S)e Ccid^eSoii^cmt Vrije demokraten willen wel ij ven* maar Strauss moet weg Directeur J. F. 3. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 63e JAARGANG No. 15.782 vN/S/^/WN/SA/W Barbertje Strauss moet hangen Telef2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tnssen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p../8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 De dreigende regeringscrisis in W.-Duitsland den naar een politiebureau gebracht, omdat zij de politie niet van te vo ren in kennis hadden gesteld van hun voornemen een betoging te hou den, hetgeen door de wet wordt ver eist. STRAUSS UITGEFLOTEN Met gefluit, geschreeuw, maar ook met applaus werd de Westduitse mi nister van defensie, Franz Josef Ingeval de huidige burgelijke coalitie van Christen-Democraten Unie/ ^r^ch^nda0fTnd verk.ïzingsbij" Christelijk-Sociale Unie en vrije democraten uiteenvalt, zal er geen „grote eenkomst in 't Beierse stadje Fürth. coalitie" van christen-democraten en sociaal-democraten komen, zo heeft Tijdens zijn toespraak werd Strauss de plaatsvervangende voorzitter van de SPD, Herbert Wehner, vrijdag in herhaaldelijk onderbroken. Hij zei Bonn verklaard. Volgens hem zou echter wel desnoods over een kabinet onder meer, dat de inval van de po- te praten zijn, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd. Een dergelijke litie in de bureaus van „Der Spie- regering zou aan de macht kunnen blijven, totdat „de orde en zuiverheid 6el" gerechtvaardigd was. zijn hersteld. „Handen af van de justitie brulde De leider van de vrye democraten, Erich Mende, heeft vrijdag in West- 5e mLs"ndi®Te^inT?ede vtefen" Berlijn verklaard, dat zijn partij vermoedelijk het aftreden van de minis ter van defensie, Strauss, zal verlangen wegens diens optreden in de zaak van „Der Spiegel". Volgens hem is een samenwerken met deze minister *a de gebeurtenissen van de laatste weken niet meer mogelijk. Mende zal zaterdagochtend een onderhoud met bondskanselier Adenauer over de kwestie hebben. Maandag komt het bestuur van de vrije democraten in Neurenberg bijeen. Waarnemers in Bonn geloven niet, dat de vrije democraten een einde alleen om Strauss te doen zijn. Na parlements verkiezingen? Adenauer weer naar Bonn De Westduitse bondskanselier, dr. zullen willen maken aan hun samengaan met de CDU/CSU. Het zou hun Adenauer, is vrijdagmiddag met een speciaal vliegtuig van de „Lufthan- st" uit Washington vertrokken, waar rAMPArisiF niTTTRT VOORT hiJ de afgelopen twee dagen bespre- CAMPAGNE DUURT VOORT kingen heeft gevoerd met president Intussen duurt de campagne tegen Kennedy. Hij zei in z«n afscheids- Strauss voort. De sociaal-democra- w°ord °P h<* vliegveld, dat hu ten hebben vrijdag in de Bondsdag ■■ho°Zst voldaan was over zijn be- 20 vragen ingediend over de kwestie sprekingen met de Amerikaanse pre- van „Der Spiegel". In Tubingen en sident over Cuba. Berlijn en andere Kennelijk zijn zij van mening dat Freiburg betoogden die zelfde dag kwesties. Deze besprekingen noemde de CDU/CSU gemakkelijker bereid studenten tegen de minister van de- hij „zeer belangrijk Hij voegde eraan zal zijn de minister van defensie te fensie. Ook in andere universiteits- toe, dat het hem in het geheel niet laten vallen, als de parlementsver- steden werd tegen Strauss geageerd, verbaasd had, dat deze besprekingen kiezingen in Beieren op 25 november In Hannover moest de politie vrij- in volledige overeenstemming tussen achter de rug zijn. Strauss is n.l. lei- dagavond ingrijpen, toen een twin- de yerenigde Staten en zijn land der van de CSU de zusterpartij van tigtal studenten door het centrum eindigden." de Adenauers CDU in Beieren. In van de stad trokken met borden De Westduitse minister van buiten- dit verband wordt er aan herinnerd, waarop stond: „Hij, die de persvrij- landse zaken, Schroeder, vertrok vrij- dat Strauss in september al heeft heid niet eerbiedigt, is geen minis- dagmiddag eveneens uit Washington, overwogen, zich in Beieren terug te terszetel waard". De studenten wer- in hetzelfde toestel als Adenauer. trekken, waar toen de 75-jarige pre- mier Hans Ehard, eveneens een CSU' er met pensioen ging. De z.g. Fibag- affaire maakte het Strauss toen on mogelijk naar München te gaan. Zoals gemeld werd hem toen verwe ten niet correct te hebben gehandeld bij het gunnen van de bouw van wo ningen voor leden