Twee legenden uit de Vlaamse stad SINT-NIKLAAS SPAANS TESTBEELD MET SINT EN PIETEN DOOR DE WOESTE BIESBOS NIET snoep GOED snoep GELD TERUG DE LEIDSE COURANT De kindervriend kwam naar het land van Waes al laat hij die onigename taak meest al aan Zwarte Piet over. Het moet ongeveer honderd jaar geleden zijn, dat in de wijk Heimo len van de Vlaamse stad Sint-Niklaas een klein troepje zigeunerinnen rondzwierf. „Giptenessen" noemde men ze in de buurt. Wij vinden in die naam het Engelse woord „gipsy" terug, dat immers ook „zigeunerin" betekent. Deze vrouwen zagen er met haar zwarte piekharen misschien een beetje onverzorgd uit, maar ze deden geen vlieg kwaad. Integendeel. Ze gingen van boerderij naar boerderij en boden aan, tegen een heel be scheiden beloning het linnengoed te wassen. Daarbij stelden ze maar twee voorwaarden: dat ze haar werk des nachts mochten doen, zodat niemand zou kunnen zien hóé ze het deden en dat de tafel goed voorzien zou zijn TI 17O p T JW C* lïlïSIT van spijs en drank. Wie op ddt voor- HjIKL U tv iJl v/i"u stel inging, vond de zigeunerinnen bij het aanbreken van de dag ver dwenen. Maar de vuile was lag vlek keloos schoon in de kast, keurig ge steven, gestreken en gevouwen. Nu was er in de wijk Heimolen Voor onze puzzelliefhebbers heb- Horizontaal: 1. modern communica- Vertikaal: 1. woede; 2. als volgt een vrekkige boer, die het werkje ben we hier een speciale Sint-Nico- tiemiddel; 6. vogel; 10. Indonesisch (afk.); 3. mannetjesbij; 4. kleurstof; goedkoper zelf meende te kunnen laaspuzzel. Ook de goede Sint gaat eiland; 11. soort deurslot; 12. teken; 5. Goedheiligman; 6. officieel stuk; doen, als hij de zigeunerinnen maar met zijn tijd mee en hij heeft zich 14 landbouwwerktuig; 15. strafwerk- 7. Europeaan; 8. deel v. e. Franse eerst de kunst afkeek. Hij gaf ae een modern televisie-apparaat aan- tuig; 17. voorzetsel; 19. en omgekeerd ontkenning; 9. beest; 10. terreinauto vrouwen een hoeveelheid vriil lin- geschaft. Op een avond zette d-e Goed (afk.); 20. eikenschors; 22. knutselen; 13. Europeaan; 16. make-up aan- nen te wassen, maar had tevoren heiligman zijn toestel aan en 25. omroepvereniging; 26. ledemaat; brengen; 18. dringend verlegen om; een gaatje m de zoldering van de hij kreeg op het scherm een wel bij- 28. koor; 29. ofschoon (Eng. verkor- 21. jongensnaam; 23. stad der oud keuken geboord om ze s nachts gade 20,^^ merkwaardig „testbeeld". Vol ting); 31. pronk, sier; 32. taalkundig heid; 24. zangnoot; 25. leesteken; 27. te slaan. In plaats van zyn bed op te verbazing keken Sint en Piet naar opgave; 34. ieder; 35. sportartikel; 37. waterhoen; 30. vagevuur; 33. deel zoeken, ging hij op zolder op zijn beeldbuis, waar zij een testbeeld alpenweide; 39. vis; 41. adellijk heer; v. h. gelaat; 35. selenium (afk.); 36. buik liggen, met zijn ook boven het -n kruiswoordipuzzelvonm zagen 44. op de wijze van; 46. wintervoer- in memoriam (afk.); 38. rustig; 40. gait. Wait hij zag was echter alleen staan tuig; 47. Engels telwoord; 48. groet; zangstuk; 42. aanw. voornaamw.; 43. zwarte wolk. Die drong Wie helpt de S:nt mee, deze puzzel 50. reeds; 51. bodem van een boot; 53. karakter; 45. min; 47. boom; 49. ik zelfs door het gat en verdreet de Hieronder volgit de om- niet licht; 54. gewicht; 56. behoeftig- (Lat.); 52. bijwoord; 55. ambtshalve r en proestend van rijn ^j^g. Vael succes! heid; 57. niet nat. (Lat. afk.). kijkpost. Intussen hoorde hij de vrou- J wen beneden lachend en honend zin- gen: „Jij dacht, diat je ons de kunst Zwarte Piet was namelijk goede af kon kijken, maar je zult je aan maatjes met de zigeunerinnen van Giptenessen niet verrijken!" Heimolen in de stad Sint-Niklaas. Als er nog Giptenessen zijn, is dat Zwarte Piet greep in ongetwijfeld tot de huidige dag niet veranderd. Terwijl de boer door zijn Zwarte Piet deed de was met...roet! SINT-NIKLAAS is de schuts patroon van de