OE THANTS PRINSES BEATRIX IN HEET BOMBAY (ziging veewet bij de Tweede Kamer ingediend KREYMBORG POLO-PULL WOENSDAG POLITIEKE INSTELLING DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze Amerikaanse correspondent) ER BESTAAT THANS een neiging in de Amerikaanse pers de UNO te kleineren. Op de middag, dat de Algemene Vergadering der volkeren organisatie werd geopend, bracht het vooraanstaande radiostation WQXR (eigenaresse: de New-York Times) het nieuws als volgt: Openingsbericht was dat het Australische jacht Gretel een belang rijke overwinning had geboekt bij zeilwedstrijden op zee te Newport. Daarna kwamen drie andere nieuwstijdingen en heel tenslotte zei de nieuwslezer dat de 17de Vergadering van de Verenigde Naties was ge opend. Het schijnt dat vooral de omvang van het internationale gezelschap in het UNO-gebouw de Amerikaanse publieke opinie over het hoofd is gegroeid. De Ver. Naties hebben thans 108 leden. De Afrikaanse staten Ruanda en Burundi (voormalige Belgische koloniën) en de eilanden Jamaica en Trinidad-Tobago in het Caraïbische gebied werden bij de opening van de 17de Vergadering aan de collectie toegevoegd. Waar Amerikanen vooral gloeiend bezwaar tegen hebben is dat al deze nieuwkomers, nauwelijks als moderne staten bijeengelapt, al onmiddel lijk een soms zwaartellende stem zullen gaan uitbrengen in de bran dende kapittels van de koude oorlog. Wij komen op deze en andere grondoorzaken nog wel eens terug. In deze brief willen wij eens illustreren hoe de internationale pers soms uitermate belangrijke berichten aan het grote publiek onthoudt. Momenteel is op het hoofdkwartier van de UNO een discussie gaande over de vraag of de waarnemend sekretaris-generaal Oe Thant zich herkiesbaar zal laten stellen voor het ambt van definitief sekretaris- generaal, wanneer in april 1963 zijn tegenwoordige ambtstermijn af loopt. Aan de vooravond van de 17de Algemene Vergadering stond Oe Thant de Amerikaanse en buitenlandse pers te woord. Wie een Aziaat kent, en vooral de oosterling die, als Oe Thant, het produkt is van een oudere, vooroorlogse generatie, stelt zich een ingetogen, ons westerlingen soms wat overdreven beleefd aandoende man voor, die zich in een raadselachtige taal van omwegen en vaagheden uitspreekt. Zelden zal een Aziaat een stellige en krachtige, duidelijk positieve uitspraak doen. Het lijkt evenwel, of met de revolutionaire sociale en politieke om wenteling van na de tweede wereldoorlog ook het psyche van de onder- geïndustrialiseerde wereld een verandering heeft ondergaan. De Indo nesische ambassadeur in Washington dr. Zairin Zain zou zeggen: „Wij hebben langzamerhand wel geleerd voor Westerse oren te spreken Een verslaggever stelde Oe Thant op zijn persconferentie een vraag betreffende de internationale politieke verhoudingen van het moment. En alsof hij erop had gewacht luchtte de Burmese diplomaat zijn hart in een tirade, die minuten lang zou duren. Hij zei onder meer het volgende: „Ik ben een vurig aanhanger van de Hegel-iaanse filosofie van these, anti-these en synthese. Ik geloof, dat de huidige krachten in de wereld zonder enige twijfel zich in de richting van een syn these begeven. Ik ben er zelfs van overtuigd, dat dit zo is. Wanneer wij terugblikken op de geschiedenis zult u het met mij eens zijn, dat het tweehonderd jaren geleden als een zonde, ja zelfs als een misdaad werd beschouwd te gewagen van godsdienstige lankmoe digheid. In onze twintigste eeuw bezien wij dit anders." Oe Thant vervolgde: „Om een godsdienstige vergelijking te trekken zou ik d i t willen zeggen. Ik ben Buddhist. Ik geloof dat het Buddhisme als godsdienst verre superieur is aan de andere bestaande godsdiensten. Maar deze overtuiging houdt niet in, dat ik blind zou zijn voor het naakte feit dat er honderden miljoenen mensen zijn die hier anders over denken. Ik begrijp dit volkomen en juist omdat ik dit zo goed begrijp, geloof ik op dezelfde wijze in een vreedzaam samen gaan der volkeren en machtsblokken, die thans tegenover elkaar staan. Of wij het aangenaam vinden of niet, ik geloof, dat het communisme zal blijven; ik geloof, dat het kapitalisme zal blijven; ik geloof ook, dat de parlementaire democratie zal voortbestaan. Evenals het Buddhisme, het Christendom, het Mohammedanisme, het Hinduïsme en zovele andere godsdienstige overtuigingen erin zijn geslaagd in vrede met elkaar te leven, zo geloof ik dat eens de dag zal