Castella-voordeel 2 pakkenslechts 79 ct 2 reuzenpakken slechts f 1.52 ONTPLOFFING IN RIOLERING Kort geding over gelden wereldploegwedstrijden DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Dit aanbod geldt voor Castella Parels en Castella Actief Wit Een opname van H.K.H. prinses Beatrix tijdens een wandeling over het gebied van het paleis in Bangkok. Op het terrein staan vele oude paleisjes, tempels en paviljoens; vele daarvan zijn met bladgoud versierd en zijn ware staaltjes van oude bouwkunst. Albert Otten, 18 jaar, haalt twee M.O. diploma's in 1 jaar ALBERT OTTEN (18 jaar) uit Heerenveen heeft een fenome nale feeling voor getallen. Dat wis ten we reeds vorig jaar, toen Albert, even voor hij eindexamen deed op het lyceum te Heerenveen, met suc ces het examen wiskunde M.O.-A af legde. Nu, goed een jaar later, is Albert weer in het nieuws. Dezer dagen slaagde hij voor het examen wiskunde M.O.-B. Een man van normale aanleg doet over deze examens ongeveer zes jaar, maar Albert schijnt toch wel veel meer te hebben dan een ander. Zijn vroegere wiskundeleraar, de heer J. de Reus, heeft het wel zo'n beetje zien aankomen: „Albert is in staat om met het weinige, dat hij weet alles te doen". Voor het laatste exa men slaagde het getallen-genie met vlag en wimpel. Op zijn cijferlijst stonden drie achten. Abnormaal hard schijnt Albert nog niet eens gestu deerd te hebben. Tijdens zijn laatste vakantie ging hij nog drie weken werken in een fabriek. „Maar de laatste weken voor het schriftelijk examen heeft hij er wel hard aan getrokken", aLlus de heer De Reus. Albert Otten studeert op het ogen blik in Utrecht. In welke wetenschap hij zich zal gaan specialiseren weet hij nog niet. Hij voelt veel voor ster renkunde en electronica, maar de keus is nog niet gemaakt. Wat doet 't er eigenlijk toe: een kei als Albert Otten komt misschien wel aan twee specialistische vakken toe. Hoofddirecteur gasverkoopmaatschappij De minister van economische za ken heeft de benoeming goedgekeurd van de heer P. A. Zoetmulder tot hoofddirecteur van de op te richten Gasverkoopmaatschappij. Die maat schappij zal het transport en de ver koop regelen van het aardgas dat in Nederland wordt gewonnen en van het gas dat door de deelnemers in de verkooporganisaties in het eigen be drijf wordt geproduceerd. Binnen een half uur is vannacht in Utrecht een woning totaal afge brand. De bewoners konden zich ternauwernood redden. Hun inboe del ging verloren. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak omstreeks half drie brand uit in de woning van de familie E. Alflen aan de Jachtstraat 13 in Utrecht. Langs de trap konden zij hun wo ning niet meer verlaten. Zij slaagden er in via een platje van de buren het vege lijf te redden. De brand is waarschijnlijk ontstaan in een op- bergkast onder de trap. JONGEN OVERLEDEN NA VAL UIT RINGEN De 14-jarige Freddy van Beek is zondag in het ziekenhuis te Utrecht overleden ten gevolge van een val die hij vrijdagavond maakte in de oefenzaal van een gymnastiekver eniging te Driebergen. Voordat de lessen van deze ver eniging begonnen, speelden de jon gens nog wat met de ringen. Hierbij maakte Freddy de val. Hij deed de oefeningen verder nog mee, doch ge raakte 's nachts bewusteloos. Een arts constateerde een schedelbasis- fractuur en liet hem naar het zie kenhuis overbrengen. Tijdens de slot werkzaamheden aan de riolering te Putte (Noord-Brabant) heeft zich gisteren aan de grens met België, ter hoogte van de katholieke kerk, een zware ontploffing voorge daan. De deksels van het hoofdriool wer den over de kerktoren