parel per dag! Spoorwegen gaan reizigersvervoer in komend weekend beperken DONDERDAG 24 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT Tweede Kamer accoord met verlaging leeftijdsgrens actief en passief kiesrecht De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met de verlaging van de leeftijdsgrenzen voor het aktief kiesrecht en voor die van het passief kiesrecht voor zover het de Tweede Kamer betreft. De nieuwe regeling zal nog niet gelden voor de in mei a.s. te houden verkiezingen. Met betrek king tot de leeftijdsgrenzen voor de Eerste Kamer zal dit instituut daar over afzonderlijk mogen beslissen. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat voor beide Kamers der Staten-Generaal verschillende leeftijdsgrenzen zullen gaan gelden. Wijze van troonopvolging in discussie Er was spoedig overeenstemming tussen minister Toxopeus en de Ka mer de leeftijdsgrens voor stemge rechtigden te verlagen van 23 naar 21 jaar. Er bestond echter geen een stemmigheid over de leeftijdsgrens met betrekking tot het passief kies recht. De minister wilde de mini mumleeftijd stellen op 25 jaar. De PvdA wilde nog verder gaan en stel de 23 jaar voor, maar daar was de meerderheid niet voor en dus werd het voorstel van de minister overge nomen en de grens dus gesteld op 25 jaar. DE TROONOPVOLGING Minister Toxopeus heeft voorge steld de kwestie van de troonopvol ging te vereenvoudigen en wel zo, dat het oudste kind, ongeacht man of vrouw, het eerste recht van op volging heeft, welk recht overgaat op diens kinderen met voorbijgaan van de zijlinie. Dat houdt dus in, dat prinses Beatrix, erfopvolgster is en dat recht overgaat op haar oudste kind. Wanneer prinses Beatrix dus kinderen heeft en overlijdt vóórdat koningin Juliana sterft of afstand doet van de troon, verkrijgen deze kinderen recht van opvolging met voorbijgaan van prinses Irene en de andere kinderen van het huidige koninklijke paar. De heer Oud van de WD stelde nog voor uitsluiting van het recht op de troon bij huwelijk zonder toe stemming van de Staten-Generaal. Hierin zag minister Toxopeus echter nog moeilijkheden, omdat er te wei- ging gelegenheid is geweest deze ma terie grondig in studie te nemen. Over deze kwestie zal vandaag ver der worden gepraat. Gratificatie voor sneeuwruimers van Z.-Hollandse waterstaat In de afgelopen weken heeft het personeel van de provinciale water staat in Zuid-Holland zich bijzonder ingespannen bij de bestrijding van de gevolgen van de strenge winter, vooral wat betreft het ruimen van de wegen. Bij het provinciaal begrotings debat van de Zuid-Hollandse Staten heeft de gedeputeerde mr. H. van Riel gisteren medegedeeld, dat een gratificatie wordt toegekend aan dit persoi.eel, voor zover het Getrokken was bij de -neeuw- en ijsbestrijding. Soms zonder directe instructies had den de waterstaatsambtenaren zich ingezet en het provinciaal bestuur heeft grote waardering voor hun ar beid. Medegedeeld werd, dat de winter extra uitgaven vergt. Alleen al in de laatste week moest ƒ300.000.wor den beschikbaar gesteld voor het werk van sneeuw- en ijsbestrijding. MOLEN AFGEBRAND In de afgelopen nacht is de elek trische houtzaagmolen van de firma J. Zweep en Zn. in Oosterhogebrug bij Groningen door brand geheel verwoest. Het vuur vond gretig voedsel in het door vorst droog ge worden hout. De houtzagerij met aanwezige ma chines ging verloren. De molen die sinds september van het vorig jaar niet meer gebruikt werd, stond op het punt gesloopt te worden. De oude molen is verzekerd tegen brand schade. OMSCHRIJVING GRONDGEBIED IN GRONDWET In discussie kwam verder nog de omschrijving van het grondgebied van het rijk in de grondwet, waar voor de heer Kranenburg (PvdA) in het geweer kwam. Behalve de woorden „Nederlands Nw Guinea" wenste de socialistische afgevaardig de ook de woorden „Suriname en Nederlandse Antillen" uit de grond wet te schrappen. De heer De Kort van de KVP zag daar geen bezwaar in en vond de vermelding