S)e £eidóe(2ouAci/nt DE CHINEZEN STAAKTEN HET VUREN India blijft de manoeuvre wantrouwen DE OMSTREDEN MACMAHON-GRENS HET SCHEMA IS TOCH VAN DE BAAN Dateert van 1913 Oproer in Z. Afrika Opschudding in Pakistan TWINTIG HUIZEN BESCHADIGD BIJ EXPLOSIE TE NJMEGEN Pauselijk ingrijpen Hoogwaterstanden Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.786 Chinese „makkers" staakten hun wild «eraas Telel 2 0 9 3 5 - Bed. 2001 5, 25 5 94 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.l Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,15. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Premier Nehroe heeft vandaag in het parlement meegedeeld, dat het vuren aan de grens is gestaakt. „Sinds gisteravond en zelfs eerder is er geen schot meer gelost," zo zei hij, in antwoord op een verzoek om een verklaring over het bestand. Hij dacht, dat de Chinezen zich nog ten noorden van de stad Foothills bevonden, een stadje op de weg van Bom- dila naar Tezpoer. Ook het „Volksdagblad" het orgaan van de Chinese communistische partij, heeft donderdagochtend verklaard, dat met ingang van heden, donderdag, de „Chinese grenswachten op Chinees initiatief het vuren langs de gehele Chinees-Indische grens hebben gestaakt". In het artikel wordt verder gezegd: „Binnen negen dagen, op 1 december, zullen zij zich, eveneens op Chinees initiatief, op posities 20 kilometer achter de linie, die op 7 november 1959 daadwerkelijk werd beheerst, terugtrekken." Nehroe heeft woensdag in het parlement gezegd, dat India vasthoudt aan het standpunt, dat de toestand van 8 september moet worden hersteld voordat er kan worden onderhandeld. Hij werd toegejuicht, toen hij zei, dat hij de -jogingen om hulp te krijgen van bevriende landen zal voort zetten. Uit Washington en Londen zijn missies naar India vertrokken om na te gaan wat India voor militaire hulp nodig heeft. Engeland heeft al wapens gestuurd en Amerika zal 12 grote transportvliegtuigen met bemanning zenden. Deze 12 toestellen zijn inmiddels reeds uit Frankrijk naar India vertrokken. vee wordt aan zijn lot overgelaten. Achterblijvers die zich aan het of ficiële advies om niet in paniek te geraken houden, vragen zich boos af waarom de burgerlijke autoriteiten de stad verlaten. BETOGINGEN IN PAKISTAN In een betoging, die gisteren bui ten het gebouw van de Pakistaanse Nationale Vergadering in Rawal pindi is gehouden, hebben betogers een afbeelding van premier Nehroe van India verbrand en Engeland en de V.S. „als vrienden vermomde vijanden" gebrandmerkt. Alle winkels en scholen waren gesloten en het zakenleven stond stil. President Ajoeb Chan lichtte de vergadering in over de toestand, waarvoor het land zich ziet gesteld als gevolg van de Chinees-Indische grensconflicten. Van gezaghebbende zijde is gezegd dat in de beschouwing van Ajoeb Chan geen wijziging tot uitdrukking is ge bracht in Pakistans verhouding tot het Westen. De Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken, Mohammed Ali, heeft na afloop van de vergadering gezegd, dat de aangekondigde wa penstilstand door de Chinezen de Militaire hulp van Amerika en Engeland VERWARRENDE MANOEUVRE De leiders van de in het Indische parlement vertegenwoordigde poli tieke partijen, de communisten uit gezonderd, hebben woensdag een verklaring uitgegeven, waarin zij het Chinese besluit om het vuren te staken „niets anders dan een van hun gewoonlijke manoeuvres om verwarring te stichten" noemen. Zij spraken voorts hun vertrouwen uit, dat de Indische regering zich daar door niet zal laten misleiden en voortgaat met de versterking van het leger. De Indische politie heeft woensdag in het gehele land een razzia op com munisten gehouden. Ruim driehon derdvijftig personen, onder wie en kele partijleiders in verschillende staten, werden aangehouden. VLUCHTELINGEN In Tezpoer, de grootste stad in het gebied ten noorden van de