S)e ££idae(5oti/ta/itt DE DOOI SLECHTS EEN „ADEMPAUZE"? Referendum in Perzië ALLE E.E.G.-PARTNERS TEGEN DE GAULLE ZATERDAG 26 JANUARI 1963 53e JAARGANG No. 15.6 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZAL DE DOOI ONS FOPPEN Telel. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 S, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. S 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Vorst wijkt niet in Zuid-Europa Uit verscheidene Europese landen is vrijdag lichte dooi gemeld. De temperaturen in Noord-Frankrijk, Zwitserland, Denemarken, het oosten van Oostenrijk en in Hongarije wa ren even boven het vriespunt. Ook in Zweden rees het kwik, maar het bleef er enige gra „den vriezen. Ver wacht wordt echter dat de vorts zal terugkeren. De schoolkinderen in Oost-Berlijn zijn naar huis gestuurd met sommen over kolenvervoer. Zeventig scholen zijn in dit stadsdeel gesloten. Behal ve in Noord-Frankrijk, waar het licht dooide, ligt Frankrijk nog in de greep van de vorst. Sommige de len van het gebied rond Parijs heb ben te kampen met kolentekort. Ook in Noord-Duitsland dooide het licht, maar in het Zwarte Woud en andere Zuidduitse 'gebieden vriest het nog 24 graden. De Duitse weer kundigen verwachten, dat de dooi slechts een korte „adempauze" is en door strenge vorst zal worden ge volgd. Zwitserland maakt de strengste winter sinds 1929 door. Het was er vrijdag iets minder koud, met tem peraturen van tien tot 25 graden on der het vriespunt. Duizenden mili- Nieuwe Amerikaanse ruimtevlucht De Verenigde Staten willen op 2 april weer een bemande ruimte- vlucht uitvoeren, zo is vrijdag van officiële zijde in Washington ver nomen. De majoor van de luchtmacht Gordon Cooper zal dan waarschijn lijk 22 omwentelingen om de aarde maken. De vlucht zal dan 34 uur duren. Zoals bekend, was het aanvanke lijk het plan geweest deze proef in de afgelopen herfst te nemen. Dan zouden 18 omwentelingen in 24 uur zijn gemaakt. De ruimtecabine „Mercury-9" waar in Cooper zijn vlucht zal maken, is zodanig ingericht, dat er meer zuur stof voor de ruimtevaarder en meer brandstof vooi\ de kleine stabiliteits- raketten kan worden meegenomen. De Atlas-raket, die de cabine in een baan om de aarde moet brengen, is ook geperfectioneerd, zodat zij nu beschouwd wordt als volkomen be trouwbaar. Als Cooper 22 omwentelingen maakt, zal hij in het midden van de Stille Oceaan landen. Bij een vlucht van 18 omwentelingen moet hij in de Caribische Zee terechtkomen. tairen en burgers hebben samenge werkt om de tien dorpen, die sinds het begin van de week in het Jura- gebergte van de buitenwereld wa ren afgesneden, te bereiken. Zij zijn daar vrijdag in geslaagd. De iets warmere lucht boven En geland heeft zich van Schotland zuidwaarts uitgebreid. Over het hele land hangt echter een ijzige mist, die de vliegdiensten in de war brengt. Er is in veel ge bieden ernstig gebrek aan brand stof. Op Cyprus zijn vrijdag drie lijn- toestellen geland, die door hevige regenval en harde wind niet op het vliegveld van Beiroet konden landen. Wegens de strenge vorst heeft de Bulgaarse regering vrijdag alle scholen gesloten tot het eind van deze maand. Drie bataljons Griekse soldaten hebben vrijdag 600 bussen en auto's uitgegraven, die ten noor den en oosten van Saloniki twee da gen in de sneeuw hebben vastgeze ten. Deze week zijn in Zuid-Slavië minstens 13 mensen omgekomen in sneeuwstormen. In het westen van dit land werd in een bergachtige streek een doodgevroren oude man aangetroffen. Op een eenzame weg bij Pristina, in het zuiden, heeft een hond 24 uur lang het bevroren lichaam van zijn 40-jarige meesteres bewaakt, voordat zij door een pas serende boer werden aangetroffen. In Macedonië (Griekenland) is een man doodgevroren in een sneeuw storm. Niet alleen Europa heeft het te kwaad: in de Verenigde Staten zijn minstens 112 mensen gestorven aan uitputting, gasverstikking of te grote inspanning in de sneeuw, bij branden of ongelukken op gladde wegen. En in Japan hebbsi vierhonderd treinreizigers naar Tokio een schuil plaats gezocht in het Noord-Japanse Nagoaka, nadat zij twee dagen in een ondergesneeuwde trein hadden door gebracht. In To