Weeskind Ella Fitzgerald werd „first lady" van de jazz CARRIERE BEGON MET EEN WEDDENSCHAP Tips voor de huisvrouw Vrouwen rukken snel voorwaarts in de wereld UITSLAG IS LASTIG, MAAR MEESTAL NIET ERNSTIG Gebak uit eiwit Kinder om«$ cfezecfd Van alle mannen, vrouwen en kinderen is Ella de grootste artieste", zei Ring Crosby eens van Ella FitzgeraJ.d ook bekend als ,,de first lady" van de jazz en „koningin Ella". Zij heeft miljoenen fans in de gehele wereld die haar al jarenlang bewonderen. Haar succes begon in 1934. Ella was toen een mager zestienjarig meisje 'darten een weeshuis in New York was ondergebracht. Op een dag nam zy om een weddenschap deel aan een amateurconcours in het--Harlem Opera gebouw. Zij kende slechts drie liedjes maar de manier waarop zij die zong, leverde haar de eerste prijs van 25 dollar op taties daardoor voortdurend gestimu leerd en daar ben ik bijzonder dank baar voor!" Ella is nu 42 jaar oud, mollig, niet knap maar met een Succes was enorm! Een musicus onder de toehoorders was zo onder de indruk, dat hy Ella introduceerde bij de bekende bandlei der jn die tijd, Chick Webb, die een vocaliste nodig had. Reeds de volgen de avond zong zy proef bij de band Van Webb en haar succes was enorm. Webb nam haar direct in dienst! El- la ging inwonen bij Webb en zijn vrouw, die haar behandelden als hun dochter. Vijf jaar later, toen Chick Webb stierf aan tuberculose, nam Ella de leiding van de band over. Deze taak was echter te zwaar voor haar en al na korte tijd moest zy haar taak opgeven. „SONG BOOK" De grote kans kreeg Ella in 1946 toen de bekende jazz-impressario Norman Granz haar uitkoos als voca liste voor zyn reizend jazz-orkest „Jazz at the Philharmonic". Hij was het ook, die haar aanspoorde gram mofoonplaten te maken en zo ontstond haar beroemde collectie ,Song Book'- platen, albums met liedjes van Cole Porter, Richard Rodgers, Irving Ber lin, George Gershwin, Duke Elling ton enz., die over de gehele wereld bekend werden. Ella heeft tijdens haar carrière wel zo'n vijfentwintig mil joen grammofoonplaten verkocht maar haar populairste platen zyn toch wel haar „Soilg Books". „Ik had het gevoel, dat ik opnieuw geboren was toen ik voor Norman ging werken" zegt zij. „Hoe goed een artiest ook is, men heeft altijd ie mand nodig, die voor aanmoedigin gen zorgt. Norman heeft mijn pres- Tips voor de huisvrouw Koolteer. Koolteerplekken op een steenkleuri- ge emaille schoorsteen zyn moeilijk te verwijderen. Het beste is dit kar weitje te doen als de kachel uit is. Probeer het eens met wat benzine (natuurlijk als de kachel helemaal uit is!) of keelteer-naptha op een zachte doek en wryf tot de plekken verdwenen zijn. Lamswollen kraag. Een witte lams wollen kraag op een zwarte mantel kan gereinigd worden met magne siumpoeder. Het beste is de kraag los te nemen maar indien dit te moei lijk is, kan men de mantel over de vloer spreiden en bedekken met een laken. De kraag besprenkelen met magnesiumpoeder en een nacht laten liggen. De volgende morgen het poe der er uitborstelen. Talkpoeder kan ook wel gebruikt worden maar dit is niet zo zuiver en vaak geparfumeerd. enorm expressief vermogen als zij op de planken staat. Buhne-maniertjes zijn haar vreemd maar desondanks weet zij het publiek steeds in de ban te houden met haar zang. NIET VOLMAAKT Een onbezonnen Amerikaanse jour nalist, die haar eens vroeg: „Hoe