van West Indië eveneens overbodig. De kwes tie zal later opnieuw worden over wogen. Overigens moeten grondwetswijzi gingen voor de komende verkiezingen ook worden goedgekeurd door de Eerste Kamer en na de verkiezingen door de beide Kamers met twee-der- de meerderheid. IN 1962 VERDRONKEN RUIM 200 JEUGDIGEN IN NEDERLAND Met alle vitaminen onmisbaar voor uw gezondheidBij prikkelbaarheid, over vermoeidheid en neerslachtigheid. j LAMBO-SAN per flacon van 100 multiviumine parels f 3.S0 Bij apotheker en drogist 100 PARELS (Advertentie! In 1962 kwamen volgens gegevens van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden var. drenkelin gen in Nederland 219 jongens en meisjes in de leeftijd van 0 tot 16 jaar door verdrinking om het leven, nl. 180 jongens en 39 meisjes. Gespecialiseerd zijn de cijfers: 0-1 jaar 3, 1-2 15, 2-3 32, 3-4 35, 4-5 2, 5-6 12, 6-7 25, 7-8 11, 8-9 10, 9-10 9, 10-11 6, 11-12 10, 12-13 8, 13-14 8, 14-15 3, 15-16 jaar 9. In een auto kwamen om het leven 5 kinderen; in zwembaden 2; in zee 11; door het ijs 18; en op allerlei an dere manieren 183. Verdeeld over de maanden was het aantal jeugdige slachtoffers: ja nuari 10, februari 7, maart 14, april 12, mei 17, juni 33, juli 37, augustus 33, september 18, oktober 15, novem ber 8 en december 15. Veerboten verkeerden in moeilijkheden De veerboten „Gorinchem 3" en „Prinses Beatrix", die vannacht in de sluishaven onder Ooltgensplaat in het ijs waren vastgeraakt, zijn losgekomen en aan de pontons in de Sluishaven afgemeerd. De sleepboot „Constantine", die de veerboten te hulp was gesneld maar in een ijs veld terechtkwam en op een zand plaat voer, is inmiddels ook vlotge- komen, zodat alle in moeilijkheden verkerende schepen thans veilig in de sluishaven zijn. Dit is een archieffoto van de Zweedse kusttanker „Thuntank VII", welke vermoedelijk op de Noordzee is ver gaan met elf man aan boord. Het vermoeden dat de „Thuntank VU" is vergaan, is gebaseerd op het feit, dat op de Noordzee een wrak is aangetroffen, dat omgekeerd, met alleen de kiel boven water, ronddrijft. Volgens de laatste berichten hebben twee sleepboten van L. Smit Co aan het wrak vastgemaakt om dat naar een Neder landse haven te slepen. IN HET BELANG VAN VRACHTEN ALS BRANDSTOF Klagend Rotterdam drinken voor LEGER KOMT MET WATERTRAILERS De erbarmelijk slechte smaak van het Rotterdamse water, vooral de laatste dagen, heeft tot ontwikkelin gen geleid welke men hoogstens in een brandend hete woestijn zou ver wachten. Naast een door de gemeente Rotterdam ingestelde waterdistribu tie gaat men nu ook „lekker" water verkopen. De coöperatieve vereniging „Vooruitgang" start vandaag met deze actie. Voor 14 cent kunnen de Rot terdammers zich tegoed doen aan een liter van het zuiverste water. Het bedrijf stelde zioh voor, van daag 50.000 liter voor verkoop aan te bieden. Men verwacht echter, dat de vraag zo groot zal zijn dat nog eens 100.000 liter „bereid" zal moeten wor den. Het is vrij eenvoudig om van „vies" Rotterdams water „lekker" water te maken. Men volgt dezelfde procedure als bij de pasteurisatie van melk. Naast de verkoop in diverse win kels zal ook verkoop aan de kar plaatsvinden, terwijl ook allerhande voorzieningen worden getroffen om de grote bedrijven waarvan de personeelsleden niet graag hun kopje koffie missen van water te voor- kan „lekker" water 14 ct per liter zien. Men heeft vanochtend tank wagens door de stad laten rijden om aan de grote aanvragen van deze bedrijven te kunnen voldoen. Het toegenomen zoutgehalte van het Rotterdamse drinkwater heeft ge leid tot speciale maatregelen voor hen, die op een streng zoutloos dieet staan. De geneeskundige en gezond heidsdienst te Rotterdam heeft een rondschrijven gericht aan alle behan delende artsen waarin staat, dat zy voor bepaalde patiënten gewoon drinkwater ter beschikking kunnen stellen voor de bereiding van dran ken en spijzen. De patiënt diende de verklaring van de behandelende arts te vragen en op