„HUYS TE WARMONT" KRUGT SCHOONHEIDSBEHANDELING Zieke hond viel in Amstelveen mensen en dieren aan AUTO BEKLEMT GGD'ER DIE BRANCARD MET DODE IN AMBULANCE SCHUIFT TWEE DODEN BIJ BLERICK DINSDAG 30 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGTNA 9 deel is afgebikt en wacht op het nieuwe kleed. Hoe net er in de toe komst uit zal zien is echter reeds goed te bekijken en daarmee willen we ons voorlopig troosten. Als alles klaar is staat daar een oud, goed ge conserveerd, schoon en kostbaar mo nument. |"\IE HALFLEGE GRACHT is een zielig gezicht met dat waterplasje tussen brede stroken drooggevallen bodem. Oudheidkundige vondsten zijn er niet in gedaan, maar daarnaar heeft men (tot nu toe) ook niet ge zocht. Wat wèl te voorschijn kwam en waar de arbeiders met een stok- met-een-draadnagel nog wel naar vissen, was een aantal karabijnen van Duitse herkomst uit de bezet tingstijd. Of er nog interessante zaken in of onder de dikke modderlaag van de voormalige slotgracht verborgen zitten, weten we dus niet. We zagen wel een fles, maar die bleek van zeer recente datum. Fn scherven van een blauwe Keulse pot kunnen van alle tijden zijn. Wij kon den de leeftijd er niet van aflezen. Zo ziet het onderste oude muur werk er uit. Beneden een reeds gerestaureerd gedeelte. Juist toen drie mannen gisteravond op de rijksweg Amsterdam-Den Haag een brancard met een dode -slacht offer van een auto-ongeluk' - in een ambulancewagen schoven, ramde 'n jonge Amsterdamse automobilist een politiewagen die achter de ambulan ce stond. De politieauto werd met volle kracht tegen de ambulancewa gen gedrukt en daarbij raakte een van de drie mannen met de brancard tussen de twee auto's beklemd. Hij werd ernstig gewond aan een van zijn benen. Met dezelfde ambulance waarin hij dienst deed, moest broe der J. Kersten van de Amsterdamse GG en GD naar het ziekenhuis wor den gebracht De jongeman die op de politiewa gen was gebotst, klaagde over pijn aan zijn mond. Vermoedend, dat hij niet geheel nuchter was, lieten poli tiemannen hem uitstappen en over een streep lopen. Hij slaagde daarin vrij redelijk. De man, die dood op de brancard van de ambulancewagen lag, toen de botsing plaatsvond, was kort te voren dooi de voorruit van zijr eigen auto geslingerd en in de midden berm beland, nadat zijn auto en kele honderden meters voorbij het motel op de rijksweg Amsterdam- Den Haag van de weg was ge raakt, een betonnen kilometerpaaltje had gekraakt en met grote vaart te gen een boom gebotst was. Na het ongeluk zocht de politie tevergeefs naar getuigen met na me naar iemand, die haar telefonisch van het ongeluk had verwittigd. De mogelijkheid bestaat, dat de wagen bij een inhaalmanoeuvre plotseling van de weg is gedrongen. In het avondlijk duister vormde het wrak van de auto op de drukke rijksweg een gevaarlijk obötakeL GEEN OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN, WELDUITSE KARABIJNEN Oude fundering wordt nieuw ommanteld Een LATE NAMIDDAGZON speel- de bescheiden op de herfstig ver kleurende bomen en hing lichtsterren op in de brede kruinen. Soms kreeg een straal de kans door te dringen naar omlaag langs de knoestige stam men van eiken en de gladde flanken van rijzige beuken. Vallende eikels tikten op de paden of ploften ruisend in het dorre blad, waarmee de bos grond is bedekt. Er floot een vogel, langs de bodem ritselde soms een vlugge muis (of was het 'n hagedis?) en in de vijvers scharrelden bonte woerden rond hun roestkleurige een den. Het was een herfstdag uit duizend; in het bos hoorde men slechts de stille geluiden van de natuur. Maar bij het kasteel verdween de pastorale sfeer. Daar stond het ten "dele