van 3e Ameri- Een Enkhuizense baby is door de gekregen. De vader en de peettante kaanse strijdkrachten. Na de 25ste vergissing van een verpleegster twee zijn toen maar nog een keer naar de november zou Strauss dan eventueel keer achtereen gedoopt: het bore- pastoor gereden; maar nu met het als minister van defensie in Bonn lingske ontving eerst in de katholieke „goede" kind. De protestantse ouders_ door een lid van de CDU of CSU kerk, latei in de protestanse kerk hebben later hun „katholieke" kina- Leidse Milieu- of Lekenmissie Vandaag beginnen wij in ons blad met een reeks korte artikelen, die ten doel hebben u een uiteenzetting te geven van het doel van de Leidse Milieu- of Lekenmissie, die begin van het volgend jaar in Leiden start met een week van geloofsvernieu wing. Vier doden bij nachtelijke botsing Vier jongelui, in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, uit Stamproij (L.) zijn vrijdagavond tegen middernacht bij een autobotsing in Kinroy bij Maas- eyck in België om 't leven gekomen. ENKHUIZENSE BABY WERD TWEE KEER GEDOOPT kunnen worden vervangen, al dan het doopsel. je onverwijld een tweede keer laten niet in het raam van een reorganisa- Vatj,„,'jpkp v,d„ die tezamen dopen, in de protestantse kerk dit- tie van het gehele kabinet met be- 0neste maal- Past00r vond' dat dit pr0" houd van de bestaande coalitie. iTL^nouck^tn^ testantse kindje „bijzonder goed af DE BRIEF VAN FIDEL CASTRO AAN OE THANT Een Cubaans dreigement is ver vat in een brief van Fidel Castro aan waarnemend secretaris-generaal Oe Thant, waarvan de inhoud vrij dag in New York werdbekendge maakt. De Cubaanse regeringsleider betichtte de VS er van, dat zij „hun toevlucht tot geweld nemen en voort durend het Cubaanse gebied schen- kwam afhalen om het kind te laten dopen, kreeg van een verpleegster een dekentje met waardevolle in houd mee. Hij reed met het kind naar de parochiekerk, daar de pastoor de baby doopte. Een maal terug in het ziekenhuis vertelde een onthutste moeder aan haar man, dat hij de verkeerde baby Zevende dode na Boxtelse brand Het aantal slachtoffers van de ten doop had gehouden. Hij had het bran<J te Boxtel is nu gestegen tot kindje van protestantse ouders mee- AMERIKAANSE LANCERING MISLUKTE zeven. In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg is gistermiddag overleden de 32-jarige J. van Esch uit Boxtel, de man die op dinsdag 6 november op zo heldhaftige wijze heeft deelge nomen aan het reddingswerk bij de brand te Boxtel. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft vrijdag Buurman Van Esch drong de in ■u suiieu bekendgemaakt, dat donderdagavond een laaiende vuurzee veranderde wo- 55?' fastrn herhaalde dat ziin"land laat een P°ging, om een kunstmaan ning binnen om te trachten de vader «5n eenziidiee inspectie on zSn in de Ionosfeer te brengen voor en vijf van zijn kinderen te redden, erondeebied zal toestaan ongeacht waarnemingen aldaar, is mislukt die op de zolder waren ingesloten, o^dit door een natfonSf'of em in- door een lou< in de lanceerinstalla- De man had op de trap nog twee ternationaal orgaan geschiedt HU tie- In decemÈer zal een nieuwe po- kinderen weten te grijpen, maar Sïerde er aaT dft de Sowiet- ®inS w°rden «edaan werd de achterkamer door de in- Unie overeenkomstig haar belofte De raket' die 8evuld was met 95 stortende zoldering getroffen. Het aan oresident Kennedy haar strate- ton water, werd later vernietigd. Het drietal werd door de gloeiende brok- efsehe rlketten uïc-uba hleft terug- water werd door de ontploffing in stukken tegen de grond geworpen, getrokken en dat de Amerikanen da koude ionosfeer verspreid. De ijs- Daardoor heeft de heer Van Esch de n volle zee hhbben kun wolk zal als bijkomstig experiment kinderen moeten loslaten. Ondanks rch hiervan in volle zee hebben kun- worden bestudeerd om de kennis van zijn zware brandwonden wilde de nen overtuigen. de atmosfeer te vergroten. heer Van Esch toch weer in de vuur- Cuba had van zijn kant het stof- ^et een verbeterde Saturnus zal zee om zijn reddingswerk te voltooi- felijk overschot overgedragen van de getracht worden een „Apollo"-ruim- en. Men moest hem met geweld Amerikaanse piloot, dat bij een ver- teschip met drie ruimtevaarders in daarvan afhouden. De man was ge- kenningsvlucht boven Cubaans ge- een baan r0nd de maan te brengen, huwd en vader van een kind. bied