De avonturen van MICKEY MOUSE Brand in Bisschoppelijk college te Weert DONDERDAG 16 NOVEMBER 1962 DE LE1DSE COURANT1 PAGINA 7 Woensdagnacht omstreeks 3 uur is er brand uitgebroken in het bis schoppelijk College te Weert. De brand ontstond in een oude vleugel aan de Molenstraat. De vleugel stond al spoedig in lichterlaaie. Het vuur werd bestreden door de brand weer uit Weert, Roermond en Eind hoven. Er bestond geen gevaar voor de leraren en leerlingen. De lokalen in deze oude, uit 1845 diaterende vleugel, waren nog in ge bruik als practicalokalen en een ge deelte van de ruimte werd gebruikt door de christelijke lagere school van Weert, die met ruimtegebrek te kampen heeft. De practicalokalen en de lokalen van de christelijke la gere school zijn geheel uitgebrand. Op de bovenverdieping van de vleu gel zijn ook enkele dienstwoningen voor intern personeel geheel uitge brand. Het vuur werd ontdekt door twee Op de bovenverdieping wonende werklieden, die door de rookontwik keling wakker werden. Ook 'n dienst bode werd wakker van de rook. Zij klom in do dakgoot, omdat ze vanwe ge de rook haar kamer niet langs de normale weg durfde verlaten. Vanaf de dakgoot riep ze luidkeels óm hulp. Daarop zijn de zusters, die in een aangrenzend gebouw wonen, te hulp gesneld. De twee arbeiders waarschuwden intussen de directie en het inwonend onderwijspersoneel. De brandweer van Weert, kwam met groot materieel. Ze waarschuw de op haar beurt de brandweerkorp- ADENAUER BIJ KENNEDY Bij het overleg tussen Kennedy en Adenauer in het Witte Huis te Wash ington is wel gebleken, dat beide Staatslieden eerst de kwestie-Cuba geregeld willen zien voordat er nieu we stappen genomen worden inzake Berlijn. Een woordvoerder van het state department zei, dat beide mannen on der meer gesproken hadden over Ber lin, Cuba en de strijd tussen com munistisch China en India. De gesprekken, aldus de woord voerder werd op dezelfde har telijke en zakelijke toon gevoerd, die het overleg tussen beide staatslie den altijd heeft gekenmerkt. De Amerikaanse onderminister Iran buitenlandse zaken, George Ball, $n de Westëuitsé minister van bui tenlandse zaken, Gerhard Schroder, hadden nog een apart gesprek. Zij Rebben onder meer overleg gepleegd óver de ontwikkeling van de Europe se gemeenschappelijke markt en En- gelands eventuele lidmaatschap hier- yan, problemen rond de NAVO en de Verhouding tussen Frankrijk en West-Duitsland. sen van Roermond en Eindhoven, omdat het korps van Weert zelf niet over ladderwagens beschikt. Deze 3 korpsen hebben drie uur lang geblust. Tegen half zes vanmorgen was men zo ver, dat de brandweer van Weert met nablussen kon beginnen. Door het uitbranden van deze ta melijk lange vleugel bestaat er ge vaar voor instorting van de gevel aan de zijde van de Molenstraat. De woningen aan de overzijde van deze smalle straat hebben vannacht ern stig gevaar gelopen in brand te raken doch dank zij het nat houden van de gevels konden ze gespaard blijven. Wel raakte op een afstand van onge veer 200 meter een noteboom in brand, die ook weer gevaar oplever de voor nabijgelegen huizen, maar omwonenden slaagden er in 't vuur in de boom te doven. De kapel van het college gelegen op een bovenver dieping heeft ook ernstig te lijden gehad. Het dak ging in vlammen op en het interieur van de kapel heeft zeer veel waterschade opgelopen. De commissaris der koningin in Limburg, dr. F. Houben, en de heer J. H. Visser van de brandweerinspec tie in Maastricht, kwamen zich per soonlijk op de hoogte stellen van het blussingswerk. De omvang van de schade is nog niet bekend. Het gebouw is tegen brandschade verzekerd. UITKERING UIT ZUIVELFONDS Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft in zijn