Robot boort voor Shell op 300 m. onder water naar olie COTY, DE VOORLOPER VAN DE GAULLE De botersmokkel naar België VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland Voorzitter wenst uitspraak over cumulatie van zijn functies Gistermiddag kwamen de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in het gebouw van de Kamer van Koophandel In vergadering bijeen onder voorzitterschap van Ir. J. J. G. Hoek. Er werd over de verschillende agendapunten slechts weinig gediscussieerd. Het voornaamste bleek overigens te bestaan uit de periodieke verkiezin gen en de vervulling van een vakature, ontstaan door het bedanken per 1 januari 1963 van de heer J. H. van der Kloot (groep detailhandel). In diens plaats werd met 20 van de 25 uitgebrachte stemmen benoemd de heer A. J. J. van der Zanden, Breestraat 141, Leiden. voor het scheepvaartverkeer niet ge handhaafd blijven, daar zij anders voor jaren een bottleneck zou vor men in de nieuwe scheepvaartroute. Aldus ir. Hoek. stroomsterkte, de verbruikers ge- TREIN SCHAMPT BESTELWAGEN dwongen worden op eigen kosten om te schakelen. Door de Kamer zullen de lichtfabrieken nog eens op deze aangelegenheid worden gewezen. Cumulatie Als laatste sprak de voorzitter zelf. Hij vroeg de leden in een volgende vergadering hun mening uit te spre ken over de al of niet wenselijkheid van de dubbele functie: voorzitter van de Kamer en wethouder van Leiden. Wanneer de Kamer meent deze cumulatie te moeten afwijzen, dan zal ir. Hoek sans rancune het voorzitterschap van de Kamer neer leggen. VERKIEZING Herkozen werden de heren J. A. E. Aalders, H. P. Bloot, D. J. van Herwaarden die overigens in deze zelfde vergadering pas als lid van de Kamer was geïnstalleerd (groep groothandel en tussenpersonen) C. Hoogervorst, ir. M. C. de Jong, N. Langezaal, S. A. van Leeuwen, D. F. E. Meerburg, C. F. Meerpoel, F. H. Nieuwenhuizen Segaar, mr. J. W. M. Kerckhoff, C. Sweris, L. R. van Vliet, A. Vogelaar en R. van Waveren. die allen aan de beurt van aftreden wa ren. De begroting 1963. aanwijzende aan inkomsten en uitgaven een totaal van f 287.400.werd z.h.s. goedge keurd. Ze sloot met een nadelig saldo van f 21 400.nadat voor nieuw bouw f 25.000,— werd gereserveerd en voor het in 1966 te vieren 150- jarig bestaan van de Kamer f 5.000.-. Aan het ministerie van economische zaken zal toestemming gevraagd wor den 10 procent te heffen op eerste inschriivingen en jaarlijkse bijdragen 1963. Hierdoor zou het nadelig saldo ruimschoots worden weggewerkt. NIEUWE WET Secretaris mr. H. A. C. Brander horst gaf een toelichting op het ge wijzigde ontwerp van wet op de Ka mers van Koophandel en Fabrieken 1963. Deze wet zal, overigens niet voor 1964 van kracht worden, daar de werking van de bestaande wet met een jaar is verlengd. De leden gingen accoord met de instelling van een middenstands commissie. Leden hiervan zullen zijn de heren C. F. Meerpoel. G. Schra- ma, W. J. E. Tissing, A. Vogelaar en mr. W. J. M. Kerckhoff. OMLEIDINGSKANAAL In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn voldoening over uit. dat Provinciale Staten van Zuid- Holland hün goedkeuring hebben ge hecht aan het plan voor een vaar weg om Leiden. De döorvaartdiepte van het kanaal en de doorvaart- breedte van de bruggen mogen ech ter geen knelpunten worden. De er varing na de r.a-oorlogse jaren heeft geleerd, dat di^tonnage der schepen voor de binnenvaart en de visserij veel sterker is toegenomen dan men