Kennedy speurt winden van verandering" wrak de weg op Verhuurder stuurde automobilist met een DINSDAG 15 JANUARI 1963 DE LEID SC HE COURANT PAGINA 8 V; 'T HAMEA-C Handen ruw of schraal lGELEIF^Ü (Advertentie) Van het echtpaar Brantz, Zwetkade 14 te Zoeterwoude, dat vorige week zijn vijftigjarig huwelijksfeest vierde, plaatsen wij alsnog een foto. In het in ons blad verschenen bericht over dit gouden feest werden de heer en mevrouw Brantz in strijd met de waarheid „een Indonesisch echtpaar" genoemd. Wij werden er opmerkzaam op gemaakt, dat beide echtelieden sinds hun geboorte de Nederlandse nationaliteit bezitten. „State of the Union" In zijn derde „State of the Union", ('n soort troonrede), uitgesproken in een gemeenschappelijke zitting van de beide Kamers van het Amerikaan se Congres, heeft president Kennedy maandagmiddag, wat de wereldvre de betreft, behoedzaam enige hoop laten doorschemeren door te verkla ren, dat zowel in de communistische als niet-communistische wereld de „winden van verandering" krachtiger waiaen dan ooit tevoren. Voor het Amerikaanse volk kon digde de president aan, voorstellen tot omvangrijke belastingverlagingen te zullen indienen, terwijl hij zich tevens uitsprak voor een herziening van het hele belastingstelsel. Sprekend over internationale vraag stukken, zei de Amerikaanse presi dent, dat als de Russen „bereid wa ren evenals wij hun krachten te wij den aan de grote nog niet volbrachte taken van onze eigen volkeren", overeenstemming mogelijk zou zijn over Berlijn, stabiliteit in Z.O.-Azië, beëindiging van de kernproeven, nieuwe remmen op verrassingsaan vallen of aanvallen bij vergissing, en algemene en algehele ontwape ning. „Hoewel de V.S. de verdediging van de vrijheid nimmer moe zullen worden, zullen wij toch ook nooit het nastreven van de vrede opge ven", aldus presdent Kennedy. Wat de Navo betreft gaf de pre sident als zijn overtuiging te ken nen, dat de in december door hem in Nassau met premier Macmillan gesloten overeenkomst „voor de kern macht van de Navo de weg heeft geopend om in plaats van een bron van wrijving, een bron van vertrou wen te worden". Volgens de presi dent erkent deze overeenkomst, dat de veiligheid van het Westen ondeel baar is en dat een bondgenootschap van fiere en soevereine landen „het best functioneert wanneer wij 't niet vergeten". Ten aanzien van Europa zei Ken nedy, dat het vrije Europa een nieu we fase van zijn lange en briljante geschiedenis ingaat. Hij waarschuw de echter, dat als de gemeenschap pelijke markt de richting van pro tectionisme en restrictior.isme mocht uitgaan, hij zijn eigen' grondbegin selen zou ondermijnen. Ook maakte de president gewag van de toenemende spanningen in 't communistische blok. De hieruit voortvloeiende hoop moet echter door voorzichtigheid worden getemperd, omdat het conflict tussen de Sowjet- Unie en China over methoden gaat, en niet over het doel. De president verklaarde geen opzienbarende om mekeer in de communistische metho den of doelen te verwachten. Toen de president, na het uitspre ken van zijn boodschap, het spreek gestoelte in het Huis var.