7eblenka COMMUNISTISCH RAADSLID DREIGT MET OBSTRUCTIE ALS HU NIET GEKOZEN WORDT ui$ Weerbericht DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDSE RAAD WEEKJE ONDER DE PANNEN MET BEGROTING 1963 De Leidse raad heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting 1963. Opvallend was de zeer scherpe redevoering, die in de algemene beschouwingen door de enige communist van de raad, de heer Van Weizen, gehouden werd. De heer Van Weizen waarschuwde de raad, dat hij andere maat regelen zou kunnen gebruiken als zijn medeleden hem niet in de commissies van bijstand toelaten. Hij stelt zich zo voor bij elk voorstel in de raadsvergadering het woord te voeren en hoofdelijke stemming aan te vragen, aldus de goede gang van zaken enorm trainerend. Voorts viel op de zeer scherpe kritiek van de heer'» Portheine op de N.Z.H. Spreken en stemmen over elk raadsvoorstel gemeentelijk vervoersbedrijf daar- dig de behandeling van de begroting, voor in de plaats zien komen. Bree- De heer Ham (kvp), die van me- straat en Haarlemmerstraat wil hij ning is dat het verzorgingspeil van 's middags en 's avonds van open- Leiden hoog moet zijn, waarschuwt baar verkeer met uitzondering van echter voor de tendens ,,'t kan niet bussen bevrijd zien. Zijn partij is 0p". Als men de ideeën van de PSP tegen de verkoop van gemeenschaps- zou volgen, zou heel Nederland staats gronden aan particulieren. Men dient bezit moeten worden. Sanering van in erfpacht uit te geven, want straks de binnenstad staat primair, daar- moet men het tóch weer onteigenen. VOor moeten gelden zijn. Hoe had de Zijn partij is voorstander van het pvd^ zjch uitbreiding van de raads- oprichten van een gemeentelijk bouwbedrijf. In de exploitatie van de commissies gedacht? Alleen als het in het belang van het werk is, zou Stadsgehoorzaal heeft een bekende spr voorstander van uitbreiding bierbrouwerij tot verdriet van zijn fraktie zeer grote invloed verkre gen. Genegeerd ARBEIDERSWONINGEN De heer Sommeling, fraktievoor- zitter van de PvdA, zei dat op ge bied van openbare werken in de gemeente nog veel moet worden gedaan. „Wat de financiering be treft slaat ons de schrik om het hart. Als de gemeente niet haar recht vaardig deel krijgt van de overheid komt er van die plannen weinig te recht." Spreker verdiepte zich in het bijzonder in 't huisvestingsprobleem. Cijfers leren, dat omstreeks drie vierde van het aantal ingeschreven woningzoekenden in de sektor lage huren valt. Het getal woningzoeken den is inmiddels weer met 300 ge stegen. Spreker pleit voor een juiste verhouding in getallen woning wet- woningen, premie woningen en vrije- sektor-woningen. Leiden moet als arbeidersstad meer woningwetwo ningen bouwen. Dat Zuid-Holland in 1963 enige duizenden woningen min der te verdelen krijgt (uitlating ge deputeerde v.d. Kwaak) beangstigt hem. Spreker ging vervolgens diep in op de verkiezingscampagne en de verkiezingsuitslagen voor de ge meenteraad. Hij wees daarbij op het feit, dat de KVP-verkiezingskrant een artikel over het sociale beleid plaatste, dat duidt op een „sterk gemeenschappelijk vlak met de Par tij v.d. Arb.". „Onze wensen zijn op dat stuk nèt zo". Spreker is er tegen, dat de PvdA niet naar sterkte vertegenwoordigd is in de raadscommissies. De heer Ten Broek, fraktievoor- zitter van de KVP, stelde vast, dat de gemeente nog geen houvast heeft over de juiste uitkeringen uit het gemeentefonds. Het spijt hem zeker niet, dat de overheid de gemeente lijke belasting op de lange baan heeft geschoven. De reserve van het ge meentefonds is belangrijk vooruit gegaan. Zij vaart wel bij de nieuwe wet; Leiden hopelijk ook. Spreker ging dieper in op enige financiële details. Hij is tevreden met de hui dige stand van de gemeentelijke sal- Het kan een vermoeiende zaak worden Obstructie in de raad Het bejaarde, communistische raadslid, H. van Weizen, heeft nooit die streng conformisti sche, eenzijdig