S)e CcicbeSoii^cmt I Bij het overlijden van Prinses Wilhelmina Begrafenis op 8 december r Tekst acte van overlijden CHROESJTSJOV MAANT INDIA TOT TOECEVEN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.792 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte rouw in Nederland Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De rijksvoorlichtingsdienst deelt mee, dat de bijzetting van H.K.H. Prin ses Wilhelmina in de Koninklijke Grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft is bepaald op zaterdag 8 december 1962. De stoet zal, zoals dit ook bij de bijzetting van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik het geval was, in het wit zijn. Op uitdrukkelijke wens van de overledene zal met betrekking tot de kleding geen rouw worden gedragen. Wat de kleding tijdens de begrafenis aangaat is bepaald dat de dames wit of stemmige kleuren zullen kunnen dragen, doch geen zwart. Daarbij geldt, dat bont niet rouwt, welke kleur het ook mocht hebben. De heren zullen geen rouwband dragen. Delft in voorbereiding In Delft bereidt men zich op die begrafenis voor. Men is reeds begonnen met het her stellen van kapotte ruitjes in de glas in lood ramen in de Nieuwe Kerk, terwijl de dienst van openbare wer ken voorbereidingen treft om de straten, waarlangs de rouwstoet zich zal begeven, een extra reinigings beurt te doen ondergaan. Ondertussen heerst er bij het Delftse politiekorps reeds hoogspanning. Er werd vandaag druk geconfereerd over de te nemen verkeersmaatrege len. Welke deze maatregelen zullen zijn, zal zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Vast staat echter wel, dat het Delftse politiekorps de taak alléén niet zal aankunnen. Daarom zal versterking worden aan gevraagd. Voorts wordt overwogen om alle dranghekken, waarover Den Op de dag van de bijzetting zal de gehele binnenstad voor alle verkeer worden afgesloten. De vele tiental len verkeerskegels, dlie in verband met een verkeereproef enkele maan den op de markt werden aangebracht, zullen alle moeten worden verwij derd. In de Nieuwe Kerk, waar de steen van 3*/* ton, die de koninklyke JancJse staatscourant van woens- grafkelder afsluit, zal moeten wor den verwijderd, worden verscheidene dag 28 november 1962 heeft autoriteiten verwacht. Verder is aan te nemen, dat weldra zal worden Koningin Juliana het volgende begonnen met het doen van opme- j ij Haag en Rotterdam beschikken naar tingen en het proefrijden op de medegedeeld. BOODSCHAP VAN KONINGIN IN STAATSCOURANT In een buitengewone Neder- markt, terwijl ook de bouw van tri- Delft te brengen, zodat het mogelijk bunes'Wel nit lang op zich zal laten zal zijn de gehele route af te zetten, wachten. De terugreis van prinses Beatrix Van officiële zijde wordt verno men, dat prinses Beatrix zaterdag 1 december om 07.55 uur van. met een lijntoestel van de KLM, komende uit Tokio, in Nederland zal terugke ren. Het officiële bezoek aan Japan, dat zes dagen zou duren, is definitief afgelast, evenals de twee weken du rende reizen door de Verenigde Sta ten en Canada. Hetbezoek aan deze laatste twee landen zou onofficieel geweest zijn. De prinses zou over Honoloeloe gereisd zijn, waar zij drie dagen zou hebben verbleven, dan naar San Francisco en New York. Zij zal met een vliegtuig van de Canadian Pcific Aiarlines van Hong Kong naar Tokio vliegen, op vrij dagmiddag 13.50 uur Hongkongtijd. Op het vliegveld van Tokio zal zij overstappen op een DC-8 straalvlieg tuig van de KLM, dat haar via de Noordpool naar huis zal brengen, de kortst mogelijke route naar Neder land. De tekst van de akte van overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina, zoals die gistermiddag op het stadhuis van Apeldoorn werd gepasseerd luidt als volgt: „Heden achtentwintig