- Afgevaar digden verliet, werd hem door zowel democratische als republikeinse le den van het congres, staande een minuut lange ovatie gebracht. Vele ervaren waarnemers was het echter opgevallen, dat het Congres tijdens het uitspreken van de rede zich .op vallend weinig demonstratief betoon de. Er klonk slechts met zeer lange tussenpozen applaus op. De indruk bestaat, dat de presi dent met zijn opmerkingen over de Navo in de eerste plaats recente be richten heeft willen ontzenuwen, als zoude hij van plan zijn een nieuwe, harde koers van leiderschap te wil len volgen, op gevaar af van wrij ving met Amerika's bondgenoten, en in de tweede plaats woorden van be moediging heeft willen richten tot president De Gaulle, in de hoop Frankrijk binnen een multi-laterale kernmacht te brengen. Russische Migs voor India Uit Odessa aan de Zwarte Zee is gisteren een schip naar India ver trokken met Russische Migs aan boord. Het schip zal over veertien dagen in Bombay aankomen. Men weet niet hoeveel Migs er zich aan boord bevinden, maar men ver moedt een zestal. Zoals bekend, hebben de Sowjet- Unie en India een overeenkomst ge sloten, krachtens welke de Indiërs proeven zullen doen met de Mig 21 om uiteindelijk te komen tot de bouw van een dergelijk toestel in India zelf. Een aantal piloten van de Indische luchtmacht tien tot vijftien is in de Sowj et-Unie opgeleid voor het besturen der Migs. Er zouden vol gens het Tndisch-Russiscfre akkoord gedurende ongevéer een jaar geen verdere Migs worden verzonden. Chroesjtsjov in Oost-Berlijn Premier Chroestsjov is maandag in Oost-Berlijn aangekomen, waar hij het partijcongres van de Oostduitse De toestand in Togo Drie politici in ballingschap, die door het militaire comité naar Togo zijn uitgenodigd om zitting te nemen in een nieuwe regering, zijn in de Togolese hoofdstad Lome aangeko men. Het zijn oud-premier Groenitz- ky, oud-minister van landbouw Meat- chi en oud-minister van Justitie San tos. Groenitzky heeft zich bereid ver klaard een nieuwe regering te vor men. Onder-luitenant Koffi Kongo, se cretaris van het militaire comité, heeft verklaard, dat de toenemende werkloosheid, de arrogantie van de leden van de regering, de vele wille keurige arrestaties, de armoede onder de arbeiders, de steriele isolationisme in de buitenlandse politiek en de diepe minachting voor militairen van de kant van de regering tot 'de op stand hebben geleid. Dahomey wilde ingrijpen Maandagavond is te Accra van ge zaghebbende zijde vernomen, dat de minister van buitenlandse zaken van Dahomey, Emile Zinsoe, in een bij eenkomst, die hij zondag jl. met de Ghanese president Nkroema heeft gehad, kennen heeft gegeven, dat Dahomey voornemens was militaire eenheden over de Togolese grens te zenden, ter bescherming van de le vens van burgers en hun bezit. Nkroema had er daarop op gewe zen dat, indien de Dahomey se rege ring hiertoe zou overgaan, dit neei zou komen op een ingrijpen in To golese binnenlandse aangelegenhe den, hetgeen ertoe zou kunnen lei den dat Dahomey van agressie zou worden beschuldigd. De presidenten van Ghana en Da homey hebben daarop te kennen ge geven, dat zij zich niet in de bin- Een recent portret van dr. Albert nenlandse aangelegenheden van To- Schweitzer, die gisteren zijn 88ste communisten zal bijwonen. Het con gres, dat vandaag begint, wordt be schouwd als het belangrijkste van 'n aantal Oosteuropese communistische jaarvergaderingen, die in de afgelo pen maanden zijn gehouden. Voor zover bekend is dit het eer ste bezoek, dat de Russische eerste- minister aan Oost-Duitsland brengt na de bouw van de Berlijnse muur in augustus 1961. Het partijcongres, waarop, naar men verwacht, het ideologische ge schil binnen het communistische blok ter sprake zal komen, zal