besloten ver gadering van gisteren besloten uit het zuivelfonds voor 1962/1963 een voorschotuitkering aan de veehou ders te doen ten bedrage van 2.50 per 100 kilo melk. Dit betekent een continuering van de voorschotrege ling zoals deze ook ten aanzien van het zuivelfonds voor 1961/1962 heeft gegolden. Consistorie voor vier heiligverklaringen Heden, donderdagochtend, is in de Sint Pietersbasiliek te Rome een con sistorie gehouden voor de heiligver klaring van drie Italianen en een Fransman, namelijk Vincenzo Palotti, stichter van het Genootschap voor het Katholieke Apostolaat, Antonio Maria Pucci, van de „Dienaren van de Maagd Maria", Francesco da Cam- po Rosso, capucijn, en Julien Eymard stichter van de congregatie der „Priesters van het Heilig Sacrament". In verband met het concilie is dit consistorie als één plechtigheid ge houden, inplaats van in drie stadia zoals gebruikelijk. Een matroos van de torpedo- bootjager „Kortenaer", de 20-jarige Peter Cornelius Aarts, is dinsdag in de achterbuurt van Palermo neer gestoken door een man. Aarts werd naar een ziekenhuis gebracht. Vol gens de dokters in zijn toestand niet ernstig. Diplomatiek herstel met Indonesië De waarnemend president van In donesië, ir. Djoeanda, heeft donder dag aan Reuter meegedeeld: „Wij zouden landingsrechten aan de KLM kunnen verlenen na het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Maar het herstel van deze betrekkingen hangt af van de overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea van een V.N.-bestuur aan een Indonesisch bestuur". Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft in een antwoord op een verzoek om commentaar op dit be richt verwezen naar een eerdere uit spraak van Nederlandse zijde, na melijk van 8 november, waarin werd gezegd, dat er in geen enkel stadium noch van Nederlandse noch van In donesische zijde, sprake is geweest van voorwaarden voor een herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen. In Haagse kringen heeft men ge zegd, dat het hoogst ongebruikelijk en in strijd met de hoffelijkheid zou zijn voorwaarden te stellen voor her stel van diplomatieke betrekkingen Oogstdankdag L.T.B. Zoeterivoude Kapelaan Planken besprak enquête onder jeugdige bevolking Geldzuchtige koopman had weinig plezier van inbraak De rijkspolitie te Elburg heeft gis termorgen aangehouden de 20-jarige koopman Sipke B. uit Zwolle, kort nadat hij een inbraak had gepleegd bij een veehouder-melkhandelaar in Elburg. Hij maakte daarbij een be drag van enige duizenden guldens buit uit een archieftrommel. Een buurvrouw, die de dader in het huis van de melkhandelaar zag rondscharrelen, waarschuwde de po litie. Bij de komst van de politie was de vogel al gevlogen. Doordat de buurvrouw het signalement van B. kon geven kon de politie hem bij een bushalte arresteren. De trom mel met bescheiden had hij wegge worpen, het geld strooide hij bij de komst der politie in een weiland. Men heeft alles terug kunnen vin den. Grieks schip zinkende H. A. Gomperts (links) en Simon Carmiggelt tijdens een camera-repetitie voor de rubriek „Literaire ontmoetingen", welke woensdagavond bij de AVRO-televisie op het programma stond. De regie was in handen van Hans Keiler. De Russische bommenwerpers Premier Chroesjtsjow van de Sow- Ijet-Unie heeft kortgeleden in een brief aan president Kennedy het aan bod gedaan de Russische straalbom- menwerpers uit Cuba terug te trek ken, zo wordt uit bevoegde Ameri kaanse bron vernomen. Hieraan had de Sow jet-Russische premier echter zoveel voorwaarden verbonden, dat een spoedige regeling van deze kwes tie niet waarschijnlijk wordt geacht. Amerikaanse en Russische V.N.