zetten van de stemmen maar aan geeft. Maar met orkestbegeleiding vinden wij de dirigeerstok onvermij delijk, tenzij men Stokowsky heet. NA DE PAUZE hoorden wij het uitnemende, duo: Koos Verheul eo Jan van der Meer (fluit en piano) op sublieme wijze spelen: „Chant de Linos" van André Jolivet (geb. 1905). Dit „Lied van Linos" was in de Griekse oudheid een mengsel van dodenklacht, kreten en dansen. Het werk van Jolivet is niet alleen om de technische hoge eisen die gesteld worden, maar vooral door de in houd adembenemend. Aan de zeer hoge eisen werd door de solisten volledig voldaan. Van tumultueuse extase tot pianissimo-gefluister gaven Verheul en Van der Meer een per fecte weergave. Deze twee solisten verstaan elkaar volkomen in de mu ziektaal van deze tijd. Voor 3-stemmig vrouwenkoor en or kest schreef Strategier „Deux Chan sons". Deze werden werkelijk voor treffelijk gezongen met veel gevoel voor het chanson. De composities, die Strategier van een andere zijde de den kennen, kenmerkten zich door Bij de foto: Herman Strategier leidt Madrigaalkoor en Utrechts Stedelijk Orkest in de Stadsgehoorzaal. de juiste sfeer, waarin zo'n chanson moet worden gehouden. Vooral „Par un matin" deed het best. Drie koorliederen van Gabr. Fauré (1845-19924) met orkestbegeleiding werden zeer mooi uitgevoerd; ont roerend door eenvoud en religiositeit was vooral „Cantique de Jean Ra cine". Was het hierbij gebleven, dan had den we 'n waarlik goede muzikaal verzorgde avond gehad. Maar met de „Polovetzer dansen" van Bo rodin ging men het Madrigaalkoor- boekje te buiten. Deze dansen uit „Prins Igor" vragen een groot or kest, maar vooral ook een groot koor. En dat was er niet. Het geheel bleef slap en zwak zonder de geladenheid, die deze dansen vragen en ondanks veel paukengeWeld. Laten we de goe de dingen bewaren in ons hart. Het koor is tot die goede dingen in staat. Strategier en solisten ontvingen veel applaus. THEO TEN HOOVEN Bezorgdheid in heel Europa De ministers der „vijf" EEG-Ian- den hebben hun bezorgdheid over de toekomst niet verheeld. Het scherpst was daarbij de Duitse vice*-kanselier Erhard. „De dag van vandaag zal niet zonder terugslag zijn op 't eco nomische leven van Europa", zo zei hij op een persconferentie. „Europa kan alleen leven in een vrije wereld. Daarom was de verdaging van de onderhandelingen met Engeland een fout". Ook over de weerslag op de in terne ontwikkeling van üe EEG toon de Erhard zich ernstig "bezorgd. „De wil van de zes EEG-larwlen om voor alle vraagstukken opïossingen te vinden, zal niet meer zo krachtig zijn. De sfeer is veranderd", zei hij. De Duitse minister van buitenland se zaken, Schroder, die een grote rol heeft gespeeld bij de pogingen om de breuk te voorkomen, noemde het gebeuren „een gemaste historische kans". Hij weigerde echter de breuk als onherstelbaar te zien: „De EEG moet nu verder zo ontwikkeld wor den, dat toetreding van Groot-Brit- tannië op een later tijdstip niet moeilijker wordt", meende hij. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaaik, merkte bitter op, dat „de geest van het EEG-ver- drag dood is". Hij noemde de ont wikkeling „ernstig'*, ook al wan hoopte hij niet. „Het is niet de eer ste keer, dat wij bfj de opbouw van Europa met tegenslagen te kampen hebben. Na de mislukking van de Europese defensiiegemeenschap in 1954 hebben wij de oprichting van de EEG beleefd. De schok van van daag zal gevolgen hebben, die onge twijfeld enige tójd gevoeld zullen worden". De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Piccioni, meende, dat