november negentienhonderd tweeënzestig verschenen voor mij, ambtenaar van de bur gerlijke stand van Apeldoorn: baron van Lynden, Jacob Jan Lodewijk, oud negenenveertig jaren, grootmeester van het Huis van Hare Majesteit de Koningin, wonende te 's-Gravenhage, Bisschoff van Heemskerck, Willem Frederik Karei, oud vijfenveertig jaren, eerste stalmeester, adjudant van Hare Majesteit de Koningin, wonende te Wassenaar, die mij verklaarden, daartoe gemachtigd door Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, dat in de gemeente Apeldoorn op het paleis 't Loo op achtentwintig november negentienhonderdtweeënzestig te 00.59 uur in de ouderdom van tweeëntachtig jaren is overleden: Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria Prinses der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg enzovoorts, enzovoorts, enz., geboren te 's-Gravenhage, wonende te Apeldoornweduwe van Zijne Koninklijke Hoogheid Heinrich Wladimir Al- brecht Ernst Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, heer van de landen Rostock en Stargard enzovoorts, enzovoorts; dochter van wijlen Hunne Ma jesteiten Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, Ko ning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, Groot hertog van Luxemburg, enzovoorts, enzovoorts, enz., en Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin der Ne derlanden geboren Prinses van Waldeck en Pyrmont. De aangevers verklaarden uit eigen wetenschap van het overlijden kennis te dragen, waarvan akte, welke over eenkomstig de wet is voorgelezen. was getekend: J. J. L. Baron van Lynden, W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, A. L. des Tombe. „Het heeft God behaagd mijn lieve moeder tot Zich te roe pen. Zij is heden vredig ont slapen. Ik ben overtuigd dat het Ne derlandse volk met de mijnen jf en mij de grote dankbaarheid zal delen, die wij voelen voor wat ons door dit leven gegeven werd." Juliana. Ook Nieuw-Guinea vlagt halfstok De V.N.-bestuurder voor N. -Gui nea, dr. Dj al al Abdoh, heeft 'n tele gram gezonden aan minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, waarin hij hem verzoekt, na mens hem aan H.M. de Koningin zijn diepste medeleven te betuigen met het plotselinge overlijden van Prin ses Wilhelmina. In Hollandia hingen vanochtend de vlaggen tfhn de Verenigde Naties en de Nederlandse vlag van vele of- Een foto van H.K.H. Prinses Wilhelmina tijdens het aanbieden van bloe men bij een vergadering van de Koninklijke Nederlandse Centrale Ver eniging tot Bestrijding der Tuberculose, 24 september 1953 in de Haagse Dierentuin. Stoffelijk overschot opgebaard op 't Loo, daarna in Den Haag Het sekretariaat van H.M. de Koningin deelt mede: „Ten einde het Nederlandse volk in staat te stellen afscheid te nemen ficiële gebouwen halfstok. Ook van van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal op zaterdag 1 december en maandag vele particuliere gebouwen en hui- 3 december van 10.00 uur des morgens tot 16.00 uur des middags het zen in Hollandia, waar het overlijden overschot van de Prinses zijn opgebaard in de kapel van paleis van de Prinses gisteravond via de 't Loo te Apeldoorn, radio werd bekendgemaakt hingen vanochtend de Nederlandse vlaggen halfstok. In verschillende kerken werd gebeden voor de zielerust van de overleden prinses. Op donderdag 6 en vrijdag 7 december eveneens des morgens van 10.C0 uur tot des middags 16.00 uur zal het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina zijn opgebaard in het paleis Lange Voorhout te Den Haag." Dit nummer bestaat uit 16 pagina't India versterkt zijn strijdkrachten Plaatselijk mist De Bilt, donderdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie trekt over het zui- diag een nieuwe defensiewet een- den van Scandinavië