Is Amerikaanse wonderkeuken inderdaad een uitkomst? BESTEK Thans reeds badkleding etalages in New York in Om der onó gezeefd Blikopener met vele mogelijkheden Voor lange mink-bontmantel is ca. 150 km draad nodig! Als Uw kind astma heeft Tips voor de huisvrouw RAADGEVINGEN VOOR „HEM" EN „HAAR" Van oertijd tot heden GARNALEN-RECEPTEN „Mijn beste land, ik kan me niet voorstellen, dat jy het zonder een elektrische blikopener kunt stellen Myn Amerikaanse gastvrouw was zeer ver baasd toen ik haar vertelde, dat ik maar heel weinig van die gemakkelijke elektrische apparaten in mijn keuken had en zy wilde mij toen overtuigen van het nut van al die automatische dingen, die het leven van een huisvrouw zogenaamd zo gemakkelijk kunnen maken. kan mixen of een mixer, die ook blik ken kan openen en messen scherpt. In een winkel aan de Fifth Avenue ontdekte ik nog iets geks, namelijk Als een uitgerekt scheerapparaat Zij raakte daarbij niet uitgepraat over haar prachtige blikopener, waar mee men ook aardappelpuree kan maken, slagroom kan kloppen, drank kan mixen, fruit kan uitpersen en waarop men messen kan scherpen. Het nogal omvangrijke elektrische apparaat ziet er uit als een wat uit gerekt scheerapparaat en wordt be vestigd aan de muur. De drie onder delen voor kloppen, mixen en persen kunnen er opgeschroefd worden. Een feit is, dat deze blikopener van 1963 elk blik of dat nu vierkant, ovaal of rond is, vlot kan openen maar de andere mogelijkheden van het ding komen mij voor een Amerikaanse huisvrouw zelfs overbodig voor. DILEMMA Ik ontdekte namelijk, dat de nieuw ste Amerikaanse mixers (wit, rose, geel of turkoois van kleur om' wat zonneschijn in het leven te brengen) nu ook zijn uitgerust met een messen- slijper en blikopener... Wat moet men als Amerikaanse huisvrouw nu doen? Een blikopener aanschaffen, die ook Van top tot teen De zoete geur van succes Gebruikt U graag parfum? In dat geval zul U waarschijnlijk zonder enig erleg parfum kopen. De geur, di< U aanstaat, is voor U, maar mijn advies is een parfum te kopen, die hu. beste bij Uw type past. In de eerste plaats moet de parfum passen bij de geur van Uw huid. Pro beer dit uit te zoeken door een drup je parfum aan de binnenzijde van Uw pols te betten, in te wrijven en dan te ruiken. Als U alleen maar aan het flesje ruikt, krijgt men geen goede indruk van de geur! Probeer ook niet meer dan drie geu ren in één keer te beproeven. In dat geval raken de geuren door elkaar. Denk er voorts aan, dat parfum ver vaagd als U in de buitenlucht komt. Breng dus minstens tien minuten voordat U uitgaat de parfum aan. Probeer voor al Uw toiletartikelen dezelfde geur te krijgen. Houdt u aan geur voor talkpoeder, crème en parfum, zodat de pittige sinaasap- pellucht of de tere rozengeur, wat U\ smaak maar is, geheel tot haar recht komt. Beth Hayward Schoonheidsspecialiste) .'•molentjes, die elektrisch aange- ureven worden maar die gemakkelijke houten keukentafels, die wij in Euro pa reeds lang kennen, zijn schijnbaar pas ontdekt in Amerika. ,,Maak ,Uw keuken gezellig!" staat er in de eta lages bijgeschreven. Dit tekent duide lijk, dat de Amerikaanse wonder-keu- ken met al die snufjes en automati sche apparaten, dikwijls allesbehalve gezellig zijn en ook niet zo praktisch als men wel beweert. Bovendien vraag ik mij af, wat de Amerikaanse huisvrouw aan al die vaak kostbare automatische appara ten heeft, als zy zoals de statistiek uitwijst steeds meer kant-en-klare diepvriesmaaltyden koopt Met mink-wezels worden in verschillende delen van de wereld zeer goede zaken gedaan. Iu Amerika alleen zijn er al byna zesduizend zgn. „mink- boerderijen" en het merendeel hiervan is uitgerust