JAZZ NV SLAVENBURG'S BANK MEDISCHE DIENSTEN Chroesjtsjov in Warschau Kard. Godfrey Bel-O-Fast 13.50 Indonesisch gouden echtpaar viert hartelijk feest in Zoeterwoude INDIA EN CHINA KOPER ALS „ATTAQUE" VRIJDAG 11 JANUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 KORT RAPENBURG 20, TELEF. 26405 (Advertentie) Op Klein Seminarie Gymnasiaal onderwijs voor niet-priester- studenten De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, heeft op verzoek van het gemeentebestuur van Kerkrade be slist, het Klein-Seminarie Roldruc open te stellen voor leerlingen in de gemeente Kerkrade voor het vol gen van gymnasiaal onderwijs. Met inging van het schooljaar 1963-'64 derhalve in september van dit jaar, wordt de aanmelding voor manne lijke leerlingen voor het volgen van gymnasiaal onderwijs in de eerste klas van het ,,RK Gymnasium Rol- duc" opengesteld. Nederlandse infanterie gaat binnenkort rijden MET GEPANTSERDE AMX-V OERTUIGEN De militairen van het zestiende pantser infanterie bataljon Limburg se Jagers zullen begin volgende maand „zandhazen" af zijn. In plaats van met het „kruip door, sluip dood werk zullen ze zich gaan bezighou den met te leren werken met het modernste materiaal waarover de Leiden en Omgeving Leiden Apotheken: Doezastr. 31, tel. 21313, en Haven 18, tel. 20085; tandarts: J. P Kooreman, tel. 23119. Alkemade en Leimuiden de art sen v. d Werf, Rijp wetering, te lef. 01712-202, en Van Haselen, Oude We tering, tel. 01713-217. Alphen a. d. Rijn W.-G. Kruis, zr. J. v. Dommelen, Jac. Catsstr. 17, tel. 3882. Boskoop dkt. G. A. S. Jonge- neel, tel. 2019; zr. Beks, tel. 2141. Hazerswoude zie Leiderdorp. Hillegom Tandarts: A. J. H. de Wilde, Weeresteijnstr. 27, tel. 02520- Katwijk a. d. Rijn dkt. C. J. Ha gen, tel. 3222; apotheek Princ'estr. 3, tel. 2755. Katwijk a. Zee dkt. A. F. Bey- derwelle, tel. 2182; apotheek, zie Katwijk a. d. Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider dorp. Langeraar zie Woubrugge. Leiderdorp dkt. P. v. 't Woud, tel. 01710-30070; apotheek Haven 18, tel. 20085, Leiden; zr. v. d. Leer, B.G. Cortslaan 34, tel. 23109. Lisse Tandarts, zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden dkt. M. Sanders, Nieuwkoop, tel. 01725-555; dkt. K. Gill, Zwammerdam, telef. 01726-2527 Nieuwveen zie Woubrugge. Noordwijk dkt J. v. Nes, tel. 2405; Wit-Gele Kruis, zr. J. Laaper, tel. 2338, b.g.g. 3067; apotheek alleen De Duinrand. Noordwijkerhout en De Zilk dkt. K. A. v. Praag, tel. 02533-2385; Wit- Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 02533- 2468; tandarts, zie Hillegom. Oegstgeest dkt. H. A. Reterink, tel. 50394; Wit-Gele Kruis, zr. War- mënhoven, tel. 51188, b.g.g. 52426. Rijnsburg zie Katwijk a.d. Rijn. Sassenheim dkt. H. Kwint, tel. 02532-7253; wijkverpl. zr. Groeneste- ge, tel. 7645; tandarts, zie Hillegom; Groene Kruis, zie Voorhout. Valkenburg zie Katwijk a. d. R. Voorhout dkt. A. W. Bots, tel. 02532-7393; Groene Kruis, zr. Meys- sen, tel. 7796. Warmond zie Voorhout. Woubrugge dkt. J. Nooter, tel. 01729-104. Zwammerdam dkt. K. Gill, tel. 01726-2527. Kon. Landmacht op het ogenblik be schikt: de AMX gepantserde perso- neelsvoertuigen. Dat zestiende batal jon een onderdeel van de eerste divisie is het eerste dat de AMX krijgt. Het gebruik van gepantserde per- soneelsvoertuigen zal in de eerste plaats de infanterie veel meer „stoot kracht" en veel beter dan tot nu toe, beschermen tegen het vuur van lich te wapens en tegen straling. Van het AMX gepantserde personeelsvoertuig bestaan verscheidene /ersies. Eerst is er het personeelsvoertuig, dat twaalf man kan vervoeren en dat bewapend is met een mitrailleur. 