„ER VIEL EEN GATEN IK GING DOOR" KANGOEROES VERLIEST VAN OCTOPUS NA 2-0 VOORSPRONG Donner verliest van Averbach ZATERDAG 19 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 8 Alsof hij alleen maar *n straatje om was geweest, 20 zat Reinier Paping erbij tijdens de .persconferentie', die hij gisteravond voor de journalisten belegde. Het relaas van de bescheiden Paping was even rustig als duidelijk. Hij vertelde, hoe hij er van het begin af aan voor had gezorgd in het voorste gelid te blijven. Uit zijn woorden bleek, dat Paping met zijn offensief reeds ongeveer 20 km vóór Bolsward was begonnen. „Ik voelde me goed en nam de kop. Toen ik om keek was er een gat van 100 meter gevallen. Er kwam niets, tot Jeen van den Berg het gevaar zag, terugkwam en Verhoeven, Van der Hoorn, Uitham en Weijss meetrok. De laatste zou echter door een val en kramp de aansluiting ver liezen". Vijf km voor Bolsward viel Van der Hoorn terug en kort voorbij deze stad probeerde Reinier het op nieuw. „Ik zat aan kop er viel een gat van 20 me ter. Het werd 39, 40, 50, 100 meter. En ik ging door Het ijs was wel slecht, al tweemaal in de sprint heeft verslagen. Voor Uit ham had ik geen angst, want ik sprint beter dan hij. Bovendien lag ik al ver voor en dat gaf me het veilige gevoel, dat ik even- RELAAS VAN EEN ELFSTEDENWINNAAR maar ik bleef mijn eigen tempo rijden. Bij Harlin- gen hoorde ik, dat mijn voorsprong tot 3 minuten gegroeid was. Toen kwam het stuk naar Franeker, dat volgens mij het zwaarst was. Maar in Franeker waren de anderen meer dan 10 minuten achter. Ik was verbaasd, maar had wel de angst, dat Jeen van den Berg terug zou komen omdat hij mij dit seizoen Stukken gelopen Dat stuk naar Dokkum was anders ook zwaar. Op sommige gedeelten kon ik echt niet rijden en dus heb ik enkele stukken gelo pen". Reinier Paping zei dit laatste, alsof het de ge woonste zaak van de we reld was. Even vanzelf sprekend vond hij het, dat hij bij Dokkum, toen hij 'n inzinking kampte, even een boerderij was binnen gestapt en een kop koffie had gedronken. Reinier vergat echter niet „door te gaan", zoals hij het zelf enkele malen uitdrukte. Na Oudkerk was het erg ste leed geleden. Met de wind in de rug en een comfortabele voorsprong kon hem niets meer ge beuren en eigenlijk heeft Paping alleen op de Grote Wielen nog moeilijkheden gehad. „Er stonden zoveel mensen, dat ik niet meer wist waar de finish was. Bovendien werd de baan smaller. Maar ten slotte kwam ik er dan toch". Het klinkt allemaal zo simpel, dat men in de verleiding komt om de volgende keer zelf voor de wedstrijd in te schrijven. Per slot van rekening hoef je volgens Reinier Paping alleen maar „door te gaan Onbegrijpelijk verzuchtte een trouwe Kangoeroe-supporter na afloop van de hoofdklassewedstrijd KangoeroesOctopus, welke wedstrijd door onze stadgenoten na een fraaie en verdiende 20 voorsprong toch weer met 23 werd verloren. Het was ook inderdaad onbegrijpelijk, dat Kangoe roes in de le en 2e set zo goed speelde om daarna na een 82 voorsprong in de 3e set volkomen in elkaar te zakken, waardoor de Alkmaarders, die toen ineens veel beter gingen spelen, de zege alsnog voor zich opeisten. IN DE DERDE SET DOOR DE KNIEëN Ook in deze wedstrijd was Jaap Broersma weer bij Kangoeroes van de party en zijn meespelen deed de aan- valskracht van onze stadgenoten bij zonder veel goed. Na een 46 achter stand in de le set was het Broersma, die voor 66 zorgde, waarna Schone- veld met scherpe services Kongoeroes naar een 106 voorsprong