VAN PHILIPS GROTE KLEINE De prins reisde in een vrachtvliegtuig Voorze M. P. v. (L Weijden brengt verlangens en grieven van de veehouders voor 't forum Reorganisatie en vernieuwing van de LTB DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 DRINS BERNHARD, die dinsdag in Londen aan een diner van het World Wildlife heeft aangezeten, is gisternacht in 'n vracht vliegtuig van de KLM naar Schiphol terugge keerd. De koninklijke Friendship, waarmee hij 's ochtends naar Londen was vertrokken, had nl. een lekke band en er was geen reserveband op het vliegveld aanwezig. Na het diner kwam de prins kort voor midder nacht op Londen Airport aan, waar hij tot de ont dekking kwam, dat zijn eigen machine onklaar was. Aangezien hij 'n per soonlijke afspraak voor de volgende ochtend op Soestdijk had, wilde hij per se nog naar Nederland terug, maar het laatste lijnvliegtuig naar Amster dam was allang vertrok ken. Goede raad was dit maal goedkoop. Om half een vertrok immers 't da- passagiers, zeker geen ko ninklijke, in een vracht vliegtuig te vervoeren", aldus zei gisteren vorme lijk een vertegen woordi- Koninklijke Friendship had een lekke band gelijks (of liever nachte lijke) vrachtvliegtuig van de KLM naar Schiphol, 'n tweemotorige Dakota. r\E PRINS snelde naar het KLM-kantoor en vroeg of men een plaats je voor hem had. „Hoewel het niet gebruikelijk is om ger van de KLM-pers- dienst, „was de KLM na tuurlijk zeer gaarne be reid daarop ditmaal een uitzondering te maken. De prins wilde zo snel moge lijk naar Nederland terug en wilde daartoe de eerste de beste mogelijkheid be nutten". Men liet Z.K.H. naast gezagvoerder L. P. v. d. Broek plaats nemen in de toch lege stoel van de te legrafist (tegenwoordig vliegen er geen telegrafis ten meer mee, want de piloten zelf onderhouden het contact met de ver keerstoren) en zette in 't nachtelijk duister koers naar Schiphol. De prins nam onderweg genoegen met het geringe comfort en met de minimale ser vice aan boord van vracht vliegtuigen, die hoogstens bestaat uit koffie uit Je „tin", zoals dat in vlieg technische vaktermen heet, en een sandwich uit het vuistje. Om kwart voor drie daalde de Dakota gister nacht op Schiphol. Het is niet bekend hoe de prins de reis heeft voortgezet. de wereldmarkt te bedingen waren heeft de boerenstand hier van moe-, ten afzien om de industriële opbouw te helpen en het loon en prijspeil in de hand te kunnen houden. Er valt dius een belofte in te lossen nu de bordjes verhangen zijn, en het is on redelijk de agrarische producenten in PHILIPS j de kou te laten staan nu de produktie kosten ver boven de opbrengsten uit- gaan. ~j Dit alles neemt niet weg, dat we persoonlijk en als organisatie alles moeten blijven doen om het concur rentievermogen van onze land- en tuinbouw te bewaren en waar moge lijk te verbeteren. Wanneer wij nationaal de o verpro- duktie van de zuivel zouden moeten oplossen zou opnieuw de vraag weer opkomen of we onze akkerbouw niet moeten uitbreiden door scheurpre- mies en dergelijke, omdat we deze produkten minder produceren dan we nodig hebben en dus invoer zouden kunnen weren en omzetting van de akkerbouw naar verhouding tegen gaan. Een deel van onze boeren heeft de vleesproduktieinrichting gekozen op aanraden van het produktschap en anderen, met tot heden echter geen eclatante resultaten. De boeren moesten zich meer tot de vleesproduktie wenden, het resultaat is bekend, de vetweiders hebben min der opgebracht dan de inkoopprijs voor het vee. De vette kalveren, ook een vleesprodukt, bleven ver onder de produktiekosten. De eieren en de slachtkuikenproduktie moesten ge specialiseerd worden, dat kostte min der manuren per produkt. Maar. met dat al is er alleen maar sprake van achteruitgaan van het inkomen van de boer. EEG Een beeld van de grote parade op het Rode Plein in Moskou ter gelegenheid van de 45e verjaardag van de Russische Oktoberrevolutie: tankeenheden rollen langs het Mausoleum. L.T.B.-veehouders vergaderden in Haarlem B 0 X 19 U f 88.