De kerstening van onze eigen omgeving Ddines Indiërs weerstaan sterke Chinese aanval bij Walong LADA KORFBAL SLEUTELSTAD Nog gedwongen maatregelen tegen Cuba te handhaven ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 DE LEIDSE MILIEU- OF LEKEISMISSIE Kmhamea-g ^OG NOOIT hebben de volgelinge, van Christus zich zo druk gemaakt als de laatste paar jaar. Het gonst van de activiteiten naar binnen en buiten. Naar binnen werd en wordt orde op zaken gesteld door de Wereldraad van Kerken en het oecumenisch Concilie van de katholieke Kerk, naar buiten gezien staat voor al Europa zo'n beetje op z'n kop. Wij zien dit tweede verschijnsel met nog steeds stijgende verbazing; het is bijna niet voor te stellen: Rome en de reformatie hebben na eeuwen de gezichten naar elkaar toe ge draaid, de trekken zijn minder hard geworden, men heeft interesse voor elkaar gekregen, het gesprek is 6p gang gekomen. |™\E ONTKERSTENING, waartegen Christus' aanhan- gers zich nu eendrachtig en hier is werkelijk moed en doorzettingsvermogen voor nodig wapenen, geldt niet alleen in de ruime bete kenis van wereldapostolaat. We moe ten het kwaad, dat voortwoekert, in de kern aanpakken. Dat is in ons zelf. Dat is het goddelijke vonkje in ons weer opnieuw voedsel geven, in ons gezin, op ons bedrijf in het ge zelligheidsleven en de vrijetijdsbe steding, kortom in welk milieu wij ons dagelijks -bevinden. Wij hebben dus een zending in ons milieu te ver vullen, waarbij wij weer met onze neus gedrukt moe ten worden op onze taak als christen. Het moet boven dien een zending zijn, waarin wij zelf als christenen moeten geloven, omdat het Rijk van God ons ter harte gaat. Inmiddels hebben velen, die zich om een aposto lische bewustwording bekommeren, de koppen bij el kander, gestoken om de nieuwe denkbeelden van deze tijd onder het christenvolk uit te werken. Een van hen, een pastoraal bewogen theoloog, pater dr. H. F. Th. Borgert CssR, kwam met een imposant plan als antwoord op de vraag, hoe wij ons moeten aanpassen aan de revolutionaire veranderingen rond om ons. Uit zijn denkbeelden is de „Milieu-missie" of Lekenmissie geboren, de dee van een persoonlijke zen ding in de kernen van de gelovige gemeenschap, de parochie en de stad, waarin wij leven. Wat hij en wij allen willen is: een persoonlijk geloof, de kerstening van onze omgeving, ons milieu. r\E UITWERKING van deze gedachten wordt nu ook in dekenaat Leiden toegepast. Men is reeds lang hiermee bezig, maar het volgend jaar zal, te beginnen met een week van algemene geloofsvernieuwing, deze missie voor ons, katholieken van Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp zichtbaar gestalte krijgen met het doel, Christus weer Zijn plaats in ons leven te geven. Wij hopen in enkele volgende afleveringen het streven en de gang van zaken t>ij deze grote gebeurtenis, die de Leidse Milieu-missie is, nader uiteen te zetten. VERZOEK AAN VERENIGINGEN EN ORGANISATIES Alle verenigingen en organisaties van welke (katho lieke) aard ook, worden vriendelijk verzocht, met het opstellen van het winterprogramma rekening te hou den met de komende week van geloofsvernieuwing van 16 tot 24 februari 1963 en bij voorkeur geen avondbij eenkomsten te beleggen gedurende deze week of eventueel reeds vastgestelde avonden naar een andere datum te verzetten. China stuurt nota aan India In een vrijdag te Nieuw Delhi door het Indische ministerie van lands verdediging uitgegeven bekendma king wordt onder meer medege deeld: „Indische troepen hebben donderdag in het frontgebied in het noord-oosten, in de omgeving van Walong, vooruitgeschoven Chinese posten bezet. Deze troepen hebben di rect hierna versterkingen ontvangen. De Chinezen hebben vrijdagoch tend een