-af- 'gevaardigden waren in New York besprekingen begonnen op basis van 'het Russische aanbod, zo werd ge zegd. Over de voorwaarden, die Chroesjtsjow heeft gesteld, is niets bekend. De woorvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag verklaard, dat de V.S. „passende maatregelen" zul len nemen, wanneer op Cuba haven installaties worden gebouwd, die ge vaar kunnen opleveren voor de V.S. en het Amerikaanse werelddeel. Arrestatie C.I.A.-agerit Cubaanse kranten hebben dinsdag onder grote koppen melding gemaakt van de arrestatie van een agent van de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst op Cuba. Deze agent, Mi guel Angel Crespo, zou het uitvoeren van sabotage als opdracht hebben gehad. Raketbases in Spanje? In de politieke commissie van de V.N. heeft de Russische afgevaardig de Zorin gezegd, dat in Spanje in het geheim Amerikaanse raketbases zijn gebouwd. De Verenigde Staten had den Spanje gemaakt tot een „basis voor het ontketenen van een oorlog in Europa". Zorin noemde het be wind van Franco het meest reactio naire ter wereld. Het was „vertot en facistisch". De Spaanse afgevaardigde antwoord de o.m., dat als Zorin zo bezorgd was over militaire bases, hij wellicht de juiste ligging van de Russische raket bases op Cuba zou kunnen aange ven, ten behoeve vain secretaris-ge neraal Oe Thant van de V.N. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Madrid heeft ontkend, d at er Amerikaanse raket- bases in Spanje zijn. NOODWEER IN ITALIë Als gevolg van hevige regenval, die zich in de nacht van woensdag op donderdag boven Rome en omge ving heeft voorgedaan, zijn enkele delen van de Italiaanse hoofdstad on der water komen te staan. Talrijke mensen moesten voor het snel stij gende water een toevlucht op de da ken zoeken. De brandweer, waarop vanuit alle delen der stad duizenden malen een beroep werd gedaan, on dervond grote moeilijkheden bij de hulpverlening. De materiële schade is groot. De westkust en het zuidoostelijk gebied van Sicilië zijn door hevige stormen getroffen. Ook hier werd grote schade aangericht. India's defensie De premier van de Indische staat Maharasjtra, Chavan, is benoemd tot minister van defensie van India. Hij neemt ^eze portefeuille over van pre mier Nehroe, die na het aftreden van minister Krisjna Menon het ministe rie tijdelijk onder zijn beheer had. Volgens de „Times of India" zou de Sowjet-regering aan India geen positieve toezegging hebben gedaan om alle bestaande overeenkomsten met India, waaronder die met be trekking tot de levering van Mig straaljagers na te komen. Premier Nehroe heeft de laatste dagen bij verschillende gelegenheden verklaard, dat de Sowjet-Unie had beloofd om in december a.s. conform afspraak Mig-toestellen aan India te leveren. Sommige diplomatieke en politie ke waarnemers in Nieuw Delhi ach ten het niet onmo&elijk, dat de In diase premier heeft getracht met zijn in het openbaar afgelegde verklarin gen de Sowjet-Unie tot het leveren van de beloofde toestellen te dwin gen. Rusland zal India wel materiaal voor de exploitatie van olie leveren ter waarde van ruim 50 miljoen gul den. De desbetreffende overeenkomst is woensdag in Nieuw Delhi gete kend. Indonesië heeft haast Volgens het persbureau Antara heeft de premier Djoeanda Kartawid- jaja verklaard, dat de normalisering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië een veel gemakkelijker aangelegenheid zou zijn als de Ne derlanders er in toestemden de over dracht van West-Irian aan Indone sië te bespoedigen. Het Nederlands-Indonesische ak koord voorziet in een overdracht op 1 mei 1963, maar Djoeanda zeide, dat een delegatie uit West-Papoea, die hier kort geleden op bezoek is ge weest, er in het openbaar op heeft aangedrongen de overdracht vóór 1 januari aanstaande te doen geschie