-. Gevoelige, selectieve ontvangst van de middengolfzenders. Krachtige weergave. Ingebouwde plaat: antenne. Breedte 26 cm. Kleuren: groen, oranje en zwart. Ter opening van de algemene vergadering van de vakgroep Veehouders van de LTB, die vandaag (donderdag) in Haarlem is gehouden, hield de heer M. P. van de Weijden, voorzitter van de vakgroep, een grote rede, waarin hij de verschillende verlangens en grieven, die bij de veehouders leven, naar voren bracht. Ook vroeg de heer Van der Weijden aandacht voor de voorge nomen reorganisatie, van de KNBTB, alsook voor de vernieuwing van de LTB. Met betrekking tot de gang van zaken in het afgelopen jaar, zei spreker, dat er geen andere conclusie mogelijk is dan „dat onze veehouders en de gemengde bedrijven met kippen en varkens van een koude kermis zijn thuisgekomen," GOOF VAN LEEUWEN HERDACHT Nadiat die heer Van der Weijden de aanwezigen, waaronder verschillende genodigden, had welkom geheten, herdacht hij allereerst wijlen de heer Goof van Leeuwen, in leven voorzit ter van de kring Leiden „veehouders". Naar menselijke berekening is hij te vroeg van ons heengegaan, maar een heengaan waarover overigens ieder gerust is, want heel zijn leven stond in dienst van zijn Heer en Meester, met werken en zorgen voor zijn gezin, de gemeenschap, zijn dorps- en standgenoten, heeft hij zijn leven doorgebracht. Blijheid was steeds een kenmerk van zijn arbeidzaam leven. Hij was een man met een nobel hart en een liefde volle echtgenoot en vader voor zijn kinderen. In een groot aantal functies heeft hij de gemeen schap gediend en ook in onze organi satie was het een voorrecht met hem te mogen samenwerken. Zijn vroom heid was zonder vertoon, zijn werk ijver onvermoeid, zijn vriendschap hartelijk en ongeveinsd. Zijn voorbeeld en nagedachtenis blijven bij ons in hoge ere en hoe zouden wij zijn nagedachtenis beter kunnen eren dan zijn werk voort te zetten. REORGANISATIE Helaas is het nog geen echte vrede in de wereld en lijkt telkens de koude oorlog welke 15 jaar geleden begon nen is nog aan de gang te zijn. Laten we maar hopen dat de Voor zienigheid de wereld voor een alles verwoestende oorlog zal behoeden. De Kerk van Rome is in Concilie bijeen, de EEG is in ontwikkeling, oude ko loniën verdwenen. Allemaal proble men van wereldbetekenis, waarvan we graag hopen dat zij tot verbetering van de wereld mogen medewerken. In onze organisatie spreekt men van vernieuwing. In KNBTB-verband spreekt men van reorganisatie. Een reorganisatiecommissie van de LTB heeft op dit punt rapport uitge bracht. Het hoofdbestuur zal zich hieroVer beraden. Een van de voor stellen is onder meer het instellen van autonome niet juridische zelf standige vakgroepen van de LTB. Natuurlijk moet onze vakgroep een zekere mate van autonomie hebben. Wanneer dit begrip autonomie voor onze vakgroep duidelijk vastgelegd moet worden, mede in het kader van andere vakgroepen van de LTB, is hiertegen onzerzijds geen enkel be zwaar. Overigens hebben we hieraan, meen ik, niet zo dringend behoefte. We zullen toch meestal onze stand punten door en met het Hoofdbe stuur dienen uit te dragen, want het is moeilijk denkbaar, dat ieder vak groep buiten het Hoofdbestuur om gaat schutteren. Niets is funester dan wanneer men in de LTB naar buiten uit 2 of meer standpunten gaat uit dragen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat wie dan ook zich als een lijfeigene behoeft te gevoelen met betrekking tot het aangeven van eigen inzichten, maar we zullen wel moeten proberen uiteindelijk één lijn te trekken. Vader Cats leerde ons al: „Waar ongelijke paarden trekken, kan nooit tot enig voordeel strekken". De veehouders hebben te maken met het markt- en prijsbeleid, de EEG en de her-oriëntatie welke voor ons voortvloeit. SOCIALE MAATREGELEN Bezien we nu het algemene terrein dan springen twee punten in het oog en welke 1 januari 1963 zullen in gaan en waarmede onze veehouders ook te maken hebben. Allereerst valt