vertoon daarvan heeft hij vandaag op een van de 22 posten in de stad een hoeveelheid van twee tot drie liter gewoon drinkwater kunnen krijgen. Voor de distributie over de 22 pos ten in de stad heeft het eerste leger korps 22 watertrailers met trekkers ter beschikking gesteld. Reclame in Rotterdams res taurant: „Onze koffie wordt gezet met heerlijk duinwater uit Den Haag". Men had het water op eigen gelegenheid uit Den Haag ia- ten aanvoeren. Robbie Bron, een skelter-enthousiast uit de Utrechtsestraat in Amsterdam, heeft van de winterse nood een sportieve deugd gemaakt en zijn skelter van 50 cc omgebouwd voor gebruik op sneeuw en ijs. De achterwielen van zijn voertuigje heeft hij voorzien van spijkerbanden, terwijl hij de voorwielen heeft vervangen door bestuurbare glijders. Foto: zo kan men Robbie tegenwoordig op de Amsterdamse grachten tegenkomen. Delft krijgt Haags water Sinds gistermiddag regent het in Delft klachten over het drinkwater, dat van Rotterdam wordt betrok ken. Aangezien de toestand van het Rotterdamse water thans wel bijzon der slecht is, heeft het gemeente bestuur van Delft onmiddellijk maatregelen genomen. Delft heeft een aanvullend contract voor leve ring van water door Den Haag en hiervan wordt nu in zo ruim moge lijke mate gebruik gemaakt De lei ding van Den Haag naar Delft is echter van beperkte capaciteit en daarom zal de verbetering van de smaak in Delft ook maar betrekke lijk kunnen zijn. Bovendien moet worden afgewacht hoe water uit Den Haag en dat uit Rotterdam zich in de leidingen zullen vermen gen. Wateruitdeling voor patiënten. Van de directeur van de gemeen telijke geneeskundige en gezond heidsdienst te Delft wordt vernomen, dat het zoutgehalte van het leiding water dat Delft uit Rotterdam be trekt, thans zo hoog is, dat het niet meer geschikt is voor mensen, die op zoutloos dieet zijn aangewezen In verband hiermede is in overleg met de gemeentebedrijven een re geling getroffen, dat dieet patiënten vandaag goed water kunnen betrekken bij de watertoren in Delft. Passagiers van veerboot moesten aan boord overnachten De ijsgangende aanhoudende vorst beginnen langzamerhand hun invloed op vele zaken uit te oefenen. Vooral het vervoer is van belang. Zaterdag en zondag aanstaande zullen de spoor wegen het vervoer van reizigers be perken. De N.S.-directie heeft deze maatregel genomen om het transport van essentiële goederen, zoals brand stoffen, voorrang te verlenen. De be perkingen zullen .voornamelijk wor den toegepast op een aantal secun daire lijnen, de hoofdverbindingen worden bijna normaal gereden. Zoals bekend, is het goederenver voer gedurende de laatste week sterk toegenomen. Gezien het beperkte per soneelsbestand en de eisen, die de veiligheid van het treinverkeer stelt aan de dienst- en rusttijden van het personeel, zien de spoorwegen zich genoodzaakt tot deze beperking van de reizigersdienst. Van donderdagmiddag af wordt op de stations kenbaar gemaakt, welke treinen er precies niet zullen rijden. Ook Leiden is in deze beperking be trokken. Voornamelijk op de lijn Leiden-Alphen-Utrecht. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelde gistermid dag mee dat bakkers door de schaar ste aan zout trachten hun toevlucht te nemen tot technische zouten, of tot kleurzout, dat door slagers wordt gebruikt bij de bereiding van vlees waren. Het is uit een oogpunt van volksgezondheid niet toelaatbaar deze zouten voor de bereiding van brood te bestemmen. Daarvoor mag alleen keukenzout of het zogenaamde jobro- zozout worden gebruikt. Ameland raakt inmiddels zonder gasolie. Op verzoek van de burge meester zullen daarom morgen 1400 liter gasolie met een door de Caltex gecharterde vliegmachine van Leeu warden naar Ameland worden gevlo gen. De veerboot „Oost-Vlieland" die de verbinding tussen IJmuiden en de eilanden Terschelling en Vlieland on derhoudt, heeft zijn vijf passagiers en zijn vracht (45 ton) als gevolg van de zware ijsgang aan boord moe ten houden. De