tussen Gent en Antwerpen gelegen Vlaamse stad die zijn naam draagt en die dus óók Sint-Niklaas heet. Hoe dat zo is gekomen? Vele eeuwen geleden was het land in de bocht van de Schelde nog niet zo welvarend en vluchtbaar als nu. Het was een onherbergzame streek, met veel dichte bossen en ontoegankelijke moerassen. Een stad Sint-Ni klaas, of zelfs maar een beschei den dorp van die naam, was er in geen velden of wegen te be kennen. En zelfs die wegen wa ren maar dun gezaaid. Eigenlijk waren er maar twee soorten vreemdelingen, die zich van tijd tot tijd in de wildernis waagden: de predikers van het in deze noordelijke landen toen nog weinig verbreide christe lijke geloof en de ondernemende kooplieden, die met de schaarse bevolking contact zochten. Op een dag raakte een rijke koop man uit het zuiden te paard in de bossen van het land van Waes ver dwaald. Het werd donker en 't angst zweet brak de man uit. Wat hij ook probeerde, hij kon geen bruikbare weg vinden die hem misschien naar een onderkomen voor de nacht zou hebben gevoerd. Overal versperde 'n moeras of ondoordringbaar kreupel hout hem de doortocht. In zijn vertwijfeling riep hij de Heilige Nicolaas van My ra aan, die immers behalve een beroemd wel doener ook de schutspatroon van de kooplieden was. „Lieve Sint-Ni klaas!" zei hij hardop in de beklem mende 'stilte. „Help mij veilig uit deze wildernis te komen, dan zal ik te uwer ere in het bos een kapel laten bouwen!" Rond een kapel groeide 'n stad IJ IJ HAD DAT nauwelijks gezegd, of er doken twee breed geschouderde mannen uit 't struik gewas op. Een ogenblik dacht de koopman, dat het rovers waren en dat zijn laatste ogenblik geslagen had. Het waren echter houthakkers, zo braaf als men ze in legenden maar kan tegenkomen. Ze baanden met hun grote bijlen een weg voor het paard, boden de koopman nacht- logies aan in hun woning en gaven hem nog een stevig maal bovendien. De dankbare koopman vergat zijn gelofte niet. Op zijn verzoek brach ten de houthakkers hem de volgende dag bij een kluizenaar, die niet al leen vroom was, maar ver in de omtrek ook als houtsnijder vermaard. Bij deze kluizenaar liet de koopman een zak gouden ducaten achter om de bouw van de beloofde kapel te bekostigen. Natuurlijk gaf hij ook de houthakkers een flinke beloning. Toen reisde hij terug naar het zuiden. De kluizenaar sneed een mooi hou ten beeld, dat St. Nicolaas voorstelde bij de ton met de drie kinderen, die de heilige volgens een bekend ver haal uit de dood opwekte. De hout hakkers maakten een open plek in het bos. Daar bouwden ze een een voudige kapel, waar het beeld in werd ondergebracht. Van dit ogenblik stroomden uit de hele streek mensen naar deze plaats, die tevoren ontoegankelijke wilder nis was geweest. Ze hadden van het gebeurde gehoord, konden Sint-Ni klaas al vam de christen-predikers en Markt en stadhuis van het Vlaamse stadje Sint Niklaas, dat niet zonder reden de naam draagt van de grote geunerimnen al naar een kindervriend. TOEN DE BOER beschaamd in de kijkgat loerde, zat Zwarte Piet op keuken verscheen, waren de zd- zijn vertrouwde plekje bij de schoor- lerinmen al naar een minder steen. Door een gebroken dakpan hebzuchtige baas vertrokken. Maar zag hij dadelijk wat er gaande was. wat erger was: in plaats van wit Vlug liet hij zich door de schoorsteen was het wasgoed pikzwart geworden», in de keuken zakken en onderweg brachten de goede heilige natuurlijk Alle pogingen om het schoon te krij- vulde hij zijn zakken met roet. Een gen waren vergeefs. De boer was na- paar handen vol gooide hij in de tuurlij'k te gierig om nieuw linnen- richting van het gat in de zoldering. alle eer die hem toekomt. Er verrezen huizen en herbergen, eerst een paar, toen steeds meer. Men goed te kopen en daarom moest hij Dat was de zwarte wolk. Maar met noemde het dorp „Sint-Niklaas-ten- de rest vam zijn leven inzwarte de rest van