kon voorzien. De capaciteit van het vaarwater is daardoor veelal een knelpunt geworden voor de ontwik keling van de scheepvaart. Wanneer thans in de Rijnstreek schepen worden gebouwd met een diepgang van 3,60 meter, dan moet de dorpeldiepte in de nieuwe brug gen minstens 4,25 meter zijn. Een doorvaartbreedte van 10}^ tot 12 me ter zal voor de nieuwe loggers en trawlers voldoende zijn. WILHELMINABRUG Tegenover de voldoening over de komende verbetering van het om leidingskanaal en van de nieuwe Leiderdorpse brug, staat echter de zorg om de situatie van de Wilhel- minabrug in de Hoge Rijndijk, aldus ir. Hoek. Deze brug is onvoldoende voor het wegverkeer naar Leiden vanuit Alphen, maar bovendien zal de brug met een doorvaart breedte van slechts 2,79 meter een onover komelijke hinderpaal gaan vormen voor het scheepvaartverkeer door het nieuwe omleidingskanaal. Wanneer aan de reconstructie van de Wilhelminabrug ten behoeve van het wegverkeer niet te ontkomen is, zo vervolgde spr., dan mag de on voldoende capaciteit van deze brug Ir. Hoek deelde voorts nog mede, dat aan de n.v. J. J. Groen Zonen de gouden penning van de Kamer is toegekend, ter gelegenheid van het 100 - jarig bestaan van dat bedrijf. Mededelingen over de nieuwbouw kon de voorzitter niet doen. Wel gaat alles in goede banen, zei hij. STROOMSTERKTE Bij de rondvraag wees de heer Langezaal, daarin door anderen bij gevallen, nog eens op problemen in verband met de verscheidenheid van voltages in Leiden. Hiervoor moeten inwoners zich soms grote offers ge troosten, omdat bij eventueel ver huizing naar een woning met 220 volt, vanuit een woning met minder Allerlei welkome kleine geschenken voor MOTOR, SCOOTER OF BROMFIETS Reeds vanaf f 1,- „DE GAZELLE" HAARLEMMERSTRAAT 4 TELEF. 33186 LEIDEN (Advertentie) Vanmorgen omstreeks negen uur is een kleine bestelwagen op de niet- beveiligde overweg tussen Nootdorp en Leidschendam geraakt door een trein. De bestuurder van de auto en de bijrijder bleven ongedeerd. De auto werd aan de voorzijde bescha digd, de trein, die enkele minuten vertraging opliep, aan de zijkant. Het ongeval gebeurde in dichte mist. Op het laatste moment zag de bestuurder van de bestelwagen de trein naderen. Hij remde, maar door de gladheid schoot hij door, zodat de voorkant van de wagen nog net door de trein geschampt werd. Vrachtauto tegen bus Zeven liclit gewonden Op de kruising Admiraal de Ruy- terweg-Jan van Galenstraat in Am sterdam is gisteravond een vracht auto gebotst tegen een bus van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf, waar in pl.m. 50 passagiers zaten. Zeven hunner raakten ernstig gewond en zijn per ambulance naar het wilhel- minagasthuis gebracht. De overige passagiers kwamen met de schrik vrij. De Shell Oil Company heeft een robot ontwikkeld, „mobot" die op ruim 300 meter diepte op de zeebodem werkzaamheden aan een olieput kan verrichten. De „mobot" kan zwemmen, zien, horen, schroeven aandraaien, af sluiters bedienen, pijpen en slangen vastgrijpen, staalborstels en ander gereedschap hanteren. In oktober jl. kreeg de robot zijn eerste taak toegewezen: het af werken van een olieput buiten de kust van Santa Barbara in Cali- fornië. De „mobot" maakt deel uit van een eerdere door de Shell ontwikkelde apparatuur, die ver uit de kust in diep water olie-putten kan boren en afwerken. Omdat vele aardoliewingebieden op het vasteland al zijn onderzocht, verleggen de oliemaatschappijen zo mogelijk