tegenaanval ondernomen. De felle strijd, die daarop is ont brand, duurt nog voort. Zij hebben bij hun aanval geschut en mortieren gebruikt. Bij de eerste stormloop wisten Chinese militairen tot de buitenwijken van Walong door te dringen. Zij werden echter door de Indiërs terug gedreven, zodat zij zich thans op enkele kilometers van de stad bevinden. Heit persbureau „Nieuw China" heeft vrijdagavond gemeld, dat In dische troepen in het Se La-gebied ten zuiden van de rivier Tawang een zeer zware aanval onder dekking van hevig artillerievuur op de Chi nese grensstrijdkrachten op vrijdag morgen acht uur zijn begonnen. De grensstrijdkrachten waren „gedwon gen met beslistheid terug te slaan, uit zelfverdediging. Er wordt nog hevig gevochten," aldus het persbu reau. Het persbureau zegt tevens, dat tijdens twee dagen durende hevige gevechten de Indische troepen in het gebied van Walong herhaaldelijk zijn teruggeslagen. De Indiërs heb ben vrijdag opnieuw geconcentreerd artillerievuur gegeven en tegelijker tijd hevige aanvallen uit verschei dene richtingen op de Chinese grens wacht ondernomen. De gevechten duren voort, zo zegt het persbureau. CHINESE NOTA AAN INDIA Communistisch China heeft aan India een nota gezonden, waarin wordt gezegd dat Indische troepen in groten getale aan beide grenzen wor den samengetrokken en de laatste dagen hevig artillerievuur hebben gegeven ter voorbereiding van een nieuwe aanval. In de nota wordt gezegd, dat dit onder meer gebeurt in Chushul, een sleutelstad in Ladach, aan de Indi sche zijde van wat China als grens lijn beschouwt. Gezegd wordt dat de Chinese regering, „terwijl de be wegingen der Indische troepen nauwlettend in het oog worden ge houden, nog eens opnieuw aan In dia de raad geeft de goede wil en de Chinese oproepen voor een vreed zame regeling en het vermijden van uitbreiding van het conflict niet te verwerpen". De Chinese grenswachten hebben zware verliezen geleden door de her haaldelijke beschietingen door de In dische troepen in de gebieden van Tawank en Walong, aldus de nota. De nota zegt verder dat Indische troepen op 6 en 12 november in het gebied van Walong onder dekking van artillerievuur Chinese „grens wachters" hebben aangevallen. Indi sche troepen in de sector Chushul hebben Chinese troepen in 't gebied van 't „Spanggurmeer in China" met granaatvüur bestookt. Indische vliegtuigen hebben onophoudelijk het luchtruim in het Chinese grens gebied ten noorden van de rivier Tawang en boven Sama, Tsayul, Chuwaken en andere plaatsen, „die ver binnen het Chinese gebied lig gen", geschonden, verkenningen ge daan en zijn uitdagend opgetreden, aldus de nota. CHINEZEN MAAKTEN 927 KRIJGSGEVANGENEN Volgens een bericht van het pers bureau, heeft het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, de Indiase ambassade in Peking ervan in kennis gesteld, dat de Chinese troepen 927 officieren en manschappen van het Indiase leger krijgsgevangen hebben gemaakt, onder wie een brigade-ge neraal. Daarbij werd de verzekering gegeven, dat het geloof en de zeden der krijgsgevangenen door de Chine se grenswachten in Tibet en Sin Kiang worden geëerbidigd en dat behoorlijke voorzieningen zijn ge troffen voor hun verzorging. Zij wor den voorzien van voldoende kleding en andere benodigdheden tegen de kou, terwijl de zieken en gewonden medische verzorging krijgen, aldus de mededeling van het Cinese minis terie van buitenlandse zaken. Volgens het persbureau heeft het Chinese Rode Kruis vrijdag het In diase Rode Kruis van het boven staande op de hoogte gesteld. DE „CAPTAIN GEORGE" DRIJFT NOG STEEDS Het Griekse vrachtschip „Captain George", dat twee dagen geleden als gevolg van een ontploffing in brand vloog en na een vergeefse strijd om het vuur te blussen door de beman ning werd verlaten, is nog steeds drijvende. Van de achttien leden der bemanning die nog worden vermist, is nog steeds geen spoor ontdekt. Het zoeken wordt echter nog steeds voortgezet. Van de in totaal 25 op varenden werden er 7 door andere schepen aan boord genomen. ZIGZAG NAAIMACHINES FANTASTISCH! Kom kijken en vergelijken! 