MET VIJFTIG REGERINGSJAREN DIENDE KONINGIN WILHELMINA HET LAND LANGER DAN ENIG ANDER ORANJEVORST Moedige, bekwame en vrome vrouw, die de titel: „Moeder des Vaderlands" met ere droeg Geen directe invloed op richting regeringspolitiek WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 n Ook de laatste jaren „Eenzaam maarniet alleen" „Eenzaam maar niet alleen" woonde prinses Wilhelmina de laatste jaren op paleis 't Loo. In haar geloof, in de be zoeken van haar kinderen en kleinkin deren en zo nu en dan in schrijven of Bchilderen vond zij haar laatste vreug de. Steeds meer sinds zij afstand deed van de troon ten gunste van haar doch ter, Koningin Juliana, heeft zij zich aan het openbare leven onttrokken. Het was in die stille jaren dat zij het boek schreef „Eenzaam maar niet alleen"; meer dan een bundel herinneringen is dit werk een getuigenis van het diepe geloof in Christus van 'n sterke vrouw. H.K.H. prinses Wilhelmina heeft vijf tig jaar lang toegerust met grote gaven van hart en verstand ons volk bestuurd en het geleid door tijdperken van welvaart en door perioden van on gunst, immer daarbij gestuwd door de hoge opvatting, welke zij van haar ver heven taak had, in dienende liefde, zich bewust van de nauwe band, die er be staat tussen Nederland en Oranje. Vijftig jaren. Dat is langer dan een der vorsten uit het huis van Oranje het be wind over de Lage Landen bij de zee heeft gevoerd. Want: prins Willem I regeerde 12 jaar; Prins Maurits 40 ja ren; Prins Frederik Hendrik 22 jaren; Prins Willem II 3 jaren; Prins Willem m 30 jaren; Prins Willem IV 4 jaren; Prins Willem V 29 jaren; Koning Wil lem I 27 jaren; Koning Willem n 9 ja ren en Koning Willem III 41 jaren. Onderdak in t Loo voor ontheemden Bij de vreselijke ramp, die in februari 1953 ons land en in het bijzonder Zeeland trof, ging onze prinses reeds de vol gende dag naar de geteisterde plaatsen om d* slachtoffers met woorden van troost bij te staan. Zij bezocht per helikoptor haast niet bereikbare plaatsen en trotseerde, ondanks haar hoge leeftijd, het zeer slechte weer van die dagen om bij haar, door een natuurramp getroffen l.mdg enoten, in die moeilijke u^en aanwezig te zijn Ook be zocht zij de geëvacueerden, die in diverse plaatsen in ons land een liefderijk onderkomen had den gevonden. Prinses Wilhel mina gaf terstond opdracht een vleugel van het paleis 't Loo in gereedheid te brengen voor de door het water verdrevenen die daar een gastvrij onderdak hebben gevonden. Wilhelmina Helena Pauline Maria, Koningin der Nederlanden, werd ge boren op 31 augustus 1880 te 's-Gra- venhage, als enig kind van koning Willem III en koningin Emma (prin ses Adelheid Emma Wilhelmina The- resia van Waldeck - Pyrmont), hun huwelijk was op 7 januari 1879 ge sloten. Op 12 oktober 1880 hield koningin Emma de prinses ten doop in de Willemskerk te. 's-Gravenhage. Toen ln 1884 de enige op dat moment nog in leven zijnde halfbroer van Wil helmina, prins Alexander, overleed, werd zij troonopvolgster. Op 23 no vember 1890 overleed haar vader op Het Loo. Aangezien zij toen eerst tien jaar' oud was, kon zij nog niet voor de regeringsverantwoordelijkheid wor den geplaatst, zodat haar moeder, koningin Emma, met het regentschap werd belast, hetwelk duurde tot het ogenblik, waarop Wilhelmina de 18- jarige leeftijd zou hebben bereikt. Op 6 september 1898, toen zij 18 jaar was geworden, werd zij te Amster dam plechtig ingehuldigd. Huwelijk Op 7 februari 