DE GROTE KLEINE VAN PHILIPS PHILIPS RADIO Nieuwe uitgaven DE VERDREVENE DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 ÜK LETDSE COURANT PAGINA 2 B 0 X 19 U f 88.-. Gevoelige, se lectieve ontvangst van de midden golfzenders. Krachtige weergave. Ingebouwde plaatantenne. Breedte 26 cm. Kleuren: groen, oranje en zwart. B 3 X 00 U f 138.-. Drie golfgebie- den. Grammofoonaanslulting. Hand greep aan de achterzijde. Muziek/ spraakschakelaar. Breedte 35 cm. Kleuren: zwart, beige en rood. B 1 X 02 A f 138.-. Zeer gevoelige ontvangst van FM- en middengolf zenders. Muziek/spraakschakelaar. Ingebouwde antennes. Breedte 30 cm. Kleuren: geel, groen en zwart B 2 X 12 A - f 158.-. FM-band, lange- en middengolf. Speciale zeer ge voelige luidspreker. Grammofoon aansluiting: Ingebouwde antennes. Hogetonenschakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: beige en groen. met de techniek van de grote Philips radio's. Op klein formaat gebouwd voor kamers waar dat beter past. Elke „grote kleine" radio in vrolijke kleurencombinaties. (Af verten tie) „Degas", tekst van Georges Chareusol. Uitgeverij Sijt- hoff, Leiden. Wat geldt voor het boekje over Cé- zanne is in niet mindere mate van toepassing op dit prachtige werkje over de beroemde veel-omstreden, maar thans onbetaalbare Degas. Het verscheen in de zogenaamde „Kunst en Kleur-reeks". „Van Gogh", door Raymond Cogniat. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. In de serie „Kunst en Kleur" ver scheen nu ook een beschrijving, ge ïllustreerd met 36 gekleurde repro ducties, over het leven en werk van de geniale Nederlandse schilder uit de tweede helft van de negentiende eeuw. Een vlot leesbaar boekje, dat de kennismaking met Vincent van Gogh ten zeerste vergemakkelijkt. „Toveren met getallen", door Robert Tocquet. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. De schrijver geeft in dit boekje een interessante analyse van het denken van mensen, die door hun uitzonder lijke rekenkundige begaafdheid in de belangstelling van het gróte publiek kwamen. Met vele voorbeelden wor den de mysterieuze capaciteiten van de verschillende „rekenwonders" toe gelicht. Keesje Kruimel, door Hans Dijkhuis. Aangeboden dooi de boekhandel. Dit kinderboekje, dat werd aange boden door de boekhandel in het ka der van de Kinderboekenweek 1962 is door een 10-jarige jongen geschre ven. Het bevat een verhaal van een kleine jongen, Keesje, die allerlei avonturen beleeft met kabouters heksen en tovenaars, dus de vrij be kende figuren uit de sprookjeswe reld. Maar het grappige is, dat het hier een verhaal is, dat vanuit de kinderpsychologie is geschreven en daarom het kind eerder moet aanspre ken dan een verhaal, dat bedacht is door een volwassene. Het is een aar dig boekje, dat bewijst, dat de figu ren uit de oude sprookjes nog altijd een grote rol spelen in de kinderziel. „De erfgenaam van Jalna' door Mazo de la Roche Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. Weer een aantrekkelijke en boelen de aanwinst in de serie over de Jalna- historie. Renny, de erfgenaam van het landgoed in Cartada, keert na de eerste wereldoorlog naar huis terug, waar hem een zware en verantwoordelijke taak wacht. De laatste slavenjacht door Karl 7* Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. Onnodig dit nieuwe deel in de reeks Karl May Pockets nog aan te bevelen. Iedereen zal zich (opnieuw) willen storten op deze avonturen van Kara Ben Nemsi in Koerdistan. „Cézanne", tekst van René Huighe —Uitgeverij Sijthoff, Leiden. Ook aan de impressionist Cézanne wordt een boekje in de schilders-serie van Sijthoff, Leiden gewijd. De repro ducties zijn kleurrijk, prachtig van toon, de tekst zeer indringend en boeiend. Telemachos, door D. A. Cra- mer-Schaap. Uitg. Hollandia, Baarn. Telemachos is, zoals de leerlingen van gymnasium en lyceum weten, de zoon van Odysseus, de legendari sche koning van Ithaka, die na de strijd van Troje, een avontuurlijke terugtocht maakte, zoals door Home rus is beschreven. Telemachos is op gegroeid 