DINSDAG 30 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 G. Spaanderman (Leidse Duinwater mij met zilver onderscheiden Vandaag: waaide de vlag van het gebouw der n.v. Leidsche Duinwater- Maatschappij aan de Hooigracht en dat had zijn reden: de heer C. Spaan derman (63) vierde zijn 40-jarig jubileum. In de kantine werd hij van ochtend gehuldigd. Eerste spreker was burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die tevens president-commissaris der L.D.M. is. Hij releveerde dat de heer Spaanderman op 30 oktober 1922 als assistent-meteropnemer en -incasseerder in dienst trad en dat hij in de loop der jaren een spe cialist is geworden op het gebied van de incasso. Als voorman-incasseerder gaf de heer Spaanderman leiding aan het overige incasso - personeel, aldus de burgemeester, en blij en opgewekt deed hij zijn werk. Ook de ingrijpen de nieuwe incassoregeling, die per januari van dit jaar werd ingevoerd, heeft de jubilaris op uitstekende wij ze „opgevangen". Vele functies Daarnaast was de heer Spaander man actief op kerkelijk en maat schappelijk gebied. Ruim 10 jaar was hij diaken der Chr. Geref. Kerk en voorts fungeerde hij als penning meester van de diaconie; nu is hij kerkmeester en lid der financiële commissie der Chr. Geref. Kerk. Dan was de heer Spaanderman vele jaren bestuurslid van Het Oranje - Groene Kruis. De burgemeester vond het orr al deze redenen een bijzonder groot ge noegen de heer Spaanderman de zil veren medaille, behorend bij de orde van Oranje - Nassau op de borst te kunnen spelden. Namens de directie sprak ir. C. de Jong. Deze releveerde, dat de heer Spaanderman voordat hij bij de LDM in dienst kwam bij Begeer en Van Kempen te Voorschoten had gewerkt. Na er op te hebben gewezen, dat de incasso bepaald geen gemakkelijke taak is de heer Spaanderman wist echter altijd ook de lastige betalers op tactische wüze tot betalen te be wegen deed ir. De Jong de voor de jubilaris verheugende mededeling, dat hij per 1 januari j.l. is bevorderd in een hogere rang. Deze promotie is mede gebaseerd op de prestaties van de heer Spaanderman in zijn nieuwe (bureau-)funct'e. Ir. De Jong LEIDSE AGENDA DINSDAG 30 OKTOBER Museum van Oudheden. Lezing door dr. H. J. Franken. „De Ned. op'- gravingen te Dar Alia" 1962. Jeugdconcert. Kamerorkest Tibor Varga. 2.30 uur Stadsgehoorzaal; 8 u. idem. K. en O. Toneelgroep Ensemble. „Ingeborg". 8 uur nam. Schouwburg. WOENSDAG 31 OKTOBER A.K.W.V. Bijeenkomst. 4.30 uur nam. Rest. v. d. Heyden. Rozenkranskruistocht. 6.45 u. nam. St. Petruskerk. VRIJDAG 2 NOVEMBER Jub. Fonds NZH. Huldigingsavond. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. K.A.B. Allerzielen. Avondmis. 9 u. nam. Herensingelkerk. ZATERDAG 3 NOVEMBER Eucharistisch Trefpunt. 3-6 uur nam. St. Lodewijkskerk. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Hendingh Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door apotheek Her- dingh Blanken. BIOSCOPEN De films deze week zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: Mr. Vlubber, de vliegende schoolmeester, alle leeftijden. Aanvang 2.30, 7.00 en 9.15. Lido: Een fijn stel dochters, alle leeftijden. Aanvang dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15; zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15. Luxor: Jerry als loopjongen, alle leeftijden. Aanvang dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15; zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15. Studio: Shadows, volwassenen. Aanvang dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15; zondag 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15. Trianon: Sergeants 3, veertien jaar Aanvang dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15; zondag 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15. Rex: Greep naar de macht, 18 jaar. Aanvang dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15. Green way: Voorschoten) - Battle Cry, vrijdag 8.15, zaterdag 7 uur en 9.15 en zondag 4.00. Misdaad achter het voetlicht, zondag 7 en 9.15, maan dag en donderdag 8.15. liet zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, de bover- deringsbrief en de draagmedaille. Verder spraken nog administrateur M. B. de Jong, kassier B. Dinsbergen, collega J. W. Cornelisse, timmerman W. Handgraaf en de heer J. A. B. Moonen, die namens het Jubileum fonds een projectiescherm aanbod. 'Mevrouw Spaanderman kreeg bloe men. Ten slotte dankte de heer Spaan derman voor de hem toegezwaaide lof, de onderscheiding en de geschen ken. B. en w. vragen krediet voor speeltuin in Z.-W. B. en w. van Leiden stellen de raad voor, een krediet van 83.838 beschikbaar te stellen voor de aanleg van de speeltuin „De Vijf Hoven" aan de Hoflaan. In het zich steeds uitbreidende stadsdeel „Zuid-West" bestaat drin gend behoefte aan enkele speeltuinen Reeds enige jaren geleden zijn twee speeltuinverenigingen, te weten „De Vijf Hoven" en „Zuid-West", op gericht; deze verenigingen hebben nog niet de beschikking over een speelterrein. Het is thans mogelijk over te gaan tot de aanleg van een speeltuin, bestemd voor „De Vijf Hoven" op een terrein gelegen ten noorden van de Telderskade en ten westen van de Hoflaan. Het terrein ter grootte van ca. 3300 m2, beslaat de helft van een strook grond, die thans is ingericht als openbare speel weide. Het zal ten dele van een te gelbestrating worden voorzien, waar in een rolschaatsbaan is opgenomen, terwijl het resterende gedeelte met graszoden zal worden afgewerkt. Voorts zullen drie kleine zandbakken en een kleine piasvijver worder. aan gelegd. De tuin zal worden voorzien van een lage afrastering en 'n strook beplanting. De speeltuinvereniging zal, zoals gebruikelijk is, zelf zorgen voor de speelwerktuigen. Ergerlijke baldadigheid in Leiden-Noord De openbare lagere school „Karei Doormanschool" en de openbare kleu terschool „de Wigwam" aan de Su- matrastraat hebben in bijzondere ma te te kampen met de vernielzucht van baldadige jeugd. Door het inslaan van ruiten verschaft de jeugd zich toegang tot de kleuterschool, waarna vaak aanzienlijke schade wordt aan gericht. Voorts is de bergplaats in de rijwielloods een gezochte gelegenheid tot samenkomst. Om deze ruimte te bereiken wordt herhaaldelijk het toe gangshek geforceerd. Om aan deze ongewenste toestan den een einde te maken achten b. en w. het noodzekelijk rondom het ter rein var beide scholen een twee me ter hoge, van aluminium vervaardig de afrastering te doen aanbrengen. De kosten van een en ander worden geraamd op ƒ8500.welk bedrag in 5 jaren kan worden afgeschreven. MAN MEEGESLEURD ONDER AUTO De rijkspolitie in Hardinxveld-Gies- sendam heeft gisteravond in Lithoyen de achttienjarige H. G. T. aangehou den. D^ jongeman heeft bekend, dat hij met twee vrienden en een meisje in de nacht van zondag op maandag bewust is doorgereden nadat hij met zijn autd-een 32-jarige man had aan gereden. Het ongeluk gebeurde op de rivierdijk in Boven-Hardinxveld. Het slachtoffer is de 32-jarige zui gersbaas P. Ambachtsheer. Met zijn fiets aan de hand stond hij naast zijn vrouw op de dijk. Hij werd door de auto gegrepen en over een af stand van meer dan een kilometer meegesleurd. Daarbij liep hij zware verwondingen op. De heer Ambachtsheer liep door de wrijving langs de straatstenen ern stige brandwonden op. De vier jon gelui in de auto die een café hadden bezocht reden door met de bescha digde auto, waarvan onder meer de voorruit was gebroken. Maandag zijn de drie jonge mannen in Lithoyen aan een verhoor onderworpen. De auto trof de politie