Hevige ontploffing gevolgd door brand in de gasfabriek te Katwijk aan Zee potter s'jhmi Llinia ZATERDAG 19 JANUARI 196S DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Kunststofplaat lijmen Ceta-Bever SNELFIX DAK MACfflNEKAMER STORTTE OP KANTOORGEBOUW Een ketel in de machinekamer van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Van der Vechtstraat te Katwijk aan Zee, is gisteravond om kwart voor acht ontploft. Er is brand uitgebroken, het vuur bedreigde de gashou ders en het kantoorgebouw, terwijl ook een propaan- gashouder gevaar liep. Gelukkig heeft de brandweer erger weten te voorkomen. De ontploffing was ver tot in de omtrek te horen. Veel ruiten zijn door de lucht druk gesneuveld in een straal van 150 meter rond het gebouw. De levering van gas is stopgezet. Het kan nog wel enige weken duren voor het bedrijf weer is opge bouwd. briek is grote ravage aangericht. Het dak van de machinekamer, waarin de ketel ontplofte, is in zijn geheel op gelicht en terecht gekomen op het Voorlopig geen gas Men streeft naar een noodoplos sing in de gasvoorziening, maar het is nog niet duidelijk hoe dit zou moe ten geschieden. Bij de ontploffing is alleen de stoker, de heer G. Hoek, die zich in het gebouwd bevond, licht gewond. Hij rem ie naar bui ten op het geluid van de ontploffing en kreeg een dakpan op zijn hoofd. De felle brand, die na de ontplof fing ontstond is door de brandweer, die het vuur van twee zijden heeft aangepakt, na ruim een uur bedwon gen. Op het terrein van de gasfa- Tr0« r; »>oesf eti Keelpijn v 'Jilwct mg ft.ippanf Ondanks de barre koude zijn de gedachten van de Internationale mode ontwerpers toch al weer op betere tijden gericht. Hier zien we een creatie van de Romeinse modekoning Baron: een cocktailjapon, uitgevoerd in lichtblauwe- en witte zijde. De japon is rijk geborduurd en heeft een kleine ronde, staande kraag. belendende kantoorgebouw, dat ten gevolge hiervar ook geheel werd vernield. De dienst gemeentewerken helpt de mensen, die aan de ijzige koude zijn of waren overgeleverd. Het be drijf staat midden in de bebouwde kom van de gemeente, dus het effect was maximaal. Zo snel mogelijk wor den door de dienst de ramen afge dicht met hardboard en planken. Verwarring Na de explosie ontstond er in de huizen rond het gebeurde, enige ver warring, omdat ook tegelijkertijd 't licht uitviel. Dit is echter na een half uur weer hersteld. Ook de straat verlichting brandde al spoedig weer. Waardoor de ontploffing is ont staan, is niet bekend. Een onderzoek dat deskundigen instellen naar de oorzaak, werd in het begin bemoei lijkt door het uitvallen van de straat verlichting. De directeur van het bedrijf, de heer J. A. Blom, bevond zich onder weg van België naar ons land. Hem wachtte dus een onaan gename verrassing. Soldaat moet oog missen na stoeipartij Naar de legervoorlichtingsdienst meedeelt, is de 20-jarige dpi. soldaat F. Wissel gistermiddag in het zwem bad te Naarden bij een duik met zijn hoofd in aanraking gekomen met de bodem. Met een schedelbreuk en in wendige bloedingen is hij, na aan vankelijk te zijn overgebracht naar het Centraal Militair Hospitaal te Utrecht, opgenomen in het Stads- en Academisch Ziekenhuis aldaar en er geopereerd. Zjjn toestand is thans re delijk. Dpi. soldaat Wissel behoort tot de administratieve compagnie van het Regiment van Heutsz en woont in Terneuzen. Tijdens een stoeipartij in een man schappenverblijf van de Kloosterka zerne te Breda is donderdagavond de 19-jarige dpi. soldaat C. Bos door een bezemsteel aan het oog geraakt. In het St. Ignatius ziekenhuis te Breda heeft men het getroffen oog gister morgen operatief moeten verwijde ren. Dpi. soldaat Bos behoort tot de B-Batterij van de vijfde instructie afdeling van het depot artillerie en woont in Nieuwolda (Gr.). Eigen padvinders radio-uitzending KRO en AVRO zullen te beginnen op aanstaande dinsdag eenmaal per week zendtijd inruimen voor een eigen radioprogramma voor de leden van de