0J*^J 1113.ltd* lïl Sla-ht°ffer- en de varensgezel Amsterdam vermoord signaleerd. gG~ DINSDAG 4 DECEMBER 1962DE LEIDSE COURANT worden gevoeld. kenden elkaar al enige tijd. Zater dagavond, kort voor de dood van de heer Van Dam, waren beiden in VARENSGEZEL GEARRESTEERD DOCH DOOD BLIJFT MYSTERIE De dood van de 55-jarige ongehuwde en alleenwonende kleermaker J. F. W. van Dam, die in de nacht van zondag op maandag met een hoofd wond op de divan in zijn woning Overtoom 501 in Amsterdam werd ge vonden heeft de politie voor raadsels geplaatst. Hoewel men aanvankelijk aan zelfmoord dacht, wijzen de eerste resultaten van het politieonderzoek op het tegendeel. De gerechtelijk-geneeskundige dr. Zeldenrust heeft verslag uitgebracht van de sektie. In het hoofd van de kleermaker vond hij een kogel, die boven het linkeroor werd ingeschoten. Als de dood niet onmiddellijk is ingetreden, moet de kleermaker volgens dr. Zeldenrust in ieder geval meteen bewusteloos zijn geraakt. Hierin schuilt een van de raadsels, want een vuurwapen werd niet gevonden. Vooralsnog richt de politie haar onderzoek dan ook geheel op het vermoeden, dat een misdrijf is gepleegd. Wapen werd niet gevonden Het laatste wat de buren uit de woning van de alleenwonende heer Van Dam hebben gehoord, was ge stommel in de nacht van zaterdag op zondag. Een uur later hoorden zij iemand de trap aflopen en de bui tendeur dichtslaan. De volgende och tend misten ze de heer Van Dam, omdat men van hem gewend was, dat hij elke zondagochtend de trap van zijn woning schoon maakte. Hij woonde op de eerste etage. Beneden was de kleermakerswinkel. Van dichtbij geschoten Uit de sektie, die dr. Zeldenrust heeft verricht, bleek dat een kogel van normaal kaliber (vermoedelijk 7.65) boven het linkeroor is inge schoten en door de hersenen is ge gaan. Aan de bovenkant van het hoofd vond hij de kogel terug. Voor zover dr. Zeldenrust het kon bekij ken moet de kogel van dichtbij zijn afgevuurd. Uitwendig letsel, behal ve een paar krassen van de kat, werd verder niets gevonden. Sporen van een worsteling evenmin. Wel vond men elders in de woning een bedleeslampje op de grond, maar mogelijk kan de kat dit er hebben afgelopen. Wapen niet gevonden Raadselachtig en verdacht in deze zaak is volgens hoofdinspekteur Landman het ontbreken van het vuurwapen. Aangezien "dr. Zelden rust heeft geconcludeerd, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetre den en indien dit niet het geval is geweest, de man in ieder geval on middellijk bewusteloos is geraakt, is het uitgesloten, dat de kleermaker zelf het wapen heeft verstopt of weggegooid. Ook is het vreemd dat de kogel boven het linkeroor werd ingeschoten, althans wanneer Van Dam zelfmoord zou hebben gepleegd want hij was rechtshandig. Dr. Zel denrust acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de man 24 uur te voren is overleden. Dat zou dus op het moment zijn, dat de buren ge stommel, gekerm en gejammer heb ben gehoord, gevolgd door het lopen op de trap en het dichtslaan van de deur. 14-jarige vriend De politie gaat nu na welke con tacten het slachtoffer onderhield. Hij kreeg geregeld bezoek van mannen en jongens. Een van zijn vaste vrien den, een 14-jarige jongen, werd van middag aangehouden. Hoewel zijn ouders beweren dat de jongen zater dagavond thuis was, wordt zijn alibi toch nagetrokken. Een onbekende waarschuwde de politie een paar maanden geleden, dat deze minder jarige knaap geregeld bij de 55-jarige man verbleef. De politie stelde een onderzoek in, doch kreeg te horen, dat de ouders geen bezwaar hadden tegen deze vriendschap. Volgens bu ren van de heer Van Dam zou deze jongen in het bezit zijn geweest van een huissleutel. Arrestatie De dood van de 55-jarige kleer maker bleef tot maandagavond laat een mysterie, hoewel de zaak door de aanhouding van een bijna 28- jarige varensgezel E. S. en de vrij lating van de 14-jarige jongen een eigenaardige wending heeft geno men. De varensgezel meldde zich maandagavond omstreeks half zeven op het hoofdbureau van politie. Hij gaf te kennen dat de jongen onschul dig was, omdat hij de enige getuige zou zijn geweest van de zelfmoord van de kleermaker. De politie heeft voorlopig alleen maar naar het ver haal