hun opsporingsaktivitei- ten naar de open zee. Voor putten op grote diepte kan echter onmogelijk gebruik worden gemaakt van de conventionele putafwerking boven water. De op lossing is het spuitkruis Christmas tree) op de zeebodem zelf te monteren en de put in produktie te brengen met behulp van afstands bediening. De „mobot" nu kan déze taken op gróterö diepten en ge durende langere tyd uitvoeren dan «en diepzeeduiker. De „mobot" duikt door middel van twee verstelbare propellors en wordt elektro-hydraulisch geleid vanaf een centrale post op het boor eiland. Een gyroskoop zorgt voor het evenwicht. De robot kan „zien" tot op een afstand van 10 meter door middel van een onaf hankelijke verlichting en een televisiecamera, die alles wat er zich in zijn gezichtsveld bevindt, projecteert op een monitor in de con trolepost. Peilapparatuur (sonar) wordt gebruikt om de putmond of andere metalen voorwerpen op grotere afstand te lokaliseren. Een microfoon stelt de robot in staat te luisteren naar de werkzaamheden die hij uitvoert. RADIO- EN TELEVISIE-ACTIE „OPEN HET DORP". De AVRO verzoekt ons mede te de len, dat ter gelegenheid van de ra dio- en televisie-actie „Open het dorp" op maandag 26 november de winkeliers in de levensmiddelen branche van 21.00 Uur21.45 uur hun zaken zullen openstellen om van hen, die willen meebouwen aan „Het Dorp" op de wijze, die Mies Bouw man om ongeveer 21.00 via radio en televisie zal aangeven, giften in ont vangst te nemen. De winkeliers zul len om 21.45 uur deze giften naar de dichtstbijzijnde postinrichtingen bren gen. De postkantoren in Nederland zullen van 21.4522.45 uur open zijn om de door de winkeliers verzamel de giften van hen in ontvangst te ne men. De zaken van de winkeliers zijn dus open van 21.0021.45 uur, en de postkantoren van 21.4522.45 uur. Maandag of dinsdag zal de arbeids inspectie trachten vast te stellen, hoe de ontploffing, gistermorgen in een garage in Nijmegen-zuid, precies is veroorzaakt. Aangenomen wordt thans, dat er een lek in de LPG-in- stallatie van de personenauto was, waardoor zich gas in de garage heeft verspreid. Dit is tot ontploffing ge komen op het moment, dat de auto werd gestart. Negeroproer in Zuid-Afrikaanse stad Zoals reeds in het kort gemeld, is de nacht van woensdag op donder dag een verschrikking geworden voor de inwoners van de Zuid-Afri kaanse stad Paarl, een belangrijk wfjnbouwcentrum op 50 km van Kaapstad. Ongeveer 100 negers trok ken omstreeks 04.00 plaatselijke tijd tierend de stad binnen, vermoord den twee blanken, brachten drie an deren met kapmessen, stokken en staven ernstige verwondingen toe en deden een aanval op het politiebu reau. Eén van de slachtoffers was een 17-jarig meisje, Renschia Ver meulen, die volgens een ooggetuige in haar nachtkleding door acht ne gers uit haar huis was gesleept en op straat doodgeslagen. Even verder op werd later het lijk van de 22- jarige Frans Richard gevonden. De negers vielen ook mevrouw Pe- rold, die Renschia Vermeulen te hulp kwam en het echtpaar A. B. van Dijk, dat in de slaap door de razende negers werd verrast, aan. Deze drie mensen werden ernstig gewond. De politie van Paarl heeft meege deeld. dat zij het vuur op de negers opende, toen deze het politiebureau omsingelden, waar zich slechts een handjevol politiemannen bevond. De negers bekogelden het bureau met stenen en poogden de toegang tot het gebouw te forceren, maar de po litie wist stand te houden tot