komen, waarbij deze thans nog zozeer van elkaar ver vreemde samenlevingen, de communisten, de kapitalisten, de socia listen en alle andere vormen van gemeenschappen in vrede zullen leren samen te werken. Ik geloof in deze ontwikkeling van syn these ZO BESLOOT de waarnemend sekretaris-generaal van de UNO dit gedeelte van zijn politieke belijdenis. Oe Thants opmerkingen pasten voortreffelijk in het stramien van de discussie over zijn opvolging of herbenoeming tijdens de komende 17de vergadering van de Assemblee. Driehonderd journalisten luisterden ademloos toe. Met uitzondering van de Washington Post gewaagde echter geen enkele Amerikaanse krant van dit gedeelte van Oe Thants toespraak. Gedurende enkele dagen, volgend op deze samenkomst, heb ik zowel collega's hier als diplomaten bij wijze van enquête naar hun oordeel over Oe Thants bespiegeling gevraagd. De meningen waren verdeeld, maar wat niemand wist te verklaren was om welke redenen met geen woord in de pers melding was ge maakt van Oe Thants belangwekkende politieke theorie over het thema: vreedzaam naast elkaar bestaan. - Haarlemmerstraat 143 Leiden (Ac verten tie) PIER VAN HALVE KILOMETER IN ZANDVOORT? Maandagmiddag heeft H.M. Koningin Juliana in Wezep het centraal opvangcentrum „Willem de Zwijger" be zocht, waarin zeshonderd repatrianten bijeen leven. Foto: in de ziekenafdeling bezocht de koningin o.a. me vrouw Juliana A. S. Littoy, die er op 2 november het leven schonk aan haar derde kindje. In het midden de heer Litty met een van zijn andere twee kinderen. Zoals de plannen nu zijn is het mo gelijk dat Zand voort een pier gaat bouwen, die langer is dan die van Scheveningen. De Scheveningse pier is n.l. 381 meter lang, die van Zand- voort zal een halve kilometer lang worden. In het voorjaar van 1963 hoopt men met de bouw te beginnen. Het zal niet alleen een wandelpier worden. Aan het eind zal een tweetal eilanden worden gebouwd met een vermaakcentrum, een café-restaurant en een. zonneterras. Op de bovenste van een dezer eilanden-verdieping komt een solarium. Dat eiland krijgt een doorsnede van zestig meter. Tus sen de twee grote eilanden komt nog een kleiner. Op dit eiland, het schel peneiland. zal een tentoonstelling van schelpen en andere zaken uit zee worden ingericht. Kritiek uit AMam „Hoogleraren in Leiden bemoeien zich met zaken die studenten aangaan" „De zelfstandigheid van de studen tenverenigingen is te Leiden aange tast". Aldus de praeses van de ver eniging van gereformeerde studenten te Amsterdam SSR naar aanleiding van de brief der Leidse hoogleraren aan het Studentencorps. De senaat te Leiden schreef hierin, dat hij contro lerend wil optreden bij de groentijd en richtlijnen wil geven. De heer v. d. Zwan vindt het diep- treurig, dat andere studenten-corpora zich zo schijnheilig distanciëren van het gebeurde bij het ASC. De publieke opinie is thans geheel onjuist georiënteerd. Van studenten zijde zijn te weinig positieve gelui den gekomen en het bleef bij een „afstand nemen van de begane mis stappen". JUSTITIE KOOPT „ZONNEHUIS" IN ROERMOND Het ministerie van Justitie heeft het voormalige protestantse zieken huis in Roermond, ook wel „Zonne huis" genaamd, gekocht. Het gebouw zal worden ingericht als „open gevan genis" en gaat het gesticht Nievel- steen in Eygelshoven vervangen. Nie- velsteen zal door de staatsmijnen in gebruik worden genomen. Indiërs onderbraken hun siësta niet Prinses Beatrix is maandag per vliegtuig uit Nieuw Delhi in Bombay aangekomen, waar zij enige dagen zal blijven. De prinses reisde per Vis count van de Indische luchtvaart maatschappij. Met haar reisde o.m. de Nederlandse ambassadeur in In- DE KATTEN EN DE HONDSDOLHEID Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat strekt tot wij ziging van de Veewet zulks in verband met de bestrijding van de hondsdolheid en waarbij de wet dan tevens het KB van zaterdag zal vervangen, dat voorzag in maatrege len voor katten. De wetswijziging schept in de eerste plaats de moge lijkheid voor de minister van land bouw om bij beschikking in de Staats courant voor het gehele land of ge deelten daarvan voor te schrijven, dat katten thuis moeten worden ge houden en dat buitenshuis aangetrof fen katten onschadelijk worden ge maakt. Het ontwerp tot wetswijziging wil de overheid tevens toerusten met be voegdheden ter bestrijding van de hondsdolheid, die zodanig zijn inge kleed, dat zij zo nodig op snelle wij