1901 trad koningin Wilhelmina te 's-Gravenhage in het huwelijk met hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, nadat zij op 16 oktober tevoren in een proclama tie aan het Nederlandse volk per soonlijk mededeling van haar verlo ving had gedaan. Het huwelijk werd plechtig voltrokken ten paleize door de minister van justitie mr. Cort van der Linden en bevestigd in de Grote kerk te 's-Gravenhage door de. hofprediker dr. Van der Flier. Uit dit huwelijk is op 30 april 1909 prinses Juliana thans koningin Juliana geboren, genoemd naar de stammoeder van het Huis Nassau. Op 5 juni d.a.v. heeft koningin Wil helmina haar dochter ten doop ge houden. Treffend is het, dat H.M. aanstonds toen zij zich tot haar volk had te richten, gewaagde van haar plichten, plichten, die haar gehele leven zou den vullen. Zij heeft daarvan ge tuigd. Zei zij niet, 35 jaar na haar inhuldiging, bij de huidebetoging in het Amsterdamse stadion: pogen mijn plicht te vervullen tegenover het vaderland is mij in donkere dagen meer dan ooit een voorrecht en bron van blijdschap waar ik mij gedragen weet door uw trouw en medeleven. Een blik in de geschiedenis van haar huis en van ons vaderland en we zien oprijzen de gestalte van die Willem van Oranje, die de eretitel van „vader des vaderlands" ver wierf. Wellicht de hoogste menselijke lof, die koningin Wilhelmina gebracht kon worden, is de titel, waarmede minister Treub haar vereerde, toen hij, zijn ervaringen van de vier oor logsjaren 1914-1918 te boek stellend, dit werk opdroeg aan haar, „die zich in moeilijke dagen heeft doen ken nen als een ware moeder des vader lands". Koningin Emma heeft haar taak als opvoedster wel op bijzonder geluk kige wijze vervuld en haar dochter een vrolijke jeugd bezorgd. Wilhelmina hield als alle kinderen veel van haar poppen. Op Het Loo had zij zelfs een heel poppenhuis, waarvan nog een deel intact is. Re gelmatig zorgde haar moeder voor prettige middagen met andere kin deren, waarbij spelletjes gedaan wer den. De jeugdige Francaise Made moiselle Liotard was aanvankelijk haar gouvernante, daarnaast was zij tevens een uitstekend speelmakkertje voor de jonge prinses. Later is zij vervangen door de Engelse miss Sax ton Winter. Reeds in haar jeugd kwam de liefde voor de natuur, voor bloemen cn planten en voor dieren tot uiting. De prinses had haar eigen paardje en haar eigen hond. En verder kip pen en duiven, die ze zelf gaarne verzorgde. Voorts ook geitjes. Zij genoot privé onderricht. Bij het middelbaar onderwijs had prof. dr. J. J. Salverda de Grave de algemene leading. Toen de prinses veertien jaar oud was, kwam het hoger onderwijs reeds aan de beurt, dat eveneens in privé-lessen gegeven werd. Naast prof. dr. J. J. Salverda de Grave wa ren daarmede belast prof. dr. C. M. Kan, prof. dr. F. J. L. Kramer en prof. dr. P. J. Blok. De leiding bij het bijbels onderricht hield koningin Emma zelf in handen en zij legde in haar dochter die steeds weer blij kende vroomheid en godsdienstzin. „De enige man op de troon" Toen zij haar studie voltooid had en koningin Wilhelmina de troon besteeg, werd zij aanstonds in beslag genomen door andere be zigheden. De staatszaken vorder den veel van haar tijd. Naar het voorbeeld van koningin Victoria van Engeland heeft zij zich onthouden van directe in vloed op de richting der rege ringspolitiek. Het is waarschijn lijk wel deze sterke karakter eigenschap, die zelfs op princi piële tegenstanders