DE BUURT IS OOK UITGENODIGD BIJ DE OPENING VAN HET ZOOLOGISCH „LAB" Leids tolhek mag niet verplaatst worden NIEUWBOUW WERD OPGETROKKEN ROND DE OUDE COLLEGEZAAL DINSDAG 15 JANUARI 196? DE LBfDSCWE COURANT PAGINA 7 Honderdvijftig buren van het Zoölogisch Laboratorium hebben een door de hoogleraar-direkteur persoonlijk ondertekende uitnodiging ge kregen om luister bij te zetten aan de opening van het nieuwe gebouw. De genodigden wonen onder meer in de beide hofjes aan de Kaiserstraat, in de Bakkersteeg, de Witte Singel, het eerste deel van de Hugo de Groot straat en de Witte Rozenstraat. „De buren hebben al zo veel rommel van dit werk gehad," zo vertelde ons de geestelijke vader van het idee, dr. M. Schneider, die de publiciteit voor de universiteit verzorgt, „dat zij wel eens een ontvangst verdienen." Zaterdagmiddag aanstaande zullen zij tegelijk met leden van de gemeente raad gasten van het laboratorium-zijn. Het zal burgers van Leiden en zijn geregelde bezoekers niet ontgaan zijn, dat een modern gebouw te Leiden naast de sterrewacht is verrezen: in het water van de Witte Singel spiegelt zich het nieuwe laboratorium voor Zoölogie van de Rijksuniversiteit. Minister mr. J. M. Cals heeft het gebouw gistermiddag geopend, omdat het, naar hij verklaarde, het laatste gebouw te Leiden is, dat hij nog IN zijn ambtsperiode in gebruik ziet nemen. Minister Cals in Leiden: er zijn grenzen aan vrijheid van student en docent waardig is, dat de nieuwbouw rond de uit het oude gebouw gespaarde collegezaal is opgetrokken. Deze nieuwbouw bleek niet veel duurder uit te vallen dan de restauratie van het oude uit 1873 daterende behui zing. Alleen de gevelsteen van dit oude laboratorium is gespaard ge bleven en in de nieuwe gevel aange bracht. Sleutelspel. De plaatsvervangend directeur van de Rijksgebouwendienst, ir. J. Halm, heeft het gebouw gistermiddag over dragen aan de president 1 curator van de Leidse universiteit, dr. E. H. Ree rink, die het op zijn beurt overdroeg aan de directeur van zoölogie, prof. dr. D. J. Kuenen. Merkwaardig ge noeg moest laatstgenoemde zijn lab. ook dadelijk weer overdragen aan prof. dr. H. P Wolvenkamp, die per 1 januari het directoraat van het la boratorium uitoefent. Minister Cals hield een geestige speech, waarin hij zich in het bijzon der teweer stelde tegen een tamelijk kritisch uitgevallen afscheidscollege onlangs gehouden door prof. Siemens. De minister vindt, dat vrijheid voor student en docent zover gaat als ieders grenzen reiken. Wetenschap pelijk onderzoek mag niet ten koste gaan van het onderwijs, maar ook omgekeerd geldt dit. Wat de vrij heid van de student betreft: mr. Cals wees onder meer op het feit, dat het De Leidse architecten Van Oerle, Schrama en Bos hebben, nadat de restauratieplannen van het oude ge bouw aan de Kaiserstraat op niets zijn uitgelopen, op het fundament van het oude een vier bouwlagen hoog gebouw ontworpen, dat gedra gen wordt door een betonskelet en uitgevoerd is met een z.g. vliesge vel. De metalen wand, is als het ware als tentzeil tegen het skelet aange bracht. Het voordeel is de grotere ruimte. Enige jaren geleden is aan de Kai serstraat het oude Leidse centrum reeds een „torenflat der wetenschap" verrezen zeven verdiepingen hoog, waarin onder meer in de aquaria het gedrag der vissen wordt bestudeerd. In de nieuwe vleugel zijn onder meer ondergebracht de afdelingen fysiologie, histologie en oecologie, ter wijl 'n opbouw, als vierde bouwlaag, het genetische laboratorium onderdak