een week duren. Hieraan wordt wel door een delegatie uit communistisch-Chma, doch niet door afgevaardigden uit Albanië deelgenomen. In totaal heb ben ruim dertig landen hun meer of minder hooggeplaatste afgevaardig den gezonden. Voor het eerst sinds 1948 is ook weer een Zuidslavische afvaardiging aanwezig. De kernstrijdmacht van de Navo Kinderpension moet gesloten worden MISSTANDEN GECONSTATEERD Het kinderpension „Sonnevanck" te Zandvoort zal zijn deur moeten sluiten nu een onderzoek van meer dan vier maanden heeft aangetoond, dat er misstanden hebben geheerst. B. en w. van Zandvoort hebben de eigenares van het pension, mevr. A. J. S.-M. van hun besluit op de hoogte gesteld. Vast is komen te staan, dat mevr. S.-M. zich niet aan een aantal voor waarden heeft gehouden. Zo bleek, dat er vaak te weinig personeel aan wezig was voor een behoorlijke ver zorging van de kinderen en dat er zonder toestemming van de politie buitenlandse kinderen werden opge nomen. Ook de pensionregisters werden niet altijd bijgehouden. In het hoog seizoen waren er meer kinderen in 't pension dan was toegestaan. Voorts werkte op het pension nu en dan een mannelijke kennis van de eigenares die op de kinderslaapzalen kwam op tijden, dat dit niet geoorloofd was. Tenslotte heeft de politie ook proces- senverbaal opgemaakt van mishande ling van kinderen. Mevr. S.-M. noem de dit „pedagogische strafmaatrege len". De eerste klacht kwam van een dame, die enige tijd als kinderver zorgster in het pension heeft gehol pen. SCHEEPSBERICHTEN ADONIS 15 te Amsterdam: BAARN 15 te Rotterdam: HELICON 14 v. Am sterdam en 15 te Rotterdam; KENIA (t) 15 v. Rotterdam n. Londen; MEDON 15 v. Amsterdam n. Antwerpen; PARTHE NON 15 te Amsterdam; STEVEN 14 v. Amsterdam en 15 te Rotterdam; THE MIS 14 v. Rotterdam en 15 te Amster dam; TRITON 15 te Amsterdam. VOORSCHOTEN VROUWENVERENIGINGEN TIEN JAAR IN GEZAMENLIJKE HULP Op 9 december 1952 werd ten huize van de toenmalige burgemeester in Voorschoten een Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening op gericht. De echtgenote van burgemees ter, mevr. S. G. v. d. Hoeven-de Jongh de Leeuw werd presidenite, terwijl af gevaardigden van alle vrouwenorgani saties in het bestuur werden opgeno men. Dat waren in Voorschoten de Chr, Boerinnen en Plattelandsvrouwenbond, De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, De Ned. Christen Vrouwen bond, De R.K. Vrouwenbeweging, de Vrouwenbond van de PvdA en de toen nog op te richten UW. Later kwam daar nog bij de Vrouwen in de WD. (februari 1953). Het lag oorspronkelijk in de bedoe ling het tienjarig bestaan van deze Fe deratie in december reeds feestelijk te vieren, maar in verband met het over lijden van Koningin Wilhelmina werd deze herdenking uitgesteld. Nu zal za terdag a.s. door de aangesloten vereni gingen deze tienjarige samenwerking op het gebied van sociale, praktische aard herdacht worden. Hoewel in de loop der jaren natuur lijk ettelijke bestuurswisselingen plaats vonden, zijn de diverse verenigingen bijna alle nog in het bestuur vertegen woordigd. Na het vertrek van burge meester en mevrouw v. d. Hoeven naar Ridderkerk werd mevr. M. d'e Kool-Uit- tenbogaard presidente. Alleen de Chr, Bond van Boerinnen en Plattelands vrouwen is niet meer vertegenwoor digd. De federatie is vooral bij collectes en andere manifestaties van algemeen sociale aard (zoals ook het doel is) naar buiten getreden. Dc moeilijkhe den