'n kadootje? ZIELZORGELIJKE PROBLEMEN IN HET LEIDSE AGGLOMERAAT c DE VERDREVENE VRIJDAG 23 NOVEMBER 19S2 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ZAKAANSTEKER V.A. 10.- Met volledige garantie Luxe geschenkverpakking met extra gastank v.a. 11.- Cu TAFELAANSTEKER 16.50 Met volledige garantie Voor do handel: B. D. LEEFSMA N V. Kerkstr. 25 A'dam - Tel. 020-35047 Tegen Hillegommer drie jaar geëist voor bedreiging Wegens poging tot doodslag heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman vandaag tegen de 62- jarige gemeente-werkman M. A, B. uit Hillogom een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest Schiphol maakte kennis met stewardessen in kimono Voor het eerst in de geschiedenis is een vliegtuig van de Japan Air lines op Schiphol geland. Het was de DC-8 „Yoshino", die naar Nederland is gekomen om vandaag de Japanse premier Ikeda met zijn gezelschap terug te vliegen naar Tokio. Het grote straalvliegtuig stond gis termiddag in het middelpunt der be langstelling, omdat er Japanse ste- wardessen-in-kimono aan boord wa ren. Zij moesten ondanks de koude minutenlang voor de DC-8 poseren, maar lieten als ware Japanse gast vrouwen van dit ongemak niets blij ken. Vier waren er in kimono, 1 in een gewoon donkerblauw uniform gekleed. Geen vervolging wegens majesteitsschennis Marechaussee ging buiten boekje Tegen de vertegenwoordiger A. de K. uit Groenekan, die op 13 juli jl. op het Utrechtse station door een marechaussee werd gearresteerd op grond van vermeende majesteits schennis, zal geen verdere vervol ging worden ingesteld. Dit is de heer DeK., zowel door de procureur-ge neraal van het gerechtshof in Am- De man was de buurman van een vrouw, die pas moeder was gewor den. De luiers legde zij dagelijks op het gras in de tuin, maar deze wer den af en toe bevuild door de hond van de buurman. De man van de jonge moeder stelde zich in verbin ding met B., met het verzoek de hond in toom te houden. Op 1 september 's-avonds om kwart voor 12 ver scheen B., die onder invloed van drank verkeerde, in de woning van de buren op het ogenblik dat de vrouw bezig was haar baby te voe den. Hij had een knipmes in zijn hand en onder het uiten van scheld woorden begaf hij zich in de rich ting van de vrouw. .De echtgenoot kwam op tijd binnen. En door de arm te grijpen van de man kon hij erger voorkomen. Verdachte deelde ter terechtzit ting mede zich niets van het voor gevallene te kunnen herinneren, om dat hij teveel gedronken had. De raadsman, mr. Leesberg, zag in het gebeuren een burenruzie en vroeg een lichte straf op te leggen. De uit spraak volgt op 6 december. Vroege Sinterklaas in Rotterdam Een groot aantal bewoners van Zuid wijk in Rotterdam werden gis teren verrast met een wel vroege, maar niet minder welkome surprise. Zij kregen n.l. van de stichting, die de woningen exploiteert, bericht dat zij negentig cent per huurweek sinds 1959 kunnen gaan terughalen. Voor vele bewoners betekent dat een extraatje van meer dan honderd gul den. De woningen waren zomer 1959 gereed, doch de huurprijs was nog steeds niet definitief vastgesteld. Nu echter blijkt, dat deze prijs negentig cent lager licht dan voorlopig was aangenomen. In de huurverhoging van september j.l. was echter met de definitieve prijs reeds rekening ge houden. DE MILIEU. OF LEKENM1SS1E WAT ZIJN ZO de zielzorgelijke problemen in het algemeen kan men zich afvragen. En als men dan om zich heen kijkt of het oor te luiste ren legt, ontvouwt zich een kolossaal complex van situaties, die alleen met een bundeling van krachten tussen geestelijkheid en leken, zowel paro chieel,. doch bovenal inter-parochieel, te saneren valt. Te veel hanteert men, ook zielzorgelijk, nog me thodes (of hanteert ze niet) van een halve eeuw ge leden. Op het werkterrein voor en onder de jeugd in al haar schakeringen zal veel verbeterd moeten worden; ook de Leidse zielzorg heeft hieraan nog wel wat weinig aandacht geschonken - meent de Milieu missie - o.a. door een gebrek aan samenwerking tus sen de parochies onderling. In een Onlangs gepubli ceerd Kaskirapport is duidelijk vastgesteld, dat door het ontbreken van een inter-parochiële aanpak van zielzorgelijke problemen veel ongewenste toestanden en veel behoeften in Nederland blijven voortduren. De mogelijkheden zijn nog te weinig uitgebuit. WAT VALT ER AL NIET TE DOEN, door