y Veegauto en tennissport middelpunt van belangstelling in Leiderdorpse raad Weerbericht WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 De raad van Leiderdorp had wederom de belangstelling van de jeugd. Ditmaal was het de 4e examenklas van de Chr. Uloschool die, onder lei ding van haar leraar, de vergadering bijwoonde. Niet alleen de jeugd echter was belangstellend, ook een groot aantal ouderen, geïnteresseerd in de tennissport, wensten het nieuws uit eerste hand te vernemen. Lang is echter hun geduld op de proef gesteld want van het dertig punten tellende agenda stond dit punt als 25e vermeld en eerst om middernacht wisten zij waar ze aan toe waren. Besloten werd, dat aan jongere tenslotte dat hy gezien de gevoelens inwoners die de kiesgerechtigde leef- van de raad. nog aan het voorstel te tijd bereiken het boekje „Burger- verbinden de suggestie van de heer schap en Burgerzin" zal worden uit- De Groot toch de Culturele Raad in gereikt. te schakelen om te trachten de bal- Ged. Staten hebben aan colleges letlessen in een andere vorm te be- van b. en w. meegedeeld dat, in ver- drijven. Over de hierna gevolgde band met de voorgenomen verho- stemming hebt u gisteren kunnen le ging van de burgemeesterssalarissen, zen. desgewenst ook de wethouderswed- Tenniswedstrijden op zondag den kunnen worden verhoogd. De burgemeester heeft hiervan een voor- Werd tot nog toe alleen op zon- stel gemaakt hetgeen door de raad dag tennis gespeeld in onderling ver- z.h.st. werd aanvaard. band, door de beslissing van de raad zullen er in de toekomst ook compe- Aanschaf veegauto titiewedstrijden mogen worden ge speeld. Niet zo vlot ging het met de aan- Voor dit besluit gevallen was, is schaf van een veegauto. er nog wel het een en ander gezegd. „Nu heeft men er misschien De heren Los (A.R.) en de heer Van wel wat aan maar, als straks de der Sluis (C.H.) merkten op dat het gemeente die snel groeit, wat moe- de taak is van de overheid de zon- ten wij dan met zo'n kleine veeg- dangsrust zoveel mogelijk te bevor- auto doen?" Hij vindt het voorde- deren. De heer Boot (A.R.), en lid liger meteen maar een grotere aan van De Munnik, zei dat, hoewel hij te schaffen die veel praktischer zal overtuigd is dat het voor de vereni- werken ook. De heer Tieken blijkt ging nodig is in competitieverband over een aantal gegevens te beschik- te spelen, bij hem het principe voor ken over de veegauto, hem verstrekt gaat en daarom tegen het voorstel is. door het economisch instituut, die De heer Andrik (PvdA) is van hem, wat betreft deze veegauto, niet mening dat van verstoring van de bepaald enthousiast maken. Boven- zondagsrust geen sprake is en vindt dien bestreed hij de doelmatigheid het niet democratisch, dat een min- en het rendement in verband met derheid zijn mening wil opleggen de vele geparkeerde auto's die eerst aan een meerderheid. Ook de heren moeten zijn verdwenen voor met Kleiss en Evers (KVP) bepleitten vegen kan worden begonnen. openstelling waarbij de laatste vroeg Ook de heer Andrik is deze mening een modus te vinden, bijv. door het toegedaan en voelt meer voor een uur van de wedstrijd vast te stellen middenklasse. De heer Kleiss wil en op die uren de baan open te stel- kontakt met een ander fabrikaat len indien de competitie zulks toe waarmee in Leiderdorp is gedemon- laat. De voorzitter antwoordde dat streerd. In verband met reiniging b. en w. hebben gemeend, dat ten- van de straten vraagt mej. M. v.d. nis de zondagsrust niet verstoort. Voort of het geen aanbeveling ver- Zoals wij reeds meldden werd dit dient op enkele plaatsen en bij de punt z.h.s. aangenomen, zij het met banken een papierbak te plaatsen, aantekening van twee tegenstem- hetgeen de voorzitter toezegt. De mers, de heren Los en Van der Sluis, heer Boot vreest dat als dit voorstel Bij het aanbieden der begroting niet wordt aangenomen het weer 'n voelde de voorzitter zich gedwongen hele tijd duurt voor men weer iets zijn erkentelijkheid uit te spreken over een veegauto hoort. tot degenen die aan de opstelling Wethouder Meerburg is overtuigd, van de begroting hebben gewerkt, dat de machine zal voldoen. Tot commissie ad hoe voor het na- De voorzitter