1000 Winterjassen tegen de kou! Gelijke rechten voor prins of prinses toestemming huwelijk In „Keukenhof' krijgen de karpers de fles Opruiming VRIJDAG 25 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 TWEE DODEN BU VERKEERSONGEVAL Bij een verkeersongeval gister avond op de rijksweg Utrecht-Amers foort zijn fcwe personen, de 48-jari- ge dir. M. P. Sillevis uit Soest en de 48-jarige Engelsman H. Coates uit Londen, om het leven gekomen. Een zes-jarig jongetje liep een sehedel- basisfractuur op. Het ongeluk gebeurde bij een in haalmanoeuvre. 1000 Winterjassen moeten eruit, hoe dan ook! Als U een winterjas nodig hebt, en wie heeft dat niet in deze barre kou, profiteer dan nti van deze exceptionele aanbie ding tegen ronduit belachelijke pri jzen. MINIMUM-LEEFTIJD VOOR GEKOZENEN In eerste lezing heeft de Tweede Kamer de plannen tot wijziging van de grondwet goedgekeurd. Of ze ech ter allen het staatsblad zullen berei ken moet nog worden afgewacht. En dat hangt niet alleen van de Kamer af, maar ook van de houding van de socialistische fractie. Een amendement van de heer Vondeling om de mini mum-leeftijd voor het passieve kies recht op 23 jaar te brengen werd n.l. met 37 stemmen voor en 68 stem- inen tegen verworpen. De meerder heid van de Kamer vond de opzet van het amendement niet onjuist, maar men was bevreesd, dat de Eerste Kamer door een verlaging van 30 naar 23 jaar het wetsontwerp zou afwijzen en dat wilde men voorko men. Men wilde met de opvattingen in de Eerste Kamer rekening hou den om de ontwerpen als wet in de staatscourant te krijgen. ,Prof. Vondeling meende, dat op de ze wijze de Eerste kamer het recht VOORSCHOTEN VOORSCHOTENSE KLEUTER WINT 1000,— in reclame-actie De 11 maanden oude Monique Moot, Rijndijk 178 te Voorschoten, is de gelukkige winnares voor de maand december 1962 van de Nutricia re clamecampagne. In het kader van deze actie wordt elke maand een prijs van f 1000, uitgeloofd voor de beste slagzin, welke door de vader of moeder van de kleuter wordt ingezonden. Deze prijs bestaat uit een rente boekje met een gratis inleg van f 1000,beide beschikbaar gesteld door de Amsterd-msche Bank N.V. Met de woorden „Hollands welva ren" welke door haar moeder werden ingezonden, werd Monique f 1000,-— rijker, toen op het kantoor van de Amsterdamsche Bank N.V. te Voor schoten, het renteboekje door de di recteur van de kantoren Leiden en Voorschoten van deze bank, de heer A. Moens, aan de kleine winnares werd overhandigd. Bij deze uitreiking waren tegen woordig de heer A. M. Ouwendijk van de N."7". Nutricia en de heer Sirag, eigenaar van de levensmiddelenzaak waar de bekende blikjes werden ge kocht. Behalve het renteboekje ontving Monique nog enkele speelpopjes als mede een paplepel, terwijl de heer Sirag in het bezit werd gesteld van een mooi roomstelletje. Na de uitreiking bleef men nog enige tijd bijeen tot de kleine Moni que naar haar bedje ging verlangen. De Spoorwegen zullen zaterdag en zondag het reizigersvervoer beperken om olie- en kolentransporten voorrang te geven. De beperkingen zullen voornamelijk worden toegepast op de secundaire lijnen. Van donderdag af wordt op de stations van de gewijzigde dienstregeling mededeling ge daan. Op de foto: een kijkje in de hal van 't Amsterdamse Centraal Station. Kamer akkoord met amendement: van amendement zij het verkapt kregen toegespeeld. Daar verzette hij zich tegen. Hij vond het ook on juist, dat door de constructie van de voorstellen van minister Toxopeus: een ontkoppeling van de minimum leeftijd voor de Eerste Kamer de Tweede Kamer in feite niet kon be slissen over de leeftijdsgrens in de Eerste Kamer. De minister heeft n.l. zijn wijzigingen zo geconstrueerd, dat de Eerste Kamer wel een ver laging van de leeftijdsgrens voor de Tweede