geslingerd en kwamen op het dak van de pastorie terecht. Talrijke ruiten in de pasto rie en omgeving werden vernield. Het wegdek werd ter plaatse open gescheurd. Zware rookwolken stegen na de explosie op. Het riool zal op nieuw moeten worden gelegd, daar de buizen werden vernield. Vermoedelijk is een defect in de leiding oorzaak geweest van deze ontploffing. Er heb ben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Nieuwe telefoonnummers voor veelsprekers in de hoofdstad In Amsterdam wordt het tijdens de drukke uren hoe langer hoe moei lijker telefonische verbinding te ver krijgen. Het gebeurt al niet zelden meer, dat men voordat men het volledige nummer op de kiesschijf heeft gedraaid reeds de bezettoon krijgt. In de Amsterdamse centrale heeft de PTT nu een aantal „veelsprekers- honderdtallen" geplaatst, waarmee het aantal telefonische verbindingen aanzienlijk is uitgebreid. Deze veel sprekers zijn speciaal aangebracht voor abonnees, die veelvuldig bellen of gebeld worden. 63 grote bedrijven in Amsterdam hebben met ingang van vandaag hun telefoonnummers verwisseld met een van de veelsprekers-honderdtallen. In de gidsen voor Amsterdam en Ne derland (deel TV en V), die in 1962 zijn uitgegeven, zijn de nieuwe num mers reeds vermeld onder de oude nummers. In deel VI van de telefoon gids, die over enige weken verschijnt zijn alleen de nieuwe nummers opge nomen. tieve beroepen. Een contactgroep Opvoering Produktiviteit heeft daar voor een bedrag van 50.000,- ge reserveerd. In de Stichting van de Arbeid weigeren de werkgevers echter alle medewerking. In vakverenigingskringen ziet men deze tegenwerking als een staaltje van „de boot afhouden" wanneer 't beambtenvraagstukken aangaat. Men vreest in werkgeverskringen waar schijnlijk uitbreiding van de invloed der vakcentrales in de beambten- sector. Regeling van arbeidsvoorwaarden wordt bewust tegengehouden. „In al te veel gevallen blijft de deur pot dicht voor de organisaties van de grote vakcenrtales". Om deze en an dere redenen wordt het moeilijk te geloven in een serieuze bereidheid van de werkgevers om tot samen werking te komen, aldus beluistert men in werknemerskringen. OVERLEG ADMINISTRATIEVE BEROEPEN Werkgevers weigeren medewerking De drie samenwerkende vakorga nisaties van handels- en administra tief personeel „St. Franciscus van Assisië", de Chr. Beambtenbond en „Mercusius", wensen een grondig onderzoek naar een methode van werkclassificatie voor de administra- Man en vrouw werden weer goed op elkaar en begonnen met flinke ruzie Een echtelijke ruzie op het Cen traal Station te Amsterdam is gister avond geëindigd met het sneuvelen van vijf ruiten van het plaatskaar- tenkantoor. De echtgenoot, de 25-ja- rige classificeerder B. A. E. uit de hoofdstad, moest zijn bloedende arm in het ziekenhuis laten behandelen en is daarna op het politiebureau ïog eens stevig onder handen genomen. De man had met zijn ongeveer even oude echtgenote al enige tijd onenigheid gehad en aan deze ruzie was juist gist*-ren een einde geko men. Toen de vrouw op het punt stond naar Rotterdam te vertrekken om daar haar zaken af te doen en zich weer bij haar man te voegen, laaide de onmin weer op. De man reageerde zijn boosheid af op de lo- kettist en vernielde vijf ruiten. Dinsdag wordt in de Rotterdamse „Ahoy" Hal een internationale scheeps- bouwtentoonstelling „Europoort" geopend. Onze fotograaf nam er vandaag reeds een kijkje en werd getroffen door de blikvanger van de tentoon stelling, een grote scheepsschroef, bestemd voor een tanker. De afmetingen van deze schroef, 7»/i meter