betogende ma nier van spreken getoond, die communisten in het parlement of in andere raden meestal de monstreren. Hij is een zich weinig op de voorgrond drin gend, maar met kennis van raken sprekend raadslid, dat rich steeds houdt bij de feiten vaar het om gaat. Dit is niet veranderd na de gebeurtenissen in Hongarije in 1956, die de overige raadsleden te Leiden aanleiding gaven, te doen „alsof er geen communis ten in de raad waren". Op zijn betoog zou niet meer worden ingegaan. De' scherpe kantjes van deze houding zijn er in de loop der jaren afgesleten en in de Leidse raad was alles bij het oude. Ook de opmerkingen van het communistisch raads lid werden van lieverlee in de besprekingen van andere raads leden aangehaald. Alleen blééf het besluit de communistische raadsleden (toen waren het er nog twee) uit de bijzondere commissies van bijstand, die 't voorbereidend werk doen, te weren. Tevergeefs is de heer Van Weizen hiertegen bij de verschillende begrotingen in verzet gekomen, tot hij gisteren ernstige waarschuwing tot de collega's richtte obstructie te zullen gaan voeren. Hij zal dan van de gelegenheid gebruik maken te spreken over elk voorstel zo lang als het hem belieft en over elk voorstel hoofdelijke stemming aan te vragen. Indien men in aanmer king neemt, dat alleen al het houden van een hoofdelijke stemming enige minuten kost, en een agenda vele nummers telt is het te begrijpen, dat de raadsvergadering ernstige ver traging zou ondervinden van een dergelijke handelwijze. Het reglement van orde zegt, dat de voorzitter van de raad een raadslid, dat over „andere on derwerpen" spreekt of buiten de orde is „tot de orde kan roepen". Bij herhaling kan het lid het woord worden ontno men. Maar nergens staat om schreven hóe een raadslid bui ten de orde is di-reserve ten bedrage van circa 1.703.000. Jammer dat het Leids verzoek om verhoging van het bouw volume niet is gerealiseerd. WONINGBOUW Als de nood op het gebied van de woningbouw niet zo hoog was, zou je zeggen: „laten we er niet meer over praten". Het ligt helaas anders. In dit verband herinnerde hij aan zijn voorstel van vorig jaar tot verlaging van de grondkosten in de vorm van subsidie. Het is de bedoeling om de minder- draagkrachtigen aan woningen met lagere huur te helpen. Ernstige woor den wijdde hij aan het krotoprui ming, waarvan navrante geschiede nissen zijn te vertellen. Het rijk zal hierin de helpende hand moeten reiken. Spreker behandelde ook de medische en maatschappelijke kant van de krotopruiming. De kin deren zoeken de ruimte, die zij thuis missen op straat. De kans bestaat dat sociaal-zwakke gezinnen naar het a-sociale afzakken. Buiten Leiden bouwrijp maken De heer Woudstra (Prot. Chr.) ver diepte zich eveneens in de financiën van de begroting. Het zou een zegen zijn als de gemeente voortaan steeds met sluitende begrotingen kon ko men. We hebben een tijd van het te gendeel achter de rug. Ta.v. de grens wijziging, meende spreker, dat het goed is deze zaak op het vuur te houden, want er is geen bouwrijpe grond meer. Dat is funest. De hogere organen dienen hiervan goede nota te nemen. Gronden buiten de Leidse grenzen zouden reeds nu bouwrijp moeten worden in overleg met de betrokken gemeenten. Spreker zette uiteen, waarom z.i. te recht, ook thans nog de CPN buiten de raadscommissies wordt gehouden. De PSP is niet geheel gepasseerd. Maar kan een- tweemansfraktie ver langen, dat zij in alle commissies vertegenwoordigd is? Ten aanzien van de wensen van de PvdA stelde spreker, dat de commissies zo klein mogelijk gehouden moeten worden. Hij voelt dus weinig voor het PvdA- voorstel de commissies uit te brei den. V oorzichtigheid Spreker is tegen het houden van raadsvergaderingen 's avonds. Ook de leeftijdsgrens van raads- en com missieleden wijst hij pertinent af. De kwestie van de wethoudersbenoe- ming vroeg eveneens zijn aandacht. De publieke verklaring van de heer