TOEN ELTAX IN 1934 STADSVERKEER OVERNAM WAS NZH AL KANDIDAAT NZH NEEMT STADSDIENST ELTAX OVER MET INGANG VAN ZOMERDIENST 1963 ELTAX TAXI-EN TOERINGCARBEDRIJF BLIJFT •IÉ i I - "ft «UI BE ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 11 buslijn zonder verdere steun over te nemen. ..Het is altijd buitengewoon sportief van de gemeente geweest," aldus de beer Van Ulden, „dat zij bij elke ge- BUSDIENST STEEG TOT 2,5 MILJOEN PASSAGIERS P. J. Het is een droeve omstandigheid, dat een van de vijf oprichters van de Eltax te Leiden, de heer Herman van Ulden, dezer dagen bij een auto-ongeluk op de Zuiderzeestraatweg vrij ernstig ge wond is geraakt. Dit zet op de gebeurtenis van de overdracht aan de N.Z.H., die op zichzelf droevignoch feestelijk, maar wel bijzon der is, een domper. We praten over de Eltax met een van de pro motoren de 59-jarige heer Aad van Ulden, die een zeer goed ge heugen heeft over de feiten van de eerste dagen. „Wij hebben altijd op de eerste plaats het gemeentebelang wil len dienen met deze stadslijn. En dank zij de grote medewerking, die we van het personeel hebben gehad, is dit ook gelukt. Want het valt niet mee zonder subsidie een stadslijn draaiende te hou den. Dit begrijp je direct als je ziet dat bij andere lijnen steeds geld bij moet. Dat we het gefixd hebben, is dan ook mede te dan ken aan het feit, dat we broers onder elkaar, de stadslijn steeds hebben beschouwd als een liefhebberij, bijna als een hobby naast ons andere werk. Het geld wat we er aan overhielden stopten we weer in nieuwe materialen, om de maatschappij op peil te houden. De heer Aad van Uldien is één van de vijf, die in 1934 met de Eltax be gonnen. Hij was het, die op het idee kwam „Stadsverkeer" (autoboxen- garage over te nemen. De andere broers waren: Petrus. Hendricus, Adriainius. Herman en Leo. In 1933 was dit vijftal met een taxibedrijf begonnen. „We waren O pel-dealers op het dieptepunt in de crisis. We konden ze niet kwijtraken en beslo ten met twaalf van die wagens een taxibedrijf te beginnen. Dat liep zo goed, dat we er al gauw twaalf bij nodig hadden. Het merkwaardige was, dat het publiek toen belangstel ling voor de Opeltjes begon te krij gen, zodat die ook gingen". Buspioniers Toen Aad van Ulden op het idee kwam met een busdienst te begin nen waren er in Leiden al verschil lende diensten geboren en weer ter ziele gegaan. In 1922 al was het de Leidise „buspionier" Jan v. d. Kroft, die samen met Meershoek met een vierkant busje T-ford?) een dienst in Leiden begon tussen station en Koninginnelaan. Dit ijverige tweetal had de beschikking over één bus. De taak was goed verdeeld. De één- reed overdag, de ander repareerde des nachts. Op die manier wisten zij het vehikel en de zaak enige tijd draai end te houden. In diezelfde période reed De Haas met een rode bus op de Kooi. Schrijvers en Werkhoven reden daarna met een T-ford op dezelfde route als die van Van der Kroft. De gebroeders Van Ulden hebben de stadslijn overgenomen van „Stads verkeer". die het eigendom was van de autoboxengarage. Toen al NZH candidaat! Fijn trekje is, dat de gemeente Lei den voor da licentie van „Stadsver keer" twee gegadigden had, nl. nie mand minder dan de Noord-Zuidhol- landse Vervoersmaatschappij, die nu de Eltax koopt, en de gebroeders Van Ulden. De NZH stelde als voorwaarde» dat de gemeente zou bijdragen in te korten van de exploitatie, de gebr. Van Ulden waren echter bereid de legenheid, dat er van overname van onze lijn door d'e NZH werd gespro ken, dit werd opgehaald". De heer Van Uldien spreekt trouwens in het algemeen zeer prijzend over de mede werking, die de Eltax steeds van de gemeente (en van de politie) heeft ondervonden. De eerste lijn van Eltax was Station-Kondnginnelaan en sta- tio-De Kooi. Pas toen in 1937 de Ko ninginnelaan en de Zeemanlaan óver de tramlijn werden verbonden, werd de dienst tot aan de Laat de Kanter straat doorgetrokken. Niet lang daar na ontstond de ringlijn via de singels, op de duur met uitlopers naar de bui tenwijken, die de beste oplossing is gebleken en het meeste rendement