in doorsnee, komen duidelijk tot uiting in vergelijking met de arbeider op de asnaaf van het ruim 34 ton wegende gevaarte De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft maandagmorgen het kort ge ding behandeld, dat de „stichting wereldploegwedstrijden" heeft aan gespannen om opheffing te krijgen van het beslag, dat de werktuigen- fabriek C. van der Lely in Maasland op haar bank- en girosaldo heeft doen leggen. Zoals bekend is aan de werktuigen- fabriek geen toestemming verleend met kunstmeststrooiers deel te ne men aan de werktuigen-demonstratie en tentoonstelling, die aan de we reldploegwedstrijden in Oostelijk Flevoland annex waren. De fabriek achtte zich daardoor benadeeld en eiste f 225.000 schadevergoeding. Zij vroeg de president van de Haagse rechtbank toestemming, bij de stichting beslag te leggen op dit bedrag. De president stond het be slag toe tot maximaal 100.000, de stichting bezat toen volgens haar eigen opgave nog 50.000 terwijl nog De Deense kustvaarder „Windhund", welke vrijdagavond met een lading hout bij Hoek Holland is ge- een aantal schulden betaald moest worden. Namens de stichting pleitte mr. H. O. Thunissen uit Den Haag. Hij stelde dat de werktuigenfabriek geen aan spraak kan maken op schadevergoe ding. Door het tekenen van het in schrijvingsformulier heeft zij zich bereid verklaard, aan de demonstra tie en de tentoonstelling deel te ne men onder de voorwaarden van het daarvoor opgestelde reglement, i Mr. R. van der Veen uit Den Haag pleitte voor de werktuigenfabriek. De argumenten van de stichting „Wereldploegwedstrijden" vond plei ter zwak. Mr. van der Veen achtte een niet te verwaarlozen kans aanwezig dat de vordering van Van der Lely zal worden toegewezen en achtte daar om handhaving van het beslag no dig. Voor dit bedrijf bestaat anders het gevaar, dat het achter het net vist. In antwoord op een opmerking van zijn tegenpleiter, die het door Van der Lely geëiste bedrag wel bij zonder hoog vond, zei mr. Van der Veen, dat het niet in hoofdzaak ging om de machines, die tijdens de ten toonstelling hadden kunnen worden verkocht, maar om de nu gemiste „nawerking" bij de vele buitenlan ders, die de tentoonstelling hebben bezocht. De president zal maandag 26 no vember uitspraak doen. Voorwaarden voor voorschotten aan boeren Min. Marijnen (landbouw) heeft de voorwaarden bekend gemaakt waaraan de boeren moeten voldoen willen zij in aanmerking komen voor een renteloos voorschot. De be windsman heeft één voorbehoud ge maakt: de Staten-Generaal moeten zijn voorstellen goedkeuren. De minister wil voorschotten van duizend gulden per bedrijf geven aan de boeren op de zandgronden wier inkomen in 1958, 1959 en 1960 niet hoger is geweest dan zes duizend gulden. De leningen gelden voor drie jaar. Over die periode behoeft geen rente betaald te worden. Na afloop moet het geld worden teruggegeven. Een speciale regeling is evenwel mo gelijk. Ten aanzien van de grootte van het bedrijf heeft de minister bepaald dat de boer over minimaal één hec tare en ten hoogste vijftien hectare moet beschikken. Tuinders vallen buiten de regeling, ook de boeren dae strand, wordt gelost. Mogelijk is dit voldoende om het schip door sterke sleepboten naar open water te trek- minder dan 1250 uur per jaar aan ken. Anders zal een geul worden gegraven. hun bedrijf besteden. PROEF MET PLASTIC MELKKRATTEN Bij wijze van proef zullen 20.000 plastic melkkratten het einde van deze maand in Nederland op de markt verschijnen. Als de proefne ming slaagt zullen er nog veel meer komen. De plastic melkkrat, die ongeveer zeven a acht jaar meegaat, zal circa acht gulden kosten; een metalen krat gaat tien jaar mee en kost ruim 9 gulden. Het betreft hier een proef model van twaalf vakken, waarmee een gewichtsbesparing wordt bereikt van ongeveer 3,8 kilo. Men wil voor deze kratten een landelijke statie geldregeling treffen. 