den. Volgens Antara heeft Djoeanda voorts verklaard, dat er voor de Ver enigde Naties hoegenaamd geen re den zou zijn, bezwaar te maken te gen zulk een bespoediging, als de Nederlanders er vooraf in zouden be willigen. Toenadering. Dinsdagavond heeft de comman dant van het Indonesische contingent VN-strijdkrachten in Nieuw-Guinea, kolonel Soedarto, een partij gegeven, waarvoor enkele VN-autoriteiten en meer dan honderd Nederlanders in zijn huis waren uitgenodigd. Kolonel Soedarto zei tot de gasten, dat „de ontmoeting in een sfeer van warme vriendschap gezien moest worden tegen de achtergrond van eer lijke en oprechte pogingen om de menselijke relaties, die enige tijd af gebroken zijn geweest, te herstellen en voort te zetten". Gisteren was de ontvangst bij alle Nederlanders het gesprek van de dag. Velen merkten op, dat het herstel van de vriendschappelijke banden hun goed heeft gedaan. De Amerikaanse kustwacht heeft donderdagmorgcn meegedeeld, dat 't Griekse vrachtschip „Captain Geor ge" zich op ongeveer 480 kilometer ten noordoosten van Bermuda in zinkende toestand bevindt als ge volg van een omitploffin-g. Het schip was met een ladiing explosieve stof fen op weg van New Orleans naar Port Said. De „Captain George" heeft een be manning van haar schatting dertig koppen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De kustwacht ge waagt van een zware storm in het betrokken gebied. De Chinese ambassadeurs De Chinese ambassadeurs in een aantal Oost-Europese landen zijn „tijdelijk" naar Peking gegaan, zo wordt van welingelichte zijde te Lon den vernomen. Hun werk is door waarnemers overgenomen. De ambassadeurs in Warschau, Oost-Berlijn, Praag en Boekarest zijn omstreeks het midden van okto ber naar Peking vertrokken. Dit was dus vóór de laatste opleving van de gevechten tussen India en China. Deskundigen op het gebied van de Chinees-Russische betrekkingen te Londen geloven niet, dat de maat regel verband houdt met een afbre ken van de diplomatieke betrekkin gen. In Londen is namelijk niets be kend over een terugroepen van de hoogste Chinese diplomatieke verte genwoordigers uit Moskou, Boeda pest en Sofia. Amerikaanse funktionarissen hou den het erop, dat de terugroeping van de Chinese ambassadeurs een routine-kwestie is. Zij zeiden dins dagavond in Washington, dat de re gering in Peking elk jaar ambassa deurs pleegt terug te roepen voor nieuwe instructies, te geven op de conferentie van de Chiniese commu- nistislhe party. Uit de inlichtingen die zij hadden ontvangen, was voorts gebleken, dat niet alleen ambassa deurs in communistische landen, maar ook ambassadeurs in de zoge naamde neutrale landen naar Peking ontboden waren. Zo eenmaal per jaar komt de spreuk uit „Boeren regelen en zegswijzen „Als de boeren niet meer klagen en de pastoors niet meer vragen, dan nadert het einde Van de dagen", ten minste wat de boeren betreft, niet tot de waarheid. Dat is op de Oogstdankdag dan verstommen de klaagzangen en wor den dankliederen aangeheven, oogst- gaven voor de minderbedeelden bij eengebracht om God te loven en te prijzen voor zijn zegen en rijk ver kregen oogst. „De vroegte wint", zeggen de boe ren, en zo kwamen de boeren na het werk in de stallen met de boerinne tjes reeds om half negen in de kerk van de H. Kruisverheffing om met 'n gezamenlijke misviering als dank offer voor de Schepper de dag aan te vangen. De plechtige H. Mis werd opgedra gen door pastoor A. P. M. Emmen met assistentie van pater L. Spierings als diaken en pater Th. Huybers als subdiaken. Bij het Offertorium werden de of fergaven, prachtige landbouwproduk- ten, door de voorzitter van de L.T.B. en de voorzitter van de L.T.J., voor afgegaan door 't bondsvaandel, naar het altaar