passagiers moesten overnachten. Gewoonlijk worden pas sagiers en lading van de veerboot, die niet verder kan komen dan de „Ree", zoals 't water tussen de beide eilanden wordt genoemd, door een TWEE-UUR-DIENST LEIDEN-UTRECHT De volgende treinen zullen in het weekend op de lijn Leiden Woerden^Utrecht verval- d e n in het belang van het vrachtvervoer. Het wordt een 2 uur-dienst. Zaterdag vervallen: 8.38; 10.22; 12.22; 14.22; 16.22; 18.23; 20.22; 22.22. Ook retour (UtrechtLei den) vervallen om de twee uur treinen. Op de „oude lijn": Dus Den HaagLeidenAmster dam, vervalt zaterdag alleen de trein van 6.49 naar Den Haag (Eindhoven). Zondag vervallen de volgende treinen op de lijn Leiden Utrecht: 8.38; 10.22; 12.22; 14.22; 16.22. Tot 's middags omstreeks vier uur zullen uit de richting Utrecht de treinen om de twee uur binnenkomen. Op de stations 9ta»n uit voerige gegevens. kleinere boot, de „Vlieland" en een sleepboot, de „Stortemelk", naar resp. Vlieland en Terschelling ge bracht, maar door de zeer zware ijs gang bleek dit gistermiddag niet mo gelijk te zijn. De drie vaartuigen zouden de nacht op de „Ree" door brengen en vanochtend zullen de „Vlieland" en de „Stortemelk" op nieuw een poging doen de eilanden te bereiken. De kustvaarder, die op de Waal bij Dreumel in het ijs was vast geraakt, is op eigen kracht los gekomen. Het vaartuig heeft ligplaats gekozen bij Rossum. De drie tankers, die op de Waal zijn ingevroren, zullen voor lopig niet kunnen worden bevrijd uit hun isolement. De ijsbrekers mo gen op last van rijkswaterstaat niet voortgaan daar ijs te breken, omdat het ijs niet kan worden afgevoerd, waardoor dan grote gevaren kunnen ontstaan. Het Rotterdamse ijscomité houdt de lek tot Vreeswijk open met ijsbrekers, terwijl voor de afvoer het ijs wordt gebroken op het Hollands Diep en de Nieuwe Merwede. Een vrolijk ijsbericht De ijsverenigingen van Marken, Monnikendam en Volendam zullen zaterdagmiddag (14 uur) op het ijs in de haven van Marken een histo rische Marker-ij sb ruil oft houden. De Marker-volksdansgroep en de Mar ker-muziekverenigingen zullen daar bij medewerking verlenen. Tekort bij NS dit jaar 25 a 30 miljoen De Nederlandse Spoorwegen ver wachten voor dit jaar een tekort van 25 a 30 miljoen gulden te hebben. De oorzaken van de kostenstijgingen bij de NS zijn niet van voorbijgaande aard en in dit opzicht is er dus sprake van een strukturele ontwikkeling. Dit is het antwoord van de staats secretaris van verkeer en waterstaat zoals het is neergelegd in het eind verslag van de vaste commissie uit de Tweede Kamer, dat die commissie heeft uitgebracht op de begroting van dit departement. De staatssecretaris kan niet ant woorden op de vraag of de exploi tatiekosten bjj de NS in sterkere ma te zijn gestegen dan bij andere ver voerstakken. De indruk bestaat niet, dat het spoorwegbedrijf, in het alge meen in betekenende mate meer of minder loon-intensief is dan de overi ge vervoerstakken. In 1961 bedroegen de personeelstekorten bij de NS on geveer 42% van de totale kosten. Bij de autobusbedrijven ligt dat cij fer gemiddeld op 45%. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET KAPPERSBEDRIJF De organisaties van werkgevers en werknemers in het kappersbedrijf hebben overeenstemming bereikt over invoering van de vijfdaagse werkweek, verhoging van het loon en aanpassing van de vakantietoe slag. Het overeengekomene zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de Stichting van den Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. Op een bal van suikerwerkfabrikanten, dat in het „Konzerthaus" te Wenen is gehouden, is de 17-jarige Elisabeth Rieder-Hermann gekozen tot „Miss Bonbon 1963". Door middel van een grote weegschaal werd uitgemaakt dat Elisabeth evenveel weegt als 943 pakjes koek en dat was meer dan de slanke vorige Miss Bonbon, want die bracht de schaal met maar 820 pakjes koek in evenwicht begrijpt u??

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7