van de varensgezel geluisterd, maar zij heeft hem in ieder geval ingesloten wegens diefstal van 400 uit de portefeuille van het slachtoffer. Na de dood van de kleermaker ging hij er met de portefeuille en 't pistool vandoor. De portefeuille en het pistool wierp hij ergens in de bin nenstad in een gracht, zo althans luidt het verhaal van de varens gezel. Hij zal nog nader aan de tand De politie zal nu nagaan wat er juist is van het verhaal van de va rensgezel. Hij is al een paar maal veroordeeld wegens joyriding, dief stal en doorrijden na een aanrijding. Dat hij in het huis van de kleerma ker is geweest, staat in ieder geval vast, want de politie heeft onder de divan, waarop het slachtoffer lag, een manchetknoop gevonden, die van hem bleek te zijn. Maar een raadsel is nog waar de huls van de afge schoten patroon is gebleven. En ook is nog niet opgehelderd, hoe het rechtshandige slachtoffer zich in de linkerslaap heeft kunnen schieten. Behalve de portefeuille en het pistool heeft S. na het verlaten van de woning van het slachtoffer ook zijn gerepareerde broek nog meege nomen. Hoe de relatie ten opzichte van de kleermaker, de 14-jarige jongen en de varensgezel onderling is geweest, is niet bekend. Vaststaat in ieder ge val dat de varensgezel de jongen óók kende. Sonia Gaskell heeft vanmiddag de nieuwste (tijdelijke) aanwinst van het Nationaal Ballet op Schiphol afge haald. Het is de Russische balletpedagoge Natalie Orlowskaya, die als lerares aan het Bolsjoi Theater in Mos kou is verbonden. De bijgaande foto werd op Schiphol gemaakt; rechts mevr. Orlowskaya. WITTE KRUIS DE £Chte PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poe ders. tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller. die géén maag klachten veroorzaakt! (Advertentie) STERKE STIJGING EXAMINANDI HBS EN GYMNASIUM Het aantal kandidaten voor de eindexamens HBS en Gymnasium zal de komende vier tot vijf jaren vijf tig procent groter zijn dan dit jaar. Daarna 'zal het aantal weer kleiner worden. Voor 1968 verwacht men, dat het aantal examinandi 41 procent hoger zal zijn dan in 1962. Dat valt op te maken uit de cijfers, die minister Cals van onderwijs, kun sten en wetenschappen de tweede kamer heeft verstrekt. De vaste com missie uit de kamer had gevraagd inlichtingen op dit punt te geven. In 1954 waren er in totaal 9.543 examinandi, de daarop volgende ja ren groeide dit aantal tamelijk ge leidelijk tot 14.923 in 1962. Daarna, zo geeft een prognose van de aantal len kandidaten voor de eindexamens HBS en Gymnasium weer, is de toe name sterker met maxima in 1965 Werkloze bouwvakkers in Oost-Brabant „Van een achterblijven van rijks- goedkeuringen voor bouwobjecten in De filmster Danny Kaye is onlangs onderscheiden met het insigne „Mach 2", hetgeen bewijst, dat hij twemaal zo snel als het geluid heeft gevlogen. Het gebeurde tijdens de opnamen voor een documentaire, waar bij Danny in een F 104-Starfighter een snelheid van 1380 mijl per uur behaalde. Hij kreeg het speldje van luchtmachtkolonel Ray Vandiver, van de Edward luchtmachtbasis in Califórnië (foto). Oost-Brabant of in het rayon Veghel is geen sprake", aldus de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, in antwoord op schriftelijke vragen van 't tweede kamerlid de heer Andriessen (KVP). Het kamerlid was verontrust over het grote aantal op het gewestelijk arbeidsbureau te Veghel ingeschre ven werkloze bouwvakarbeiders. Hij vroeg de minister, of dit toe te schrij ven was aan het niet geven van vol doende goedkeuringen voor bouwob jecten. Het aantal bouwvakarbeiders, dat op het gewestelijk arbeidsbureau in Veghel als werkloos staat ingeschre ven, bedroeg 71 bouwvakarbeiders per 20 november 1962, waaronder 31 arbeiders, die tot de grondwerkers behoren. Van een algemene ontspan ning binnen het rayon Veghel kan worden gesproken, aldus de minister. Het vreemde muizen gedrag is niet alarmerend De inspecteur voor volksgezond heid uit Den Haag die gistermiddag in het Amsterdamse asiel kennis heeft genomen van het verdachte muizengedrag in een kantineloods te Amsterdam waarvan wij gisteren reeds berichtten, noemde dit bepaald geen alarmerend geval. Zulk een mal gedrag is bij muizen meermalen ge constateerd. Voor