verleent. De totale kosten van dit door het Ingenieursbureau voor Bouwnijver heid te Oegstgeest geplaatste gebouw bedroegen ruim twee miljoen. Het „oude gebouw" kostte anderhalf mil joen, aan inventaris en meubilair is ruim een half miljoen besteed. Merk- Links: De „oude collegezaal", waarom heen het nieuwe gebouw is opgericht. Rechte: Gezicht op het gebouw vanaf de Witte Singel studie-rendement in ons land „een stuk lager ligt dan in met het onze vergelijkbare landen". Vrijheid in gebondenheid. De kans bestaat dat studenten, die niet binnen in de wet omschreven tijd bepaalde examens afleggen, bin nenkort toch van de universiteit ge weerd zullen worden. Minister Cal» zei althans, dat hij het waarschijn lijk acht. dat de bedoeling van het indertijd fel omstreden artikel 60 van het ontwerp wet op het wetenschap pelijk onderwijs, welke deze moge lijkheid behelsde, binnen afzienbare tijd weer in de universiteit verwe zenlijkt zal worden omdat dan nu eenmaal de zaak is vastgelopen". Men moet niet te ver gaan met het nalopen van het ideaal van de persoonlijke vrijheid in de studie en de wetenschapsbeoefening, zo meen de de minister. Vrijheid mag slechts zover gaan, dat het recht van ande ren op een zelfde vrijhed niet in het gedrang komt. Dit vraagt van de hoogleraren, de wetenschappelijke staf en de stu denten een zekere gebondenheid aan normen die door het algemeen belang worden voorgeschreven. In dit verband achtte minister Cals het waarschijnlijk dat de bedoeling van het artikel 60 uit het wetsontwerp toch verwezenlijkt zal worden. Met een druk op een knop welk gebaar een miniatuur-gevel overeind bracht, opende de bewindsman het „lab.". Dr. K. Bakker, wetenschappelijk ambtenaar van het zoölogisch labo ratorium te Leiden, Iaat op deze foto aan minister Cals, die gistermiddag het nieuwe gebouw aan de Witte Sin gel (Kaiserstraat) heeft geopend, een kweekkast voor bananenvliegjes zien. Op de achtergrond prof. Kue nen. MINISTER: Uitstel rij-examen alleen mogelijk in bijzondere gevallen VORIG JAAR 600.000 KANDIDATEN De Stichting voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen verleent al leen uitstel van de vastgestelde exa mendatum indien de aanvrager plot seling verhinderd is door militaire dienst, door spoedopname in 'n zie kenhuis of door overlijden of begra fenis van een van de naaste familie leden op de dag van het rij-examen. In de gevallen, dat een aanvrager door ziekte of anderszins plotseling is verhinderd wordt geen uitstel ver leend. Het verlenen van uitstel in deze gevallen, waarbij controle wel haast onmogelijk is, zou ontwrichting van de organisatie van de rijexamens in de hand werken. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (VVD). Als er geen uitstel wordt gegeven moet er voor de tweede keer exa mengeld worden betaald, zo zegt de minister verder, omdat het uur van de examinator ongebruikt blijft. Na ontvangst van een examenaan- vrage wijst de stichting CBR aan stonds eert examinator aan en stelt het tijdstip vast. Teneinde het grote aantal aanvragen (pl.m. 600.000 in 't jaar 1962) te kunnen verwerken, is een organisatieschema opgebouwd, dat niet toelaat het tijdstip te ver schuiven en een andere kandidaat examen te laten doen. Een kandidaat, die wegens 'n niet- controleerbare omstandigheid niet voor een rijexamen is verschenen kan bij de nieuwe aanvrage voor 'n rij-examen een verzoek om spoed- behandeling voegen. Aan dit verzoek geeft de stichting steeds gevolg. DAN MAAR VERLICHTING EN RESTAURATIE