aan in de garage van de vader van T., die een trans port- en taxibedrijf heeft. Toneelgroep Ensemble speelde luchtige „Ingeborg" voor K&O \7eel vrolijke luchtigheid heeft de v toneelgroep Ensemble veel leden van K&O, die gisteravond de Leidse Schouwburg bevolkten, bezorgd met de opvoering van het blijspel „Inge borg" van Curt Goetz. Het is een luchthartig geval, dat niet veel om het lijf heeft, maar niettemin uit munt door olijke dialogen en puntige kwinkslagen. Wat het mist aan „die pere" inhoud moet worden goedge maakt door de manier, waarop het gebracht wordt en hierin zijn de vijf Ensemble-leden uitstekend geslaagd. In het kort komt het hierop neer. dat een elkaar beminnend jong echt paar bezoek krijgt van een beschaaf de. charmante jongeman, die in zijn schooljaren een moedervlek heeft be speurd op het been van een jeugd liefde, die nu als zijn gastvrouw fun geert. De verliefdheid van toen is niet bedwongen en na veel aarzelin gen en pogingen tot zelfcontrole maakt de jongeman Ingeborg het hof. Ingeborgs echtgenoot blijft hiervan niet onkundig, maar hij is een dood goeie kamergeleerde aan wie het niet onwelkom is als de trouw van zijn vrouw eens danig op de proef wordt gesteld. Er is dus sprake van een „been" waar twee honden om vechten, zon der dat er een derde mee vandoor gaat. Het slot van het liedje, waarin de gepeperde adviezen van de levens wijze en onpartijdige tante Qttilie gretig worden opgenomen, is, dat het partijtje touwtrekkenin remise ein digt. P*r zijn in Goetz' stuk geen serieuze problemen en de schrijver heeft bepaald ook niet naar oplossingen ge zocht. Het einde hangt in de mist en komt enigszinr- onverwacht, zodat men zich plotseling realiseert, dat men weer naar huis kan gaan. Het was dwaasheid, waar men vermaakt het hoofd om schudt. Perfect heeft Ton van Duinhoven als de innemende gast Peter de hele opvoering van het begin tot het einde AGENDA VAN DE LEIDSE RAAD De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 5 november 1962, te veertien uur. Te behandelen onderwerpen zijn o.m.: Benoeming van leden in de com missies: onderwijs (vacature de heer P. S. Harmsen), Rekeningen vacatu re de heer P. S. Harmsen) en het Stedelijk Museum „De Lakenhal", (vacature de heer P. S. Harmsen). Benoeming van een tijdelijke leer kracht aan het Rembrandt-lyceum. (mej. J. D. Allart). Benoeming van een tweetal leer krachten bij het openbaar lager on derwijs. (mej. N. E. C. Moonen en de heer A. L. Kimpel). Voorstel tot het beschikbaar stel- vol ontslag aan een tweetal leer krachten bij het Voorbereidend Ho ger en Middelbaar Onderwijs, (dr. C. C. L. Apeldoorn en mevr. drs. O. P. Fransen-van Wier). Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mej. A. H. van Brie- nen uit haar betrekking van hoofd leidster aan de openbare kleuter school „De Zandtaart". Voorstel tot het bescghikbaar stel len van gelden voor de inrichting van een practicumlokaal in het Ste delijk Gymnasium, 4.600). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van meubilair t.b.v. de depen dance van het Rembrandt-lyceum in het schoolgebouw aan de Rijnsburger- singel. 7.000). Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Gereform. School vereniging om medewerking voor de aanschaffing van een schrijfmachine met tafel ten behoeve van de school administratie. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het afras teren van de terreinen van de „Ka- rel Doormanschool" en de kleuter school „De Wigwam". Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Onderwijs voor de bouw en inrichting van een kleuterschool aan de Meer hof. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de inrichting van een lokaal van de openbare kleuterschool „Pinkeltje" aan de Valeriusstraat. 5300). Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor de aanleg van een speeltuin aan de Hoflaan. 8.300). Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor de aanschaffing van een trekker met aanhangwagen ten behoeve van de Sportstichting. 5.850). Voorstel om te bepalen dat een uitbreidingsplan, dan wel een herzie ning van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het gebied der ge meente, omvattende het Schutters veld en omgeving. Voorstel inzake het aankopen van de percelen Hooglandse Kerkgracht 2, 2a, 4, 4a en 6, 6a. (Voor totaal 145.000), Voorstel inzake het aankopen van de percelen Hooigracht 47 en 47a. 16.500). Voorstel inzake het aankopen van een aantal percelen, gelegen in sa- neringsgebieden: Zuidsingel, Waard- gracht. Oranjegracht, Koddesteeg. (Totaal 50.000). Voorstel inzake het aankopen van een oppervlakte grond aan de Haag- weg ten behoeve van de bouw van een transformatorhuisje. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden wegens schade loosstelling terzake van onteigening van percelen, gelegen aan de Mors- weg, en daarmede verband houdende kosten. (Totaal 121.314.) Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan en nabij de Zijl voor de bouw van 72 vierkamerflats aan Bouwfonds Ned. Gemeenten. Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor het verrichten van achterstallige onderhoudswerken aan de woningen van plan I van de woningbouwvereniging „Eensgezind heid". Voorstel om zich voor zoveel deze gemeente aangaat, te verenigen met het bij het rondschrijven van Gede puteerde Staten der provincie Zuid- Holland toegezonden ontwerp-besluit betreffende het toekennen aan de se cretarissen en ontvangers van een toeslag naast het salaris als com pensatie voor de huurverhogingen 1960 en 1962. Voorstel inzake het goedkeuren van de rekening van de Sociale Raad over het jaar 1960. S. G. Jansen waarnemend voorzitter Sportstichting In de vergadering van de Raad van Beheer van de Leidse Sportstichting is gisteravond de heer S. G. Jansen benoemd tot waarnemend voorzitter van de Raad. De heer Jansen komt in de vaca ture, die door het vertrek van de heer J. C. Coers naar Utrecht per 1 november, is ontstaan. Over de defi- tieve bezetting van de voorzittersze tel zal de Raad van Beheer zich uit spreken als door de gemeente Leiden de opvolger van de heer Coers als inspecteur lichamelijke opvoeding is benoemd. Het ligt in de lijn der ver wachtingen, dat de inspecteur licha melijke opvoeding ook het voorzit terschap van de Raad van Beheer zal gaan bekleden- Pakistans boekengeschenk voor Leidse bibliotheek Gisteren heeft een plechtigheid plaats gehad in het Instituut Kern, dat de secties van de litteraire fa culteit voor Indische talen en litte raturen, van Bhoeddisme, Tibetaans en van onder meer archaeologie en geschiedenis van Zuid- en Zuid-oost- Azie omvat. De heer Jamil U. Hasan, chargé d'affaires van de Pakistaanse ambas sade in ons land, bood namens zijn regering een zeventigtal litteraire boeken aan (billetrie, poëzie, novel len), alle geschreven in het Oerdoe. Deze taal, die de nationale taal van Pakistan is, wordt sedert enkele .ia- ren te Leiden gedoceerd. Prof. dr. F. B. J. Kuiper besloot met woorden van dank de plechtig heid, waarbij de nauwst betrokken hoogleraren en studenten tevens na mens de directeur van de universi teitsbibliotheek, dr. Th. G. Th. "°i- geaud, conservator van de afdeling Oosterse handschriften van deze bi bliotheek aanwezig was. ZEG HET MAAR GEWOON De Leidse knapen op vrijersvoe ten, die een blaauwtje hebben gelo pen, kunnen we enige goede argu menten aan de hand doen sinds de cijfers over de volkstelling bekend zijn geworden. Zeg maar gewoon, dat er tweeduizend méér vrouwen dan mannen in Leiden zijn en als dat nog niet helpt, duik