395,- compl. electr. Alleenverkoop voor Leiden MEERPOEL BREESTRAAT 171 - TEL. 24815 IN DE PROGRAMMA LEIDSE CLUBS KNKB: Hoofdklasse: Vicus Oriëntis— Die Hahge; 1ste klas: De Algemene— Swift: Ons Eibernest 2—Fluks; 2de klas A: Ons HuisZuiderkwartier; Eureka— KNS; 2de klas B: Danaiden—Zwervers; Vicus 2—Het Zuiden 3: 3de klas A: Crescendo—Tfoba (zaterdag 3 uur). Leidse Korfbalbond - 1ste klasse: De Algemene 3Vicus O. 5; Danaiden 3 Noorderkwartier I; KNS 3Vitesse I; 2de klas A: De Algemene 4—KNS 4: NoorderkwartierZuiderkwartier 3; Crescendo 2—Fluks 5; 2de klas B: Vicus O. 7—Fluks 6; Vitesse 2—Danaiden 4; Jun. A: wordt nog nader vastgesteld; Jun. B.: Fluks BCrescendo A; Adspi- ranten: 1ste klas: KNS aVicus O. a; Zuiderkwartier a—Fluks a; Danaiden a- De Algemene a: 2de klas: Vitesse a— KNS b; Danaiden b—Zijlkwartier a; Fluks bDe Algemene b; 3de klas: Madjoe aNoorderkwartier a; Vitesse b Danaiden c; Fluks cKNS c; 4de klas Noorderkwartier bVicus O. c: Fluks d —Vitesse c; Pupillen: Fluks—Noorder kwartier. Crescendo Vanmiddag om 3 uur krijgt Crescendo I het eerste twaalftal van de Zeeuwse zaterdagclub Tjoba op bezoek, die met 14 punten uit 8 wed strijden de tweede laats bezet en tot nu toe alleen verloor van Crescendo tijdens de uitwedstrijd op 8 september. Crescendo presteerde het toen om met 4—6 deze vrij zware wedstrijd in het Zeeuwse polderland te winnen en een succesvolle competitiestart te leveren. Als Crescendo er zaterdagmiddag in slaagt Tjoba wederom een nederlaag toe te brengen - hetgeen dus, mede door het eigen-veldvoordeel, binnen haar bereik glit - nestelen Aad Schouten en de zij nen zich vrij stevig aan de kop. Voor deze strijd zijn opgesteld de dames: Jo ke Hazebroek, Leny Kok. Leny Kukler, Lies v. d. Zwet. Ank van Dam en Lies Noordermeer en de heren: Ton en Mat Ouwerkerk. Wim Mulder, Leo Lepelaar. Kees Cornelissen en Aad Schouten (aanvoerder). Het tweede team ontvangt zondag middag om 2 uur op eigen veld het vijf de team van Fluks en gaat gezien het puntenverschil op de ranglijst ongetwij feld een overwinning tegemoet. De A-junlc ren gaan zondagmiddag om 12 uur op bezoek bij de B-junioren van Fluks. Dit junioren-team neemt achter Fluks C een prachtige tweeed plaats in. Een overwinning - waarvoor ongetwij feld alle kansen aanwezig zijn - zal dus van groot belang zijn. Alle adspiranten-twaalftallen hebben dit weekeinde vrijaf en kunnen dus „en bloc" de wedstrijd van het eerste gaan bezoeken. Indiase bisschop vraagt steun van de Kerk Op een bijeenkomst te Rome heeft de Syrisch-Malankarische bisschop van Trivandrum in Zuid-India, mgr. G. Varghese Thangalathil, een be roep gedaan op de kerk om eenzelfde hulpprogramma te ontwikkelen voor India als zij dat heeft gedaan voor Afrika en Zuid-Amerika, zo meldt het KNP. Het grootste probleem in India is het verhogen van de inko mens, zo verklaarde de Bisschop. De grote massa van het Indiase volk moet zich met een armzalig jaarlijks inkomen van rond 60 dollar redden. Het heeft geen zin dat de kerk deze mensen de hoge christelijke moraal en een voorbeeldig leven preekt, als de levensomstandigheden het vrij wel onmogelijk maken hun bestaan aan deze hoogte aan te passen, aldus de bisschop. Hij noemde de pauselijke ency cliek „Mater et Magistra" de „Mag- ne Charta" voor de agarisch geo- rienteerde economie. Vorige ency clieken, aldus de