speelde. Octopus kwam er ichter ook steeds beter in en ondanks byzonder goed verdedigen van Taconis en Niessen werd het weer geiyk: 1010. In de slotfase was het weer Broersma, die met uitstekende smashes de aandacht op zich vestigde, daarby goed ge steund door Schoneveld. Met 1510 kwam Kangoeroes op 1—0. HOPELOOS De Alkmaarders trokken zich van dit verlies niets aan en kwamen in de 2e set meermalen tot bijzondere goede combinaties, welke met fraaie treffers van Ter Beek en Bloembergen werden afgerond. De situatie was bij 813 vrij hopeloos voor Kangoeroes, maar een prachtige smash van Van der Leeden bracht de opslag weer br Kangoeroes en ineens lukte het weer. Aanval op aanval werd doeltrefend door onze stad genoten afgerond en via 1213 en 13 14 zegevierde zy met 1614. En Kangoeroes bleef aanvankelyk in de 2e set goed doorgaan. Zij kwamen op 62, maar toen werd ineens de ca dans verbroken. Octopus veerde op, trok het initiatief geheel tot zich en won met 1115. Vooral verdedigend speelde Octopus in deze set bijzonder goel. Dit verlies deed Kangoeroes beslist geen goed. Bijzonder goed smashen van de Alkmaarder Gongrijp bracht Octopus op 27, waarna kangoeroes volkomen door de knieën ging. Zelfs het tot viermaal missen van de opslag door de Alkmaarders stimuleerde onze stadgenoten tot beter spel. Met 415 gingen zij kansloos ten onder. De be slissende 5e set leek aanvankelijk op een debacle voor onze stadgenaten uit te lopen. Domme fouten werden door Kangoeroes aan de lopende band ge maakt en na 48 en 410 kwamen de Alkmaarders in gewonnen positie: 4 13. Een wat te vroeg ontspannen van Octopus gaf Kangoeroes nog de gelegen heid in de aanval te gaan, maar hoewel zij tot 1013 de achterstand wisten in te lopen, hun spel miste toch de nodige overtuiging. Een hopelgos misgeslagen smash van Lieuwens bracht bij deze stand de service bij Octopus, die met twee bijzonder goed geplaatste opsla gen de 1015 winst veilig stelden. OVERGANGSKLASSE Na een hopeloos lykende 02 achter stand en 2 6 in de 3e set vond KVC zowaar de kracht om toch nog terug te komen, 't Haagse Blokkeer, de te genstander van KVC, werd hierdoor volkomen verrast en moest het fel vechtende KVC één punt afstaan. WS II bekampte in Den Haag Sy- rèna en keerde na leuke stryd met lege handen terug. Jamer was dat deze wedstryd ontsierd werd door een zeer zwakke leiding, welke voor een belangrijk deel debet was aan het verlies van WS n. KVC—BLOKKEER Het Haagse team was in de le en*>2e set steeds wat gevaarlijker dan de Katwijkers. KVC moest het teveel van individuele akties hebben, terwijl Blok keer door constant systeem te spelen in de aanval veel gevaarlyker was. Dat KVC desondanks de score in deze sets nog een vrij redeiyk aanzien wist te geven, resp. 1215 en 1315, dankten zij hoofdzakelijk aan Blokkeer, dat zo vriendelijk was in de aanval bijzonder veel risico te nemen. KVC won de 3e set met 1512 en de 4e met 158. SyrènaWS U De buitengewoon zwakke leiding speelde onze stadgeno- Koude bijverdienste voor Rotterdammers: sneeuwruimen Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft in een be kendmaking een „persoonlijk beroep" op alle mannelijke Rotterdammers tussen de 18 en 60 jaar gedaan om mee te hel pen bij het sneeuwvrij maken van de wegen en straten. Van maandag 21 januari af is er gelegenheid om aan te treden. Dat kan gebeuren bij de afdelingen van de reini gingsdienst. Het nodige gereed schap wordt door de reinigings dienst verstrekt. Zelf dient men te zorgen voor degelijke