Kinderwensen zijn vaak meer dan vluchtige invallen! NIEMAND WEET HOE DE TEDDYBEER WERKELIJK GEBOREN IS... Al zestig jaar een geliefd stuk speelgoed Keuze van het speelgoed vaak groot probleem Grote speelgoedfabrikanten betwisten elkaar de eer Op het feest van Sinterklaas en eigenlyk op alle dagen, die voor het kind opwindend en aantrekkelijk zyn, zoals verjaardagen, zullen duizenden kinderen gelukkig gemaakt worden met een teddybeer. Sinds 't begin dezer eeuw is de teddybeer dusdanig populair, dat hij in dezelfde klasse kan worden gerangschikt als blokken, ballen en poppen. Hoe onschuldig het stukje speelgoed, dat overal ter wereld by men- De twee belangrijkste concurrenten zijn de twee grootste fabrikanten van speelgoeddieren, The Ideal Toy Corporation uit New York en de firma Steifl uit Duitsland. Vertegenwoordigers van beide partijen zeggen, dat hun teddy's er het eerste waren. Het is niet mogelijk een antwoord te geven op de vraag wie gelijk heeft; zelfs experts op het gebied van het speelgoed kunnen geen uitkomst geven. Een reden waarom het zo moeilijk is achter de ware waarheid te komen is het feit, dat de speelgoedfabrikanten de grootst mogelijke geheimhouding betrachten. Noch de automobiel industrie, noch de wereld der haute couture is meer op concurrentie ingesteld dan de speelgoedindustrie. De fabrikanten nemen bij herhaling elkanders Ideeën over. Speelgoed wordt daarom veelal achter gesloten deuren ontworpen en het is bjjna niet mogelijk een bezoek aan de fabrieken te brengen. vilt gebruikte hij geschoren mohair- Ondernemende winkelier pluche, dat het beestje een zeer na tuurlijk uiterlijk gaf. In 1903 zag een Amerikaans handelaar de beer op de Leipziger Speelgoedbeurs en bestelde In Amerika helt men over naar de drieduizend exemplaren. mening, dat de teddybeer daar het eerst is ontstaan. In 1902 publiceer de een krant uit Washington een teke ning waarop de toenmalige president Theodoor Roosevelt afgebeeld stond, die weigerde een betejong dood te schieten. Ene heer Morris Michtom, eigenaar van een klein winkeltje in Brooklyn zag de tekening en z'n vrouw en hrj maakten binnen de kortst moge- lyke tijd een beertje van honlngkleurig pluche gevuld met houtwol. De winke lier zette het beertje in zijn etalage naast een exemplaar van de tekening. De ondernemende Michtom schreef vervolgens een brief naar Roosevelt, waarin hy toestemming vroeg om het speelgoeddiertje Teddybeer te mo gen noemen. De president zou toen onmiddellijk teruggeschreven hebben: ,,Ik betwijfel of mijn naam veel zal betekenen in de speelgoedberenhandel maar u mag hem gebruiken als u dat wenst." Men zegt dat een copie van deze brief zich nog steeds in het archief van de Ideal-fabriek be vindt. Uit het kleine Broöklynwinkel- tje van Michtom ontstond de Idea) Toy Corporation, die vandaag de dag de grootste fabrikant van poppen in de wereld is. De firma Steiff is echter de groot ste fabrikant van speelgoeddieren ter wereld. Van haar kant wordt ver teld, dat een in 1847 geboren oudtante de giondlegger is geweest van <)e speelgoedbeer. Margarethe Steiff die als kleuter polio had gekregen en voor de rest v»n haar leven aan een rolstoel gekluisterd was, kon ondanks haar verlamming heel goed handwerken en in de loop der jaren maakte zy tal van gebruiksartikelen. Zo maakte zij ook eens een olifantje van vilt, dat zij opvulde met stukjes vodden. Hier uit ontstond een handel die met véél succes werd opgezet door haar broer Fritz. Deze Fritz Steiff had