Melkauto botst op trein TWEEDE KAMER TEVREDEN MET WET VERPLICHTE VERZEKERING VOOR HET MOTORVERKEER DIREKTEUR ARBEIDSBUREAU VERDACHT VAN VERDUISTERING V.._JDAG 11 JANUARI 1968 ^UpOSCBEi In de gemeente Oostdjjk, tussen Kruiningen en Krabbedijke, is gis termiddag 'n melkauto tegen de trein Vlissingen - Amsterdam gereden. De chauffeur van de melkauto ver loor het leven; drie treinreizigers werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg. Na de botsing ontspoorde de trein Gevolg: een vertraging van anderhalf uur. Overigens kon het treinverkeer over één lijn voortgaan. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan, hebben de bellen en knipper lichten van de overgang gewerkt op het ogenblik dat de botsing gebeurde. Het zicht ter plaatse wordt voor automobilisten die, zoals in dit geval, uit de richting Oostdijk komen, naar links belemmerd door o.a. een woning en een dijk. De chauffeur van de melkauto was de 35-jarige A. Geelhoed uit Krui ningen. De wagen is eigendom van de firma wed. Louisse uit Schore. Het letsel dat de drie treinreizigers op liepen, werd veroorzaakt door glas scherven. Deze mensen konden ter plaatse worden verbonden. Eén van de Amerikaanse kandidaat-astronauten Elliot M. See maakt een „ruimtevlucht" in een soort schommel, welke geheel doorzwaait. Op de foto hangt de ruimtevaarder met zijn hoofd naar beneden. Zijn gezicht spreekt boekdelen. Husqvarna Zweedse naaimachines Moderne Zweedse vormgeving. 7 Typen vanaf ƒ285.-. Vraag demonstratie - het verplicht U tot niets. Bij Ulles (Zuid-Hongarije) leveren brandweerlieden een verwoede strijd tegen een aardgasbrand. Tijdens exploratiewerkzaamheden kwam het bij een van de boortorens plotseling tot een gasuitbarsting van 2000 meter diepte. Spoorkaartje wordt duurder President Spoorwegen waarschuwt tegen neerslachtige stemming VERLIES VAN 30 MILJOEN MAG GEEN AANLEIDING ZIJN TOT NEERGANG De Tweede Kamer heeft haar te vredenheid uitgesproken met uit zondering van de Staatkundig Gere formeerde Partij over het nieuwe wetsontwerp, waarin een WA-verze- kering, voor alle motorverkeer ver plicht wordt gesteld. Met een ver plichte wettelijke aansprakelijkheid wil de regering bereiken, dat slacht offers van een verkeersongeluk, wan neer de schuldvraag is opgelost, ver trouwen kunnen op uitkering van een hem toegekende schadevergoe ding. Het wetsontwerp spreekt van dekking van de schade boven de 50 gulden, die een bestuurder, ook als hij niet eigenaar is van een voertuig bij een verkeersongeluk veroorzaakt. De ministers voelden aanvankelijk weinig voor een WA-verzekering voor handwagens met hulpmotor. De Kamercommissie dacht daar anders over en het gelukte haar de be windslieden tot andere gedachten te brengen. Alleen trams vallen buiten de verplichting. Ameland nu geheel in greep van het ijs De laatste dagen is het over de luchtbrug Leeuwarden-Ameland niet zo druk. Woensdag gingen er tien personen per vliegtuig van Leeu warden naar Ameland en zes van Ameland naar Leeuwarden. Gisteren werden heen en terug zes personen vervoerd. Ameland zit nu, zowel aan de noord- als aan de zuidkust, geheel in de greep van het ijs en is voor de verbinding met de vaste wal ge heel op de luchtbrug aangewezen. Er is op het ogenblik geen ander gebrek dan aan verse groenten. Minister Beerman vond in zijn rede gisteravond, dat het tijd wordt, dat in ons land een verplichte WA- verzekering komt, vooral als men bedenkt, dat Noorwegen deze rege ling al kent sinds 1912, Zwitserland sinds 1914 en Engeland sinds 1930. Er is nu definitief besloten voor de bromfietsers verzekeringsplaatjes in te voeren. Minister Beerman deel de verder nog mee, dat de minimale verzekeringswaarde voor alle cate gorieën voertuigen bij algemene maatregel van bestuur op 250.000 gulden wordt bepaald. Volgende week zal gestemd worden over eni ge amendementen van ondergeschik te betekenis. Voor schadegevallen, die niet via deze verplichte WA-ver zekering kunnen worden geregeld wordt een waarborgfonds motorver keer in het leven geroepen. Daaruit kan worden geput als b.v. een per soon, die onbekend blijft, een onge luk veroorzaakt of als de bestuurder het voertuig blijkt te hebben gesto len. Ontduiking van de verzekerings plicht kan worden gestraft met een verplichte stoiting van 