alle zekerheid liet de inspecteur het gevangen muisje toch naar het centraal diergenees kundig instituut ter onderzoek door sturen. Schuilgelegenheid in Rotterdamse metro Een deel van het bedrag van 1.025.000, dat op de begroting van binnenlandse zaken voor 1963 is uit getrokken voor het scheppen van schuilgelegenheid, is bestemd voor deelneming in de bouw van schuil gelegenheid in combinatie met de uit voering van het metroproject in Rot terdam. Er zal daar openbare schuil gelegenheid ontstaan voor rond 12.000 personen. Dit heeft minister Toxopeus (bin nenlandse zaken) meegedeeld in de memorie van antwoord op het hoofd stuk Bescherming Bevolking van de begroting van binnenlandse zaken. Het streven is schuilvoorzieningen zoveel mogelijk te treffen in combi natie met de uitvoering van andere bouwprojecten en de schuilruimten tevens een vredesbestemming te ge ven. De minister verklaart verder, dat de openbare schuilgelegenheden voor namelijk bedoeld zijn, om aan zich bij een alarm op straat bevindende personen bescherming te verschaffen. „Eenzaam maar niet alleen" uitverkocht Naar wij van de uitgeverij, die het boek van prinses Wilhelmina verzorg de, vernemen is de hele oplage van 140.000 exemplaren uitverkocht. De laatste dagen zijn er circa tienduizend exemplaren verkocht. Een tweede op lage zal zo spoedig mogelijk ver schijnen. Van het boek, dat in zeven talen werd vertaald zal binnenkort bovendien een Franse uitgave het licht zien. Minister Korthals kwam eenvijftiende deel van belofte na Minister Korthals heeft, blijkens gegevens van de Rijkswaterstaat, vooralsnog zijn in 1961 gegeven be lofte om binnen vijftien jaar ons land met 1200 kilometer autoweg te ver rijken, waar gemaakt. Wanneer op 17 december de rond weg bij Amersfoort in gebruik wordt gesteld, dan zal precies eenvijftiende deel van het 1200 kilometer-plan zijn uitgevoerd. Daartoe behoren de nieu we Zuiderzeestraatweg tussen Har derwijk en Zwolle, het laatste deel van rijksweg 12 Arnhem-Bergh (El- ten-Emmerik) en het eerste deel van rijksweg 17 tussen Roosendaal, en Zevenbergen. Gezien de stand van zaken zal ook in 1963 het door de minister bij zijn begroting voor 1962 uitgestippelde plan gevolgd kunnen worden. Dienstplichtige militairen en de B.B. In totaal heeft de minister van de fensie in de jaren '59 - '62 177.518 ge woon militair dienstplichtigen zonder mobilisatiebestemming ter beschik king van de BB gesteld. Voorts kan de BB, beschikken over alle buiten gewoon dienstplichtigen. Dit zegt de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, in zijn memorie van antwoord met betrekking tot het on derdeel bescherming bevolking van de rijksbegroting van 1963. De minister deelt nog mee, dat aanwijzing van jaarklassen buiten gewoon militair dienstplichtigen reeds heeft plaats gehad en dat deze bin nen zeer afzienbare tijd zal worden verruimd. Massale inenting van honden in Amsterdam Donderdagavond 6 december zal in Amsterdam op twee plaatsen een be gin worden gemaakt met de massale inenting van honden tegen rabiës. Het ligt in de bedoeling zo spoedig moge lijk op in totaal 18 plaatsen in de stad inentingsposten in te richten. Van gemeentewege is zorg gedra gen voor dekking van ongevallen risico's (daaronder begrepen: het ge beten worden door een hond) van het ogenblik af dat men een inen- tingspost betreedt tot het ogenblik waarop men deze post verlaat. De verzekerde bedragen zijn 50.000 (bij overlijden), 50.000 maximaal bij invaliditeit en 1.000 voor ziek te- en herstelkosten. Deze dekking geldt zowel voor hen die op de post werkzaam zijn als voor degenen die een hond ter inenting aanbieden. 