S)e£cid6e6outwwX KAN HET OOK ZONDER FRANKRIJK? Vandaag kritieke zitting te Brussel De Gaulle wil Denemarken wel toelaten De Polaris- onderzeeërs t ft Wegen waren gladder dan glad MAANDAG 28 JANUARI 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gaan de „vijf" De Gaulle een kool stoven? Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 85594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Italiaanse waarschuwing De Italiaanse premier, Fanfani, heeft zaterdag in het parlement ver klaard, dat Italië herhaaldelijk bij president De Gaulle erop heeft aan gedrongen de Britse toetreding tot de EEG niet onmogelijk te maken. Ook landbouwpolitiek", zei hij. Hij voegdle de Italiaanse regering zowel diaaraan toe, diat nog „enkele" kwes- Frankrijk als West-Duitsland her- ties moeten worden geregeld: over- haalde'uk gewaarschuwd voor die ge- gangsmaatregelen voor de Britse J™'611 die een 35 Parijs-Bonn mee- landbouw, de betrekkingen met het brenSb Britse Gemenebest en enkele vraag stukken over tariefkwesties. Fanfani beloofde het parlement, dat Minister Heath zei ook, dat „de Italië alles zal doen om Engeland „v n/c- zienswÜze van de vijf partners van binnen de EEG te brengen. Het Frans treding tot de EEG zónder de Fran- FrankriJk overeenkomt met die van —Duitse verdrag noemde hij onom- sen voort te zetten en tot een goed EnSeland- WÜ willen een krachtig en wonden „een bedreiging voor de einde te brengen. Dit zei de Belgische at?biel Europa, dat een gelijkwaar- Euromarkt, een bedreiging van de bewindsman van Buitenlandse Za- dlge Partner v0°r de Verenigde Sta- voortgang naar Europese eenheid en ken in een gisteren gehouden tv-in- ten is binnen het raam v-an de At- een bedreiging van het international'? terview. „De vraag kan worden ge- lantische gemeenschap". evenwicht van de NAVO". steld, of Frankrijk eenzijdig kan be- sluiten, het overleg af te breken en of op grond van het Verdrag van Rome een dergelijk besluit niet una niem moeten worden genomen. Wij dienen deze vraag te bestuderen, in dien er maandag of dinsdag geen compromis mogelijk blijkt te zijn", zei Spaak. De Gaulle staat in verzet alleen De ministers Spaak en Luns achten het ook mogelijk de onderhandelin gen te Brussel over Engelands toe- Vanmiddag om kwart over drie is de kritieke zitting van de EEG en Engeland begonnen. Gisteren hebben die ministers intensief mot elkaar overleg gepleegd om een sterk front tegenover de Fransen te vormen. De Britse onderhandelaar Heath heeft besprekingen gevoerd met de West- duitse vice-kanselier Erhard, minis ter Spaak en de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Piccioni. Ook de Engelse ministers van Land bouw en hef Gemenebest, Soames en Sandys nemen aan het vooroverleg deel. Couve de Murvxlle, de Franss, minister van Buitenlandse Zaken, zou pas een uur voor de opening ar riveren. Erhard toonde zich weinig optimistisch; op hem rust de taak de conferentie, waar men een balans van de besprekingen met Engeland zal opmaken, voor te bereiden en com promisvoorstellen te doen. Intussen wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat president Kennedy bondskanselier Adenauer verwijt „niet alles te hebben gedaan om De Gaulle over te halen in de kwestie- Engeland" Adenauer had Kennedy in een brief medegedeeld, dat hij er niet in ge slaagd. was de Franse president tot andere gedachten te brengen. GEEN NOODZAAK VOOR AFBREKING Volgens een Belgische functionaris heeft een Belgische deskundige een stuk van 35 bladzijden opgesteld, dat de zeven delegaties als werkdocu ment wordt voorgelegd en waarin 'n overzicht wordt gegeven van de vor deringen, welke sedert het begin der onderhandelingen tussen de „Zes" en Engeland zijn gemaakt. In het stuk, dat door minister Spaak is goedge keurd, wordt het Franse argument, dat er geen werkelijke vooruitgang is geboekt, betwist en wordt gepoogd aan te tonen, dat de tot dusver be reikte overeenkomst