WEET U HET ECHT BETER ALS HET OM DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE GAAT? St. Willibrord-zondag: oecumenisch offer-zondag voor het apostolaat ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een scène uit de muzikale komedie „Professor Witkiel" welke zaterdagavond ouder regie van Ben de Jong wordt uitgezonden door de VARA-t.v. We zien hier v.l. n.r. Rien van Nunen, Tom Manders en Anneke van de Vorsten-Bosch. Prinses Beatrix in Calcutta Prinses Beatrix is gistermiddag per vliegtuig uit Madras in Calcutta aangekomen. Deze vliegreis voerde de prinses over een afstand van on geveer 1300 kilometer over de In dische Oceaan en de Golf van Ben galen. Calcutta, in West-Bengalen, is een van de dichtstbevolkte steden, die prinses Beatrix op haar reis door Azië te zien krijgt. Er wonen naar schatting negen miljoen mensen, on der wie twee miljoen vluchtelingen uit ^Oost-Pakistan. Na aankomst op het vliegveld werd rechtstreeks gereden naar het ge boortehuis van de Indische dichter en filosoof Rabindranath Tagore, die jn 1860 werd geboren. Daarna maak te de prinses een rit door de mooiste gedeelten van de stad naar het „Ra- makrisjna cultureel missie-instituut" Hier werd zij rondgeleid in een splin ternieuw gebouw, dat zes miljoen gulden heeft gekost en bestemd is voor de organisatie tot verbreiding van het Hindoeisme. Laatste grote contigent mariniers terug uit Nieuw-Guinea Huiverend van de kou en de mie zerige regen, die gistermiddag op Schiphol viel, zijn tachtig mariniers met een van de KLM gecharterde DC-7 uit Biak op de Amsterdamse luchthaven aangekomen. Gekleed in enkel een overhemd of een felge kleurd tropenshirt renden de mari niers, om de koude te vermijden, uit het vliegtuig naar de gereedstaande bussen, die hen naar het speciale op- vangseentrum in een der KLM-kan- tines brachten. Hier sprak generaal-majoor der mariniers J. G. M. Nass, een kort welkomstwoord. Hij sprak mede na mens de marineleiding zijn grote waardering uit voor hetgeen de „jon gens" in Nieuw Guinea hebben ge daan. „U heeft zich voortreffelijk van uw taak gekweten en wij zijn daar trots op." De generaal besloot zijn toespraak door de mariniers te vra gen een driewerf hoezee uit te bren gen voor koningin en vaderland. Generaal Nass liet vervolgens vier mariniers bij zich komen, die bij het eerste contingent hadden behoort, dat naar Nieuw Guinea vertrok. Naar be kend, is deze groep via Curacao en Zuid-Amerika naar Biak gereisd. Het hoofd van de marine-voorlich tingsdienst, de kapitein-luitenant ter zee L. de Kroon zei, dat de gister middag aangekomen groep niet de laatste is. „Pluksgewijs zullen nog ongeveer 100 mariniers door de lucht en over zee naar Nederland terug keren. Zij zijn echter allen voor de Kerstdagen weer thuis." WAPENS VOOR INDIA Volgens kringen van het Ameri kaanse ministerie van defensie zullen de Amerikaanse wapenleveranties per vliegtuig aan India maandag a.s. zijn voltooid. De waarde van de gele verde lichte wapens voor infanterie, munitie, transport- en communicatie middelen, die naar India werden overgevlogen wordt geraamd op on geveer vyf miljoen dollar. Portugal zal niet toestaan, dat Amerikaanse legervliegtuigen met wapenzendingen voor India op de Amerikaanse luchtmachtbasis op de Azoren landen. In een betreffende nota wordt ge zegd, dat Portugal besloten heeft India „direct noch indirect" bij te staan, aangezien India zich vorig jaar heeft meestér gemaakt van de Portu gese enclave Goa. Portugal zal alles in het werk" stellen, dat de basis op de Azoren niet gebruikt zal worden als doorgangshaven van welke aard ook naar India, aldus de nota. ,Nieuw