GEHEEL DE HAARLEMMERSTRAAT IS BEGIN DECEMBER WEER BERIJDBAAR Bestuurder verdronken Concilie over toediening Sacramenten Leids college nog steeds ontevreden over nieuwe grenzenplan van minister Weerbericht DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 P.T.T.-WAGEN Breestraat. Maart 1963 rails weg in Breestraat; in 196^ nieuwe riolen en asfalt WINKELIER MISTE 40% VAN OMZET Voorrangskruisweg. Rond 1 december is de gehele Haarlemmerstraat weer open .Later zal hier wellicht een r\ i r i-i ii n» beveiliging met verkeerslichten wor- voor al het verkeer. Up I D november is het deel tussen rrinses- den aangebracht. sekade en Pelikaanstraat gereed. Dit is gistermorgen door wet houder Piena aan de Leidse pers meegedeeld. Onder „gereed" wordt verstaan: „berijdbaar". De eerste ver- De werkzaamheden die aan de Breestraat zullen worden uitgevoerd harde onderlaag zal dan namelijk zijn aangebracht. Maar de zijn als voigt samen te vatten: bitumen-bovenlaag komt er pas in de tweede helft van 1963 in, 1- het verwijderen van de rails fj i i..f i i j (maart 1963), waarna een vorlopig hoofdzakelijk om tecnniscne redenen. wegdek wordt aangebracht. Over de Breestraat zei de wethouder, dat de soep niet zo 2. het aanbrengen van een riolering heet wordt gegeten als zij in de Leidse Courant is opgediend. 'aftroe^van he"hraefwater "en Inderdaad zal rond 1 maart 1963 in de Breestraat de tramrails voor het aanbrengen van rechtstreeks worden verwijderd. Dit zal ongetwijfeld grote problemen voor ^Ta^gebrnfen^feu^Ruriozra® het verkeer opwerpen, maar over de voorgenomen aanleg van (aanvang 1964). een nieuwe riolering en het aanleggen van een gesloten weg- gJj0^ wegdTk "en'verbreden'^an dek heeft het college zich nog eens beraden. de troittoir (1964). Of dan ook een eenrichtingverkeer in de Breestraat zal worden toegepast is nu nog niet bekend. Alle werkzaamheden worden in etappes uitgevoerd om gedeelten van de Breestraat in elk geval vrij te houden. Ook in het nieuwe wegdek wordt in elk geval de „blauwe steen" gehandhaafd, zo verzekerde ons de wethouder van het verkeer ir. J. van Bij het college bestaat het voor Hoek. nemen om van het kruispunt Haar- Verbetering van de verlichting in lemmerstr. - Princessekade - Blauw- de Breestraat wordt eveneens over- Alles tegelijk kan men verkeer poortsbrug een voorrangskruising te wogen, noch winkeliers van de Breestraat aandoen en daarom is in het college besloten om met deze werkzaamhe den te wachten tot 1964. Het werk zal dan in etappes worden uitgevoerd. Betonlaag. De Haarlemmerstraat-kwestie heeft de wethouder veel hoofdbrekens ge kost. Dagelijks bracht hij bezoek aan het werk. Hij heeft honderden tele foontjes ontvangen van verontruste winkeliers. Een van hen, de eigenaar van een kantoorboekhandel, deelde mee, dat het opbreken van de straat hem veertig procent in de omzet heeft gekost. Hét vraagstuk van de werkzaamhe den in de Haarlemmerstraat was, dat een zware betonlaag lang geleden gew iegd ter ondersteuning van de rails, moest worden verwijderd. Deze was te zwaar om te laten liggen. Men moet straks bij leidingen en riolen kunnen komen. Dan is de rioolaan sluiting met sommige huizen spel breker geweest terwijl vorige week de machine, die het wegdek legt, is uitgevallen, omdat men alleen bij droog weer en een droge grond kan werken. Het „daagt in het oosten", als deze machine vol gende week weer met het werk doorgaat. Zij legt wegdek met een capaciteit van 200 meter per dag. Brede trottoirs. De trottoirs