Kamer kan aanvaarden, maar een verlaging van de grens voor de Eerste Kamer kan afwijzen. Bij de stemming over het voorstel tot handhaving van de leeftijdsgrens in de Eerste Kamer op 30 jaar stem de de fractie van prof. Vondeling (PvdA) tegen, samen met de pacifis ten. De communisten, die wel het amendement Vondeling hadden ge steund, stonden nu achter de minis ter, waardoor de uitslag van de stemming 70 stemmen voor en 3ö te gen werd. VORSTELIJK HUWELIJK Het amendement van de commissie van voorbereiding om de rechtsonge lijkheid tussen koning en koningin bij het sluiten van een huwelijk zon der toestemming van de Staten-Ge- neraal uit de grondwet te halen werd na overleg in de commissie enigszins gewijzigd. De Kamer nam daarna het amendement met algemene stem men aan. Een koning of een koningin een prins of een prinses zijn nu wat betreft de toestemming tot het huwe lijk allen gelijk. PRACHTIGE WINTERJASSEN in tweed, flausch en velours, met en zonder ceintuur te dra gen, zowel met raglan als .met ingezette mouw. Voor prijzen die nooit meer terugkomen. Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. LEIDEN: Haarlemmemnat ROTTERDAM: Hoog.tr«« Meent Katendr. Lagedijk Weit-Kruiskade HOOGVLIET: Winkelcentrum ZEIST: Slotlaan VLAARDINGEN: Llc-cld t KORTE golf De Haagse groentewinkels zullen in het vervolg zaterdagsmiddags om 5 uur hun deuren sluiten. De 's-Gra- venhaagse federatie van georgani seerde kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit heeft de leden dit advies gegeven. In de spoelerij van de Koninklijke Weefgoederen Fabriek in Hengelo is gistermorgen het 16-jarige meisje M. Geerlings uit Hengelo, bij haar werkzaamheden met het haar in een spoelmachine verward geraakt. Het hoofdhaar werd gedeeltelijk uitge rukt. Het Tunesische persbureau heeft gemeld, dat tien van de in verband met een samenzwering tegen presi dent Bourguiba terdoodveroordeel- den donderdagmorgen bij het aan breken van de dag zijn terechtge steld. Een Duits hefschroefvliegtuig heeft van een op een mijl ten noord westen van Laboe in de Oostzee drij vende ijsschots een man opgepikt, die zijn door het ijs ingesloten schip ver laten had en tien uur lang op de schots rondgedreven had. De man is, door de kou bevangen, naar een zie kenhuis in Kiel gebracht. Op de driebaansweg Breda-Til burg in de gemeente Gilze-Rijen ie Prinses Anne-Marie van Denemarken en kroonprins Constantijn van Griekenland groeten de enthousiaste Denen vanaf het balkon van het paleis Amaliënborg in Kopenhagen. DE ZWARTE ZWANEN BLAZEN ALS DRIFTIGE KATERS Blazend als een driftige kater komt een der zwarthalszwanen op de op passer af. De dieren hebben het in de Keukenhof-kas niet naar hun zin. NAAIMACHINES Nieuwe, doch overjarige model len, vanzelfsprekend met vol ledige garantie. Zie onze etalage. MEERPOEL'S Naaimachinebedrijf BREESTRAAT 171 LEIDEN DE GOUDKARPERS in de Keuken hof-vijver krijgen de fles.. De zuur- stoffles wel te verstaan. Want de sneeuw en de vorst hebben het le ven van de fraaie vissen in de vijver van het wereldvermaarde Lissese park naar het leven gestaan. Een dikke ijsvloer bedekt het water en die ijsvloer ligt bovendien onder een dikke laag sneeuw. De zonnestralen drongen er niet meer doorheen en de vissen kregen gebrek aan zuurstof. Toen men ontdekte dat verschillende goudkarpers in het ijs waren vast gevroren, trof men ijlings maatrege len. Eerst hakte men bijten, toen dat niet voldoende bleek liet men cylin ders met zuurstof aanrukken en en- Ad verten tie) woensdagavond een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 29-jarige R. M. Peeters uit Weert. De heer Peeters kwam met een geladen tankauto uit de richting Breda en is door tot nu toe onbeken de oorzaak tegen een boom gebotst. Hij werd daarbij vrijwel op