in geen enkel opzicht de fundamentele structuur van het verdrag van Rome wijzigt. Ook de Engelse minister Heath nam gisteren bij zijn aankomst in Brussel stelling tegen het Franse standpunt, dat het om technische redenen noodzakelijk zou zijn, de on derhandelingen af te breken. „Wij hebben het verdrag van Rome aan vaard. Wij hebben het toekomstige buiten tarief van de gemeenschap aanvaard en de gemeenschappelijke Tot de gemeenschappelijke markt Generaal De Gaulle heeft zaterdag gezegd, dat Denemarken, wanneer de onderhandelingen met Groot-Brit- tannië geen succes zouden opleveren, de keuze zal hebben tussen toetre ding als volledig lid tot de Gemeen schappelijke Markt, met alle conse quenties, economische en politieke, van dien, of associatie met de markt, aldus heeft Jens Otto Krag, de Deen se premier, na zijn onderhoud op za terdagochtend met de Franse presi dent verklaard. Dit aanbod had hem tevreden ge steld en het zou diepgaand door de Deense regering bestudeerd worden. Krag zal medio komende week met premier Macmillan in Londen spre ken. De Deense regering zal vóór die tijd geen beslissing nemen. De Deense premier, die zijn on derhoud met De Gaulle tevoren als een zuiver formele aangelegenheid had gezien, was volgens de „Reuter"- verslaggever verrast geweest, toen de president belangrijke politieke kwesties ter sprake had gebracht. De Gaulle had ook zijn denkbeelden over het toekomstige Europa naar voren gebracht en daarbij als zijn overtuiging uitgesproken, dat er een tijdstip zal komen, waarop èn de Amerikanen èn de Russen zich uit Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken te Washington heeft zaterdag gezegd, dat Polaris- onderzeeërs voor de Navo bestemd zijn,voor de Navo als geheel, en niet aan de leden van deze organi satie zullen worden geleverd. Het ministerie zei dit als commentaar op berichten, dat de V.S. van plan zou den zijn aan Italië, West-Duitsland en andere Navo-landen deze onder zeeërs te verkopen. „De verkoop voor nationaal eigendom van de Po- laris-onderzeeërs aan enig land heb ben wij niet overwogen", aldus het ministerie. Europa zullen terugtrekken en „naar huis gaan". In het licht van deze vooruitzichten moeten er nieuwe geografische groeperingen komen van Europese landen, die eertijds on denkbaar waren, zo had De Gaulle gezegd. Vandaar heden het nauwe verbond tussen Frankrijk en Duits land, en vandaar morgen zonder twijfel het verbond van Europa en Groot-Brittannië, zo zei hij. De Franse instemming met een eventueel lidmaatschap van Dene marken, betekent geenszins, dat nu ook de andere EEG-landen zo blij zullen zijn Denemarken toe te laten, indien Engeland wordt buitengeslo ten. Als men Frankrijk zijn zin zou geven zou dit inhouden, dat de EEG alleen maar kan worden uitgebreid, wanneer de Franse regering de nieu weling goedkeurt. Onder het ijs naar de Noordpool Een Russische, door kernenergie aangedreven onderzeeboot heeft de Noordpool bereikt, na een tocht on der het ijs, aldus een bericht van Tass. De kernonderzeeboot, de „Lenin- ski Komsomol" had tot taak een ge vechtspositie in te nemen, om „vij andelijke" onderzeeboten te verhin deren raketten in de richting van de Sowjet-Unie af te vuren. De „vijan delijke" schepen moesten worden op gespoord en vernietigd, aldus Tass. De „Leninski Komsomol" heeft ver scheidene dagen onder het ijs ge varen. Zelf onzichtbaar, ontmoette de „Leninski Komsomol" verscheidene vrachtschepen, waarvan de reisroute en snelheid konden worden vastge steld, terwijl ook hun radioberichten konden worden opgevangen. Na het passeren van de 83e breedte cirkel bracht de onderzeeër contact tot jtand met de staf van de Sowj et- marine. Op een ijsveld werd door een groep aan land gezette matrozen de So wj et-vlag gehesen. Westelijke waarnemers in Moskou zien in het bericht een tegenzet op de westelijke berichten over het toe nemend gebruik van Polaris-onder- zeeboten in