offensief? Te New Delhi is intussen meege deeld dat Chinese tanks worden sa mengetrokken in de omgeving van het Spanggoermeer, in het zuiden van het grensgebied Ladakh. Men vermoedt, dat de Chinezen met be hulp van deze tanks een nieuw offen sief zullen beginnen. Elders in het omstreden grensgebied is de toestand rustig: er heerst alleen patrouille activiteit. Premier Nehroe heeft gisteren in het Hogerhuis, tijdens een uiteenzet ting over de ontwikkelingen tussen India en Choina, opnieuw uiting ge geven aan zijn teleurstellig. „Het is onmogelijk geworden het woord van Peking te geloven," zei hij, en hij vergeleek het optreden van de Chi nese regering met het optreden van Nazi-Duitsland. jyiORGEN IS HET Sint 1** Willibrord-zondag, een dag, waarop de katholie ken van Nederland ge vraagd wordt hun aan dacht en offer te schen ken aan het binnenlands apostolaat. Dit apostolaat is de laatste tijd steeds sterker op de voorgrond geplaatst, niet in 't minst door het op gang komend gesprek tussen katholie ken en protestanten. Aller- wege wordt de nieuwe verhouding tussen katho lieke en reformatorische christenen toegejuicht en ook de bisschoppen sporen aan tot een waarlijk oecu menische ontmoeting en tot oecumenische samen werking op ~o breed mo gelijk terrein buiten de cultus. Een vereniging, die zich bij uitstek beweegt op het gebied van oecumenische samenspraak en samen werking is de St. Willi- brordvereniging, voor het werk waarvan morgen de collecte van harte wordt aanbevolen. De St. Willi- brordvereniging is in ons land de vereniging, die zich als zodanig bezig houdt met de concrete uit werking van mogelijkhe den tot ontmoeting en sa menwerking. Het feit, dat haar voorzitter tevens in ons land bisschoppelijk ge delegeerde is voor oecu menische zaken, onder streept dit. rVEZE EIGEN PLAATS en taak van de Sint Willibrordvereniging en van haar voorzitter in ons land duidt niet op 'n mo nopolie. Dit zou in strijd zijn met de christelijke vrijheid en schadelijk voor het gezonde particuli e initiatief, dat in de richt lijnen van de bisschoppen, medio december 1961 ge publiceerd, juist wel ge waarborgd is. Wel streeft op ideële en op praktische gronden de werkelijking van de vele mogelijkheden tot oecume nische ontmoetingen en samenwerking, waartoe de richtlijnen der bisschop pen in zo ruime mate de vrijheid laten en die zij wenselijk achten als vorm geving van de ware oecu menische geest die het Evangelie stelt. Tot de eigen activiteiten van de St. Willibrordver eniging kan men rekenen: de oprichting van de kath. Bijbelstichting St. Willi- ST. WILLIBRORDVERENIGING LAAT GEEN MOGELIJKHEID ONBEPROEFD Sint Willibrordvereniging naar 'n gezonde coördina tie van bezinning en apos tolaat. Organisatorisch heeft zij daartoe in be stuurscommissies en ad viesraad een structuur ge vonden die het noodzake lijk overleg en een eens gezind samengaan van de katholieken op oecume nisch terrein mogr'jk maakt. Het kan dus niet bevreemden, dat de vere niging het als een taak be schouwt, op haar eigen wijze bij te dragen tot ver- brord en binnen dit kader de uitgave van een nieuwe vertaling van het N.T. en de voorbereiding van een nieuwe vertaling van het O.T.; verder de bevorde ring van het waarlijk oecumenisch contact en van de reële samenwer king tussen Kath. Bijbel stichting en het Ned. Bij belgenootschap, b.v. bij plaatselijke bijbelacties; 't initiatief tot oprichting en de voortzetting van de in ternationale conferentie voor oecumenische zaken waaruit op zo gelukkige wijze vóór het concilie het secreta-iaat ter bevorde ring van de christelijke eenheid geboren is. De ver eniging neemt vooras