2onder zijn vader gekend te hebben en maakt als 14-jarige knaap de terugkeer van Odysseus mee. De schrijfster heeft zich blijk baar ingeleefd in die oude Griekse tijd, maar het verhaal had levendiger kunnen zijn. Gedachten, door Blaise Pas cal. Prisma. Drs. J. A. C. Lenders heeft Pascals Pendées in dit boekje vertaald en sa mengesteld. Deze gedachten van Pas cal (f 19 aug. 1662 te Parijs) bege ven zich niet op wiskundig gebied (waar Pascal ook zeer békend is), maar op theologisch terrein. Het zijn opgetekende gedachten die Pascal niet meer uit heeft kunnen geven, en die een apologie van het geloof hadden moeten vormen. Zeer inte ressant en leerzaam en toch eenvou dig van taal. De taal van het kind, door J. A. Meijers. Prisma. Dat de kindertaal zeer belangrijk is en goed gevormd en geleid dient te Wórden geeft in dit werk de schrij ver weer. Dit boekje met zëer vele wetenswaardigheden en tips voor ou ders met jonge kinderen is voor de zen aanbevelenswaardig. In de ban der geschiedenis, door prof. dr. P. J. Bouman. Beschouwingen over de relaties tussen geschiedschrijving en geschied vorsing, geschieduitbeelding, en ge- schiedbeleving. Christus in nood, daar Mateo van den Homberg. Een brochure die wil zijn een s.o.s. tot de jeugd, waarin de aandacht wordt gevraagd voor de ontwikke lingsgebieden, om mede door dit werkje de belangstelling breder te doen maken. In Christo, door Benoit du Moustier. Uitgave Van Wees, Utrecht. Een gebedenboekje, dat meer geeft dan de te verwachten „gewone" ge beden voor het religieuze leven. Het kleine boekje, typografisch zeer goed verzorgd, bevat ook een groot aan tal eigentijdse gebeden Voor de mo derne gelovige. Een arts nam de vlucht, door Herbert Schrader. Uitga ve Fontein, Utrecht. De uitstekende weergave van de strijd, die een arts achter het IJze ren Gordijn moest voeren, toen hij voor de keuze stond de vlucht naar het Westen of de trouw aan zijn pa tiënten. Een fascinerend boek, Passie en politiek in het Ro meinse Keizerrijk, door Jé- róme Carcopino. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Voor klassiek geïnteresseerde lezers een bron van genoegen en een ver rijking van hun kennis van het leven in het Oude Rome. De schrijver ver raste eerder in de Prismareeks met Prisma Schaakboek dl. 3 door H. Bouwmeester. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Het derde deel in de serie schaak werkjes va Bouwmeester, waarin de combinatie in het spel wordt behan deld. Sagen en legenden, door D. L. Daalder. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. De middeleeuwse verhalen zijn door de taalproblemen voor de meeste lezers ontoegankelijk. Een navertel ling van deze vaak prachtige legen den en sagen is daarom van harte toe te juichen. De schrijver heeft 'n goede keuze gemaakt en enige van de beste middeleeuwse verhalen bijeen gebracht. Dokter mag ik? (Gerechten voor suikerpatiënten), door J. J. C. Mantz. Uitgave G. J. A. Ruys, Amsterdam. De tweede druk van een boekje, dat als leidraad bedoeld is bij de keuze van maaltijden voor diabetici. De kleine heks, door Otfried Preussler. Uitgave Pris ma-kinderpockets, Het Spec trum, Utrecht. Voor de kleinste lezertjes en Ook bedoeld als materiaal om de kleinen voor te lezen ontwierp de uitge ver een aparte serie in de Prisma pockets. Gezellige verhaaltjes, met vele gekleurde tekeningen. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.25 Oude muziek (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Klanken uit Zuid-Beieren (gr.). 8.35 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Samenzang: geestelijke liederen. 11.15 Recht zo die gaat, hoorspel. (7). 11.45 Joodse melodieën (gr.). 12.10 La tijns-Amerikaanse orkest. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.35 Concert gebouworkest (gr.): klassieke en mo derne muziek. 14.50 Lessen in het muziekbeluiateren. 15.20 Viool en piano: klassieke muziek. 15.50 Bijbel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazzmuziek (gr.). 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte gram mofoonmuziek. 