zijn er natuurlijk ook geweest al waren die veelal binnenskamers af te handelen. Iets is er van naar buiten getreden, toen de UW in eigen naam een bejaardensociëteit stichtte. Het pleit voor de goede gezindheid van de Federatie, dat een uitspraak van het hoofdbestuur uiteindelij1- aanvaard werd, ook al waren niet alle leden daar over tevreden. Wel naar buiten kwam de grote erwtensoepaotie, ten bate van de vluch telingen in Karinthië, die in januari 1955 werd gehouden met medewerking van het M.O.C. 3500 liter soep werd door de huis vrouwen verkocht. In 1957 werd zo'n actie herhaald met 1350 liter soep en 2700 worstjes. Ook de inrichting van een „voor beeldwoning" in 1958 in een flat an de Anth. van Leeuwenhoekkade werd een groot succes voor de dames. Nu werkt de Federatie aan de ver- k»op van zilveren speldjes ten bate van „Open het Dorp" .Ook die actie be gint nu goed te lopen, aldus de secre taresse mevr. Versluis. Uit de jaarverslagen var de Federa tie blijkt een grote activiteit, die be wijst. dat d'e dames, die tien jaar gele den het initiatief genomen hebben >m tot oprichting van een Voorschotense federatie te komen, bijzonder veel sue- ees hebben gehad. Daarom ook zal het tienjarig bestaan niet alleen met vreug de, maar ook met dankbare herinnerin gen gevierd kunnen worden, a.s. zater dag, LETDSGHENDAM IJswedstrijd.en. De nieuwe ijs- vereniging heeft reeds schaats wedstrijden georganiseerd en wel a.s. maandagmiddag kortebaan wedstr ij - den voor dames en heren, aanvang i5.00 uur. Dinsdagavond 20.00 uur hardrijden voor dames en a.s. woensdagmiddag baanwedstrijden voor schoolkinde ren. Geboren: Fredericus J. M. z. v. G. J. W. van Dorp en A. M. Rolvink. Robertus J. M. z. van G. J. W. Van Dorp en A. H. Rolvink. Erik J. L. z. van L. T. M. Vieveen en P. M. Hendriks. Cornelis G. A. z. v. L. J. Olsthoorn en J. A. Lourens. De directeur-generaal van de rijks waterstaat heeft de personeelsleden die in vorst en sneeuw onder zeer ongunstige omstandigheden bijzonder dienstbetoon aan de dag hebben ge legd, een kleine gratificatie toege kend. Deze toeslag staat naast de beta ling van de overuren en de gratifi catie, die normaal ter beschikking wordt gesteld voor het zich beschik baar houden voor gïadheidsbestrij- ding. Amerika blijft werken aan de vor ming van een multinationale kern strijdmacht in Navo-verband, on danks het feit, dat1 De 'Ga-ulle-' de Amerikaanse Polaris-ra kotten heeft geweigerd, zo is van Amerikaanse zijde in Bonn verklaard. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer heeft de Amerikaanse ón derminister van buitenlandse zaken, Ball, toegezegd, dat de Bondsrepu bliek zal meewerken aan de vorming van een multi-laterale atoommacht voor de Navo. De regeringswoord voerder von Hase deelde dit de pers mee, nadat in Adenauers residentie Schaumburg een urenlange bespre king was gehouden. Hij zei* dat de Westduitse ambassadeur bij de Navó, Wilhelm Grewe, van de Bondskan selier daartoe strekkende instructies had ontvangen. BONN BREEKT MET CUBA West-Duitsland heeft maandag de diplomatieke betrekkingen met Cuba verbroken. De aanleiding tot deze maatregel is, volgens een medede ling van de Westduitse regering aan Havanna, de Cubaanse diplomatieke erkenning van „hèt regime in de Sow jet-zone (Oost-Duitsland) „die door Bonn wordt beschouwd als een „ernstige inbreuk op de vitale be langen van het Duitse volk". Volgens de „Hallstein-leer" sluit de officiële