Bloemenvaktentoonstelling te Rijnsburg Dirigent Van der Mark nam afscheid van „Gloria Deo" met hoogstaand concert DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 van de tentoonstelling, gedeeltelijk in het Engels en gaf daarbij een ruime toelichting op de handel en de export van Rijnsburg, het tweede bloemen- centrum van Nederland. De heer Noble, de Britse ambassa deur, hield een korte openingstoe spraak, waarin hij onder andere zei- de dat, wanneer een Engelsman vroe ger over Holland sprak, hij daarbij dacht aan kanalen, bollen en boeren met hun vrouwen in streekdracht. Sinds 1945 is dat anders door de ster ke industrialisatie, Nederland is voor Engeland een zeer belangrijke markt geworden. Maar naast de industrie zijn bloemen een belangrijk deel van de Nederlandse economie. De heer Noble sneed terloops de EEG onderhandelingen met Enge land aan, waarbij hij sprak van het grote verschil tussen de economische en politieke problemen onzer beide landen. Na zijn toespraak maakten bestuur en genodigden een rondgang door de 2200 m2 grote bloemenhal. Bekroningen Manifestatie van gedegen vakmanschap Gistermiddag is onder grote belangstelling de jaarlijkse bloemen vaktentoonstelling te Rijnsburg geopend, ditmaal door de ambas sadeur van Engeland, de heer A. M. Noble. Het is een zeer mooie show geworden en het is niet teveel gezegd dat deze elfde tentoonstelling haar tien voorgangsters verre over treft, zowel in kwaliteit van de bloemen als in de ruime, smaak volle aanleg. Arrangeur Cock Veldhuis, van Hillegom, die verant woordelijk is voor het algemene beeld, heeft waarlijk eer van zijn werk. Dat spreekt temeer, omdat de veilinghal van Floranu een maal moeilijk een ideale tentoonstellingshal genoemd kan worden. De lichtval - noodzakelijk voor een kleurententoonstelling - is voor treffelijk, maar de ruimte biedt een arrangeur niet te verwaar lozen moeilijkheden. De, hal valt namelijk in drie delen uiteen, twee vierkanten, verbonden door een lange, vrij smalle doorgang aan één zijde. Hierdoor is een ideaal algemeen overzicht niet mo gelijk, hoewel - van de andere kant bezien - er is wel weer het verrassende element. Een gelukkige oplossing is de grote ronde pergola bij de ingang met het over het algemeen goed geslaagde meesterbindwerk, dat daar staat opgesteld. Een mooi rustpunt is ook het kleine lang werpige vijvertje in de „doorgang", bevolkt met ëenden en opge sierd met een sobere, maar effectvolle begroeiing van water- en moerasplanten. De heer A. M. Noble, de Britse am bassadeur in ons land, bewondert met zijn echtgenote een der opgestelde zeer fraaie bloemstukken. van Noord wijk, Warmond, Valken burg, Voorhout en (natuurlijk) Rijns burg, van harte welkom. Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg deed dit, als ere-voorzitter Voor zover wij uit de neergelegde bekroningskaarten konden opmaken, werden de volgende onderscheidingen toegekend: Gouden medaille: G. Borgman, Hil- verda Co., Weima Eveleens, M. C. van Staaveren (alle Aalsmeer), Simon de Goede (Eist), L. A. Hoek (Den Haag), H. Straathof (Roelof - arendsveen). Kleine gouden medaille: A. Vletter, M. Verhaar (beide Rijnsburg), G. Verkerk, Gebr. Spaargaren (beide Aalsmeer). Verguld zilveren medaille: N. J. van Os (Voorschoten), J. van Rootse- laar (Rijnsburg), KL Lek en Zn., (Nieuwveen). Zilveren medaille: P. J. van Rijn (Warmond). Voorts verwierven een groot aan tal soorten het getuigschrift van ver dienste van de Koninklijke Maat schappij van Tuinbouw en Plantkun de. De jury bestond uit de vaste keu ringscommissie van de „Maatschap pij". Gisteravond bracht de vpro-televisie