vier Nederlandse padvinders- organisaties. Het programma wordt in samenwerking met deze omroep verenigingen samengesteld door een produktieteam van de katholieke verkenners, de Nederlandse Padvin ders, het meisjesgilde en het Neder lands Padvindsters Gilde. Het eerste programma, dat a.s. dinsdag 22 januari om 17.00 uur door de KRO wordt uitgezonden, is onder meer gewijd aan de komende wereld jamboree in Griekenland. Springstof onder het ijs Met 42 blokjes trotyl van 500 gram zijn militairen gisteren het ijs te lijf gegaan, dat een zandgroeve in Gel drop versperde. Het zand heeft eind hoven hard nodig om er de wegen in de gemeente weer begaanbaar mee te maken. De burgemeester van Eindhoven had voor dit karwei assistentie ge vraagd aan de garnizoenscomman dant van zijn stad. Die zorgde er voor, dat een pionierpeloton uit de legerplaats Oirschot en een detache ment militairen uit het depot genie troepen in 's-Hertogenbosch gister morgen om half negen bij de groeve aanwezig waren. Tot vanmiddag twee uur is men bezig geweest het ys met behulp van springstof uit de groeve te verwijderen. DRIE GEWONDEN BIJ BRAND De nieuwe woning van de heer J. Bonekamp aan de provinciale weg naar Eindhoven, op de grens van de gemeenten Veghel en St. Oedenro- de, is vannacht door brand vernield. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat het slechts met moeite gelukte de zeven kinderen van het gezin te redden. De heer en mevr. Bonekamp en hun dienstbode moesten met brandwonden in het „St. Jozef-zie kenhuis" in Veghel worden opgeno men. De kinderen zijn tijdelijk on dergebracht op een in de nabijheid gelegen boerderij Van de inboedel kon niets worden gered. De oorzaak van de brand moet waarschijnlijk worden gezocht ineen gasfles, die men, om bevriezing te voorkomen, naast de verwarming had gezet. In de Amsterdamse tuinstad Bui- tenveldert is gistermiddag de 11-ja- rige Emma Charlotte van Wageningen naby haar woning in de Arent Janz Ernststraat door het ijs gezakt en verdronken. Het meisje dat naar school ging, wilde voordien nog vo gels voeren bij een open stuk water. Zij heeft zich daarbij vermoedelijk te ver op het ijs gewaagd. De 28-jarige politieagent J. Helmes die zich op het ijs begaf omdat hij meende iets onder het ijs te zien be wegen, zakte er ook door. In de na middag heeft de rijkspolitie te water het stoffelijk overschot van het meis je opgehaald. Meisj'es (op ijsschots naar zee gevoerd) door loodsboot gered Gistermiddag zijn drie Ulo-scho lieren uit Den Helder, de meisjes M. C. (13 jaar), D. v. d. K. en D. 't H., beiden 14 jaar, dank zij een wande laar, de hulp van de politie en van het loodswezen aan een dodelijk ge vaar ontsnapt. Zij waren op de Zeedijk achter de kweekschool in Den Helder op een kleine ijsschots gaan staan, stapten over op een grotere en dachten als INTENTIE VAN DE STILLE OMGANG Op de jaarvergadering in het ge zelschap van de Stille Omgang te Amsterdam zal de muz.kale omlijsting verzorgd worden door de RK gemeng de Zangvereniging „Vox Laeta" uit Roelofarendsveen, onder leiding van haar dirigent de heer Jan v. d. Meer. De algemene intentie voor de Stil le Omgang luidt: Dat wij in Christus' nederigheid, door het Concilie mogen groeien naar; „Een Heer, één geloof, één doopsel, één God en Vader van allen." (Eph. 4:5, 6). De data van de Stille Omgang zijn op de zondagen van 10, 17 en 24 maart. VROUW ERNSTIG GEWOND BIJ BRAND De 21-jarige mevr. M. Yang-Van Rhijn uit de Wagenstraat in Den Haag is gistermorgen ernstig gewond bij een binnenbrandje in haar wo ning. Zij heeft óf de petroleumka chel omvergelopen of deze, terwijl hij brandde, gevuld. Zij zou nog heb ben gepoogd de brandende kachel uit het raam te gooien. Daarbij is zij zelf in brand geraakt. Op straat is de vrouw in elkaar gezakt. Voorbij gangers wisten het vuur te doven. Met ernstige brandwonden over het gehele lichaam is mevr. Y., die over een maand een baby verwacht, op- genpmen ip het ziekenhuis aan het Westeinde. De