in de Haarlemmer straat zijn verbreed en voorzien van een mozaiek, van wit en grijs. De winkeliers zijn hierover zeer tevre den. De betonlaag in het laatste stuk van de Haarlemmerstraat wordt vol gende week uitgebroken. Probleem is hier, evenals in het andere deel van de Haarlemmerstraat de afvoer van de betonbrokken. Als 15 november de Haarlemmer straat voor het verkeer geopend wordt zal tevens weer het eenrich tingverkeer worden ingesteld. Van uit de Lange Mare komend kan men dan de Haarlemmerstraat in de rich ting Haven of in de richting Princes sekade berijden. De tegengestelde rij richting is taboe. Leiden komt veel arbeiderswoningen in nieuwe plan tekort Het benodigde aantal wonin gen tot 1980 voor Leiden is berekend op 15.750. ^e totale woningcapaciteit, binnen de door de ministei voorgestel de nieuwe grenzen van Leiden, bedraagt echter slechts circa 14.000 woningen. Het is niet alleen het grote tekort van 1.750 woningen tot 1980 op zichzelf, doch het hier uit voortvloeiende tekort aan arbeiderswoningen in het bij zonder, dat b. en w. van Leiden met grote zorg vervult. Van 't genoemde aantal van 14.000 te bouwen woningen (de totale nieuwbouwcapaciteit binnen ""e door de minister voorgestelde nieuwe grenzen), zullen nl.ca. 9.200 als arbeiderswoningen kunnen worden gebouwd. De berekende behoefte aan arbei derswoningen is echter circa 11.900 woningen (pl.m. 75 pet van de totale behoefte van 15.750 woningen tot 1980). Hierbij is dan in het bijzonder rekening gehouden met de ver vanging van o.m. 2850 arbei derswoningen uit de binnen stad en omgeving, waarvoor in ieder geval woningen van een lage huurklasse in de plaats moeten komen. Er is in dit grenswijzigingsvoorstel derhal ve een tekort aan bouwgrond voor 11.900 9.200 2.700 arbeiderswoningen. Tempo versneld In de woensdag gehouden verga dering van het Concilie hebben ver schillende sprekers voorstellen ge daan om *ot een vernieuwing in de toediening van de Sacramenten te komen, aldus meldt het K.N.P. De Afrikaanse bisschop mgr. Malula, hulp-bisschop van Leopoldstad, vroeg onder luide toejuichingen de riten aan de Bantoecultuur te mogen aan passen. Hij beriep zich daarbij op zekere perspectieven, die Pius XII in dit op zicht had geopend, doch die verder jiiet meer tot uitvoering zijn gebracht. Van andere zijde hoorde men de wens uitspreken de toediening van het Doopsel te combineren met die van het Vormsel, zoals dat in oud christelijke tijden gebeurde. Velen wensten ook het Oliesel niet meer te betitelen als een Sacrament van de stervenden. Het moest veeleer een Sacrament voor de zieken worden, dat de zieke mens troost geeft en hem zo mogelijk tot herstel dient. Daardoor moet de zalving dan ook kunnen geschieden bij allen die niet stervend, doch wel ernstig ziek zijn. En het moest ook kunnen geschieden in geval iemand een zware operatie moet ondergaan. De plechtigheden van de begrafenis zouden ook veel meer in betekenis kunnen winnen als zij meer werden gezien als Christus' overwinning op de dood. Daarom moest het zwart worden vervangen door het wit of anders door het rood. Het is de bedoeling dat de Con cilievaders zich in snel tempo door het laatste deel van het liturgisch schema heen te werken. Zij hebben daarom besloten alleen nog 't hoofd stuk over het breviergebed apart te behandelen, maar de nog resterende hoofdstukken over het liturgisch jaar, de liturgische benodigdheden, de ge wijde muziek en de kerkelijke kunst tegelijk af te werken. ONGERECHTVAARDIGDE BESCHULDIGING