WINTERMODE-TROEVEN amateurfotografie De avonturen van MICKEY MOUSE wmm 3 "JJJ" tips voor DIE GEHEIMZINNIGE FOTOGRAFIE GROEN EN GEEL VOOR ONZE OGEN l! Van de 9000 Leidse kinderen zijn er dertig jaar oud nog maar 6100 over goemaat b. de KONING DINSDAG 30 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 EEN DAME, die in een foto- handel stond was perplex, haar dochter had een kleurenfilmpje volgeschoten met vakantie-opna men en beiden bewonderden de geslaagde foto's. Bij elke foto schudde de moe der haar hoofd en zei: „Precies zeg, die rode jurk van je, het is echt de kleur en kind wat prach tig, je blauwe jumpertje hele maal goed. Toen de dochter haar foto's in het mapje stopte en betaalde zei mevrouw tot de fotohandelaar: „Wat een kunst van u om al die kleurtjes zo precies te schilderen, had u een lijstje van mijn doch ter gekregen met de kleuren van haar kleding?" Het was haar niet aan te pra ten, dat die brave man echt geen tijd had om elk kiekje van zijn klanten te kleuren, maar dat de film automatisch kleur weergaf. Het is toch een wonder Al zijn we nu wellicht toe aan onze vierde of vijfde kleurenfilm of nog veel meer, het blijft een wonder. Zonder veel moeite maken we een plaatje en elk kleurenvlekje op het onderwerp vinden we op het dia of afdrukje terug. Het is niet nodig een duur toestel te hebben om kleurenfoto's te ma ken. Dit was een drietal jaren gele den nog wel zo, maar sindsdien is de techniek met enorme schreden vooruitgegaan. De fabrieken leveren nu een pro- dukt af, dat in elke willekeurige ca mera, door de meest prille beginner bediend, geslaagde kleurenfoto's op levert. Ingebouwde veiligheid De films hoeven niet meer zo sekuur belicht te worden. U mag zich gerust eens vergissen. De films hebben een grotere „speelruimte in de belich tingstijd", dat is de technische term, maar het is een soort ingebouwde veiligheid voor de beginnende ama teur. De meest bekende filmsport is die, waarvan we afdrukken krijgen voor het album. In kleuren is dat al net zo. We kunnen films in elk formaat krijgen, die afdrukjes in kleur op leveren. Prettig is, dat we ze ook in zwart wit kunnen laten afdrukken. Hebt u geslaagde vakantiefoto's of foto's van feestjes dan kunnen uw kennis sen desgewenst zwart-wit of kleu renfoto's nabestellen. Diapositieven ZIJN KLEURIGE STUKJES door zichtige film, die we in een bekijk- apparaatje (viewer) vergroot kun nen zien. Er zit vaak een lampje in en een loep voor, waardoor het dia goed zichtbaar is. PROJEKTEREN is natuurlijk erg mooi, de dia's komen levensgroot op het witte scherm en kunnen door een heel gezelschap tegelijk bekeken worden. Met kleurenfotografie kunnen we heel veel mogelijkheden bestrijken. De zojuist genoemde kleurendia's krijgen we van omkeerfilms. Deze zijn niet bestemd om afdrukken voor het album van te maken. Maar als u een mooie dia wilt laten afdrukken als foto gaat dat wel! Ook kunt u van uw best geslaagde kleurennegatief een dia laten maken. Toch is het 't beste om, als u afdruk ken wilt hebben, negatieffilms te nemen. En voor uw dia's uw keus uitsluitend op de omkeerfilm te la ten vallen. Die extra mogelijkheden zijn nooddeurtjes. Dichtbij Vergezichten in kleur vallen tegen. «BMi Dat is logisch, denkt u maar na, een rood jumpertje op één meter af stand is een felrode vlek. Staat u op honderd meter van die jumper, dan is die rode vlek een stipje en op vijfhonderd meter valt het amper meer op. Kleuren spreken op korte afstand dus veel meer. De meest dankbare kleurenfoto's zijn die, waarop de kleuren niet al te ver van de camera verwijderd zijn. Dat neemt niet weg, dat landschaps foto's in kleur heel geschikte objek- ten kunnen zijn. Maar net zoals we in zwart-wit een „voorgrond" nodig hebben, moet dat ook in kleur. Hier is het echter prettig als de voorgrond een sterk sprekende kleur is, die eigenlijk contrasteert met de verderweg gelegen achtergrond. Een stel felgele paardebloemen goed zichtbaar in de voorgrond, te gen een achtergrond van een polder land geeft de kleurenfoto diepte en accent. Rode papavers tegen een wazig hei develd is al even goed. Maar het kan ook uw zoon of dochter in een vrolijk shirt zijn met een meer als achter grond. Schaduwen doen de kleur schade, we kunnen