het roet deed hij de was. Bos". Toen de gravin van Vlaande- hemden lopen. Nooit heeft hij gewe- En hij deed het op een manier die ren in 1241 aan het Land vam Waes ten, dat Zwarte Piet bij ddt alles in de vrekkige boer tot het einde van privileges verleende, was Sint-Ni- het spel is geweest. zijn dagen bleef heugen, klaas al uitgegroeid tot een stad, waardig om het hoofdcollege te her bergen dat de 9treek voortaan be sturen zou. Tegenwoordig is Sint- Niklaas nog altijd de hoofdstad van het Waesland. De gierige boeren van Heimolen TVyiAAR ZOALS ST. NICOLAAS de goedheid en de onschuld beloont, zo weet hij soms ook de nieuwsgie righeid en de hebzucht te straffen, de Vlaamse stad die de naam van Sint-Nicolaas draagt. Wie het verhaal niet wil geloven, moet zelf maar eens het Gulden Boek van St. Nicolaas naslaan, waarin alles be- Daar glijdt de boot over de Nieuwe schreven staat wat mat de Heilige en Mcrwerde. Rappe handen aan de zijn knecht verband houdt. Het Gul- rlemcn en een vaardige hand aan 't den Boek heeft maar heel weinig zwarte bladzijden. Die van de nieuwsgierige boer van Heimolen is 'er één van. Water, modder, riet en wier, waden, varen en hele einde lopen EEN KOUDE, gure wind blaast over het water van de Amer, wanneer wij het dorpje Drimmelen, aan de rand van de Biesbos, verlaten. Het is wat heiïig en langzaam glijdt de roeiboot (vlet), bemand met Sint Nicolaas en zeven van zijn Pieten, in dit geval zogenaamde zeepïeten, over het water. In deze tijd van het jaar is het hier stil, heel stil. We horen niets anders dan het kabbelen van de golven tegen de boot en het gepiep van de riemen in de dollen. Als ervaren waterrotten trekken de Pieten aan de riemen, terwijl de Sint het roer houdt. Het is merkwaardig, maar in dit verlaten oergebied, met zijn verraderlijke ondiepten, een watervlakte zonder betonning, weet de goedheiligman, zo uit Spanje gekomen, heel goed de weg. Vanaf de Amer gaan we de Nieu we Merwede op, om vandaar door te dringen in de jungle, het oerwoud van de Biesbos, waar zo'n veertig ge zinnen wonen, veelal ver van de buitenwereld, geïsoleerd en verlaten Maar hier wonen ook kinderen en dat vindt de Sint zo belangrijk. Hoe moeilijk en tijdrovend het werken hier ook mag zijn, de Sint weet wat er van hem wordt verwacht. Ook hier moet hij komen rond zijn ver jaardag om vreugde te brengen in de kinderharten. Over ondiepten. OP DEZE TOCHT hebben we kun nen zien dat Sint-Nikolaas de man van eeuwige jeugd, gezondheid en vitaliteit mag worden genoemd. Uiteraard heeft hij met zijn veelja rige ervaring geen moeilijkheden met het navigeren in dit waar laby rinth van watertjes, kreekjes en wat al niet meer. Met zijn vlet, een boot met weinig diepgang, kan hij vrij wel overal komen. Het is eb geworden en het water valt snelt. „Deze kunnen we nog wel nemen!" bromt de bisschop voor zich heen en hij moedigt zijn knechten aan, nog even snelheid te maken. De Pieten hangen aan de riemen, dan even een zachte schok, het schuren van zand langs de bodem van de boot en keurig glijdt de vlet over 'n ondiepte heen. Keurig en goed ge traind, houden de Pieten op het juis te moment met roeien op en lichten zij de riemen boven water. Nauwe lijks is de vlet over de ondiepte, of op het commando van de Sint glij den de riemen weer in het water en wordt er weer aan getrokken. Dat de Sint tot fantastische prestaties in staat is, hebben we duidelijk kunnen zien. Op een eiland. ER ZIJN enkele gezinnen die niet aan het water wonen, doch midden op een eiland. Daar legt de Sint aan. Een Piet op de steven gooit het an ker uit, omdat de boot door de lage waterstand niet aan de wal kan ko men. Sint rijst in al zijn waardigheid overeind, grijpt een paar lieslaarzen en trekt die aan. Twee Pieten vol gen zijn voorbeeld. Zij nemen samen de zak en volgen de Sint, die onver vaard overboord springt. Wadend door water en modder bereiken