met automatische voeding-, afwaterings- en. koelsystemen. En dit allemaal om een vrouw er te doen uit zien en zich te doen gevoelen als een prinses als zy het tenminste al niet is want prinsessen zijn bijzonder gecharmeerd op mink-bontmantels. veel arbeidsuren en dit alles maakt Voor één mink-vel honderd pond voedsel Iemand, die werkelijk alles van 'mink af weet is ongetwijfeld de in ternationaal bekende bontdeskundige, Arthur Polikoff. Hij vertelde ons o.m. dat de velletjes van ongeveer zes maand oude mink-wezeltjes het beste zijn voor het maken van een bont mantel. De jonge wezeltjes worden omstreeks mei geboren en zijn eerst volkomen kaal maar na twee maan den zijn zrj reeds half zo groot als de moeder. Hét is overigens wel éen zeer oriro- piaijtische bijgedachte,, dat er voor één Iminkvel volgens Polikoff onge veer honderd pond goed voedsel nodig isEen voeding, die uit niet minder dan 55 ingrediënten van havermout tot kabeljauwleverolie toe. VIJFTIG KLEUREN Er zijn thans in het mink-bont on geveer vijftig kleurschakeringen, va riërend van lichtbruin tot bijna zwart en wit via allerlei tinten blauw en ,,Nog afgezien van de kwaliteit van het bont zijn er letterlijk honderden processen nodig voor het bewerken van de huidjes en het meeste werk moet met de hand worden gedaan", aldus Polikoff. Ook het maken van de mantel is een zeer tijdrovend werk. Neem bijvoor beeld het ingewikkelde proees voor het in de voor de mantel vereiste vorm trekken van de huidjes. Nadat de mantel dan eindelijk geknipt is wordt er misschien wel zo'n honderd vijftig kilometer draad gebruikt voor het in elkaar zetten van één enkele mantel en dit kan wel twee weken in beslag nemen. Kortom, niet alleen de velletjes van de mink-wezels zijn duur ook vraagt een mink-bontmantel zeer De kwalen, waaraan velen thans lijden, ver schillen enorm van de ziekten, waaraan onze ouders of grootouders leden. Veel ziekten im mers, die vroeger ern stig of zelfs fataal wa ren, zijn nu niet meer zo gevaarlijk, de mees te ervan zijn door de medici bedwongen. Diphteritus is hiervan bijvoorbeeld een goed voorbeeld. Het is ver bazingwekkend hoeveel minder deze ziekte voor komt en hoeveel min der ernstig deze is ge worden. Ook bronchi- tus, longontsteking, ma zelen in kinkhoest ver oorzaken veel minder sterfgevallen dan vroe ger. Maar toch zijn er nog enkele ziekten die nog niet voldoende on der controle van de medici i-jn en zelfs em stlger zijn geworden in vergelijking met de vroegere tijd. Hiervan is astma een voorbeeld. De kwaal doet denken aan hooi koorts, netelroos, som mige sooiter exceem. Om de een of andere onverklaarbare reden doet c:n bepaalde stof door inademing of slik ken binnengekregen, de spieren in de borst he vig samentrekken waar door het ademhalen bij zonder moeilijk wordt. De astma aanvallen komen meestal des nachts. Als de dokter Vt at de dokier er van zegt astma als diagnose stelt kan de dokter een „verlichtend" middel geven, bijvoorbeeld een ^adrenaline-injectie. f Maar bij kinderen kun nen de ouders de pa tiënt bijzondei behulp zaam zijn. Een astma- aanval wordt namelijk vaak bevorderd door emoties. Een jong kind kan bijvoorbeeld zo ang stig zijn voor een ast- ma-aanva' (ouderen trouwens ook) dat al leen al de kleinste aan wijzing of opwinding een aai val kan veroor zaken. Ouders moeten hun astma tische kind daarom met veel extra zorg omringen zonder dat eventuele andere kinderen in het gezin hiervan veel merken. Zij moeten ze zo onop vallend mogelijk pro beren te beschermen tegen verkoudheden, oververmoeidheid en zorgen. Zij moeten ech ter nooit later blijken, dat zij zich bezorgd maken ever de ziekte. Ook moet 't kind nooit