RIJDEN ONDER INVLOED HAD ZEER ERNSTIGE GEVOLGEN Biizonder eregeld voor schrijvers AKKERTJES IwUtJ cacUU helpen sneller en beter dan ooit GUNSTIGE RESULTATEN BIJ DE SPOORWEGEN Onzekerheid voor KLM-vliegers Voor Leidse kantonrechter Sneeuwruimen en kolenvoorziening BESTE KWALITEIT BLOEMEN KOMEN ER NU IN HAARLEM DINSDAG 29 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 8 GRONDWETS WIJZIGINGEN r\e wijzigingen in de Grondwet, waartoe de Tweede Kamer een eerste stap heeft gezet (er zijn er in totaal vier in de beide Kamers no dig) zijn op zich zelf niet zo specta culair. Men zou in ons nationale Handvest heel wat meei en andere punten kunnen aanwijzen, die een ingrijpender verandering zouden kunnen ondergaan. Niettemin heb ben de nu genomen besluiten hun grote betekenis voor het politieke leven in ons vaderland en dan valt uiteraard in de voornaamste plaats te denken aan de verlaging van de minimum-leeftijden, zoals die straks zowel voor het actief als het passief kiesrecht zullen gelden. Gelijk be kend, zullen de kiezers in 1967, wan neer zij de dan voor de deur staan de nieuwe Tweede Kamer gaan sa menstellen reeds vanaf hun 21ste jaar aan dit nationale evenement kunnen meedoen; maar wat even zeer heel belangrijk is: men zal dan ook kandidaten kunnen kiezen, die nog „slechts" 25 jaar zijn. Thans zijn deze normen nog vastgelegd op resp. 23 en 30 jaar; dat laatste blijft voors hands gelden voor de leden van de Eerste Kamer. jyiet dat „slechts" bedoelen we al- lerminst iets denigrerends! In tegendeel, wij verheugen ons ten zeerste over het besluit van de volks- vertegenwoordiging, zoals dat deze week in eensgezindheid werd geno men, want al te lang en al te veel was op die verruiming van de kies bevoegdheid tot groter groepen van onze bevolking een dringend beroep gedaan, vooral door de politieke par tijen zelf. In het buitenland was men intussen al veel verder gegaan en het zou een onaangename hoewel voorlopig nog theoretisch denkbare ervaring zijn geweest, wanneer te eniger tijd de in schoot der integra tie-goden liggende Europese verkie zingen zouden zijn uitgeschreven, wij in Nederland afwijkende normen zouden hebben gehad. Te betreuren valt, dat de nieuwe bepalingen eerst in '67 kunnen wer ken, aangezien de noodzakelijke tweede lezing" van de beide Kamers pas door de nieuwe colleges kan worden uitgevoerd. In mei a.s. zal de jongere licnting dus nog niet naar het stemlokaal kunnen optrekken Van de andere kant geldt, dat de partijen zich in de komende jaren ruimschoots op de nieuwe situatie kunnen voorbereiden, hetgeen voor al van belang is ten aanzien van de „passieve" sector, in de aankweek namelijk van voldoende jeugdige kandidaten, die een noodzakelijke verlevendiging van het parlement zullen z\jn. Wat die laatste mogelijkheid be treft: de Tweede Kamer heeft daarop nog bij de regering moeten aandringen, omdat ze uit eigen be weging niet met een voorstel was gekomen. Dat doet terugdenken aan de pogingen van tien jaar en rog wat langer geleden, toen de speciale staatscommissie-Van Schaik een in drukwekkend complex voorstellen tot Grondwetswijziging voorbereid de, waaruit de toenmalige regering er ook slechts enkele selecteerde. We zien nog af van belangrijke voor stellen, die destijds door uiteenlo pende minderheden van de commis sie werden ingediend en die dus van meet af aan al onhaalbaar bleken, gelijk het opnemen van een inlei dend artikel in de Grondwet betref fende de zgn. „godserkenning", tot opheffing van het „processieverbod" e.d. Er waren toenmaals echter ook andere voorstellen, die helaas geen beurt hebben gekregen. Ook de Kamer heeft erover ge klaagd en terecht dat al jaren lang telkens maar weer incidentele wijzigingen worden aangebracht en dan uitgerekend tegen de tijd van de verkiezingen, omdat de Kamers dan tóch moeten worden ontbonden. Die wijze van doen werkt niet mee om de eerbied voor de Grondwet te verstevigen. Een van de volgende kabinetten zou he* zich tot taak moe ten stellen eens een grootscheepse herziening en modernisering