zes zonen, die allemaal in de zaak kwamen. Eén van deze zoons, Richard, was zeer kunstzinnig aangelegd en hij ging naar de kunstacademie in Stuttgart, waar hy een groot deel van zijn tijd doorbracht in de dierentuin om daar te tekenen. In 1902 kreeg Richard Steiff het idee een beertje te maken met be- De opwinding, die de komst van St. Nicolaas bij de jonge kinderen geeft, is bijna tastbaar in deze dagen en het is raadzaam voor de ouders daar niet te lichtvaardig over te den ken. De kinderen hebben in deze dagen name lijk byzonder veel te verwerken, wat diepe indruk op hen maakt. Zy worden onrustig, nerveus en zelfs het slapen kan moeilijkheden geven. Het kind is tydens deze dagen vaak ook hyper gevoelig en de kleinste gebeurtenissen kunnen het kinderzieltje sterk beïnvloeden. Het is goed daar rekening mee te houden en de op windingen van het kind nog niet eens extra aan te wakkeren met waarschuwingen als: „Pas maar op als Sinterklaas dat ziet, krijg je vast niets" of „Als je nu alles netjes opruimt, kryg je vast wel een heel mooi cadeautje van de Sint". Het kind hoort en ziet al genoeg van Sinter klaas, zodat het geen behoefte heeft aan nog eens extra aanwijzingen, dat de Sint in aan tocht is. Het rustig beantwoorden van de vragen van het kind, is het beste wat men doen kan. van de jongeman eenvoudige en spaarzame mensen waren, die hun zoon graag zoveel mogelyk hadden willen laten studeren, waardoor hij ook omgang kreeg met jongens uit een ander, veelal welgestelder mi lieu. De vrienden van hem maakten steld. Natuu-ijjk zullen ook dit jaar weer van zyn vrienden stellen vele kinderwensen onvervuld bljjven, vaak ook omdat 't kind in zijn fanta sie voorstellingen maakt, die niet al- hard onderdrukt worden, lelden zij op mogelyk te overwegen i AFKOMSTIG UIT AMERIKA OF DUITSLAND? sen zoveel plezier heeft bezorgd er ook uitziet, het is toch een bron van veel onenigheid ge weest tussen speelgoedfabrikanten. Iedere keer als er over de teddybeer wordt gesproken zyn er namelijk minstens zes fabrikanten, die ogen blikkelijk opspringen om te beweren, dat zij ieder voor zich de enige, echte, originele ted dybeer verkopen. pro^.i.oiu w.n voor soort beestjes heel byzondere ervaring uau ue dat waren. Zonder zich te bedenken se firma toen zij enige jaren geleden moet hij geantwoord hebben: „Ted- een aantal dieren maakte, die be- dybears". Binnen de kortst mogely- doeld waren als reclamevoorwerpen ke tyd was de Stclff-beer beroemd! in de speelgoedzaken. Tot ieders ver- In 1908 werden een miljoen exem- rassing wilden de mensen ook deze Dat was een groot succes, maar plaren gemaakt. Van die tyd af be- extra grote dieren kopen. Het gevolg het grootste succes moest nog ko- gon Steiff steeds meer dieren te ma- was dat het bedryf ook het maken men. Volgens de Stelff-mensen kwam ken, vrijwel alle gebaseerd op schet- van deze extra grote beesten op haar dit ten tijde van het huwelyk van sen van de talentvolle Richard. Ze produktieprogramma zette. Vandaag de dochter van president Theo- maakten konijnen, eekhoorns, honden, de dag levert men een gorilla van door Roosevelt. De man, die ver- katten, leeuwen, tijgers, apen, muizen, een meter vijftig, een giraffe van antwoordelyk was voor de ont- bevers, egels..., kortom, ze maakten twee meter veertig en een vier me- vangst op het Witte Huis, zocht iets zoveel verschillende beesten, dat ze op ter lange dinosaurus, alsmede ande- bijzonders om op de feesttafel te het laatst geen gewone modellen meer re