van het ko ningschap grote indruk heeft ge- Als koningin en prinses is Wilhelmina enige malen in Leiden geweest. Het laatste bij de onthulling van het door haar geschonken beeldje aan Leiden van de „duivenbode". Dit beeldje staat op het binnenplein van het stadhuis. Ook heeft zij vóór de laatste oorlog de tentoonstelling van Vee en Bodem bezocht. In de tijd, dat haar dochter prinses Juliana in Leiden stu deerde was Koningin Wilhelmina enige malen op be zoek in de Sleutelstad. Op bijgaande foto is koningin Wilhelmina gefotografeerd aan de ingang van de uni versiteit, samen met haar gemaal prins Hendrik, toen zij de erepromotie van haar dochter aan de Leidsc uni versiteit bijwoonde. De Koningin in gesprek met professor Huizinga. maakt en die haar bij het gehele Nederlandse volk en ook elders de hoogste achting deed verwer ven. Over haar regering zal slechts met lof en dankbaarheid gesproken kunnen worden. Dat koningin Wilhelmina reeds spoe dig was uitgegroeid tot een per soonlijkheid met een eigen oor deel kwanr vaak tot uiting. Slechts behoeft herinnerd te wor den aan de Boerenoorlog, die uitbrak in hetzelfde jaar, dat op het Huis Ten Bosch (18 mei - 29 juli 1899) de eerste vredesconferentie was gehou den. Het was in die periode, dat zij de kruiser „Gelderland" uitzond om Paul Krüger over te brengen, een daad, welke de jonge koningin een geweldige populariteit schonk en welke dr. Van Broekhuizen later zou doen zeggen, dat zij „de enige man op de troon" was. En toen vele jaren later Clemen- ceauin 1920 namens de geallieerden de uitlevering verzocht van ex-keizer Wilhelm H, die in ons land asyl had gekregen, gaf onze koningin een wei gerend antwoord, even fier als de daad van de jonge koningin Wilhel mina ten opzichte van „Oom Paul" was geweest. Welvaart De regering van koningin Wilhel mina is begonnen op ee. zeldzaam gelukkig ogenblik, met een verschiet van ongestoorde groei der welvaart, van tevoren niet gekende bloei van handel en nijverheid. Deze periode van welvaart en vrede werd als het ware afgesloten met de onafhanke lijkheidsfeesten in 1913 en de ope ning van het Vredespaleis in het zelfde jaar bij de tweede vredescon ferentie. Men droomde van wereld vrede, maar het rommelde op de Balkan en 1914 moest het begin van een wereldoorlog aanschouwen, een wereldbrand, die vier jaar zou blij ven woeden. MOEILIJKE BESLISSINGEN Ter bewaring van onze neutraliteit en ter bescherming van onze onaf hankelijkheid waren op 1 augustus 1914 de Nederlandse strijdkrachten gemobiliseerd. Het was in de eerste dagen van augustus, dat de troepen een défilé hielden voor de koningin. Toen de laatste afdeling was voor bijgetrokken, ging de koningin met de toen 5-jarige prinses aan de hand tot dicht bij de menigte belangstel lenden en riep spontaan: „Leve het vaderland". Daarop barstte een ova tie los zoals men maar zelden ge hoord zal hebben. Meermalen werd koningin Wilhelmina in de oorlogs jaren voor moeilijke beslissingen ge steld, waartoe de strijdende partijen, nu eens aan deze, dan weer aan gene zijde aanleiding gaven. Doch nimmer is de koningin ook maar een duim breed afgeweken van haar onwrik baar standpunt, dat Nederland onder opperbevelhebberschap van generaal C. J. Snijders door zijn le ger en vloot beschermd neutraal en dus buiten de feitelijke oorlog diende te blijven. Koningin Wilhel mina mocht tijdens deze eerste we reldoorlog het middelpunt der natio nale eenheid geacht