S)e £eidóe(2ouAcï/tit Minister voelt niets voor steun alléén aan Softenonbabies 103.000,- bij Haagse PTT spoorloos verdwenen Vrijg esproken moeder verkoopt haar memoires Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.787 Boter op het hoofd? Zie pagina 10 Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Inspectie van Volksgezondheid is nog met onderzoek bezig Bijzondere overheidssteun voor hulp aan Softenonbabies staat niet op het programma van minister Veld kamp. Gistermiddag heeft de minis ter dit in de Kamer meegedeeld. Over de tragische gevolgen van het gebruik van Softenon kon de minister weinig zeggen. De inspectie van de Volksgezondheid is nog met een on derzoek bezig. Vooralsnog vindt de minister het 't beste de hulp algemeen te stellen, dus voor alle lichamelijk gebrekkige kinderen, ongeacht de oorzaak van hun gebrek. Veel lof had de minister voor de particuliere initiatieven voor hulp aan Softenonbabies. Een algemene regeling is voor de overheid echter beter dan incidenteel ingrijpen. Hij wees op de plannen voor een volks verzekering voor zware geneeskun dige risico's. Wel zal de minister na gaan in hoeverre de bestaande voor zieningen toereikend zijn voor de hulp aan Softenon-kinderen. Wat betreft de Planta-affaire: dr. Veldkamp wilde het liever aan de mi nister van justitie overlaten zich uit te spreken over de seponering van deze zaak. Hij kon het uit het oog punt van volksgezondheid alleen maar gelukkig vinden, dat over deze affaire alles wordt gezegd, ook het laatste woord. De heer Geertsema (WD), die aan het verband tussen Planta en de jeukziekte had getwijfeld, kreeg te horen, dat vrijwel alle deskundigen het epedemologisch bewijs als gele verd beschouwen. Geneesmiddelenwet. De bewindsman was het er met de Kamer over eens, dat de Geneesmid delenwet spoedig moet worden inge voerd. Wanneer een verder onder zoek naar de geneesmiddelen nodig is, kan worden volstaan met een wij ziging van wet. Dit onderzoek zal in internationaal verband moeten plaats vinden. Voor een klein land als het onze, aldus de minister, is het ondoenlijk, 15.000 verschillende ver pakte geneesmiddelen te onderzoeken. Hij beloofde de Kamer na te zul len gaan, hoe de voorlichting hier omtrent aan de artsen meer effect zal kunnen sorteren. Openbaar lichaam. Hij heeft ook gistermiddag in de Kamer de gedachte geopperd een openbaar lichaam voor de volksge zondheid in het leven te roepen. Als voorbeeld voor een dergelijke instel ling noemde hij Je sociaal-economi sche raad, het orgaan voor het be drijfsleven. Het openbaar instituut voor de volksgezondheid zou even eens uit drie groepen kunnen worden samengesteld: de werkers in de sec tor van d? volksgezondheid, de in stellingen op dit terrein en onafhan kelijk door de kroon benoemde le den. De minister wilde geeii oordeel ovër een soort p.b.o. voor volksgezondheid uitspreken, hij wilde graag de gedach te aan de Kamer overbrengen. Het openb. lichaam moet in elk geval een orgaan van de volksgezondheid zelf zijn, dus niet gefinancierd door de overheid. Met een dienende taak voor ogen kan het instituut zelfstandig adviezen uitbrengen en zo het ter rein van de volksgezondheid mede helpen besturen. Bij onderzoekingen naar veront reiniging van de lucht is niet één, maar meer dan een specialist betrok ken, antwoordde dr. Veldkamp de heren Veerman (AR) en Lamberts (P.v.'d.A.). Hij zette ook uiteen, waarom niet meer haast wordt ge maakt met wettelijke regelingen te gen de vervuiling van lucht en water. In slechts enkele West-Europese' lan den kent men zulke wetten. Het is de vraag of de wetenschap zo ver ge vorderd is, dat afdoende wettelijke voorschriften kunnen worden opge steld. Het onderzoek