erkenning van Ö6st- Duitsjahd diplomatieke betrëkklttgeh met West-Düitsland üii Dé enige uit* zondering vormt de Sowjet-Unie, op Welk land de leèr niet is toegepast, 't Eerste geval Van verbreking dér betrekkingen deed zich irt 1957 Voóf toen Bonn zijn ambaSsadèiir in Bel grado terugriep. Cuba is het tweede land. Congres in Berlijn De Oostduitse communistenléider Walter Ulbricht hèeft dinsdagmor gen in zijn openingstoespraak tot 't comtnunistische congres ift OoSt^Bêf- lijn verklaard, dat Oost-Duitsland „akkoord gaat met de voorstëïlèn Van Chroestsjov om via Vreedzame onderhandelingen te komen tót re geling van de kwestie-W.^Berlijn" Het congres Wordt gehöüdën irt dè grote sporthal, die genoemd is naar de Duitse kampioen Worstelaar Wer ner Seelenbinder. In de hal zaten ruim 4.500 afgevaardigden van Com- munistische partijen en regeringen en 200 journalisten uit Oost en West. Chroesjtsjov werd bij zijn aankomst minutenlang toegejuicht, Hij ging rechts van Ulbricht Zitten, De Zuid- davische delegatie werd hartelijk begroet. Voor' de Chinese afvaardi ging werd maar zeer kórt geklapt. Flinke boete voor aanrijding bij de Schouw Haagse go zullen mengen. verjaardag vierde. GEWOND BIJ VAL UIT TREIN De 38-jarige A. van der Vèen uit Sauwerd is vanmorgen Uit dé trein Roodeschool-Groningen gevallen, even voordat deze Groningen binnen reed. De man brak zijn linkerarm FOOR DE LE1DSE KANTONRECHTER Tegen de huuirder, die wegens tost rijden met dit voertuig" eveneens een proces-verbaal kreeg, doch ter zitting verstek liet gaan, eiste de officier 50.boete subs. 10 dagen. De kantonrechter nam verdachtes handelwijze diermate ernstig op, dat de gestelde eis hem nog niet ver ge noeg ging. Zijn vonnis luidde derhal ve, haast de gevraagde vernietiging van hét Vehikel, niet minder dan ƒ150.boete subs. 1 maand en de waarschuwing voor een herhaling van een soortgelijke transactie, die hij de „autoverhuur" meegaf, kon door deze niet worden misverstaan. De huurdfór werd bij verstek tot 25.boete subs. 5 dagen veroor- deèld. Rijder onder invloed in bescherming genomen Een 52-jarige Leidenaar, werkzaam by een blöembollenbedrijf in Sassën- heim, moest zich verantwoorden, om dat hij zowel in mei als in december jl. in kennelijke staat van dronken schap de nodige hinder op de weg had veroorzaakt. Daar hij in 1961 voor hetzelfde feit al enige malen was veroordeeld en geldboetes hun uitwerking hadden gemist, stond de zaak ditmaal „op scherp" en hing een hechtenisstraf kennelijk in de lucht. Als enig excuus kon verdachte aanvoeren, dat hij door vrienden was getracteerd op de nodige böhrels en „met een borreltje op" niiet meer wist wat hij wel of niet deed. Tot ieders verwondering en die van de ma gistraten niet het minst, kondigde verdachte aan, dat hij een getuige a d'echarche had meegebracht. Deze getuige a dechai^ge ontuopte zich als verdachtes directe chef, die iri een hartverwarmend pleidooi de kantonrechter dringend verzocht ver dachte nog eenmaal een kans te ge ven ën niét te willen overeaan tot "Sfëfi uiteraard te verwachten hech tenisstraf, doch het ook ditmaal nóg fcë laten bij een voorwaardelijke hechtenisstraf ën een Geldboete. „Wij, a.W.z. de diréetie van ons bedrijf en ik zullen verdachte van stonde af aan Onder onze hoede némen en ervoor ZOfgen, dat hij niet meer in een her haling van dronkenschap vervalt5', aldus verdachtes chef en pleitbezor ger. Hij deelde voorts nog mede, dat