kleding en waterdicht schoei sel. Dit bewijs van burgerzin heeft bovendien de aantrekke lijke kant, dat het beloond wordt met een vergoeding van 2,per uur, belastingvrij. De uitkering geschiedt per dag. Auto-verzekering heeft het druk Alleen maar blikschade De schadeverzekeraars zitten in de laatste veertien dagen letterlijk in een blikken boel. Uit een kleine en quête bij de zes grootste schadever zekeraars in ons land bleek, dat van vier januari af het aantal schademel- dingen met sprongen is gestegen, na melijk van 25 tot 40 procent. Dit be tekent niet, dat het bedrag aan uit keringen in gelijke mate behoeft te stijgen, want de meeste schadebedra gen gaan de duizend gulden niet te boven. Ondanks sneeuw en gladheid is het aantal zeer ernstige ongeluk ken kennelijk niet groter geworden. Nu ons land vandaag vier weken in sneeuw, ys en gladheid gekluis terd ligt, valt het op, dat de eerste periode van veertien dagen niet tot noemenswaardige verhoging van het aantal schade-gevallen van auto's heeft geleid. Dit is ook wel vrij lo gisch, omdat velen vakantie hadden of namen en doorgaans alleen by grote noodzaak op de weg kwamen. Na nieuwjaar echter moesten veel uitgestelde zaken worden beredderd, terwyl ook het nórmale economische verkeer de oude loop hernam. Daar bij komt de kennelijke gewenning van automobilisten aan de gladheid. Men ging inhalen, harder rijden, doorslippen in bochten kortom bruus ker rijden. By de meeste schade-aan giften wordt dan ook meestal „slip pen" als oorzaak opgegeven. Geluk kig bleven de gevolgen van botsingen doorgaans beperkt tot „blikschade". Enkele Amsterdamse scholen vandaag dicht B. en w. van Amsterdam hebben met het oog op de huidige transport- moeilykheden besloten, dat by wijze van voorzorg vandaag in een be perkt aantal centraal verwarmde openbare schoolgebouwen geen les zal worden gegeven. Deze maatregel is genomen om enig soulaas te geven aan de aan voer en bezorging van brandstoffen op de scholen. ten bijzonder veel parten, hetgeen dui delijk werd gedemonstreerd toen aan voerder Van Gellecum (Jan van der Lelie was i.v.m. een blessure afwezig) in de le set aan de scheidsrechter om uitleg vroeg waarvoor deze had geflo ten. Ten antwoord kreeg hij „Dat gaat je geen aan". Het was vechten te gen de bierkaai, met als resultaat een verloren partij. Setstanden: 154, 1719, 154 en 15—10. Bij de foto: Een moment uit de gisteren in het Stedelijk Gymnasium te Leiden ge speelde wedstrijd KangoeroesOc topus, door de Leidse ploeg verloren. (Opname: „Van Vliet") Jaarvergadering KNAU De jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie wordt ditmaal gehouden op 6 februari in rest. „Zomerzorg". JAPAN KANDIDAAT VOOR WINTERSPELEN De Japanse regering heeft gisteren in Tokio toegestemd in de kandidatuur van Sapporo, voor de Olympische Win terspelen 1968. De toewijzing van de Olympische spe len 1968 zal geschieden op de vergade ring van het Internationale Olympische Comité, die in oktober in Nairobi (Ke nia) wondt gehouden. De Japanners willen de spelen - als zy hen worden toegewezen - van 2 tot 11 of van 9 tot 18 februari houden. SPORT IN 'T KORT HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI De schakers van de grootmeester- groep zijn verhuisd. Zij bevinden zich thans in de bioscoopzaal van het Ken nemertheater, die tot schaaktempel is omgebouwd. In deze ruime en goed verlichte gelegenheid heerst een waar lijk verheven rust. Het is niet ondenk beeldig, dat het karakter van de giste ren gespeelde partijen