jams. in het noorden van Japan zijn veel dorpen en stad jes geïsoleerd. Nazi's in Argentinië De Argentijnse politie heeft een in val gedaan in een opleidingskamp van nationalistische commando's, die betrokken zijn geweest bij de anti- Joodse relletjes, die zich kortgeleden in Argentinië hebben voorgedaan. De leider, Casimiro Wylsokinski, die een Pool zou zijn en 15 jongens onder de twintig jaar werden ^gearresteerd. De politie heeft in het kamp, dat bij Rosario ligt, een groot aantal gewe ren en machine-pistolen in beslag ge nomen. De Duitse arts-ingenieur dr. Foerster heeft bij Davos in Zwitserland gedemonstreerd met een door hem ontwikkeld apparaat, dat het zoeken naar door een lawine bedolven mensen aanzienlijk moet vergemakkelijken. Het apparaat, hier zichtbaar op de foto, werkt ongeveer als de mijn- detectors, zoals die tijdens de oorlog werden gebruikt. Het Britse hooggerechtshof heeft vrijdag de 34-jarige journalist Des- mond Clough, de militaire corres pondent van de „Daily Sketch" we gens „minachting van het hof" ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Clugh had de vorige week, toen hij als getuige werd ge hoord door een tribunaal, dat een onderzoek instelt naar de toestand op het gebied van de beveiliging tegen spionage bij de Britse marine, geweigerd gevolg te geven aan een bevel van dit tribunaal om de bron te noemen van een door hem gepu bliceerd bericht over lekken bij de veiligheidsdienst der marine. In Teheran is vrijdagavond gede monstreerd tegen het referendum over regeringshervormingen, dat vandaag (zaterdag) wordt gehouden. Groepjes demonstranten riepen leu zen voor Mossadeq, het nationale front, had een protestvergadering be legd, die echter door de politie werd verboden. Het referendum wordt gehouden om de goedkeuring van het volk te verkrijgen voor de invoering van zes wetten: een wet op landhervorming, waardoor de grote landgoederen uit particulier bezit onder de boeren wordt verdeeld; een wet op verplicht onderwijs; een wet waarbij 20 pro cent van alle fabriekswinsten aan de arbeiders wordt toegewezen; natio nalisatie van bossen; verkoop van re- geringsfabrieken aan particulieren en een nieuwe kieswet. Duizenden boeren en arbeiders zijn vrijdag naar Teheran getogen uit pro test tegen de „agitatie" van landeige naren en de geestelijkheid tegen het hervormingsprogramma van de Sjah. Het kernstopoverleg Bij het huidige overleg te Washing ton over het stopzetten van de kern proeven zijn nog geen vorderingen van betekenis gemaakt, zo is van of ficiële Amerikaanse zijde vernomen. Aan het overleg wordt zoals bekend deelgenomen door vertegenwoordi gers van de V.S., Engeland en Rus land. Zowel Rusland als de V.S. zijn op hun standpunt blijven staan. De Rus sen willen maximaal twee of drie inspecties ter plaatse per jaar op Russisch gebied toestaan; de Ameri kanen willen echter minimaal acht a tien inspecties. In officiële Ameri kaanse kringen was men echter niet pessimistisch gestemd en wel omdat het overleg de volgende week hervat zal worden en omdat de Russische vertegenwoordigers Nicolai Federen- ko de eventuele deelneming van Frankrijk aan deze besprekingen nog niet te berde heeft gebracht. Amerikaanse bases in Spanje De Spaanse regering heeft om her ziening gevraagd van de defensie overeenkomsten, op grond waarvan de Verenigde Staten bases op Speens grondgebied mogen gebruiken. De desbetreffende verdragen tussen Spanje en de V.S. zijn in september 1953 gesloten. Destijds werd be paald, dat zij tien jaar van kracht zouden blijven en automatisch zou den worden verlengd voor nog vijf jaar, tenzij één van de onderteke naars om herziening zou vragen. In officiële kringen in de Ameri kaanse hoofdstad is gezegl, dat de Verenigde Staten rog steeds tevre den zijn over het militaire akkoord en de noodzaak van herziening niet inzien. Aanbeveling van Stichting v. d. Arbeid: Tegemoetkoming in bijzondere (winter)lasten Na afloop van de bestuursverga dering heeft de Stichting van de Ar beid gisteravond een communiqué uitgegeven, waarin in algemene ter men leen aanbeveling aan de werk gevers is vervat aan hun lager be taalde werknemers een toelage te ge ven, bedoeld