ze kunnen worden toegepast. In dit verband is in de eerste plaats denk baar, dat maatregelen noodzakelijk worden tegen dieren, die niet onder de Veewet vallen. Daarbij kan met name gedacht worden aan ratten en muizen, waarvan de bestrijding thans slechts op vrijwillige basis kan ge schieden. Bovendien moet rekening gehouden worden met de mogelijk heid, dat tijdens de bestrijding be hoefte ontstaat aan een nog niet voor ziene maatregel ten aanzien van hon den en katten of aan een afwijking van de materiële inhoud of voor geschreven procedure van een aantal bepalingen van de Veewet Het besluit waarbij eigenaars of houders van katten in verband met de hondsdolheid worden verplicht de ze dieren op eigen terrein te houden, is gisteren van kracht geworden. Het desbetreffende staatsblad is zaterdag uitgegeven en in het besluit wordt bepaald dat het besluit in werking treedt met ingang van de tweede dag na de dag van uitgifte van het staatsblad. HONDERD PROCESSEN-VERBAAL IN DEN HAAG WEGENS LOS LOPEN VAN HONDEN De Haagse politie heeft tot woens dag 31 oktober (de cijfers worden per week geregistreerd) honderd pro cessen-verbaal gegeven aan hondebe- zitters, die hun dieren los lieten lopen. Voorts zijn er sinds 22 okt. 325 honde en kattebeten aan de Haagse politie gemeld. De politie heeft nog geen loslopende honden of zwerfkatten ge vangen. dia, jhr. mr. G. Beelaerts van Blok land en diens echtgenote. De prinses zat achter in het vliegtuig. Ameri kaanse toeristen, die ook in de Vis count zaten, waren zich aanvankelijk niet bewust van haar tegenwoordig heid. De vlucht duurde drie uur. Na aan komst op het vliegveld van Bombay werd prinses Beatrix begroet door een groep Nederlanders. Nederland se kinderen zwaaiden met oranje ballonnetjes. Op weg naar Bombay zag prinses Beatrix vele armzalige behuizingen, doch ook vele nieuwe fabriekscom plexen, die getuigenis afleggen van de snelle industrialisering in India. Op een gegeven ogenblik kon men een moskee zien, dii in zee lag. Al leen bij eb kan men in deze moskee komen. Vanaf een plek naast de hoofd weg maakte de prinses filmopnamen van het vergezicht over de vier mil joen inwoners tellende stad. In de trillende hitte hielden Indiërs him siësta, die zij zelfs voor de filmende prinses niet wensten te onderbreken. Zoals zovele andere toeristen kwa men ook de Nederlanders tot de con clusie, dat er aan, de wereldberoem de hangende tuinen van Bombay eigenlijk niet zoveel bijzonders is te zien. Slechts het feit, dat elke ku bieke meter aarde voor deze tuinen de schuine rotsen van de Malabar- heuvel opgesjouwd moest worden, vermocht indruk te maken. Aan de voet van de heuvel stapte de prinses uit om een wandeling te maken om de vijver, waar in het vuil groene water verscheidene Hindoes een ri tueel bad namen. Vervolgens reed het gezelschap over de boulevard, die langs de baai van Bombay loept, waar vele sche pen voor anker liggen. Wegens zijn vele lantaarns draagt de boulevard de naam „Koninklijke halsketting". Na haar tocht langs deze boulevard bezichtigde de prinses het Prince of Wales-museum. De prinses zal nog twee of drie dagen in Bombay blijven, alvorens zij haar reis voortzet naar Madras. Vele leden van het gevolg vernamen met ontzetting, dat het daar nog war mer zal zijn dan in het, naar hun ge voel, al brandend hete Bombay. De praeses, de heer J. C. van der Zwan zei: „de studentikoze vrijheid is een kostbaar goed. Wij moeten dan ook met klem tegen deze gang van zaken nrotesteren. Volgens hem moet de leiding der universiteiten corpora en zo nodig andere verenigingen de kans geven zich aan de veranderde situatie aan te passen". Over de ontgroening bij het Am sterdams Studentencorps zei hij on der meer: „ieder zinnig mens weet, dat hier grove fouten zijn gemaakt". En ook studenten zijn zinnige men sen en geen „snobistische sadisten" en wat voor lelijke scheldwoorden men de laatste tijd, vooral onder in gezonden stukken kan vinden. Door in de bibliotheek van Vaticaanstad op een knop te drukken heeft Paus Johannes XXIII het beginsein gegeven voor de bouw van het paviljoen van Vaticaanstad op het terrein van de wereldtentoonstelling 1964 in New York. Links de Vaticaanse staatssekretaris Amleto kardinaal Gicognani; rechts Francis kardinaal Spellmann Waarborg kwaliteit. Wol In diverse unl tin ten en gestreept. Alleen geldig 7 november a.s. I

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7