SOWJET-SCHEPEN WORDEN GEÏNSPECTEERD Stichting van de Arbeid neemt plaats van Rijksbemiddelaars in bij goedkeuren van C.A.0«'s het Bemanning zeer bereidwillig HET CONCILIE OVER HET BREVIER Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 53e JAARGANG No. 15.776 INSPECTIE MET WODKA TOE Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tassen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Bedrijfsleven sterker bij loonvorming betrokken De regering heeft besloten de gang van zaken bij het goedkeuren van collectieve arbeidsovereenkomsten zo te wijzigen, dat niet meer het college van rijksbemiddelaars als toetsende en goedkeu rende instantie zal optreden maar de Stichting van de Arbeid. Het college krijgt tot taak de reeds goedgekeurde cao's te toetsen aan het algemeen belang. Mocht een cao door de Stichting van de Arbeid goedgekeurd zijn maar falikant in strijd zijn met wat de regering en de stichting is wat tussen regering en stichting is overeengekomen (bij voorbeeld over zaken als arbeidstijds verkorting). Voor het geval de stichting i regering het niet eens kunnen wor den behoudt de regering de bevoegd- NZH VERZACHT VERVOERSVERBOD VOOR HONDEN EN KATTEN De Noord-Zuidhollandse Vervoer maatschappij heeft haar vervoerver- bod voor honden en katten enigszins verzacht. Op de lijnen die niet Am sterdam tot eindpunt hebben en op de Nederlandse Spoorwegendienst Den Haag-Amsterdam zal het voor taan toegestaan zijn honden en kat ten. mits goed afgesloten in een mand of korf, mee te nemen. Het gaat hier om de lijnen in Zuid- Holland, de stadslijnen in Haarlem en Leiden en de diensten in de IJ- mond. Hondsdolheid in Wijchen? In Wijchen bij Nijmegen heeft een overeengekomen, dan zal het college van rijksbemiddelaars deze heid het college een algemene aan- hond donderdag een vijfjarig jongetje cao onverbindend kunnen verklaren. wijzing te geven. vrij ernstig gebeten. Later is een Mochten er spanningen optreden meisje aangevallen door een hond. Zo'n onverbindendverklaring bete- dan kan de cao in werking treden, dan kan de regering een korte loon- Enkele voorbijgangers zorgden, dat kent in het nieuwe stelsel dat de be- ting. Blijven de bezwaren bestaan dan pauze één a twee maanden afkondi- 't kind ongedeerd bleef. Waarschijn - palingen van de cao niet uitgevoerd treedt het in overleg met de stich- gen om overleg te plegen met het lijk betreft het hier dezelfde hond. mogen worden. In het huidige stel- ting. Blijvende bezwaren bestaan dan bedrijfsleven. Zonodig zal in dat ge- gen ^at, die woensdag ziek werd sel betekent het slechts dat de par- kan het college de cao onverbindend val een SER-advies worden gevraagd, aangetroffen en in overleg met een tijen niet gehouden zijn de cao uit verklaren. Als geen overeenstemming wordt be- veearts jn observatie werd gehouden, te voeren. Het college krijgt straks een alge- reikt kan een algemene aanwijzing is jntussen overleden. Minister Veldkamp en staatssecre- mene aanwijzing waardoor zij in twee worden verstrekt. Het gemeentebestuur van Wijchen taris Roolvink zullen de Kamers zo gevallen in het geweer kan komen: Ook bij de nieuwe procedure zul- heeft verscherpte maatregelen getrof- spoedig mogelijk de noodzakelijke Als een cao in conflict komt met het len de „prijsregels" van kracht blij- fen. Alle loslopende honden zullen wijzigingen van het buitengewoon uitgangspunt van de overeengeko- ven. De prijspolitieke spelregels zul- worden doodgeschoten en de katten, besluit arbeidsverhoudingen 1945 men toelaatbare loonkostenontwikke- len in het overleg tussen regering en die buitenshuis worden aangetroffen, voorstellen. ling, of als een cao strijdig