De Grieks-orthodoxe aartsbisschop van Noord- en Zuid-Amerika, mgr. Yakovos, heeft in een tweede ver klaring kardinaal Bea's 'secretariaat voor de eenheid ervan beschuldigd, verdeeldheid te willen zaaien onder de Orthodoxe Kerken en geen eer bied te hebben voor de patriarchale zetel van Constantinopel, aldus meldt het K.N.P. Mgr. Yakovos legde deze tweede verklaring af te New York tegen over Amerikaanse journalisten, toen hij hun nog eens uiteenzette, waar om patriarch Athenagoras van Con stantinopel moest besluiten geen waarnemers naar het Concilie te zenden. „Terwijl de oecumenische patriarch de Paus ervan in kennis had gesteld, dat hij op de Orthodoxe Kerk een beroep zou doen om te besluiten ge zamenlijk een pan-orthodoxe delega tie naar Rome te zenden, was het Vaticaan begonnen speciale afgevaar digden naar de verschillende Oost^j- se patriarchaten en de andere Auto- cephale Kerken te sturen, die de hoof den van deze Kerken uitnodigden apart waarnemers "haar het Concilie te sturen". Deze taktiek van het Vaticaan was, aldus mgr. Yakovos, er duidelijk op gericht de eenheid der Orthodoxe Kerken te verbreken en daardoor in direct het prestige van de oecumeni sche troon van Constantinopel te on dermijnen. Van bevoegde zijde in Rome heeft het KNP vernomen, dat de voorstel ling van zaken, zoals die door mgr. Yakovos gegeven wordt, onjuist is. Wel hebben afgevaardigden van 't secretariaat voor de eenheid bezoe ken aan andere Orthodoxe Kerken gebracht, maar dit waren vooreerst verscheidene Kerken, die niet onder de patriarch van Constantinopel val len en die dus niets met hem te ma ken hebber- Wat de bezoeken aan de Kerken betreft, die wel met de patriarch van Constantinopel te maken hebben, deelt de bevoegde instantie mee, dat eerst een bezoek is gebracht aan het patriarchaat van Constantinopel. Maar daarnaast moesten ook de an dere Kerken afzonderlijk worden uit genodigd, omdat eerst in de synode van elke Autocephale Kerk beslist moest worden of men een stap van patriarch Athenagoras kon goedkeu ren of niet Vanmorgen is een driedelige elek trische auto van de PTT ter hoogste van het postkantoor aan de West- havenkade in Vlaardingen, in de Ou de Haven geraakt. De bestuurder, de 26-jarige PTT-ambtenaar H. van Ka pel uit Vlaardingen, kwam hierbij om het leven. Voorbijgangers zagen het ongeluk gebeuren en sloegen alarm. Een politieauto verscheen 2 minuten later. Tussen het te water geraken van het voertuig en het aan land brengen van het slachtoffer verliepen dertien minuten. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het slacht offer was reeds overleden. Omtrent de oorzaak van dit ongeval is niets bekend. De politie stelt een onder zoek in. AARLANDERVEEN „Verkleumde" ooievaar Een roerloze, zo te zien een van kou verkleumde ooievaar werd he denmorgen waargenomen op het dak van een woning aan het Zuideinde 22. Een dierenvriend, die met een hart vol kommer op het dak kroop, ontdekte echter dat hier sprake was van een grap. Het bleek namelijk een natuurgetrouw van hout nagemaakte vogel te zijn, die waarschijnlijk door jeugdige lieden in het rieten dak ge stoken was. De heer Joop Kempen, een bekend figuur in het verenigings leven, trad gisteren in het huwelijk. De jeugd vierde dit huwelijk door heimelijk de ooievaar uit de tuin van de heer Vergeer te lenen en deze in het nachtelijk duister op de wo ning van het pasgetrouwde paar te planten. BEGRAFENIS JOHAN POELWIJK Onder grote belangstelling is gis terochtend het stoffelijk