Leidse kinderen in Frankrijk vertellen Sinterklaas hoe hij moet rijden 125 Kamers voor studenten erbij DINSDAG 4 DECEMBER 1962 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA Zal Sinterklaas er erg in hebben, dat in Fontaine- bleau, Frankrijk, ook Nederlandse kinderen wonen, waarvan de vaders in dienst zijn van het „Zeven-lan- den-hoofdkwartier" van luchtmacht-centrale der Nato? Deze vaders zijn van huis uit verbonden aan de Neder landse luchtmacht, die hier ook vertegenwoordigd is. In meer dan tachtig Nederlandse gezinnen aldaar wordt door kinderen, die zich vasthouden aan de leer van de Goedheiligman, deze belangrijke vraag gesteld. De kinderen verzekeren elkaar, dat de Goede Sint de weg naar Fontainebleau al wel heeft gevonden in de twaalf jaar, dat het Nato-hoofdkwartier daar gevestigd is. Niettemin, zijn extra voorzorgsmaatregelen getrof fen. In enige gevallen werden zelfs twee in plaats van één brief geschreven, met een duidelijke plattegrond, waar Fontainebleau precies te vinden is. En in al de Nederlandse woningen worden meer Sinterklaas-lied jes gezongen dan dit in Nederland het geval is. Op de foto staan Henny, Wilma, André en Jacqueline, kinderen van sergeant eerste klasse en mevrouw C. J. Berk, die uit Leiden komen. Sergeant Berk is verbon den aan de afdeling „bevoorrading en onderhoud" van „Aircent". De foto's van het Leidse gezin werden ons toegezonden door de publiciteitsofficier in het Nato- hoofdkwartier. Op de een sergeant Berk met drie spruiten, op de ander mevr. Berk met de jongste. RIJP WETERING Feest bij „De Rippers Het is zondagmiddag een bijzonder goed geslaagde en feestelijke Sinterklaas middag geworden voor de vele elden van R.K.W.S.V. „De Rippers". Onder de bekwame regie vah de heer A. Disseldorp voerde een eigen caba ret gezelschap van ongeveer 30 per sonen op voortreffelijke wijze 'n rijk gevarieerd programma uit van mu ziek, zang en dans, voordrachten, schetsen en sneltekenen. Wegens noodgedwongen afwezigheid van voorz. Th. Lek, opende omstreeks 2 uur de waarnemend voorzitter, de heer Th. Otto, deze middag in café „Rustoord" met een hartelijk wel kom. Hierna ging het cabaretpro- gramma van start, dat op vlotte en levendige wijze werd afgewerkt. Van dit zelf ontworpen en met veel geduld ingestudeerde programma hebben zowel de jeugdige als de ou dere toeschouwers met bijzonder veel plezier volop genoten 'n Dank baar en ovationeel applaus bewees wel, dat het werk van regisseur Dis seldorp en zijn gezelschap ruim schoots gewaardeerd werd. Ook het zangkoortje o.l.v. mej. Janny v. d. Berg, alsmede het dansgroepje van mej. Ria Wortman kwamen tot be- wonderendswaardige prestaties, ter wijl het geheel bovendien gecomple teerd werd door een sfeervolle de corbewerking en verlichting vakkun dig verzorgd door de heren Th. v. d. Wereld en Th Vleijer. Het zou ons te ver voeren, elk onderdeel van het uitgebreide programma apart te noemen, doch zonder uitzondering kunnen wij volstaan met het geheel een streling voor oog en oor te noe men bij iedereen, die van het perfect uitgevoerde programma getuige is geweest. Het hoogtepunt van de mid dag was het bezoek van St. Nicolaas in hoogst eigen persoon. Tijdens de pauze werd de goedheilig man met zijn trouwe zwarte knecht verwel komt door de heer Th. Otto. Geruime tijd verbleef St. Nicolaas temidden van „de Rippers", waarbij hij met gulle hand cadeautjes, specu laas en suikergoed utdeelde. Natuur lijk ging dit gepaard met de nodige vermaningen en complimentjes. Na mens alle leden dankte de heer Otto St. Nicolaas voor zijn zo zeer op prijs gestelde aanwezigheid en de gulle gaven, waarna de goede Sint onder luid gezang weer vertrok. Hierna volgde het tweede gedeelte van het cabaretprogramma met een klinkende finale en een langdurig en zeer verdiend applaus. De feestelijke middag werd tenslotte door de heer Otto besloten