ontluisterde, en deels weer opgeknapte huis in de stellingen. Een prozaïsche werkkeet voor de dam. Hopen puin, tassen nieuwe stenen, bergen zand. Er lie pen mensen rond, die daar zo het een en ander te doen hadden. De anders zo rustieke gracht was nu nog slechts een waterplas met modder-zandige droogten langs de schoeiingen, onwezenlijk ver van de waterspiegel. Een wrak botenhuis stond nog schotser en schever op de poten dan voorheen en kreeg geen kans meer zijn pittoreske aftakeling in het water te spiegelen. Het huis zelf toonde meer dan vroeger zijn lang verwaarloosde ouderdom. Met scheuren langs de hoge muren, vlekkerig vuilgrijs pleis ter en een soms vergaande ontbin ding ter hoogte van de eertijdse wa terspiegel. LIET IN MEI VAN DIT: JAAR be- gonnen restauratiewerk is in vol le gang en komt er niets bijzon ders tussen zal voortduren tot einde 1963. Aan de buitenkant ten minste, want de aannemer heeft met het binnenwerk niets van doen. Het is vol-bewoond met mensen van al lerlei slag. Studenten en gezinnen van Heren met of zonder (adellijke) titel en hun gemotoriseerde voertui gen staan her en der in de laantjes rond het huis geparkeerd. Het restauratie en conserverings- werk is een hele opgave. Om te be ginnen moeten uit de oude, thans blootgekomen funderingen de ver kankerde plekken worden verwijderd en het geheel rondom nieuw ommet- seld met nieuwe stenen. De natuur stenen dekplaten aan de onderkant van de muren moeten alle vernieuwd en stevig bevestigd en de sporen van vroegere „restauraties" moeten wor den weggevaagd. Arbeiders zijn bezig aan het herstel van de oude fundamenten Dat was me zowat met die restau raties, om ze gemakshalve dan maar zo te noemen. Gaten en holten wer den eenvoudigweg volgegoten met cement en dan zat het wel weer goed. Toen de oude pleisterlaag was afge bikt kwamen er grote scheuren in het gezicht, de ene vleugel van rode, de andere vleugel van gele ijsselsteen. Alle daken lekken en moeten geheel of gedeeltelijk worden vernieuwd. De kapconstructies, soms nog van het oorspronkelijke eikenhout, zijn nog in bruikbare staat, vertelde ons de op zichter, maar de schoorstenen op de hoektorens zijn het aankijken niet meer waard. De oude kalklagen worden afge bikt en de blootgekomen muren weer Het Huys te Warmont, zoals het zich op het ogenblik aan de bezoeker vertoont. opnieuw bepleisterd. Dat is dan het grote werk, maar dan zijn er nog de vele schoonheidsfouten, die het eer- weerdigh huys in de loop der eeuwen heeft opgelopen en die men wil weg en bijwerken. Afvoer- en regenpij pen, oude rioolgangen, de verdeling van de raamroeden, de vernieuwing van de zandstenen waterlijst en van de leien op de torens en wat er zo al meer te voorschijn kar komen, als men alles eens goed gaat bekijken. De oude, logge en oerlelijke dam- leuningen gaan ook verdwijnen. Ze worden vervangen door veel minder zware pilasters en lichter ijzerwerk, waardoor he. geheel veel ranker zal worden. Een deel van óe muren op de voorhof i3 reeds klsar, een ander DE HONDSDOLHEID De op zaterdag 20 oktober aan hondsdolheid overleden 16-jarige Am sterdamse jongen Hennie van Rambergen blijkt eind augustus (na de 20ste) door een kleine witte hond te zijn gebeten. Dit is bekend geworden door een verklaring daarover van een van zijn vrienden. Hij is dus niet gebeten door het fatale kleine witte hondje, dat op 28 juli werd afgemaakt. Een herdershond, dezelfde die op 2 oktober een kat op de Amsterdamse Reynier Vinkeleskade beet en met hondsdolheid heeft besmet, is, naar is komen vast te staan, nog dezelfde dag naar Amstelveen gelopen en heeft daar behalve twee honden en een geit, ook mensen gebeten. De gebeten dieren zijn inmiddels gestorven. De kadavers zijn naar het Rijks- seruminstituut in Rotterdam gebracht voor nader onderzoek. De gebeten mensen zullen vandaag worden ingeënt. De dolle hond werd door de Am- stelveense politie gevangen en naar het asiel overgebracht, waar het dier na twee dagen bezweek. PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS.(poe- ders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! ALLE GEBETENEN GEMELD Allen, die op 27 juli op de Amster damse Westermarkt door het fatale „witte hondje" zijn gebeten hebben zich nu bij de GG en GD gemeld. Een jongen uit Nijmegen werd tij dens een logeerpartij in Amsterdam gebeten. Hij blijft nu in de hoofd stad om gedurende drie weken elke dag te kunnen worden ingeënt. Een moeder met een kind staan eveneens onder behandeling. alle honden vanaf vorige week don derdag zijn gemuilkorfd. DE MUIZENBETEN. Nader wordt gemeld dat door de muis op de Reynier Vinkeleskade ge beten is een 23-jarige dochter, die stewardess is en zondag een vlucht naar Montreal had moeten maken maar nu onder deze omstandigheden niet weg mocht gaan, voorts een 15- jarige dochter en een zoon van der tien. Deze werd reeds door de G G. en G.D. ingeënt tegen hondsdolheid omdat hij in aanraking is geweest met de kat. De beide andere gebeten leden van het gezin worden nog niet gevacci neerd in afwachting van het resultaat van het laboratoriumonderzoek naar de doodsoorzaak van de witte muis. Vrijdag was het diertje zo razend aan het buiten aan het rooster van het terrarium dat het kans zag naar buiten te komen. Zaterdag was het beestje zichtbaar ziek, het raakte half verlamd en draaide aldoor in het rond achter zijn staartje aan. DOLLE MUIS? Het Rijksseruminstituut te Rotter dam onderzoekt het kadaver van de witte muis, die gisteren aan de Rey nier Vinkeleskade drie mensen heeft gebeten en daarna stierf. Het beest was kortgeleden bij een dierenhan del gekocht. Een 13-jarige jongen, die door het diertje werd gebeten, was reeds onder behandeling van de GG en GD omat hij contact had ge had met de kat, die 19 oktober aan komen der ziekte onder rioolbewo ners als ratten èn onder muizen, die achter het behang ritselen en door de huizen snuffelen. De ziekte zou dan, nog steeds volgens dr. Kreuger, uit Duitsland kunnen zijn ingevoerd. Reeds in 1958 heerste hondsdolheid in dat land. Een strenge, controle aan de grens en een straffere toepassing van de voorschriften acht hij dan ook zeer gewenst. De hondsdolheid is volgens dr. Kreuger geen Amster damse zaak meer, overal in het land wordt immers melding gemaakt van gebetenen. Overigens moeten in Amsterdam AKTIE „GEZONDEN VOOR ZIEKEN" Tijdens het radio-programma van de VARA zullen woensdagavond 31 oktober tussen 8.05 - 8.40 hoofdprij zen, verbonden aan de aktie „Ge zonden voor zieken" bekend worden gemaakt. Tussen de 2 miljoen loten, die in omloop zijn gebracht, bevinden zich onder meer lotnummers, rechtge- vende op: 1 prijs van f 50.000, 4 prijzen van f 25.J00, en 5 auto's (waarde f 24.500, Het totaal priizenbedrag van deze aktie betreft ruim f 250.000, Trein grijpt auto: Op een onbewaakte overweg, de zogenaamde Van Boerlo-overweg In de Boekent te Blerick, is gisteravond even na zes uur een personenauto door een uit Venlo komende trein gegrepen. De beide inzittenden kwa men om het leven. Het zijn de 24- jarige ongehuwde chauffeur W. G. G. N. Schoen uit Hout-Blerick en de 41-jarige ziekencontroleur A. A. P. Seggelinck uit Blerick. De heer Seg- gelinck was gehuwd en vader van drie kinderen. De auto werd totaal vernield en de wrakstukken lagen her en der langs de spoorweg verspreid. Het ti inverkeer kreeg een uur