voelt een volmaakte jazz-zangeres zich nu?" antwoordde koningin Ella bits: „Ik ben niet volmaakt, bij lan ge niet maar ik probeer mezelf steeds te verbeteren!" Haar bewon deraars zyn in alle hoeken vair", de wereld te vinden - van de beroemde Engelse dirigent Sir Malcolm Sargent tot Frank Sinatra, Sir John Barbirol- li en Jack Benny. Voor hen is zy evenals voor Bing Crosby en miljoe nen anderen: „De grootste!" Verf vlekken moeten zo spoedig mo- geiyk behandeld worden met terpenti ne of paraffine. Is de vlek al oud dan kan men het op de volgende wjjze pro beren: Wrijf de vlek in met een ste vige laag zachte zeep. Laat dit 's nachts zitten en krab de volgende dag de zeeplaag weg. De verf zal nu gro tendeels verdwenen zyn. De laatste sporen kunnen nog behandeld wor den met wat warm zeepwater. Afwassen. Als kostbaar serviesgoed moet worden afgewassen, bedek de afwasbak dan met een doek, die men aan de kanten vastzet met wasknij pers. Zo wordt de kans op breuk en afschilferen tot een minimum beperkt „Weer" in het goed. Indien vochtig wasgoed te lang blijft liggen, kan het „weer" -r in komen. Indien het was goed wit is en stevig, kan men het „weer" er op de volgende wijze mis schien het beste er weer uitkrijgen. Week het goe l in gelyke delen water en bleekwater en breng dit langzaam aan de kook. Laat het goed tien tot vyftien minuten koken. Daarna in warm water en later in koud water spoelen. Buiten drogen. Later op de normale wijze in zeepsop wassen. Het wasgoed zal dan weer smetteloos zyn. In Amerika de meeste aandelen in bezit De laatste jaren z(jn de vrouwen meer en meer doorgedrongen tot de gebieden, waar de man eerst alleenheerser was. In Amerika bijvoorbeeld bezitten de vrouwen 52 procent van alle aandelen en obligaties in het lund en in het traditionele „manncnland" Groot Brittannië hebben vrouwen een plaats veroverd In het Hogerhuis en spelen z(j een uitstekende party mee in de vakverenigingen. Omwenteling in Zuid-Vietnam Algemeen wordt aangenomen, dat het snel naar voren rukken van vrouw in het maatschappelijk leven een typisch westerse aangelegenheid is maar dat is niet helemaal v In Zuid Vietnam bijvoorbeeld is de emancipatie van de vrouw wel zeer opmerkelyk verlopen. Hier hebben zich een miljoen vrouwen verenigd in de zogenaamde Vrouwen Solidari- teits Partij. Presidente van deze fel strijdende partij is mevr. Ngo-Dingh- Nhu, de schoonzuster van de presi dent va^ het land, die zoals bekend is, vrygezel is. Zy is een onvermoei bare strijdster voor de rechten Weinig klachten ver oorzaken meer nodelo ze zorg dan netelroos. Het ziet er verschrik- kelyk uit maar de meeste aanvallen zijn veelal vlug voorbij. Ne telroos komt ook snel op, bijzonder snel zelfs De patiënt kan zich nog helemaal fit voe len om bijvoorbeeld vijf uur in de middag. Om half zeven stopt moeder hem in bad en een minuut later roept hy om „naar boven te komen en eens naar die rare plekken te kijken" Eerst verschijnen er overal rode plekjes. Dan komt in het mid den van zo'n rood plek je een puist. De afme tingen van deze puist kunnen zeer variëren en in ernstige gevallen kan één puist met vu rige randen en rode om geving bijna een half been beslaan. De pa tiënt v.rijgt dan ver- schril celijke jeuk piaar langzaam verdwijnen de plekken weer en wordt het jeuken min der. In zeldzame ge vallen komen de op zwellingen ook voor in de mond, op de lippen