voelen, dat hij anders is dan de andere kin deren. Vele jonge kin deren, die astmatisch zijn, knappen bij een goede verzorging meest al vrij spoedig op en het is mogelijk, dat zij hun aanvallen geheel kwijt raken als zij ten slotte op eigen benen komen _e staan. zo'n mantel zo duur, dat alleen zeer welgestelden als prinsessen en film sterren zich de luxe van een mink- mantel kunnen veroorloven SHERRY-VLEK Als sherry op kleding gemorst is dient de stof op de plaats van de vlek direct in koud water te worden ge doopt. ndien men dit nagelaten heeft en de iek is toch nog tamelijk vers dan kan men het kledingstuk in een bak met lauw water een nacht laten weken. Indien de vlek niet wil verdwijnen, kan men het met wat wasbenzine proberen. Hierbij is ech te. grote voorzichtigheid geboden, vooral bij gekleurde stoffen. Om alle risico te vermijden is het dan wel licht beter de moeilijkheid voor te leggen aan een goede stomerij. OLIJFOLIE Olijfolie-vlekken in een blauw ka toenen pakje geven vaak grote pro blemen. Het beste is het pakje eerst te weken in een oplossing van lauw water en soda of een ammoniakop- lossing. De vlekken zullen dan gro ter deels verdwijnen. Bewerk de plek ken, die nog te zien zijn met wat wasbenzine. Was het pakje daarna in warm zeepsop, spoel het goed uit en laat het drogen. Als de olijf olielucht nog niet weg is dient het pakje nog maals gewassen te worden. Baby-voeding nu ook in tubes Babyvoeding kan men in de Ver enigde Staten behalve in olik thans ook in tubes kopen. Een plastic lepel tje met een holle steel, dac op de tu be geschroefd kan worden, wordt er bij geleverd. Door op de tube te druk ken wordt het voedsel via de holle steel op het lepeltje gebracht. Baby voeding in tubes heeft het voordeel boven die in blik, dat er geen voedsel- resten in geopende blikjes blijven staan, daar de tube - na gebruik - met een dop kan worden afgesloten. We hebben de „hem"- en de „haar"-rage in allerlei vormen meegemaakt, zowel voor de mode als voor allerlei andere zaken. Momenteel kunnen we zelfs elektrische dekens kopen met temperatuursregelingen voor de twee helften van de dekens en de matrassen, die aan één kant extra zacht en aan de andere kant extra hard zijn. De tips die we kunnen geven, zyn ook op derte leest geschoeid. Wie van U beiden is by voorbeeld van plan de trap te verven? De trap is een veelbezocht deel van het huis én het kan lastig zyn te inbêtért wachten tot de verf droog is. U kunt bij dit karwei het beste zo te werk gaan, dat L eerst om en om één trede schildert. Als dit droog is, schildert U de overige treden. Wie wast de ruiten, moeder of vader? De vlotste manier om strepen en plekken weg te krygen is de ene kant van de ruit horizontaal en de andere kant vertikaal te zemen. Vetplekken op het behang staan niet alleen vies, maar hebben tevens de neiging door het nieuwe stukje behang, dat U er op geplakt hebt, heen te komen. Een manier om dit te voorkomen is de vetvlek te „verzegelen" met een laagje heldere nagellak of nagelverstevigingAls de bloemen duur en schaars zyn, zult U zich met wat U kunt krygen moeten redden. Als de steeltjes te kort zyn voor uw vazen kunt U proberen ze in limonaderietjes te steken. Een flinke kurk is een goed surrogaat voor een bloemenprikker voor het opmaken voor kunstbloemen. Gebruik een vleespen voor het prikken van de gaatjes in de kurk, waar de steeltjes in moeten passen. Moet U iets repare ren, waarvoor vele kleine onderdeeltjes nodig zyn? Plaats die kleine schroef jes en draadjes dan in volgorde van gebruik op een stukje kleefband. By dergelijke reparaties kunt U ook veel gemak hebben van een gewoon pincet om de kleine dingetjes op te plakken. waarschijnlijk