naar luchtver ontreiniging zal gecoördineerd wor den ingesteld door de Raad voor de luchtverontreiniging die de minister binnenkort in het leven wil roepen met toestemming althans* van de Ka mer. De wet op de waterverontreiniging, die nog dit jaar aanhangig zal wor den gemaakt zal de beheerders van water verplichtingei kunnen opleg gen ten aanzien van de reiniging, de minister zegde toe zich te laten voor lichten over het gebruik van voor het water schadelijke wasmiddelen. TWEED,DE GROTE MODE! Morgen 9 uur beginnen wij met de verkoop van zuiver wollen Tweed herenwinterjassen, in prachtige dessins, ook in multicolors. Prach tige coupe, schitterende afwerking. ZELFSTANDIG VOORTBESTAAN? ZOALS DAT in de afgelopen tien jaar bij herhaling gebeurde, is in de laatste dagen naar aanleiding van enkele recente feiten ook weer de in politieke kringen telkens nogal hoog opgenomen vraag aan de orde geweest, of ter gelegenheid van een volgende kabinetsformatie thans dus die van 1963 het departement van „Maatschappelijk Werk" als een zelfstandig ministerie zal moeten blijven voortbestaan. Een zeer con crete aanleiding tot een hernieuwd dispuut was ditmaal de wat ongeluk kige manoeuvre, die de partijraad van de KVP zaterdag j.l. uitvoerde, toen 't (naar in politieke kringen hardnekkig wordt beweerd en volge houden, op sterke aandrang van mi nister Klompé zelf) in zijn vergade ring goedgekeurde Werkprogram- 1963 de noodzaak van zulk een voor bestaan als politieke eis opnam. Mim of meer toevalligerwijs werd juist deze week de begroting van 'dit departement in de Twee de Kamer behandeld, zodat het geen verwondering kon baren, dat de levensvraag voor de burcht van minister Klompé daar een kern punt van alle beschouwingen uit maakte. De bewindsvrouwe zelf had er een principiële verklaring over voorbereid. De vraag inzake de zelfstandigheid van „Maatschappelijk Werk" gaat bij ieder debat uiteraard terug naar de stichting ervan in 1952, toen kabi- nets-formateur dr. Beel er toe over ging een nieuwe loot aan de oude en al vrij lang beproefde departementa le indeling te enten, waarbij hij dat geeft nu wel vóór- en tegenstan der van eeri zelfstandig „Maatschap pelijk Werk" toe minstens de schijn wekte, dat het louter om poli tieke motieven ging: het inpassen van een laatste ontbrekend gedeelte in de moeilijke legkaart van dat formatieplan. In wezen handelde dr. Beel echter stellig uit de diepe over tuiging, die hij als een zeer voor aanstaand functionaris van de St. Vin- centiusvereniging bezat, dat namelijk een bundeling van alle maatschappe lijke activiteiten van de overheid door de sluis van een eigen en af zonderlijk ministerie hoogst gewenst DIE LAATSTE overweging is toen evenwel onvoldoende onderkend en wellicht berust de schuld daar voor ook wel bij de werkers van het eerste uur, toen men in een baaierd van nieuwe werkzaamheden orde moest scheppen en andere zaken aan het hoofd had dan „gerichte" propa ganda te voeren. De brochure, die het departement van dr. Klompé betref fende zijn wex-kzaamheden over „De eerste tien jaar" onlangs heeft uit gegeven, maakt die situatie duidelijk en geeft tevens een duidelijk beeld van de voortreffelijke prestaties in deze korte levensperiode. In de Ka mer is dat ook vrijwel door ieder een zeer ruiterlijk erkend. Uit libera le en socialistische kringen, waar men vroeger vrij kritisch tegenover dit departement stond en telkens weer zijn bestaansgrond in twijfel trok, kwamen deze week lofprijzende ver klaringen, al hield men nog wel een slag om de arm ten aanzien van de vraag, hoe straks bij de nieuwe for matie zal moeten worden gehandeld. VOOR DE spreker namens de KVP- fractie, de heer Zwanikken was deze