in direkte ver houding met deze verbetering staat. Daar komt nog bij, dat de spelers een rustdag hadden genoten en ook dat f pleegt nu eenmaal de vechtlust te sti muleren. Averbach heeft Donner verslagen. Berg. Het geheel nam slechts 21 zet- Dat is belangrijk nieuws om twee ten in beslag. Uit een Sicitiaanse par- redenen. De kansen van Donner op ty was een scherpe stelling ont- de ereplaatsen zyn er sterk door ge- staan, waarin wit de kwaliteit offer- daald, de mogelijkheid dat Averbach de voor een koningsaanval. Aan te daarentegen nog een grote rol gaat nemen valt, dat de attaque goede spelen is nu theoretisch, nog steeds kansen bood, doch een blunder van volledig aanwezig. Grootmeester Van den Berg maakte plotseling aan Bronstein won eveneens. Milic over- alle onzekerheid een einde, schreed in zeer matige stelling de tijd. Donner moest een achtergebleven c-pion aanvaarden. Deze moeilijk heid kostte Donner vele hoofdbre kens en Averbach verkreeg een UITSLAGEN Negende ronde: Pilnik (Arg)Tan (Ind.) 1/2xh', Trifunovic (Z. SI.)Ma- tanovic (Z. SI.) 1/2—5'/s5 Gereben (IsrtU -v. Scheltinga (Ned.) afg.; Stahlberg Ook in België is voor de vierde achtereenvolgende maal het voetbalpro gramma in zijn geheel afgelast. Wereldkampioen Jean Stablinsky (Fr.) heeft zich voorgenomen deel te nemen aan het wereldkampioenschap cyclo-cross (17 februari in Calais), mits hy zich daar vóór in twee wedstrijden redelijk kan klasseren. Bob Hewitt en Fred Stolle, de Wim bledon kampioenen van 1962 in het dubbelspel, zijn Vrijdag in Adelaide kampioen van Australië geworden. Bij de dames prolongeerden Margaret Smith en Robyn Ebbern hun titel. Voor de wedstrijd tegen PSV op as. Zondag heeft 't bestuur van Fortuna '54 opdracht gegeven een gedeelte van de hoofdtribune te verwarmen. Wanneer deze proef gunstig zal uitvallen, hoopt men in d«e toekomst de gehele tribune op deze wijze comfortabeler te maken. HOCKEY 24 HOCKEYSPELERS GESELECTEERD De elftalcommissie van de KNHB heefl 24 spelers aangewezen voor de centrale traning van de nationale hockeyploeg en het b-team, die met ingang van 5 fe bruari wekelyks op dinsdag en donder dag in het Olympisch Stadion in Am sterdam wordt gehouden. De training staat onder leiding van de heer F. Th Bronkhorst. De geselecteerden zijn: J. Veentjei (HDM); J. Boks (Amsterdam J. Leem huis (SCHC); J. van Gooswilligen (SCHC); Th. Terlingen (Amsterdam) Th. Ykema (Deiftse Studenten) J. P Fokker (Laren), F Fiolet (HDM); E. v Rossem (HHYC); G. Overdijkink (SC HC): W. Herbers (SCHC): Chr. Mijna rends (Amsterdam); J. M. de Municl Keizer (SCHC); L. Krol (Leiden); F. v 't Hooft (Hilversum): F. Zweerts (SC HC); A. de Keyzer (Breda): Th. var Vroonhoven (SCHC); J. Voigt (Amster dam); Ch. Coster van Voorhout (Am sterdam); de gebroeders N. en F. Spi* (Amsterdam); T. de Lanoy Meyer (Lr ren) en F. van Duyvenbode Vankevisse (HDM). Foto recht: Een warme dronk voor Aad Ve hoeven (links) en W. Nauta bij d controle in Hindelopen sterk veld op d4, waaruit aanvals- Ti /T 0 kansen voortvloeiden. Tegen het ver- strijken van de speeltijd kon wit het (Z siBronstein (Bn.l i n—1-' Avei stellingsvoordeel in aanval omzetten. R I De zwarte koning werd naar h6 ge- 'Rusl-'-Donner ffled;) l-<; Lan- jaagd, waar groot matgevaar ont- f k g (Z S[ ^pj (Zy S1 na°n„dnBoveehet,namrekr f ?T parU en uh de .ehtste na ongeveer 10 minuten denken, de partü zonder verder spelen op. Tan (Ind.)-Ivkov (Z. SI.) O-l; Ro. Parma behield zijn eerste plaats baftsch (Oost.)