met een hartelijk dank woord aan regisseur en zijn gezplschap voor de succesvolle uitvoering. Tevens betrok hij allen, en vooral de stille werkers achter de schermen, in zijn dankwoord, voor de medewerking om deze feestelijke Sinterklaasviering zo uitermate goed te hebben doen sla gen. De begroting van Hazerswoude reëel sluitend LEIDSE KANTONRECHTER Inwoonster van Oegstgeest kreeg schrik van haar leven toen agent voor haar deur stond „Achteruitrijdende" bromfiets maakt ongeluk' „Mijn man was nog niet thuis van zijn nachtdienst en toen er 's mor gens om tien minuten voor zeven werd gebeld en ik die agent voor de deur zag staan schrok ik zo hevig, dat ik enige dagen volkomen van streek ben geweest. Ik dacht direct, dat mijn man misschien een ongeval had gekregen en toen bleek, dat hij alleen maar had aangebeld om mij een proces-verbaal te geven, omdat onze hond buiten liep, wenste ik iets, dat ik hier niet onder woorden zal brengen". Dit relaas neerkomende op een aanklacht tegen de betreffen de politie-agent klonk voor de Kantonrechter te Leiden, van een 45- jarige inwoonster van Oegstgeest, die een proces-verbaal had gekregen om dat de hond des huizes op die be wuste ochtend „op de openbare weg en zonder geleide" had rondgelopen, hetgeen bij politieverordening ver boden is. Tot haar verdediging voer de verdachte aan, dat haar dochtertje 's morgens om half zeven al was op gestaan en toen buiten haar mede weten de hond door de achterdeur had uitgelaten, omdat het beest „zo nodig moest". Dat zij desondanks verantwoorde lijk bleef voor de begane overtreding was zij zich wel bewust en hiertegen voerde zij dan ook practisch geen verweer. Dat zij ter zitting was ver schenen had dan ook feitelijk als eni ge reden om tegen de kantonrechter eens haar hart te luchten en hem te vertellen hoe ergerlijk zij het gedrag van die agent wel vond. „Hij kent ons en onze hond heel goed en had toch best zijn bezoek tot een later tijdstip op de dag kunnen uitstellen. Nu bezorgde hij mij niet alleen een hevige schrik, doch verplichtte mij tevens om hem 's morgens nog voor zeven uur en zo uit bed komende te woord te staan". Hier werd de ge dachte aan die ochtend verdachte weer even te machtig. Hoe de officier erover dacht drukte hij niet in woorden uit, wel in de ge- eiste boete. „Gezien de bijzondere omstandigheden" eiste hij namelijk slechts ƒ2.50 boete, mede omdat op de dag van de overtreding „van de verscherpte bepaling inzake de hondsdolheid nog geen sprake was". „Mijn begrip voor de schrik, die U destijds werd berokkend zal ik in de boete tot uitdrukking brengen" voegde de kantonrechter hier veelbe tekenend aan toe en „vonniste" daar na „de verdachte" met 1.subs 1 dag. Achteruitrijdende bromfiets Door één moment van onoplettend heid zal een 37-jarige vuurvverkwer- ker uit Den Haag diep in zijn beurs moeten tasten. Niet wat de boete be treft, doch wel voor de schade, die hij veroorzaakte. Uit het onderzoek bleek namelijk, dat verdachte een ritje met zijn bromfiets makende op de Rhijngeesterstraatweg een ANWB wegwijzer wilde raadplegen. Hij stop te en reed met enkele krachtige „loopbewegingen" zijn brommertje achteruit teneinde bij genoemde weg wijzer te kunnen komen. Al achter uitrijdende reed hij echter tegen een zojuist passerende „collega-brom fietser" op met het gevolg, dat de ander een flinke schuiver over de weg maakte. Uiteraard moest ver dachte volkomen toegeven, dat hij alle schuld droeg en bijzonder on oplettend was geweest. Zijn gezicht betrok wel een beetje toen „de bena deelde partij „een schaderekening van ƒ81.indiende. Daar het hier niet bepaald een „halsmisdrijf" be trof eiste de officier niet meer dan ƒ20.