Mies Bouwman: „Ik voel me kiplekker" SNELFIX Onwezenlijker combinatie dan Alphen-Zwammerdam haast niet denkbaar WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 Wrijf uw pijn wea met Klooster- balsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt Heilzame, diepwerkende KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje (Advertentie) tijd tot tijd moest Mies Bouw- worden „bijgewerkt". Splinters van de actie „Open het Dorp wordt afgestaan aan genoemde stich ting voor de heffing van inkomsten belasting, loonbelasting en premie AOW en AWW buiten aanmerking blijven, mits de werkgever zorg draagt voor de overmaking van dat loon. Dit geldt krachtens een beslis sing van de sociale verzekeringsraad ook voor premies ingevolge die so ciale verzekeringswetten, welke niet door de belastingdienst worden uit gevoerd. Met een zucht van verlichting streek televisie - gastvrouwe Mies Bouwman kort na het einde van de televisiemarathon voor de actie „Open het dorp" in een fauteuil in de perskamer van het RAI-gebouw neer, waar vele journalisten haar on geduldig opwachtten. Hoe zij zich voelde? „Kiplekker, wel heb ik af en toe tijdens de uitzending even slaap gehad maar opeens is dat weg". Hoe Mies de uitzending had ge- ronden? „Het was geweldig. Ik ge loof, dat de mensen thuis gewoon de schilderijen van de muur hebben gerukt om ze voor de actie aan te bieden". In het begin van de ochtend had Mies Bouwman een inzinking gekre gen op het moment dat een aantal toeschouwers de zaal verliet. Het was toen net of ze wilden zeg gen: knap jij de rest nu zelf maar op maar daarna is het prachtig gegaan. Zelfs na de uitzending duwden ze me nog centen in de handen en ik geloof dat dit nog wel een tijdje zal doorgaan. Of zij het nog een keer zou doen? Mies behoefde niet lang na te denken: „Ik geloof, dat je dat niet moet doen. Dit kim je nooit meer overtreffen". TELEFONADE Omstreeks half een gistermiddag moest de spreektijd van de telefoni sche nieuwsdienst, die zoals bekend in de telefoondistricten Amsterdam en Groningen in samenwerking met PTT door het ANP verzorgd werd, CHAOS IN RAI Geheel vlekkeloos is de televisie uitzending, die de meeste belangstel ling trok niet verlopen. Dinsdagmid dag groeide de stroom van gulle ge vers zo snel aan, dat de oosthal over vol raakte en de organisatoren met de handen in het haar kwamen te zit ten. De eerste maal was het euvel vrij snel verholpin, maar daarna tussen half vijf en vijf uur, ontstond een chaos, die bijna een eind had ge maakt aan de uitzending. Op last van de politie ging de televisie zolang de ether uit tot de orde in de geim- proviseerde studio-morrend-was her steld. Dat duurde 25 minuten. Ook daarna is het in de oosthal niet zon der wringen gegaan. Velen moesten teleurgesteld naar huis terugkeren cmdat zij hun giften en goederen niet aan Mies Bouwman persoonlijk had den kunnen kwijtraken. In de rest van het RAI-gebouw en ook daarbui ten er stonden rijen van hon derden gevers moest men soms met harde hand optreden om door breking van het kordon, waarvoor de hulp van de politie en militairen was ingeroepen, te voorkomen. In allerijl werden toen provisori sche stortingsplaatsen ingericht, maar dat was niet naar de zin van de lief hebbers, die steeds weer probeerden tot de oosthal door te dringen. De hoofdzaak is echter dat het dorp voor ernstig lichamelijk gehandicap ten op een terrein bij de Johanna- Stichting te Arnhem werkelijkheid zal worden, nu op deze eerste volle dag al drie maal meer