antwoordde dat men zien der begroting werden gekozen op een bepaald moment voor een be- de heren Lolling, Los en Tieken. paalde noodwendigheid komt te staan. Dan moet er een begin zjjn. Aanbesteding 18 woningwet- Hij is het m hoofdzaak met de be- woningen zwaren eens maar er moet wat ge daan worden. Na het voor en tegen £>e jjeer Andrik betreurt het, dat de te hebben gehoord vindt hy het openbare aanbesteding geen bevre- voor het meest urgent. Hoe de stem- digend resultaat heeft opgeleverd, ming tenslotte verliep is reeds ver- Gezien de tijdnood zal hij met het j r, voorstel meegaan. Op een vraag van De begroting van de Zwem- en de heer Van der Sluis of deze wo- Polovereniging „De Does w^rd ningen, indien de raad niet met het goedgekeurd met die restriktie dat voorstel van de voorzitter akkoord de raad deze begroting in zijn geheel gaat, voor de gemeente verloren goedkeurt en afziet van bezwaren dat deze kans inderdaad zeer groot ten aanzien van een bepaalde post. gaan, antwoordde de heer Meerburg Deze goedkeung houdt dus in dat de is. Er is geen alternatief, aldus de abonnementsgelden voor personen heer Meerburg, en dus moet er on- !?«n^en leeftijd van 16. jaar met derhands worden aanbesteed. Bij de 0,50 worden verhoogd. Wel waren behandeling van de comptabiliteits- er enkelen die bezwaar hadden te- besluiten is de heer Kleiss het niet gen deze zwaardere belasting van de eens met het aanstellen van een ingezetenen en wilden de prijs van ambtenaar ten behoeve van het de losse kaartjes verhogen. Hiermee bouwrijpmaken van het uitbreidings- moet echter rekening worden ge- plan zijllaan en Meyepolder. Hoe- houden met evt. zwembaden in de ^el de voorzitter uitlegt hoe om- omtrek. vangrijk het werk is, is de heer Kleiss niet overtuigd en vraagt aan- Ballet op zolder tekening te hebben tegengestemd. Het voorstel tot verhuur van de zolder der openbare lagere school Rondvraag heeft heel wat tijd gekost. De ge vraagde huur vond men te hoog. Op een vraag van de heer Tieken Waarom deze kwestie niet in de antwoordde de voorzitter dat los- Culturele Raad van Leiderdorp ge- lopende honden en katten worden bracht, vroeg mej. Van der Voort, gevangen en in hokken opgesloten. De heer Lolling was aan het reke- De heer De Groot voelt veel voor nen gegaan en vond dat mevrouw de historie van Leiderdorp en zou Jacobs er maar weinig van over- die graag zien vastgelegd in een hield. Hij stelde voor de huur te hal- boekwerk. De voorzitter voelde hier veren. De heer Andrik juicht het eveneens voor en zei dat verdwij- ballet toe, omdat de kinderen in de nende en oude situaties worden vast- gemeente toch al zo weinig lichame- gelegd op de foto. Hij zou echter lijke opvoeding krijgen. Maar waar- liever zien dat dit door een particu- om is dit een onderneming en geen lier geschiedde. Of dit echter een stichting, of het ballet onderge- taak van de overheid is of niet liet bracht in de muziekschool? Later bleek de voorzitter in het midden. De heer dat op de muziekschool geen gele- De Groot dankte b. en w. voor hun genheid was. De heren Los, Meer- voorstel voor de verruiming van de burg en Van der Sluis zien deze sport op zondag die een uitbreiding zaak meer als een commercie en is van de recreatie voor de bevol- staan achter het voorstel van b. en king. De heer Boot vroeg aandacht w. Nadat voor- en tegenstanders her- voor het terrein achter Voordorp, haaldelijk hun standpunt hebben te dat gevaar oplevert voor de kinde- kennen gegeven zegt de voorzitter ren van de kleuterschool omdat dit maakt over de grond in de Zyliaan van de outhanasie, lezing. 23.55 en Meyepolder. Hij wil die zo gauw 24.00 Nieuws, mogelijk verkocht zien. De voorzit ter antwoordde echter, dat de bouw- HILVERSUM II, 208 M rijpe grond geheel is uitgegeven zo dat de zorg van de heer Kleiss on- 7 00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 gegrond is. Wel zal zo snel mogelijk AVRO. getracht worden nieuwe bouwrijpe innv grond te verkrijgen en daarvoor zal AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend terrein vol ligt met afval en kapotte binnenkort begonnen worden met gymnast».k. 7.20 Lichte grammofoon- flessen. Tenslotte verklaarde de hr. het gedeelte aan de Berkenkade. Dagopening. Kleiss dat hij zich zeer bezorgd AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma- overzicht: Aansluitend: Lichte gram mofoon muziek. 