een programma onder regie van Thijs Chanowski: „Mens durf te leven", waarin Max Tailleur een overheersende rol speelt. Hij start dan namelijk met zijn aktie voor de reumabestrijding. Een van de eerste „slachoffers" van de heer Tailleur, Wim lbo, is hier gefotografeerd op het moment, dat hij zijn bijdrage voor de aktie in een grote doofpot stopt. MAN ZWAAR GEWOND DOOR ONBEKENDEN In de nacht van dinsdag op woens dag is door onbekenden in de buurt schap Heide bij Baarlo een moordaan slag gepleegd op de 26-jarige W. L. L. uit Venlo. Deze kwam hevig bloedend uit talrijke wonden binnen bij de boerderij van landbouwer Th. Daan. Voordat hij bewusteloos op de vloer ineen zakte kon hij nog uitbrengen: „Maak de deur dicht, want ze zitten achter me aan". Het slachtoffer, dat in het zieken huis te Venlo is opgenomen, verkeert nog in zo'n slechte toestand,, dat hij nog steeds niet verhoord kon wor den. De politie tast omtrent daders en motief geheel in het duister. LEIMUIDEN Prachtig totaalbeeld Mogen we dus vaststellen, dat het totaalbeeld van deze bloemen-expo- sitie veler verwachtingen zal over treffen, ook afzonderlijke inzendin gen mogen er stuk voor stuk zijn. Er is natuurlijk baas boven baas en de hulpmiddelen worden door de ene arrangeur wat effect- en smaakvol ler benut dan door de andere, 'daar staat weer tegenover, dat door de over het algemeen ruime opstelling van de bloemen, elk stuk uitnemend tot zijn recht komt. Geen enkele stand vertoont enige disharmonie, ondanks de verscheidenheid van vor men, rassen en kleuren. De hoofdsoorten zijn de anjers en de chrysanthen, Rijnsburgse produc ten bij uitstek. Rozen zijn er naar wij menen te herinneren, echter min der dan vorig jaar. Wel vinden we ook nu weer prachtige freesia's, lelies, cacteeën en vetplanten en allerlei subtropische, zelfs tropische gewas sen. Gerbera's prijken er met forse bloemen in hun fraaie pasteltinten. Anjers zijn er van het zuiverste wit tot het fonkelendste rood, freesia's in wit, rose en rood, karmijn blauw en lila, bruin en oranje, chrysanthen in vele kleuren en vormen. Er is een rotstuin met een alleraardigste be planting, mooie cyclamen uit Aals meer en dan ook nog rozen, met als onvolprezen de oranje-gele dr. A. J. Verhage in de stand van de Aals- meerse kweker G. Verkerk. Zelfs waren er nog geremde iris sen, gegroepeerd rond enkele sier- fonteintjes. De beplanting in en rond het eenden vijvertje werd verzorgd door L. J. Hogervorst uit Oegstgeest. De inzendingen Klein maar fijn was de inzending lelies van A. Vletter uit Rijnsburg met in een tegenoverliggende hoek een mooie rotstuinaanleg van J. v. Rootselaar, waarbij M. Verhaar, eveneens uit Rijnsburg, mooi aan sloot met een goede collectie anjers. Vanzelfsprekend ontbrak Aalsmeer op deze vaktentoonstelling niet. De rozen van G. Verkerk noteerden we reeds. Mooi was de opstelling anjers, cyclamen en gerbera's van G. Borg man. Hilverda en Co., maakte furo re met anjers en anjerstek. De ge mengde inzending van Weima en Eveleens stond naar onze smaak wat dicht in elkaar, maar dat werd weer vergoed door de prachtige verschei denheid van soorten. M. Maarse toon de prima anjers, Gebr. Spaargaren vooral pot-chrysanthen en reusachti ge anthuriums. Prachtig van strakke lijn en opstelling was de grote inzen ding freesia's, lelies en anjers van M. C. van Staaveren. Om wat dichter bij huis te blijven: de chrysanthen van P. J. van Rijn, Warmond, mochten er zeker zijn en de inzending cacateeën en succulenten van N. J. van Os, Voorschoten, was voor de liefhebbers om van te water tanden. Uit Roelofarendsveen kwam H. Straathof om mooie