je wat die per in de Toofdstukken die aantonen, dat er ongeveer driemaal zoveel da mes als heien ongehuwd blijven. Zo iets zou kunnen helpen. Als ze nee zegt, neem je het boekje er maar bij want in de oorlog en liefde is alles geoorloofd. Maar dan mag je natuur lijk niet vergeten, dat de gehuwde vrouw het blijkbaar heel wat beter kan stellen in de huwelijkse staat dan haar gade, de cijfers liegen er niet om. Gehuwde vrouwen worden gemiddeld zo'n tien jaar ouder dan gehuwde mannen. Dus vóór je ge noemde argumenten gaat misbruiken, eerst het boekje helemaal uitlezen. Een volkstelling kan boeiende lec tuur opleveren, maar je raakt wei aan het peinzen Door tot nu toe onbekend ge bleven oorzaak geraakte gistermiddag omstreeks twaalf uur de 38-jarige A. J. Kokshoorn uit Den Haag met zijn beide handen in een zgn. excen- terpers in de perserij van Royal Mac Bee. De gevolgen waren zeer ernstig. De pers knelde de wijs- en middelvinger van de linkerhand en de top van de wijsvinger van de rechterhand rf. Het duurde geTuime tijd voor men het slachtoffer uit zijn benarde positie kon bevrijden. Omdat de machine bleef steken moest er een snijbrander aan te pas komen om de man te bevrijden. Door de E.H.D. is de heer Kokshoorn naar het Academisch Ziekenhuis overge- geschraagd. Niet Ingeborg, maar hij was de spil, waarom alles draaide. Het spel van de overigen was min der in het oog vallend, maar niette min hebben ook Ina van Faassen in de titelrol, Cor van Rijn als dr. Otto- kar en Jo van de Ven als butler Kon- junktief met bewonderenswaardig gemak het publiek veel te genieten gegeven. Natuurlijk ging aller aan dacht uit naar het optreden van Con nie Stuart, die een liters bowl ver zwelgende tante Ottilie speelde. Zij was wel zichzelf, maar niet opval lend en dat is voor haar een situatie, waaraan degenen die Connie Stuart als cabarettière kennen rog moeten wennen. Deze zeer geslaagde voor stelling zal hedenavond herhaald worden. T.P. bracht. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat de beveiligings-voor- schriften waren opgevolgd. Vrijdagmorgen moet er een gat geslagen zijn in de etalageruit van een distelleerderij aan de Nieuwstr. Maandagmorgen werd dit evenwel pas ontdekt. Men ontdekte ook, dal een „liefhebber" de ruit vernield had, want na inventarisatie bleken zestien flessen drank ontvreemd te zijn: l'/ï liter jonge jenever, 2% liter Schilletje, 7 y0 liter brandewijn in verschillende vruchtenomaken en l'/ï liter advocaat. De heer A. Bon, werkzaam in de afdeling reisdeviezen van de Amster- damsche Bank te Leiden, zal woens dag 31 oktober 1962 zijn werkkring met pensioen verlaten. Hij trad op 19 december 1921 in dienst bij ge noemde bank en vierde vorig jaar onder grote belangstelling zijn 40- jarig jubileum. De collecte in het kader van de Anti Honger Actie in Leiden heeft opgebracht 2.290.-. Dit bedrag is op één dag door 50 collectanten in gezameld. De demonstratie-avond die door de Leidse Middenstands Centrale vanavond om 8 uur in restaurant Van der Heyden wordt gegeven ver diend de aandacht. Philips, Demme- nie en Zn. en de Leidse Etalage-In dustrie zullen ieder een deel van het programma voor hun rekening ne men. KLEUTERSCHOOL AAN HET MEERHOF Aan het Meerhof te Leiden zuid west is door de gemeente terrein be schikbaar gestelu voor de bouw van een kleuterschool met twee speel werklokalen. De school, die geraamd is op een bedrag van bijna tweehon derdduizend gulden, is voor de Ver eniging voor Christelijk Onderwijs. DEMONSTRATIE-AVOND VOOR MIDDENSTANDERS Vanavond om 8 uur zal in restau rant Van der Heyden in de Bree- S'traat voor de leden van de midden- sitandsverenigingen, aangesloten bij de Leidse Middenstandscentrale, een grote demonstratieavond gegeven worden. Er zal worden gedemon streerd met de modernste communi catiemiddelen en bedrijfs-televisie, met schrijf- en optelkassa's, tel-, schrijf- en rekenmachines en een eta lage-industrie zal aanwezig zijn met modern etalagemateriaal o.a. voor de komende feesten. Er zal volop gele gen heid zijn voor het stellen van vra gen en het verkrijgen van inlichtin gen. Leidse Universiteit Geslaagd voer het kand. ex. Duitse Taal- en Letterkunde de heren F. C. J. M. Verhagen te Eindhoven en C. v. d Hoeven te Rotterdam. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Leonards Elisabeth, dr van C. J. Noordermeer en E. W. M. Sledsens; Maria Hendrika Mag- dalena, dr van A. J. Gardien en A. M. van Nierop; Hermanus, zn van G. de Pree en H. J. Wesselink; Jan Reinier Robert Marie, zn van R. F. J. H. van Rooij en A. M. L. A. Banning; Maaike Saskia, dr van K. van Schaik en J. G. Verwaal; Comelis, zn van A. Rovers en C. de Mooij; Marcus Jacobus, zn van A. H. M. v. d. Meer en M. J. de Jong; Irma, dr van M. Strik en J. Broers; Johannes Theodorus Maria, zn van T. L. P. Warmerdam en M. S. v. d. Hulst; Carolina Frederika Maria, dr van F. J. H. Otten en C. E. M. Driessen; Petronella Cathairina, dr v. B. M. A. M. te Boekhorst en C. W. Nieboer; Sandra Monique, dr van W. Dubbelaar en J. Vogelenzang; Eugen Georg Alfred, zn van A. H. Roubos en R. Bethwell; Hans, zn van J. Rrussee en H. Bakker; Nancy, dr van J. H. J. Verhoeven en A. de Graaf; Johanna Maria Theresia, dr van J. W. M. den Dubbelden en C. M. T. L. ^ranmeman; Sandirina, dr van D. Kroeze en A. Honders; Nicolaas Jo hannes Maria, zn van N. P. Heems kerk en C. L. v. d. Poel; Charlotte Wiepkje. dr van W. van Diik en W. C. Hauer; Hermanus Gijsbertus Maria, zn van A. Geerlings en A. P. v. d. Klaauw; Theodorus, zn van H. van Ee-uwiik en M. T. E. v. d. Willik; Dirk Leendert, zn van L. Klein en A. M. Vogelzane; Robert Hans, zn v. H. Dekker en E. E. J. Biesemeyer; Theodorus Jacobus, zn van C. J v d Pijl en, J. C. v. d. Weijden; Izak/zn 22" A- c- Hopoezak en C. Zirkzee; Willibrordus An-thonius, zn van H C Kramer en A. P. M. v d. Klugt Getrouwd: B. W. van Daalen en J. M. Mattheus; P. M. H. Trenque en E. H. Siemens; L. J. Verhoef en G. J. Krab; J. J. van Velzen en M. J. A. E. van der Klaauw. Oyer leden: J. J. A. van Kesteren, zn., 20 jr.; W. Ba/rerudse, m., 67 jr.; E. E. J. Biesemeyer, e. v. H. Dekker, 38 jr.: M. Bregman, m., 45 jr.; B. Voortman, m.. 71 jr; A. Hartman, e. v. G. Vreeken, 75 jr; A. Westmaas, w. v. G. Koster, 95 jr. BEURSOVERZICHT VAN DINSDAG Internationals in reactie Op de „willige" stemming van gis teren volgde maandag een technische koersreactie voor de internationale waarden. Bij kalme handel zette Philips in op f 132.70, tegen ƒ135.90 als voorgaande slotprijs. Unilever op 123.20 daalde ruim drie gulden. Kon. Olie min 1.60 op 136.20. AKU vier punten lager bij een no tering op 344terwijl Hoogovens bepaald flauw in de markt lagen op 482, ofwel min zestien punten. Even na de opening kwam een bericht door van de Kon. Shellgroep, waarin werd medegedeeld, dat de netto winst over geheel 1962 voor dit con cern vermoedelijk tweehonderd mil joen pond sterling zal bedragen, te gen vorig jaar 187 miljoen pond ster ling. De beurs reageerde op genoem de cijfers onmiddellijk met hogere koersen voor de aandelen Kon. Olie. De prijs steeg tot 137.40. Na een kalme opening ontstond er in de oliehoek later op de middag een vrij '"wendige handel. De arbitrage nam de stukken voor de buitenlandse re kening uit de markt. Ook het pu bliek had voor genoemde aandelen goede belangstelling In de overige hoeken van de hoofdfondsen bleef het de gehele middag zeer rustig. De koersen schommelden wat heen en weer om bij het slot uit te komen op het openingsniveau. Zoals viel te verwachten heeft