centrali satie en volkomen samenwerking van welke paro chiële instanties ook, op het gebied van de charita^, het bedrijfsapostolaat, het probleem van de „afglijden de katholieken", het werk onder» de onmaatschappelij- ken, de missionaire arbeid onder de andersdenkenden? Vooral komt het aan op een nieuwe verhouding tussen priester en leek, een ingrijpende verandering. Bij de leek vindt nien over het algemeen hiertoe een sterdam, mr. H. R. de Zaaijer, als door de officier van Justitie in Utrecht, mr. H. W. Overbeek, op grond van het inmiddels gesloten gerechtelijk vooronderzoek medege deeld. De heer De K. is in zijn woning door de rijksrechercheur bezocht, die hem dit nieuws namens beide justi tiële autoriteiten mededeelde. De heer DeK. wenst thans, dat door de betrokken marechaussee en de amb tenaar van de spoorwegrecherche hem openlijk genoegdoening wordt verleend in de vorm van excuses. Het is gebleken, dat de betrokken twintigjarige marechaussee geen en kele opsporingsbevoegdheid t.a.v. bur gers had. Hij was alleen getuige van een gesprek tussen de heer De K. en een medereiziger in de trein, een reserve-officier, over publikaties in „Der Spiegel". De spoorwegrecher cheur, de heer Oosterhuis, die bij 't wapen der marechaussee gediend heeft, was de jeugdige marechaus see, die de heer De K. op het station aanhield, behulpzaam bij het trans port van de heer De K. naar het Utrechtse politiebureau. Daar heeft de heer DeK. een nacht in de cel moeten doorbrengen. VERKEERSPLEIN YPENBURG VERLICHT Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt medegedeeld, dat met ingang van gisteravond het verkeersplein Ypen- burg en de toêritten verlicht zijn, met uitzondering van een gedeelte waar de lichtmasten nog iets lager moeten worden gemaakt. grote bereidheid. Ook veel priesters zijn overtuigd van de noodzaak van nauwere samenwerking. Onder de priesters onderling was er al overleg op de maande lijkse pastoorsconferenties, maar dit kan in de toe komst misschien intenser worden. DE MILIEU-MISSIE wil sterk de nadruk leggen op samenwerking in de zielzorg. Het gaat niet alleen om de een of andere parochie en haar priesters, maar om het priestercollege, dat als zodanig eén is, door alle parochiële grenzen heen. Daarom zal op bepaalde gebieden de afzonderlijke parochie een deel van haar zelfstandigheid moeten inboeten en open moeten staan voor de andere geloofsgemeenschappen. MGR. DE VET, bisschop van Breda, heeft in septem ber van dit jaar op het symposion van de Milieu missie in Utrecht gewezen op de gezamenlijke ziel zorg en hij noemde de priesterlijke bediening op elk niveau een collegiale bediening. Men kan niet spre ken van „mijn kudde" of „mijn parochie", aldus mgr. Alleen Christus is het, die bezit. De priester, die wat de zielzorg betreft, rechten en plichten heeft, is slechts plaatsvervanger. „De pastoor, zo zei mgr. De Vet, „die denkt, dat hij alleen maar afhangt van de bis schop maakt een fout. Hij hangt even goed - ook theo logisch - van zijn collega's af. Elke priester heeft een recht, toe te zien op het werk van zijn confrater van wege de mede-verantwoordelijkheid, die hij draagt." Ditzelfde geldt - zij het op een ander niveau - ook voor de leek, die even goed als de priester in een gezamenlijke zielzorg betrokken mpet zijn. Pret in Gouda SINT WAS NIET ZADELVAST De goedheilig man heeft woensdag in Gouda 'n slechte schaats - of liever gezegd - „geen best paard" gereden. Toen de spreekwoordelijke schimmel nl. zijn vrachtje op de rug voelde, wierp hij de be nen in de hoogte en deponeer de Sint in al zijn waardigheid op het plaveisel voor 't Goudse station. Wie nu menen mocht, dat iedereen en dan vooral de kinderen medelijden toon den, heeft het mis. In plaats van een kreet van teleurstel ling ging er een schaterend ge lach op. Het was ook geen gezicht. Sint zeilde over hel hoofd van zijn steigerend paard heen en kwam met gezicht en knieën op de straat terecht De mijter viel af en rolde enkele meters over de stenen. De heilige man uit Spanje nam het overigens nogal flegmatisch op. Na zich wat te hebben bijgepoetst, stap te hij met een stalen gezicht in een auto om 'n verder triom fale tocht door de pijpen- en kaasstad te beginnen. V .ielher klanken ZATERDAG 24 NOVEMBER HILVERSUM 1, 402 m. 7.00-24.00 KRO 7.00 Nws. 7.15 Geest, liederen. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws~ 8.15 Lichte gr. muz. 9.00 Djinn, gevar. progr. (9.35-9.40 Waterstanden). 12.30 Me- ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Vóór de jeugd. 13.00 Nws. 13.15 Platen- nieuws. 13.25 Musicerende dilettan ten. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Chansons (opn.). 15.15 Operette-aria's (gr.). 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 Licht gr. muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Instr. trio en solist: jazz. 17.30 Boekbespr. 17.40 Luit-recital (gr.), oude muziek. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Zang en orgel: lichte muziek. 18.50 Praatje voor politieke voetgan gers, politieke lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 De Oelewappers, ge- var. progr. 20.000 Pop. klassieken. gr.). 20.50 Lichtbaken, lezing. 21.00 Tierelantijnen, gevar. progr. 22.00 Mod. muz. (gr.). 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij lui den de zondag in: godsdienstig pro gramma. 23.00 Nouveauté's: nieuwe klass. gramm. platen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.30 Lichte ochtend klanken (gr.). (Om 7.35 Van de voor pagina, praatje) 8.00 Nws. 8.18 Lichte gr. muz. 8.40 Ameteursorkest. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Klass. gr. muz. 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Een brief uit Galilea, bijbel- overdenking. 10.20 Gr. muz. 10.30 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 10.45 Geknipt voor herhaling: ge var. progr. 12.15 Tussen mens en ne velvlek, lezing. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sportact. 13.00 Nws. 13 15 Vara-varia. 13.20 Vers van de pers. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 Orgelspel. 15.05 Matinee op de vrije zaterdag: Con- certgeb.-orkest: klass. en mod. muz. In de pauze: 15.50-16.20 Doc. over de stad Haarlem in de letterkunde. 17.15 Instr. trio en zangsolistjazzmuz. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nws en comm. 18.20 Dansorkest en zangsol. 18.50 Gr. muz. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Nieuwe vaart - nieuwe kansen door een veranderende maat schappij, lezing. 19.55 Deze week, praatje, 20.00 Nws. 20.05 Walsork. 20.35 En nu.... Den Haag, amus. progr. 21.35 Soc. comm. 21.50 Nederl. artiesten op de plaat. 22.05 De lijnen van Tobins hand, hoorspelletje. 22.30 Nws. 22.40 Chansons. 23.10 Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRRAMMAS AVRO: 15.00 Weekend journaal. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Luipaard op schoot, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicb* AVRO: 20.20 in Avro's Televizier. 20.30 Gitaarrecital. 20.45 Onze vriend Higgings, TV-film. 21.10-22.45 Ster ren en streken, amus. progr. door. Louis de Bourbon 41) Blijft U zitten, please, U komt als door de hemel gezonden. Maar laat ik eerst uw vraag beantwoorden, dat zal mij de moed geven, ook U een paar vragen te stellen. Wel, het is een Frans spreek woord, waar ik op doelde. Qui perd gagne. En dus zou cok de tegenzijde waar moeten zijn: Qui gagne, perd. Het zou eigenlijk een Engels spreek woord moeten zijn, want onze natio nale geest schijnt zich bij voorkeur, om niet te zeggen bij uitsluiting, in sophismen en paradoxen te ontladen. Dat zal zijn oorzaak wel vinden in onze isolation, waar wij zelf een splen did isolation van hebben gemaakt. Waarschijnlijk omdat de ruiven te hoog hingen. Ook onze humor is doordrenkt van minderwaardigheids gevoelens. Wij weten, dat wij het stiefkind van Europa zijn en we heb ben, eeuwen lang, alles op alles gezet om van het lelijke eendje de zwaan te maken uit Andersens sprookje. Wij hebben een Empire, een Common Wealth opgebouwd met de zedelijk ietwat meesmuilende energie van het gebrekkige broertje, dat, kost wat kost, zal laten zien, dat het tot heel wat meer in staat is dan een der wel- geschapener broers en zusters van het continent. Hij hief hel glas champagne, dat Karl hem had ingeschonken, omhoog, en dronk de ander toe. Op onze kennismaking. Het is inderdaad, zei Karl, een merkwaardig spreekwoord. Wie ver liest, wint. En: wie wint, verliest Ik zou dan aanzienlijk hebben verloren. Hij presenteerde zijn nieuwe kennis een sigaret en vervolgde: Nee, ook mij is de zin niet dui delijk. Tenzij we de paradox over brengen naar een terrein, waarvoor het vermoedelijk niet in