chrysanthen te laten zien, M. Lek en Zn., toonde anjers uit Nieuwveen. In een reeds ver voor het aanvangsuur tot in de hoeken gevulde zaal van het parochiehuis heeft de r.k. gem. zangvereniging „Gloria Deo" gis teravond haar jaarlijkse concert gepresenteerd. Dit concert betekende tevens het afscheid van de dirigent, de heer Chr. v.d. Mark. Het lijkt ons ondenkbaar een waardiger afscheid te creëren, dan het programma, dat deze avond aan muziekminnend Leimuiden werd aange boden. Immers het koor versterkt met leden van „St. Bonlfacius" uit Alphen aan den Rijn en een keur van bekende radio-solisten, waarbij aan de vleugel Jack. Schutte, bracht niet minder dan een priméur namelijk de operette „Wiener Café" van Robert Stolz. Daar de première van deze operette reeds uitvoerig beschreven is in dit blad, naar aanleiding van de uitvoe ring vorige week woensdag te Alphen a.d. Rijn, kunnen wij betreffende het muzikale gedeelte volstaan met de volgende ervaringen deze avond op- VER VOERING De vervanging van een heel orkest door een vleugel bracht natuurlijk enige versobering, doch de uitmun tende wijze waarop Jack Schutte de begeleiding op de vleugel vertolkte, bracht het publiek in vervoering, waarvoor zowel voor de pauze als aan het einde, een ware ovatie zijn deel mocht zijn. De solisten bleken zowel voor de partijen, als wel om hun muzikale ta lenten, bijzonder goed gekozen, waar bij het publiek zeer dankbaar was, voor de vertolking van o.a. „Kleiner Husar" en een parodie op een „Cha Cha Cha" Het versterkte koor als de solisten, t.w. Willy v. Dijk, Mizzy v.d. Lans, Sibylle Raaphorst, Henk Dorel en Bert van 't Hof en Henny v. Rooy- en hebben het geheel onder de emi nente leiding van de heer Chr. v.d. Mark tot genoegén voor allen tot le ven gebracht. Jammer was, dat in het verstrekte programma de inhoud der operette niet is vermeld waardoor ongetwij feld voor vele luisteraars het geheel uitsluitend door de prettige klanken moest worden waargemaakt. AFSCHEID Na een langdurig en verdiend ap plaus, waarbij natuurlijk de bloemen niet ontbraken, was het de heer H. W. v.d. Hoorn die, naar eigen zeggen tegen de gewoonte in het woord vroeg om de uitvoerenden, doch in het bijzonder de heer Chr. v.d. Mark hartelijk te bedanken voor al het- De heer Chr. van der Mark neemt voor het laatst als dirigent van „Gloria Deo" de hulde in ontvangst van het Leimuidens publiek. geen hij voor het tot stand brengen van deze uitvoering, doch vooral voor al hetgeen hij gedurende de 16 jaar van zijn dirigentschap bij „Glo ria Deo" gedaan heeft. Daarbij de wens uitsprekende, dat het de heer v.d. Mark en zijn gezin góed mag gaan. Hij nodigde hen ook uit om het volgende concert, dan onder lei ding van Henri Welboren, bij te wo- Als een blijvende herinnering aan „Gloria Deo" overhandigde spreker een prachtige kroonlamp. De heer Chr. v.d. Mark zag in zijn dankwoord voor deze hulde de kroonlamp als een symbool en na een dankwoord aan alle medewer kenden en ook aan het welwillend publiek, sprak hij de wens uit, dat het volgende concert van „Gloria Deo", waarbij hij gaarne luisteraar zal zijn, weer „zó" mag zijn. Moge het de leden van „Gloria Deo" en haar nieuwe dirigent de heer Henry Welboren gegeven zijn deze wensen waar te maken. Bij 't in aanbouw zijnde zuster huis van de Vrije Universiteit aan de Amstelveenseweg in Amsterdam is gisterochtend omstrèeks half elf de 54-jarige timmerman P. P. de Leeuw uit Amsterdam door onbeken de oorzaak van de 7e etage gevallen. De man werd naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, waar de dood werd geconstateerd. Inbreker versliep zich De