9.i> Gymnastiek voor In het Juliana-ziekenhuis te Apel- de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 doorn is gisteren op 81-jarige leef- Kamermuziek (gr.). 9.40 Morgenwij- tijd overleden de heer T. P. van der ding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). Berg uit Apeldoorn. Op 14 novem- 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huis- ber jl. werd hij ernstig gewond, toen houdelijke zaken, praatje. 11.15 Lich- hy by het oversteken door een mo- te orkestmuziek (gr.) 11.45 Levens tor werd aangereden. kunst (gr.) 12.00 Dansorkest en zang solisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. Op de Gooiseweg te Amsterdam iand- en tuinbouw. 12.300 Licht en- ïs gisterochtend de 70-jarige straten- semble. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede- maker J. Prins, toen hij met zijn lingen, eventueel actueel of grammo- fiets achter een voor het verkeer op foonmuziek. 13.25 Beursberichten, deze voorrangsweg wachtende bus 13.30 Licht ensemble en zangsolisten, langs overstak, aangereden door een 14.00 Piano-recital: moderne muziek, personenauto uit Baarn. De man was 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte op slag dood. grammofoonmuziek. 15.30 Voordracht. 15.50 Moderne kamermuziek. 16.20 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pianospel. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken breif. 18.40 Lichte orkestmuziek. 19.00 Actie: Open het dorp. 19.30 Carrousel: programma dat alle kanten opgaat. 20.00 Nieuws. 20.05 Brabants orkest en solist: Popu- 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. iajre klassieke muziek. 21.00 De 14.00—24.00 NCRV. leeuw van Vlaanderen, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Klassiek or- Sportactualiteiten. 23.10 Nieuwe gelconcert (gr.). 7.30 Voor de jeugd, grammofoonplaten. 23.5524.00 uur 7.45 Morgengebed en overweging. Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NC RV: 10.00 NCRV-lied. 10.03 Klassiek orgelconcert (gr.). 10.15 Morgen dienst. KRO Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 10.45 Geestelijk lied (gr.). ro™ 1 11.00 Voor de zieken. 11.45 Concihe- NTS TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 19.30 Een derde film uit de BBC-serie Look. 19.50 Vaticanum II. nieuws rond het tweede Vaticaar 00 Journaal. 20. Geestelijke liederen. 12.00 Middagklok Cyran° de Ber«erac- heldenkomedie. noodklok. 12.04 Lichte grammo- HANDSCHOENEN uitsluitend met zuiver wollen tricot voering Nappa 9.95 Pebble-grain I3.90 Lammy-vacht I5.90 Peek&Cloppenburg foonmuziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.38 Lichte grammofoon muziek. 12.45 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Paris et ses vedettes (opn.). 13.40 Wissewassen.licht programma. NCRV: 14.00 Promenade orkest en soliste. 14.40 Klassieke grammofoonmuziek. 15.40 Koorzang. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Vocaal ensemble: geestelijke liederen. 16.40 4e Internationaal Beiaardconcours Hilversum 1962. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Carmina: instrumentale be werkingen van liederen en dansen uit heden en verleden. 18.05 Lichte grammofoonmuziek. 18.15 Sportru- briek. 18.30 Licht instrumentaal kwintet. 18.50 Sociaal perspektief, le zing. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Geestelyke liederen. 18.30 Ra diokrant. 19.50 Politieke uitzending: Anti-Revolutionaire Partij. 20.00 Wy poetsen de plaat. 20.20 Recht zo die gaa£ hoorspel. 20.50 Samen uit, sa men thuis, gevarieerd programma. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws. 23.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- Advertentie) bespreking. 23.00 Platennieuws. 