is met stichting worden opgesteld. zullen onschadelijk worden gemaakt. Men hoopt dat de parlementaire - behandeling zo snel zal gaan dat de per 1 januari vast te stellen nieuwe cao's al volgens de nieuwe procedure behandeld kunnen worden. De beslissing van de regering is een compromis tussen het minder heids en meerderheidsstandpunt van de Sociaal-Economische Raad zoals deze in het advies van 6 juli zijn vastgelegd. De SER zal voortaan tweemaal per jaar rapport uitbrengen over de eco nomische mogelijkheden. Dit rapport zal gebaseerd moeten zijn op de ma cro - economische ramingen van het centraal plan bureau, die bij de in diening van de rijksbegroting worden overgelegd. Over deze cijfers die uitgangspunt zijn voor de loonont wikkeling zal regelmatig overleg plaats moeten vinden tussen -de re gering en de stichting. Direct melden Een goedgekeurde cao moet onmid dellijk bij het college van rijksbe- al werden de dekzeilen teruggesla gen, doch, zoals men had verwacht, de raketten waren ingepakt om ze te beschermen tegen het zeewater. Sylvester verklaarde, dat de regc/tng voor het ogenblik tevreden was, doch dat een definitieve beslissing zou worden genomen na deskundige be studering van de foto's. Mikojan had weinig succes. Waarnemers van Oost en West op Cuba zijn van mening, dat de bespre kingen tussen premier Castro en de Russische vice-premier Mikojan nog niet veel hebben opgeleverd. Mikojan is nu al een week op het eiland. Zijn taak is nooit officieel te geven tot het maken van een foto- omschreven, maar algemeen wordt opnamen. Men had kunnen consta- aangenomen, dat hij is gekomen om teren, dat de „Alapayewsk" geen ra- Castro over te halen internationale ketten aan boord had. Men zag wel controle op de afbraak en de afvoer vrachtauto's van het type zoals ze van Russische aanvalswapens toe te op de raketbases werden gebruikt staan. Castro zou* echter hardnekkig en uitrustingsstukken voor aanleg weigeren inspectie toe te laten en van wegen e.d. Het schip had voorts vasthouden aan zijn vijf eisen aan het college na vier weken niet gereageerd Cuba kwamen, aangehouden en ge- J"886!1 .e*?.l2®?...j°ngelui aan adLes van Amerika. inspecteert. Dit maakte het ministe- £°?rd' die duidehjk blij waren naar Volgens een bencht uit gewoon- rie van defensie vrijdag hekend. *!uls te ®aan> aldus zel de woordvoer- Rik betrouwbare bron zou het ver- Hoewel de marine niet aan boort de^- ™i Mikojan op vandaag (zater- van deze vaartuigen is gegaan, zijn Aan boord van de „Dwuiogorsk dag) zijn gesteld, de autoriteiten ervan overtuigd, dat za£en de waarnemers voor de eerste drie van hen raketten vervoerden. ?aal m fratten verpakte raketten. Nieuwe boodschap van Volgens het ministerie was het Dat was later ook het geval op de Chroesjtsjov. earste contact donderdagavond tot Dakmsk en de „Volgoles die vrij - stand gekomen en was de inspectie das ,kort £a alkander werden aange- Naar van welingelichte z«de in De 22-jarige Amerikaanse militair in zeer vriendschappelijke sfeer ver- ho,lden- °v" da Komsomol die Washington wordt vernomen, heeft J W Jacobi isvanmmht bü een 'open. Er werden zelfs geschenken vrijdagochtend werd onderschept wa- premier Chroesjtsjov in het begin vY A r\ j uUfrpwicccid ren no2 6een nadere gegevens ont- van deze week aan president Kenne- vechtpartij op de Oude Zijds Achter- S vangen. dy een nieuwe nota gezonden over burgwal m zijn buik gestoken. De ,De woordvoerder van het ministe- Volgens de staatssecretaris waren de kwestie van het toezicht op de Amerikaan overleed korte tijd later rie van defensie, staatssecretaris Sil- bemanningen van de aangehou- ontmanteling en het afvoeren