bisschop, waren meer op de industrielanden gericht, maar deze heeft de ontwikkelings landen met grote verwachting ver vuld. Het is een aanwijzing voor de landen met hoge ontwikkeling hoe zij de ontwikkelingslanden kunnen helpen. PAPARE SPOEDIG VRIJ Mevrouw Regina Papare, wier man veertien dagen geleden door de mi litaire politie in Djakarta is gearres teerd, heeft in een vraaggesprek ge zegd, dat de minister van buitenland se zaken, dr. Soebandrio, haar heeft beloofd, dat haar man spoedig zal worden vrijgelaten. Zij zei, dat subversieve activiteit tegen Indonesië een der beschuldigin gen was van de lijst, die de politie hem bij zijn arrestatie had overhan digd. Toen Papare de lijst las, had hij uitgeroepen „Dit is niet waar. U kunt me beter neerschieten, dan mij te schande maken door me op deze gronden te arresteren." Volgens betrouwbare bronnen was de Papoea Papare gaan ageren voor onafhankelijkheid van Nieuw Gui nea. ondanks zijn activiteiten tegen de Nederlanders en vóór Indonesië in West Nieuw Guinea. Mevr. de weduwe D. Lagerveen- Huisman, die verpleegd wordt in het protestants verpleeghuis te Joure, wordt vandaag 103 jaar. Haar ge zondheidstoestand laat de laatste tijd te wensen over, zodat het een rusti ge dag moet blijven. Handen ruw of schraal HAMEA-GELElUüÜÏI (Advertentie). a Auto onder trein: twee doden Op een niet beveiligde overweg tussen Zevenaar en Elten is van morgen een auto onder een trein geraakt. Daarbij zijn twee inwoners van Babberich, die in de auto zaten, omgekomen. De spoorlijn naar El- ten werd versperd. Prinses Beatrix in Thailand Prinses Rangsit en de grootkamër- beer dr. Kalaja zullen prinses Bea trix gedurende haar verblijf in Thailand vergezellen en op elke mo gelijke wijze van dienst zijn. De „Anthony Fokker", waarmede de prinses aankwam, mocht landen op dat deel van het vliegveld van Bangkok, dat normaal slechts door Thailandse militaire vliegtuigen mag worden gebruikt. Op slechts enkele meters afstand stonden jagers van de Amerikaanse luchtmacht. Leden van de Nederlandse ge meenschap in Bangkok mochten het vliegveld betreden zonder een spe ciale vergunning. Zij waren hierdoor in staat de aankomst van de prinses gade te slaan. Na aankomst in het paleis van Bo- romphimarn gebruikten prinses Bea trix, haar gezelschap, de Nederland se ambassadeur te Bangkok en me vrouw Calkoen en prinses Rangsit en dr. Kalaja aldaar het middagmaal. Later op de middag begaf prinses Beatrix zich naar het paleis van Chitrlada, waar zij door koning Boe- mibol en koningin Sirikit in audiën tie werd ontvangen. De prinses had het Thailandse koninklijke paar het plaatst in oktober 1960 ontmoet, toen dit, in het kader van een Europese reis, ook Nederland bezocht. De prinses sprak gedurende onge veer drie kwartier met het Thai landse vorstenpaar. De twee Nederlandse cameraman nen, die de prinses op haar Aziati sche reis vergezellen, mochten, bij wijze van grote uitzondering, opna men maken van gedeelten van de audiëntie. WARMOND GOUDEN HUWELIJKSFEEST Een gouden huwelijksfeest behoort in deze tijd, nu de leeftijdsgrens van de bevolking steeds hoger wordt, niet meer tot die zeldzaamheden van jaren terug, maar als men dit jubi- 'leum mag herdenken onder de beste geestelijke en lichamelijke omstan digheden, mag men toch wel erg dankbaar zijn. Het is onder deze om standigheden, dat de heer en mevr. H. J. Broer-Kühn dit feestelijk ge beuren op 20 november a.s. herden ken. De heer Broer is op 20 novem ber 1880 te Voorst in Gelderland ge boren, terwijl mevr. Broer op 20 januari 1885 in Warmond het levens licht aanschouwde. Men zou het hen niet aanzien, dat zij reeds de respec tabele leeftijd van 82 en 77 jaar heb ben bereikt, want hun vitaliteit