de voorganger van het mes geweest. I De mens in en voor het stenen tijdperk beschikte slechts over de kracht van zijn spieren, kon niet snel lopen en stond wat lichamelijke mogelijkheden betreft ach ter bij dieren. In de harde strijd om leven en voedsel zal hij daarom zijn krachten hebben vergroot door het j gebruik van een steen als wapen. Het geschikt maken j van deze steen voor dit doel was een logisch gevolg. Zodoende heeft de mens reeds 600.000 jaar geleden en wellicht nog eerder gebruik gemaakt van vuurstenen, die hij door afsphjjten tot voorwerpen vormde, waarmee hy kon snijden, steken of hakken. De lepel is van veel latere oorsprong. Men veronder stelt, dat de eerste poging tot het maken van een voorwerp, waarmee men iets kan opscheppen, dateert van de laatste tienduizend jaar voor onze jaartelling. Men zal hebben ge tracht de kom, die men tot dan toe van de handen vormde om uit te drinken, na te maken. Oorspronke lijk zal daarvoor een spaander hout zijn gebruikt. Het hout moet zacht genoeg zyn geweest om met een vuurstenen mes te worden uitgehold. Men kan een spaander hout dus de yoorloper van de lepel noemen. De laatste van de drie, de vork. is de jongste van het trio. Om een stuk vlees te snijden heeft men behalve een mes ook een voorwerp nodig om het mee vast te houden. Oorspron kelijk gebruikte men daarvoor het braadspit, waaraan het vlees was gebraden. Wilde men er iets afsny- den, dan kon het gebeuren, dat het gebraad om het spit ging draaien. Daardoor kwam men ertoe het braadspit van twee punten te voor zien. Aan te nemen is, dat op deze manier de voorsnijvork is ontstaan Een vork om het voedsel mee naar de mond te brengen is een idee, dat uit het oosten kwam. Men ontving de vork niet met veel enthousiasme. Vooral de geestelijk- heid verzette zich tegen het gebruik. Zij verklaarde, dat voedsel zeker waardig genoeg is om met de handen naar de mond te worden gebracht. De gewoonte verdween spoedig. Eeuwenlang was de vork weer onbekend en bracht men weer het vlees met de handen naar de mond. Wel vinden wij reeds vroeg kleine gaffeltjes of vorkjes voor spijzen, die heel kle verig waren, zoals confituren, gember en fruit. Betrekkelijk laat wordt de vork algemeen gebruik. Wij ontmoeten haar dan op tafels van rijke prachtlievende kooplieden. Ze zyn, evenals de lepels en messen, van sierlijk bewerkt zilver. Lagere standen behielpen zich toen nog met houten of tinnen tafelgerei. Tegen het midden van de vorige eeuw begon men lepels, messen en vorken op grotere schaal in fabrieken te maken, waardoor ze goedkoper werden en dus meer algemeen werden gebrüikt. De N.-V. Gerofabriek te Zeist opende dezer dagen ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een tentoonstelling „De vork in de steel." Op deze tentoon stelling in het Zeister slot kan men iets zien over het ontstaan van het tafelgerei. Men kan bovendien zien, hoe onze voorouders zich aan tafel schaarden en hoe hun eetgewoonten waren. Bij de foto's: Vier eeuwen couvert-geschiedenis: een 16de eeuwse vleesvork links en een moderne vork (rechts). GARNALEN SLA Was gepeldp garnalen. Laat ze goed uitlekken, Plaats ze op een schaaltje. Sprenkel er wat azijn op en strooi er wat peper over. Bedek ze met mayonaise en omrand ze met sla, waarop partjes hard gekookt ei. P'aats ook eens op het midden van In le etalages van de grote mode zaken op Fifth Avenue in New York ziel men thans reeds kleding uitge stald tegen een achtergrond van een mooie blauwe lucht en goudgeel zand Wie er in deze tijd van kou zwem pakken, korte broeken en grote stro hoeden dragen? Dat zijn de bevoor rechten in Amerika, die elk jaar in grotere getale op een