te vermelden, dat 1 januari 1963 zal ingaan de algemene kinderbijslag voor zelfstandigen. Na jarenlang aandringen is deze kinderbijslag door de wetgevende vergadering aanvaard, zjj het dan dat hierin een discriminatie ten opzichte van de loontrekkenden is gebleven, omdat in tegenstelling met de loon trekkenden de eerste 2 kinderen niet voor bijslag in aanmerking komen. Een tweede discriminatie ten aan zien van de loontrekkenden is dat voor loontrekkenden geen inkomens grens geldt voor het bekomen van deze bijslag en voor de zelfstandigen geldt deze tot 14.000 resp. een var- minderde bijslag tot 18.000. Zodra men als chef, directeur of wat dies meer zij aan het hoofd van een bedrijf staat is deze onbeperkt, dus voor iemand met een inkomen zondier risico geen beperking en voor de zelfstandigen met een sterk wis selend inkomen soms (het ene jaar misschien wel) en het andere jaar geen kinderbijslag, terwijl de gemid delde inkomens misschien lager zijn. Ik ben ervan overtuigd dat ten tij de van de behandeling niet meer te bereiken was en de genoemde varië teiten in de regeling wel spoedig naar een verbetering zullen dwingen. Een goede boekhouding is ook in dit ver band van zeer groot belang. 1 januari 1963 is ook de datum dat de Wet vervreemding landbouwgron den afloopt. Het daarin voorkomende voorkeursrecht van de pachter is nu in de pachtwet opgenomen en het is te hopen, dat het zal blijken in de plaats te kunnen treden van de meer waterdichte regeling in de wet ver vreemding landbouwgronden. Over het al of niet opheffen van de wet vervreemding was overal verdeeld heid in de lande. De LTB stond op het standpunt, dat de wet diende ge handhaafd te worden, andere gewes telijke organisaties, met name de NCB en de LLTB, ook katholieke or ganisaties, waren voor opheffing, evenals dat het geval was met de Christelijke Boeren en Tuindersbond en het Kon. Landbouwcomité. Wat de gevolgen zulen zijn moeten we afwachten, niemand kan dat zeg gen. Minister Marijnen, die de ophef fing verdedigde tegenover het voor stel Vondeling, heeft de Kamer toe gezegd de zaak nauwlettend te zullen blijven volgen met de vinger aan de pols. „KOUDE KERMIS" Zien we naar de gang van zaken in onze bedrijven in het afgelopen jaar, dan is er geen andere conclusie mogelijk dan dat onze veehouders en de gemengde bedrijven met kippen en varkens van een „koude kermis" zijn thuisgekomen. Helaas zitten de veehouders en de gemengde bedrijven weer in de klem als gevolg van de late uitgang van het vee naar de weide als gevolg van het slechte weer en de groeiomstan- digheden, ook daarna als gevolg van de daling van de vee- en varkensprij- zen, kippen, eieren en slachtpluim- vee. Oók omdat de belofte over een verbetering door de Eurornarkt niet waar gemaakt kon worden. Tot heden zijn we nog niet verder gekomen dan dat het landbouwschap aan de overheid een aalmoes moest vragen van 1000.of 1500.per bedrijf en om de opgelopen schulden te consolideren. Wie een koe een keer een maal aardappelen geeft kan zijn honger daar niet mee stillen. Conso lidering van losse schulden kan op den duur geen oplossing brengen. Als men er niet in slaagt tot rendabele prijzen te komen roept toch de ene afgrond de andere wanneer de schul denlast verhoogd wordt. Toen na de oorlog veel hogere prij zen dan de produktiekosten ook op B 3 X 00 II f 138.-. Drie golfgebieden. Grammofoonaansluiting. Handgreep aan de achterzijde. Muziek/spraakschakelaar. Breedte 35 cm. Kleuren: zwart, beige en rood. Men kan niet aan de indruk ont komen dat tal van EEG-landen zich niet aan de bepalingen houden, maar dat Nederland zo fatsoenlijk is dit wel te doen met de genoemde gevol gen van prijsinstorting hier te lande. Al maandenlang lezen we, het land bouwschap en de organisatie staan op de bres onderhoud met minis ter Marijnen, onderhoud gevraagd met de minister-president en desbe treffende andere ministers, de Twee de Kamer staat op de bres. Fractie voorzitters vragen hulp maar de over heid heeft