toch nog altijd dubieuze hou ding aanleiding om een voortreffe lijk pleidooi uit te spreken ten gunste van een zelfstandig voortbestaan, waarin de kern-redenering was, dat we thans wél alom welvaart om ons heen zien, maar dat deze hoogcon junctuur daarom voor velen nog be paald geen welzijn inhoudt. Hij somde voorts een aantal argu menten voor het doen voortbestaan van het departement op, die stellig konden duidelijk maken, dat het in de afgelopen tien jaar zijn bestaans recht wél heeft bewezen. Ook wij zijn overtuigd van het voortreffelijke werk van dit departe ment, dat door velen nog te zeer wordt gezien als een eerste hulp bij rampen en ongelukken, maar wiens bemoeiingen in de gunstige zin van het woord veel dieper grijpen. Jam mer, dat de inwoners van de grote steden en van de „randstad" zo wei nig worden geconfronteerd met het geen „Maatschappelijk Werk" elders doet. Hopelijk kan dat in de komende tijd wat duidelijker worden ge maakt, wanneer bijvoorbeeld aan het veelvuldig en terecht gehouden plei dooi gevolg wordt gegeven, dat bij de formatie de taken van dit, maar ook van andere departementen weer eens aan een hergroepering worden onderworpen. De goede naam en de efficiëncy van veel overheids-inspan- ning zouden ermee zijn gebaat. En wellicht zou dat ook aanleiding kun nen zijn de huidige naam wat aan trekkelijker te maken? Normale prijs 109.50, maar ntJ als unieke winteraanbieding, deze TWEED HERENWINTERJASSEN voor de sensationeel lage prijs van H.M. de Koningin heeft donderdagmiddag ten paleize Soestdijk de Japanse minister-president ontvangen. Foto van rechts naar links: premier Hayato Ikeda; de Japanse ambassadeur Miyazaki; mevrouw Ikeda, H.M. de Koningin, mevrouw Miyazaki en de dochter van de Japanse eerste minister. Sedert woensdagavond mist de PTT in Den Haag een bundeltje van 103 bankbiljetten van 1000, dat aangetekend werd verzonden. Is hier sprake van een grove nalatigheid of slordigheid van een der ambtenaren of is er misdaad in het spel? De postale recherche gelooft er niet meer in, dat het pakket bankbiljetten is zoekgeraakt. Recherche gelooft niet in zoekraken LEIDEN: Haarlemmerstraat ROTTERDAM: Korte Hoogstraat Meent Katendt. Lagedljk West-Kruiskade HOOGVLIET: Winkelcentrum ZEIST: Slotlaan VLAARDINGEN: ito.ld 1 ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden V erlovingsringen v. d. WATER Haarl.straat 207 heeft ze. Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) was, werden gebeld, maar gistermid dag kreeg men het laatste bericht, dat in geen enkele postzak uit Den controle heeft nagelaten. De recher- jjaag het vermiste geld was gevon- che kwam met deze verklaring ech- cjen ter geen stap verder op de vraag, Tot 0p moment heeft men alle waar het geld dan wel uithing. mogelijkheden onderzocht. De PTT staat voor een groot raadsel. Vol- Vergissing. gens interne recherche maakt Het geld was dus op het bureau iedereen, die verhoord werd, een be- Nassauplein aanwezig geweest. Alle trouwbare indruk. Men betwijfelt plein naar het districtskantoor aan plaatsen van Nederland waar heen echter, dat het geld zo maar zoek de Rijswijkseweg. Aan de Rijswijkse- vanuit dit kantoor post verzonden geraakt is weg verwachtte men de geldzending, maar uit de bewuste auto kwam deze niet. Aan de Rijswijkseweg sloeg men groot-alarm. Alle ambtenaren, die bemoeienis haddep gehad met de ver zending werden aan de tand gevoeld door de postale recherche. Niet in de auto. Wat men tot nu toe kon uitvin den is alleen, dat het bundeltje niet in de postauto terecht gekomen moet zijn. Men heeft de gangen van de auto en de chauffeur nauwkeurig na gegaan. Wel kan zwart op wit aange toond worden, dat de bankbiljetten aanwezig