er versterkingen waren aangerukt. Vol gens een politiefunctionaris wilden de aanvallers zeven negers uit cellen in het politiebureau bevrijden. De negers trokken af bij het aanbreken van de dag. „Zij renden naar alle kanten weg, waarbij de meesten van hen erin slaagden, door het inmid dels opgetrokken politiecordon te ontsnappen", zo vertelde een woord voerder van de politie. Pas toen konden de blanken, die zich in hun huizen hadden verschanst en drie verschrikkelijke uren hadden doorgemaakt, weer vrijer ademhalen. Zij zagen in de straten de lijken van negers liggen. Volgens de laatste be richten zijn acht negers gedood, zijn er vijf in het ziekenhuis opgenomen en 18 gearresteerd. De oproerlingen hebben twee win kels in brand gestoken, ruiten inge gooid, auto's vernield en benzinesta tions in brand trachten te steken. Donderdag patrouilleerde de poli- Hij stierf zoals hij geleefd had Zoals gisteren in het kort gemeld, is in de nacht van woensdag op don derdag te Le Havre, de voormalige president van de Franse republiek, René Coty, op 80-jarige leeftijd over leden. Hij was de voorloper van pre sident De Gaulle, ten gunste van wie hij in 1959 aftrad. „Papa Coty", zoals men de presi dent destijds in Frankrijk noemde, was een eenvoudig, bescheiden en gelovig man. Hij stamde uit een ge fortuneerde katholieke familie en was oorspronkelijk advocaat te Le Havre. Eerst in 1923 begaf hij zich in de nationale politieke arena als afge vaardigde van het departement Seine Inférieure in de Nationale Vergade ring, waar hij lang een vrij onbe kende figuur bleef In 1935 werd hij in de Senaat ge kozen. Hij was een van de ongeveer 600 parlementariërs die na Frank- rijks nederlaag in 1940 voor maar schalk Pétain stemden. Onmiddellijk daarna trok hij zich echter uit het politieke leven terug. In 1945 oor deelde een speciale jury dat er geen enkele smei op zijn naam kleefde. Na enkele malen minister te zijn geweest, werd Coty in 1953 tot pre sident gekozen. Hij bezocht verschei dene malen ons land. In 1954 kwam hij naar Nederland, vergezeld van mevr. Coty, voor een officieel be zoek. Tijdens de ambtsperiode van Coty overleed zijn vrouw, Germaine. Van af die dag verminderde de belang stelling van Coty voor zijn ambt. De opvolging door De Gaulle kwam voor Coty als een verademing. Het meest dramatische ogenblik van zijn presidentschap deed zich voor in mei 1958 toen Frankrijk kwam te staan voor een bloedige chaos na de opstand in Algiers. Met overslaande stem riep de anders zo kalme Coty via de radio op tot het bewaren van rust en orde. In het parlement verklaarde hij toen dat hij voor geen ander dan generaal De Gaulle wilde aftreden. KERNENERGIE IN AMERIKA President Kennedy heeft een opti mistisch rapport ontvangen over de vooruitzichten voor vredelievend ge bruik van kernenergie ih de Verenig de Staten, dat op zijn verzoek is op gesteld door de Amerikaanse commis sie voor kernenergie. Volgens het rapport zal kerenergie in de jaren zeventig kunnen concur reren met langs conventionele weg verkregen energie. Tegen het eind van deze eeuw zal kernenergie volgens 't rapport de helft uitmaken van de energie, die in de Verenigde Staten wordt opgewekt. Thalidomide heeft niet alleen de schuld Britse artsen nemen deel aan een onderzoek naar de mogelijkheid, dat andere kalmeringsmiddelen dan tha lidomide misvormingen bij baby's hebben veroorzaakt. Een zegsman van het college van huisartsen zei donderdag, dat er