overschot van de heer Johan Poelwij k begra ven na een plechtig gezongen Re quiem. De baar werd geflankeerd door de leden van de katholieke mu ziekvereniging DSS, gekleed in hun uniformen. De overledene heeft de muziekver eniging ongeveer 15 jaar geleid als voorzitter. De belangrijke plaats, die de vereniging in de dorpsgemeen schap inneemt, mag een bewijs zijn van de liefdevolle zorg voor het be staan. Verder had de overledene het presidentschap en de regie van de katholieke toneelvereniging „Dito", waarvoor ook de verdiensten talrijk waren. De leiding van de jaarlijkse „Stille Omgang" lajf ook in zijn han den. Groot in eenvoud en werken is deze man heengegaan. a a a Allemaal is men het er mee eens. MIDZA-zegels zijn de prettigste zeg els om te sparen. Spaarkaart in handig formaat. Op de spaarkaart vindt U alle MIDZ A-adressen. WA. Nadat de wedstrijden in de 3e klasse van de volleybalbond Leiden zijn gestart, hebben de dames en heren van de vereniging een ver gadering gehouden. De belangrijkste reden hiertoe bestond in het ver trek van de heer J. Peil, voorzit ter, naar elders Mej. Cobie van Wijk presideerde de bijeenkomst. Bij stem ming werd de heer Hans van Haas trecht tot voorzitter gekozen. Verder werd er gediscussieerd over te hou den trainingsavonden e.d. Er zouden nog goede leden gebruikt kunnen worden. Aan de buitenlandse 'luchtvaart maatschappijen, waaronder de KLM, die diensten op Cuba onderhouden, is van officiële Cubaanse zijde mede gedeeld, dat zij hun vluchten op Ha vanna kunnen hervatten. Deze vluch ten waren op 23 oktober jl., toen er een algemene mobilisatie in Cuba werd afgekondigd, verboden. In Japan worden zes bergbeklim mers vermist. Drie zijn er ernstig gewond en minstens twaalf zijn er omgekomen tijdens plotselinge weers verandering in het weekeinde. Straks brief aan Gedeputeerde Staten? B. en w. van Leiden zijn teleur gesteld over de plannen van de mi nister ten aanzien van de grenswij ziging. Het door de minister voor gelegde ontwerp van wet komt vol gens b. en w. slechts gedeeltelijk te gemoet aan de brandende behoefte van Leiden tot uitbreiding van het grondgebied. Het voorziet in toevoe ging van enkele woongebieden: in het noorden een deel van de Broek- en Simontjespolder, in het westen en zuidwesten gronden in aansluiting aan het Morskwartier en aan het bin nenkort volgebouwde stads deel zuidwest; recreatiegebied: de grondstrook tussen Vliet "n Rijksweg 4a; en gebieden voor de universiteit: wijk Hoge Mors. Ernstig gebrek acht het Leids col lege, dat de minister niet overgaat tot toevoeging aan het Leids grond gebied van 1. het woongebied in de Zijllaan en Meyepolder onder Leiderdorp, waar o.m. een belangrijk deel van de arbeiderswoningen zou moeten worden gebouwd, zowel ter vervan ging van te saneren huizen als voor het industrieschap De Grote Polder. Grens loopt door het ketelhuis De grens met Oegstgeest in 't Noordwestelijk deel van Lei den is thans door de minister zodanig geprojecteerd, dat zij dwars door het ketelhuis van het in aanbouw zijnde che misch laboratorium loopt. In Leiden bestaat hierover be vreemding en b. en w. vinden dat moeilijkheden als deze de finitief voorkomen kunnen worden, wanneer het gehele voor de universiteit bestemde gebied binnen het Leids terri toir wordt getrokken. Ook voor de stadskwekerij zullen de gemeente-employé's zich nog steeds naar Oegst- geests grondgebied dienen te bewegen. Met cijfers heeft het college aange toond, dat het aantal en de omvang aan wel