van in het Binnengasthuis. Een kameragd vester, zei, dat donderdag kort voor den schepen zeer bereidwillig. Over- Russische raketbases op Cuba. van Jacobi, de 21-jarige militair E. duisternis de „Alapayewsk was aan- J. d'Errico, werd bij deze vechtpartij gehouden en vrijdag de „Dwinogorsk" ernstig gewond. Hij is in hetzelfde de „Labinsk", de „Volgoles" en de Amerikanen kwamen niet aan boord De Amerikaanse marine heeft vijf middelaars worden gemeld. Heeft dit Sowjet-Russische schepen, die van Onder direktie van Nicholas Ray en produktie van Samuel Bronston wor den in een speciaal gebouwde filmstad, 20 kilometer van Madrid, de op namen gemaakt voor de film „55 dagen in Peking". De hoofdrollen wor den vertolkt door Ava Gardner en Charlton Heston. De foto geeft een filmscène weer van de grote stadsbrand. De Chinezen zoeken in paniek een veilig heenkomen. In het ziekenhuis te Zeist is van nacht overleden de 63-jarige uitvoer der de heer A. C. Blijleven uit Zeist. De heer Blijleven werd ernstig ge wond toen hij vrijdagmiddag met zijn bromfiets op de Bergweg ter hoogte van de Gero-zilverfabriek geen voorrang verleende aan een personenauto. Dodelijke vechtpartij in Amsterdam Breestraat 173 Leiden Hooftstraat 88 Alphen (Advertentie) ziekenhuis opgenomen. BANANEN „Komsomol". Het contact werd gemaakt door middel van een Amerikaanse heli kopter, waarvan de inzittenden zich niet op het Russische schip begaven. Met behulp van een touw lieten de Amerikanen geschenken zakken, waarna de Russen een fles wodka aan het koord bonden. Het geheel ging gepaard met vriendelijke geba ren. De Russen maakten geen bezwaar toen de Amerikanen fotografeerden. OOK AL IN DE VOLKSTAAL Frings van Keulen, hebben vrijdag de bisschoppen en kardinalen ge sproken over het brevier. Daarbij hebben een aantal Vaders gepleit voor het behoud van het brevier, zo- -oTijdens de 15e Algemene Verga- als het nu is, omdat het de neerslag De bemanning sloeg de dekzeilen dering, welke ondei voorzitterschap van een eeuwenlange ontwikkeling (Advertentie)terug om de Amerikanen gelegenheid stond van kardinaal-aartsbisschop is. Bovendien zijn nog kort geleden een aantal wijzigingen aangebracht. Anderen daarentegen stonden een sterke verkorting van het brevier voor. De priester van tegenwoordig moet, zo meenden zij, meer tijd heb ben voor pastoraal werk. Daar was echter een derde groep, die vroeg het brevier aan te passen aan de eisen van de tegenwoordige tijd. Zij noemden daarbij vooral de taal. Het is bekend, dat talrijke bisschoppen voelen voor de volkstaal, ook in het brevier. Met name is bekend dat de Amerikanen voorstanders zijn van het brevier in het Engels. Kardinaal Bea zei, dat het Conci lie alleen de algemene beginselen ipoet behandelen en zich beperken tot de hoofdlijnen. De uitvoering van de wensen en aanwijzigingen van het Concilie en de behandeling van bij zondere gevallen moet volgens hem aan afzonderlijke commissies wor den overgelaten. KARDINAAL ALFRINK NAAR MILAAN Uitgenodigd door kardinaal Mon- tini, aartsbisschop van Milaan, zal kardinaal Alfrink, de aartsbisschop van Utrecht, zaterdag 17 november in Milaan de feestrede uitspreken bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het grote katholieke Mi lanese dagblad „Italia". Hij zal maan dag 19 november weer terug zijn in «t- Rome, om aan de zittingen van het Vrijdagmiddag zijn tachtig leden van het korps mariniers uit Nieuw Gumea op Schiphol aangekomen. Foto: een Conciiie deel te nemen. Tijdens zijn van de thuisvaarders was zo overmoedig om in zijn ov erhemd de trap van het vliegtuig af te komen, maar ont- kort verblijf in Milaan zal de kardi- dekte al gauw