Brahma- poetra, zijn nog slechts 7.000 van de 30.000 inwoners over. De evacuatie naar de andere zijde van de rivier gaat onafgebroken door ondanks het Chinese aanbod tot het staken van het vuren. De veerboten, die de vluchtelingen vervoeren, zijn steeds stampvol. Goederen ter waarde van zienswijze van de Pakistaanse pre- tienduizenden guldens worden ver- sident, dat het Chinees-Indische con- brand en de boeren laten hun rijke flict slechts „een beperkt territoriaal rijstoogst op het veld achter. Het geschil" is, heeft bevestigd. Aan de vooravond van de nationale feestdag in Monaco is in Monte Carlo een skelterbaan geopend, een plech tigheid, welke werd bijgewoond door het prinselijk paar met zijn kinderen. De president van de skelterclub, de heer Catellini (rechts) bood bij deze gelegenheid een kleine skelter aan prins Albert aan. Foto: terwijl prin ses Gracia en prinses Caroline toekijken, legt prins Rainier de werking van de skelter aan zijn zoon uit. NOORDOOSTELIJK GRENSGEBIED VAN INDIA Ongeveer honderd negers, gewa pend met pangas (kapmessen), heb ben donderdagmorgen vroeg in Paarl, een bekend wijnbouwoord op 50 kilometer van Kaapstad, een op roer ontketend, waarbij twee blanken en vijf negers werden gedood. De politie had het vuur geopend, toen de negers het politiebureau in Paarl omsingelden, stenen begonnen te gooien en probeerden, het gebouw binnen te dringen. Vijf oproerlingen werden dodelijk door de kogels ge troffen. Twee blanken, een jongeman en een vrouw, die op het rumoer nader bij waren gekoihen, werden door de woeste menigte met kapmessen ge dood. Voor het ontstaan van het grens conflict tussen India en China en om de problemen, die hiermee sa menhangen, te kunnen begrijpen moet men teruggaan tot vóór de eerste wereldoorlog, toen het Britse imperium op het toppunt van zijn macht stond. Toen, in 1913, slaagde een Britse diplomaat, Mac-Mahon, erin, om in overleg met China (dat toen innerlijk verscheurd werd door talloze burgeroorlogen), en Tibet (dat in naam een vazalstaat van China was) een grens vast te stel len, die voortaan bekend zou staan als de Mac-Mahon-lijn. Deze grens hield geen rekening met de etnolo gische banden van de bewoners van het betrokken gebied, met Chinezen of Tibetanen, maar hierdoor konden de Engelsen strategische posities in nemen, van waaruit het mogelijk was om vrij gemakkelijk in Tibet of de Chinese provincie Sin-Kiang door te dringen. Het Chinees-Indische grensgeschil, dat de afgelopen twee maanden in alle hevigheid is opgelaaid, is feite lijk begonnen, toen de communisten in 1950 in China aan de macht kwa men. De Chinese communisten heb ben de Mac-Mahon-lijn nimmer als wettige grens erkend. Volgens hen is deze lijn eigenmachtig door een „kolonialistische, imperialistische mogendheid" vastgesteld. Wat betreft Ladakh, het noord westelijke grensgebied van India, ligt de zaak anders. Dit is een gebied met kale, hoge bergen. Tot voor kort liep er geen enkele weg en de grens kon dan ook alleen maar zuiver theoretisch worden aangegeven. De regering van India kwam ech ter op zekere dag ineens tot de ont dekking, dat een groot gedeelte van Ladakh door de Chinezen bezet was en sindsdien zijn daar heel wat strubbelingen geweest. Premier Nehroe weigerde dit maar op zijn beloop te laten en installeer de daar militaire posten en liet we gen aanleggen voor de Indische troe pen. In diplomatieke kringen in Lon den wordt in dit verband dan ook opgemerkt, dat de Chinezen met hun voorstel tot terugtrekking van hun troepen achter de Mac-Mahon-lijn de kwestie van de Chinese bezetting van Ladakh nog niet tot een oplos sing hebben gebracht. China heeft al enkele malen eer der voorgesteld, dat beide partijen zich tot twintig kilometer van de grenslijn, zoals die in 1959 bestond, zouden terugtrekken. De moeilijk heid is echter, dat de Chinezen toen al een gebied van