S)e Ccicbe(Eoi4^cmt TSJOMBE'S VERZET STORT INEEN BUREAUS: PAPENGRACÖT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 12 JANUARI 1963 53e JAARGANG No. 15.S Directeur J. F. 3. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telet 2 0 9 3 5- Red 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tossen 11.30 en 19.00 Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 1 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,15. Adv. 11 et p. mm., Telefoontjes 1,50 MODERNE IJSTIJD Overgave van zijn gendarmerie? delegatie naar het Oostberlijnse con gres komen. De uitnodiging aan de Zuidslavi- sche partij wijst op een herstel der betrekkingen tussen haar en de par tijen van het Sowjet-blok na het be zoek, dat president Tito vorige maand aan de Sowjet-Unie heeft gebracht. „Uit officieuze bron is vernomen, dat het contingent Katangaanse gen darmes in Kolwezi op het punt staat zich over te geven aan de troepen van de Ver. Naties", zo heeft radio- Elisabethstad in een te Brazzaville opgevangen uitzending gemeld. „De uitputting, het ontbreken van vol doende wapens en munitie, de onge disciplineerdheid en vooral het ge brek aan zelfvertrouwen moesten onvermijdelijk leiden tot de onder gang", aldus de radio, voorts werd gemeld, dat enkele honderden gen darmes zich in de omliggende dor pen hebben verborgen. Volgens in de Noord-Rhodesische stad Kitwe ontvangen inlichtingen heeft president Tsjombe een bood schap naar Kolwezi gezonden, waarin hij zijn ministers vraagt, naar Elisa- bethstad terug te keren. Rusk is optifistisch. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft vrijdag gezegd, dat hij de vooruitzich ten op een vreedzame regeling van de kwestie-Kongo verbeterd acht. Te voren had hij 'jen bespreking gehad met de Amerikaanse senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen. Volgens leden van deze commissie acht Rusk het aannemelijk, dat presi dent Tsjombe in een gefederaliseerd Kongo aan het hoofd van Katanga blijft staan. De groep Afrikaanse landen bij de Verenigde Naties heeft unaniem haar steun betuigd aan Oe Thant voor de maatregelen, die zijn genomen om de resoluties van de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering over Kon go ten uitvoer te leggen. Zij heeft de hoop uitgesproken dat Kongo spoedig herenigd zal zijn. Het geld van de Union Minière. De mijnmaatschappij „Union Mi nière du Haut Katanga" heeft met de centrale Kongolese regering een voor- Het bergdorpje Ciglië, in het noordwesten van Italië, dat door een grote aardverschuiving wordt be dreigd, wordt door zijn 400 zielen tel lende bevolking ontruimd. Tot dusver zijn reeds dertien huizen ingestort, terwijl in vele andere woningen scheuren optreden. Tot dusver heb- bzen zich echter nog geen persoon lijke ongevallen voorgedaan. lopige overeenkomst gesloten inzake het uitbetalen van buitenlands geld en belastingopbrengsten, zo heeft een zegsman van de VN vrijdagavond gezegd. Een vertegenwoordiger van de maatschappij is naar Brussel te ruggekeerd om de ontwerp-overt.en- komst ter goMkeuring aan de directie van de maassohapoij voor te leggen. De „Union Minière" heeft de ver schuldigde gelden de laatste 2:/'s jaar aan de Katangaanse regering uitbe taald. Iets meer dan een week gele den zond de maatschappij een verte genwoordiger om met premier AdoeJa besprekingen te voeren. Oe Thant had op 31 december hierop aangedron gen. TSJOMBE IN NOORD-RHODESIE President Tsjombe van Katanga is zaterdagochtend in Noord-Rhode- sië aangekomen. Dit werd door Ka tangaanse grensfunctionarissen mee gedeeld. Chroesjtsjovs bezoek aan Oost-Berlijn De Westduitse regering zal op geen enkele manier trachten, contact op te nemen met Sowjet-premier Chroesjt- jov tijdens diens verblijf in Oost-Ber lijn ter gelegenheid van het congres der Oostduintse communistische par tij. Dit is volgens welingelichte krin gen tijdens de bespreking, die bonds kanselier Adenauer en burgemeester Brandt vrijdag te Bonn hebben ge houden, nog eens duidelijk naar vo ren gebracht. Ook zouden Adenauer en Brandt overeen zijn gekomen, er zorgvuldig voor te