VOOR DIT OBSTAKEL' Het Leidse Tolhek, staande op de door verbetering kan worden tege- Haarlemmertrekvaartweg onder de moetgekomen. Bij aanleg van de gemeente Oegstgeest, vormt een hin- nieuwe weg zullen de bezwaren, die derpaal voor het verkeer, waardoor het geregeld bloot staat aan bescha- gSl»' "-• •••v- digingen als gevolg van aanrijdingen. In verband hiermede hebben b. en w. van Leiden overwogen het Tolhek naar elders te verplaatsen. Aangezien het Tolhek, te weten de tolhekposten met wapenschilden van de gemeenten Haarlem en Leiden, vermeld staat in de Voorlopige lijsten van Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst, hebben zij aan de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg gevraagd, of verplaatsing van het Tolhek eventueel de instemming zou kunnen hebben. Naar aanleiding daarvan heeft de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen medegedeeld voor overplaatsing van het object geen toestemming te kunnen verlenen. Zijns inziens is het onderhavige Tolhek met de daarbij behorende woning uit een oogpunt van monu mentenzorg een belangrijk object, dat niet dan indien zeer dringende omstandigheden daartoe zouden no pen, zou mogen worden verwijderd. Bovendien heeft tot deze zienswijze geleid de omstandigheid, dat ten noorden van de Haarlemmertrek vaart een geheel nieuwe wegverbin ding van rijksweg no. 4 naar Leiden is geprojecteerd. Deze wegverbinding zal tot stand worden gebracht op grond van de overweging, dat de be staande Haarlemmertrekvaartweg niet slechts ter plaatse van het Tol hek, maar over de gehele lengte van de rijksweg no. 4 tot aan de War- monderhekbrug onvoldoende van profiel en te smal is, waaraan niet de aanwezigheid van het Tolhek op de Haarlemmertrekvaartweg voor het verkeer oplevert, verminderen. B. en w. moeten toegeven, dat het, uit landschappelijk zowel als uit his torisch oogpunt bezien, van groot be lang is het monument op dezelfde plaats te handhaven en dus af te zien van overplaatsing naar 'n plek, waar het minder aan beschadigingen zou bloot staan. Nu het monument op dezelfde plaats dient te worden gehandhaafd, is de pilaster van het Tolhek, staande naast de tolgaarderswoning, die ten gevolge van aanrijdingen was be schadigd, hersteld. De kosten daar van zijn, voorzover deze niet op der den verhaalbaar waren, ten laste van de gewone dienst der gemeentebe groting gebracht. De pilaster moest geheel worden afgebroken en weder om opgebouwd, waarbij de oorspron kelijk holle pilaster is versterkt met een kern van gewapend beton. Ge bleken is, dat de pilaster, staande aan de vaartzijde, ouderdomsgebre ken vertoont en niet meer geschikt is om het zware hek te dragen, zodat deze ook van een kern van gewapend beton behoort te worden voorzien. De hekken zijn tijdelijk opgeslagen op de Stadstimmerwerf. Behalve be doelde voorziening moet de pilaster een algehele restauratie ondergaan. De kosten van een en ander worden begroot op f 4.250, Teneinde aanrijdingen van het mo nument tussen zonsondergang en zonsopgang zoveel mogelijk te voor komen, verdient het aanbeveling ter plaatse een openbare verlichting te doen aanbrengen. Hieromtrent is de zerzijds overleg gepleegd met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die zich met het plan heeft verenigd. De kosten daarvan worden geraamd op f 1.300,—. Ook aan de provincie is om een bjjdrage gevraagd. Voor de uitvoe ring van de werken is nodig een be drag van f 8.250, f

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7