aan te durven, waartoe men uiteraard vroeg in een regeringsperiode moet begin nen. In het werk van de commissie- Van Schaik ligt nog dankbaar ma teriaal voor een eerste opzet vol doende. Hopelijk Iaat ons de opvolger van het team-De Quay er méér van ho ren! De schrijvers S. Vestdijk, J. C. Bloem, A. Roland Holst, Jan Engel man en F. Bordewijk krijgen ieder een bijzonder eregeld van vierdui zend gulden. Op de begroting van O. K. en W. voor 1962 was een bedrag „voor ere gelden voor oudere verdienstelijke kunstenaars" van twintig duizend gulden uitgetrokken. Met deze toe kenning is dit bedrag definitief ver deeld. Op de begroting voor 1963 is voor dit doel een bedrag van dertigdui zend gulden geraamd. De regering heeft met de toeken ning van deze gelden aan vijf schrij vers het advies van de Raad voor de Kunst gevolgd. GEVAL VAN HONDSDOLHEID IN HELLEVOETSLUIS Een veearts, die door de heer H. Poldervaarts te Hellevoetsluis was ontboden, omdat zijn hond ziek was constateerde gistermiddag verschijn selen, die kunnen wijzen op hondsdol heid. De hond moet bij wijze van voorzorgsmaatregel in quarantaine Het dier, dat nog niet is ingeënt, heeft ylin tweeman! hoofdpijnhoofdpho... (Advertentie) De beperkingen van het reizigers- vervoer ten gunste van het goederen verkeer heeft volgens de Neder landse Spoorwegen het afgelopen weekeinde succes gehad. Het is daarom waarschijnlijk, dat er voor de komende zaterdag en zondag weer een dergelijke maatregel van kracht zal worden. De dienstregeling zal dan ongeveer overeenkomen met Indien de nieuwe direktie van de KLM al een gedetailleerde politiek voor de toekomst van de maatschap pij heeft uitgestippeld, dan treedt zij daarmee thans nog niet in de open baarheid. Op een vergadering van de vereniging van KLM-vliegers gis teravond in het Hilton-hotel te Am sterdam deelde voorzitter H. A. Har- togh Heys Althas mede, dat het be stuur van de vereniging in een bij eenkomst met de direktie 's mid dags niets definitiefs had vernomen over de toekomstige omvang van de maatschappij. De heer Hartogs Heys lichtte de pers na afloop van de besloten ver gadering in over de discussies. „Wij kunnen alleen maar gissen wat de toekomst voor de KLM zal brengen," zo zei hij. „Of zich opnieuw een over tolligheid zal voordoen bij het vlie gend personeel weten wij niet. Mocht dat geschieden, dan zullen wij vast houden aan de overeenkomst die wij een jaar geleden met de toenmalige direktie hebben afgesloten." Dat akkoord hield onder meer in het stimuleren van vrijwillig ont slag, het meewerken van de KLM tot overplaatsen van het vliegend personeel naar andere luchtvaart maatschappijen en zo dat niet mo gelijk zou blijken het afsluiten van een gunstige wachtregeling ofwel een uitbetaling van vol salaris voor een viertal jaren. Leger vervoert benzine voor de Staatsmijnen Zes tankauto's van de 829ste zwa re transportcompagnie te Vught zul len met ingang van vandaag ten be hoeve van het chemische bedrijf van de staatsmijnen benzine gaan vervoe ren tussen Pernis en Beek (Lim burg). Dagelijks zal op deze wijze 30 kubieke meter worden aange voerd. Normaal geschiedt dit ver voer per tanklichter, doch dit is nu niet mogelijk doordat alle kana len zijn dichtgevroren. De Staats mijnen hebben een beroep op het leger moeten doen, omdat de voorra den opraken. 24 MILLE VERDUISTERD De rechtbank te Breda heeft de Roosendaalse boekhouder J. V. die veertien dagen geleden terechtstond wegens verduistering van 23.750 gul den ten nadele van twee relaties voor wie hij de boeken bijhield, schuldig bevonden en veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De eis was tien maan den gevangenisstraf met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk. die van 26 en 27 januari. Vanaf donderdag zullen op alle stations ge detailleerde gegevens over deze dienstregeling worden aangeplakt. Verleden week vrijdag haalden de Spoorwegen een rekord-hoeveel- heid kolen uit de Limburgse mijn streek, namelijk 40.000 ton. Vijf a zeshonderd goederenwagons meer dan normaal gebruikt. Ook