was neergeschoten. In ruil hier voor hadden de VS hun schendingen van het Cubaanse luchtruim alleen maar uitgebreid, waarbij niet alleen de ontmantelde raketbases, maar ook andere objecten werden gefotogr#- feerd. Door de gevangenneming van de leider van een groep door de Amerikaanse geheime dienst opge leide spionnen was gebleken, dat de door de Amerikaanse vliegtuigen ge maakte foto's ook werden gebruikt om saboteurs te helpen. Ook was een plan gevonden om „chaos te schep pen door de dood van 400 arbeiders van een der Cubaanse industrieën". Castro sprak in dit verband van „Hit- Iermethoden om het verzet van vol keren te breken". OPZETTELIJK HARD Waarnemers in Havanna hebben over het schrijven van Castro opge merkt, dat weliswaar de toon op zettelijk hard is, maar dat er niet gerept wordt van de vijf voorwaar den, die de Cubaanse regeringslei der eerder had gesteld, zoals de ont ruiming van de Amerikaanse basis Guantanamo aan de Cubaanse zuid oostkust. Nu wordt alleen staking van de luchtverkenningen verlangd en beëindiging van de aktiviteit van de ondermijnende activiteit van naar de VS uitgeweken Cubaanse ballin gen. Voorts vindt men het opmerkelijk dat Castro voor het eerst gezegd heeft, dat hij „eenzijdige" inspectie niet kan toestaan. Intussen was het vrijdag niet be kend, wanneer de Russische eerste vice-premier Mikojan Cuba zal ver laten. De auto waarin zij zaten, eigendom van een van hen, kwam frontaal in botsing met een tegenligger, een Duitse vrachtauto. De botsing was zo hevig, dat de auto van de jongelui finaal door midden werd gescheurd. De inzittenden waren op slag dood. Het zijn: de chauffeur, de 19-ja- rige J. Stultien, zoon van een aan nemer, de 25-jarige benzinepomp bediende M. Vaessen, de 21-jarige J. Hendriks, brouwersknecht en de 26- jarige, gehuwde J. Steijvers, vader van drie kinderen, allen afkomstig uit Stramproy. CONCILIE NOG VERDEELD Tijdens de gistermorgen gehouden algemene vergadering van het Con cilie heeft een groot aantal kardina len en bisschoppen het woord ge voerd. Veel meer dan de vorige dag is gebleken, dat de vaders, hoewel zeer verdeeld in hun oordeel over het schema, in meerderheid er niet tevreden mee is. Het blijkt wel, dat in Noord- en Zuid-Amerika maar weinige zeer behoudgezinde elemen ten zich achter het schema scharen. Maar dat daarentegen de meerder heid vraagt om een grondige herzie ning. Zelfs hadden de Zuidameri- kaanse bisschoppen een eigen tegen voorstel ontworpen, dat qua strek king vrijwel geheel met het in Euro pa bestaande overeenkwam. De al gemene opvatting van de vaders is dan ook, dat er nu ijverig wordt ge zocht naar een oplossing, die alge meen kan worden aanvaard, waar toe ook het overleg buiten de ver gaderingen een belangrijke rol kan spelen. De overeenstemming of het compromis zou dan kunnen bestaan in een herziening van het ontwerp, aan de hand van de in de vergade ringen gemaakte opmerkingen. Daar bij kunnen als stukken dienst doen het nieuwe ontwerp, dat in een aan tal van ongeveer 2000 onder de va ders verdeeld is. Dit is afkomstig van een aantal Europese episcopa ten en geeft de gedachten van vele andere episcopaten in de wereld Prinses Beatrix na haar bezoek aan het beroemde „Taj Mahal"-mausoleum in Agra, ten zuiden van Nieuw-Delhi. PARTIJRAAD VAN DE K.V.P. Mr. Aalberse: christen-democratische samenwerking blijft gewenst Het is niet redelijk van de KVP te verlangen dat zij verklaart of zij na de verkiezingen al dan niet met de P. v. d. A. in zee zal gaan. Dit is af hankelijk van de verkiezingsuitsla gen en van de voorwaarden waarop samenwerking kan worden bereikt. Dit heeft de voorzitter van de KVP, mr. P. J. M. Aalberse, vanmorgen in Utrecht verklaard in zijn openings rede van de vergadering van de par tijraad van de KVP. Mr. Aalberse zei dat het begrijpe lijk is maar ook enigszins prematuur dat er nu reeds velerlei speculaties worden gehouden over de samenwer king in de komende regeringsperiode. De KVP zal in het algemeen moeten bezien wat eventuele regeringspart ners te bieden hebben en welke eisen zij stellen. BANANEN t&P' Duizenden boeren zijn vrijdag naar Den Haag getrokken om op vier plaatsen in de residentie uiting te geven aan hun ontevredenheid over de hulp, welke minister Marijnen van plan Is te verlenen aan de gemengde be drijven. De foto geeft een kijkje