3000 in dit waarborgfonds. INBRAAK BIJ HAAGSE JUWELIER Gisternacht is ingebroken bij een juwelier in het Noordeinde in Den Haag. Vermist worden 1150,- en 500 Amerikaanse dollars, enig zilver werk, waaronder een zilveren thee servies, en juwelen. De totale scha de is nog niet bekend. De inbrekers kwamen binnen, via een. leegstaande woning naast de ju welierszaak. Op de trapgang naar de eerste verdieping forceerden zij een houten tussenmuur. De Nederlandse Spoorwegen heb ben in 1962 voor het eerst geen winst gemaakt. Het verlies wordt thans ge raamd op 25 a 30 miljoen gulden. In een rede die hijzelf overwegend optimistisch noemde, verklaarde de president-directeur van de spoorwe gen, ir. J. Lohmann, gistermiddag op de nieuwjaarspersconferentie van NS in Utrecht, dat hij dit verlies wel ziet als een grote en in zekere zin bittere tegenslag, maar niet als een symptoom van zwakte. Men moet volgens hem door de „geldsluiter" heen kijken om het bedrijf te zien (Advertentie) zoals het werkelijk is en de basis HALVE TON De politie te Valkenswaard heeft de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau aldaar, de 45-jarige J. G. aangehouden op verdenking een be drag van ruim 50.000 gulden te heb ben verduisterd ten nadele van ver schillende maatschappelijke instellin gen. De arrestatie geschiedde na een controle door het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Ad viezen van de Vereniging van Ne- PATER HILARION THANS OVERLEDEN De bekende priester-dichter pater Hilarion thans OFM is gistermiddag te Smeermaas-Lanaken in België overleden. Pater Thans die morgen zijn 79ste verjaardag zou vieren, wordt be graven dinsdag 15 januari te Rekem, waar hij sinds meer dan 40 jaar in het Franciscanerklooster verbleef. De uitvaart heeft plaats om 11 uur. Grote bekendheid geniet Pater Hi larion Thans venwege zijn dicht bundels, waarnaast ook proza in de vorm van reisverhalen, jeugdboeken, toneel- en godsdienstige werken van zijn hand verscheen. De laatste jaren was zijn activiteit voornamelijk gericht op het schrijven van geestelijk onderricht. derlandse Gemeenten. De directeur zal voorgeleid worden aan de offi cier van Justitie ten Den Bosch, mr. J. Donij. De heer G. is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij bekleedt diverse maatschappelijke functies, zoals voor zitter van de bouwvereniging „Wo- ningbelang", voorzitter van het Wit- Gele Kruis en secretaris-penning meester van het kerkbestuur van de St. Anthonius parochie. Het is nog niet bekend waar het verduisterde geld is gebleven. De directeur stond in Valkenswaard bekend als een „heer", doch hij leefde niet op grote voet. Gisteravond is brand uitgebroken in een kinder wagenfabriek in Huizen (N.H.). Ondanks snel optreden van de brandweer kon niet worden voor komen, dat de gehele fabriek is uit gebrand. Een boerderij met een rie ten dak en een hooiberg, die vlak naast de fabriek staan, liepen groot gevaar. De brandweer kon echter voorkomen dat het vuur oversloeg naar de boerderij en de hooimijt. De brand is ontdekt door voorbijgan gers. De oorzaak en de aangerichte schade zijn nog niet bekend. Max Tailleur moet worden geopereerd Enthousiasme voor reuma-fonds onverflauwd Max Tailleur, die een maand ge leden ten tweede male werd opge nomen in het Centraal Israëlitisch ziekenhuis te Amsterdam, moet wor den geopereerd. Hij lijdt niet alleen aan reuma, waarvoor hij pijnstillen de middelen krijgt, maar heeft bo vendien een maagzweer. Zijn enthousiasme voor het reuma fonds, dat hij gesticht heeft, is nog onverflauwd. ;,Ik hoop, dat de men sen niet vergeten, dat ik reuma heb èn een reuma-fonds", zei hij. „Ik ben „skipper" van de Flying Dutchman. De KLM benoemt in die functie alleen maar beste klanten, dus mensen die veel vliegen. In het skipper-nieuws is thans vermeld, dat ik een reuma-actie heb ontketend en nu stromen van al die honderden skippers over de gehele wereld de chèques binnen. Ook in Nederland loopt de actie nog steeds formidabel. Intussen is het tehuis, waar Ne derlandse reuma-patienten in de toe komst een onbezorgde vakantie zullen kunnen doorbrengen, al gekocht. De keuze is gevallen op het vroegere hotel Tanah Abang aan de Rijks straatweg onder Bussum. Nu het geld nog voor de restauratie en de vakanties. Max ziet het