plaats van op land ge stationeerde raketten, als onderdeel der Navo-strijdkrachten. Volgens de „Izvestia" had de „Le- Het zonnige weer en de wetenschap, dat het be-ijsde strand een uniek schouwspel opleverde, heeft zondag duizenden mensen naar de kust gelokt. De bijgaande foto werd gemaakt vanaf de pier in Scheveningen: Het leek wel een zomerse dag Zaterdag vond in Budel een stille tocht plaats als protest tegen de legering van Westduitse militairen in het kamp Budel. Ongeveer 1200 personen, uit geheel Nederland, namen aan deze stille tocht, die naar het eregraf in Budel leidde, deel. Op de foto zien we de stoet in de sneeuwjacht op weg. Voorop de schrijfster Marga Min- co en prof. dr. W. H. Nagel. ninski Komsomol" „ontzagwekkende raketten" aan boord, er aan toevoe gend, dat elke andere Sowjet-onder- zceër deze reis zou hebben kunnen maken. Het blad merkt voorts op, dat Sow- jet - onderzeeërs aanzienlijk eerder dan Amerikaanse onderzeeërs in het noordelijke Poolgebied onder het ijs hebben gekruist, en wel „in de eerste jaren na 1930". Er zijn nog Russen op Cuba De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zondagavond in een televisie-inter view verklaard, dat de voortdurende aanwezigheid van een „aanzienlijk" aantal Sowjet-militairen op Cuba reden tot bezorgdheid geeft. De Sow jet-Unie had de V.S. te kennen gege ven, dat haar militairen daar of al thans een deel van hen tezijnertijd zouden verdwijnen. De Sowjet-Unie heeft nog steeds vier zwaar bewapende gevechtsgroe pen op het eiland alsmede ander mi litair en technisch personeel, lucht doelraketten en ander materiaal. „De V.S. beschouwen deze militaire aanwezigheid niet als een normale toestand", aldus de minister. Rusk zei, dat de V.S. „met grote interesse" zouden zien, dat de Sow jet-Unie voortgaat met de terug trekkingsmaatregelen van de laat ste tijd. Alle offensieve raketten wa ren verdwenen, maar er zijn nog Migs. Anti-Castro-actie. Een „contrarevolutionaire groep" heeft op 17 januari bij Bina in de Cubaanse provincie Camaguey een trein voor troepenvervoer tot ont sporen gebracht en vervolgens ze venentwintig leden van de militie gedood en dertig gevangen geno men. Dit is zaterdag uit betrouwbare bron in Havanna vernomen. De groep verdween met de gevan genen in een heuvelachtig gebied, dat later door verscheidene duizenden Cubaanse militairen werd doorzocht. REFERENDUM IN PERZIE De uitslag van de volksstemming in Teheran over de door de Sjah voorgestelde sociale en agrarische hervormingsplannen is bekend, 521.074 stemmen werden ten gunste' van het plan uitgebracht en slechts 834 tegen. De gegevens uit de rest van het land verwacht men later. Zoals bekend is behelzen de her vormingsplannen van de Sjah ver deling van grote landgoederen, die eigendom zijn van particulieren, on der arme boeren, meedeling door ar beiders in bedrijfswinsten, nationali satie van particulier bosbezit, ver plicht onderwijs en een nieuwe kies wet. Geestelijkheid en grootgrondbezit ters hadden vrijdagavond in Teheran gedemonstreerd tegen de plannen, daarbij gesteund door aanhangers van de partij voor Mossadeq, het rechtse nationale front. Voor spek en bonen De vrouwen in Perzië hebben zater dag bij het referendum over het her vormingsplan van de Sjah voor het eerst gestemd. Hun stemmen komen echter in aparte bussen en worden niet meegeteld, omdat zij officieel nog geen stemrecht hebben. Men heeft hen alleen tot de stemming toegelaten omdat zij er zo sterk op hebben aangedrongen. Gestrande automobilisten BUSSEN BEGONNEN LAAT VANMORGEN Grote groepen automobilisten ston den vannacht rond één uur machte loos langs de weg op vele wegen van ons land. Het water op het spie gelend ijsoppervlak had het wegdek zijn grootste hoogte van gladheid doen bereiken. Ook op de Rijkswegen rond Lei den werden vele gestrande automobi listen gevonden. Vooral de opritten van Rijksweg 4a (nieuwe weg) naar Vijf doden