17.55 Het spectrum lezingen, 18.10 Hervormde jeugd- cantorij: geestelijke liederen. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Achter de schermen XII, door Drs. G. J. de Voogd. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Mededelingen of grammofoon muziek. 19.15 Leger des Heilskwartier. (opn.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht instrumentaal kwartet. 20.10 Omroep orkest en solist: Klassieke muziek. 21.15 Wat is er in de landbouw aan de hand?, lezing. 21.30 Lichte grammo foonmuziek, 21.45 Kanttekeningen. 22.00 Geestelijke liederen. 22.20 Licht orkest (gr.) 22.30 Nieuws 22.40 Avond overdenking. 22.55 Operafragmenten (gr.). 23.25 Licht orkest (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws.8.18 Lichte grammofoonmu ziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Spe cialiteitentheater (herh. v. zaterdag avond). 12.00 Voor het platte land. 1 12.05 Lichte grammofoonmuziek (12.30-12.33 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.57-13.00 VARA-speel- goedactie). 13.00 Nieuws. 13.15 Tango- Rumba-orkest en zangsolisten. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdcon- cert: klassieke en moderne muziek. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Is Vrede zonder bewapening reeds mógelijk?, toespraak. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Orgelspel en zangsolist. 17,30 Tentoonstellingsagenda. 17.35 Instrumentaal Trio. 17.50 Regerings uitzending: Geven en nemen, tips voor weggebruikers. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Salonorkest en zangsolist. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 VARA-Varia en lichte grajpmofoonmuziek. 19.20 Rooms Luilekkerland, toespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.06 Lichte muziek. 20.40 Kaf en koren, wekelijkse notities. 20.50 Het puik van zoete kelen: opera-aria's met commentaar. 21.25 Zonder blind doek. 22.10 Cello-recital: klassieke muziek, 22.30 Nieuws. 22.40 Jazzmu ziek. 23.15 Weerklank: muziek-revue. 23.56-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35 De Verrekijker, Jeugdkro- niek. CVK/IKDR/RKK: 17.45-18.05 Programma over de Bijbel Voor de jeugd. NCRV: 19.30 Alles draait om moeder, NTS: 20.00 Journaal en weeroverz;eht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Zoek de zin op, quiz. 21.00 Paki stani Zindabad (2), documentaire film over Pakistan. 21.30 Dorpsvrijage, toneelstuk. 22.25-22.35 Dagsluiting. doof Louis de Bourbon 38) Zéro! Er liep 'n gemompel langs weerszij den van de tafel, dat luider en lui der werd. Dat is een jonge man, die ont zettend wint, zei een mooie heldere vrouwenstem. Een hand legde zich op Karls schouder. - Een heer, niet in Smo king, zoals de croupiers, doch in een zwart costuum met een zwarte ge haakte das boog zich naar Karl over. Wil mijnheer misschien liever aan de kassa worden uitbetaald? Ik betwijfel of de fiches aan deze tafel zullen volstaan. Doch ik kan aanvul ling laten komen, als U wilt. Ik kan uw plaats laten reserveren, indien U even mee wilt gaan. Karl stond op, glimlachend naar die wirwar van vreemde gezichten, dié hem hu naderden, die tot hem spraken, gelukwensend en raadge vend. Een vrouw, in avondtoilet en zwaar décolleté, nam, onzichtbaar vóór de anderen, zijn hand in de hare. Haar gelaat was dicht bij het zijne en een geur van Guerlain drong zo sterk tot hem door, dat het was, alsof hij een scherpe likeur dronk. Kom straks in de bar, fluisterde ze. Ik heb je iets belangrijks te zeg gen. Iets heel belangrijks, vergeet het niét. Karl knikte, glimlachte, schoof langzaam tussen de vreemden door, en volgde de man in het zwarte cos tuum. Hij handelde volkomen werktuige lijk. Er we in hem een vreemd, jui chend gevoel, een soort vreugdige koorts. Hij wist, dat er iets prettigs met hem was gebeurd, iets, dat niéu we kleur en fleur aan het leven gaf. Iets, wat hem van een zware, drukkende last had bevrijd. Nu hij, dé man in het zwart volgend, uit het ge woel was geraakt, werden zijn ge dachten