beesten, die in prys variëren van zetten, maar in Washington kon hadden. Heel voorzichtig begonnen ze duizend tot tweeduizend gulden, hij niets vinden. Hij ging naar New toen maar met het vervaardigen van Maar met dat al weten we nog niet York en zag in de etalage van een minder bekende dieren. Tot hun grote hoe de "eddybeer werkelijk is gebo- beroemde speelgoedwinkel de Steiff vreugde reageerden de kinderen op ren. Want zowel Steiff als Ideal be- beertjes. Hy kocht er enige dozyuen deze exotische dieren net zo vlug als weren beiden hardnekkig de eerste te van om ze als tafeldecoratie te ver- op de hun zo bekende beesten. zyn, die met Teddy op de proppen werken. Sommige verkleedde hij als MEER DAN 600! kwam. Maar hoe het ook zy, de ted- jagers, andere als vissers, vooral Thans zijn er meer dan zeshon- dybeer is al zestig jaar een geliefd vanwege de belangstelling van de derd Steiff-dieren, zoveel, dat men bij stuk speelgoed en zal dat in elk van president voor het buitenleven. Ty* Steiff zelf niet eens meer weet hoe- do komende zestig jaren zeer beslist dens d receptie vroeg iemand de veel; ze zijn de tel allang kw^t. Een ook nog zijn. Maak opwinding van het kind niet nog groter Dit is de meest beroemde teddybeer in de literatuur, getekend door E. H. Shepard in 1926. De pop is sinds jaren een van dv meest gewaardeerde St. Nicolaas-cadeaus voor de jonge meisjes en er worden tegenwoordig ware kunstwer ken gefabriceerd. Zo mooi dat ze eigenlijk wel eens te mooi zijn om mee te spelen SINTERKLAAS EN DE GEZONDHEID Zijn de dagen rondom Sinter klaas goed voor de gezondheid Sommige doktoren zeggen van wel maar evenzovelen beweren het tegendeel maar het is wel opmerkelijk, dat de wachtka mers bij de doktoren in deze dagen over het geheel genomen minder vol zijn. Kunnen we dan misschien stellen, dat een Sinterklaasviering beter werkt en minder bij-effecten heeft dan wat voor kalmerend mid del ook? Deze gedachte wordt immers door vele feiten onder steund. Huisvrouwen hebben het te druk met winkelen om pijn en narigheid te voelen. En de mannen? Ook zij willen de feestelijkheden niet missen. Zij hebben evenmin tijd voor dok toren als het niet beslist nood zakelijk Is. Sinterklaas is een welkome on derbreking van routine en van werk maar belangrijker ls het bijzondere samenzijn met het gezin, dat op zichzelf al kal merend op de zenuwen werkt. Sommige psyohologen zijn zo overtuigd van de waarde van de Sinterklaasviering als een soort pijnstillend middel, dat zij het heilzaam zouden vinden tweemaal per jaar zn'n Intiem gezinsfeest te houden. Deze opvatting wordt echter niet door alle psychologen ge deeld. Verre van dat zelfs want velen wijzen er op, dat de da gen rondom Sinterklaas speci fieke geestelijke stoornissen kunnen veroorzaken. Sociale druk wordt als de bron van de moeilijkheden aangegeven: de Inspanning kan neurotische en depressieve neigingen naar bo ven brengen, die normaal niet opvallen. Deze „sociale druk" bestaat hoofdzakelijk uit het probleem van de geschenken: Het bere kenen van een uit te geven be drag per cadeau en het uit zoeken van een cadeau, dat ge schikt is en met blijdschap zal worden aanvaard. De Franse socioloog heeft daar van gezegd: „Het geschenk, waar geen cadeau van de ont vanger tegenover staat, verne dert de ontvanger vooral als deze er helemaal nj£t aan ge dacht heeft ook een cadeau te zenden of te geven. Onze hele morele kracht is gericht op het onderdrukken van het schade lijke patronaat van een