vertra ging. Anderhalve kilometer voorbij de overweg kwam de trein pas tot stilstand. Het uitzicht voor de twee inzitten den van de verongelukte auto is be lemmerd door een huis dat vlak bij de overweg staat. De bestuurder van de trein heeft op het allerlaatste mo ment het ongeval zien aankomen, maar het signaal dat hij gaf was net te laat voor de beide mannen. Al signalerend greep de aanstormende trein de kleine auto. Haagse straatjeugd ruïneert fabriek 50 MILLE SCHADE De straatjeugd van Den Haag heeft aan een gedeeltelijk leegstaand ge bouwencomplex, bestaande uit een fabrieksgebouw met woningen en kantoor aan de Koninginnestraat voor naar schatting f 50.000,schade aan gericht. Di4 schrijven b. en w. van Den Haag in de toelichting bij het voorstel aan de gemeenteraad het complex aan twee bedrijven te ver huren. B. en w. geven de volgende opsom ming van de aangerichte schade: alle glas- en draadglasruiten in de voor- en achtergevel en binnenshuis zijn vernield; een groot aantal deurpa nelen in het hoofdgebouw en de voor malige bovenwoning is kapot ge trapt; alle loodleidingen zijn losge broken (op enkele plaatsen werden hiervoor de vloeren opengebroken), en medegenomen; van de bewoonde bovenwoning Koninginnestraat 22 is bovendien de loden standleiding ge sloopt en meegenomen, als gevolg waarvan faecaliën in de fabriek te recht kwamen; nagenoeg al het lood en zinkwerk, inclusief de ontluch- tingskokers, is van de daken losge rukt en meegenomen. Twee Oostduitse grenswachten zijn maandag in uniform naar West- Berlijn uitgeweken, zo heeft de West- berlijnse politie meegedeeld. hondsdolheid is overleden. De mo gelijkheid wordt aanwezig geacht, dat de muis op deze wijze is geïn- fekteerd. POLITIEMAN GEBETEN De Amsterdamse agent van politie P. Kok is gistermiddag door een hond in de borst gebeten. Een be woner van de Boerhaavestraat had de hondenbrigade opgebeld, omdat zijn bouvier zo kwaadaardig deed. Nauwelijks was de agent binnen of het dier sprong op hem toe en beet hem. De agent had het beest spoedig in bedwang en bracht het over naar het asiel ter observatie. Van vandaag af zal de agent dagelijks worden gevaccineerd. Ook in Limburg vrees voor hondsdolheid Bijzonder waakzaam is men de laatste dagen in Limburg, omdat ook in deze provincie het uitbreken of het reeds aanwezig zijn van honds dolheid wordt gevreesd. De ziekte is nog nergens aangetoond, maar in Maastricht en elders hebben enkele mensen zich met hondebeten gemeld. Teneinde op alles voorbereid te zijn wordt de Maastrichtse politie van daag met vangstokken uitgerust. Eigenaren, die hun honden los laten lopen worden bekeurd. Twee honden zijn opgepikt, die een vrouw en een vierjarig jongetje hebben gebeten. Dat de dood van het jongetje in Ven lo veroorzaakt zou zijn door honds dolheid, omdat het kort tevoren door een hond was gebeten, wordt echter door niets bevestigd. Dierenarts adviseert: Alle honden en katten inenten De Amsterdamse dierenarts, dr. Th. Kreuger, ziet als enig alternatief het inenten van alle honden en kat ten en een intensieve jacht op rat ten en muizen. De arts acht het mo gelijk, dat de hondsdolheid „onder gronds woekert". Hij twijfelt aan de theorie van 't beruchte „witte hond je", die de hondsdolheid zou hebben In Paramaribo wordt hard gewerkt I gen, omdat het gebouw volgende I pen door het architectenbureau Van overgebracht. Volgens hem kan er om het Diaconessen-ziekenhuis - maand officieel in gebruik zal wor- Oerle, Schrama en Bos te Leiden, evengoed sprake zijh van het voor- Actie 4 x Z.N. - tijdig gereed te krij-1 den genomen. Het gebouw is ontwor-1

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9