ze de oever. Daar worstelen ze zich door het riet en maken dan nog een fikse wandeling van een kwartier, om op de boerderij de geschenken te kunnen overhandigen. Voor het ge mak dragen de Pieten om beurt de zware zak. Op andere plaatsen vaart de boot met de Sint door nauwe ondiepe kreken vol wier, als het ware onder een overkoepeling van lang riet. üaar staan de woningen dikwijls vlak aan het water en kan er netjes aan een steiger worden aangelegd. In zulke gevallen ziet men duidelijk dat de bisschop over ervaren zeepie ten beschikt. Na een laatste ruk aan de riemen, glijdt de boot naar de steiger. De riemen gaan keurig om hoog en een kleine Piet op de ste ven zorgt voor het vastleggen van de boot. De vermoeide dag WE GELOVEN echter graag wat de Sint ons vertelt: „Hier heb ik ^oor veertig gezinnen een hele dag werk, samen met zeven van mijn Pieten: Wilt u geloven, dat het de vermoeiendste dag van mijn verblijf hier in Nederland is? Ik rijd liever een nachtje over de daken, dat mat niet zo af"! Toch hebben we diep respect voor Een welkom St.-Nikolaas geschenk FOTO-GESCHENK Uit e(35)n grote reeks FOTO-ARTIKELEN vindt U keu100)e bij Foto Ciné Jan Wolfslag Breestraat 123 Telef. 21851 Haarlemmerstr. 102 Tel. 32778 (Aaverientie) de plichtsbetrachting van de goed heilig man, die in weerwil van zijn vergevorderde leeftijd, dergelijke vermoeiende tochten onderneemt, al leen om de kinderen in dit meest woeste gebied van Nederland niet te vergeten. Soms liggen de woningen vlak bij 't water. Dan legt de vlet model aan. Maar dat kan niet altijd! IN SOMMIGE steden zijn er buurten waar door jonge kinderen voor ge middeld een rijksdaalder per week wordt versnoept. Tegen Sinterklaas en Kerstmis wordt dat nog veel erger. Dé tijd van de ijsjes is dan wel weer zo'n beetje voorbij, maar df étalages van de winkels bieden zo veel verleidelijk lekkers, dat het aandringen om snoepgeld niet van de lucht is. f"\AT VELE snoepen is funest, voor de eetlust: juis* bij jonge kinderen, zo ongeveer van het tweede tot het vierde jaar, kan men dat dikwijls overdui delijk vaststellen. Het eindeloze treuzelen bij de maaltijd, het niet willen gebruiken van groenten en andere voor de gezondheid onmisbare voedingsmiddelen worden door dat tussentijdse snoe pen in de hand gewerkt. En kan het met het oog op een tante of een oma niet hoger of lager, dan maar een snoepje na de maaltijd, dus op een tijd stip dat de maag al met de onontbeerlijke voeding stoffen is gevuld. Meer dan 90 procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan tandbederf, de een in meerdere, de ander in mindere mate. Mensen met gave gebitten zijn een grote uitzondering. DEHALVE de geldver- spilling, de bedorven eetlust en het tandbederf is er nog een groot nadeel LIEVER EEN MOOIE MANDARIJN DAN EEN WORST VAN MARSEPEIN Daarna dan meteen tan den borstelen: menige tand of kies is door al dat ge- snoep nodeloos verloren gegaan. Snoepgoed is voor j->ng en oud de grote vij and van het gebit. aan al dat snoepen ver bonden en dat is het ge vaar van het dik worden. De corpulentie vormt te genwoordig in de westerse landen meer en meer een ernstige bedreiging voor de gezondheid. De levens verzekeringsmaatschappij en beginnen zich met deze kwestie al te bemoeien. Dik zijn is namelijk he lemaal geen teken van ge zondheid, zoals men nog maar steeds geneigd is om te denken. Het tegendeel is eerder waar en men zou daar meer naar kunnen handelen. Het is daarom beslist niet overdreven als reeds in de ieued de grondslagen worden gelegd voor matig heid in het gebruik van vette en zoete s^iizen. dus ook van snoenerij. Schakel daarom over van liet snoenpopd op fruit. De meeste kinderen zijn dol op zoete sinaasaopelen, druiven en peren. Ook voor gewone tijden geldt dat vruchten voor hen heel wat gezonder zijn! dr. H .W. Scalongne.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 17