is bewonderenswaardig. Uit het huwelijk zijn twee zonen geboren. Het aantal kleinkinderen bedraagt ook slechts twee, die door Oma en Opa danig worden ver wend. De heer Broer, die thans ge pensioneerd is, is 48 jaar, met an deren, belast geweest met het toe zicht op het prachtige bos van het Huijs te Warmondt, dat toen eigen dom was van de familie Krantz. In 1904 trad hij in dienst van deze fa milie die in 1903 het kasteel met de uitgestrekte omgeving had gekocht van de familie Graaf van Limburg Stirum. Het sympathieke echtpaar zal dinsdag a.s. van half drie tot vijf uur recipiëren in 't Trefpunt en ve len zullen zeker van deze gelegenheid gebruik maken om de hr. en mevr. Broer bij gelegenheid van dit heug lijk feit geluk te wensen. Het gou den echtpaar zij nog vele jaren een gelukkig leven toegewenst. Tafeltennis „Steeds Vooruit" Hier zijn de uitslagen van de ge speelde competitiewedstrijden (he ren, 2e klas): Steeds Vooruit 1-Sett 2, uitslag 9-1. De heren W. Kuyken eh N. Sikking wisten alle drie de partijen te winnen. De heer J. v. d. Zwet kwam tweemaal tot winst. Ook werd het dubbel gewonnen. Eihdstand 9-1. Heren 3e klas: Steeds Vooruit 2- TOV 3. Uitslag 3-7. De heer R. Rit- zen wist tweemaal tot winst te ko men. De heer Th. v. Tongeren wist een partij te winnen. De heer Th. v. Rijn wist geen een partij te winnen. Ook werd het dubbel verloren. Eind stand 7-3. Heren 4e klas: Steeds Vooruit 4- RTC 4. Uitslag 1-9. Dames 4e klas: Steeds Vooruit 1-Salamanders 7 3-7, Baronie 2-Steeds Vooruit 2 9-1, St. Vooruit 2-Slagvaardig 1 3-7. Junio ren 2e klas: Treffers 2-Steeds Voor uit 1 10-0. Jun. meisjes: Sportief 2- Steeds Vooruit 1 9-1. Programma voor de volgende week k: Heren 2e klas: (24 nov.) RTC 2- Steeds Vooruit 1. Heren 3e klas (20 nov.) Baronie 1-Steeds Vooruit 2. He- jren 4e klas: (19 nov.) Steeds Voor uit 3-Slagvaardig 2; (19 nov.) Steeds- Vooruit 4-ATTC 6. Dames 4e klas: (20 nov.) SML 2-Steeds Vooruit 1; <22 nov.) ATTC 2-Steeds Vooruit 2. Er zijn maandagavond twee thuis wedstrijden. F.S. in politieke commissie van V JV. Luchtverkenningen worden voortgezet De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean heeft vrijdagmiddag in de politieke commissie van de Ver enigde Naties verklaard dat, zolang nog niet alle punten van de overeen komst tussen de V.S. en de Sowjet- Unie inzake toezicht van de Vere nigde Naties op het terugtrekken van alle aanvalswapens uit Cuba volle dig zijn uitgevoerd, de Verenigde Staten gedwongen zijn hun maatre gelen te handhaven, opdat de vol keren van het Amerikaanse wereld deel niet vanuit het Cubaanse grond gebied worden bedreigd. Naar aanleiding van de brief van Fidel Castro aan Oe Thant, waarin de Cubaanse premier dreigt de Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen neer te schieten, zei Dean dat de Vere nigde Staten het mandaat, dat de organisatie van Amerikaanse landen heeft gegeven zal blijven uitvoeren, wat het nemen van alle noodzake lijke maatregelen ter opheffing van de „Cubaanse atoomdreiging" be treft. Dean noemde de door Cuba gestelde voorwaarden ten aanzien van het terugtrekken der kernbe wapening uit Porto Rico en het Pa namakanaal, het opheffen van de basis Guantanamo enz. voor de O.A.S. en de Verenigde Staten onaanvaard baar. LISSE Ontwikkelingsavond RIVIB Don derdagavond werd in de „Nachte gaal" te Lisse de eerste ontwikke lingsavond gehouden door de reizi gers, inkopers en verkopers in bloembollenvak (RIVIB). Deze avond was als spreker aanwezig de heer P. J. Waagmeester om de aan wezigen mededelingen te doen over het onderwerp: „De te verwachten resultaten bij de broei van bloem bollen in het komende seizoen". De heer Waagmeester is op dit gebied een zeer ter zake kundig man