bij auto-ongevallen Zaterdagavond omstreeks half ne gen heeft zich op de Burgemeester Elsenweg in Naaldwijk nabij het Westerleeplein een ernstig auto-on geluk voorgedaan, waardoor drie mensen om het leven kwamen en één vrij ernstig, doch niet levensge vaarlijk werd gewond. Een tankauto van een firma in Nootdorp, die uit de richting Wester- lee kwam, en een personenauto uit de richting Naaldwijk kwamen door onverklaarbare oorzaak frontaal met elkaar in botsing. De weg was voch tig, doch niet glad. De personenauto was op de linker weghelft geraakt. De slachtoffers waren de vier inzit tenden van dit voertuig, allen wo nende in de Lier. De heren L. P. (47 jaar), die de wagen bestuurde, G. C. O. (19 jaar) en L. K. (27) vonden de dood. De heer W. K. (17), broer van de laatste, werd in een ziekenhuis opgenomen. De bestuurder van de tankauto liep geen letsel op. Omstreeks twee uur zondagmid dag werd het slippen van zijn auto fataal voor de heer H. Grondman, leraar aan een lagere technische school in Amersfoort. De heer Grondman reed met vrouw en vier kinderen tegen een lichtmast bij het station Amersfoort. Hij was op slag dood. Zijn ernstig ge wonde echtgenote en de vier ge wonde kinderen zijn naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" gebracht. De auto werd zwaar beschadigd. Bij een autobotsing op de rijksweg AmsterdamUtrecht, vannacht om streeks kwart over twaalf ter hoogte van die spoorwegovergang onder Loe- nersloot, is de 20-jarige militair J. J. M. Katz uit Abcoude om het leven gekomen. Hij zat naast de bestuur der van een personenauto, de heer J. Verhadr, eveneens uit Abcoude, die ernstig gewond in een ziekenhuis in Amsterdam is opgenomen. Het was spiegelglad op die weg. De per sonenauto gleed met grote vaart in een slip tegen de achterkant van een vrachtwagen met aanhanger en werd totaal vernield. de plaatsen in Leiden en omgeving waren praktisch onbereidbaar. Op verschillende plaatsen gleden auto's omlaag van het talud. De bussen van N.Z.H., Eltax, Ci- tosa etc. zijn, naar wij vernemen, alle met grote vertraging binnen gekomen. Ook vanmorgen was er op de bus sen nog vertraging. De Citosa ving eerst zijn diensten aan om kwart over tien. De bussen van de Eltax zijn eerst om half negen vanmorgen gaan rijden; de NZH hield zich aan het dienstrooster, maar er ontstond veel vertraging. Rijksweg 12 van Den Haag naar Utrecht was door ijzel spiegelglad geworden en voor vrachtauto's vrij wel onberijdbaar, omdat zij de via ducten niet opkwamen. De rijksweg II van Utrecht naar Amsterdam was eveneens spiegelglad. De weg UtrechtDen Bosch was zeer glad. Voorts was de weg RotterdamBre da spiegelglad en in de richting Rotterdam ter hoogte van Ridder kerk versperd door een omgevallen veewagen. ZOEKT U een Gero-cassette van f 40.— of I 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist (Ad verten, .e) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KWAKKELWEER Boven de Britse eilanden bevindt zich nog altijd een gebied van hoge luchtdruk. Daaromheen is zachtere, zeer vochtige lucht gestroomd, die de afgelopen nacht van het noorden uit Nederland binnenkwam. Plaatselijk ging dit met lichte motregen, regen of sneeuw gepaard. Intussen is uit Scandinavië al weer koudere drogere lucht onderweg, die via Denemarken ons land zal bereiken. Er komen op klaringen, die plaatselijk op de naite ondergrond mistvorming tot gevolg zullen hebben. In de nacht en och tend daalt de temperatuur weer tot enkele graden beneden het vries punt, terwijl midden op de dag een lichte dooi mogelijk is. Het ziet er naar uit, dat de periode met kwakkelweer nog enige tijd zal aanhouden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 Jan.: ton op 08.26, onder 17.21 maan op 10.37, onder 22 28. Hoogwaterstanden 29 Jan.: v.m. 6.04; u.m. 18.21. KORRELTJE Zij, die niets doen, kunnen zich ook moeilijk vergissen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1