23.40 PUIST „Of had je gedacht, dat ik wéér Het Luikse proces en het vraagstuk je verjaardag vergeten was?" (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LATER MEER WIND Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Van avond en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, in het Waddengebied later toene mend lot vrij krachtig. Het weer 111 Europa HELSINKI zwaar bew. 5 1 STOCKHOLM licht bew. 5 0 OSLO onbewolkt —3 —6 KOPENHAGEN zwaar bew. 7 2 LONDEN geheel bew. 7 5 AMSTERDAM motregen 8 5 LUXEMBURG regen 2 0 PARIJS geheel bew. 4 1 BORDEAUX licht bew. 10 1 GRENOBLE geheel bew. 5 1 NICE geheel bew. 14 9 FRANKFORT motregen 3 2 MüNCHEN mist 1 —4 ZURICH sneeuw 2 0 GENèVE sneeuw 3 1 ROME geheel bew. 13 4 AJACCIO zwaar bew. 12 7 MADRID licht bew. 12 1 MALLORCA motregen 13 10 PAUZE DEZELFDE GOD! „Mijn aanschijn kunt ge niet aan schouwen, want geen mens kan Mij zien en in leven blijven" sprak God tot Mozes op de berg Sinaï. Storm en onweer en bevingen woed den rond de in nevel gehulde rotsen. Mozes was eenzaam naar die wil dernis omhoog-ontboden. En Mozes bad: „Laat mij uw glorie aanschou wen." Hij heeft God niet gezien. Geen levend mens kan God zien. Maar God is aan hem voorbijgegaan. De storm verlamde tot een benau wende leegte en in die stilte ging als een zachte bries de schaduw van God aan Mozes voorbij. Toen Mozes weer onder zijn volk kwam, hing er een schittering rond zijn gezicht, om dat hij met God gesproken had. Deze God van Mozes is ook ónze God, tot Wie wij, in onze medemens Christus, mogen zeggen: onze Vader. Maar neigen wij er niet toe te ver geten, dat onze Vaderook de God van de Sinaï is? PUZZEL Hor. 1. opstand, 7. dam langs een water, 8. water in Friesland, 10. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 12. doorweekt; 14. titel (afk.), 15. wol vlokje, 17. biljartstok, 18. stuk bouw land, 19. kippenloop, 21. gewicht, 23. voorzetsel, 24. lichaamsdeel, 26. orient expresse (afk.), 27. inhoudsmaat (afk.), 28. telwoord, 30. hangt in de gang. Vert. 2. maanstand, 3. familienaam, 4. Europeaan, 5. voorzetsel, 6. vogel, 9. stad in België, 11. muzieknoot, 13. wynmaat, 14. lidwoord, 16. bosgod, 17. radio omroep ver. (afk.), 20. voeg woord, 22. ontkenning (Eng.), 24. bergweide, 25. dof, 27. afkorting van diona, 29. soort onderwijs (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 507Hor. 1. hals, 3. smet, 5. aat, 7. engel, 9. dog, 11. arend, 13. pat, 15. ego, 16. maart, 18. elk, 20. laars, 22. ami, 23. neen, 24. soes. Vert. 1. hond, 2. San, 3. stère, 4. tand, 6. aga, 7 egaal, 8. leges, 10. opa, 12. nol, 14. traan, 16. maan, 17. tam, 19. klos, 21. ris. DE VERDREVENE door Louis de Bourbon 45) Een ogenblik van diepe, uitzicht loze wanhoop o, het duiveltje ken de zo goed de wankelfoedigheid van deze jeugd, tussen twee oorlogen ge boren, jonge vogels, hongerig naar horizon, die zich olptseling gevangen zien binnen het traliewerk van oor log en misère, dat de ouderen rond hen hebben opgetrokken het dui veltje wachtte. Eén ogenblik van overgave, één fractie van een secon de, één flitsende gedachte stum- perd zonder wilskracht wedden, dat de slagpin ketst! denk eens aan de eeuwige zaligheid! wat zal het leven je ooit nog kunnen bieden? kom, toon dat je moed hebt) Op zo'n ogenblik van zwak te wachtte het duiveltje, in uiterste spanning. Dan vormde zich voor Karls geslo ten ogen een beeld, het beeld van een jonge vrouw. De blik van haar ogen was warm van troost en vertrouwen. De grote, blauwe, stralende ogen in het kleine, bleke, gelaat. Ze huiverde in haar dunne nachtkleedje, maar haar stem en haar woorden waren kalm en zeker en vol verlangen, hem gerust te stellen. Ze zei: ik ben altijd by je, altijd en overal, ook als we mekaar eens een poosje niet mochten zien. Voor zichzelf vroeg ze geen troost - geer zekerheid. Zij moest een liefde bezitten, die zich staande kon houden uit eigen kracht. Hij hoorde voetstappen, die snel naderden, aan de andere zijde van het heuveltje. Hy luisterde. Iemand, die hard liep. Harder nog dan hij ver moedde, want hij had de tijd niet meer, het pistool te verbeign voor de gedaante op de top van de helling verscheen. Hij hoorde een gil, hij hoorde zijn naam en een seconde la ter lag Charlotte aan zijn borst. Charlotte van Buren. Een arm om zijn hals met de andere hand om klemde zij de pols van zijn hand, waaruit het pistool stak, als een be lachelijk, nutteloos ding, nu'. In Gods naam, Karl Karl. O, wat ben ik blij, dat je nog leeft. Ik