heeft opgeleverd. Twee-en-half miljoen passagiers per jaar Als men met een globale schatting het aantal passagiers per jaar in de eerste jaren op 50.000 stelt, staat daartegenover het respectabele getal van het afgelopen boekjaar (juli 1961 juni 1962) van ruim twee en een half miljoen passagiers. Van liever lee is de dienst naar behoefte verder uitgebreid. Nog niet zo lang geleden kwam diaar de lijn tot de Garenmarkt bij. Ook de types van de bussen, die door de Eltax werden gebruikt, ver tegenwoordigen een stuk geschiede nis. Voor de oorlog waren het onder meer de Opel-diesels, die de Leide- naar in zijn stad vervoerden. Van na de oorlog zullen vele Leidenaars zich de Dennis-wagens uit 't Engelse le ger herinneren, dumpmateriaal, dat tot 1952 gereden heeft. Toen kwamen de „oliestellen", de wagens die zo heerlijk konden ruiken, maar naar de getuigenis van de heer Van Ulden prima liepen: de lage Ford-tram bus sen. Sinds 1957 is het wagenpark ge heel vernieuwd met de prachtige uit België afkomstige bussen van Van Hooi. Eltax is thans in het bezit van elf van deze bussen. Garage in de fietsschool Wat de garages betreft, tot 1939 werden de bussen mét de taxi's ge propt in de garage aan de Hoge Rijn dijk. In dat jaar kochten de Van Ul- dens de oude „school voor wielrij ders" aan de Haarlemmerstraat van Straatsburg, welke school volgens de heer Van Ulden nog de naam heeft geschonken aan het populaire fiets- lied van die dagen „Daisey-Daisey". Daisey was nl. de dochter van de Leidienaar Juta, die tot verbazing van jonig mannelijk Leiden leerde fietsen. Ook de garage aan de Haarlemmer straat werd te klein en in 1952 liet men het mooie pand aan de Zoeter- woudseweg plaatsen, waar de heer Leo van Ulden de laatste jaren de directie voerde, daarbij bijgestaan door onder meer mej. C. van Halde ren, die sinds 1935 in dienst van de Eltax is en het bedrijf dan ook tot in de finesses kent. Voor geheel het personeel was het besluit van de overdracht een harde slag. „Het viel me moeilijk het te vertellen", alduds de heer Van Ulden. vertellen", aldus de heer Van Ulden. leiden, maar er heerste een zeer goe de geest in ons bedrijf" Licentie liep af Over de hoogte van het bedrag van de verkoop aan de NZH wil hij zich (onbescheiden vraag van onbeschei den journalist) niet uitlaten, maar wel zegt hij„als de gemeente het ons toestond zouden we graag gewoon verder draaien. Maar we moesten re kening houden met het feit, dat vol gend jaar onze licentie niet verlengd zou kunnen worden, dat de gemeente het in het belang van het stadsver voer nodig zou vinden deze aan de NZH te geven en als dit werkelijk zou gebeuren zit je met „een lege dop". En misschien is het zo ook wel het beste, we hebben altijd het alge meen belang willen dienen, dus waar om ook nu ndet. „Zet er dan maar bij", wijst ons de heer Van Ulden, „dat we blij zijn, diat niet de gemeen te de dienst in handen neemt, maar toevertrouwt aan een maatschappij, die bekwame mensen heeft. Ik heb er vertrouwen in dat ze het goed zullen doen". EEN VAN DE VIJF Karakteristieke foto van een van de vijf broers Van Ulden, de heer Aad van Ulden, die 27 jaar geleden op het idee kwam een busdienst in Leiden te be ginnen. Het gezin Van Ulden vanwaar de broers kwamen, had vijftien kinderen. Vader Van Ulden was scheepsbouwer en aannemer van de stadsreini gingMisschien dat oude Lei denaars zich nog de boten her- innneren met de letters S. P. v. U., stadspachter Van Ulden. Veertig jaar heeft de oude heer Van Ülden de stadsreiniging gepacht. Mét de Eltax mee is de familie Van Ulden dus al zo'n kleine zeventig jaar werk zaam in het belang van de ge meente. Onmogelijke verkeerssituatie De heer Van Ulden, die nu al jaren met dit bijltje hakt, heeft uiteraard ook afgeronde ideeën over de ver keersproblemen. Het is verwonder lijk, dat ze het maar niet aandurven een parallelweg aan de Breestraat te maken via Aalmarkt. Vismarkt. Bo termarkt etc.; een stad stikt tóch an ders in zijn eigen verkeer. In Rotter dam, Den Haag en Amsterdam heb ben ze allang die radicale oplossing gekozen met