waken, dat zowel de West- berlijnse als de Westduitse autoritei ten tijdens het congres de grootst mo gelijke gereserveerdheid in acht ne men. In officiële Westduitse kringen is men van mening, dat Chroesjtsjov slechts als partijleider, en niet als premier, naar Oost-BéHijn komt. Men leidt daaruit af, dat een ontmoeting met hem uitgesloten is. De Hongaarse communistische par tij zal niet door haar leider, Janos Kadar, worden vertegenwoordigd op het congres. De afvaardiging wordt geleid door de eerste-secretaris van de afdeling Boedapest, Sandor Gaspar, een pas gekozen lid van het politieke bureau. In Oost-Berlijn is inmiddels een delegatie aangekomen van de Cu baanse communistische partij. Ook de Zuidslavische communisti sche partij zal met een twee-hoofdige Het geval-Meredith De decaan van de universiteit van Mississippi heeft vrijdagavond ge waarschuwd, dat er strafmaatregelen zullen volgen, wanneer in de cafe taria van de universiteit nog meer demonstraties komen tegen de enige negerstudent aldaar. James Meredith. Op drie avonden achtereen is Mere dith uitgejouwd. Het hoofd van de universiteit, Williams, had eerder op de dag verklaard, dat alles rustig en normaal was totdat Meredith in zijn persconferentie van maandag ver klaarde, dat „studenten en anderen niet doen wat zij behoorden te doen om zijn leven zo te maken als hij zich dat wenst" Een woordvoerder var. het minis terie van Justitie zei, dat de univer siteit „maatregelen had behoren te nemen tegen de zeer kleine minder heid onder de studenten die zich als leiders hebben opgeworpen" bij het hinderen van Meredith. Vrijdagavond stelde een sterke politiemacht zich bij de cantine op even voor het ope ningsuur. Bij het verschijnen van Meredith pakten de meeste studen ten hun bord op en verdwenen zwij gend. De decaan zei later op de avond, dat er één student tot de herfst is geschorst wegens zijn aandeel in een demonstratie op donderdagavond. Dierenvrienden, die brood of ander voedsel beschikbaar hebben voor de vogels in nood, kunnen dit aan die ANWB-wegenwachten afgeven, die op het scherm van hun gele motorfiets of op de voorruit van hun Wegen wachtauto een letter B hebben aangebracht. Met deze letter B geeft de patrouillerende Wegenwacht te kennen dat hij voor de vogels in plassen of sloten langs zijn route „Broodnodig" voedsel nodig heeft. HIJ WAS ER KAPOT VAN Salvatore Mancino, een 45-jarige Siciliaanse spoorwegarbeider, die na dat hij maandag een bedrag van 183 miljoen lire in de voetbalpool had gewonnen, ongeveer een miljoen gul den, ineens was verdwenen, is weer teruggevonden. Vrienden van hem, die 'n groot scheeps onderzoek instelden, vonden hem terug in een huis, alwaar hij in bed lag te bekomen van een shock. Voordat hij maandag jl. ineens met de noorderzon was vertrokken, trak teerde hij zijn collega's en zelfs had hij enig van hen een auto beloofd. Zijn vrienden zorgden ervoor, dat hij onmiddellijk onder geleide naar Rome kon vertrekken om zijn prijs in ontvangst te nemen. Bfj een verkeersongeluk op de Rijksweg Amsterdam-Utrecht in de ge meente Abcoude zijn vrijdag één persoon om het leven gekomen en zeven gewond. Een Volkswagenbus slipte vanwege de gladheid en kwam op de andere rijbaan terecht. Na een Rover te hebben geramd, kwam het busje in botsing met Citroën. Foto boven: de totaal vernielde Citroën. Foto onder: de Volkswagenbus, waarvan de gehele cabine is weggedrukt. Noord-Europa lijdt van de kou Het zag er vrijdagavond naar uit dat Noord-Europa dat nu al weken te lijden heeft van sneeuw en stren ge vorst voorlopig nog wel even in de koudegolf zal blijven. Moskou was één van de koudste steden van Europa met een tempera tuur van twintig graden onder nul. Daar werd zelfs nog kouder weer voorspeld. In Denemarken begeven op vele plaatsen boeren, kruideniers en post beambten zich geregeld over het ijs van de bevroren zee naar geïsoleer de eilanden. Acht veerdiensten moes ten wegens de zware ijsgang gestaakt worden. Ook verscheidene eilanden voor de Zweedse kust zijn van de buitenwereld afgesneden. Bij de Zwitserse stad Bern liepen