en de tong. Het kan zelfs voorvallen, ge lukkig maar heel zeld zaam, dat zy de keel en de tong doen zwel len en wel zodanig, dat het ademen moeilijk wordt. Gelukkig komen der gelijke ernstige geval len heel zelden voor en het spreekt vanzelf, dat hier direct een dokter bij moet komen. Aan *\\W\V*VWM Wat de dokter tttWVWVWVW VVV het einde van een aan val klagen vele patiën- ten-over diarree. -De oorzaken .van netelroos zyn vele. Heet weer, hete baden, opgewon denheid of emotionele opwinding kunnen somg een aanval veroorza ken. Enige ongeluks vogels krygen zelfs ne telroos op die plekjes huid, die blootgesteld worden aan hevige koude of zelfs sterk zonlicht. In de meeste gevallen echter is de oorzaak eenvoudig, of schoon meestal niet eenvoudig te ontdek ken. Een portie aard beien bijvoorbeeld kan al een aanval veroor zaken. Ook asperine, penicilline en vele an dere geneesmiddelen kunnen voor bepaalde supergevoelige mensen oorzaak tot netelroos geven. Er ls een grote sor tering middelen ter be schikking, die in vele gevallen spoedig een einde kunnen maken aan een aanval van ne telroos. Het is evenwel een nadeel, dat deze middelen bepaalde pa tiënten suf en slaperig maken en zelfs kun nen deprimeren. Indien men dan ook gevoelig is voor netelroos dient men dat elke keer als de dokter tabletten voorschryft, te vertel len! ZEER GRACIEUS is dit toilet van de Spaanse ontwerper r-r" Nelly de Grab. Het bestaat uit een lichtblauw satynen over- blouse met franje en fraai geborduurd met zwarte wol, wat een typisch Spaans effect geeft. De blouse wordt gedragen op een lange blauwe satynen rok met een zijsplit, die tot kniehoogte rijkt. s, maande romance DE ROMANCE van de Spaanse avonden heeft de verbeelding gewekt van de Spaanse modeontwerpers en zy zyn met zeer opmerkelijke creaties voor de dag gekomen, die byzonder grote belangstelling hebben gewekt in de modewereld. De Spaanse mode is vooral opmerkelyk door de wyze, waarop de charme van de vrouw wordt verhoogd. De Spaanse ontwerpers heb ben zeer grote interesse voor fluweel en satyn, exo tische borduursels, en zij werken ook zeer veel met franje, halskettingen en stola's en zy beantwoorden daarmede uitstekend aan de nogal romantische smaak van de Spaanse vrouwen WAT EEN prachtige dracht Een japon van zwart satijn, geborduurd met vele witte rozen, welke een opmerkelijk levendig contrast geven. Interessant is .^^ook de wyze, waarop de stola op deze japon gedragen wordt. Het is een ontwerp van Rappi, die in de Spaanse haute couture een vooraanstaande plaats inneemt EEN SPAANS nieuwigheidje op het gebied van dansschoen tjes. Deze schoentjes kunnen zonder veel moeite met een spe ciale schoen-make up van allerlei versieringen en figuren wor den voorzien, zoals men dat wenst en de draagster kan dit alle maal zelf doen want het gaat even gemakkelijk als het aanbren gen van rouge op de lippen. Maar men moet natuurlijk wel wat fantasie en enige artistieke aanleg hebben voor het vinden van de juiste kleuren en versieringen op het schoenleer Copyright Hearst Corp.) L, de vrouw. Mevr. Ngo-Dingh-Nhu is er niet alleen in geslaagd de polyga mie uit Zuid Vietnam te verdrijven maar zy hi ft ook een wet inge voerd gekregen, waarby he' straf baar wordt gesteld indien een ge trouwde man met een andere vrouw uitgaat. „In verschillende opzichten hebben de vrouwen in mijn land meer rechten dan