S)e CöicbeSouAo/nt Prinses Wilhelmina hedennacht vredig ontslapen MEER DAN TWAALF MILJOEN GULDEN VOOR „OPEN HET DORP" En nog is de stroom niet uitgevloeid WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.791 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Hedennacht is Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina in haar slaap overleden. In de laatste weken waren bij haar verschijnselen opgetreden van een hartaandoening, welke, vooral gezien de hoge leeftijd van Hare Konink lijke Hoogheid, als zeer ernstig moesten worden beschouwd. Ondanks de lichte verbetering nam de ziekte gisteren een ongunstige wending. De geleidelijke achteruitgang van de reeds slechte algemene toestand werd daardoor versneld. De dood trad te 00.59 uur vredig in. In verband met de zorgelijke toestand van H.K.H. Prinses Wil helmina vertoefde H.M. de Koningin voor zover haar verplichtin gen dit toelieten op paleis Het Loo, waar zij ook hedennacht ver bleef. Z.K.H. de Prins was met de prinsessen Margriet en Marijke vanmorgen naar het Loo vertrokken. Prinses Beatrix is telegra fisch op de hoogte gesteld van het overlijden van haar groot moeder. Zij breekt haar reis af om naar Nederland terug te keren. Prinses Irene is in de loop van de dag uit Engeland in Nederland teruggekeerd. Zij bracht enkele dagen geleden nog een bezoek aan haar grootmoeder, waarna zij naar Engeland terugkeerde. Zij verbleef daar bij haar tante prinses Alice, de gravin van Athlone. De Hoge Raad is vanmorgen in verband met het overlijden van Prinses Wilhelmina bijeengekomen. De registers van rouwbeklag liggen ter tekening gereed in het paleis Huis ten Bosch te Den Haag op donderdag 29 en vrijdag 30 november van 9.00 tot 17.00 uur. Voor de leden van het corps diplomatique liggen de registers ter tekening gereed in het paleis Lange Voorhout, eveneens op donderdag 29 en vrijdag 30 november van 9.00 tot 17.00 uur. Men heeft wel eens gezegd: ons volk heeft Koningin Wilhelmina nooit aarzelend of zwak of verslagen ge zien. Ongetwijfeld was het geheim hiervan de wijze waarop zij Gods leiding aanvaardde in haar eigen leven en in het leven van haar volk Op haar hoge post stond zij eenzaam, maar niet alleen. Teruggekeerd in het vaderland, na vijf jaar ballingschap, heeft zij het wijs geacht enkele jaren later af stand van de troon te doen en de regeringstaak op jongere schouders te doen oveigaan. Zij deed dit op haar eigen wijze, overtuigd van de juistheid van haar beslissing. Op de achtergrond Wij zijn dankbaar, dat de prinses nog zovele jaren in ons midden is ge weest, tot op hoge leeftijd krachtig en helder van geest, vol belangstel ling voor ons volk en zijn problemen en belangen, ook die van de jeugd. Vele malen heeft zij de jongeren op Het Loo nog om zich heen verzameld. Haar belangstelling voor internatio nale en nationale problemen bleef onverzwakt. Toch hield zij zich in deze jaren steeds op de achtergrond. Nog eenmaal treedt zij thans op de voorgrond. Bij dit afscheid is zij weer wat zij voor velen van ons zo lang geweest is: Koningin Wilhel mina. Voor staatslieden en politici, die Koningin Wilhelmina in haar werk als staatshoofd van meer nabij heb ben kunnen gadeslaan, zal haar staatsmanswijsheid, haar onverzette lijke wil, haar vastheid van karakter en haar scherpe verstand in herin- In tegenspoed grootheid betoond Radio-rede van minister-president De minister-president, dr. J. E. de Quay, heeft hedenochtend voor de Nederlandse radio de volgende rede uitgesproken: Luisteraars, In dit uur van nationale rouw richt ik mij namens u allen tot onze Ko ningin en haar gezin om te zeggen hoe innig wij medeleven met het verlies van Prinses Wilhelmina, die vele jaren onze Koningin was. Op een ogenblik als dit gevoelen wij hoe woorden tekort schieten. Wij hebben er eigenlijk behoefte aan stil te zijn, niet te spreken, doch enkele ogenblikken te leven in de herinne ring aan een grote vrouw, die van ons is heengegaan. Een zegen Het is naar mijn mening een zegen voor ons koninkrijk geweest, dat in de onrustige periode van de eerste helft van deze eeuw Koningin Wil helmina als constitutioneel vorstin heeft geregeerd. Ik ben ervan over tuigd, dat haar wijsheid en vooral haar juiste inzicht in taak en plicht van een constitutioneel vorstin heb ben bewerkt, dat ons vorstenhuis tot op deze dag geliefd en geëerd is in het gehele koninkrijk. Haar ouders hebben tot de staat kundige vorming van Koningin Wil helmina veel bijgedragen. Koningin Emma .ond als regentes, geleid door