zijn geweest in het kantoor aan het Nassauplein. Geen controle. De ambtenaar, die de verzending had moeten controleren gaf direct toe, dat hij dit keer de gebruikelijke NASLEEP SOFTENON-PROCES Mevrouw Suzanne Vandeput, die deze maand in het „Softenon-proces" in Luik is vrijgesproken heeft volgens het Belgische blad „De Standaard" haar „memoires" aan een Frans weekblad verkocht voor een bedrag van twee miljoen Belgische frank (ruim 150.000 gulden). Het blad citeert uit een lezing, die baron Y. de Brouwer, een Brusselse industrieel en rechtsgeleerde over het proces van Luik heeft gehouden en waarin deze heeft aangeboden een fotokopie van het contract te tonen indien „het bestaan daarvan in twijfel zou worden getrokken". Verontwaardiging in België pijnlijk ondervinden welke publici- teitsvoordelen worden gehaald uit hun edelmoedige ontroering". „Het is alsof men hun stad heeft willen ont- Donderdagochtend zijn Hr. Ms. Ja ger Groningen, Hr. Ms. Fregat Evert- sen en Hr. Ms. onderzeeboot Dolfijn uit Nieuw-Guinea in Den Helder aangekomen. Foto: De overweldigen de drukte op de steiger na de ontsche ping van de Groningen en de Evert- sen. Betaalde foto Baron De Brouwer deelde voorts mede, dat mevrouw Vandeput na het verlaten van de gevangenis zich be reid verklaarde naar het graf van haar dochtertje Corine te gaan, waar een Frans blad tegen zekere finan ciële voorwaarden - naar verluidt 100.000 Belgische frank" een foto kon nemen. Het bericht over verkoop van de „memoires" van mevrouw Vandeput heeft behalve in de Franse pers ook in België tot heftige reakties geleid. Ontstellend Het socialistische blad „Le Peuple" schreef, dat het eerst niet had wil len geloven, dat mevrouw Vandeput haar intieme ervaringen aan een Frans blad zou hebben verkocht. Na een onderzoek moest echter worden erkend, dat 't „ontstellende bericht" waar was. „La Wallonië", dat steeds sympa thie heeft betuigd voor de vijf be klaagden in het „Softenon-proces", heeft ook uiting gegeven aan zijn ontgoocheling. Het Luikse blad schrijft, dat „duizenden Luikenaars In de Ursula kliniek te Wasse naar is gisteren overleden de 72- jarige mevrouw G. J. Verschoor-Dui- vendijk. Zij werd op 13 november toen zij met haar man in Den Haag de weg overstak door een bromfiets aangereden. Mevrouw Verschoor kreeg een ernstig hoofdletsel. vVolgens het Westduitse minis terie voor vluchtelingenzaken zijn sedert begin 1958 ongeveer 1700 ge leerden en artsen uit Oost-Duitsland gevluohit Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zuidtvestelijke wind Ten westen van Spanje bevindt zich een hogedrukgebied, dat zich over Zuid-Frankrijk heeft uitgebreid. Aan zijn flank ontwikkelde zich een storing, die vanmorgen het weer- sohip ter hoogte van Ierland passeer de. Zijn baan is gericht naar Schot land of midden-Engeland. Tussen beide druksystemen stelt zich gelei delijk een krachtige zuidwestelijke stroming in. Verwacht wordt, dat deze stroming morgen zachtere lucht in de richting van West-Europa zal transporteren, zodat de temperatuur gedurende het weekeinde de neiging zal vertonen iets te stijgen. De ko mende nacht blijft het op de meeste plaatsen enkele graden vriezen, mor gen overdag zal met veel bewolking, plaatselijk wat motregen, natte sneeuw of mist, de temperatuur in het zuidwesten iets gaan stijgen. In het uiterste noordoosten zal de tem peratuur overdag nog bij het vries punt blijven steken. ZON- EN MAANSTANDEN 24 Nov.: zon op 08.14, onder 16.39; maan op 04.46, onder 15.50. Hoogwaterstanden 24 Nov.: v.m. 1.43; n.m. 13.58. KORRELTJE Bewaar het boek des levens voor vlekken, want ge kunt er later geen bladzijden uitscheuren.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1