OOK TOEN GINGEN BEURZEN OPENI OP 1 FEBRUARI 1953 braken de 1835 doden Schade f 860 miljoen Springtij Door Deltawerken wordt kustlijn 700 km korter Dinsdag 29 januari 1963 de leidsche courant PAGINA 4 RAMPENFONDS: F 132.5 MILJOEN jjet bekend worden van de gebeurtenissen ging gepaard met een steeds omvangrijkere hulpverlening uit binnen- en buitenland. Maandagmiddag had het rampenfonds al twee miljoen giilden ont vangen. Het getal sprong met honderdduizenden omhoog. Woensdag zeven miljoen, zaterdag 24 miljoen, maandag 16 februari 47,5 miljoen, 21 februari 57 miljoen, 28 februari 68 miljoen 31 maart 88 miljoen en 30 april 110 miljoen. Het totaal werd 132,5 miljoen Van dat geld werd onder meer de schade aan huisraad vergoed. De hulp was niet alleen financieel. Het Amerikaanse leger zond zelfs 5000 man genie. Uit alle landen kwamen goederen en reddings materiaal. gen verschrikkelijke overstro mingsramp heeft ons land getroffen, een watersnood die in onze geschiedenis wat om vang en aantal doden betreft vrij zeker zijn weerga niet zal vinden. Zondagmorgen zijn de eerste om 02.00 uur dij ken doorgebroken in geheel Zeeland, alle Zuidhollandse eilanden en westelijk Brabant. Enorme watermassa's werden met angstwekkende vaart de zeegaten en rivieren ingejaagd. Op rechte einden hielden de dijken het, maar in de vele buitenbochten joeg de kolken de stroom met zo'n onvoorstel baar geweld tegen de dijken, dat zij het begaven. In het holst van de nacht stroomde het wa ter door gaten, die snel breder werden, eilanden en polders in, schrik en verderf zaaiend on der de bevolking. Nederland aanschouwt zwaar verslagen een dodenlijst, die nog van uur tot uur groeit. Nog tekent de ramp zich niet in volle omvang af. Vooral op de eilanden lig gen grote delen geïsoleerd. In bange vrees wacht Nederland af welk onheilsnieuws daar nog vandaan komt. Volgens de tot dusverre ont vangen berichten bedraagt het aantal slachtoffers van de wa tersnood thans 303. Koortsachtig is men bezig dij ken te herstellen. Bijna iedereen werkt dag en nacht. De kustwacht van Westschou- wen heeft geseind: „Dijken op verschillende plaatsen doorgebro ken. Toestand zeer kritiek. Hulp verzocht namens burgemeester". Het is het eerste teken dat sinds het begin van de ramp van Tonge op Overflakke* had 3000 in woners. Na de ramp waren het er nog 2700. Ook reer zwaar getroHen was Stavenisse op Tholen. Van de 1737 inwoners verloren ruim 200 het leven. Totaal 1835 mensen kwamen om, de meesten in de golven. Overal was leed en rouw, die alleen maar werden verzwakt door een versuffing na alle doorgemaakte ellende. In een nacht kwam 175.000 hec tare onder water te staan, 5*1* van de oppervlakte van ons land. In Walcheren was men juist bezig het herstel te vieren van het in 1944 verdronken land. De schade wordt geschat op 860 miljoen (landbouw ƒ140 miljoen; woningen, boerderijen en gebou wen ƒ160 miljoen; grond, dijken en wegen ƒ400 miljoen; industrie en bedrijfsleven 120 miljoen en hulpverlening 40 miljoen). Niet hierbij gerekend is de schade aan huisraad, die het rampenfonds vergoedde. Er werden 3360 huizen en 450 boerderijen geheel vernield. Bijna 25.000 boerderijen en woningen werden geheel beechadigd. De aarde stond precies tussen zon en maan. De watermassa ver loor zijn rust en leunde tegen de kusten. Het water perste zich door Het Kanaal en kwam steeds hoger, springtij. Daarnaast was een noordwester storm opgesto ken met orkaanachtige winden. Het werd een noodlottige samen loop. Niet alleen voor ons land. Schouwen is ontvangen. Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoe nen, dekens, Jakens, enz. voor de noodgebieden ingezameld. Het is de bedoeling, dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht met daarop de maten. Dit vergemakkelijkt de uitdeling. Op twee plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen brak de woeste wa termassa door de dijk bij Dui- venshoek. Twee huizen werden letterlijk weggeslagen. Hierbij verdronken acht mensen. Op het eiland Goeree Over- flakkee zijn minstens 40 mensen omgekomen. Een gedeelte van de huizen is totaal weggespoeld. De zeedijken van Walcheren zijn op verscheidene plaatsen be zweken. In Vlissingen staat het water 3 4 meter hoog in de straten. In de zak van Zuid-Beveland is de toestand hoogst kritiek. Tussen Wolphaertsdijk en Oud- Sabbinge sloeg 500 meter dijk weg. Minstens zes gezinnen, die onbereikbaar zijn door de stérke stroom, verkeerden gisteravond laat in de grootste nood. In de Ahoyhal te Rotterdam zijn tot nog toe 500 vluchtelingen aangekomen, de meesten vrijwel zonder enig bezit. (Enkele berichten uit de krant van maandagmorgen 2 februari). j^ederland ligt voor het groot ste deel beneden de gemiddel de zeespiegelhoogte. Duinen en dijken vormen de grens met aan de andere kant het water als vijandige mogendheid. De zee is aan de verliezende hand maar hij doet ook tegenaanval len. Soms hebben de stormlopen succes. De Nederlandse water staatkundigen werken daarom aan versterking en verkorting van de frontlijn. Door de Afsluit dijk werd de kustlijn met bijna 300 km verkort. Er is nu nog 1800 km over. Door de na de ramp pas goed op gang geko men Deltawerken zal de lijn nog VERSCHRIKKELIJKE ACTUALITEIT NA TIEN JAAR HISTORIE eens nu met 700 kilometer krimpen. Wat willen de ingenieurs nu met de Zeeuwse Delta? Van noord naar zuid heeft het gebied tussen de eilanden vjjf inham men: het Haringvliet, met daar achter het Hollands Diep; het Brouwershavense gat met daar achter de Grevelingen; de Oos- terschelde; het Veerse Gat en de Westerschelde. De Westerschelde moet open blijven voor het verkeer op de Belgische haven Antwerpen. Alle andere gaten worden afge sloten met stevige dammen. Verder landinwaarts komen dan totaal nog drie secundaire dam men. Enkele kleinere zeearmen als de Brielse Maas en de Braak man (Zeeuws Vlaanderen) wer den in 1950 en 1952 reeds afge sloten. Na de ramp kwam bij Capelle een beweegbare storm vloedkering. Ook het Veerse Gat is inmiddels gesloten. In 1970 zullen alle dammen (be halve die in de Oosterschei de, die moet 1978 gereed zijn) er moeten liggen. Niet alleen voor de veiligheid zijn de Deltawerken van belang. Er komen zoetwaterreservoirs, er ontstaan nieuwe recreatie mogelijkheden ende eilanden liggen niet meer geïsoleerd maar zijn eenvoudig over een dam te bereiken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4