Verdachte bij de firma uitstekend staat aangeschreven en tot dusver niet bepaald gelukkig was Geweest in de keuze van zijn vrienden, daar déze hem tot het overmatig gebruik van alcohol hadden verleid. Onder overlegging van een schrijven van zijn directie, waarin deze een en an der bevestigde en welk schrijven d'e officier gaarne aan het dossier toevoegde deed verdachtes chef de toezegging, dat verdachte zich nog deze week tot het consultatiebureua voor alcoholisten zou wenden, ten einde eeheel van de drank af te ra ken. Nadat verdachte een en ander nadrukkelijk had beaamd, bleek, dat het pleidooi van zijn chef zijn uitwer king niet had gemist. Gezien de Guns tige perspectieven zag de officier zelfs van een voorwaardelijke ver oordeling tot een hechtenisstraf af en eiste hij hij slechts een tweetal feldboetes, van resp. ƒ30.— subs. 6 agen en 10,subs. 2 dagen. Gezien het feit, dat hier -verdach tes werkgever de nodige garantie gaf en vertrouwende op de gegeven be lofte inzake de ontwenningskuur, liet de kantonrechter bet bij het milde vonnis van 2 maal 7.50 subs, tweo dagen,. Een 30-jarige ass. magazijnchef uit Amsterdam stond gisteren terecht omdat hij, aldus de ten laste legging, schuldig was bevonden aan een bot sing, die op 3 november jl. op het kruispunt nabij de Haagse Schouw plaats vond. Op genoemde datum naderde verdachte met de door hem bestuurde auto vanaf de Haagse Schouwbrug genoemd kruispunt en wel juist op het moment, dat uit de richting Den Haag komende auto iinksaf de Valkenburgseweg wilde indraaien. Hoewel verdachte krach tig remde kon hij zijn zware Mercedes niet tijdig meer tot stilstand brengen en VOlgde een vrij ernstige botsing met de linksafdraaiende auto. De echtgenote van de bestuurder werd door het opengevlogen portier op het wegdek geslingerd en dermate ge wond, dat zij nog steeds onder dok tersbehandeling is. De eerste getuige in deze zaak ver klaarde, dat verdachte gezien het gladde wegdek door de regen en het beperkte uitzicht* dat men vóór ge noemde brug op het kruispunt heeft met een te hoge snelheid over de brug was komen aanrijden en daar door niet tijdig kon stoppen. Uit het proces-verbaal bleek, dat verdachtes auto een remspoor van ca, 55 meter had achtergelaten, Wel had deze ge tuige de indruk gekregen, dat de motor van de aangereden auto bij het opgang komen om linksaf te slaan oven had „gesputterd" en hier door z.i. de bestuurder van deze auto mogelijk te langzaam, althans niet snel genoeg de Valkenburgse weg kon indraaien, teneinde verdach tes autó alShog te ontwijken. De be stuurder, in casu de benadeelde partij Verklaarde, dat hij na voorgesorteerd te hebben gestaan, iinksaf draaide, omdat er geen tegemoetkomende ver keer aankwam en dat hij door de z.i. niet te hoge snelheid over de brug naderende auto van verdachte vol komen verrast werd en zijn aüto op het laatste moment aan de rechter- achterzijde nog door verdachtes auto gegrepen werd met bat gevolg, dat zijn auto enige malen om zijn lengte as over de weg tolde en zijn echt- gêhotê, eruit geslingerd werd. Verdachte, die werd bijgestaan door zijn raadsman, ontkende dat hij met te hoge snelheid had gereden. ,*Nog voor dë brug heb ik mijn snel heid tot 60 km. per uur teruggebracht doch door het vrij gladde wegdek gleed mijn auto, nadat ik „op de rem was gaan staan" nog een flink eind door en werd een botsing onver mijdelijk", aldus verdachtes lezing Van het geval. Die