vele internationale treinen vrijdag vertraging op door hevige sneeuw val. In de Westduitse deelstaat Noord- rij n-Westf alen daalde de temperatuur vrijdagmorgen vroeg tot 27 graden onder nul, wat daar in jaren niet is voorgekomen. De Zwitserse skicentra Wengen, Muerren, Grindelwald en Lauter- brunen en nog enige andere welbe kende toeristenplaatsen zijn vrijdag avond van elektriciteit verstoken ge weest, doordat hevige sneeuwval een groot gebied van Midden-Zwitser land de elektriciteitsvoorziening heeft verlamd. Verscheidene wegen wer den door lawines versperd. De vissersvloot van Duinkerken kan door het ijs det haven niet ver laten. Function ar issei) vrezen dat de haven geheel dicht zal vriezen. Met grote moeite wordt de haven van Antwerpen voor de zeevaart opengehouden en volgens een offi ciële mededeling is tien procent van de openbare scholen in België ge sloten. Prijzen van groenten stijgen snel, een prijsstop voor aardappelen wordt overwogen en op het ministe rie van economische zaken ir. Brus sel worden maatregelen voorbereid om te kunnen ingrijpen, indien zich in bepaalde delen van België tekor ten aan brandstof zouden voordoen. Inmiddels meldt de Belgische radio dat strenge vorst ook slachtoffers heeft geëist. In de omgeving van Verviers en in andere plaatsen in België, zouden verscheidene bejaar den door de kou zijn bevangen en overleden. Visa voor Papoea's Verscheidene Papoea's hebben zich de laatste tijd tot de Nederlandse ver tegenwoordiging in Hollandia ge wend met het verzoek om steun op dat zij naar Nederland kunnen gaan. De Nederlandse regering is bereid hun een visum te verstrekken, maar voelt er niet veel voor bij te dragen in de kosten van de overtocht en vestiging in Nederland. Bovendien staat zij op 't standpunt dat Papoea's met enige ontwikkeling in hun eigen land moeten blijven om te werken aan de opbouw van hun land. Voor 1 oktober vorig jaar zijn alle Papoea's die politiek gevaar konden lopen in de gelegenheid gesteld te vertrekken. Zij zijn inderdaad weg gegaan. Zeshonderd Papoea's uit Hollandia en Merauke zijn sinds begin januari naar Australisch Nieuw-Guinea ge vlucht. Het zijn grotendeels jonge mensen. Zij vluchtten in boten met een buitenboordmotor of via paden door het oerwoud. De uittocht is begonnen na 'n aan tal incidenten tussen de bevolking en Indonesische parachutisten, die sinds de landingen nog steeds bij Merauke zijn gelegerd. Bovendien vrezen zij, dat na de bestuursoverdracht op 1 mei aan In donesië, een grote armoede in Nw.- Guinea zal volgen. Zweden gaat rechts rijden Koning Gustaaf Adolf van Zwe den heeft vrijdag ter gelegenheid van de opening der nieuwe zittirg van het parlement zijn jaarlijkse troon rede uitgesproken. Hij kondigde daarin o.m. aan, dat in de loop van dit jaar een wetsontwerp aan 't par lement zal worden voorgelegd om van links naar rechts verkeer over te schakelen. Als het parlement deze wet aanneemt, zal Engeland nog het enige land in Europa zijn, waar het verkeer links houdt. Ook zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij alle werkgevers verplicht zullen worden hun perso neel een betaalde vakantie van vier weken per jaar te geven. Mgr. Kung van Shanghai Mgr. Kung Pin-mei, bisschop van Shanghai, was eind november nog in leven, aldus het persagentschap Fi des. Mgr. Kung werd in 1955 tot levens lange gevangenschap veroordeeld. Volgens geruchten zou hij in ge vangenschap gestorven zijn. In no vember van het vorig jaar echter heeft de directie van de gevangenis de familie van de bisschop om warme kleren en boeken gevraagd. Maar noch zijn ouders noch mdere familie leden kregen toestemming de gevan gene te bezoeken. DE FRANSE ATOOMBOM Dr. Kortenhorst bediend De gezondheidstoestand van de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst laat zich ern stig aanzien. In het ziekenhuis werd hem het Sacrament van de Zieken toegediend. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.