ze ophelderen met een blauw flitslampje. Ja heus ook als de zon schijnt kan een flitslampje uw foto verbeteren. „Voel je je niet goed, Ton? LEIDSE CIJFERS UIT DE VOLKSTELLING VAN 1960 De volkstelling van mei 1960 heeft ook voor Leiden een serie interes sante cijfers opgeleverd. Allereerst blijkt, dat er in de Sleutelstad onge veer tweeduizend méér vrouwen dan mannen wonen. In woonschepen wonen 515 Leidenaars in woonwagens 58. Zo blijkt ook, dat van de 9.000 kinderen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar er op dertigjarige leeftijd nog on geveer 6.100 over zijn. Zestig jaar oud zijn we doorgaans nog maar met zijn 3300-en en boven de negentig werden in 1960 nog slechts 79 Leide naars aangetroffen. Hiervan waren er 27 mannen en 52 vrouwen. Vrouwen leven langer Alleenstaanden waren er in Leiden mannen: 2934 en vrouwen: 4204. Wat betreft de weduwestaat. Ook hier blijkt, dat vrouwen de mannen overleven. Op zestigjarige leeftijd staan 451 weduwen tegenover 88 we- duwnaren. Op de leeftijd van zeventig is deze verhouding zelfs al 534 te genover 225. De totalen van weduwen en weduwnaren zijn resp. 3201 en 1088. Gescheiden van echt of van tafel en bed zijn 631 vrouwen. Mannen wachten langer met trouwen dan vrouwen. Dit blijkt uit de cijfers, want in de leeftijdsgroep 2529 zijn 1470 mannen ongehuwd, tegen 776 vrouwen. In de oudere leeftijdsklas sen veranderd dit echter snel. Zo zijn er in de leeftijd van 5054 162 man nen ongehuwd tegenover 405 dames. Godsdienst. Wat in Leiden de godsdienst be treft: mannen vrouwen 12957 14052 Duitsers, 12 Fransen, 30 Britten en 83 Italianen. Voorts zijn er ook nog ruim honderd Leidenaars met een dubbele nationaliteit Wat betreft de migratie. Van pro vincies na Zuid-Holland komen de meeste Leidenaars uit Noord Holland Echtparen zonder kinderen komen op de eerste plaats in aantal met bijna 6000. Gezinnen met één kind zijn er 4452, met twee kinderen 4205, met drie kinderen 2480, met vier kinderen 1260, met 5 kinderen 624. Het aantal gezinnen bestaande uit tien personen en meer bedraagt nog slechts 192 te Leiden. Inwonend ten gevolge van de wo ningnood zijn er te Leiden ongeveer 2000 gezinnen. En met dit indruk wekkende getal dat de woningnood illustreert willen we vandaag deze volkstelling in vogelvlucht besluiten. Binnenkort hopen we nog meer cij fers te geven. Mannen trouwen later dan de dames, maar overleven ze niet Rooms katholiek Ned. Hervormd Gereformeerd Ger. Vrijgemaakt Chr. ger. Ger. gemeenten Oud. Ger. Doopsgezind Ev. Luthers Remonstrant Israëliet Andere kerk. gez. 988 Geen kerk. gezindte 12080 2588 219 240 290 2 222 443 382 1156 10685 Nationaliteiten In Leiden wonen 35 Belgen, 130 en vervolgens uit Gelderland en uit Noord Brabant. Oude Leidenaars, zijn er volgens de cijfers niet zo veel meer. Er zijn er nog elfhonderd die nog vóór 1909 in de Sleutelstad gevestigd waren. De hoogste cijfers liggen wat de vesti ging in Leiden betreft in de jaren 1930—1939 (4800) en 1950—1954 (5000). Na 1955 hebben zich nog ruim 12000 mensen in Leiden gevestigd. Gezinnen. Huishoudens met een echtpaar aan het hoofd zijn er te Leiden 21213. „Zó en nu mag je zelf de plaats uitzoeken, waar je het schilderij wil hebben!" Met rolkraag Ia mode Een fijn-zware pullover met rol kraag in leuke kontrastkleuren. Lichtgrijs met rode kraag, groen en rood met grijze kraag. Voor meisjes van 13-17 jaar. Voor 13 jaar 19.75 Ski-model! Pied-de-poule pantalon van heerlijk soepel Helanca. Slanke pijpjes, bandje onder de voet. rits opzij. Voor 6-16 jaar. 12 Jaar 2311 Made in Italy! Puur-wollen meisjespullover uit modeland Italië, verrukkelijk warm en heel charmant, met bor duursel op rood, blauw of wit. Voor 4-13 jaar. 4 Jaar 12.75 Terlenka rokje in grijs, koren en marineblauw, met vlotte (blij vende!) stolpplooien. Voor 7-14 jaar. 7 Jaar 12.50 Fijn 'f fs 'Dralon'! 'Dralon', dus kreukherst'ellend, plooivast en koesterend warm. Kijk: bijzonder ruim rokje met gloednieuwe plooistelling! Bij passend: hesje met koperen glimknoopjes en leuke zak- garnering. Voor 6-12 jaar. 6 Jaar 29.75 PAKJE in zuiver wol, doch met 'n uni hesje. Voor leeftijd 6 jaar 28.75 KATWIJK RUNSBURG U.k DonZL, L-i.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4