demping van Coolsingel, Spui en Rokin. En dat waren toch ook wateren die historisch genoemd konden worden. Ik ben zelf lid van Oud Leiden en houd van tradities, maar hier is geen keus meer. Enige foto's van de oudere en oudste bussen van de El tax. We herinneren ons alle maal nog de rokende, naar olie ruikende Ford-busjes van na de oorlog, die echter pri ma waren wat rijkwaliteiten en levensduur betreft. Op de foto staan zij in rij voor de Eltax-garage. De foto van de bus voor het station geeft een beeld van een der oudste vehikels, waar op nog de naam „Stadsver keer" voorkomt. De andere, gemerkt met S., was van wat latere datum. De grote foto is van een bus die uit de hooiberg kwam en aldus de oorlog heeft overleefd. Mede daaraan was het te danken, dat de Eltax al gauw na de oorlog weer met de lijndienst kon voortgaan. Het merk van al deze oude bussen is Opel. De vertrouwde blauwe Eltax-bussen gaan uit het Leidse stads beeld verdwijnen. Het Leidse stadsvervoer zal met ingang van de zomerdienstregeling 1963 geheel worden verzorgd door de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij n.v. Wat reeds geruime tijd werd voorzien wordt dus thans tot uitvoer ge bracht. De n.v. Eltax en de NZH zijn na langdurige besprekin gen, welke overigens in een prettige geest verliepen, tot over eenstemming gekomen. Er is geen prijs genoemd, maar het spreekt vanzelf, dat de som, die door de NZH moet worden neergeteld, vele miljoenen guldens bedraagt. De direktie van de Eltax, die zich gedurende een lange reeks mnmm Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 P^S^I Leiden Tel. 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen van jaren vaak grote offers heeft getroost om enige Leidse buitenwijken een zo goed mogelijke verbinding met het cen trum en het station te verschaffen heeft getoond een open oog te hebben voor het feit, dat het publiek het best gediend kan worden met een door één onderneming geëxploiteerd lokaal vervoer. Dank zij deze medewerking van de Eltax acht de NZH zich thans in de gelegenheid haar interlokale diensten beter dan voorheen te co-ordineren met de plaatselijke ver voersbehoeften. Natuurlijk geldt hier de restrictie, dat de hui dige verkeerssituatie in Leiden een en ander zal gedogen. Met deze co-ordinatie wordt voldaan aan een steeds sterker gehoorde wens van de Leidse bevolking welke reeds herhaal de malen - onder meer in raadsvergaderingen - tot uitdrukking kwam. Ook het Nederlands Verkeersinstituut kwam enige jaren geleden in een aan het Leidse gemeentebestuur uitge bracht rapport tot de conclusie, dat de NZH de aangewezen vervoermaatschappij zou zijn om het gehele openbare ver voer in Leiden op zich te nemen, waarmee dit vervoer het best gediend zou zijn. Het gemeentebestuur van Leiden is inmiddels van de voor genomen wijziging omtrent de maand mei van het volgend jaar op de hoogte gesteld. Voorzover daartoe de wens bestaat, zal het personeel van de Eltax kunnen overgaan in dienst van de NZHVM. Deze laatste maatschappij neemt ook een deel van het materiaal over en wel de stadsbussen. Voor het overige blijft alles bij het oude. De Eltax blijft met haar taxibedrijf en touringcars het publiek haar diensten ver lenen. Leiden zal de vertrouwde Eltax dus niet behoeven te missen. Ook de Eltax-garage aan de Zoetorwoudseweg blijft normaal in gebruik. Tot aan de datum van overname van de Eltax-stadsdienst door de NZH komt ook in de busroutes geen verandering. De voorgenomen verlegging van de lijn door Zuid-West via Cor- nelis Schuytlaan en Sweelincklaan gaat, als de bestrating hier gereed is, gewoon door. De NZH heeft inmiddels wel de vorm van het toekomstige Leidse stadsnet in studie genomen, zodat in de toekomst op dit gebied nog wel wat te verwachten is, zoals een eventueel opvoeren van de frekwentie van de dienst. Het woord is nu verder aan de NZH. We hopen evenwel, dat de NZH dezelfde stiptheid in haar stadsdiensten in Leiden aan de dag zal leggen als waarmee de Eltax de jaren door haar dienst heeft verricht.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11