en- gewaarwordingen scher per. Tot driemaal toe begon hij een rékensommetje, maar hij kwam er niet toe het op te lossen. Telkens werden de getallen door een golf van vreugdegevoelens overspoeld. De man ging hem voor in een kleine ka mer, die grotendeels gevuld werd door een ouderwets cylinderbureau, waar de stapels kranten, affiches en ander drukwerk hog lagen opgetast. Neemt U een ogenblik plaats, zei de man en wees uitnodigend naar eén oude, versleten clubfauteuil, de enige die in de kamer stond. De man zelf liet zich neer in eért rieten stoel, die verborgen stond ach ter het bureau. U hebt bijzonder geluk gehad, zei de man. Pardon, ik heb U toe vallig zien spelen. Tenslotte is het onze taak, één oogje Iti hét zeil te houden. Ja, verstaat fliij goed, niet om de dames of heren speléfs te controleren, integendeel, warempel, integendeel. Wij zijn er, om onze gas ten bij te Staan. De croupiers kunnen niet alles zien, natuurlijk wel, dan zijn wij er altijd nog om bij mi gelijke geschillen scheidsrechterlijk op te treden. Maar pardon, wat ik vra gen wou: was het eigenlijk uw be doeling wel, die frs. 100 op zéro? Na- tuürijk, het verandert niets. U hebt geZet en gewonnen, dat spreekt van zelf; het is uitsluitend vriendschap pelijke, meelevende belangstelling. Ik had namelijk zo de indruk, dat U inderhaast, zo pardoes twee fiches zette, in de mening misschien dat dit fiches waren van 2, van 5 of van 10 francs. En toen hij merkte, dat de vraag Karl even in verlegenheid bracht, Vêfvolgde hij, haastig: Maar ,ach, ik kan me heel goed hébben vergist. Nu, de hoofdzaak is: U hebt gewonnen. En laten we eens even zien. Wel, dat is al heel een voudig. Vijfendertig maal 100, dat is 3500 francs. Had U nog iets op rouge of noir? Nu ja, het was zéro, dus Hij belde. Aan een bediende in livrei, gaf hij een briefje af. waarop hij Tiet bedrag geschreven had, mét een snelle handtekening, veeleer een Een paar minuten later kwam de bode terug met het geld in coupures van 10Ö0 en 100 francs-biljetten. Karls eéfstè Impuls, toen hij dé 3500 francs in zijn portefeuille had gestoken, was, om zonder op- of om zien, naar zij" hotel te gaan, op bed te gaan liggen en te slapen. Maar hij herinnerde zich nog vagelijk iets van een afspraak in de bar met een op vallend bekoorlijke vrouw. En op nieuw was hij in de ban van wat al tijd een der machtigste drijfveren van zijn handalen was geweest: een onuitputtelijke nieuwsgierigheid, een onverzadigbare honger naar avon tuur. De jonge vrouw zat, alleen, in een hoek van de bar, even buiten de licht kring van een rose schemerlamp en wenkte hem onopvallenl Karl liep recht op haar tafeltje af en begroette haar als een oude be kende. Hij noemde zijn naam, de naam, waaronder hij sinds jaar en dag leefde. Karl Arthur Schneider. Ingrid di Ravaro, antwoordde de vrouw, fluisterend, want èr naderde een kellner. Karl bestelde champagne. Kosmopolitische combinatie van namen, zei Karl, glimlachend. Ach, antwoordde ze, onverschil lig, mijn moeder was een Zweedse. Maar ik moet U dringend spreken. Wel, niets belet U. Ze dacht een ogenblik na en zei: U is in gevaar, in groot gevaar. Wié is dat niet, tegenwoordig? Ik bedoel het anders. Natuurlijk bedöel ik het anders. Ik luister. U moet al dat geld niet bij U houden. H"bt U die man gezien? Die man mét dat zilvergrijze haar, die recht tegenover U zat? Ja, die heb ik gezien. Hebt U gemerkt, hoe nerveus hij was: En hoe hij zijn laatste lire, pardon, zijn laatste franc, heeft ver speeld? Ik heb, na een zeker ogenbiik, niet meer op hem gelet. Maar ik be grijp niet Bréngt U morgen het geld naar een bank, maestromonsieur Schneider. Als het e\en kan, geeft U het nog vanavond in bewaring. En als U niemand weet, geeft U het mij. Toen Karl, eer uur later, zijn re kening betaalde in de bar van het casino, was hij, behalve haast 40Ó0 francs, vele ervaringen rijker. Eén er van was deze: dat de meest deernis wekkende bedelaressen soms in de duurste toiletten gekleed gaan. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2