slechts sprake is van „vermoedens" aangaande 'n paar andere middelen en dat niets er tot dusver op duidt, dut zij „zo slecht als thalidomide" zijn. In 1958 was het college reeds met een omvangrijke studie van aange boren misvormingen bij baby's be gonnen, dus voordat de gevolgen van thalidomide bekend waren geworden. Gemeld wordt, dat iemand van de Westduitse fabriek, die het middel Preludin maakt, een onderzoek instelt naar een geval van een Britse vrouw, die twee maal een kind met gebroken middenrif ter wereld zou hebben ge bracht na het gebruik van Preludin tijdens de zwangerschap, missieleden, dat het „ondanks alle ra- In Rome meldde het Italiaanse mi- tionalisatie" onmogelijk is boter te ndsterie van volksgezondheid donder- vervaardigen tegen de prijs, die in dagavond, dat de verkoop van Pre- Nederland geldt. De boter in België luddn in Italië is verboden. Het ver is ruim twee keer zo duur als in Ne- bod geldt ook voor „soortgelijke far- derland. Indien de Belgische over- maceutische produkten". Belgische senatoren menen, dat 95 k*id in België het verschil in kost- De Britse minister van onderwijs, procent van de smokkel van Neder- Prijs en verkoopprijs zou aanvullen, slr geward Boyle, heeft verklaard, landse boter naar België zou kunnen zou de schatkist op een bedrag dat kinderen met misvormingen, als worden voorkomen, „indien de in Ne- "a" K,,T,a ",or" 000 -1- - derland van kracht zijnde voorschrif tie, gewapend met stenguns, door de stad, terwijl een hefschroefvliegtuig van tijd tot tijd rondvluchten boven het gebied maakte. Vele burgers durfden slechts gewapend de straat op te gaan. De Zuid-Afrikaanse minister van justitie, Vorster, heeft meegedeeld, dat hij een gerechtelijk onderzoek naar het gebeurde zal laten instel len. „Der Alte" gaat z'n kabinet verjongen De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, is van plan het kabinet te „verjongen". Dit heeft een hoge functionaris van de christendemocra tische partij, Dufhues, donderdag aan de pers meegedeeld. Hij zei geen bij zonderheden over de plannen van Adenauer te kunnen geven, doch voegde eraan toe: „jeugd Is geen kwestie van leeftijd". De partij van de bondskanselier, aldus Dufhues, acht zich niet meer gebonden aan de oorspronkelijke co alitie-afspraak met de liberalen, waarbij Adenauer beloofd had, dat hij vóór de verkiezingen in 1965 heen zou gaan. Zoals bekend is, hebben de vijf liberale ministers in verband met de kwestie om het weekblad „Der Spie gel" hun ontslag ingediend. De libe rale partij wil het heengaan van de CDU-minister van defensie Strauss. Een dag later boden de christende mocratische ministers aan eveneens af te treden, zodat Adenauer met een schone lei aan de vorming van een nieuw kabinet zou kunnen werken. Elke dag verdwijnt 50.000 kilo ten zouden worden toegepast". Leden van de Belgische senaats commissie voor de landbouw hebben van bijna vier .niljard frank, 288 mil- gevolg van lhaiidomid<, zoveeï moge_ joen gulden per jaar komen te staan. ljjk op gewone scholen zullen worden geplaatst. Er zyn op het ogenblik 302 van zulke kinderen m Engeland. regering een speciale commissie heeft opgedragen maatregelen uit te wer- uuinunittie vuur ue lanuuuuw neooen i„„_ i i u t ken om de botersmokkel te beteuge- i len Daarbl.l wordt in de eerste plaats ÏÏÏÏLÏÏbJÏ gedacht aan een systeem om de bo- at N.dfrtandJ w« ter van P™ducent tot verbruiker te v. l volgen en zodoende het bijmengen tSSSSL l bC" van smokkelboter te bemoeilijken, nist^r antwoordde, dTt h^ltoe sC Tge'sehleW oor®'^ ?