binnenkwam dan men nodig had geoordeeld om met de bouw te kunnen beginnen. Dank en bewondering voor de eens gezindheid van het Nederlandse volk zijn tijdens de finale door de bestuurs leden van de stichting en de minis ter voor maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, uitgesproken. De minister zei, dat nu is aangetoond dat wjj grote dingen kunnen vol brengen wanneer wij de handen in eenslaan voor een gemeenschappelijk doel. van 90 seconden worden terugge bracht tot 45 seconden. Dit in ver band met het grote aantal aanvra gen, welke vermoedelijk het gevolg waren van de belangstelling voor de vorderingen van de actie „Open het dorp". De minister van volkshuisvesting, mr. Van Aartsen, heeft in een tele foongesprek met Mies Bouwman toe gezegd, dat zijn departement alle medewerking zal verlenen aan de totstandkoming van het dorp, wan neer het benodigde bedrag bijeen is en de plannen gereed zijn gekomen. Dit antwoord van de minister ont lokte een langdurig applaus aan de tot in de nok gevulde oosthal van het RAI-gebouw. Het was er zo druk, dat Mies Bouwman via de televisie het Nederlandse volk moest verzoe ken nu niet meer naar de RAI-ge bouw te komen, omdat er eenvoudig geen mens meer bij kon. Om een uur gisteren was de offi cieuze stand van het ingezamelde bedrag f 7.686.989,04. TELEGRAM VAN KONINGIN Even na een uur gisterenmiddag las dokter Klapwijk het volgende te legram voor: „Van koninklijke fami lie, vol bewondering voor uw actie, is gift voor het dorp onderweg". Het telegram was getekend: Secretariaat hare majesteit de koningin. ELEKTRICITEIT De gevolgen van de actie „Open het dorp" zijn voor wat het hoofd stedelijk energiebedrijf betreft, in de volgende cijfers uit te drukken. Er is in de nacht van maandag op dins dag circa 125.000 tot 150.000 kwh meer gebruikt dan in vergelijkbare nachten. In de periode tussen 23.00 en 02.00 lag het verbruik 15 procent hoger dan in andere nachten. Tegen zes uur in de ochtend was het verbruik weer normaal. Ook de gaslevering in Amsterdam is de afgelopen nacht hoger geweest Dit is de taart, die de bakkerij- school van de B.N.S. in Voorhout voor Mies Bouwman heeft gebakken en die gisteren mèt een bedrag van 850,aan haar in de RAI voor de actie „Open het dorp" werd over handigd. dan normaal. Er is n.l. tien procent meer verbruikt dan in vergelijkbare nachten. DE FISCUS EN „HET DORP" Ingevolge een beslissing van de staatssecretaris van financiën wordt wegens giften aan de stichting „Het dorp", gevestigd te Arnhem, ten be hoeve van de bouw van een dorp voor blijvend invaliden geen schen kingsrecht gevorderd. Een aangifte voor het schenkingsrecht behoeft niet te worden gedaan. Voor goederen, welke onderne mers gratis leveren aan de stichting, behoeven zij geen omzetbelasting af te dragen. Teruggaaf van omzetbe lasting kan echter niet worden ver leend. Voorts zal loon, dat door overwerk is verkregen en voor hetzelfde doel „DORPSWEE" Terwijl de familie W. in Rotter dam maandagavond naar de TV zat te kijken in een benedenkamer van hun huis en wel naar het programma over „Ons dorp", sloegen inbrekers op de daarboven gelegen slaapka mer hun slag. Zij verdwenen met 'n geldkistje met ongeveer duizend gul den en wat waardepapieren. Kantfineren met van Ceta Bever Mies Bouwman met (van boven naar beneden) Toon Hermans, Max Tailleur en Wim Kan. BURGEMEESTER KOLFSCHOTEN IN KAMER: Bespreking van sanering „groene zoom" Een veelkleurige landkaart achter de zetels aan de regerings tafel was in de Tweede