was op het nippertje. Op het nipper tje was ik, Karl, weet je dat? Maar nu is het afgelopen, nu neem ik de teugels in handen, je gaat mee naar Bazel, het hotel hier is al betaald en vader zal met je spreken. XVI. DE WEG TERUG. Het was de vader van Charlotte, die Karls dilemma had opgelost. In ma teriële zin althans. Hij had zich, van de eerste kennismaking af, aange trokken gevoeld tot de jonge baron, zoals hy Karl in gedachten en soms, lachenderwij ze tegenover Charlotte, als zij alleen waren noemde. Hy wist niet waarom en hy zou er ook geen gulden voor over hebben gehad, om het te weten. Mynheer van Buren vroeg nooit naar de oorzaak van din gen, die evident waren. Daarom ook had hij zich uit de zaken teruggetrok ken. Het was de grote, gevaarlijke ziekte van deze tyd, dat iedereen bij alles vroeg: waarom? Had r.yn grootvader de oprichter van het bedryf gevraagd, waarom hij vruchten kocht, bewerkte en in bewerkte toestand weer verkocht? Waarom? Wel, omdat de inkoopprijs plus arbeidsloon voor 't bewerken en verpakken, plus transport, en assu- rantiekosten, lager waren dan de op brengst by verkoop van het bewerk te product. Dat was een rekensomme tje, zoals je ze in de tweede klas van de lagere school kreeg. Tel op aan deze kant, tel op aan de andere kant, trek af die twee 't verschil is winst. Daar kwam geen waarom aan te pas. Dat was zo, afgelopen. Dat, in de loop der jaren, de posten aan beide zijden van de optelsom talrijker en een, beetje ingewikkelder werden, deed aan het beginsel, dat het uit eindelijk ging om het verschil van de som ter ene en de som ter andere zijde, niets af. Menselijke arbeid werd vervangen door machines, papie ren zakken of kartonnen tuiten ruim den plaats in voor blik. Ze hadden de productie opgevoerd, de verscheiden heid der eindproducten uitgebreid. Behalve jam en geconfyte vruchten ook limonades en stroop en korte lings was men begonnen met wijn. Dat behoorde tot zaken die vielen bin nen het bevattingsvermogen van ieder normaal zakenman. Maar toen waren de heren van het waarom de Vabuja (Van Buren's Jamfabrieken) binnengeslopen. Ja, binnengeslopen, als dieven in de nacht. Het was vooral die jonge commissaris geweest, door een groep zogenaamd vooruit strevende aandeelhouders gesteund, een doctorandus in de economie, die de waanzin van het waarom had in gevoerd. Waarom liep in een bepaalde pe riode de productie terug? Waarom werkten de arbeiders 's morgens soulier dan 's middags. Waarom deed die machine het beter dan een an dere? Welke kleuren op de muren der fabrieksruimten bevorderde het meest de arbeidsvaardigheid? Stimuleerde muziek, tijdens het werk, de produc tiviteit? En waarom? En welke mu ziek? En waarom die muziek? Nee, mijnheer Van Buren, myn heer Adriaan werd hy genoemd, had zich uit de dagelijkse leiding van het bedryf teruggetroken. Hy was de oudste uit een gezin van vier kinde ren, twee jongens, twee meisjes. Hij had zijn directeurschap overgedra gen aan mijnheer Leo, zyn broer, hy had meer dan de helft van alle aan delen, en dus het laatste woord, voor zich behouden en een commissarisze tel gereserveerd. Ze mochten nu voor zyn part, zoveel waarom vragen als ze wilden, zodra de winst terug liep of het jaarverslag zwakke posten ging vertonen, zou hij persoonlijk in grijpen en de waaromvragers op straat zetten. Zolang het goed ging, liet hy de zaak aan Leo over, die moest dan maar me? de moderne tijd meeroeien. Hij Adriaan, leefde sinds de dood van zyn vrouw, nu ruim acht jaar geleden, enkel nog voor het geluk van zyn dochter en voor zijn weinige liefhebberijen. Het aandelen bezit plus tantième van de Vabuja alleen al garandeerde hem een inko men van meer dan ƒ60.000 'sjaars, terwijl hij daarnaast, uit erfenissen en eigen reserves, een flinke porte feuille had opgebouwd, die hem nog maals rond 80 mille opbracht. Hy vond die Karl Schwengler een vriendeiyke, beleefde jongen, die hu mor verstond, die er kloek en aardig uitzag, die iets voornaams, iets adel lijks had in uiterlijk en manieren en die bovendien over een stel hersens scheen te beschikken, waar je ook als oudere man respect voor kon hebben. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2