aan Leiden toe te voegen woongebieden ontoereikend zijn. Daarom meent het dat tenminste moeten worden toegevoegd: a. het industriegebied De Grote Polder onder Zoeterwoude, dat de terreinen omvat voor nieuwe indus trievestiging en voor bedrijven, die bij de sanering moeten verdwijnen. b. het westelijk deel van de Broek en Simontjespolder onder Oegstgeest. dat bestemd is voor recreatievoor zieningen, o.a. een universitair sport centrum, gemeentelijke sportterrei nen, recreatie voor hgt noordelijk stadsdeel. c. het gebied van Oegstgeest waar de gemeentelijke psychiatrische in richtingen Endegeest, Voorgeest en de Jelgersmakliniek, alsmede de stadskwekerij zijn gevestigd. SPOED GEBODEN De raad zal zich maandag 12 no vember a.s. uitspreken over 't voor stel bij Gedeputeerden aan te drin gen de onder a, b en c genoemde ge bieden alsnog aan de gemeente Lei den te doen toevoegen. Over de an dere kwesties kan dan later nog wel eens gesproken worden, want spoed is geboden! Oliesjeik bezocht Lisse om zijn boot te zien Tezamen met zijn Nederlandse tech nische adviseur, de heer J. Hoekma uit Den Dolder, heeft Sjeik Khalifa Bin Sulman al Khalifa, een broer van de regerende vorst van Bahrein, een kort bezoek aan Lisse gebracht. Daar ligt n.l. bij Aker boom's scheeps- en jachtwerf een zeewaardig luxejacht voor hem in aanbouw en de sjeik wilde zich even vergewissen van de stand van zaken. Hij toonde zich daar heel tevreden over en keerde weer spoedig terug naar Engeland, waar hij op het ogen blik met vakantie is. Het jacht zal ongeveer juni a.s. worden opgeleverd. Prinses Beatrix vandaag naar Madras Prinses Beatrix heeft woenslag morgen bezoeken gebracht aan het orthopedisch kinderziekenhuis in Bombay en aan het Tata-instituut voor sociale studiën, waarna zij de lunch gebruikte ten huize van de Nederlandse consul-generaal, de heer J. van der Gaag. Voor de rest van de dag stonden er geen bepaalde af spraken op het programma. Tijdens haar verblijf in Bombay logeerden prinses Beatrix en haar gevolg en ook de Nederlandse persmensen, in hotel Taj Mahal. Radioverslaggever Jacques Idzer- da zei in zijn uitzending naar Neder- lando: „Prinses Beatrix logeert in de mooiste kamers van het lelijkste ho tel van Bombay". Hotel Taj Mahal beschikt over twee „suites". Prinses Beatrix logeert in wat de „Nederlandse suite" wordt genoemd en dan is er nog de „Spaan se suite". Donderdagmorgen-vroeg vertrok prinses Beatrxi met haar gevolg per vliegtuig naar Madras. Na de lunch met de gouverneur van Madras zal zij een bezoek brengen aan de tem pelstad Mahabalipoeram, welke even buiten Madras gelegen is. Daar zou den zich de mooiste tempels van ge heel Azië bevinden. Het ligt in de bedoeling, dat de prinses vrijdagmorgen van Madras naar Calcutta doorreist. De verkiezingen in Amerika De Amerikaanse oud-vice-president Richard Nixon heeft woensdag toege geven, dat zijn poging om via het gouverneurschap van Californië Ut de politiek terug te komen, is mis lukt. Op dat ogenblik had de democraat Edmund Brown, die al sinds 1959 gou verneur van Californië is, een voor sprong van een kwart miljoen stem men. Een derde deel van de stem men moest toen nog worden geteld. Nixon verscheen niet zelf voor de persvertegenwoordigers, maar liet zijn verklaring door zijn perschef voorlezen. Deze deelde mee, dat Nixon zijn gelukwensen aan Brown had ge zonden. Bij de verkiezingen in de V.S. is ook een dode tot lid van h et Huis van Afgevaardigden gekozen. De democraat Clem Miller kwam tijdens