brandweer was het brandje in de woning weldra mees ter. KONINGIN LEGT EERSTE STEEN VOOR „HET DORP" Op maandag 28 januari zal de Ko ningin de eerste steen leggen voor „Het Dorp", dat in Arnhem zal ver rijzen voor,gehandicapten. Het bouw terrein is gelegen aan de Heyenoord- seweg tegenover het nieuwbouwcom- plex van de Johannastichting. Werklieden zijn reeds bezig met het maken van een toegang tot het bouwterrein, dat ook nog van de bebossing zal moeten worden ont daan, voorzover dat nodig is. De Koningin zal de volgende dag de feestelijke viering van het 75-ja- rige bestaan van de Nederlandse Hei demaatschappij in Arnhem bijwonen. Hoteldief bleek psychopaat De Amsterdamse politie heeft in een hotel aan het Damrak onder ver denking van diefstal van geld van een kelner de 27-jarige J. R. H., een Indische Nederlander gearresteerd. De man, die een vervalst Nederlands paspoort ten name van B. Willimans bij zich had, is een ter beschikking gestelde van de regering en was op 2 december van een wandelverlof niet teruggekeerd in de Rijkepsychia- trische inrichting in Den Haag. Te genover de recherche heeft hij toe gegeven zich aan een viertal hotel diefstallen in de hoofdstad te heb ben schuldig gemaakt. Voorts heeft hij in Delfzijl 1.400 gld. van een ka pitein gestolen. Op zijn omzwervin gen is H. ook nog in Duitsland ge weest alvorens naar Amsterdam te komen. Aanvankelijk hield hij vol de 25-jarige havenarbeider B. W. te zijn, doch de politie koesterde ter stond argwaan over zijn identiteit Het paspoort had hij zich in Den Haag weten te verschaffen. Ook komende zondag zal het weer mogelijk zijn om uiteraard op eigen risico over Let ijs van de Gouwzee per auto van Monniken dam naar Marken en vandaar naar Volendam te rijden. Het autoverkeer wordt slechts in Monnikendam op het ijs toegelaten. De route gaat dar naar Marken en vervolgens moet via een eveneens uitgezette baan naar Volendam worden gereden, waar men het ijs verlaat. DODELIJK VERKEERSONGEVAL De 15-jarige Erik van der Pauwert uit Driebergen is vrijdag op weg naar school met zijn fiets geslipt en onder een uit tegenovergestelde richting komende personenauto geraakt. De jongen werd zwaar gewond overge bracht naar het ziekenhuis te Zeist, waar hg in de loop van de middag is overleden. SLOPERIJ DOOR BRAND GESLOOPT Een felle brand heeft gisteravond in korte tijd een autosloperij van de firma „Uittenbogert" in de Johanna- polder in Utrecht in de as gelegd Het vuur werd aangewakkerd door een straffe oostenwind, die de vlam men hoog deed oplaaien. De brand weer moest meer dan een halve kilo meter slang uitleggen voordat zij de vlammenzee kon bereiken. Een uur na het uitbreken van de brand kon eerst met blussen worden begonnen Van de sloperij was toen niet veel meer over. Personeel fabriek weigerde het loon Bijna 200 personeelsleden van de machinefabriek Sanders en Zonen N.V., aan de Blekerstraat te Enschede hebben gisteren niet gewerkt, omdat zij niet akkoord gaan met de wijze waarop hun loon wordt uitbetaald. Inplaats van gedurende de werk tijd, zoals het personeel wenst, wordt het na de werktijd uitbetaald. Toen gisteren bleek dat opnieuw na het einde van de werktijd zou worden betaald, weigerden de metaalbewer kers het loon in ontvangst te nemen. Cinerama Rotterdam in andere handen Het theatei Cinerama in Rotter dam heeft een nieuwe bedrijfsleiding gekregen. De exploitatie van de ruim twee jaar oude bioscoop is namelijk door de Vennootschap Belgian Exhi bitors SA, waarvan de heer H. Te mer directeur is, voor een bedrag van 1,1 miljoen gulden aan goodwill overgedragen aan de Robin Interna tional Cinerama Corporation in New York, die al eigenaresse was van de machinerieën. Het pand en de inte rieur zyn eigendom van de Amster- damsche Bank. BOERDERIJ AFGEBRAND - VIJF PERSONEN DAKLOOS Gisterochtend is de boerderij van de landbouwer J. C. Verbruggen in de Grote Y-polder bij Amsterdam afgebrand. Het uit vijf personen be staande dakloos