wintercruise gaan. Tengevolge van de crisis op Cuba begon het cruise-seizoen dit jaar wat weifelend maar nu vertrek ken elke dag vele vliegtuigen in zui delijke richting op naar de zon en de zonnewarmte! Beknopte garderobe Bij een nadere beschouwing van de vakantiekoffers kan men constateren hoe belangrijk de Amerikaanse vrouw een garderobe vindt, waarvan de onderdelen klein kunnen worden opgevouwen. Zeer populair zijn bij voorbeeld de vlotte linnen- of denim- mantelpakken met een zomerse blou se er onder. In het algemeen zal men echter volstaan met een basis-man telpak, waarbij duizend-en-één bij passende dingen te verkrijgen zijn, van een strandtas tot sandalen toe. Volgens de bekende mode-specia liste Jo Ellen Phelps is de zgn. Ame rikaanse „cruise-kleding" meestal 'n belangrijke aanwijzing voor de top mode van d komende zomer. Als dit inderdaad het geval is dan zal blauw de komende lente en zomer dê kleur zijn en denim het favoriete materiaal, gevolgd door zwarte bad stof. Als stoffencombinatie zal fijne gestreepte stof met effen stof bij zonder in stijl zij' Ook de vest-blouse schijnt zeer po pulair te gaan worden. De verkoop van blouses met halster-hals, waarbij de rug onbedekt blijft speciaal voor het zonnebaden, neemt voortdurend toe in Amerika. Onder een mantel pakjasje ziet men de voorkant van de blouse met een sluiting van kleine knoopjes van de hals tot de taille. Links: De nieuwe Amerikaanse cruise-kleding biedt vele combinatie mogelijkheden en neemt weinig ruim te in beslag in de koffers. De ge klede mantelpakblouse is ook ge schikt om bij een korte broek te dragei op het strand. Reciits: Een vest-blouse gecombi neerd met een gestreepte denim-rok. Men kan t e blouse ooit bij ten effen korte broek dragen en de rok bij een gestreepte overhemd-blouse. de mayonaise een margriet van ei, waarvoor men van een hard gekookt ei de kapjes afsnijdt, deze in plakjes snijdt en de gekantelde plakjes als de witte blaadjes van een margriet om een rond stukje eigeel schikt. BROODJES, GEVULD MET GARNALEN 4 ronde harde broodjes, plm. 80 gr. garnalen, iets boter, mayonaise. Het kapje van de broodjes afsnij den, kruim er uit halen en zowel van binnen als van buiten met boter be smeren. Broodjes en kapjes in een matig wanne oven croquEUit laten worden. De broodjes vullen met de door mayonaise- geroerde garnalen. Opdienen op een met peterselie gegar neerde schotel desgewenst met een schijfje tomaat, GARNALEN COCKTAIL 1 dl. tomatenpurée, 1 dl. tomaten ketchup, 1 theelepel paprika, 1 dl. half stijfgeslagen room, 2 dl. sherry of dl. sherry en 1 dl. cognac, 1 theelepel selderiezout. Per coupe 30 40 r. garnalen. Roer de papri ka glad met de ketchup, voeg de to matenpurée toe, voeg er langzamer hand de room en de sherry of de sherry en de cognac bij. Koel dit mengsel. Doe in elk gekoeld glas wat garnalen. Giet er de gekoelde vloei- sto.' over uit. Garneer elke oupe met een uitgetand schijfje citroen, desge wenst een stukje ananas of met wat gehakte peterselie en hang in het katste geval een partje ingesneden citroen aan elk glas. GARNALEN CROOUETTEN Roer 40 gr bloem en 40 gr boter op het vuur tot een gladde massa. Voeg er bij scheutjes bi 1. melk bij en roer door de verkregen dikke saus 200 gr gepelde garnalen en wat gehakte pe terselie. Maak de massa op smaak met peper, zout, nootmuskaat en des. gewenst met aroma. Goed koud la- laten worden op een natgemaakt bord, er daarna croquetten van vor men en deze door de paneermeel rol len. Vervolgens door los geklopt ei wentelen, laten uitlekken en weer door paneermeel wentelen. In heet frituurvet vlug bruin en croquant bakken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5