«ermê Sedaa" b" de Ned",andse verscherpte éoftroïfin het grensge" bied. Een Belgische senator stelde Aangezien by het ministerie van voor een speciale boterbrigade" Buitenlandse Zaken in Brussel van van d" rijkswacht op te richten, een recente stap in deze kwestie niets bekend bleek, doelde minister Heger blikbaar op een brief, die minister president Lefèvre enige maanden ge leden tot prof. De Quay heeft ge richt en waarin om verscherping van de controle aan de Nederlandse kant de grens wordt verzocht. Scheepsberichten „Vermoorde" deed zelf open In de Belgische plaats Vaux-sous- Chevremont bij Luik heeft woens dag avond het „slachtoffer" van een moordaanslag zelf de huisdeur ge opend om de politie binnen te laten. De 30-jarige mevrouw M. Collard, moeder van vier kinderen, had des avonds in een hooglopende echtelijke twist haar man een sjaal om de nek gedraaid, totdat deze het bewustzijn verloor. De vrouw dacht hem te heb- In de Engelse stad Bournemouth hebben vier vrouwen zich aan de Rolls Royce van de burgemeester geketend uit protest tegen de voorgenomen sanering van hun huizen voor de aanleg van een nieuwe weg. Twee dames maakten zich vast aan de voorbumper, twee aan de ach terkant. Zij riepen om de burgemeester. De burgervader liet zich echter niet zien, maar waarschuwde de politie, die de dames weg stuurde. Alkmaar (t) 22 v. Willemstad 01 ..„Jl Searsport. Bennenkom 22 te Kingston, ben vermoord en meldde zich bij de De kwestie kwam donderdag aan de Gaasterdijk v. Corpus Christi naar politie. Toen echter politiemannen bij orde in de senaatscommissie, die bij- Beaumont. Japara v. Genua n. Port de woning van het echtpaar aankwa- een was gekomen om in aanwezig- Said. Korovina (t) 22 v. Curasao n. men, werd de deur door de ver heid van minister Heger de begroting Montreal. Kossmatella (t) 22 v. Luan- moorde" zelf geopend. Hij vertelde van landbouw te bespreken. De ge- da n. Lobito. Nestor v. Kavalla naar door de daad van zijn vrouw volko- hele vergadering werd echter gewijd Rotterdam. Oranjestad 22 van Madei- men te zijn verrast. aan het vraagstuk van de botersmok- ra n. Plymouth. Sliedrecht 22 v. Zee- Zijn vrouw werd ondanks dé on kel. In een rapport van de commis- brugge n. Le Havre. Westertoren (t) verwachte ontknoping ter beschik- sie wordt daarover ondermeer gezegd. 23 v. Takoradi n. Port Said. Zaan- king gesteld van de justitie De mo- dat de smokkel van 13 tot 14 mil- land 22 te Montevideo. Bengkalis 23 gelijkheid bestaat, dat zij wordt be- joen kilo in 1960 is gestegen tot on- te Basrah verw. Maaslloyd 22 van schuldigd van poging tot moord. geveer 20 miljoen kilo in 1901. Van Tandjung Mani n. Bangkok. Zeeland de ruim 50.000 kilo boter die volgens 22 v. Bahrein n. Rastanura. Gaaster- deze cijfers elke dag illegaal de Ne- kerlc -21 v. Singapore n. Port Swet- Op IJsselmonde, waar grond- derlands-Belgische grens passeren, tenham. Merwelloyd 22 v. Auckland werkzaamheden worden uitgevoerd, wordt slechts tussen de 4 en 5 pro- n. Balbbao. Slamat 23 Singapore is gisteravond een hulpdijk doorge- cent door de Belgische douane achter- verw. Statendam 22 v. New York n. broken Enkele huizen kregen overlast hafi, Porto Rico. Waibalong 21 v. Dubal, 22 van het water, dat in de kelders Minister Heger verzekerde de com- Das Island verw. stroomde.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10