blijkbaar meer vrees voor een consumentenbond dan voor het gehele landbouwschap en alle orga nisaties samen. Als de aardappelen boven de normale prijs uitgingen, was in één week al een maximum prijs gesteld al ging dit dan in tegen EEG-opvatting en tegen de redelijk heid omdat men de garantieprijs voor de aarappelen immers had opgeheven. Maar maanden en maanden heeft men blijkbaar nodig om tegemoet te komen aan gerechtvaardigde wensen in de veehouderij en gemengde be drijven. Het is een uitermate onaangename figuur steeds weer gedrongen te worden in de hoek waar men moet zeggen dat de regering meet met twee maten als onze veehouders en de boeren op de gemengde bedrijven er varen welke behandeling zij in de loop der jaren ondergaan hebben, dan is het werkelijk niet mooi meer. Degenen die zich altijd afgevraagd hebben of de EEG zoveel verbetering zou kunnen brengen voor onze land en tuinbouw als men ziet, dat elk land meer landbouwprodukten wil uitvoe ren en minder invoeren, dreigen he laas in het gelijk gesteld te worden. Wie de recepten van onze deskun digen in Brussel, waar straks de be slissingen over onze landbouwpolitiek genomen zullen worden, hoort en waar dat recept inhoudt hoofdzake lijk kostprijsverlaging en hoort dat er dan, om hiertoe te kunnen geraken, volgens dr. Mansholt nog 10.000 boe ren het veld zullen moeten ruimen, slaat de schrik om het hart. Daaruit blijkt dat men de boer ziet als een onmisbare producent zolang men be ter van hem kan worden. De totale agrarische export is opgelopen tot 'n waarde meer dan 2 miljard gulden en als zodanig een zeer welkome bij drage voor het nationale budget, waartegenover dan echter maar wei nig nationale waardering staat. Al leen oorlogsdreiging is dan misschien weer in staat meer waardering voor de boer te brengen. DE MELKPRIJS Na veel overleg en begrip, ook van de moeilijkheid der Overheid, is ons bestuur tot de conclusie gekomen dat de garantieprijs voor de melk voor het komende jaar zou gesteld moeten worden op 28,1 cent per kg. voor alle geproduceerde melk en dat is dan nog de laagste prijs in heel West Eu ropa. De Veehouderij commissie van de KNBTB heeft zich hierachter ge plaatst en het landbouwschap heeft dit standpunt overgenomen. Mis schien is ten tijde van deze vergade ring de beslissing alweer genomen. Ons vakgroepbestuur is van oor deel, dat hieraan onder alle omstan digheden dient vastgehouden te wor den en dat 1 cent per liter nabetaling zou dienen te worden gegeven over het afgelopen melkjaar, omdat behal ve de aftrek van 2 cent door de hoe- veelheidsgarantie de boer niet aan de garantieprijs komt omdat de afzet van vee veel minder opbrengt dan in de kostprijsberekeningen was opge nomen. De heer Van der Weijden besloot met de hoop uit te spreken dat het voornemen, om niet meer met kost- pr«zen van eik produkt te werken.met de techniek van de grote Philips maar de nieuwe methode nl. de be- te bezien, geen verslechtering in- radio's. Op klein formaat gebouwd houdt en dat we het volgende jaar voor kamers waar dat beter past. Elke „Gaarne spreek ik de hoop uit, diat „grote kleine" radio in vrolijke kleuren. de donkere wolken boven onze bedrij ven weer mogen wegtrekken en wij 1 m niet genoodzaakt zullen worden ons H H M L-;f 1'^ pl A vertrouwen in de minister van Land- HHH H B_ H Wgy RJv B tVlJB boüw, die toch verantwoordelijk blijft fl fl B BI B Bi B voor een redelijke behandeling van 216 23 de agrarische werkers, op te zeggen", aldius die heer Van der Weijden. (Advertentie) B 1 X 02 A - f 138.-. Zeer gevoelige ont vangst van FM- en middengolfzenders. Ingebouwde antennes. Muziek/spraak schakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: geel, groen en zwart. B 2 X 12 A - f 158.-. FM-band, lange- en middengolf. Speciale zeer gevoelige luid spreker. Grarrjmofoonaansluiting. Inge bouwde antennes. Hogetonehschakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: beige en groen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 12