d »el aan oecumenische ge spreksgroepen door 't ge hele land. Verder is er o.a. nog de uitgifte en groten deels kosteloze versprei ding van het blad „De ^ra gende m ms" tot gesprek met de buitenkerkelijken. HET LIGT voor de hand, dat de St. Willibrord vereniging bovendien door belangrijke morele en fi nanciële steun med.' ten dienste staat van de vele instanties die in ons land een deeltaak verrichten in het grote geheel van het oecumenisch apostolaat: Open Deur, Una Sancta, de centra der Vrouwen van Bethanië, Via Pacis, 't bedrijfsapostolaat, de bro- churenrceks van Una Sancta enz. De St. Willi brordvereniging ziet het als h"' haar doelstelling alle mo gelijkheden tot samenwer king te beproeven of te bevorderen. De St. Willi brord-zondag moge haar in dit jaar van oecum ni- sche bijzonder grote be langstelling aan ruime middelen helpen om de vele mogelijkheden zoveel als het kan tot schone werkelijkheid te maken. Hebt u als niet-abonnee geen verkeerd beeld wan neer u over de Katholieke Illustratie denkt of praat Misschien te ouderwets, te star, te stijf? De enige manier om goed over dit moderne, flitsende, actuele gezinsblad te kunnen oordelen, is het eens goed te lezen en er eens echt van te genieten. Dan zult u tot uw verrassing ontdekken, dat dit blad na twee of drie nummers onmisbaar voor u wordt, als lezer èn als katholiek. Wat zegt u van dit sportief aanbod? VOLGENDE WEEK IN DE k: Stuur onderstaande bon In open envelop, gefrankeerd met 4 cL postzegel, aan: Katholieke Illustratie. Nassaulaan 51. Haarlem. BON Gaarne zal ik de Katholieke Illustratie gratis en vrijblijvend 3 weken op proef ontvangen. D-10 Naam:.. Adres: Plaats:- a de katholieke illustratie het familieblad, waarbij u zich het beste thuis voelt. OERWOUD SPOORBAAN Aanleg kostte 30.000 mensenlevens EEN SCHAAP MET GOUDEN VOETJES Texel's welvaartsbron GOUDEN TROMPETTIST Willy Schobben's succesverhaal (Advertentie) CRONYCKE Het is een chaos in de stad, in onse stad van Leyden. Hier magh je wel, daer magh je niet met fiets of auto ryën. 't Verkeer sit daegh'Iycks hoop'loos vast, besorhgt de borghers hoopjens last en vloecken tusschenbeyën. De Breede Straet, die langhe slurf, is haest niet te beloopen. Haerlemmerstraet, oh heerejee, is argher nogh t'ontcnoopen. De winckelier claeght steen en been, de clant, die loopt mismoedigh heen en gaet maer elders koopen. Men geeft de schold nu aen de bus, 't is moogh'lyck dat sulx waer is. Maer wat ick wel weet is oock, dat 't verkeer in Leyen raer is. Elck stoplicht druckt de straeten vol en hy, die haest heeft, wordt haest-dol, hetgeeen, my dunckt, toch claer is. Het is een janboel in de stad, die goeye stad van Leyen. Waer magh je wel, maer knnje niet met fiets of auto ryën? Met borden, 't is toch wel wat mal. vlieghen wij somtyds In een val, enfin,laetse betyën. Doch laet ons maer niet claeghen, 't end sal de last wel draeghen! Peking en Moskou De leider van de Chinese delega tie op het congres van de Bulgaarse communistische partij in Sofia, Woe Hsioe-Tsjoean, heeft in een rede tot dit congres de Marxistisch-Leninis- tische partijen in de comm. staten gemaand zich in de strijd tegen „modern revionisme" aan de zijde te scharen van 't Chinese communisme. Hij noemde deze stroming het groot ste gevaar, dat tegenwoordig het in ternationale communisme bedreigt. De Chinezen waren volgens hem be reid tegen dit gevaar te vechten. Naar verluidt hebben de afgevaar digden van de communistische par tijen van Roemenië, Tsjechoslowakije, Polen, Oost-Duitsland en Italië de rede van de Chinese spreker afge keurd en eensgezind de „dogmatische lijn", zoals die door de Albanese