— boete subs. 4 dagen. Zijn op merking, dat het niet vaak voorkomt dat een „achteruitrijdende" bromfiets een aanrijding veroorzaakt, zorgde voor de nodige hilariteit op de pu blieke tribune, zodat de gewone ern stige gang van zaken even door „een vrolijke noot" werd onderbroken. Verdachte lachte als de bekende boer; hij was met zijn gedachten blijkbaar bij de schadevergoeding van 81. die samen met de boete een „Sinter klaas-surprise" van ruim 100.in hield. De kantonrechter gaf verdach te 5.reductie en vonniste met 15.subs. 3 dagen. Desondanks zal verdachte toch nog totaal 96. moeten neertellen. En dat nog wel in deze dure decembermaand. bouwd met het doe| een door indo- nesië beheerst rijk van het Stille Oceaangebied te scheppen. De heer Van den Berghe, die drie jaar ambassadeur in Indonesië is ge weest, voegde eraan toe: „Het Oosten heeft Chroesjtsjov, het Westen heeft Kennedy, het is mogelijk, dat de Stille Oceaan Soekarno zal hebben." „President Soekarno weet wat hy doet, en hij wil, dat de geschiede nis zich hem zal herinneren Het Indonesische volk beschouwt hem reeds als de schepper." „Indonesië heeft de vastbesloten heid van het Westen op de proef gesteld in het Nederlands-Indonesi sche geschil over West Nieuw Guinea en heeft gewonnen. Thans bereiden de Indonesiërs zich er op voor, het Portugese eiland Ti- mor te veroveren. De onder toezicht van de regering staande bladen wak keren reeds de grieven tegen dat eiland aan. Daarna zal de gewapende aanval komen." Soekarno's plannen op militair gebied De nieuwe Belgische ambassadeur in Nieuw-Zeeland heeft verklaard, dat Indonesië er naar streeft de gro te militaire macht in de Stille Oce aan te worden Een krachtig leger, marine en luchtmacht worden opge Leidse kelner vervalste cheques en kreeg een jaar Een 19-jarige kelner uit Leiden heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad wegens ver valsing van een cheque ten bedrage van 3.800.ten nadele van een koopman uit Leiden. Verdachte woonde aanvankelijk bij de koopman in, doch had vanwege bepaalde moei lijkheden de woning weer verlaten. Van de gelegenheid had hij gebruik gemaakt het chèqueboek van de koopman mee te nemen, waarna hij valse chèques ging uitschrijven. Hij liet de bedragen door een vriend bij een bank in Leiden incasseren. Zowel tegen verdachte als diens vriend, een 19-jarige loswerkman uit Den Haag, eiste de officier 1 jaar jeugdgevangenis met aftrek van voorarrest. De rechtbank heeft uit spraak gedaan en overeenkomstig die eis verdachten veroordeeld. Engeland en de EEG De zes landen van de Europese Economische Gemeenschap zijn er maandag in Brussel niet in geslaagd, eenstemmigheid te bereiken over 2 belangrijke onderwerpen in de on derhandelingen met Engeland over het Britse lidmaatschap van de EEG. De onderhandelingen met Enge land zullen volgende week maandag worden voortgezet en de „zes" zyn in Brussel bijeengekomen Xo"W wint ^nrt geding tegen KRO De president van de rechtbank te Amsterdam heeft, uitspraak doende in het kort geding van een ex-ver- zetsstrijdster, mevr. Helène Louise ten Cate Brouwer uit Den Haag con tra de KRO, deze omroepvereniging verboden een aflevering uit haar te levisie - serl spionageverhalen van wijlen overste Oreste Pinto, waarin de belevenissen van eiseres (Louise) als spionne worden weergegeven, uit te zenden. Tevens is dc KRO verboden het vertoningsrecht van deze al opgeno men aflevering aan derden af te staan. Op overtreding van dit verbod is een dwangsom gesteld van 250.000 gulden. Het vonnis werd bij voor raad uitvoerbaar verklaard en de KRO veroordeeld tot de kosten van het geding (f 350). „Louise" had gesteld, dat zij door vertoning van deze aflevering (waar in „Louise" wordt gespeeld door In- grid Valerius en overste Pinto door Frits Butzelaar) in haar eer en goede naam zou worden aangetast. Donderdagavond, zodra burgemees ter A. Smit om 19.30 uur de open bare raadsvergadering in het raad- huuis voor geopend zal hebben ver klaard, krijgen de dertien afgevaar digden van de vijf politieke groepe ringen een „grote kluif" voorgescho teld. „Het stemt ons ook dit jaar weer tot grote voldoening aan uw raad een reëel sluitende begroting te kunnen aanbieden", zo verduidelijken b. en w. in de toelichting, die zij de raads leden deden toekomen. Boud gespro ken is dit overigens niet, wanneer geconstateerd wordt, dat de gewone dienst sluit met een bedrag van ƒ2.041.830,21 aan inkomsten en uit gaven. Aan onvoorziene uitgaven is een bedrag van 10.787,45 uitgetrok ken. De kapitaalsdienst daarentegen geeft een „minder prettige" uitkomst te zien. Voor uitgaven is een bedrag van ƒ5.672.230,05 gepland, terwijl voor inkomsten ƒ4.932.016,15 worden becijferd. Een nadelig saldo bijge volg van 740.213,90. Teleurstelling De verdere uitwerking van de nieu we financiële verhouding tussen rijk en gemeente en een verhoging van het bedrag per inwoner volgens de oude regeling hebben tot gevolg ge had, dat de gemeente Hazerswoude van de zogenaamde limietgemeenten is overgegaan naar de garantiege meenten. Het bedrag van deze garan tie is slechts van zodanige omvang, dat wij ons daarover geen zorgen behoeven te maken Wel moeten wij onze teleurstelling uitspreken over het feit, dat dus de nieuwe financiële verhouding tusssen rijk en gemeente voor Hazerswoude per saldo geen verbetering heeft gebracht, doch een geringe verslechtering, zo zeggen b. en w. Binnenkort 7000 inwoners Het zal niet lang meer duren of Hazerswoude zal haar zevenduizend ste inwoner kunnen begroeten al thans, dit kan verondersteld worden nu bij het opstellen van de begroting er van is uitgegaan, dat per 1 jan. 1963 het aantal inwoners 7000 of meer zal bedragen. Bijgevolg komt de vrij sterke groei in de gemeente ook in de begroting tot uitdrukking. Zo zal o.a. niet kun nen worden ontkomen aan verdere uitbreiding van het personeel, zowel het technisch als het administratief. Ook de verpleegkosten van krank zinnigen, bejaarden en chronisch zie ken stijgen: sedert de nieuwe wet op de financiële verhouding vormen de- ZOETERMEER D.W.O.-S.Ö.A. Wat niet verwacht werd is gebeurd; DWO heeft de vlag moeten strijken voor SOA. Het ty pische is echter, dat DWO beslist goed gespeeld heeft. Het spel was opbouwend vanuit de midenlinie, ter wijl de beide vleugels open aanval len opzetten. De gehele wedstrijd en in sterke mate in de eerste helft van de wedstrijd was DWO beslist de. meerdere in het veld. De nieuwe aan winst van DWO, n.l. Kees Brink, eertijds speler van de 2e klas club SWD uit Amsterdam, heeft het éér ste elftal flink versterkt. Een dosis pech heeft de Zoetermeerders zeker parten gespeeld. DWO ging pittig van strat. Na 10 min. spelen plaatste de widdenvoor Kees Moers de bal links onder in het doel van SOA 1-0. DWO bleef in de aanval. Een plotselinge uitval van SOA werd echter noodlot tig. De rechtsbinnen wist van een misverstand in de achterhoede te pro fiteren en de stand was 1-1. Na de rust was DWO wederom in de aanval, hoewel SOA ook een goed spelletje meeblies. In deze periode werd DWO echt door pech achter volgd. We noteerden onder meer een schot tegen de paal van J. Hermes, L. Rientjes die net naast doel schoot en een flinke omhaal van P. Hij dra, die op het allerlaatste moment door de keeper onschadelijk gemaakt kon WOrden. Een flinke uitval van SOA 20 min. voor het einde belandde bij de rechtsback van DWO. Door ver keerd terugspelen op de keeper be landde de bal in eigen doel 1-2. DWO probeerde nog van alles maar in de stand kwam geen verandering meer. ze een onderdeel van de uitkering uit het gemeentefonds. Wat staat er op stapel? In 1963 zal het gemeentehuis aan de Rijndijk (kosten ƒ726.500) in ge bruik worden genomen. De brand weergarage met dienstwoning (kos ten ƒ87.000) zal eveneens worden voltooid, terwijl de vernieuwing van de straatverlichting langs de Rijndijk ook in het komende jaar haar be slag zal krijgen.. B. en w. kunnen de juiste