een opmerkelijke intuïtie, de juiste wegen in die periode van het parle mentaire stelsel. Op zorgvuldige wij ze heeft zij Koningin Wilhelmina op haar taak voorbereid. Maar Konin gin Wilhelmina zou nooit 'n groot vorstin geworden zijn, indien zij niet de kostelijke gaven van verstand en hart had bezeten, die zij steeds in dienst heeft gesteld van haar volk. Vooral in tijden van tegenspoed heeft zij haar grootheid getoond. In de tweede wereldoorlog bleef zij staan als een rots in de branding, een bezielend symbool van onze vrij heid. Hoedster van hoge waarden Zij was de hoedster van een grote schat van hoge geestelijke waarden: vrijheid, gerechtigheid, naastenlief de en eerbied voor de waarde en waardigheid van de mens. Deze waarden waren voor haar de inzet van de strijd en van het ver zet. Zij kregen nog diepere beteke nis door haar Godsvertrouwen, dat haar ook droeg in de jaren van be proeving, toen het vaderland door de vijand was overspoeld en de strijd voor de vrijheid schier hopeloos scheen. KONINKLIJKE DODE A's koningin heeft prinses Wil- helmina zich teruggetrokken. Nu zij overleden is, keert zij als ko ningin in de geschiedenis van het Ne derlandse gemenebest terug. Als ko ningin „bij de gratie Gods" De omschrijving „bij de gratie Gods" heeft bij koningin Wilhelmina, behalve een monarchale betekenis, een diepere zin gehad. Haar openbaar leven als toegewijde vorstin en haar persoonlijk leven als vrome christin heeft zij welbewust gesteld onder „de gratie Gods". Zij leefde uit het geloof, overge geven aan haar taak als koningin, voorbeeld en voorgangster te zijn van het gehele volk. Populariteit heeft koningin Wilhel mina niet nagestreefd. Haar levenslijn is één rechte lijn geweest: plicht vóór alles. Zij heeft het koningschap der Ne derlanden tot een majesteitelijke hoogte verheven, in wezen even aan zienlijk als een absolute monarchie. Toen zij meende, dat het haar plicht was, de troon te verlaten, heeft zij dat heengaan uit de openbaarheid en hoeveel mensen kunnen dat zon der morren opbrengen? vrijwillig op zich genomen en met harde zelf tucht volbracht. Nu zij gestorven is, behoeven wij geen rekening meer te houden met haar wens weer „prinses" te zijn. Zij is en zij was en zij zal altijd voor het Nederlandse volk zijn: Ko ningin Wilhelmina. Leve Koningin Wilhelmina in eeuwigheid „bij de gratie Gods"! nering blijven. In ons volk leeft Ko ningin en Prinses Wilhelmina als 'n moeder verder. Moederlijke zorg dreef haar naar de meest bedreigde plaatsen en deed haar het juiste woord spreken om te troosten in smart. Als er één beeld van Konin gin Wilhelmina in ons geheugen ge grift staat, dan is het wel 't beeld van de Moeder des Vaderlands. Onze „Moeder des Vaderlands" ruste in vrede. Prinses Beatrix komt terug Prinses Beatrix zal morgen, don derdag, naar Nederland terugkeren om de begrafenis van prinses Wilhel mina bij te wonen. Dit is woensdag medegedeeld door een woordvoerder van het Neder landse consulaat - generaal in Hong kong. Begrafenis volgende week IN WITTE ROUW Naar wij vernemen is de bekend making van de datum van de begra fenis van HKH Prinses Wilhelmina niet voor morgen te verwachten. Aangenomen wordt, diat de bijzetting in de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft niet eerder dan over een week zal plaats hebben. Verwacht kan worden, dat het een witte begrafenis zal worden. Zoals bekend, heeft Prinses Wil helmina reeds in haar boek „Een zaam maar niet alleen" medegedeeld, dat zij evenals Prins Hendrik in 1934 in het wit begraven wilde worden. De prinses schreef in haar boek: „Mijn man en ik hadden reeds lang voor zijn heengaan herhaaldelijk sa men gesproken over de betekenis van het sterven en over het daaropvol gende eeuwige leven. Wij hadden beiden de geloofszekerheid, dat de dood de ingang tot het leven is en elkaar daarom beloofd, dat onze be grafenis geheel in het wit zou ge schieden". Prinses Wilhelmina heeft geduren de de periode van hofrouw, die na het overleden van Prins Hendrik werd afgekondigd, zich in het wit in het openbaar vertoond. tende Wim Kan geducht bij tot het slot resultaat. Dat zou echter nooit zijn bereikt zonder de vijf en een half miljoen gulden, die door de „lucifersdoosjes actie" op de eerste avond waren bij eengebracht. Voorts kwamen tal van toezeggingen binnen voor het leve ren van goederen of prestaties, die een zeer hoge tegenwaarde hebben. (Zie vervolg pag. 10) De ruim 23 uur durende televisie- en radio-marathon, waarmee de aktie „Open het Dorp" van