gedragen. De celebrant sprak over deze gaven het liturgisch gebed uit en zegende Feestelijke bijeenkomst in het parochiehuis De geestelijke raadsman, deken P. J. A. Juffermans, was wegens ziekte afwezig. Het is de gewoonte, dat na het ontbijt, voordat de LTJ- meisjes de koffie serveren, een leer zaam woord word gesproken. Enquête Kapelaan A. A. F. Planken hield de, als kort aangekondigde, inleiding, die lang en zeer actueel en verassend werd met als onderwerp; „Wat leeft er onder onze jeugd"? Deze inleiding was verassend, want geheel onverwacht werden de aan hoorders in kennis gesteld met een globale beschouwing over de gehou den enquête onder de jongens en meisjes van 18 tot 25 jaar Geplaatst voor de behandeling van dit onderwerp kon spr. mededelen dat voor deze enquête 400 formulie ren zijn uitgereikt, waarvan 180 for- KORTE GOLF Het Amerikaanse1 bureau Vóór lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft dinsdag bekendgemaakt, dat Gordon Cooper is aangewezen om de vol gende bemande ruimtereis te maken. Deze ruimtevlucht in een baan om de aarde, welke in april zal worden gemaakt, zal „ongeveer een gehele dag duren". De 35-jarige Cooper is majoor bij de luchtmacht. De gemeenteraad van Haarlem heeft een krediet van 10.000 gulden verleend voor het maken van een model van het Frans Halsmuseum, dat volgend jaar in Modurodam te Den Haag zal worden geplaatst. Van militaire zijde in Saigon, is woensdag vernomen, dat het wrak van het al enige dagen vermiste Zuid-Vietnamese vliegtuig op een berghelling op ongeveer 500 kilome ter ten noordoosten van de Zuidvlet- namese hoofdstad is gevonden. Alle 27 inzittenden zijn bij het ongeluk omgekomen. De bevolking van de Duitse Noordzeekustgebieden is donderdag morgen per radio gewaarschuwd voor een opkomende stormvloed, als gevolg van een uit westelijke rich ting woedende storm. De veerdienst tussen Grossenbrode en Gedser moest in verband met de lage waterstand in de Oostzee worden gestaakt. In Cuxhaven wachten tal van schepen beter weer af. Scheepsberichten Abita (t.) 4 v. Douala n. Curasao; Aegis 15 te Bremen; Alblasserdijk 15 te Le Havre; Alhena 15 te Ant werpen; Alnitak 14 v. Bahia n. Las Palmas; Alphard 14 te Casablanca; Balong 14 v. Huacho n. Guayaquil; Burl S. Watsoi. (t.) 15 v. Port Said n. Antwerpen; Carrillo 15 te Cristo bal; Diemerdijk 15 te Cristobal; Eem- land 14 te Tenerifej Gabonkust 15 v. Monrovia n. Grandbassa; Grote Dijk 14 te Port Everglades; Kara (t.) 14 v. Port Reading n. Puerto Miranda; Kermia (t.) 14 v. Puerto Miranda n. Rotterdam; Kosicia (t.) 14 v. Cura sao n Bachaquero; Maasdam 14 v. Southampton n. Cobh; Caltex Delf zijl (t.) te Pernis; Camitia (t.) 15 te Rotterdam; Leiderkerk 15 te Rotter dam. muiieren ingevuld terug werden ont vangen. Deze enquête is gehouden om te kunnen bepalen wat er voor de jeugd gedaan moet worden en om te weten wat de jeugd verlangt. De beantwoording was vertrouwelijk. De eerste gestelde vraag was; waar houden je gedachten zich mee bezig en wat vindt je van belang voor nu en later? „Het heeft mij gefrappeerd", zegt spr. „dat zovelen in grote openhartig heid deze en de andere vragen heb ben beantwoord. Men zou toch kun nen verwachten, dat het antwoord zou zijn: „Daar heb je niks mee te maken". Als resultaat is er reed6 een bijbelgroep, die ook godsdiensti ge onderwerpen behandelt gekomen, twee groepen behandelen eens per maand, maatschappelijke vraagstuk ken en er was zelfs interesse voor een j eugdgemeenteraad. Als amusement werd dansmuziek- spelen en vooral dansen genoemd. Het lukte echter niet het dansen ter plaatse te houden; de stad biedt de gezelligheid, die hier niet kan gege ven of gevonden worden. Voor be oefening van de judosport waren 29 