za terdag en zondag werden er, zij het in geringe hoevelheden, kolen ge transporteerd. De spoorwegen zijn nu volledig in staat, om aan alle aan vragen van de Limburgse mijnen om kolenwagons te voldoen. Zeer dankbaar is men bij de N. S. voor de medewerking van de geadres seerden, de mensen voor wie de goe deren zijn bestemd. Zaterdag werden er bijvoorbeeld duizend wagens door particulieren gelost, waardoor de omloopsnelheid van het goederen- materieel kon worden verhoogd. Een felle brand heeft gistermid dag de grote boerderij met woonhuis van de landbouwer H. Reurink te Veessen (gem. Heerde) vrijwel ge heel in de as gelegd. Van de vee stapel zijn twee koeien in de vlam men omgekomen. Van de inboedel kon slechts weinig in veiligheid worden gebracht. De brand is ver moedelijk ontstaan doordat een kind, dat op de boerderij logeerde, met lucifers heeft gespeeld. De lage waterstand in de Lek bij Schoonhoven en een enorme hoe veelheid samengepakt ijs, waren er gistermiddag de oorzaak van, dat de sleepboot, die de gehele maand voet gangers over de rivier heeft gezet, niet meer kon aanleggen. Het ge meentebestuur van Schoonhoven heeft deze dienst daarom laten sta ken. Ten behoeve van de scholieren uit de Alblasserwaard zijn enkele bussen ingelegd, die de jongelui met een omweg van vijftig kilometer aan de overzijde van de Lek brengen. Vliegen gemakkelijker dan u denkt Een passagier van een eenmotorig vliegtuigje met drie man aan boord heeft maandag, geholpen door aan wijzingen van de verkeerstoren van 't vliegveld te Cheyenne (Wyoming, V.S.), de stuurknuppel van de be wusteloos geraakte piloot overge nomen en het vliegtuig veilig bin nengeloodst. Het toestel reed aan 't eind van dé landingsbaan het gras in, maar het werd slechts zeer licht beschadigd en de drie inzittenden liepen geen letsel op. Kroonprins Constantijn en zijn verloofde, prinses Anne Marie van Denemarken, hebben feestelijk hun intocht gedaan in Athene, waar het jonge paar aan de bevolking werd voorgesteld. Foto: in een open auto rijden prins en prinses door de feestende Griekse hoofdstad. Zowel bij de ochtendzitting van kantonrechter mr. R. de Bruyn als bij de middagzitting van kantonrechter mr. W. de Koning lieten opvallend veel verdachten ditmaal verstek gaan. Zij gaven blijkbaar om welke reden dan ook aan een veroordeling bij verstek de voorkeur boven het aanvoeren van eventuele strafver lichtende omstandigheden. Tot dege nen, die verstek lieten gaan, omdat zij, gezien het onderzoek ter zitting, kennelijk niets tot hun verdediging hadden aan te voeren behoorde even eens een 40-jarige chef-monteur uit Amsterdam, wiens negeren van het devies „geen alcohol bij snelverkeer" tot zeer ernstige gevolgen had geleid. In de avond van de 25ste november was verdachte namelijk na een druk cafébezoek min of meer onder in vloed met een door hem bestuurde auto op weg naar huis. Alles ging goed totdat hij een vrij scherpe bocht in de Kon. Julianalaan te Voorscho ten bereikte. Het juist nemen van deze bocht ging boven zijn macht met het gevolg, dat hij op het linkerweg gedeelte terecht kwam en de chauf feur van een taxi de schrik van zijn leven bezorgde. Er ontstond een he vige frontale botsing, waarbij de taxipassagiere, een 81-jarige dame ernstig werd gewond en later ten gevolge van enige bijkomende com plicaties in het ziekenhuis overleed. Dat zowel de taxichauffeur als ver stoffenbedrijven in overweging gege ven zich te wenden tot die bedrijven, welke door de weersomstandigheden hun normale werkzaamheden niet kunnen verrichten. Tijdens het overleg werd in princi pe overeenstemming bereikt over de methode, die gevolgd zal moeten wor den, indien bij het optreden van bij zondere omstandigheden op grotere schaal een beroep op uitgevroren werknemers dient te worden gedaan. Aan het overleg werd van de re geringszijde deelgenomen door de minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer P. Rool- vink en de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Za ken, prof. G. Brouwers. Op