50 en met zes rookgranaatwerpers in groepen van drie. Deze PRI (pant- ser-rups-infanterie) weegt ongeveer 14 ton en haalt op de weg een snel heid van 60 km per uur. Ditzelfde voertuig is er in een uitvoering voor gewondenvervoer en voor vrachtver- vervoer. Deze typen kosten het leger rond een kwart miljoen gulden per stuk. Verder zijn daar de lichte tank (ruim 14 ton, bewapend met 105 mm kanon, zes rookgranaatwerpers en 2 mitrailleurs. 30; snelheid op de weg 60 en in het terrein 15 km per uur), een gemechaniseerde houwitser, en een bergingstank. Alle drie deze ty pen hosten een half miljoen gulden per stuk. De AMX is in gebruik bij de legers van FranVriik. Belg'ë. Zwit serland, Chili, Venezuela, India, Ita lië en Israël. NIEUWE VOORZITTER BEROEPSCENTRALE KATH. INTELLECTUELEN In verband met zijn benoeming tot voorzitter van de St. Adelbertver., heeft de heer F. J. G. W. Nuyens zijn functie van voorzitter van de beroepscentrale katholieke intellec tuelen neergelegd. Hij wordt opge volgd door de hr. dr. L. H. A. Brem- mers te Breda. De heer Bremmers (48) is hoofd van de kath. hogere technische school St. Vergilius te Breda. Hij is tevens lid van het dagelijks bestuur van de St. Adelbert vereniging. RADIO TELEVISIE GANGETJE 12 (Advertentie) Voederinzameling voor vogels komt op gang Doordat de voorraad voeder nage noeg was uitgeput, konden de van uit Ypenburg opererende Beavers van de Koninklijke Luchtmacht gis teren weinig doen voor de honge rende vogels. Inmiddels is de voeder inzameling langzaam op gang geko men. Een meisjestehuis in Delft hèeft zijn pupillen huis aan huis brood la ten ophalen, de vogelbescherming in Amsterdam heeft een grote hoeveel heid gesneden brood beschikbaar ge steld en vandaag wordt in Den Haag een grote inzameling van voeder voor de vogels gehouden. De luchtmacht hoopt nu de ko mende dagen met het bijeengebrach te en het nog in te zamelen voeder weer intensiever te gaan vliegen. Er zjjn gisteren hoofdzakelijk verken ningsvluchten gemaakt en het re sultaat hiervan is, dat er nieuwe routes zijn uitgestippeld en nieuwe doelwitten zijn gekozen voor de voe derbombardementen. Er zal niet al leen in de Biesbosch voeder worden afgeworpen, maar ook zwanencon- centraties in het Hollands Diep, een denconcentraties in de Waal bij het slot Loevestein en meerkoetenkolo nies aan de Waal bij Zaltbommel zul len het mikpunt zijn. DAGGELDRENTE VERHOOGD Het tarief van daggeld (call mo ney) is met een half procent ver hoogd tot twee procent. Op 18 decem ber werd dit tarief met een half pro cent verhoogd tot anderhalf procent. De verhoging houdt verband met de buitengewoon krappe geldmarkt. Donderdagavond heeft de NCRV-televisie een uitzending gewijd aan het stuk „Niets dan de waarheid", een oorspronkelijk Amerikaans televisie spel van Adrian Spies in de vertaling van Cees Nooteboom. De spelregie had Johan de Meester, de camera-regie Max Douwes. De foto toont in een scene Hans Tiemeyer als Phil en Jeanne Verstraete als Claire, zijn vrouw. Belgische magistraten dreigen met actie In België dreigt een openlijk con flict tussen de regering en de ma gistratuur door het besluit, de ver hoging van de ambtenarensalarissen niet toe te passen op de magistraten. De boosheid van de gerechtelijke die naren richt zich vooral tegen de Bel gische minister