in de richting stemmig goedgekeurd, waarbij aan van de Oostzee. De storing heeft op de regering grote bevoegdheden met de Noordzee en voornamelijk in het het oog op de huidige toestand wor- Noorden van Nederland een tijdelij- den verleend. ke toeneming van de westenwind ge- De plam len zouden zijn opgesteld bracht, waardoor betrekkelijk zachte Uit gewoonlijk welingelichte bron mf behulp van de Engelse en Ame- lucht van de Noordzee het land kon T rikaanse missies, die in India ver- binnenstromen. Een bij de depressie in de Indische hoofdstad is woens- toeven. 0 behorend koufront beweegt over de dag vernomen, dat premier Chroesjt- Woensdag is speciale politiebewa- Noordzee naar het zuidoosten. Dit sjov drie dagen geleden de ambas- kin£ ingesteld bij de gebouwen van front zal tot dicht bij het noorden J sadeur van India in Moskou de ver- f? Amerikaanse en Engelse inlich- van Nederland kunnen doordringen, tingendiienist m Hyderabad, nadat maar daar tengevolge van de ïn- zekering heeft gegeven, dat de Chi- telefonische bedreigingen waren vloed van een continentaal hoge- nese troepen zich, na 1 decemberontvangen, dat deze gebouwen zou- drukgebied tot stilstand komen. Ver zuilen terugtrekken achter de Mac- den worden opgeblazen, omdat de volgens zal dan, naarmate de 'ge- mahon-linie, zoals Peking heeft be- Verenigde Staten en Engeland voort- noemde depressie zich verder naar gaan met het verlenen van militaire het oosten verwijdert, het rustige weer in het gehele land terugkeren. loofd. De Sowjetrussische premier hulp aan jn<jja zou daaraan toegevoegd hebben, dat het daarom verstandig zou zijn, als India de Chinese verklaring van 20 november niet zonder meer van de hand wijst. India wil het aantal soldaten ve- dubbelen en militie-eenheden vor men totdat een sterkte van twee Weer telefoneren met Indonesië In aansluiting op het bericht van De mist, die de afgelopen nacht al leen in het zuidoosten van Neder land voorkwam, kan daardoor ook weer in noordelijker gelegen delen van het land optreden. De tempera tuur zal over het algemeen 'n kleine daling ondergaan. ZON- EN MAANSTANDEN 30 Nov.: zon op 08.23, onder 16.34; maan op 11.08, onder 19.27. miljoen strijdbare mannen is ge- gisteren inzake de hervatting van het vormd, zelfs wanneer de Chinezen terugtrekken en er geen oorlog meer P°st_ en telegraafverkeer kan wor- wordt gevoerd, zo hebben woensdag den meegedeeld, dat PTT met in- M^g^g'd. indïa"beschikt nu wZ ganK van vandaas ook de "chl- Hooswaterstanden iets meer dan een half miljoen sol- streekse telefoonverbinding met In- 6 u öiaiIUC/11 daten. Ook zullen stammen in het donesië heeft heropend, grensgebied worden 30 Nov.: v.m. 5.11; 17.23. guerillataktiek. Er zou een mobiel leger van ongeveer een miljoen be roepssoldaten worden gevormd, dat gesteund zal worden door lichtbewa pende militietroepen die een eerste aanval kunnen opvangen. Ook de bewapening s industr i e zal worden litgebreid. Het Indiase Lagerhuis heeft woens- GEZELLIGE TAFELTJES „DE HOUTHAL" Een van de meest recente foto's van H.K.H. Prinses Wilhelmina tijdens een kinderaubade in de tuin van paleis Het Loo op 5 mei 1960. Meer dan 100 doden in Tunesië In gezaghebbende kringen wordt het aantal slachtoffers van de over stromingen in Zuid-Tunesië op meer dan honderd geraamd. Alleen al in Gabes zijn 50 doden. De reddings ploegen zijn er nog steeds niet in geslaagd de plaatsen El Hamma en Met Mata in de buurt van Gabes en SFEERVOL DINEREN vanaf 5.50 in 'T OUDE KONINGSHUYS van 1628 Hongaarse gerechten Bar SASSENHEIM (Advertentie) TEL. 8240 KORRELTJE Hoe moeilijk de dag geweest is HOGEWOERD 99 TELEF. 22536 hoe lang, tenslotte klinkt toch 't (Advertentie) reiken. avondlied.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1