het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid is gistermid dag een tweede bespreking gehouden tussen vertegenwoordigers van de re gering en van werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bouwt^ drijf over de eventuele inschakeling van werknemers bij de kolenvoorzie ning en bij het sneeuwruimen die als gevolg van de weersomstandigheden niet kunnen werken. Zoals bekend zijn er maatregelen getroffer om de aanvoer van kolen naar de haven te versnellen. Dit wordt van de zijde van het ministerie bekendgemaakt. Voorzover zich bij de verdere dis tributie van kolen nog plaatselijk moeilijkheden zouden voordoen, wordt de werkgevers in de brand- dachte gezien de aangerichte ravage de botsing overleefden werd 'n groot wonder genoemd. Hoewel verdachte slechts de ver- keersfout met een botsing tot gevolg ten laste was gelegd, wees de officier, mr. C. Sluyk in zijn kort maar bij zonder krachtig gesteld requisitoir op het voorafgaand alcoholgebruik, dat hij als een zeer strafbezwarende omstandigheid liet gelden. Zijn eis bepaalde hij dan ook op 250.boete subs. 1 maand en de voorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den miet een proeftijd van- 2 jaar. Daar de kantonrechter, mr. W. de Koning zich volkomen bij het re'qui- siittoir aansloot vonniste hij verdach te bij verstek conform de eis. Truck op de weg Enkele automobilisten, die op 6 december jl. omstreeks het middag uur op de provinciale weg onder Al kemade achter een truck met opleg ger aanreden raakten min of meer in paniek toen de lading van de op legger, bestaande uit een flinke bull dozer, onverwacht in beweging kwam en op het wegdek stortte om aldaar een uiteraard hecht en solide ver keersobstakel te gaan vormen. Onder het motto „redden wat redden kan", stoven zij voor en langs elkaar heen en wisten allen ternauwernood een onderlinge botsing met het omvang rijke gevaarte te voorkomen. De be stuurder van deze truck, een 22- jarige chauffeur uit Wassenaar, had zoals bij een nader onderzoek bleek, de bulldozer slechts op „de rem ge zet" en niet de moeite genomen de kolos met de wel aanwezige binten extra te „verzegelen", zodat hij prompt een proces-verbaal kreeg. Ter zitting had verdachte gisteren weinig of niets tot zijn verdediging aan te voeren buiten beschouwing latende, dat hij zijns inziens de bull dozer via zijn eigen remmen voldoen de had vastgezet. De magistraten wa ren het hiermede allerminst eens en spraken van een grove nonchalance, die voor genoemde automobilisten zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Hoewel verdachte de eis van ƒ40.boete subs. 8 dagen veel te hoog vond, vonniste de kantonrechter conform eraan toevoegende, dat ver dachte blij mocht zijn er ditmaal met „zo'n koopje" van af te komen. Paling gevist of niet „Ik heb in die bewuste nacht toe vallig niet gevist en laat ze nu maar eens bewijzen, dat ik die palingen zelf hieb gevangen en niet van een of andere visstroper die daar in de pol der steeds rondzwerven heb gekocht". Dit pleidooi werd gevoerd door een 30-jarige opperman uit Leiden, die in de vroege ochtend van de 2de no vember jl. door de Rijks-waterpolitie in zijn roeiboot in verboden water van de Zwanenburgerpolder werd aangetroffen en aan boord naast een groot aantal stekken voor de paling- vangst eveneens een aantal palingen bleek te hebben. Een en ander lever de hem drie processen-verbaal op. Dat de stekken bij zijn aanhouding nog „drijfnat" waren en kennelijk kort te voren uit het water waren opgehaald, leverde volgens verdachte geen bewijs van een op heterdaad- betrapt-zijn, evenmin als het bezit van de palingen, die hij best gekocht kon hebben. „Achteraf is gebleken, dat enige getuigen u daadwerkelijk in actie hebben gezien bij het uitzet ten van de stekken en het ophalen van die palingen", kon de kanton rechter aan de hand van de proces sen-verbaal nog nader toelichten. „Dat kunnen zij onmogelijk hebben gezien want ik heb die bewuste nacht niet gevist ook al bevond ik mij in derdaad in verboden water", hield verdachts halsstarrig zijn onschuld vol. In zijn requisitoir wees de offi cier nog eens met nadruk op het be wijsmateriaal en de getuigen-verkla ringen. Voor het vaststellen van de strafmaat had hij de stille hoop ge koesterd, dat verdachte na al deze bewijzen eerlijk zou toegeven, dat hij inderdaad op de vissstroperij was uit geweest. Nu verdachte tegen alles in zijn „bewijs-het-maar-eens" bleef volhouden zag hij geen termen ter verzachting van de strafmaat en eis te hij drie geldboetes van resp. 20.