van justitie, P. Ver- meylen. De magistraten hebben thans ge dreigd met maatregelen, indien de socialistische minister zijn standpunt niet binnen 24 uur wijzigt. De ma gistratuur zal weigeren enig fiskaal proces op de rol t)s plaatsen indien de minister zich niet achter hun eisen plaats. Verder zouden in gerechte lijke uitspraken, waarbij de keuze mogelijk is tussen boeten en ge vangenisstraffen, gevangenisstraffen worden opgelegd. De magistraten deelden minister Vermeylen voorts mede, dat het on mogelijk zal zijn het door deze maat regel hogere aantal met hechtenis ge straften ergens onder te brengen, omdat de Belgische gevangenissen „in slechte staat en oviarvol zijn". New Yorkse journalisten beginnen proces Dertien journalisten, die door de staking van de typografen bij de Newyorkse kranten brodeloos zijn geworden, hebben donderdag bij het federile gerechtshof een eis tot scha devergoeding tegen de eigenaren van de negen dagbladen, waar wordt ge staakt, ingediend. Zij eisen een be drag van 6.675.000 dollar, gebaseerd op een salarisgemiddelde van drie honderd dollar per week, verdrie voudigd wegens de ongemakken, lie zij sinds het begin van de staking hebbt-i geleden. Er werd bij slechts vier bladen door de typografen wer kelijk gestaakt, maar de vijf andere kranten hebben zich hiermee soli dair verklaard. De dertien journalis ten vertegenwoordigen hun achttien honderd collega's. Premier Chroesjtsjov van de Sow- jet-Unie is donderdagavond per trein in de Poolse hoofdstad aangekomen voor een driedaags bezoek op uitno diging van de Poolse leiders. Hij was vergezeld van de eerste sekretaris van de Oekraiense communistische partij, Nikolai Podgorny. Zij werden op het station begroet door de leider van de Poolse communistische partij, Gomulka, en de leden van het poli tieke bureau van deze partij. Chroesjtsjov zal met Gomulka overleg plegen alvorens zich naar Oost-Berlijn te begeven voor het congres van de Oostduitse communis tische partij, dat volgende week be gint. De Engelse katholieken maken zich bezorgd om hun kardinaal-aartsbis schop Godfrey van Westminster, wiens lichamelijke toestand vrij ern stig schijnt te zyn. Tot dusver zijn hierover door het ziekenhuis of het secretariaat van het aartsbisdom geen officiële mededelingen verstrekt. Maandag jl. werd de kardinaal in het ziekenhuis opgenomen waar hij een speciale behandeling krijgt. Over de aard /an de ziekte is tot op heden niets losgelaten. Bekend is, dat le 73-jarige kardinaal tijdens de eerste zittingsperiode van het concilie een week lang is opgenomen in een Ro meins ziekenhuis, 't Extra werk, dat het Concilie met zich bracht, heeft de zwakke gezondheid van de Engel se kardinaal nog verder aangetast. HET LANDBANK-RIJK BREIDT ZICH UIT Het „imperium" van de Landbank wordt nu weer uitgebreid met een bekend Amsterdams café-restaurant bedrijf, n.l. het Lido en met het res taurant San Marco, dat evenals het Lido eigendom is van de N.V. Cha- winka. Deze N.V. en de N.V. exploita tie Maatschappij Scheveningen heb ben, naar zij gisteren bekend maak ten, overeenstemming bereikt over nauwe samenwerking, in het kader waarvan de aandelen Chawinka zul len worden geruild tegen aan delen E.M.S.. Door een bomontploffing is don derdagavond een gat van zeventig centimeter in het vierkant geslagen in de muur tussen Oost- en West- Berlijn. Aan de westelijke kant van de grens ontstond geen schade. De 30-jarige vertegenwoordiger J. H. Grondel uit Den Haag kreeg gisteren, toen hij met zijn auto op de Prins Mauritslaan reed een hartaan val. Zijn auto botste tegen een gevel van een huis. In het ziekenhuis aan de Zuidwal is de man later overleden. Dr. Ralph Bunche, ondersekretaris van de Verenigde Naties, tijdens een inspektie van Ierse troepen in Ki- poeshi (Katanga). PARTIJ VERKOOP HERENOVERHEMDEN OVERAL KIJKEN...., MAAR KOPEN BIJ. Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA (Advertentie) Op de Zwetkade no. 14 hoopt op 16 januari a.s. het echtpaar P. A. L. Brantz-Laurens het gouden huwe lijksfeest te vieren. Dit gouden echtpaar is in 1951 noodgedwongen uit Indonesië naar Nederland gekomen en, na eerst in pensions geleefd te hebben, in Zoe terwoude komen wonen. Hoezeer zij zich ook verheugen in het voorrecht de gouden bruiloft te mogen vieren, zij spreken toch met heimwee over het geboorteland. Het was wel heerlijk warm in de gezellige woning aan de Zwetkade maar de begrenzing van de bebou wing was de aanblik op de einde loze beijzelde en besneeuwde Zwét- polder toch wel een schril contrast met het altijd zonnige geboorteland, waar de palmen wuiven, waar de bejaarden niet zo, als in het kille Nederland behoeven te rillen van de kou. Uit het veelbewogen leven werd ons verteld, dat het huwelijk is ge zegend met vjjf kinderen. De oudste zoon werd in de oorlog door de Ja panners op 28-jarige leeftijd dood geschoten. De jongste zoon en de oudste dochter zijn nog in Indonesië gebleven. Twee kinderen wonen in Nederland (in Leiderdorp en Den Haag). Het echtpaar heeft 17 klein kinderen en 10 achterkleinkinderen. Liefdevol vertelt oma van haar pleegdochtertje, dat zij twee dagen oud vanuit een ziekenhuis in Indo nesië onder haar bescherming had genomen, toen de ouders het wichtje hadden achtergelaten. Ernestina, een lief meisje, 17 jaar doch niet kan lopen daar ze invalide is, wordt sinds een half jaar ver pleegd in een revalidatiecentrum in Katwijk. Hoewel oma nog zeer vitaal is, kon zij, 72 jaar geworden, niet langer voor het meisje zorgen. Het heeft de oude dame veel tranen ge kost van dit meisje afscheid te moe ten nemen, maar het is voor de re validatie ook veel beter. Voor de toekomst van dit hulpbehoevend meisje, dat deze mensen 17 jaren lang liefderijk hebben verzorgd, heb ben zij al hun hoop gevestigd op het „Open Dorp". Deze bejaarde mensen, de bruide gom is 76, hun feest vierend in het koude Nederland, spreken met grote waardering over de warme genegen heid waarmee zij omringd worden en zij verheugen zich er bijzonder op, dat de mensen uit Zoeterwoude op 16 januari 's avonds van half 7 tot half 8 zullen komen om geluk te wensen. Kinderlijk blij vertelden zij ons, dat de fanfare een serenade zal brengen. „Het is fijn, dat wij zo goed in de Zoeterwoudse gemeen schap worden opgenomen. U moet dat maar in de krant schrijven," dat waren de laatste woorden, toen wij met oosterse hoffelijkheid werden uitgeleid. India heeft in een korte nota, die het woensdag jl. aan communistisch China heeft doen toekomen, ver klaard, dat „er geen besprekingen kunnen worden geh< uden onder om standigheden, waarin India gedwon gen is een naar willekeur door de Chinese volksrepubliek vastgestelde grens te aanvaarden, waarvan de loop uitsluitend zou worden bepaald door resultaten van de jongste Chi nese militaire aanval op India". „India viaagt slechts dat de re sultaten van de Chinese aanval on gedaan worden gemaakt, voordat over wordt gegaan tot vreedzaam overleg, met