de gevolgen van de beslissing van dinsdag nog niet te overzien zijn. „De breuk van vandaag zal de Euro pese eenmaking zeker vertragen". De Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken, Schaus, getuigde van „zijn ontgoocheling en grote on gerustheid". Hij bleef echter ervan overtuigd, dat „de politieke en eco nomische realiteit ons weldra zal be wijzen, dat we niet lang in de hui dige stand van zaken kunnen be rusten". De wil van één man De leider der Britse delegatie, Heath zeide: „Wij hebben zestien maanden in goed vertrouwen onderhandeld en waren ver gevorderd, maar de hoog gestemde verwachtingen die velen hadden van onze onderhandelingen, zijn om politieke redenen en door de wil van één man de bodem ingesla gen". De Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, had weinig meer toe te voegen aan het geen president De Gaulle veertien dagen geleden op zyn persconferen tie in Parijs had gezegd Hij schoof de schuld van de breuk op de Brit ten en op zijn EEG-partners, „die zyn voorstellen niet hadden willen aanvaarden". De scherven oprapen Amerikaanse functionarissen noem den het afbreken der onderhande lingen in Brussel een ernstige slag voor de beweging voor Europese een heid. Men kan echter niet toelaten dat pogingen om de eenheid van het Westen te bevorderen, mislukken. „Wij zullen de scherven fnoeten op rapen en voorwaarts moet gaan", al dus één dezer functionarissen. Vijf-en-twintig conservatieve La gerhuisleden eisten dinsdagavond van de Britse regering, dat zij spoe dig een economische Gemenebest conferentie bijeen zou roepen, ge volgd door gemeenschappelijk over leg met afgevaardigden van de lan den, die lid zijn van de Europese vrijhandelszone. De E.V.A.-landen zouden daarbij overgehaald moeten worden tot samenwerking met een nieuwe, op het Gemenebest gerich te, Britse handelspolitiek. Het eerste gevolg van de mislukking De bijeenkomst van ministers van financiën van de zes EEG-landen, die donderdag in Baden-Baden zou wor den gehouden, is afgelast. Op deze bijeenkomst zouden de ministers het vraagstuk van de investeringen van derde landen in Europa bespreken. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van buitenlandse zaken in Bonn gaf er geen ofifciële reden voor op, maar zei: „Ik neem aan dat dit gebeurt uit teleurstelling over het mislukken van de onderhan delingen in Brussel". Soebandrio in N. Delhi De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, is dinsdag in Nieuw Delhi aangekomen om te trachten de premiers van In dia en communistisch China aan de conferentietafel te krijgen voor het bespreken van het Chinees-Indische grensconflict. Dr. Soebandrio deelde mee, dat hij met preihier Nehroe ook over han delsproblemen van de Aziatische landen in het algemeen en over uitbreiding van de Indonesische-In- dische handel zou spreken. In commentaar op de toestand in Noord-Borneo zei de Indonesische minister: „Wij willen geen ruzie met onze nabuurlanden en wij maken geen aanspraak op hun gebied". Anglikanen naar Lourdes De Anglikaanse bisschop van Cre- diton, Wilfrid Westall, is van plan in augustus met een groep van ongeveer 30 personen, waaronder enkele zie ken, op bedevaart te gaan naar Lour des. Dit is de eerste niet-katholieke bedevaart naar Lourdes in Engeland georganiseerd. De groep zal met hun bisschop deelnemen aan de gebruike lijke plechtigheden in het genadeoord zoals de dagelijkse H. Mis bij de grot, de ziekenzegening en de kaarsenpro cessie. ZOETERWOUDE