zijn campagne voor herver kiezing om het leven bij een vlieg tuigongeluk. Zijn partij had geen tijd meer om voor een andere kandidaat te zorgen. Later is gebleken, dat Miller zijn republikeinse tegenstander Don Clausen heeft verslagen. PUTST C ,J (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AFNEMENDE WIND Veranderlijke bewolking en weinig of geen regen. Aanvan kelijk matige tot krachtige noordoostelijke wind, later af nemend. Weinig verandering in temperatuur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI mist 2 —2 STOCKHOLM mist 9 3 OSLO motregen 7 5 KOPENHAGEN zw. bew. 1 0 7 /.BERDEEN geh. bew. 11 7 LONDEN geh. bew. 11 5 AMSTERDAM h. bew. 12 8 BRUSSEL zw. bew. 11 8 LUXEMBURG zw. bew. 11 8 PARIJS zw. bew. 9 8 BORDEAUX regen 10 7 GRENOBLE regen 12 7 NICE regei.bui 20 14 BERLIJN mist 6 FRANKFORT zw. bei*. 14 8 MüNCHEN geh. bew. 15 10 ZURICH geh. bew. 11 3 GENèVE geh. bew. 11 4 WENEN zw. be^. 13 7 INNSBRUCK zw. bew. 19 16 ROME motregen 23 20 AJACCIO 1. bew. 24 14 MADRID 1. bew. 12 3 MALLORCA zw. bew. 21 12 LISSABON 1. bew. 9 PAUZE Morgen: wijding van de basiliek van Lateranen te Rome. DE „HEILIGE STOEL". In het keizerlijk paleis van Late ranen riep in het jaar 313 (in het zelfde jaar dat het christendom door Constantijn officieel werd erkend) de toenmalige paus Melchiades een kerk vergadering bijeen. In 326 werd be gonnen met de bouw van de basiliek, die, herhaaldelijk verwoest, verbrand maar 't meest geschonden door „ver fraaiingen", er nu nog staat. Zij is niet de oudste, niet de grootste, niet de mooiste maar wel de voornaamste kerk der christenheid. Zij is namelijk de „kathedraal" van Rome, waar zich de „Cathedra", de stenen leerstoel (of kathéder!) bevindt van de bisschop van Rome, het zegel der eenheid voor allen, die „in vrede en gemeenschap leven met de H. Stoel". Dat doen wy ook en tot genoegen! PUZZEL „Ik beweer helemaal niet, dat ik gelijk heb; ik zeg alleen, dat JIJ ongelijk hebt!" No. 527. Horizontaal: 1 schepnet, met een gaffelstok, 5 zijtak Donau, 7 meisjesnaam, 8 palmboom, 10 stad in Duitsland, 11 landbouwwerktuig, 12 stad in A abië, 13 meisjesnaam, 14 rustig, 15 kraam, 16 gesloten, 17 verdriet, 18 aardrijkskundige aandui ding (afk), 19 aanzienlijke hoogte, 21 pluim van een vogel, 22 ontken ning (Eng.), 23 oude lap, 24 geeste lijke. Vertikaal: 1 bitter vocht, 2 voeg woord, 3 gem. in N. Brab., 4 iemand de achting geven welke hem toe komt, 5 voorzetsel, 6 de O.mond van de Weichsel, 9 voegwoord, 10 vaar wel, 11 zwemvogel, 12 koraalrif, 13 niet gevuld, 14 kan men op zitten, 15 aarde, grond, 17 slim, 19 scheik. element (afk.), 20 schraal, 21 dag der week (afk.), 22 scheik. element (afk.) Oplossing morgenavond. Oplossing no. 526. Horizontaal: 1 pofbroek, 9 Mia, 10 sla, 11 un, 13 nat, 15 pl, 16 tap, 18 ros, 20 hart, 22 Tom, 24 reep, 26 pan, 29 teen, 31 nu, 32 An, 34 reet, 36 mos, 37 rein. Vertikaal: 2 om, 3 Fin, 4 baar, 5 os, 6 elp, 7 kalm, 8 Nuth, 12 naar, 14 tot, 17 pret, 19 sop, 21 teer, 23 man, 25 peer, 27 nut, 28 ham, 30 nee, 33 no, 35 Ti. In sommige delen van Nrdwest- Italië zijn de mensen op de daken van hun - huizen geklommen om aan de verdrinkingsdood te ontkomen. Zware regenval heeft in deze streken overstromingen veroorzaakt. In Dog- liani staan de huizen half onder wa ter. Uit Cuneo wordt bericht, dat de rivier de Tanaro buiten haar oevers is getreden en dat de omliggende velden blank staan. Bij Frascarolo is een dijk van de Po bezweken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3