door zijn werkzaamheid bij de Land- en Tuinbouwvoorlichtingsdienst te Lisse, waarvan ix. A. F. Vlag directeur is. Het is vooral voor de heren reizigers in bloembollen van groot belang te weten wat zij in 't buitenland kunnen vertellen en dat zij beslagen ten ijs kunnen komen. Het was dit jaar 'n koud groeiseizoen met als gevolg dat ook het rooiseizoen later was dan gewoonlijk, waardoor de behande ling van de droge bol veel meer aan dacht vraagt, vooral de tulpensoorten. Het gemiddeld met 1961 bedraagt gemiddeld 14 dagen. De tijdsduur van het koelen moest daardoor noodge dwongen bekort worden om de bol len tijdig te kunnen verzenden naar de buitenlandse afnemers. Het jaar 1961 was een vrij normaal broei- jaar. Hij adviseerde de kwekers om niet de gehele partij tegelijk binnen te halen doch eerst enige kistjes te proberen. Men moet de bloemonit- wikkeling in de knop goed in de ga ten houden. Voor de hyacinten zag spreker een vrij normaal broeisei- zoen, mogelijk zelfs een iets vluggere bloei dan 1961. Bij narcissen was er nog weinig ontwikkeling bij „Gol den Harvest", maar „Cragford" daarentegen was zeer goed. Ook bij de iris zal men voorzichtig moeten zijn. Hierna gaf spreker nog een paar uiteenzettingen over spruitontwik- keling en plantgoedkoeling. Na de pauze werden dia's vertoond en be sloot men met een discussie. Het feest van de goede Sint gaat weer beginnen! De jeugd van Lisse komt alweer in extase voor de grote gebeurtenis van het St. Nicolaasfeest wanneer a.s. zaterdagmiddag half drie de goede Sint niet per boot, maar per open wagen, nu de haven gedempt is. „Trou moet Blij eken" zal een muzikaal welkom laten horen boven het gejuich uit van de vele honderden kinderen, waarna de Sint met gevolg naar het Gemeentehuis gaat waar de burgemeester hem zal ontvangen om het verlanglijstje van Lisse aan de Sint te mogen voorleg gen. Daarna volgt een rijtoer door het dorp met als eindpunt een be zoek aan De Engel en Huize Ter Beek. De straten van Lisse zullen zich in een uitbundige verlichting kunnen baden. Het begint al weer echt op gezelligheid te gelijken! Souvereiniteit geschonden De Sowjetrussische vertegenwoordi ger Zorin antwoordde op de Ameri kaanse verklaring, dat door de vluch ten de Cubaanse souvereiniteit wordt geschonden. „Cuba heeft het recht te eisen, dat zijn elementaire rech ten worden geëerbiedigd", zo zei hij. „Iedere regering is verplicht haar grenzen te verdedigen en heeft het recht alle stappen te nemen ter ver dediging en voorkoming van schen dingen van haar grenzen". Buitenlandse correspondenten Cuba uitgezet Vijf buitenlandse correspondenten, die in Havanna zijn gearresteerd, zijn vrijdag het land uitgezet. Zij vertrokken met een Cubaans vlieg tuig naar Mexico. De uitgewezen journalisten zijn de Luxemburger Charles Toeller, zijn vrouw Claudet- te Defarges, Robin Mcniel van de Amerikaanse National Broadcasting Company, Donald North van de Ca nadian Broadcasting Corporation en Atsoehiro Horikawa van 't Japanse blad Yomioeri Sjimboen. KORTE GOLF In de hoofdstad van de Zuidsla- vische republiek Macedonië, Skoplje, staan vrijwel alle straten blank, door dat de rivier de Vardar buiten haar oevers is getreden. Op het hoofd plein staat een meter water en lit peil stijgt nog steeds. De stad is ver stoken van elektriciteit en alle ver bindingen, behalve via de radio, zijn verbroken. Tot dusver is geen mel ding gemaakt van persoonlijke on gevallen. Zes-en-vijftig schilderijen, die vorig jaar juli uit een museum in Saint Tropez in Frankrijk werden gestolen, zijn onbeheerd terugge vonden in Villiers-Saint-Georges, on geveer honderd km ten oosten van Parfjs. De schilderijen zijn meer dan tien miljoen nieuwe frank waard. Zij werden