Ten Broek vraagt thans om een pu bliek antwoord. Was overleg over een tussentijdse verkiezing na het overlijden van wethouder Stolp no dig? Dit terzijde gesteld constateer de spreker, dat in het seniorencon vent de iiaam van de kandidaat van de Prot. Chr. partij genoemd is. Hier over werd toen geen overleg ge vraagd. Spreker betreurt de open bare verklaring van de KVP-fraktie. „Voorzichtigheid was op haar plaats geweest." Collegiaal De heer Portheine (VVD) heeft vrede met de huidige verdeling van het college. Het beleid van het col lege is collegiaal en dus spelen de bekwaamheden van alle leden een rol. Politiek spreekt natuurlijk een woordje mee. Spreker gaf een ana lyse van de laatste verkiezingsuit slagen. Het verkeers- en parkeervraag- stuk verdient de grootste prioriteit. We moeten ons aan grote lijnen hou den en niet in details gaan verval len. Realisering van de wegenschema dient nog eens door het college voor de raad onder de -loep genomen te worden. Het openbaar vervoer in Leiden acht spreker onvoldoende. De raad mag nooit ingaan op het voorstel van de NZH interlokaal vervoer buiten de stad te houden. De NZH heeft zijn vertrouwen niet, nu blijkt, dat er door haar zo weinig vooruitziend wordt en is gewerkt. Spreker ziet de zaken pessimistisch in nu ook de „Eltax" door haar zal worden overgenomen. Het zint hem niet, dat de NZH straks het mono polie zal krijgen. Spr. is zeer slecht te spreken over deze maatschappij, die eerst aanstuurde op het opheffen van de tram en daarna de moeilijk heden met de bus niet aan kan. De gebrekkige ontvangst door het gemeentebestuur van het fysiologen- congres heeft spreker zeer teleurge steld. Verkeer uit de Breestraat De heer Frans (PSP) sprak alsof hij een verkiezingsspeech moest hou den over „het gezonde verstand" van zijn kiezers. Met ontstemming heeft zijn fraktie gelezen dat de „Eltax" gaat verdwijnen. Liever had hy een van 4 tot 5. Over het subsidiebeleid zei hij onder meer, dat er ook zeer nuttig particulier initiatief is. De be staande subsidienormen zijn ver- De heer Van Weizen (CPN) bracht ouderd- Zich aansluitend bij dr. Duy- een persoonlijk element in de raads- verman in dien? voorstel dringt hy zaal. Het was hem namelijk opge- ?an °P .?adere bespreking en even- vallen dat de heer Portheine hem tueel wijziging. Spr. wijst voorts op in de Lakenhal onlangs totaal ne geerde. Vervolgens schonk hij aan dacht aan het uitsluiten van commu- de noodzaak van subsidieverhoging aan de jeugdzorg, inzonderheid de clubhuizen. Hij verzocht deze met Rioolbelasting. De heer Lambermont (kvp) vroeg nisten uit de raadscommissies. Er ruim 21.000 gulden te verhogen en te zijn echter gemeenten waar wel brengen op 35% van de exploitatie- weer communisten toegelaten wor- kosten, den. Spreker gewaagde van „bot anti-communisme". Zoals bekend dateert het weren van communisten uit de commissies van de gebeurtenissen in Hongarije, of het juist is dat de te betalen riool- Spreker vraagt zich af of de andere belasting mede wordt gekoppeld aan raadsleden wel het recht hebben het waterverbruik, waardoor bij ver- zulk een standpunt t.a.v. een mede- bruik van meer dan 1000 m3, de be- lid in te nemen. Als de raad vol- lasting niet 10% doch 45% van de hardt in deze houding zal hij bij belastbare opbrengst wordt. Deze elk voorstel in de raad commentaar sprong is te groot. Elders kan het kunnen gaan geven en hoofdelijke anders. Hij pleit voor het instellen stemming aanvragen. Het is de vraag van een tussengroep. Nogmaals of de raad daar erg gelukkig mee pleitte hij voor het inschakelen van zal zijn. De raad kan met straffeloos Lejdse zaken bij het aanvragen van spelen met de rechten van een raads lid. Spreker waarschuwde zijn col offertes. De heer Duyverman (vvd) lega's dat het hem ernst is. Een derge- djeper jn op het subsidievraagstuk. I.jke wijze van obstructs voeren kan wi^ m reeds door het college zijns inziens