politie van het bureau Charlois in Rotterdam kreeg gistermorgen in alle vroegte 'n telefoontje van een nerveuze filiaalhouder, die met gedemp te stem zijn ongerustheid uit sprak over het feit dat hij een slapende man achter zijn toon bank had aangetroffen. „Of de politie hem maar wakker wil de maken". Twee rechercheurs speelden „wekker" en namen de dromer mee naar het bu reau, waar hij met slaperige stem bekende te hebben inge broken. De buit was maar ma gertjes geweest. „Voor 30 cent kan je je slaap niet missen" dacht de man en hij had zich na het nuttigen van een glaasje bier achter de toonbank te rusten gelegd. Op het bureau gaf hij toe verder nog schuldig te zijn ge weest aan een tweetal inbra ken. In beide gevallen had hij tachtig gulden buit gemaakt. Bij een banketbakker stal hij in de nacht van 27 op 28 okto ber uit de portefeuille behal ve het geld ook nog een rijbe wijs. Dat vond hij, achteraf, wel wat sneu voor de bakker en daarom stopte hij het rij bewijs maar in een brieven bus, met de aantekening „Wil voortaan beter op je spulien letten. Bedankt voor het geld. Had het hard nodig". De verdachte, de 18-jarige C. S. uit Rotterdam, werd in bewaring gesteld. WERELDREIS PER FIETS Zaterdagmorgen 17 november zal de 25-jarige heer C. P. Nieuwenhui- zen in Den Haag terugkeren na een fietstocht van bijna ll/t jaar door 'n groot deel van de wereld. Met een vriend vertrok hij 23 juli 1961 via België, Frankrijk, Italië, Turkije en Perzië naar Pakistan, waar de vriend de tocht wegens ziekte moest afbre ken. Alleen zette de heer Nieuwen- huizen zijn reis voort door India, Ceylon, Australië en Tasmanië. Hier bezocht hij een broer in Ho- bart. Tenslotte fietste hij nog door Zuid-, Midden- en Noord-Amerika. Met de „Queen Elizabeth" komt de ondernemende jongeman 13 novem ber in Cherbourg aan. Vandaar fietst hij dan nog de laatste paar honderd kilometer naar Den Haag. Er waren ook bloemen uit verder afgelegen streken. Prachtige nerines waren er van Simon de Goede, een oud-Beverwij ker, die thans in Eist een der grootste kwekerijen van dit mooie snijgewas in Europa exploi teert. De Hagenaar L. A. Hoek, meer bekend als winnaar van goede dah lia's, toonde nu even beste chrysan then, evenals zij het in tros-soor- ten W. Serton uit het Utrechtse Vleuten. De uitgeverijen van Elsevier en W. Haage bleven met hun uitgaven op bloemen- en plantengebied binnen en buiten de lijn van de tentoonstel ling, doch werkten op eigen wijze mee aan de kleurenrijkdom daarvan, zij het dan op het terrein "van de techniek. Van Haage staat een prach tige uitgave op stapel „De wereld der bloemen en planten" (in samen werking met de landbouwhogeschool van Wageningen en de Universiteit van Djakarta), waarvan ongemeen fraaie kleurendrukken op de tentoon stelling aanwezig zijn als een voor proefje van het kostbare, driedelige geheel. De opening De opening geschiedde met het ce remonieel, de ambassadeur van een zeevarende mogendheid waardig. De kapel van de Marine Luchtvaart Dienst uit Valkenburg, onder leiding van sergeant-kapelmeester K. F. van Dyck, speelde bij aankomst van de gezant het „God save the Queen". Toen de ambassadeur en zijn echtge note de tentoonstellingszaal betrad, bood de 10-jarige Willy de Mooy, Mrs. Noble een prachtig boeket ger bera's aan. Mr. A. E. van Braam Houckgeest, De voorzitter van het tentoonstel die met ingang van 1 januari 1963 lingscomité, de heer J. Schild, heeft benoemd is tot particulier sekretaris de ambassadeur en vele andere geno- van Z.K.H. Prins Bernhard. digden, waaronder de burgemeester

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9