Kamer geplaatst, om de woorden te ver duidelijken, die werden gesproken over de voorgestelde herziening van de gemeentelijke indeling van het gebied van een aantal ge meenten in het oostelijk deel der provincie Zuid-Holland. Het gaat over een herindeling van het gebied van twintig gemeenten. Zeven gemeenten zullen worden opgeheven; één nieu we wordt gevormd. De herindeling is gewenst omdat de situatie onbevredigend is, terwijl het grensbeloop van de gemeenten Gouda, Oudewater en Woerden een gezonde ontwikkeling van deze gemeenten belemmert. Op te heffen zijn de gemeenten Barwoutswaarder, Hekendorp, Lange Ruige Weide, Papekop, Rietveld, Waarder en Zwammerdam. De nieuwe gemeente zal Driebruggen worden genoemd. Er zijn op het wetsontwerp drie amendementen ingediend. 1. De voorgestelde gemeente Drie bruggen wat groter te maken, op dat een krachtiger plattelandsge meente kan ontstaan. Hiertoe zou den het dorp Nieuwerbrug en ge deelten van Barwoutswaarder, Bodegraven en Rietveld bij Drie bruggen zijn te voegen, vindt dr. H. K. J. Beernink (CHU). 2. Het de gemeente Gouda mogelijk te maken de zgn. „Goudse Hout" te verwerkelijken, meent de heer J. H. Soheps (PvdA). 3. Te voorkomen, dat Gouda een bruggehoofd krijgt in het gebied oostelijk van de IJssel en noorde lijk van de weg Gouda-Stolwijk. Daartoe diende mr. W. J. Geert- sema (WD) een amendement in. Op de publieke tribune bleef geen plaats onbezet. De belangstellenden waren voor het overgrote deel af komstig uit Zwammerdam, dat een actie-comité in het leven heeft ge roepen met als enig doel: het behoud van de zelfstandigheid van Zwam merdam. Dreunende klap De heer J. H. Scheps (PvdA) zeide dat als men een herindeling van een groot gebied ter hand neemt er meer ruchtbaarheid bij komt, dan bij in cidentele gevallen. Zo zal in dit ge val een oude gemeente als Zwam merdam als een eeuwenoude eik met een dreunende klap ter aarde val len. „Wij moeten de moed hebben de gemeentelijke kaart van Nederland grondig te herzien. Dit ontwikke lingsproces valt niet tegen te hou den en mag niet tegengehouden wor den. Gouda ligt in een gebied van sterke bevolkingsgroei. Het zal in 't gebied, dat het erbij zal krijgen de stad harmonieus moeten uitbouwen. De heer Scheps besprak de nood zaak van receratie voor grotere ste den. Zijn amendement ter verwer kelijking van de Goudse Hout is zo, dat de gemeente Reeuwijk zo min mogelijk schade wordt toegebracht. Hij vond het voorstel van de minis ter in zijn geheel acceptabel. Onoverzichtelijk De burgemeester van Alkemade, de heer E. J. M. Kolfschoten (KVP) noemde het wetsontwerp bijna on overzichtelijk. Hij had daar bezwa ren tegen. Een dergelijke „mam- moet"-regeling kost bovendien veel te veel tijd aan voorbereiding. Hij vond het bepalen van de bestuurs kracht het afwegen van een com plex van samenspelende waarden en concludeerde dat in redelijkheid de actie om de zelfstandigheid van Zwammerdam te behouden nauwe lijks serieus is bedoeld. Een onwe zenlijker combinatie dan het Alphen- se stuk van Aarlanderveen met Zwammerdam achtte hij nauwelijks denkbaar. Wel vond de heer Kolf schoten, dat Zwammerdam de taak heeft de unieke, eigen sfeer te be waren en te verstevigen. Een onontkoombare, trieste conse quentie van de herindeling noemde mr. W. J. Geertsema (WD) de voor gestelde opheffing van de gemeente Zwammerdam. Hij onderschreef, dat gebiedsuitbreiding een noodzaak is geworden voor de gemeenten met 'n stedelijk karakter: Gouda, Woerden en Oudewater. Voor Gouda vond