lei ders wordt gevolgd, veroordeeld. De Hongaarse en Noord-Koreaanse afge vaardigden hielden zich hierbij afzij dig. Pleidooien in „Softenon'-proces In het „softenon-proces" in Luik zijn gisteren de pleidooien voortge zet. Eerste pleiter op de vijfde dag van de rechtszaak was de verdediger van Jean Vandeput, mr. J. Paulus. De advocaat-generaal had volgens hem „het essentiële" weggelaten. „De advocaat-generaal heeft hagelaten te zeggen, dat de dingen niet deze treu rige loop hadden genomen, indien r geen aanbrenger was geweest. Daar door konden de beschuldigden niet zo behoedzaam te werk gaan als die talloze anderen, die in dezelfde om standigheden hebben verkeerd". Hij voerde aan, dat tegen Jean Vandeput geen enkel feit kan wor den ingebracht. Dit geldt zeker het feit, dat hij zich bij de beslissing van de „familieraad" waarop werd be sloten het kind te doden neer legde. De volgende verdediger was mr. Roger, de raadsman van mevr. Fer- nande Yerna, de grootmoeder van Carine Vandeput, en haar beide dochters Monique en de hoofdbe- klaagde Suzanne. „-Vat ook het oor deel van de juryleden over de kwes tie van het levensrecht is," betoogde hij, „zij zullen het recht willen la ten zegevieren en zij -uilen tot vrij spraak oordelen." Indien men in de kraamkliniek meer aandacht had besteed aan de psychologische zorg voor de kraam vrouw, zouden zij en haar familie zonder twijfel niet de uiterste oplos sing hebben gekomen. De middagzitting was geheel ge wijd aan het pleidooi van mr. J. Henry, de verdediger van dokter Casters en een studiegenoot van hem. „Dokter Casters was bezield met het gevoel zijn plicht te doen door te beletten dat het beklagenswaar dige kind tot last zou worden van anderen," aldus pleiter. De „SpiegeF'-affaire De Westduitse minister van de pos terijen, Richard Stuecklen, heeft vrij dag naar aanleiding van het debat in de Bondsdag over de „SpiegeF'-affai re tot journalisten gezegd: „Hoewel wij met vele honderden miljoenen telefoongesprekken te maken heb ben, is mij geen enkel geval van in breuk op de geheimhouding van te lefoongesprekken bekend." De Westduitse PTT heeft geen be langstelling in het afluisteren van telefoongesprekken van het tijdschrift „Der Spiegel", aldus de minister. Ook van buitenaf is de PTT niet met een dergelijk verzoek benaderd. „Zulke mensen zouden sneller naar buiten vliegen, dan zij binnen waren geko men." Als inderdaad gesprekken wa ren afgeluisterd, dan zou dit buiten medeweten van de PTT zijn gebeurd. De geallieerde vertegenwoordigingen hebben het recht tot afluisteren, maar er komen van die zijde slechts „zeer weinig" verzoeken hiertoe binnen, zo zei de minister. Bureau blijft dicht. Het Westduitse constitutionele hof te Karlsruhe heeft vrijdag een ver zoek van het weekblad „Der Spiegel" ren van het blad ontruimt, afgewezen, dat de politie onverwijld de kanto- Een advocaat had ter toelichting op het verzoek, dat vorige week was ingediend, verklaard dat het bezetten van de redactie-bureaus duidelijk 'n inbreuk op de persvrijheid betekende. In het Venezolaanse district Goa- jira, ten noordwesten van het meer van Maracaibo, is een epidemie van hersenontsteking uitgebroken. Meer dan duizend mensen zijn door deze ziekte aangetast, tot dusver voor twaalf met dodelijke afloop De slachtoffers zijn voornamelijk kinde- Ultimatum aan Tsjombe Oe Thant, de secr.