Jaarvergadering Zwieten' Onder zeer grote belangstelling van de zijde der leden en donateurs heeft de wandelsportver. „Zwieten" (Zoeterwoude), aangesloten bij de KN.B.v.L.0., gisteravond in het pa rochiehuis „De Drie Eendjes" haar zesde algemene jaarvergadering ge houden. De voorzitter, de heer P. Vlasveld; mocht zich in zijn wel komstwoord ook ditmaal weer in het bijzonder richtte tot Zwietens ere voorzitter, burgemeester J. A. Det- mers, die de vergadering weer in zijn geheel bijwoondde. Het stemde de voorzitter eveneens tot vreugde, dat zovele leden en do nateurs ter vergadering waren geko men en het bewijs leverden, dat het met „Zwieten" nog steeds goed ging. Bestuursverkiezing. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer Th. Zandbergen, kwam ondanks de aanschaffing van een schrijfmachine t.b.v. het secreta riaat een batig saldo naar voren, welk feit eveneens reden tot grote voldoening gaf. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, mej. E. van Seijn en de heren N. de Boe** bij acclamatie herkozen. Daar bij de verkiezing van de eveneens periodiek aftredende voorzitter de heren G. P. v. d. Krogt en J. W. Hogervorst, res pectievelijk tot dusver 2e voorzitter en le secretaris als tegencandidaten waren gesteld volgde hierna een schriftelijke stemming welke tot re- sulti^t had, dat de heer Va., der Krogt met grote meerderheid van stemmen tot le voorzitter werd ge kozen. Nadat de heren B. Harteyeld eri J. Suvaal tot leden van de kascommïssie waren gekozen, werd met algemene stemmen besloten, dab,-,-Zwieten" ook in 1963 weer aan tal van wandeltoch ten zal deelnemen w.o. de jeugdvier- daagse in Breda van 7 t.m. 10 augus tus en zelf eveneens weer enkele tochten zal organiseren. Het nieuwe bestuur van „Zwieten" is thans als volgt samengesteld: G. P. v. d. Krogt, voorzitter; J. W. Hoger vorst, secretaris; Th. Zandbergen, penningmeester; P Vlasveld, 2e voor zitter; mej. R. van Steijn, 2e secre taresse; mej. E. van Steijn, 2e pen- ningmeesteresse en N. de Boer, F. v. Gemeren en J. Vervoorn, alg. adjunc ten. KORTE golf Mr. L. H. Slotemaker, een van de drie K.L.M.-directeuren die per 1 april zullen aftreden, is vanochtend naar Parijs vertrokken, waar hij als voorzitter een tweedaagse vergade ring gaat leiden van de luchtvaart- commissie van de internationale ka mer van koophandel. Doel van deze bijeenkomst, waaraan delegaties uit de gehele wereld zullen deelnemen, is een discussie over de uitwisseling van landingsrechten in het interna tionale luchtverkeer. Nabij Sjeopoeri, in de Himalaja, is de oudste Yogi overleden, De man, Govind Bharati, was gehuwd. Hij is 137 jaar geworden. POSTE RESTANTE Ou een bijeenkomst in het I.C.C. in Amsterdam is dinsdagmiddag: een demonstratie gegeven met de PhUicorda", een nieuw muziekinstrument, dat binnenkort door Philips op de markt wordt gebracht. Deze „Fhilicorda" bestaat in principe uit een speeltafel en een elektronisch gedeelte voor het opwekken van de tonen, het verzor gen van de klankkleur en de registratiemogelijkheden. Het geheel kan in combinatie met een versterker en luidsprekers ook in grote zalen - worden gebruikt. De foto geeft een beeld van de demonstratie. Een van de grote voordelen is, dat het instrument gemakkelijk kan worden vervoerd. Teruggekeerd van een win tervakantie in het mooie Oostenrijk kan ik niet na laten u iets te vertellen van een verza meling postzegels, die door eendrachtig samenwerken van twee bekende Oosten rijkse kunstenaars gedurende de jaren 19061918 tot