per brief te gemoet in zijn postbus 1000 Amster- ,r ij. dam, of ten gunste van het Max In het pantser-mfanterie opleidingscentrum (PIROC) in Veldhoven zijn vrijdag verscheidene versies van het Tailleur rheuma fonds op postgiro- AMX-voertuig aan het leger overgedragen. Op de foto: de lichte AMX-tank, bestemd voor de verkenningsbatal- rekening 8000 van de Amsterdameche jons van de cavalerie. Bank. voor een onverminderd winstver mogen. De produktiviteitsstijging bij de Spoorwegen kon in 1962 niet langer voldoende compensatie bieden voor de gestegen kosten. Ir. Lohmann zei, dat winstmarges bij NS geen buffer- rol kunnen vervullen, omdat zij na genoeg ontbreken, terwijl tot ver hoging van de prijzen slechts gedeel telijk en pas op een laat tijdstip mocht worden overgegaan. Terwijl de ontvangsten in het afgelopen jaar met drie procent ste gen, namen de kosten met ongeveer acht procent toe. De omvang van het reizigersvervoer, gemeten in reizi gerskilometers, daalde ten opzichte van 1961 met naar schatting een half procent. De voornaamste oorzaak hiervan is, volgens ir. Lohmann. dat het aantal afgelegde.reizigerskilo meters op de abonnementskaarten daalde door de verkorting van de werkweek. Het vervoer en retours steeg zelfs enigszins en het aantal abonnementskaarten dat werd ver kocht was evenmin ongunstig. Het goederenvervoer nam toe met vijf procent. De aanzienlijke tariefs verhoging voor stukgoederen- en wa- genladingvervoer had nagenoeg geen invloed op de vervoersomvang. Ir. Lohmann zette uiteen, waarom hij het verlies bij de spoorwegen ziet als een ernstige tegenslag. Zo meent hij, dat de investerings-beperking ten koste kan gaan van in de toekomst benodigde apparatuur en daarmee van het winvermogen. Desillusies bij het personeel komt een commerciële arbeidsinstelling niet ten goede. Een verliessituatie kan verder, volgens hem, een scheeftrekking van de fi nanciële structuur en daardoor een kostenstijging veroorzaken. In het in ternationale gesprek over vervoers- politiek tenslotte kunnen spoorweg tekorten naar het oordeel van ir. Lohmann betekenen, dat ons land in een belangrijk, zo niet beslissend stadium een troefkaart dreigt te ont glippen. Er zijn naar zijn mening redenen te over om te verwachten, dat op korte termijn alsnog herstel van het financiële evenwicht wordt verkre gen. Hij zei, dat verhoging van de reizigerstarieven dit mogelijk zal ma ken. Een nieuw voorstel daartoe is dezer dagen ingediend. Ter illustratie merkte de heer Lohmann op, dat de reizigerstarieven sinds 1952 met slechts 10 a 15 procent zijn gestegen, terwijl het indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud in diezelfde periode opliep van 100 tot 130. MINISTER KORTHALS OPENT 46e R.A.I. Op donderdag 7 februari a.s. opent drs. H. A. Korthals, de 46ste RAI- tentoonstelling van personenauto's, caravans, onderdelen, accessoires en garagematerialen. De minister zal dan een tentoon stelling openen, die bestaat uit 226 verschillende stands, die tezamen een imposante staalkaart vormen van de Nederlandse automarkt. Een staal kaart, die weer groter is dan die van de vorige tentoonstelling van per sonenauto's, als gevolg van het in gebruik nemen van de nieuwe West hal van 4000 m2. Volgens een voorlopige opgave zul len er op de komende tentoonstelling 100 verschillende merken voertuigen worden geëxposeerd uit elf verschil lende landen, t.w. België, Groot- Brittannië, Italië, Oost-Duitsland, Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije, Ver. Staten, West-Duitsland, Zweden én Nederland. De 46ste RAI-tentoonstelling zal worden gehouden van donderdag 7 t.m. zondag 17 februari a.s. Het vierjarig zoontje, Johnnie van de familie Kijlstra uit Kromme nie is gisteren in een wak gevallen en verdronken. Jongens, die uit school kwamen, zagen het kind drij ven in een open gedeelte onder een brug. Pogingen om het bewustzijn op te wekken hadden geen succes meer. Bij de terugkeer van de familie Kennedy uit Florida ging de terrier Charlie van Caroline aan de loop op de luchtmachtbasis „Andrews". Het dochtertje van de president ging er onmiddellijk achteraan. Het hondje werd spoedig gepakt en kon Caroline tussen de bedrijven door even aan die nare slobbroek trekken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7