teruggevonden naar aan leiding van een anonieme brief, die de Franse minister van culturele za ken, André Malreux, vrijdag had ontvangen. De kosten voor de Belgische defensie voor 1963 worden geraamd op 18,6 miljard Belgische frank, 1340 miljoen gulden Dit blijkt uit de be groting, die vrijdag bij het parle ment is ingediend. De defensie-uit gaven, 600 miljoen frank meer dan in 1962, nemen daarmee de vierde plaats in op de nationale begroting. Een pakket met honderd goud staven, dat per vliegtuig uit Londen naar Frankfort was verzonden, is spoorloos verdwenen. Het is nog niet bekend of het pakket verkeerd ver zonden of gestolen is. Een vluchttunnel tussen West en Oost-Berlijn, waaraan men vier weken gewerkt had, is vermoedelijk verraden. Donderdagnacht slechtte een Westberlijnse tunnelgraver de laatste hindernis van de zeventig meter lange onderaardse vluchtgang en liep daarbij rechtstreeks in de armen van de hem opwachtende volkspolitie. De driejarige Retse v d. Honing in Heerenveen is gisteren verdron ken in de sloot langs de Suriname- straat in zijn woonplaats. Al eerder zijn in deze sloot kinderen verdron ken. Scheepsberichten Abbekerk 17 te Zanzibar; Aegis 16 v. Hamburg n. Antwerpen; Aga memnon 16 v. Paramaribo n. Nw.- Nickerie; Alca 16 v. Puerto Empe- docle n. Venetië; Alkaid p. 16 Fast- net n. Liverpool; Alkes 17 v. Abu Dhabi n. Karachi; Chiron 17 te Mac kenzie; Dongedijk 17 te San Fran cisco; Echo 17 te Londen; Eenhoorn 17 te Emden verw.; Jagersfontein p. 16 Dakar n. Kaapstad; Joseph Fre- ring (t.) p. 16 te Monrovia; Kermia (t.) p. 16 eil. Saba n. Rotterdam, 27 R'dam verw.; Koningswaard (t) 16 v. Punta Cardon n. New York; Ko- renia (t.) 16 v. Abadan n. Trinco- malee; Ouwerkerk 16 v. Agaba n. Suez; Parkhaven 17 te Antwerpen; Prins Frederik Hendrik 15 ten anker Prince W. Edward-eiland; Prins Wil lem III 16 v. Londen n. Montreal. Tekort op begroting van Rijnsburg 40.000,-) weggewerkt uit de saldireserve De begroting van de gemeente Rijnsburg voor 1963 vertoont voor de gewone dienst een tekort van 40 mille rond. De begroting is sluitend gemaakt uit de aanwezige batige saldi van overige dienstjaren. De uitgaven voor de personeels lasten stegen ten opzichte van het vorige begrotingsjaar met niet min der dan 70.000 gulden en de netto kapitaalslasten met rond 95.000, in totaal derhalve een stijging in de sektoren personeels- en kapitaals- lasten met rond 165.000. Daartegen over staat echter een ontlasting van de kosten van gemeentewerken ten laste van de kapitaalsdienst tot een bedrag van 75.000. Het bedrag in de onderhoudssektor zal een halve ton hoger liggen dan in 1962. Met betrekking tot de geraamde inkomsten geeft .de begroting aan 'n verhoogde opbrengst straatbelasting met tien mille, reinigingsrechten 8'/* mille en rioolbelasting 37'/ï mille, to taal dus rond 56 000. De uitkeringen uit het gemeentefonds, voor 1963 naar raming groot 726.000,— is 137.000,meer dan voor 1962 was geraamd. INVESTERINGEN Het investeringsprogramma der gemeente geeft het volgende bseld: Voor 1963 staan op het programma de uitbreiding van de houten nood- school uli 60.000), de uitbreiding van de lagere tuinbouwschool 500.000 gulden en de plaatsing van een ca rillon in de gerestaureerde toren, waarvoor 40.000 is uitgetrokken. Voor 1964 zijn gepland de stichting van een zwembad (ƒ250 000), en een dorpshuis annex sporthal, geraamd op 600.000, alsmede voor een zelfde bedrag een permanent gebouw voor bijzondere school voor ulo. Voor 1966 staat de bouw van een tweede kleuterschool, kosten 200 000 gulden, op het programma. Voor hetzelfde jaar is de stichting van een rioolwaterzuiveringsinstallatie pro memorie opgenomen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8