ook Wall Street zeer gunstig gereageerd op het Amerikaanse succes inzake de kwestie Cuba. De handel op de New Yorkse beurs was zeer ruim met een vaste stemming. Het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie aandelen steeg er tien punten tot 579.35. Men was in Wall Street voor de eerstkomende tijd optimistisch. Gehoopt wordt op een belastigver- laging om het bedrijfsleven aldaar te stimuleren. De New Yorkse beurs nam de „willige" tendentie van het Damrak voor het grootste gedeelte over, doch dit viel Amsterdam toch juist nog iets tegen. Het gevolg was dan ook, dat maandagavond de koer sen voor de internationale waarden in Amsterdam een stap terug deden. De laagste koers voor Philips was toen 133.50, Unilever 124, Kon. Olie 136.60, Hoogovens 485 en voor AKU 346V2. Vanmiddag kwam daar in geen verbetering zoals de ge noemde koersen hierboven aantonen. Alleen Kon. Olie kon zich vrij goed handhaven. In de scheepvaartsector was de gang er begrijpelijkerwijze eveneens uit. De koersverliezen beliepen voor deze sector een tot drie punten. Ook de leidende cultures moesten ter rein prijsgeven. In de staatsfondsen- hoek was de stemming merendeels goed prijshoudend tot vast. In de lokale afdelingen was het zeer rustig met merendeels koersver liezen. Aandelen metaalbuizenfa- briek „Excelsior" zakten verder weg tot 125 a 130 tegen gisteren 140 laten en een laatstgedane koers van 187'/j. Dit als gevolg van de drastische divi dendverlaging. Op woensdag 7 november kan wor den ingeschreven op 65 min. 41/4 procent obligaties KLM, met staats garantie, tegen 99V2 procent. Massaal plan te Leiden voor verbetering oude woningen De algemene toestand van veel wo ningen, welke omstreeks 1920 met rijkssteun zijn gebouwd, is van dien aard, dat het noodzakelijk is gewor den verschillende voorzieningen te treffen. Een onderzoek heeft uitge wezen, dat ruim twintig complexen te Leiden hiervoor in aanmerking ko men. In overleg met de Federatie van te Leiden en omstreken gevestigde woningbouwverenigingen is een ur gentieprogramma voor de eerste acht plannen opgesteld., waarbij het mo gelijk ir gemaakt, dat elke corporatie één of meer complexen voor verbe tering, z.g. groot onderhoud, voor draagt. Verwacht wordt, dat met de verwezenlijking hiervan drie vier jaren gemoeid zullen zijn. De voor bereidende werkzaamheden ten aan zien van enkele complexen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Thans kan als eerste verbeterings plan aan de raad worden overgelegd dat van de woningbouwver. „Eens gezindheid" voor haar eerste bouw plan, t.w. 118 woningen ten oosten van de Zijlsingel, welke in de jaren 1918/1919 met steun uit 's Rijks kas zijn gebouwd. De totale kosten be dragen 635.000.-. Zilveren dienstjubileuni van de heer A. J. Wurzer Vandaag werd bij V. D. te Lei den de heer A. J. Wurzer, in tegen woordigheid van zijn echtgenote, ge huldigd in verband met zijn zilveren dienstjubileum. De jubilaris, die ge durende 25 jaar de functie van chef inkoper van de afdeling schoenen vervulde, werd namens het gezamen lijk personeel toegesproken door de heer G. M. Gribnau, bedrijfsleider. De heer A. G. C. Blonk voerde het woord namens de staf en collega's van de jubilaris. Mej. C. Klein, as-, sistente van de heer Wurzer, felici teerde namens de afdeling. De spre kers lieten goede wensen vergezeld gaan van een groot aantal cadeaus. De adj.-directeur, mr. W. J. M. Kerckhoff, bracht in een toespraak dank voor hetgeen de jubilaris in zijn loopbaan voor het bedrijf tot stand bracht. Namens de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, overhandigde hij tenslotte het ver erend getuigschrift met de bronzen legpenning en een directiegeschenk onder couvert.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2