de vrouwen hier", zei mevr. Ngo-Dingh-Nhu onlangs tij dens een bezoek aan Londen. En zy voegde hieraan nog toe: „Een Viet- namse vrouw kan nu bijv. de bank rekening van haar man laten blokke ren. Zij kan het zelf. verbieden een afspraakje te hebben met een ande re vrouw. Als een man meer dan tweemaal per jaar gezien wordt in gezelschap van een andere vrouw, kan hem een boete worden opgelegd. Tenslotte kan een vrouw in Zuid Viet nam de andere vrouw ook gerechte- lyk laten vervolgen en haar man kan by herhaalde overtredingen in de ge vangenis terecht komen!" Inderdaad is er de laatste jaren dus wel byzonder veel veranderd in Zuid Vietnam, waar r^og niet zolang geleden de polygamie normaal was toegestaan! In de keuken Uiylt nog wel eens ei wit over omdat de dooier gebruikt wordt voor het binden van soep of saus. Uit die resten eiwii echter kan men zonder veel moeite wat schuim- gebak maken. Men neemt per eiwit ongeveer 60 gram fijne suiker (voor het opspuiten van taarten en koekin is 45 gram voldoende). Eerst wordt het eiwit (zonder suiker) geklopt. Denk eraan, dat het eiwit koud is en klop het in een stenen- oi porceleinen schaal. Als men er met een mes door kan halen en de snee blyft zicht baar, dan is het eiwit vast genoeg geklopt. Vervolgens theelepelsgewyze suiker toevoegen: 1 3 deel van de suiker bewaren we nog even. Dan één theelepel citroensap toevoegen om le voorkomen, dat de massa by hot bakken verloopt. Daarna de rest van de suiker. By het bakken de gas vlam laag stellen (70 graden). Het bakblik wordt met papier belegd «n even voorverwarmd in de oven. Daar na eiwit op het bakblik spuiten of het er met eer theelepel opbrengen. Alles blyft ca. een uurtje in de oven maar het is wei goed om wat tussen de ovendeur te doen, zodat de ze niet helemaal sluit. Dit voorkomt het bruinworden van het schuimge- bak. Klee* het gebak aan het papier dan een er ander op een vochtige doek leggen. Het papier laat dan vry spoedig los In dat geval het schuim nog wel even in de oven om het wat op te warmen. mij ui 111111111 r 11 IA hl id hel i? 1 anlwooro juiiiini 1111111111 li 111111 ii i ii 1111 u Financiële perikelen JULES zegt; „Karei wil, dat Ik hem wat geld leen voor zyn maande- ïykse afbetalingen. Je weet, dat ik vorige keer gezegd heb, dat ik net niet weer zou doen maai ditmaal is het toch wel wat anders, zyn vrouw Ls ziek geweest en hy heeft me beloofd, dat hy de helft zal 'e- rugbetalen aan het begin van fle maand en de andere helft aan net einde van de maand. Wat denk jij ervan JET zegt: ,,Ik zeg zonder meer nee' Je nebt al narigheid genoeg gehad met die laatste lening en tegen <ie tijd, dat hij eir.delyk betaald had, waren jullie boos op elkaar. Dat zal nu ook wel weer zo gaan. Trou wens zyn vrouw is niet zo ziek ge weest, dat hy extra kosten heeft moeten maken. En hoe zou hy ir één maand tweehonderd gulden kunnen terugbetalen als hij nu al achter is wat de termijnen van ie afbetalingen betreft. JET toont veel meer gezond ver stand en hoewel het onprettig mag zijn voor Jules om zyn vriend deze dienst te weigeren, zal dit nog niet zo onprettig zyn als hem steeds weer te verzoeken het geld terug te beta len. Tet verstandig genoeg om in te zien, dat Kareis excuses en belof ten weinig te betekenen hebben en Ju les zal het aan zichzelf te danken hebben als hti pr een tweede keer in-

Leidse Courant | 1962 | | pagina 15