ongeveer 31.000 vierkante kilometer in Ladakh bezet hadden. De Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Mohammed Ali, heeft don derdag India beschuldigd van bedrog wegens het feit, dat het al elf jaar een militaire overeenkomst met de Verenig de Staten heeft lopen. De minister zei op een spoedbijeen- komst van de Pakistaanse Nationale Vergadering, dat zijn land „met grote bezorgdheid" kennis had genomen van een Indisch-Amerikaanse overeenkomst van 1951 waarbij was bepaald, dat Ame rikaanse wapens te allen tijde naar In dia konden worden gezonden om dit land te helpen bij „de verdediging van het gebied, waarvan ook Pakistan deel uitmaakt". India heeft, zo zei hij, voortdurend zijn verplichtingen ten aanzien van Pa kistan veronachtzaamd. Hij verklaarde, het Chinese aanbod tot een staakt-het- vuren toe te juichen. Hiermee toont China, aldus de Pakistaanse minister, dat het geen oorlo*. wiL India daaren tegen wil volgens hem van een oorlog gebruik maken om meer wapens te krij gen, die het dan tegen Pakistan zal kun nen gebruiken. Zeker 20 huizen zijn vanmorgen ernstig beschadigd, toen bij het starten van een personenautoin een garage aan de Einsteinstraat op de Hatertse- hei in Nijmegen een LPG-tank van de wagen explodeerde. Deze tank bevatte een propaangasmengsel. Van de dubbele garage, waarin de auto stond, bleef geen steen op de andere. Het dak kwam in een naastgelegen tuin terecht en de kap van de motor belandde op het dak van een huis. VERSCHILLENDE WONINGEN MOETEN WORDEN AFGEBROKEN De bestuurder, de heer M. Dinnis- sen, liep bij dit alles slechts lichte schroei wondjes aan het gelaat op. Pas toen hij zich uit het autowrak had bevrijd en zijn woning bereikte, drong het tot hem door, hoe hevig de ontploffing was geweest. Zeker 20 huizen in de omgeving bleken ernstig beschadigd te zijn. Zware balken van dakconstructies waren volledig versplinterd en de da ken vertoonden een zware golving. In zyn eigen woning en in de huizen van de naaste buren hingen de pla fonds omlaag en waren binnen- en buitenmuren losgeslagen. Deze hui zen, waarvan er een eigendom is en bewoond wordt door de wethouder T. Peters, moeten groten deels worden afgebroken en worden herbouwd. Balken van meer dan een decimeter dik waren uit deze hui zen weggeslagen en lagen ver over de rijbaan in het middenplantsoen van de Einsteinstraat. In verscheidene straten in de om geving gingen bij de explosie honder den ruiten aan schreven. Het huis raad van de dichtstbij liggende wo ningen was totaal versplinterd. Vrou wen stonden huilend bij de restanten, geheel verkleumd door de kou en niet wetend waar te beginnen met het op ruimen van de ravage. Dat niemand bij de explosie verwondingen heeft opgelopen is 'n onverklaarbaar raad sel. Ook de heer Dinnissen was er zo goed af gekomen, dat hij direct na de ontploffing kon helpen bij het ontrui men van zijn huis. De Japanse premier Hayato Ikeda en zijn echtgenote zijn woensdagochtend voor een driedaags bezoek aan Nederland op de Luchthaven Schiphol aangekomen. Zij werden verwelkomd door het echtpaar De Quay. Foto vlnr: mevr. Ikeda, een dochter van de Japanse eerste minister, premier Ikeda, premier De Quay en echtgenote Paus Johannes heeft gisteren be sloten, dat een gemengde commissie moet worden ingesteld, die tot taak zal krijgen het fel omstreden schema over de bronnen der openbaring grondig te bewerken. Deze commissie zal bestaan uit de theologische com missie en uit het secretariaat voor de Eenheid en verder nog enkele kar dinalen. Deze beslissing van de Paus, heeft bij de Concilievaders grote voldoe ning gewekt. Toen dinsdagmiddag bij de stem ming over het voortzetten van de discussie bleek, dat maar 62 percent voor verwerping van het schema ge vonden kon worden en niet de no dige 2/3 werd gehaald, ontstond een stemming van algemene teleurstel ling. Immers, tengevolge van