geworden gezin heeft bij buren tijdelijk onderdak gevonden. Een kalf en een ezel zijn in de vlammen omgekomen. De heer Verbruggen is brandmeester bij de vrijwillige brandweer in de Grote IJ-polder. Toen de wagens van de Amsterdamse brandweer, die over slechte en gladde wegen moesten rijden, arriveerden stond de boerde rij reeds in lichtelaaie, zodat er niet veel meer te blussen viel. deze langs de pier zou drijven, er weer vanaf te stappen. De ijsschots dreef echter niet langs de pier, maar de zee op. Hun angstig 'geroep om hulp alarmeerde een wandelaar, die de politie waarschuwde. Deze belde het loodswezen en het marinevlieg kamp „de kooi", die beide hulp zon den, respectievelijk met de onder stoom liggende loodsboot „Hercules" en met een helikopter. De laatste was 10 minuten later reeds boven de schots met de meisjes. Ook de loods boot was er spoedig en met voor zichtig manoeuvreren om de broze ijsschots niet te breken, wist deze de meisjes aan boord te nemen. KORTE golf De kantine van de N.V. Glasin dustrie Pieterman in Schiedair is gisternacht geheel uitgebrand. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt tienduizend gulden. De bedrijfsruimte bleef behouden. Een pand aan de brandhout- kaai te Brussel is vrijdagavond uit gebrand. Het was een kantoorge bouw met opslagplaats van Tungs ram, een fabriek van elektrische lampen en apparaten. De brandweer stond voor een moeilijke taak. Het vroor, sneeuwde en er stond een harde wind. Drie brandweerlieden werden door de koude bevangen. Ongeveer honderd mensen zijn gisteren (vrijdag) verdronken bij 't vergaan van een veerboot bij Mokpi aan de zuidwestkust van Zuid-Ko- rea. Er zou één overlevende zijn. Tot nu toe zijn veertig lijken geborgen. Volgens ooggetuigen was de veer boot overbelast. De Franse regering zal de Na tionale Vergadering voorstellen de vermakelijkheidsbelasting te verla gen teneinde de in moeilijkheden verkerende filmindustrie te helpen. Ongeveer dertig procent van de bio scooprecette gaat naar de Franse fis cus. Bij het spelen met enkele vriend jes op het einde van een krib in de Rijn, is het vijfjarig zoontje van de familie Van Leur uit Spijk gisteren te water geraakt en verdronken. De knaap is uitgegleden op de met ijs bedekte kiib. Het achtjarig zoontje Bernard van burgemeester Th. Mulder van Nieuw Leusen, werden toen het vrij dagmiddag met .nige kinderen voor het huis speelde en daarbij achter waarts de straat opliep, aangereden door een bestelauto. Het kind werd ernstig gewond en is tijdens het ver voer naar een ziekenhuis in Zwolle overleden. Bonte boel op het drijf ijs Blauwe, groene en gele ijs- schotsen dartelen thans door het Deltagebied. Speurende ogen uit vliegtuigen en van de kant af volgen de loop van deze schotsen naar zee. Op die manier kan een goed beeld van de stroomkarakters in de Del tawateren, ook rond de in aan bouw zijnde sluizen en dam men, worden verkregen. De goed waar.ieembare, primaire kleuren worden om de beurt op vastgestelde dc.gen vanuit een helikopter op schotsen aan gebracht. Zo kan men steeds nagaan, hoe een b.v op maan dag bij bepaalde tijd gekleur de rode schots zich gedraagt ten opzichte van een blauwe, die op een andere dag bij een ander getijdebeeld een kleur' kreeg. Deze waarnemingsmethode is een aanpassing aan het jaarge tijde, want regelmatig wordt met behulp van drijvers en lu- minicerend zand nagegaan hoe het patroon van de stromingen in het Deltagebied is. Onder het motto „gedeelde smart is halve smart" hier twee beelden uit Zweden, waar een sneeuwstorm vele automobilisten liet stranden. Tussen Uppsala en Gaevle stonden links en rechts auto's in de ijsberm, terwijl de inzittenden een moeizame tocht naar onderdak moesten maken, of in hun wagens moesten „overwinteren" in afwachting van hulp. De geluk kigen, die een motel konden bereiken stelden weinig eisen: een paar stoe len, een paar kleedjes, en vooral wat warmte...

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4