—Gereben (Isr.) 1—0. door een snelle zege op Van den Stand na de negende ronde: 1 Parma 7 pnt.; Matanovic en Ivkov beiden 6 pnt.; 4. 5 en 6 Donner, Bron stein en Robatsch 5«/i pnt.; 7, 8 en 9 Averbach, v. d. Berg en Stahlberg 5 pnt.; 10 en 11 Pilnik en Tan 41/2 pnt.; 12 O'Kelly 4>/2 pnt. en - afgebr.; 13 Trifu novic 4 pnt; 14 Langeweg 3 en 1 afg.; 15 Milic 3 pnt.; 16 Pirc 2»/t pnt.; 17 v. Scheltinga 2 en 1 afg.; 18 Gereben y2 en 1 afg. Uitslagen meestergroep A: Henneberke (Ned.)Zuidema (Ned.) afg.; Ditt (Did.)Re 11 stab (Did.) afg.; Wade (Eng.)Dunkelblum (België) V2 Vs; Mohrlok (Did.)Sandor (Hong.j 2; Ankerst (Z. SI.)—De Rooi (Ned.) i/r-Vs. Meestergroep A: Afgebroken partijen le ronde: Canal (Peru)Kramer (Ned.) 10; Van Seters (Belg)ir. Van Steenis (Ned.) Vsi/8; Kieninger (Did.)Faze- kas (Eng.) 1—0; Lange (W. Did.)—Sme- derevac (Z. Sl.) 10. Tweede ronde: KramerSmederevac y*/2; Fazekas Lamge i/2y2; ir. Van Steenis—Kie ninger Val Kuypers (Ned.)—Van Se- DONNER gevoelig verlies ters afg.; CanalSaemisch (W. Did.) af gebroken. Damestienkamp: Mevr. Heemskerk (Ned.)mevr. Van Wieringen (Ned.) 10; mej. Gaprinda6- vili (Rusl.)mej. Ljiljak (Z. Sl.) 10, mevr. Vreeken (Ned.)mej. Gombas (Hong.) afg.; mej. Jovanovic (Z. Sl.)— mevr. Timmer (Ned.) 10; Mej. Bacic (Z. Sl.)mevr. A. Nicolau (Roemenië) 0—1. SCHAATSENRIJDEN ZONDAG „BOSRACE" In samenwerking met de gemeente Amsterdam organiseren het gewest Noord-Holland -Utrecht van de KNSB en de stichting Sport Initiatieven A'dam (SIA) op Zondag 20 jan. (morgen) een schaatswedstrijd over 50 km in het Amsterdamse bos. Deze „Bosrace" werd ook in 1956 gehouden en toen gewonnen door Jeen van den Berg. Meer dan zes tigduizend toeschouwers woonden deze wedstrijd bij. Ook nu wordt weer zeer grote belangstelling verwacht. Het par cours heeft een lengte van 5 km en moet 10 maal worden gereden. Start en finish zijn op de grote vijver. De wedstrijd begint om half twee. Schaatswedstrijden Gisteren zijn in Breda de regionale sohaatskampioenschappen gehouden voor militairen, die gelegerd zijn in de garni zoenen van de provincies Nrd. Brabant. Zeeland en Limburg. Er waren 60 rijders geselecteerd. De titel werd veroverd door karperaal Beukers uit Ven-lo, die drie afstanden won. VINKEVEEN Cees van Adrichem heeft gisteren in Vinkeveen een langebaan wedstrijd ge wonnen. De schaatsenrijder uit Den Hoorn zegevierde op de 1500 en 3000 m. Pronk uit Warmenhuizen, die een beter puntentotaal had, werd tweede. De uitslagen luiden: Totaalklassement: 1. Van Adrichem (Den Hoorn) 158.950 pnt.: 2. Pronk (Warmenhuizen, 157.867; 3. Blokker (Akersloot) 161.133. SCHAATSKALENDER 19 januari: Bodegraven: nationale ron dewedstrijd. 19 januari: Loosdrecht: plassentocht 25 kilometer. 19 en 20 januari Amstelplassentocht. 19 januari: Kagermeer: Kortebaan- wedstrijd mannen. 19 en 20 januari: Nieuwkoop: Drie- Provinciëntocht. 20 januar:i Spijkerboor Arreshow. 20 januari: Giethoorn Holland Vene- tië-rit toertocht over 60 kilometer. 20 januari: Leiden: Merentocht 40 en 60 kilometer. 20 januari: Badhoevedorp Nationale kortebaanwedstrijd junioren. 22 januari: Monnikendam: Gouwzee tocht van 40 kilometer en wedstrijd van 100 kilometer. 22 januari: Hoeksewaard-Maasdam, wedstrijdtocht Maasdam via Westmaas over traject 50 kilometer op de binnen maas. Dames 32 kilometer. 23 januari: Hoeksewaard-Maasdam toertocht op Binnen Maas. 23 januari: Oude Wetering: nationale koppelwedstrijd op de Brasemermeer. WARME DRONK VOOR ELFSTEDENRIJDERS

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8