het houden van raads- 6 5- -• - maken. De raadsvergaderingen zou den uren, zo niet dagen kunnen dp- ren. „Men zij gewaarschuwd". een motie ingediend. Een goede re geling kan het subsidiëren ten goede komen. In de avondvergadering sprak als eerste de heer Den Dubbelden (pvda) Volgens mevr. Geelkerken (pr.chr.) over verdere financiële aspecten van hinkt de sociale dienst Kasbeheer en de begroting 1963. Hij vindt de ant- Kredietwezen op twee gedachten: so- woorden van het college in de me-ciaal en commercieel. Maar waarom morie te vaag. Zo verlengt het onno-worden dan de cliënten in een ach teraf hoekje aan een keukentafel en twee stoelen ontvangen? De heer Van Baaren (pvda) vroeg onder meer naar de plaats van de toekomstige energiecentrale en naar de kansen van een kerncentrale. De ontwikkeling rondom het aardgas dient het college nauwlettend in het oog te houden. Spr. dringt aan op uniforme voltage, 220 volt en alge hele omschakeling, waarvoor de kos ten door de gemeente gedragen wor den. Goede contacten. Ook de heer Van Aken (pvda) vindt de ontvangst door de gemeente het fysiologencongres, waaraan 3000 mensen, voor het merendeel buiten landers deelnamen, beneden de maat. De deelnemers kregen niet méér dan een toegang voor een concert en een kaartje voor de Lakenhal. Voorts is spr. van mening, dat aan de voor lichting door de gemeente aan de pers veel verbeterd kan worden. De heer Lamers (pr.chr.) drong eveneens aan op goede contacten met de pers, ofwel door middel van persconferenties of door communi- qué's. Waarom brengt de directeur van de Reinigingsdienst geen jaar verslag uit? De heer Lij ten (kvp) bleef aan dringen zoals vorig jaar, op uitbrei ding van het archiefgebouw. „Met alléén van plan zijn" komt men niet. Hij gaat twijfelen aan de be doelingen van het college ten aanzien van dit gebouw, 't Komt meerdere malen voor dat bezoekers zich staan de moeten behelpen. Ook de situatie van de archiefruimte is ontoelaat baar. De 5000 charters en de prent verzameling zijn slecht geborgen. Ook uitbreiding personeel o.m. voor re-organisatie van de prentverzame ling is dringend nodig. Er is echter geen plaats voor. Nogmaals drong spr. aan het opzetten van een scha- duwarchief. De heer De Kier (pr.chr.) had kri tiek op het feit, dat het publiek het haasje is bij snelle omschakeling in een pand van voltage van 127 op 220. De omschakeling vindt plaats tijdens de verhuisdagen en de nieuwe bewo ners worden voor een voldongen feit geplaatst. Politie. Deze avond kwam men ook toe aan het hoofdstuk verkeer en openbare veiligheid. De heer Kuyt (pvda) is verontrust over het groot aantal va catures bij de politie. Spr. betreurt dat de wijk ten zuiden van de 5 Mei laan (Titus Brandsmalaan etc.) niet in de lijndienst van de stadsbus is opgenomen. Ongecorrigeerd HELSINKI geh. bew. 5 3 STOCKHOLM 1. bew. 5 4 OSLO sneeuw 7 2 KOPENHAGEN regen 6 3 ABERDEEN sneeuwbui 9 0 LONDEN onbewolkt 8 4 AMSTERDAM sneeuwbui 4 3 BRUSSEL regen 4 1 LUXEMBURG sneeuw 3 1 PARIJS motregen 4 3 BORDEAUX zw. bew. 9 1 GRENOBLE onbewolkt 5 2 NICE half bew. 12 9 BERLIJN zw. bew. 6 2 FRANKFORT zw. bew. 3 —2 MUNCHEN regen 4 2 ZURICH geh. bew. 3 0 GENEVE onbewolkt 7 —4 LOCARNO regen 8 4 WENEN regen 10 7 ROME zw. bew. 15 12 AJACCIO regen 14 12 MADRID onbewolkt 11 —1 Als een elegant-geklede man dan staat.er op het etiket een altijd elegant blijft... magisch woord: Dat etiket met de olifant garandeert éen ijzeren kwa liteitscontrole op stof en verwerking. Daarommet Terlenka heeft u altijd zeker heid op voortreffelijke kle ding. op zorgeloos plezierig dragen - lange, lange tijd. velerlei kwaliteiten en prijsklassen (advertentie) Ook Staten hechten goedkeuring aan omlegging vaarweg rond Leiden Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren hun goedkeu ring gehecht, aan een plan dat de omlegging van de vaarweg van Kat wijk naar de Rijn en naar het Rijn- Schiekanaal, die thans