maandag- tot dinsdagavond is be gonnen, heeft meer dan 12 miljoen gulden opgeleverd en dit be drag zal de komende dagen ongetwijfeld nog stijgen want aan het eind van de uitzending waren nog lang niet alle binnengekomen bedragen verwerkt- Er stonden buiten het RAI-gebouw nog hon derden milde gevers te wachten om alsnog hun bijdrage te kunnen storten. Bovendien zullen op zo kort mogelijke termijn één of meer zgn. Amerikaanse verkopingen worden gehouden van een groot deel van de geschonken goederen, variërend van opgezette schildpad den en kleine krokodillen tot auto's en landbouwtraktoren, waar door het eindtotaal van de start van de aktie, die overigens tot eind maart 1963 wordt voortgezet, een nog veel gunstiger beeld zal geven van de grote offerzin van het Nederlandse volk- NA 23 UUR: TRANEN VAN MIES BOUWMAN Na de eerste oproep, die maandagavond om half negen via radio- en televisie de ether inging, hebben jong en oud, arm en rijk naar vermogen in de beurs getast om de eerste bouwstenen voor het dorp bijeen te brengen. Het werden vele bouwstenen, voor een groot deel dank zij gastvrouwe Mies Bouwman, die de volle 23 uur in de weer was met het aankondigen van honderden Nederlandse artiesten op het gebied van de grote en kleine K en 't op charmante wijze in ontvangst nemen van de giften. Haar belangrijke rol bij het totstandkomen van dit onverwachte succes heeft niemand tijdens en aan het slot van de uitzending verdoezeld. De verheugde stichtingsbestuurderen huldigden Mies Bouwman in de finale van Teraton (samentrekking van Televisie-Radio marathon) en de duizenden toeschouwers, die in de tot televisie studio omgetoverde oosthal van het RAI-gebouw geen plekje meer vrij hadden gelaten, brachten Mies Bouwman aan het eind van deze inspannende en afmattende uitzending voor het eerst in tranen, toen zij een welgemeend daverend en herhaald „Lang zal zij levenaanhieven. Hang-, leg-, keukenkasten „DE HOUTHAL" HOGEWOERD 99 TELEF. 22536 (Advertentie) Vrij zacht iveer De Bilt, woensdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied met centrum nabij Ierland neemt in omvang af. Tegelijkertijd beweegt een in bete kenis toenemende depressie tussen IJsland en Schotland in de richting van Scandinavië. Tengevolge van deze ontwikke ling zal morgen met zwakke tot ma tige westelijke winden zachte lucht van de Noordzee worden aangevoerd. Aan de achterzijd-: van de depressie stroomt koude arctische lucht naar het zuiden. Deze lucht kan Neder land morgen niet bereiken. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Na 23 uur werken: Het moment waarop geluk en vermoeidheid de onvermoeibare Mies Bouwman heel even te veel werden. Het gezicht van dokter Klapwijk spreekt boekdelen. WIM KAN PRAATTE OP VALREEP NOG 100.000 LOS Behoudens een korte periode in Ie vroege ochtenduren van dinsdag hebben Nederlanders en ook in ons land wonende buitenlanders aan Mies Bouwman hun' giften overhan digd, die voor elk een vriendelijk woord had en altijd enthousiast bleef, zowel als het slechts enkele dubbel tjes van een kleuter betrof als bij de soms zeer forse bedragen van instel lingen, bedrijven en industrieën. Vee) geld kwam ook binnen door middel van telefonische aanmeldingen waar voor een speciale centrale in het RAI-gebouw was ingericht. Het topbedrag ineens ontstond door de kwijtschelding door de eige nares van het terrein waarop het dorp zal verrijzen van de bij voor lopig contract vastgestelde koopsom van 800.000. -Maar ook de 250.000 van de Nederlandse Sportfederatie, bestemd voor de aanleg van sport accommodatie in het dorp, de 170.000 van de vereniging voor de Effectenhandel en de toegezegde 140.000 van Radio Veronica waren flinke duiten in het actie-zakje. Te gen het slot van de uitzending droe gen ook de organiserende Avro (50.000) en de van vier Nederlandse bedrijven in totaal 100.000 lospra- ZON- EN MAANSTANDEN 29 Nov.: zon op 08.22, onder 16.34; maan op 10.13, onder 18.33. Hoogwaterstanden 29 Nov.: v.m. 4.37; n.m. 16 47. KORRELTJE De stem van het geweten zou 'n veel betere raadgever voor ons zijn, wanneer we haar maar niet altijd van tevoren verkeerd zouden souf fleren. VASAS-FEIJENOORD NIET OP T.V. De voetbalwedstrijd Vasas-Feyen- oord, zal vanavond niet voor de tele visie worden uitgezonden, in verband met het overlijden van prinses Wil helmina. Het kinderprogramma van vanmid dag gaat wel door, maar zal worden aangepast. Vanavond zal de televisie een nationaal programma brengen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1