de heer Geertsema het wenselijk, re creatieve voorzieningen te kunnen treffen in de „Goudse Hout". De heer J. Smallenbroek (AR) meende, dat het onoverzichtelijke in het wetsontwerp was te vermijden. De grenswijziging tussen Bodegra ven, Zwammerdam n Alphen a. d. Rijn had afzonderlijk bekeken kun nen worden en dit had ook moeten geschieden, omdat voor de herinde ling van het gebied niet hetzelfde uitgangspunt geldt als voor 't ove rige gebied het geval is. Voorts had de heer Smallenbroek het idee, dat zijn fractie in een dwangpositie was gekomen. De opheffing van de ge meente Zwammerdam vond hij nog maar moeilijk te verteren. Afwijzing Met de opheffing van Zwammerdam kon ir. C. N. v. Dis (SGP) niet in stemmen. Namens zijn fractie ver klaarde hij niet mei de voorgestelde herindeling akkoord te kunnen gaan. Tegen kwart voor zes werd de ver gadering g schorst tot half acht, toen de minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxopeus, met de beantwoording van de op merkingen een begin maakte. Minister De minister van binnenlandse za ken, mr. E. H. Toxopeus, meende dat het voor de Randstad Holland van betekenis is dat er meer eenheid zou komen. Hij vond dat het geen ver keerde procedure was al deze wij- ONZE KEUKEN wint dagelijks aan BEKENDHEID. tgp'l KARREWIEL HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zsal voor Uw receptie-, zkken- en huwelijksdiner. (Advertentie). Belgische reacties op „Open het Dorp" Vooral de Nederlandstalige Belgi sche kranten vermelden vandaag on der grote koppen de resultaten van de actie „Open het dorp", die een „wereldrecord naastenliefde met ma rathon-programma" wordt genoemd. „Ondanks sceptisisme en zelfs te genstand is de actie van de Avro een onverhoopt succes geworden. Mies Bouwman en de Nederlandse TV hebben een wereldrecord gebro ken", aldus schrijft „De Standaard". „Maar wat belangrijker is, dat Ne derland aan de wereld heeft getoond, dat ook voor gebrekkigen het leven rijk is en de moeite waard geleefd te worden. Het is een boodschap die overal in de wereld met ontroering zal worden ontvangen. Misschien zelfs in Luik". Wet op premie kerkebouw aanvaard De Eerste Kamer heeft dinsdag middag met 52 tegen 7 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd tot rege ling van het verstrekken van 'n pre mie aan kerkgenootschappen voor de stichting van kerkgebouwen. De fracties van de VVD en de ARP waren verdeeld. Van de VVD stemden twee fractieleden voor en vijf tegen. Van de ARP stemde een fractielid tegen. De zevende tegen stem kwam van de CPN. zigingen in één wetsontwerp onder te brengen. Iedereen is het er over eens, dat deze herindeling moest gebeuren. Nu al deze wijzigingen in één ontwerp zyn ondergebracht kan iedereen de veranderingen van de grenzen overzien. Minister Toxopeus zeide dat zeer binnenkort mogelijk nog deze maand de procedure voor de grenswijzi ging tussen Zuid-Holland en Utrecht op gang zal komen. Opheffing van de gemeente Zwam merdam is onontkoombaar. Maar niets belet de bevolking ervan haar gemeenschapsleven te handhaven. Over de drie amendementen zeide de minister dat iedereen in kwesties zoals deze zijn keuze moet maken. Hij heeft dit ook naar beste weten gedaan'. Minister Toxopeus zeide be reid te zijn het amendement-Scheps over te nemen Hij ontwikkelde be zwaren tegen het amendement-Beer- nink. Aan het amendement-Geertse- ma had hij geen behoefte. Vanmiddig werd over amendemen ten en wetsontwerp gestemd.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9