een formeel juiste vraagstelling en een juridisch volkomen reglementaire be slissing, was de toestand zó gewor den, dat de grote meerderheid der Vaders gedwongen was te beraad slagen over een voorstel, waar slechts één derde van het Concilie achter stond. En dat nog niet eens, want vele van de 822 voorstemmers had den hun stem aan de voortzetting van het deb^t gegeven, alleen om dat zij hoopten toch nog tot iets po sitiefs te zullen komen. In hun hart echter hadden zij werkelijk een te genzin in het schema. Het sprak welhaast vanzelf, dat de Paus niet onkundig van het ge brek aan samenwerking bij de voor bereiding van het schema, niet on kundig ook over de gebruikte metho den in deze situatie moest in grijpen. Hij moest dit ook doen zo zegt het persbulletin van gisteren wijl de discussies over het schema eeuwig zouden duren en vrijwel zonder hoop op een positief resul taat. Samenstelling nog onduidelijk Onduidelijk is, hoe de oommissie precies zal worden samengesteld. Sommigen interpreteren de uiteen lopende lezingen van de beslissing zo, dat enkele kardinalen opdracht krijgen de commissie samen te stel len uit een voordracht, te maken door de voorzitters van de beide commissies, de theologische en het secretariaat. Anderen menen op grond van het bulletin dat de Paus de commissie heeft samenge steld uit enkele niet genoemde kar dinalen, plus de leden van de com missie en van het secretariaat. Voorts is uitdrukkelijk meegedeeld, dat nog speciale adviseurs kunnen worden aangetrokken. Waarschijnlijk dan door de kardinalen, die zijn of wor den aangewezen. Communicatiemiddelen Het is uitgesloten, zo menen Con cilievaders, dat dit nieuwe schema nog in deze zitting aan de orde komt. Het Concilie zal zich nu bezig hou den met de publieke communicatie middelen, pers, radio, film en t.v. Bovendien moet nog veel gestemd worden over de hoofdstukken van de liturgie. De commissie werkt hard aan de amendementen, maar hun aantal vooral op het eerste hoofd stuk is zo groot, dat er haast geen doorkomen aan is. Het onderwerp, zoals dat nu be- handelingsklaar ligt, is volgens de Nederlandse en Belgische bisschop pen maar „zeer matig". Eén van de hoofdoorzaken is de wijdverbreide klacht, dat alleen maar monseigneurs en paters en geen leken-journalisten aan het schema hebben meegewerkt. Het schema benadert de kwestie uit de verouderde hoek van de strijd te gen het liberalisme en gaat niet uit van 't bestaan der communicatiemid delen als een gegeven in de heden daagse wereld dat kerstening be hoeft. Alleen het voordeel van de Kerk, niet de taak der Kerk tegen over de communicatiemiddelen wordt bekeken. Het schema vindt men bo vendien „overladen" en „veel te ge detailleerd". ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's MINDER VORST De Bilt, woensdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Noordzee bevindt zich een kleine storing van polaire oor sprong, die in zuidelijke richting koerst. Deze storing gaat vergezeld van buien. Na het voorbijtrekken van deze storing nadert een rug van hoge luchtdruk met overwegend op klaringen. De komende nacht zal er wat minder vorst zijn dan de afge lopen nacht, toen het in het binnen land op de meeste plaatsen meer dan 5 graden vroor. Het vliegveld Deelen meldde zelfs min negen graden. Een depressie bij IJsland verplaatst zich met een matige snelheid in de rich ting van de Noorse kust. Het is deze depressie, die de aanvoer van de koude Poollucht uit Noord-Scandina- vië tot stilstand kan brengen. De sto ring, die gisteren o.a. in Zuid-Lim burg 7 cm sneeuw veroorzaakte, is naar Tsjecho-Slowakije getrokken. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Nov.: zon op 08.12, onder 16.40; maan op 03.40, onder 15.36. 23 Nov.: v.m. 0.51; n.m. 13.14. KORRELTJE Beter onrecht lijden dan onrecht doen. (Cicero)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1