als een tegemoetkoming in de bijzondere lasten, die voor deze werknemers en hun gezinnen uit de slechte weersomstandigheden van de laaitste weken voortvloeien. Het bestuur van de Stichting zegt er mee bekend te zijn, dat tal van ondernemingen zulk een tegemoet koming reeds eigener beweging heb ben verstrekt en vertrquwt dat ook anderen, wanneer nodig, daaraan aandacht zullen besteden. Bedragen worden in het commu niqué niet genoemd; de grootte van een eventuele uitkering dient volgens de Stichting aan de werkgevers zelf te worden overgelaten. Vrijdagmiddag is de drijvende bok „Simson" bij het wrak van de „Thuntank" in Europoort aangekomen. Nadat zaterdag nog enkele voorbereidende werkzaamheden verricht zijn, zal men waarschijnlijk zondag a.s. met het kantelen van de tanker beginnen. Regering te Bonn vóór Engelands toelating Het Westduitse kabinet heeft vrij dagavond in een bijzondere verga dering met algemene stemmen be sloten zijn eerder uitgesproken poli tiek van steun voor Engelands toe treden tot de EEG te bevestigen. Volgens een na de vergadering uit gegeven bekendmaking van de re gering is het Britse lidmaatschap van de EEG „noodzakelijk om politieke en economische redenen". De kabinetsvergadering heeft twee uur geduurd en werd geleid door bondskanselier Adenauer. WRAK OP NOORDZEE IS ZWEEDSE TANKER „THUNTANK 7" Het wrak van de omgeslagen tan ker, die van de Noordzee naar de Nieuwe Waterweg werd gesleept, is door duikers van de bergingsmaat schappij in de haven Europoort ge ïdentificeerd als dat van de „Thun tank 7". Duikers hebben ontdekt, dat vijf van de zeven tankdeksels van het rampschip „Thuntank 7" openstaan Dit feit vertraagt de lichtingswerk zaamheden aanmerkelijk. Dacht men namelijk reeds vandaag tot de lich ting van de tankcoaster, die nog steeds omgekeerd in de ertshaven van Europoort ligt, over te kunnen gaan, thans staat wel vast dat deze werkzaamheden eerst zondag op z'n vroegst zullen plaats vinden. Van daag maakt men de vijf openingen met proppen dicht en de stroppen om het scheepje vast, waar na de bergingsmaatschappij met be hulp van de drijvende bok „Simson" met het kantelen van de „Thun tank 7" kan beginnen. Het ministerie van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat. Noordrijn-Westfalen heeft vrijdag naar aanleiding van berichten over een griep-epidemie meegedeeld, dat wel veel mensen last van griep heb ben, maar dat nog niet van een epidemie in het Rhur-gebied kan worden gesproken. De Amerikaanse bond van haven arbeiders (ILA) heeft vrijdag zijn 60.000 leden opdracht gegeven van daag (zaterdag) weer aan het werk te gaan. De Amerikaanse havensta king, die op 23 december begon, is hiermee beëindigd. N.S. vervoerden - IN EEN DAG - 35.000 ton kolen De Nederlandse Spoorwegen heb ben donderdag een recordhoeveel- heid kolen vanaf de Limburgse mij nen vervoerd, zo hebben zij bekend gemaakt. Terwijl normaal in de win ter het transport van kolen voor in dustrie en huisbrand 1100 a 1200 wa gons per dag beloopt, is dit aantal donderdag opgevoerd tot rond 1500 wagons, voornamelijk met huisbrand kolen. Dat betekende een hoeveel heid van 35.000 ton kolen, bestemd voor het westen, het oosten en noor den van Nederland. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren er naar gestreefd dit record te evenaren. De raadgevende interparlementai re Beneluxraad heeft vrijdag in Brus sel een motie aangenomen, waarin de wens wordt uitgesproken, dat de onderhandelingen met Engeland zon der onderbreking worden voortge zet. „Het mislukken van deze onder handelingen zou de politieke en eco nomische éénwording van Europa ernstig in gevaar brengen en een bedreiging vormen voor de doelma tigheid van de Atlantische samen werking", aldus de Benelux-raad. KVP: Niet verantwoord" „Het slagen van de onderhandelin gen ovtör het toetreden van Engeland tot de Euromarkt is dringender dan ooit. Het optreden van president De Gaulle was door de stand van de on derhandelingen niet verantwoord en heeft de publieke opinie terecht ge schokt". Zo luid een verklaring die vrijdag is vrijgegeven door het dage lijks bestuur van de Katholieke Volkspartij. Door de houding van de Franse