rijk man!" Dr. Mauss wijst ten slotte op een spreekwoord van de Maori's in Australië: „Geef net zoveel als u ontvangen heeft: dan is alles in orde!" Eer. praktischer reactie op de Sinterklaasviering komt ech ter van een hulsvrouw, die zon der meer zegt: „Ik zie wel erg op tegen Sinterklaas dit jaar. Mijn man heeft bejaarde ou ders en twee ongetrouwde zus ters en die komen allemaal op bezoek!" Of: „Sinterklaas kost ons bijna net zoveel als onze zo mervakantie en we krijgen er niets voor terug, behalve dan maagpijnen en gebroken speel goed-" Maar, hoe het ook zij, de mees te mensen zijn overgeleverd aan Sinterklaas op welke wijze dan ook en zij zullen ermee door gaan, wat ook de nadelen zijn. De keuze, wat voor speelgoed het met enkele algemene regels weegbare poten en kop. In plaats van beste is voor het kind, is moeiiyk geven. De wensen van kinderen gaan met hun OTdéra 'fldens de vacantlë' namelijk vaak in totaal verschillende dagen prachtige droomreizen in de richtingen maar het is wel raadzaam ogen van de jongemad van de awtvwwwtwwwHWMwwwwitwwwwvwwwwwi 't kind ai en toe eens te polsen. ouders dl" gedwongen was En die opdracht is veel moeilijker Ie zj)n v4cantie ln elgen omgeving door vervullen dan veelal wordt veronder- i - - te brengen. De jongeman kon nooit iets tegenover de prachtige verhalen heeft hem ln zyn jeugd diep aange grepen. Nu - op oudere leeftijd - hunkert hy naar verre en dure va- tijd uitvoerbaar zijn of omdat St. Ni- cantiereizen waai over hy veel kan colaas de wensen van het kind niet vertollen en hem op zyn bureau cot kan bewonderen. St. Nicolaas moet man maken. Maar zodra dan „neen" zeggen maar het kind d'e periode van sterke verhalen enz. zonder meer met dit „neen" achter- weer voorbij is zit hij met de lasten laten zou onjuist zyn want wy moe- *n de vorm vaa grote schulden, die ten bedenken, dat de niet bepaald ver heeft moeten maken om die verre standige wensen van het kind vaak en dure reizen te maken. een diepe oorsprong hebben. Wensen, - die wanneer ze teruggedrongen wor- zyn den, ook gemakkelijk kunnen uitgroei- meestal ook meer dan maar wal en tot abnormale fantastische inbeel- vluchtige invallen, zoals men helaas dingen en complexen, waar het kind te vaak aanneemt. Evenmin zijn het kw3hebb^"6 leef"jd "°g Van Iwaze fantasieën ot gril- kan hebben. Bij kleine meisjes bijvoorbeeld een natuurlyke ijdelheid de oorsprong van vele wensen. Indien ze ai te °"m0KeI«ke goed len, waarover men slechts het hoofd kan schudden. Nee, het is goed, die niet dl te maken. Weeg de wensen van het kind liefdevol af en wie oudere leeftijd maar al te vaak tot rec' allerW lachwekkende opmerki.i een overdreven poetszucht e.d. Psychologen ontdekken by patiënten dikwyis stoornissen, die hun oorsprong da* han e°h doet kan met iedere hebben in bepaalde ernstige gemoeds- wens als het ware een sleutel in de VEn 06 hand krijgen om tot die moeilijke ^^"'bijvoorbeeld die vrtjge- ki."dcrzle' d00r te drln*en- Makr hier. zei, die zich ieder jaar opnieuw diep moet wel bedacht worden, dat in de schulden steekt om verre en het juist verstaan van de kinderwen- dure reizen te kunnen maken met zyn sen dikwijls moeilijker is, dan die vakantie. Reizen, die hem voortdu- rend in moeiiykheden brengen, zodra wensen te vervullen maar niettemin ze weer achter de rug "zyn. Een het is de moeite waard, om die kin- wwwwwwww psycholoog ontdekte, dat de ouders derwensen trachten' te begrypen!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 15