kosten hiervan nog niet bepa len, omdat er gekozen moet worden uit een drietal mogelijkheden, die thans bij rijkswaterstaat onder de loep worden genomen. De raadsle den zullen, zo spoedig mogelijk na ontvangst van het advies van ge noemde instantie, een voorstel ont vangen. Het crediet voor de reconstructie van het Westeinde 120.000) is door het rijk nog niet goedgekeurd. B. en w. menen, dat dit toch niet zo lang meer op zich zal laten wachten, hetgeen de bewoners langs en de ge bruikers van het Westeinde, gezien de onhoudbare toestand van deze weg zal verheugen; na de goedkeuring im mers zal met grote voortvarendheid het werk worden aangevat. Op stapel voor 1963 staat even eens de uitvoering van een centraal rioleringsplan voor de kom van het dorp (kosten ƒ200.000). B. en w. ach ten het in verband met de steeds ver der gaande verzinking van het dorps water niet verantwoord de riolerings plannen nog langer1 uit te stellen. In één jaar is de uitvoering van een der gelijk werk, zowel technisch als fi nancieel, onmogelijk. Daarom is er een werkplan opgesteld, hetwelk voorziet in de bouw van de zuive ringsinstallatie in de jaren 1963 en 1964. Waterleidingbedrijf Dit bedrijf ontwikkelt zich in be vredigende zin; voor 1963 zijn er ƒ91.458,13 aanbaten en lasten becij ferd, terwijl het winstsaldo is begroot op 9.861,70. De kapitaals-inkomsten en -uitgaven zijn beide 40.281,70. De reserve kon per 30 juni 1962 stij gen tot plm. ƒ45.000 en ook voor '73 kan nog een winst van plm. 10.000 worden geraamd. Op korte termijn echter zullen ook hier grote bedra gen moeten worden geïnvesteerd, deels in de uitbreiding van het net, deels in vernieuwing van het be staande buizennet. Grondbedrijf De investeringen, die in 1963 ten laste van dit bedrijf vallen, zullen betrekking hebben op de uitbreiding plannen Rhynenburch aan de Rijn dijk en Zuid in het dorp. De raming voor baten en lasten bedraagt elk ƒ25.840,08, terwijl aan kapitaalsin komsten en -uitgaven elk ƒ25.000 zijn begroot. In dit verband zij opgemerkt dat Ged. Staten van Zuid-Holland het plan voor het parkplantsoen, ge projecteerd tussen Dorpsstraat en Burg. Warnaarkade, hebben goedge keurd. Dientengevolge kunnen de voorbereidingen voor de realisatie ter hand worden genomen. Stichting sportpark Voor wat betreft het zwembad stemmen de resultaten van het af gelopen jaar tot tevredenheid. De ra ming van de uitgaven én de inkoms ten bedraagt elk ƒ29.800, terwijl een ver liessaldo van 20.000 staat becij ferd. De entreegelden konden hoger worden geraamd, zodat met handha ving van een ongeveer gelijk geble ven tekort een ruimere exploitatie kon worden opgezet Wat de sport velden aangaat: aan uitgaven en in komsten zijn 9146,45 begroot. Het verliessaldo is geraamd op 8246.45. Maatschappelijke zorg De eerste begroting (uitgaven en inkomsten ƒ147.484,41) van de bur gerlijke instelling voor maatschappe lijke zorg sluit met een totaal aan ge meentelijke subsidie van 118.500. In vergelijking met 1962 betekent dit 'n stijging van ƒ25.000 a ƒ30.000 en zal op een voortzetting hiervan moeten worden gerekend. Op vrijdag 14 december aanstaan- door dezelfde achitect als van de Stu- een beeld van de nieuwe flats gezien de zal de president-curator van denten-sterflat in de nabijheid. van de Churchilllaan de Leidse universiteit, dr. E. H. Ree- Het gebruikte systeem is eveneens Het terrein aan Haagweg-Churchill- rink, de drie nieuwe studentenflats gelijk. De flats omvatten kamers voor laan begint tot een compleet Studen- aan de Klikspaanweg te Leiden ope- 125 studenten. Per verdieping zijn tendorp uit te groeien. In een houten nen. De plechtigheid geschiedt om ook hier keukentjes en conversatie- gebouw is thans ook een restaurant half vier. De flats zijn ontworpen lokalen bijgebouwd. De foto geeft (mensa) ondergebracht.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6