-, 25.- en 5.- subs. 10 dagen in to taal. Uitgaande van dezelfde overwe ging wees de kantonrechter verdach tes protest tegen die 50.boete niet alleen van de hand, doch ging zijn vonnis zelfs nog boven de eis uit en bepaalde hij dit op totaal 55.boe te subs. 11 dagen. Het behoeft geen betoog, dat de Leidse opperman beoaald niet vrien delijk keek toen hij de rechtszaal verliet. De 56-jarige gehuwde arbeider H. Zielhuis is vanochtend in Wezep (gem. Oldebroek) bekneld geraakt tussen een silopijp een een vracht auto. Het slachtoffer was vrijwel di rect dood. De poging om de Zweedse tanker „Thuntank" te kantelen, is maandag mislukt. Wel werd het scheepje iets omhooggetrokken door de drijvende kraan „Simson". Doch al vrij spoedig braken twee van de vier dikke staalkabels af, en gleed het scheepje weer terug in zijn oude positie. Op de foto zien we de „Thuntank" in lijn hoogste positie: de naam „Thuntank" Is Juist zichtbaar op de boeg van het schip. Eindelijk waren op de wekelijkse keuring in Haarlem gevolgen van 't minder vlotte broeiseizoen niet meer te zien. Er waren vele tulpen en stuk voor stuk best van kwaliteit: goed op kleur, flink van stuk en fors op de been. Ook de narcissen waren bijzonder goed. Prima narcissen zagen we van G. Lubbe Zn., Oegstgeest. Vooral de gele trompet Dominator, de groot- kronige reus Yellow Sun en de bico- lor Trouseau waren briljant. Formi dabel vonden we ook de conditie van de gele trompet Golden Triumph en de grootkronige Eddy Canzoni, ten tonele gevoerd door G. B. de Vroo- men Zn. te Sassenheim. Ruigroks Broeiproevenbedrijf te Hillegom bracht ook beste narcissen naar vo ren. We noemen o.m. de grootkronige Alframe van G. Enthoven, Nieuw Vennep, de sierlijke Peeping Tom van D. van Egmond, Hillegom, de eigenaardige Early Bright van de fa. Reeuwijk, Abbenes, waarvan de cup kennelijk de neiging vertoont om dubbel te worden, en de charmante Bridal Crown met de dubbele cup van de fa. Philippo, Valkenburg. De mooie gele trompet Forum was inge zonden door de fa. J. Rijkelijkhuizen, Hillegom, en de fa. J. Gerritsen Zn., Voorschoten, terwijl H P. Zwet sloot Zn., Sassenheim, prachtige Mercato en Gold Flake presenteer de. De kleinbloemige Obvalaris, de grappige witte tromnet W P M;ln°r en de kleinkronige Queen of Stars oracht P. Dames, Lisse, vooi 't voet licht. Hyacinten waren er weinig. Alleen diverse pannen met multhlo- ra's van Pink Pearl, Carnegie, Delfts Blauw en van Perle Brillian- te o.m. die P. Dames, Lisse, expo seerde. Aan tulpen daarentegen geen ge brek! Opmerkelijk goed van kwali teit over de gehele linie. Ruigroks Broeiproevenbedrijf, Hillegom, liet o.m. beste rose Blenda zien, de slan ke Alice Leclercq was er van P. Da mes, Lisse, en de vrolijk getinte rand- tulp Margot ""ontein van J. H. Cle ment, Lisse. De steenrode Dixieland van C. Colijn Zn., Voorhout, viel op door de levendige khur en spran kelend van tint was ook de oranje rode International van J. Barnhoorn, Sassenheim. Uitstekend deden het Je peelgerande rode Golden Olga van H. P. Zwetsloot Zn.. Sassenhrim. C Coliin Zn., Voorhout, hadden veel succes met de lilapurperen As toria. Ant. Nijssen. Santpoort, bracht bijkans een tafel vol aanwinsten, w.o. de gele iets rood genuanceerde Christmas Favorite, de dubbele gele Monte Carlo, en de gele Mona Lisa. De mooie Kaufmanniana Stresa was opnieuw van verschillende inzenders aanwezig. Tot slot de crocussen „Vanguard en Violet. Vanguard van Jac. Tol, St. Pancras, en het grappige irisje ->'ordi*e v»t> t> tn ->

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8