slag ge dood. De 6-jarige H. Vriens uit Zun- dert is gisteren bij het oversteken van de kruising W ernhoutseweg- Lentsebaan door een auto aangereden. Haj was vrijwel op slag dood. In het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam is aan de gevolgen van een aanrijding overleden de 64-jarige be zorger J. N. Keijser uit de Maasstad. Het slachtoffer liep bij het ongeluk een schedelbasisfractuur, een gebro ken arm en een gebroken been op. Hij is vrij langdurig in het zieken huis verpleegd. Gisteravond is in Helden de 42- jarige ongehuwde P. Steers, toen hij met zijn fiets de weg overstak, door een achteropkomende persbnenauto gegrepen en daarbij op slag gedood. In de stad Katsjoema, in Midden- Japan, zijn donderdag ongeveer 20 mensen levend begraven, toen een lawine drie woonhuizen en vier an dere gebouwen bedolf. Liz Taylor heeft tijdens opnamen voor de nieuwe film „Very important persons" in de Engelse Shepperton Studio waarin zij optreedt als de (film)vrouw van Richard Burton, haar knie ontwricht. In een Londense kliniek is zij in verband hiermee geopereerd. Zij hoopt volgende week maandag verder te gaan met filmen. De foto toont Liz, bijzonder charmant volgens de laatste winterse mode gekleed, voor deur van de kliniek waarin zij werd behandeld. De goudkarpers in de vijver van de Keukenhof hadden het benauwd. Ze kregen de (zuurstof) fles en het bestuur plaatste bovendien pompen op het ijs. Het water werd uit de bijten gezogen en naar andere ope ningen in het ijs geperst. De omvang rijke bevolking van de vijver kan nu weer vrij ademen. kele dagen later plaatste men twee electromotoren, die het water uit de ene bijt slorpten en het naar een volgende spoten. Toen kwam er be weging en ook zuurstof in het water. HET KEUKENHOF-BESTUUR zorgt niet alleen goed voor de flora van het lustoord, maar voor de fauna. Want naast de vissen heeft men ook tientallen eenden. Voor die dieren hakte men een grote bijt en plaatste daar een grote windvanger van riet matten voor. Toch verkozen de een den meestal het droge. Men zag ze in grote groepen tussen de bomen zitten. Aan voedsel ontbrak het hen niet. De aristocratische en vrij kostbare zwarthals-zwanen vroegen meer zorg. De dieren hadden tijdens de -felle vorst last van bevroren veren. De zwanen werden dan „ontdooid" in de grote kas. Toen dat bevriezen veel vuldig begon voor te komen, hield men de dieren binnen. Af en toe werden ze, als waren het schoothond jes, even „uitgelaten". De zwanen do ken dan prompt in de vijver, gingen kopje onder en liepen geen tien mi nuten laten weer met een bevroren verenpak rond. Het kostte soms de grootste moeite ze weer te vangen, want in de kleine ruimte in de kas voelden ze zich kennelijk niet happy. Weliswaar kre gen ze iedere dag een grote, platte zinken bak vers water, maar dat maakten ze in minder dan geen tijd smerig. Toen het uitlaten en weer opvangen een al te tijdrovend en moeilijk karwei bleek, kregen de zwanen huisarrest. Ze bleven dag en nacht in de vorstvrij gehouden kas. De dieren verkeerden echter con stant in een onpleizierige stemming. Als de oppasser het hokje binnen stapte, kwamen de mannetjes bla zend als een driftige kater op hem af. De stijging van de temperatuur is derhalve door de zwanen en op passer met vreugde begroet. JAARDIENSTREGELING NED. SPOORWEGEN De volgende dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die op 26 mei aansitaande ingaat, wordt voor het eerst een jaardienstrege ling. Eir zal dus geen aparte win- terdienst op volgen. De nieuwe dienst zal in hoofdzaak een voortzetting zijn van de thans lopende winter- dienst. Hier en daar zullen aan komst- en vertrektijden van treinen een gering aantal minuten worden versohoven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7