25 DOELEN IN KOMENDE TIENDE SUS-ACTIE Vanaf zondag 30 december a.s. tot en met zondag 27 januari 1963 zal in ons land de tiende SUS-actie worden gevoerd. Op 30 december wordt een verkoop aan de kerken gehouden, ondersteund door pers, radio en tele visie. De winkelverkoop begint daags na Nieuwjaar. SUS 10 wordt een bliksemactie en ze zal een apart tintje krijgen, omdat de KRO in vijf grote uitzendingen met veel propa ganda het tweede lustrum zal vieren. Er zullen deze keer niet minder dan 25 katholieke organisaties die in nood verkeren door de SUS-actie worden geholpen. Een van de belang rijkste participanten is de Stichting Sterke helpende handen te Groes- beek. Die stichting verleent hulp aan polio-, spastische en invalide kinderen welke 'een ambacht leren, aangepast aan hun lichamelijke afwijkingen. We vernemen, dat de organisator de heer A. M. Bergers zal aftreden ais redacteur van het orgaan „Eerste hulp". Redactie en administratie van dat maandblad zijn overgebracht naar Utrecht, Mgr. Van de Wetering straat 130. Een felle brand heeft gistermor gen in korte tijd de Tweha-fabriek, een bedrijf voor de vervaardiging van kleine meubelen in Winterswijk, volkomen in de as gelegd. De schade wordt geschat op enkele honderddui zenden guldens. De brand is ont staan in de spuiterij, waar met drooglampen werd gewerkt STOMPWIJK ZILVEREN JUBILEUM VAN MEJ. ANNA v. d. BOSCH Stompwijk. Ook in de omliggende plaatsen is Anna v. d. Bosch geen vreemde geweest. Het is bekend dat mej. v. d. Bosch niet graag aan de weg timmert en dat zij liefst niets wil weten van een jubileum. In dit geval is het simpel om uit te rekenen wanneer tante Anna haar 25-jarig jubileum als baker viert. Haar familie en zij zelf ook worden in deze dagen er steeds aan herinnerd bij het zien van Wil van Vliet die nog steeds aan de „overkant" woont Tante Anna zal er aan moeten ge loven om jubilaresse te zijn want een jubileum, waarbij vele moeders dankbaar herinneren wat tante Anna heeft gedaan voor hun gezinnen, mag niet zonder meer voorbij gaan. En dat zal ook niet. Op 7 december a.s. zal tante Anna het middelpunt zijn van een receptie, welke zal wor- gehouden 's avonds van 89.30 uur in het Blesse Paard. Op 7 december a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Anna v. d. Bosch onbewust een wending in haar leven meemaakte, die van grote invloed geweest is op haar verdere leven. Deze onbewuste wending kwam tot haar in de persoon van W. van Vliet z.g., die bij de geboorte van zijn doch ter Wil op 7 december 1937 noodge dwongen in de steek gelaten moest worden door de besproken kraam verzorgster. Na ettelijke vergeefse pogingen om andere hulp te krijgen was goede raad duur. „Ik ga naar tante Anna" zei v. Vliet en beende naar de overkant. Tante Anna liet v. Vliet niet in de steek en zo is het nu al 25 jaar gebleven. Niemand heeft in die voorbije 25 jaren tever geefs een beroep gedaan op Anna v. d. Bosch. Een klein rekensommetje geeft als uitkomst, dat in die 25 jaar zij ongeveer 500 maal moeder en kind verzorgd heeft op een wijze, waar de moeders altijd vol lof over zijn. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is tante Anna in de weer in de gezinnen en heeft daarbij altijd een opgewekt humeur en niets is haar te veel. Het is dan ook geen wonder, dat heel Stompwijk „tante Anna" een veel vertrouwder naam vindt dan juffrouw v. d Bosch. Haar werkter rein bleef niet alleen beperkt tot Liever kandidaat dan soldaat Tientallen Britse militairen, die graag voor hun diensttijd om is weer 't burgerpak zouden willen aantrek ken, hebben hun naam geplaatst op de lijst van mogelijke kandidaten voor de tussentijdse verkiezing, die in maart in de Britse plaats Rother- ham gehouden zal worden. In Enge land geldt namelijk het militaire voorschrift, dat iedere militair, die bekend heeft gemaakt dat hij zich kandidaat wil stellen voor een par lementszetel, uit dienst ontslagen moet worden. Per dag vragen zo'n 12 militairen de papieren aan, die men moet invullen om kandidaat te kunnen staan. Vroe ger werd deze manier om voortijdig uit dienst te komen maar weinig ge bruikt, omdat een kandidaat, die er niet in slaagt een achtste van het to taal aantal uitgebrachte stemmen op zich te verenigen, zijn waarborgsom van ruim 1500 gulden kwijt is. Kortgeleden hebben twee militai ren, die zich kandidaat hadden ge steld in een kiesdistrict, echter ont dekt, dat men niet werkelijk kandi daat behoeft te staan om uit dienst ontslagen te worden, maar dat een verklaring, dat men van plan is om dit te doen, voldoende is. Een exterieuropname van het Haagscrematorium, dat op 10 december a.s. in gebruik zal worden gesteld. Het gebouw zal nog worden uitgebreid met een grote aula, welke op de voorgrond gebouwd zal worden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7