bedoeld, het religieuze. Men moet het leven ver liezen om het te gewinnen. Laten wij het probleem pro bleem laten, antwoordde lord Ba- vonshire en de klank van zijn stem was opeens geheel anders geworden, warmer en eerlijker. Dat is im mers de enige charme van een ge heim, speciaal van het geheim dat wij leven noemen. Als ik bid, Sir, de weinige keren, dat ik bid excuseert U mijn vertrouwelijkheid dan is het altijd, opdat mij het ogenblik be spaard moge blijven, dat onze veel geroemde wetenschap erin zal zijn ge slaagd ook het laatste wonder van het leven op te lossen, namelijk het le ven zelf. Stel U voor, dat U die dag zou moeten beleven. U krijgt uw och tendblad en U leest, dat de geleerden erin zijn geslaagd, het leven ont staan, doel, oorzaak en gevolg in een formule vast te leggen, Dat ze het hebben ontleed in al z'n ele menten, als water in H20. Maar soit U wilde mij iets vragen ik ben een en al oor en dienstvaardig heid. Is hét mogelijk naar Engeland te komen? Lord Bavonshire glimlachte. Zullen we alle ballast maar uit werpen? vroeg hij. Geen plichtple gingen en geen overtollige vragen? He lemaal geen vragen zelfs en dus ook helemaal geen antwoorden? Dan heeft geen van beiden hel gevoel dat hij wordt uitgehoord en het risico blijft nihil. Dat zal moeilijk zijn, als we tot concrete gegevens willen komen. Wel nee. We gaan eenvoudig van veronderstellingen uit. We zetten het woordje „fiction" boven ons ge sprek: verzinsel, hypothese, een ro mannetje, en we doen net, of we el kaar een gefantaseerd verhaaltje ver tellen. En voor zover mijn remanne- tje U mocht verbazen, bedenk dan dit; de Britse secret-service werkt in oorlogstijd op volle toeren, speciaal in neutrale enclaves als Zwitser land. U begrijpt toch wel, dat ik U niet zou hebben aangesproken, hier, en op deze wijze met U zou praten, als ik niet volledig over U was in gelicht, Maar dit is, voor U althans, bijzaak. Laten we het houden op on ze „fiction". Zij dronken de glazen leeg. Karl wenkte de ober en bestelde een nieuwe fles champagne. Bijvoorbeeld dit, zei de Engels man. Stel U voor, ik ontmoet in een bar een jonge man, gesteld een Duit ser. Een, laten we zeggen om poli tieke redenen gevluchte, Duitser. En die Duitser zou mij vragen: is er voor mij een gélegenheid om uit dit neutrale, maar toch nog altijd gevaar lijke, Zwitserland weg te komen naar een land, waar ik zeker ver sta me wel: zeker ben, gevrij waard te zijn voor repressailles van de kant van mijn landgenoten? Wel, allereerst zou ik antwoorden: wat is zekerheid? Er bestaat, in di plomatieke, evenals in politieke, en zeer zeker in militaire, zin, geen toe komstige zekerheid. Er bestaat zelfs, zoals de zakan op dit ogenblik staan, geen waarschijnlijkheid. Hij zweeg. Hij opende langzaam en met gebaren, waarvan de omzichtig heid in een merkwaardige tegenstel ling stond tot de vlotheid, waarmee hij zijn gedachten ontwikkelde en for muleerde, een rond busje sigaretten. Player-Navy-Cut met de bekende matroos aan het stuurrad. Laten we nog meer ballast over boord gooien» .Gesteld: Hitier zou er in slagen zijn Battle of England te winnen. Er zou een invasie plaats hebben op de Britse kust. Wat dan? Waar is dan de veiligheid, die ik U thans zou beloven? Nee, ik kan, als eerlijk mens, als gentleman, geen vreemdeling, wie dan ook, de raad geven, onder de huidige omstandighe den naar Engeland te gaan. O, ik weet, Londen is overstroomd van wel denkende lieden Fransen, Belgen, Holalnders, Polen, Hongaren, en zeer zeker ook heel wat Duitsers, die dag en nacht de hemel danken, dat zij Hitiers weldaden z(jn ontlopen. Er is maar een gering percentage, dat be seft, dat Londen wat levensgevaar betreft - een heel wat riskanter klimaat biedt, op dit moment, dan Parijs, Brussel of Amsterdam. Hij had het sigarettenblik geopend en presenteerde Karl een Player. Gaat U naar Amerika, Sir. Al zou U misschien, juist op dit ogen blik, in Engeland nuttig kunnen zijn, ik moet het U ontraden. Gaat U naar de States. Ook daar zal men U kun nen gebruiken, vandaag of morgen. Wat kost me dat? U moet privé gaan, buiten elk dienstverband. U moet een visum ko pen. Ja, kopen. Dat zal niet goed koop en niet eenvoudig zijn. Zijn stem was steeds zachter ge worden, hij fluisterde, het was of hij tot zichzelf sprak, peinzend. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2