president is ernstig inbreuk gemaakt op de solidariteit van de lid-staten van de Euromarkt. Alles moet in het werk worden gesteld om de huidige crisis op te lossen, zo zegt de KVP-verklaring verder. In hiet schrijven wordt aangedron gen op de totstandkoming van een „Atlantisch deelgenootschap" tussen de Verenigde Staten van Amerika en een verenigd Europa. „Dit vereist echter allereerst een op democrati sche grondslag gebouwd politiek en economisch verenigd Europa". Toe treding van Engeland tot de Euro markt en de totstandkoming van een politieke Europese Unie zijn volgens de verklaring allereerst vereisten voor een eensgezind Europa. De vre de moet worden gewaarborgd door een multilaterale atoommacht, waar over volgens de Katholieke Volks partij de Amerikaanse en Europese deelgenoten in een Atlantisch ver bond zeggenschap zullen hebben. Niet op sleeptouw De Londense „Financial Times" weet te berichten, dat de Britse mi- India's grensgeschil met China Het Indiase Lagerhuis heeft vrijdag premier Nehroe zijn fiat gegeven om de politiek ter oplossing van het grensgeschil met communistisch- China voort te zetten. Een socialis tisch amendement, waarin werd ge ëist, dat de voorstéllen der Colombo- conferentie zouden worden afgewe zen, kreeg niet voldoende stemmen om te worden aangenomen. In Peking is de tekst gepubliceerd van een brief, die premier Tsjot En- Lai op 19 januari heeft gericht tot mevrouw Bandaranaike, premier van Ceylon en waarin hij heeft verklaard, dat China de voorstellen van de zgn. Colombo-conferentie in beginsel als voorlopige basis voor besprekingen met India tot regeling van het grens conflict aanvaardt. Volgens waarnemers in Peking be staan er echter grote verschillen tus sen de Chinese interpretatie van de voorstellen van Colombo en hetgeen premier Nehroe ervan denkt. De In dische premier verklaarde dezer da gen in het parlement, dat zijn rege ring de voorstellen als geheel aan vaart en gekant is tegen wijzigingen om aan Chinese bezwaren tegemoet te komen. nisters niet akkoord zullen gaan met voorstellen inzake de EEG, die, zon der da/t er kans bestaat op definitieve resultaten, verder langdurig ovei-leg tengevolge zullen hebben. Hiet Britse kabinet aldus het blad, wil de moge lijkheid, dat De Gaulle overgehaald wordt door zijn vijf bondgenoten in de EEG nog wel niet geheel afschrij ven, maar het acht die mogelijkheid toch wel heel klein. ZONDAG 27 JANUARI DANSEN in zaal De Beurs, NOORDWIJK van 36 uur en van 811.30 u. Orkest: THE FIRE STRINGS BROTHERS Tevens vanaf heden kaarten a 3.50 verkrijgbaar voor DANSAVOND zaterdag 2 febr. a.s. m.m.v. The Blue Diamonds (Advertentie) ZOEKT U een Gero-cassette van 40.— of t 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist (Advertence) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KWAKKELWEER De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een kleine storing, die evenwel met sterke luchtdrukdalingen gepaard gaat, trekt vandaag over Denemarken naar het zuidoosten. Als gevolg hier van is boven de Noordzee een krach tige tot harde noordwesten wind op gestoken, die zachtere lucht tot over heel Nederland voert. Ook in het zuidoosten van het land wordt daarom dooi verwacht. De sto ring heeft een koufront bij zich, dat plaatselijk regen en sneeuw veroor zaakt. Dit koufront zal het grootste deel van Nederland passeren, waar na het weer tijdelijk onder invloed komt van >?en zwakke rug van hoge luchtdruk. Samenhangend hiermede zal vannacht in het algemeen de tem peratuur weer iets beneden nul da len. Een krachtig gebied van hoge druk handhaafd zich ten westen van Ierland. Hieromheen zullen nog en kele storingen circuleren, die ook het weer in het Noordzeegebied gaan be ïnvloeden, zodat op iets langere ter- mijin bezien afwisselend dooi en een paar graden vorst zal voorkomen. ZON- EN MAANSTANDEN 27 Jan.: zon op 8.29, onder 17.17; maan op 09.44, onder 19.46. 28 Jan.: zon op 08.28, onder 17.19; magn op 10.12, onder 21.07. Hoogwaterstanden 27 Jan.: v.m. 4.43; n.m. 16.55. 28 Jan.: v.m. 5.23; n.m. 17.38. KORRELTJE Wij geven het zekere dikwijls op, om het onzekere na te streven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1