18 DECEMBER: KERSTAVOND IN GOUDA Ook dit jaar zal de zo langzamer hand tot traditie geworden „Kerst avond in Gouda" worden gehouden en wel op dinsdagavond 18 december a.s. Dit belooft weer een indrukwek kend evenement te worden. Duizen den kaarsen zullen het elektrische licht vervangen en het hart van de stad een feeëriek aspect verlenen. Op het historische Marktplein rondom het gotische stadhuis, waar de Noorse kerstboom geschenk van de stad Kongsberg opgesteld is, zullen gemeenschappelijk de kerstliederen worden gezongen door grote koren, begeleid door de Goud se orkesten. De plechtigheid van 19 tot 20 uur wordt ingeluid door carillon- spel en klaroengeschal. De prins spreekt in België voor kath. werkgevers Prins Bernhard zal op woensdag 21 november een bezoek brengen aan de Nederlandse permanente ver tegenwoordiging bij de Europese Ge meenschappen te Brussel. De prins zal ook een vergadering bijwonen van de Uniapac, de inter nationale unie van katholieke werk gevers organisaties, waar hij zal spreken over „de economische en politieke evolutie van Europa tegen over de landen van Latijns Amerika" BURGERBROOD VOOR DE SOLDATEN De militaire bakkerij in Amster dam zal gaan verdwijnen. De juiste datum van opheffing is nog niet be kend, maar die zal vermoedelijk val len tegen het einde van het eerste kwartaal van het komende jaar. De broodvoorziening van de tot dan door genoemde bakkerij bediende garni zoenen zal worden overgenomen door burgerbakkerijen. Deze civiele bakkerijen zullen aan de militairen verpakt gesneden brood gaan leve ren. De militaire bakkerij in Deven ter zal voorshands worden gehand haafd. Die in Vught (in totaal zijn er drie militaire bakkerijen in ons land) zal in de toekomst grondig worden gereorganiseerd en verbe terd. Zowel in Deventer als in Vught wil men komen tot de produktie van gesneden en verpakt brood. De daar voor nodige apparatuur zal worden aangeschaft. De belangen van het door de opheffing en reorganisatie vrijkomende personeel zullen zo goed mogelijk worden behartigd. Het bovenstaande is ons in antwoord op vragen door de legervoorlichtings- dienst meegedeeld. Regering verduidelijkt systeem van loonvorming De door de regering toegezegde nadere verduidelijking van de 5 no vember j.l. aan de Stichting van den Arbeid gezonden regeringsbeslissing inzake het systeem van loonvorming, is gereed gekomen en verzonden aan degenen, die bij het overleg over deze regeringsinzichten waren betrokken op vrijdag 9 november j.l. Zoals be kend was in dat voortgezet overleg tussen de regering en het bedrijfs leven over de loonontwikkeling in 1963 een verduidelijking van de re geringsbeslissing noodzakelijk geble ken. De nadere nota zal morgen, naar mag worden aangenomen, onderwerp van een intern beraad van het be stuur van de Stichting van den Ar beid vormen. Vrijdag zal de nota aan de orde komen in het dan verder voort te zetten overleg tussen rege ring en bedrijfsleven. De Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging heeft zaterdag tijdens een vergadering te Amsterdam afscheid genomen van de heer J. A. Nijkamp uit Den Haag, de algemeen voorzitter van het hoofdbestuur. Bij deze gele genheid is aan de heer Nijkamp het erelidmaatschap aangeboden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7