— of 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist (Advertentie). RUSTIG WEER Volgens kringen, die in nauw con- Dit nummer bestaat uit 12 pagina'; tact staan met de defensiecommissie van de Franse Nationale Vergade ring, is de Franse atoombom thans in regelmatige produktie De bom is bestemd om te worden meegevoerd door „Mirage IV"-vliegtuigen, waar van er binnen één jaar twaalf in dienst zouden worden gesteld. Intussen meldden dagbladen in Parijs, dat de Franse waterstofbom naar verwachting binnen vijf jaar „operationeel" zal zijn. CONSTELLATION NEERGESTORT Een Constellation van de Franse luchtmacht is 20 kilometer ten noor den van Perpignan neergestort en in brand gevlogen. Het vliegtuig had 12 man aan boord, die naar men aan neemt allen zijn omgekomen. Te Roehengeri in Roeanda zijn donderdag 14 mensen door de kogel terechtgesteld. Een menigte van 10.000 mensen keek toe. De 14 waren ter dood veroordeeld wegens terro- RUSSEN EN CHINEZEN De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robert Manning heeft vrijdagavond gewaarschuwd, dat een volledige breuk tussen com munistisch China en de Sowjet-Unie wel eens niet zó voordelig voor het Westen zou kunnen zijn. Hij zei op een bijeenkomst in Binghampton, in de Amerikaanse staat New York, dat veel mensen de breuk nu al „onher stelbaar" achten. Het is volgens hem echter niet zeker of dit nu wel zo gunstig zou zyn, omdat hiermee „een door haat gedreven, meedogenloos communistisch China" onder de be trekkelijk matige invloed van de Sowjet-Unie uit zou komen. Ook moet men zich voor ogen blijven houden, „dat dit nog steeds hoofd zakelijk een ideologisch conflict is niet over de vraag, of het commu nisme ons zal vernietigen, maar hoe het communisme dit zal doen". HORECAF BOUWT HOTELSCHOOL „Horecaf', de vakorganisatie van hoteliers, restaurateurs enz. gaat in Scheveningen een grote nieuwe ho telschool met internaat bouwen. De financiële regelingen met het rijk daartoe zijn dezer dagen rond geko men, zodat binnenkort de aanbeste ding van het complex, ontworpen door de architecten ir Jan A. Lucas en ir. H. C. Niemeyer, kan plaats vin den. De bouwkosten worden op ruim twee miljoen gulden geraamd. De school zal aan 150 leerlingen plaats bieden, het internaat aan 120 mannelijke, leerlingen. Voor het ver blijf van vrouwelijke leerlingen in een internaat is nog geen oplossing gevonden. Over enkele jaren kunnen de nieu we school en het internaat gereed zijn. De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft het in ons land weer hard gevroren. Wel liepen de mini mum-temperaturen sterk uiteen ten gevolge van het al of niet aanwezig zijn van bewolking. Zo had 't vlieg veld Eelde een minimum-tempera tuur van min 10 en Leeuwarden van min 18 graden. Inmiddels heeft het vorstgebied zich nu over Frankrijk tot aan de yoet van de Pyreneeën uitgebreid en de uitbreiding in zui delijke richting gaat nog steeds door. Restanten van een oud-depressiega- bied voor Portugal hebben zich naar de Golf van Genua verplaatst, "waar bij in het overgangsgebied tussen zachtere en vochtige lucht boven de Middellandse Zee en de koude lucht boven het contingent, vooral in het Alpengebied, zeer veel sneeuw valt. Een van Noord-Groenland afkomsti ge depressie heeft zich naar Noord- Rusland verplaatst, waarbij ook ver der naar het zuiden in Zweden en Noorwegen de luchtdruk wat is ge daald. Hierdoor verplaatst een rug van hoge luchtdruk zich over de Noordzee naar onze omgeving en zal het komende nacht tijdens windstilte en opklaringen opnieuw op verschil lende plaatsen zeer streng vriezen, waarbij zich hier en daar mist zal vormen. Ook zondag overdag zal er weinig wind zijn en zullen op de meeste plaatsen opklaringen voorko men, maar de mist of laaghangende bewolking zullen zich mogelijk op enkele plaatsen de hele dag hand haven. ZON- EN MAANSTANDEN 13 Jan.: zon op 08.44, onder 16 54; maan op 20.58, onder 10.45. 14 Jan.: zon op 08.43, onder 16.55; maan op 22.05, onder 11.08. Hoogwaterstanden 13 Jan.: v.m. 5.44; n.m. 17.58. 14 Jan.: v.m. 6.21; n.m. 18.36. KORRELTJE Pas op voor laster en kwaadspre ken, want het is moeilijk dat te her roepen. (Joannes Cantius)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1