worden. In die jaren heeft zij talloze bezoeken aan de troepen gebracht. DREIGING VAN OPSTAND Toen op 11 november 1918 de wa penstilstand was gekomen, dreigde in ons ldnd een ogenblik het gevaar van een opstand. In Duitsland was enkele dagen tevoren revolutie ont staan. De toenmalige leider der SDAP, mr. P. J. Troelstra, wiens ca paciteiten als staatsman ook door zijn tegenstanders overigens ten volle werden erkend, beging op 12 novem ber in het parlement zijn noodlottige „vergissing". In een daar uitgespro ken rede had hij o.a. gezegd, dat de regering niet meer op de strijdkrach ten kon vertrouwen. Later heeft Staatsiefoto van Koningin Wilhelmina uit de twintiger jaren. Gemaakt naar een schilderij van G. C. Vink. Troelstra erkend, dat hij zich in de machtsverhoudingen had vergist. In middels was echter uit alle delen van ons vaderland een krachtige aan drang gebleken om het bewijs te le veren hoezeer het Nederlandse volk in zijn verschillende geledingen, met leger en vloot vooraan, trouw was gebleven aan vorstin en vaderland. Op maandag 18 november 1918 kwam er een massale, indrukwekkende na tionale betoging op het Malieveld te 's-Gravenhage. Tienduizenden mili tairen en burgers waren hier sa mengestroomd om aan koningin Wil helmina hulde te betuigen en blijken van innige verknochtheid te geven als wel zelden in de geschiedenis van een volk zijn voorgekomen. Temidden van de enthousiaste me nigte stond daar de koningin, verge zeld door prins Hendrik en hun doch ter, in haar rijtuig om deze hulde in ontvangst te nemen. Op een zeker ogenblik was de geestdrift zo hoog gestegen, dat het volk de paarden van het koninklijke rijtuig spande om dit daarna zelf verder te rijden. Voor het koninklijk paleis heeft de koningin die dag de betogers toege sproken, hun dankend voor de on vergetelijke uren, die zij die middag had doorleefd en zij verzekerde, dat zij deze middag nooit zou vergeten. Twee dagen later heeft de koningin zich met een proclamatie gericht tot het volk. Daarin zeide zij o.a.: „Het is mijn verlangen de voorgenomen hervormingen door te zetten en aan te vullen met de snelheid, die past bij de polsslag van deze tijd. Reactie zij uitgesloten. Wij moeten vooruit. Het is mijn wil om steeds in nauwe aanraking te zijn met de volksgeest en om te regeren in overleg met de vertegenwoordigers van het gehele volk. Ik heb verstaan, dat gij mij daarin steunt en met liefde en ver trouwen tegemoet treedt. Met liefde en vertrouwen aanvaard ik die steun." Toen in 1938 het veertigjarig re geringsjubileum werd gevierd, wa ren er oorlogsgeruchten. Het zouden geen geruchten blijven. Het duurde niet lang of een nieuwe wereldoor log barstte los. Het was vernieling, leed en droefenis, dat het barbaarse optreden van het verdorven natio- naal-socialistische stelsel veroorzaak te. Herdenking op TV Het NTS-programma van heden avond ziet er thans als volgt uit: 19.30 Herdenkingstoespraak door de minister-president, dr. J. E. de Quay. 19.40 Het Hollands Strijkkwartet. 20.00 NTS-journaal binnenland. 20.10 Het Hollands Strijkkwartet. 20.20 „Moed, Beleid en Trouw", filmdocumentatie over het le ven van prinses Wilhelmina. 21.05 Gedichtenprogramma. 21.35 Tibot de Machula, cello. 21.50 Persoonlijke herinneringen. 22.15 NTS-journaal en weerover- zicht. 22.30 Slotwoord. Opname van de plechtige inhuldiging van Koningin Wilhelmina op haar 18-jarige leeftijd.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3