stamó zijn gekomen. Het is een „postzegelverzameling op kunsthisto rische grondslag", een terrein, dat zowel door de klassieke als de beeldverzamelaax kan worden bewandeld en dat tot heden toe praktisch nog braak ligt, doch zoveel moois en interessants te bieden heeft. De bedoelde kunstenaars zijn Kolomann Mo- ser, de ontwerper en Ferdinand Schirn- böck, de graveur van de zegels. Moser in 1868 te Wenen geboren was één van de voormannen van een nieuwe kunstbeweging, de zgn. „Secessie", hetgeen letterlijk scheiding, verwijdering betekent. Met een andere kunstbroeder Mol 3tichtte hij in 1897 een ver eniging, die een nieuw tijdperk op kunst gebied zou inluiden. Moser was een veel zijdig kunstenaar, want hij bewoog zich op het gebied van de grafiek en de post zegels, maar ook op het gebied van de kunstnijverheid (de bekende „Wiener Werkstatte" is een schepping van hem!), de binnenhuisarchitectuur, de kerkversie- rinig (vooral glas- en muurschilderingen) en de schilderkunst. Als directeur van de Weense Kunstnijverheidsschool werd hem later de titel van professor verleend. Hij stierf na een ziekbed van twee jaar in ok tober 1918 in zijn geliefde Wenen. Zijn kunstbroeder en medewerker was Ferdinand Schirnböck, de graveur van alle door Moser ontworpen zegels. Geboren in 1859 in het kleine stadje Oberholla- brunm, begon hij zijn loopbaan in het verre Argentinië. Via Portugal (waar hij bank biljetten graveerde) kwam hij in 1893 naar Wenen, om zich daar voorgoed te vestigen. Hij stierf in 1930. Wie hun gemeenschappelijke zegels be kijkt, zal moeten toegeven, dat Mosers ontwerpen in de handen van deze meer dan begaafde graveur ongetwijfeld één van de allergrootsten op het gebied van de postzegel werd vervolmaakt. Het is dan ook niet te verwonderen, dat niet minder dan 17 landen aan Schirnböck op dracht gaven zegels voor hen te grave ren. Moser en Schirnböck waren dermate op elkaar ingesteld, zo op dezelfde golf lengte afgestemd, dat de vroegtijdige dood van Moser Schirnböck overleefde hem immers 12 jaar voor de Oostenrijkse postzegelkunst een gevoelig verlies bete kende. Al hun zegels werden gedrukt op de drukpersen van de wereldver maarde K. u. K. Hof- und Staats- druckerei te Wenen, die reeds in 1904 haar 100-jarig bestaan had ge vierd. Slechts één serie werd ergens anders gedrukt, t.w. bij onze even eens vermaarde postzegel- en bank- biljettendrukkerij: Johan Enschedé en Zonen te Haarlem en dat was de emissie 1914 van Luxemburg met 't portret van de toenmalige groot hertogin Marie Adelheid, een zuster van de huidige groothertogin Char lotte. Moser en Schirnböck hebben door hun eendrachtig samenwerken niet De Staatsdrukkerij te Wenen Postzegel verzameling op kunsthistorische grondslag ailleen Oostenrijk, Bosni-Hercegowi- na en de Oo stenrijks-Hongaarse veldpost menige fraaie serie ge schonken (1906. 1908, 1910. 1914, 1916 19161917), maar ook Montenegro (zeker 1910, en zeer waarschijnlijk ook 1907 en 1913), Liechtenstein (1912, 1917—1918) en zoals we za gen: Luxemburg (1914) hebben zij aan zich verplicht. Aan u is het thans deze zegels bij een te brengen, te ordenen en te be schrijven. Aan de hand van een goede catalogus (Michel bijv.) komt u een heel stuk. En voorts naarstig zoeken naar gegevens in oude jaar gangen van filatelistische tijdschrif ten, iets wat veel te weinig verza melaars doen. Succes bij uw arbeid. Ik hoop, dat u er evenveel vreugde aan zult mogen beleven als uw redacteur K. E. KöNIG.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4