officier, mr. C. en liep een hoofdwond op. De heef Van der Veen, die in gezelschap van zijn vrouw was, probeerde of hij gemakkelijk de deur van de trein open kon krijgen. Bij een deur ging dit niet zo gemakkelijk* maar een andere deur vloog open. Bij een po ging de deur weer dicht te krijgen, viel de heer Van der Veen naar bui ten. Hij kon zich nog vastgrijpen, maar omdat de trein een seinpaal naderde, waartegen de heer Van der Veen vreesde te worden verpletterd, liet hij los. Sluij'k, achtte verdachtes schuld wet tig en overtuigend bewezen, gezien het feit, dat deze ondanks een zich voor de brug bevindend waarschu wingsbord inzake de nadering van een gevaarlijk kruispunt met een on verantwoordelijke hoge snelheid volgens de eerste getuige ca. 90 km. per uur de brug was opge reden* met alle gevolgen van dien. De ernst van het feit in acht nemende eiste hij dan ook -f 100.boete subs. 20 dagen. In zijn uitvoerig pleidooi bestreed Verdachtes raadsman allereerst het feit, dat zijn cliënt met een tie hoge snelheid zou hebben gereden en stel de hij het „ja" van eerstgenoemde getuige tegenover het „neen" van zijn cliënt, wijzende op het feit, dat de tweede getuige, de bestuurder van de aangereden auto, zijn inziens als benadeelde partij niet geheel ob jectief tegenover de feiten kon staan. Na er nog op gewezen te hebben, dat het proces-verbaal een remspoor van ca. 55 meter aangeeft, doch deze vol gens de situatieschets op schaal niiet meer dan ca. 40 meter had bedragen en hij dit verschil op z'n zachtst uit gedrukt „zeer opmerkelijk" vond, vroeg pleiter een vrijsprekend von nis. Na enig re- en dupliek wees de kantonrechter mr. W. de Koning di rect vonnis. Hieruit bleek, dat ook hij de schuld van verdachte van wege diens al te hoge snelheid nabij genoemd kruispunt afdoende bewe zen achtte en zijn vonnis luidde con form de eis, dus 100.- boete subs. 20 dagen. Mocht verdachte tegen dit vonnis in hoger beroep gaan, dan staat de Haagse rechter nog een on getwijfeld zeer interessante zaak te wachten. Een navrant geval van gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, voort spruitende uit een laakbare vorm van winstbejag, manifesteerde zich in de zaak tegen een 51-jarige „auto verhuurder" uit Den Haag. Uit het onderzoek bleek namelijk, dat ver dachte op 21 september jl. aan een stadgenoot een auto had verhuurd, die de wettelijke term van „vierwie- lig-motorvoertuig" geenszins waar dig was en door de lange „waslijst" van gebreken tot een vehikel was ge degradeerd. De magistraten namen diit geval nogal hoog op. „Dat een particulier met zo'n vehikel rond rijdt om er tot het laatste moment nog zoveel mogelijk rendement uit te halen, is vanzelfsprekend afkeu renswaardig, doch nog enigszins be grijpelijk, maar dat een „verhuurder" een cliënt met zo'n wrak de weg op stuurt en hiervoor nog een flinke prijs rekent, gaat toch alle perken te buiten", luidde hiet voor verdachte niet veel goeds, belovende oordeel van de kantonrechter. Volgens ver dachte viel het met de gebreken nog al mee en reed de „auto" zijns in ziens nog vrij behoorlijk „Ik rijd er zélf ook vrij vaak mee en heb tot dusver geen opvallende gebreken kunnen constateren", stelde hij met nadruk vast. Het requisitoir was kort, maar uitermate krachtig en hield de eis van 100.boete subs. 20 dagen in en de vernietiging van rijkswege van het in beslag genomen vehikel.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8