het doel de geschillen tussen beide landen uit de weg te ruimen". KORTE "^lf In het Zuiden van de provin cie Buenos Aires en in een deel van de Argentijnse provincie Pampa is door droogte de gehele graanoogst verloren gegaan. Het verlies aan rundvee door gebrek aan voeder wordt geraamd op 500 miljoen pesos. Alleen al in het district Coronel Suarez zjjn van de 240.000 runderen er ongeveer 40.000 overgebleven. Bij een mijnongeluk in Schmie- debach bij Lobenstein in Oost-Duits- land zijn donderdag door steenstor tingen eerst drie mijnwerkers en vervolgens drie leden van een red dingsploeg van de buitenwereld af gesneden. Een ander lid van de red dingsploeg liep zware verwondingen op. Aan het reddingswerk nemen ook militairen en leden van de volks- politie deel, aldus het Oostduitse persbureau ADN. Japanse vissers hebben in de Oostchine'se Zee 156 collega's lit oommunistisch China gered, die na een zware sneeuwstorm dagenlang hadden rondgedreven. Op 't moment van hun redding waren de meeste Chinezen door de koude bevangen. Bovendien hadden zij al enige da gen lang geen eten meer gehad. Een aanrijding met een bus heeft te Maastricht gisteren het le ven gekost aan de 15-jarige leerling- schilder W. Nelissen uit Maastricht. De jongen fietste naast de autobus, draaide met de bus mee naar links en verzuimde daarbij de Ventweg in te gaan. Zodoende raakte hij knel. werd van de fiets geslingerd en kreeg het linkerachterwiel van de bus over zich heen. Uit een onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van de brand in e villa var een Bredase vrouwenarts, is gebleken, dat hier niet van 'n straf baar feit sprake is. Dit deelt de re cherche -an Breda, mede naar aan leiding van geruchten die over de oorzaak van deze brand in Breda de ronde hebben gedaan. (7) ONTWIKKELING VAN DE HET IS OPVALLEND hoeveel trom pettisten er onder de grote jazz-mu- sici zijn. Mensen als King Oliver, Louis Armstrong, Dizzy Gillespie waren niet alleen meesters op hun instru ment, zij gaven ook de richting aan voor de ontwikkeling van deze nieu we muziek. Dat is, zij het slechts tendele verklaarbaar uit de omstan digheid, dat juist de trompet zo ge schikt is die typische jazz-elementen tot klinken te brengen. Daar zijn in de °erste plaats de vele mogelijkheden tot improvise rend variëren. Aanvankelijk uitslui tend melodisch, nog niet meer dan een omspelen. Later voegt Gillespiï nieuwe harmonieën in het akkoor denschema van de melodie en nog eerder zijn de technische mogelijk heden van het instrument ontdekt: de manier van blazen heeft grote invloed op de klankkleur. Een merk waardig voorbeeld daarvan is de trompetpartij in Ellington's „Black and Tan Fantasy". Eigenlijk meer 'n „praten", dan muziek. Bovendien leent het instrument zich bijzonder goed voor de karakte ristieke „blue tonality'. De derde en de zevende toor van de toonladders liggen ergens halverwege de kleine en de grote terts en septiem. Het gebruik van deze „blue notes" geeft vooral de oudere jazz die onbestem de, melancholieke stemming mee. Daarbij komt, dat de trompet zo nodig een uitgelaten menigte over stemt. Een voordeel, dat vooral bij de openluchtfestijnen, zoals die in de eerste jaren werdén gehouden, toch wel meetelt. Verscheidene van die eerste trom pettisten moeten er in zijn geslaagd het publiek op kilometers afstand van hun optreden op de hoogte te stellen-. TROMPET IK OE ONTWIKKELIHG VAN DE JAZZ

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4