dat er qua klimaat tussen Nieuw-Guinea en herfstig Nederland een dikke Jas verschil zit: rillend naai tevens de eerste steen leggen zette hij voet op vaderlandse bodem.voor een niexiwe kerk. Autodief neergeschoten De afgelopen nacht omstreeks half twee heeft een politieagent in Am sterdam-noord een autodief, die hij had betrapt doch die kans zag te ontvluchten, toen de man geen ge hoor gaf aan zijn sommatie, neer geschoten. De man is. korte tijd daar na overleden. De agent, die in de Nachtegaalstraat woont, hoorde van nacht een auto starten, hetgeen hem verdacht voorkwam. Hij keek naar buiten en zag een hem onbekende man in de auto van zijn bovenbuur man zitten. Hij rende met zijn dienst pistool bij zich naar buiten. De on bekende had intussen bemerkt dat hij ontdekt was en vluchtte de wa gen uit. De agent wist de man ech ter te grijpen. Deze gaf de agent echter een schop in diens buik, waardoor de politieman achterover viel. De agent stond op en sommeer de de vluchteling te blijven staan en loste, toen deze daaraan geen gevolg gaf, twee schoten op hem. De man werd boven in de rug nabij de nek getroffen, stortte neer en overleed korte tijd later. Het stoffelijk over schot is naar het Wilhelmina-gast- huis overgebracht. Meredith heeft het nog moeilijk Een onderzoek, dat op last van de Amerikaanse regering is ingesteld naar de moeilijkheden, die zich op de universiteit van Oxford in de staat Mississippi hebben voorgedaan in ver band met de (gedwongen) toelating van James Meredith als enige neger student, heeft het bestaan aan het licht gebracht van een geheime stu dentenorganisatie, die zich ten doel had gesteld Meredith, met aanwen ding van alle middelen, te dwingen de universiteit te verlaten. Meredith zelf is intussen donder dag j.l. plotseling uit Oxford ver trokken. Ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van justitie menen, dat zijn vertrek ongetwijfeld het ge volg is van de wens om te ontkomen aan de spanning, die hij gedurende de vijf weken, waarin hij te Oxford college heeft gelopen, heeft onder vonden. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's GELEIDELIJK KOUDER De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Tussen een groot hogedrukgebied boven Rusland en Scandinavië, dat zich tot bij Schotland uitstrekt, en een gebied met lage barometerstan den boven het Middellandse Zeege bied, staan over een brede zone van Midden-Rusland over Polen en Duits land naar onze omgeving krachtige oostelijke winden. Boven de Oostzee en de Noordzee langs de Wadden bereikten de win den tijdelijk stormkracht. De ooste lijke winden voeren geleidelijk kou dere lucht uit Rusland aan. In Oost- Polen viel, weliswaar bij een tem peratuur van nog even boven nul graden, reeds een weinig sneeuw. Verwacht mag worden, dat de toe stand met oostelijke winden nog en kele dagen blijft voortduren, waarbij ook in ons land de temperaturen een geleidelijke daling zullen ondergaan. Zij zullen echter waarschijnlijk tot maandag nog boven het vriespunt blijven, waarbij er in het algemeen veel bewolking zal zijn, maar de kans op neerslag klein is. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.— of 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist (Advertentie). Zon* en maanstanden 11 Nov.: zon op 07.51, onder 16.56; maan op 17.16, onder 06.43. Volle maan. 12 Nov.: zon op 07.53, onder 16.54; maan op 17.48, onder 08.07. Hoogwaterstanden 11 Nov.: v.m. 2.27; n.m. 14.47. 12 Nov.: v.m. 3.14; n.m. 15.34. KORRELTJE Al het verstandige is al eens be dacht; men moet alleen trachten het (zelf) nog eens te bedenken. (Goethe)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1