in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, waar slechts een spandoek te zien was. De partijvoorzitter wilde in dit ver band ook spreken over „een anders- soortige, maar niet minder belangrijke mogelijkheid van samenwerking". En hij doelde daarbij op „de bij velen le vende vraag „of het niet mogelijk is in Nederland een christelijk-democra- tische samenwerking tot stand te brengen. „Sommigen menen dit te moeten aanduiden als een Nederland se C.D.U". De heer Aalberse zou gaarne zien dat men deze aanduiding in dit verband niet gebruikt. Mocht er een bepaalde vorm van samen werking komen, dan zal dit moeten gebeuren op basis van de in Neder land bestaande verhoudingen en zal er rekening gehouden moeten wor den met hetgeen in ons land histo risch is gegroeid. De voorzitter van de KVP vindt het verheugend dat in Euro pees verband een goede samenwerking be staat tussen de christen-democratische fracties. Hij zal er graag achter staan, als het mogelijk is ook nationaal in enigerlei vorm tot een christen-demo cratische samenwerking te komen. Hij is het in dit opzicht eens met de voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, die hierover heeft gesproken bij de algemene politieke beschouwingen. Hij is het ook niet de fractie-voorzitter eens dat de politieke tegenstelling in protestants-christelij ke kring dan op enigerlei wijze tot een oplossing zal moeten komen. De partijraad van de KVP is in Utrecht bijeen gekomen om het werk program voor de komende parlemen- ..Mariner II" vestigde record Het Amerikaanse ruimtevaartuig „Mariner II", dat op weg is naar Venus, heeft een record gevestigd in de ruimteverbindingen, door van bij na 28,8 miljoen kilometer afstand gegevens naar de aarde te zenden. Het record, dat donderdag tot stand kwam, sloeg dat van de „Pionier V", die op 14 juni 1960 van een afstand van ongeveer 28,3 miljoen kilometer signalen naar de aarde zond, waar na de zenders in dit ruimtevaartuig zwakker werden. De „Mariner II", die naar ver wacht wordt op 14 december de pla neet Venus op 32.000 kilometer zal passeren, is 27 augustus gelanceerd. taire periode vast te stellen. Dit pro gram, dat tot titel heeft „De wereld van morgen", is zo zei mr. Aalberse van onderaf omgebouwd. Er zijn een groot aantal wijzigingsvoorstellen bin nengekomen, die weer zijn behan deld in de programcommissie en in het partijbestuur. Uit de pre- en ad viezen van het partijbestuur blijkt, dat vele voorstellen en amendemen ten naar het oordeel van het bestuur moeten worden overgenomen, zo deelde de partijvoorzitter mee. Van een gebrek aan belangstelling of medewerking, waar wel eens over geklaagd wordt, is bij het totstand komen van het werkprogram niets gebleken. Mr. Aalberse sprak ook over de kandidaatstelling voor de verkie zingen van de Tweede Kamer. Hij deed een dringend beroep op de kringbesturen en allen die invloed kunnen uitoefenen op deze kandidaat stelling om vooral in het oog te hou den, dat het gaat om de verkiezing van een nationaal parlement. De KVP-fractie moet veelzijdig georiën teerd zijn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanhoudend koud De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een van het zeegebied ten zuiden van IJsland afkomstige depressie be reikte in de afgelopen nacht West- Engeland. Het bijbehorende fronten systeem drong Frankrijk binnen. Zo wel op de Britse eilanden als in Frankrijk viel op vele plaatsen re gen of sneeuw. De grens van het neerslaggebied lag vanmorgen boven Oost-Engeland en Noord-Frankrijk. De depressie blijft zich in zuidoos telijke richting bewegen en zal der halve de komende vierentwintig uur over Frankrijk trekken. Het bijbehorende neerslaggebied zal zich aanvankelijk alleen over het zuiden van ons land uitbreiden. Een randstoring kan morgen in de loop van de dag echter ook elders plaatselijk wat regen of sneeuw bren gen. Het blijft bij dit alles koud weer, waarbij in de komende nacht voor namelijk in het noorden en oosten van het land weer lichte vorst kan voorkomen. Zon- en maanstanden 18 Nov.: zon op 08.04, onder 16.46; maan op 23.19, onder 13.49. 19 Nov.: zon op 08.05, onder 16.45; maan onder 14.17. Laatste kwartier. Hoogwaterstanden 18 Nov.: v.m. 7.41; n.m. 20.09. 19 Nov.: v.m. 8.40; n.m. 21.14. KORRELTJE Geniale dwaasheden zijn vrucht baarder dan banale waarheden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1