voorstanders. Er is getracht deze sportbeoefening oh der te brengen bij de Kath. Sportvereniging SJZ. Het wachten is op een goede gymzaal, waarbij komt, dat deze sport, die veel training en grote zelfbeheersing vraagt, dus heel goed voor de jon gens, veel geld vraagt voor de sport- benodigdheden. Nogmaals getuigde spr. van z^jn bewondering voor de eerlykheld, waarmede de indringende vragen zijn beantwoord. Spr. hoopte begTip bij te brengen voor de botsingen en knellingen in de ontwikkeling van de jeugd. Het zou goed zijn als de ouders eens een cursus voor 18-jari- gen zouden meemaken. Dat gaat soms zo. Een paar jongelui beginnen er om heen te draaien, maken er een grapje van, komen dan los en zonder schroom geven ze als antwoord op de vraag wat het belangrijkst is: zelfstandig zijn op de eerste plaats en een leuk en lief meisje, prettige vrije werkkring, goed verdienen en een mooi gezin vormen. Ze zijn eerlijk, komen er rond voor uit, winden er geen doekjes om. Over de sacramenten hebben ze vreemde opvattingen; het gevoel krijgt vaak de overhand op het verstand. Niet altijd moet men trachten te corrigeren, niet voorop ouderlijk ge zag laten gelden, maar rustig pra ten. „Praten jullie wel eens met je ouders? Waarom kan je niet meer met hun praten? Heb je het al eens geprobeerd?" „Ze zijn zo ouderwets", is dan het antwoord. Het is onrechtvaardig altijd voor de jonge generatie de vinger klaar te hebben over vroeger. Tegenover de veroordeelde tijdgeest aldus spr., staat u als ouder om te komen tot de leefwereld van onze jongeren. Begin met eerlijk te be kennen als uw oordeel over het gro te kind onrechtvaardig of onredelijk is geweest. Dat zal uw gezag niet schaden; integendeel uw achting zal stijgen. Ongelijk bekennen is iets rats en als de kinderen dat van ondervinden zullen ook zy ge makkelijker hun fouten bekennen. Ook geen oude koeien uit de sloot halen. Altijd meewerken, elkaar hel pen in het nemen van beslissingen", aldus de kapelaan. In een geestdriftig slotwoord zei spr. dat de jongen en het meisje van nu, al lopen ze dan ook in swing- vesten en nozemtruien, de graankor rels kunnen zijn, waaruit de goede vrucht kan voortgroelen. Hopelijk hebben wij dan een steentje ertoe bijgedragen, dat voor hun toekomst niet gevreesd behoeft te worden. De voorz. dankte kapelaan Plan ken onder grote bijval van de aan wezigen voor het geven van de goede adviezen voor de opvoeding van onze hedendaagse jeugd. Avondfeest Des avonds kwamen de leden met de grote kinderen by een voor het avondfeest „De Gastspelers" uit Leiden, kwamen voor het voetlicht met het blijspel „Het witte schaap van de familie". Het spel kan ge rangschikt worden onder goed ama- teurspel. Het voldeed aan de eisen van het publiek, dat zich op het einde dankbaar toonde. Jammer is het, dat voor feestavonden als deze, zo een maal per jaar, die vele boerenzonen en -dochters niet met een echt fris, feestelijk programma op de proppen komen. Dat moest onder goede lei ding toch kunnen. Het feestelijke, echt vrolijke was nu enkel voor de jongelui, onder de tonen van de dansmuziek van een beschaafd orkestje. ZOETERWOUDE Frontale botsing Auto vernield, geen zware verwondingen Komende van de kerkelijke viering van de Oogstdankdag reed met zhn auto de landbouwer J. F. M. v. L. terug naar zijn huis. Op de Nieuwe- weg gekomen, kwam hij, doordat een dichte mist kort zicht gaf, in frontale botóing met een geladen zandauto van de Fa. H. uit Woubrugge. Het gevolg was, dot de personen auto geheel vernield werd. Wonder boven wonder kwam de heer v. L. er met een hoofdwonde en enkele kleine verwondingen nog goed af. De bestuurder van de vrachtwagen had geen letsel.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7