-generaal van de VN, heeft donderdag 15 november gesteld als uiterste datum, waarop Katanga zich officieel bereid moet verklaren tot integratie met het Kon go van de centrale regering in Leo- poldstad, zo wordt van welingelich te zijde vernomen. Als Katanga daaraan niet voldoet, zal Oe Thant vermoedelijk steun zoe ken voor de embargo op de aankoop van koper en kobalt uit Katanga. In officiële VN-kringen is de datum 15 november niet bevestigd. Hulpkassier stal dertig duizend gulden De Haagse politie heeft donderdag de 21-jarige hulpkassier bij een bank instelling in Den Haag C. A. Q. aan gehouden wegens diefstal van dertig duizend gulden ten nadele van deze bank. Bijna al het geld is terecht. De bank had aangifte van de dief stal gedaan. Men is tegen diefstal verzekerd. Het politieonderzoek is nog in volle gang en voorlopig kon men geen nadere mededelingen over deze kwestie doen. DE MÖÖRD OP DE HEIDE Dg 39-jarige H. B. te Venlo, heeft na lang ontkennen vrijdagavond be kend dat hij zijn stadgenoot, de 26- jarige W. Lenseling, in' de nacht van dinsdag op woensdag in de bossen bij Baarlo met een hamei zo ernstig heeft toegetakeld, dat de man met schedelbreuken in het ziekenhuis van Venlo moest worden opgenomen. B. was dinsdagavond met het slachtoffer om half elf samen per fiets uit Venlo vertrokken om te gaan inbreken in een machinefabriek in Maasbree. Op enige afstand van de fabriek hadden ze hun fietsen in het bos achtergelaten. Toen ze bij t gebouw aankwamen, hoorden ze iets en gingen onverrichter zake terug Op weg naar hun fietsen zo ver telde B. kregen ze een woorden wisseling. Hjerbij heeft B. zijn met gezel op het hoofd, geslagen met een hamer die hij voor de inbraak bij zich had gestoken Hij heeft zijn slachtoffer in het bos achtergelaten en is naar Venlo teruggegaan. In Port de Paix, in het noord westen van Haiti, zijn door overstro mingen als gevolg van zware regen val zesentwintig mensen omgeko men. De arbeidsmarkt in Duin- en Bollenstreek Er is in de afgelopen maand in de Duin- en Bolenstreek weinig veran dering gekomen in de werkloosheid. Er kwamen wat werknemers vrij door afloop van de seizoenarbeid, doch dit had weinig invloed op het geheel van de stand der arbeidsmarkt. Met man en macht is men bezig om met dit mooie rustige weer alle na jaarswerkzaamheden van planten en dekken tot een einde te brengen. Rondom Katwijk en Rijnsburg is men druk bezig met het peen te pet ten voorzover men dit al niet wil vei len. De vraag om arbeidskrachten in de bollenstreek is groter dan vorig jaar, nl. 70 tegen 32 in vorig jaar ok tober. Het wijst er wel op, dat de kern „vast personeel" in de bollen- bedrijven groter wordt om des zomers gedekt te zijn wat de arbeidskrachten betreft. Met het zg. „losse werk" is het nu in de streek wel gedaan wat de bollenbedrijven betreft. Maar nij pend is het in de metaalsector, waar men niet minder dan 188 vakatures heeft! In de bouwsector was de vraag iets minder dan de vorige maand, hoewel men nog altijd 100 krachten gebruiken kan! Het Gew. Arbeidsbureau Lisse en nevenbureau Katwijk zijn steeds be zig contacten te leggen met de school jeugd. Samenkomsten op de scholen worden druk bezocht wanneer voor lichting door het Arbeidsbureau wordt gegeven. Dit betreft dan voor namelijk ulo-scholen en lagere tech nische scholen. Bij deze voorlich tingsavonden werd opmerkelijk veel gevraagd wat het bollenvak de jeugd aan toekomstmogelijkheden weet te geven. Dit jaar is door de bollenbedrijven veel minder gebruik gemaakt om ar beidskrachten uit het Noorden des lands te betrekken, hetgeen wel een gevolg zal zijn van het feit, dat het Rijk minder subsidie gaf dan verle den jaar. Men heeft voorts de werk zaamheden het hoofd kunnen bieden door de hulp van vele scholieren en studenten. Ongeveer 3000 van deze jeugdigen heeft aan de arbeid in de bollenbedrijven meegeholpen!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10