dwars door de Leidse binnenstad loopt. Ook de Staten memoreerden, dat het tracee hoogst onbevredigend is, want er zijn negen beweegbare bruggen, die smalle doorvaartopeningen hebben. Naast bezwaren voor de scheepvaart levert de vaart door het centrum van Leiden vooral grote bezwaren op voor het verkeer te land. De vaar weg doorsnijdt een aantal belangrij ke verkeersstraten, alsmede enkele in het wegenschema geprojecteerde wegen van de „city-ring". Deze situ atie belemmert niet alleen in ern stige mate de afwikkeling van het verkeer, maar zou in de naaste toe komst hoge uitgaven nodig maken voor vernieuwing of reparatie van bestaande beweegbare bruggen en voor de bouw van vijf nieuwe be weegbare bruggen in de geprojec teerde wegen". Een omlegging van de vaarroute buiten Leiden is nu mogelijk gebleken: het aanleggen van een kanaal tussen Allemansgeest aan het Rijn-Schiekanaal en „De Vink" aan de Rijn. Gebruik kan worden ge maakt van de Korte Vliet. Leiden heeft ook het voordeel, dat geraamd wordt op 2,7 miljoen gul den, omdat beweegbare bruggen nu vervangen kunnen worden door vas te. OEGSTGEEST Geboren: Karin Sophia Theodora d.v. R. van Werkhoven en P. S. S. Alleblas; Lay la Shirley cLv. J. M. J. van der Voort en R. Strik; Edward Martinus Maria z.v. J. C. v. d. Voort en B. C. M. Zandbergen; Hendricus Johannes z.v. R. J. P. Vroom en J. E. M. Bakker; Simon Johannes z.v. A. J. J. van der Salm en C, H. C. Duineveld. Ondertrouwd: J. C. M. Beijersber- gen en G. A. M. Brusehke. Getrouwd: G. C. Gaillard en T. M. F. Bogaars. Overleden: G. v. d. Poel; C. Spren- gers wed v. Cozijn; F. M. Grippeling. Oplossing no. 532 Horizontaal: 1 rel, 4 akker, 9 Apis, 11 Eede, '2 monter, 13 Ee, 14 Adda, 15 s.p., 17 e e., 18 as, 21 N.T., 23 ante, 25 n.d., 27 wartel, 28 Aare, 30 kerk, 31 preek, 32 ree. Vertikaal: 1 Rama, 2 epode, 3 Lin den, 5 kers, 6 K.E., 7 Ee, 8 reet, 10 sta, 16 panter, 19 stère. 20 knap, 22 twee, 23 ark, 24 elke, 26 dar, 29 re. No. 533. Horizontaal: 1 werktuig, Medegedeeld door het KNMI Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. AF EN TOE BUIEN Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met hagel of sneeuw. Iets kouder. Lang zaam afnemende, maar aan vankelijk nog nu en dan krach tige en langs de kust harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Het weer in Europa max. mm. PAL ZE Morgen: Gertrudis, genaamd „de Grote", kloosterzuster te Helfta (Duitsland) geb. 1256, t 1302, be roemd schrijfster van mystieke open baringen. AARDE VAN AARDE Op windstille, koude morgens kun je prachtig zien, dat ieder mens een kachel-in-een-winterjas is. Door de schoorsteentjes van zijn neus wordt de warme, verbruikte lucht in witte wolken uitgedreven. Als thuis niet meer wordt bij gebunkerd, dooft het vuur langzaam uit in de dood. Dood? v, vraagt de Kerk. Ten antwoord gaat zij, het stoffelijk overschot, reeds in de moederschoot van de Aarde teruggelegd, bedauwen met wijwa ter, omademen met wierook, om kransen met slingers van gebed en het als een landman toedekken met aarde van de Aarde. Want zij ver keert in de verwachting van het Pa sen der mensheid, als de Heer terug komt en de Aarde vrucht gaat dra gen ten eeuwigen leven. Daarom is het toedekken met aarde een zin rijke en ook troostrijke plechtigheid. Het is niet het einde, maar een be gin. PUNT „Is dat misschien de kat, die lk zojuist de achterdeur heb uitgesme ten?" PUZZEL 4 courantenjongen (afk.), 7 metaal soort, 9 hemellichaam, 11 munt in China, 12 linkerbijrivier van de Drau, 13 aanwijzend voornaamw., 14 tot nader order (afk. Lat.), 15 zet men bloemen in, 16 plaats in N. Brab., 17 voorzetsel, 19 gemeenschapelijke wei de. Vertikaal: 1 uitroep, 2 stuk bouw land, 3 waterketel (Z.N.), 5 droevig stemmend, 6 andere naam v. Turk, 8 profeet, 10 hof, 13 gem. in Drente, 15 wrok, 18 deel van de bijbel (afk.). Oplossing morgenavond.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3