PLEEGZUSTER WOENDAG 24 OKTOBER 1962 DE LEID SE COURANT PAGINA 6 BESTUURSVERKLARING IN K.V.P. TELEIDSCHENDAM Herstel van de goede verhoudingen haar misnoegen uit, waarvoor zij ver schillende motieven aangaf. De heer Greuter eveneens lid v n de KVP- fractie meende dat mevr. Kra&yvan- ger deze aangelegenheid niet volledig naar voren bracht. De voorzitter van do fr&ctie, de heer Wilke zeide het te betreuren wat mevr. Kraayvanger had gezegd. Verschillende gemeenteproblemen besproken In de vergadering van de KVP-le- den heeft de voorzitter, de heer mr. J. van Waesberghe de volgende ver klaring afgelegd: Naar aanleiding van de in het be gin van dit jaar plaats gehad hebben de moeilijkheden in de Afdeling Leidschendam van de KVP ten aan zien van de candidaatstelling voor de Gemeenteraadsverkiezingen, stelt het bestuur er prijs op als haar méning te kennen te geven dat de bovengenoemde moeilijkhe den, resulterend in 9 uitgesproken royementen hun ontstaan hebben ge vonden in een verschil van mening over het kiezen van de geëigende weg voor de bevordering van de belan gen van de KVP en haar vertegen woordiging in de Gemeenteraad; dat door de verschillende groepen in mindere of meerdere mate de reg lementen zijn overtreden; dat een der royementen, na inge steld beroep op het Dagelijks Be stuur van de partij is vernietigd waar bij het Dagelijks Bestuur niettemin een berisping tot de betrokkene heeft gericht; dat de in kracht van gewijsde gega- ne royementen, waartegen geen ap pèl is aangetekeno - hetgeen de mo gelijkheid tot het scheppen van meer klaarheid in deze situatie heeft ver hinderd - nog als enig betreurens waardig overblijfsel uit dze politiek zo „actieve" periode stammen; en dat het huidig, nieuw, Bestuur, hierin uitdrukkelijk geruggesteund door het Dagelijks Bestuur van de Party, de goede verhoudingen zou willen hersteld zien. Het bestuur verzoekt derhalve ieder lid om in goede harmonie het politieke leven van de Afdeling weer voort te zetten, in het bijzonder met het oog op de komende Kamerverkie zingen en stelt er prijs op nadrukke lijk te verklaren dat zij hoopt die oud-leden die, als gevolg van onge noegen met de gang van zaken, hun lidmaatschap hebben opgezegd of die als lid zonder appèl zijn geroyeerd, weer te mogen verwelkomen binnen de Afdeling opdat zij, zoals vroeger, door hun activiteit het leven van de afdeling voorspoedig kunnen beïn vloeden. Aan het slot sprak hij de wens uit, dat hiermede de vrede onder de par tij-leden hersteld zou zijn en de ver wachting, dat de destijds geroyeerde leden zich nu weer als lid zullen aan melden. Voorts deelde de voorzitter mede dat het KVP-bestuur geregeld contact LEIDSCHENDAM SPOORBRUG VERNIEUWD Gedurende enige nachten is over de Vliet een nieuwe spoorbrug ge legd vooi het bovenlijntje Den Haag - Botterdam. De oude qodeeir.en van de spoorbrug werden hier'.oe op platte vaartuigen geplaatst door de fa. De Groot uit Zwijndrecht. Er moeten nu nog platen worden aangebracht en betonwerk. Daar het werk des nachts werd uitgevoerd ondervond 't treinverkeer geen stagnatie. De scheepvaart is gewaarschuwd dat rot S november a.s. de scheepvaart in de Vliet vo«.-r sJle schepen welke on der de spoT-brug moeien doorvaren met de hoogte van 4.10 meter reke ning moeten houden. EERSTE PAAL it K. SCHOOL Het was een belangrijke gebeurte nis toen de burgemeester de eerste paal sloeg voor een vglo school met •-wmnastieklokaal aan het Molenpad- Zaagmolenstraat, omdat volgend jaar de gemeente dan eindelijk twee gym nastieklokalen zal hebben. De vglo-school voor meisjes zal, buiten 't gymnastieklokaal gerekend, v;j' i:la-5nn ei een a'na krijgen. Ont werper is architect IJ «L v. Rossum te Delft. Men hoopt de school in sep tember 1963 in gebi j-k te kunnen nemen. Do bosten wrriafl geraamd op ƒ350.000. GESLAAGDE INBRAAK Zondagavond is een brutale in braak geoleegd in een woning aan de Veurse Straatweg tijdens een korte afwezigheid van de bewoners, die als voorzorgsmaatregel het licht in de huiskamer hadden laten branden. Door verbreking van een glas-in- lood ruitje aan de achterzijde van het pand is de dief binnengekomen. Op de bovenverdieping en op de slaap kamers is alles overhoop gehaald en doorzocht. Een geldkistje is openge broken waaruit een bedrag van 500.verdwenen is en uit 'n doosje is een gouden horloge meegenomen. RIJPWETERING Prijsjassen bejaarden De uitslag van de laatst gehouden jasavond in café „De Vergulde Vos" ten bate van de bejaarden, was als volgt: Kruisjassen: 1. mevr. Van 't Hart 3864 p.; 2. mevr. De Graaf 3577 p. Klaverjassen: 1. P. v. Veen 5281 p.; 2. H. Straathof 5274 p.; 3. mevr. Don- gelmans 5271 p.; 4. G. v. d. Meer 5196 p.; 5. C. v. d. Star 5147 p.; 6. Th. Zoe temelk 4964 p.; 7. W. Weenink 4964 p.; 8. N. Borst 4909 p.; 9. Ant Spring in 't Veld 4867 p. Het comité was weer tevreden over de flinke belangstelling en het hoopt ook a.s. vrijdagavond in café „Rust oord" op een grote deelname te mo gen rekenen. Zie ook de advertentie in dit blad. houdt met de KVP-fractie in de ge meenteraad. Het beheer van de penningmeester had tot resultaat dat de vereniging een batig saldo heeft van f 603.51. De begroting sloot op een totaal van f 730.De contributie werd in ver band met de hogere afdracht (f 2.75 per lid) en de hogere afdracht aan het kringbestuur (f 1.per lid) ver hoogd van f 4.00 tot f 4.50 per lid. In de nieuwe kascommissie- werden be noemd de heren Learbuch en L. C. van Bohemen. Als candldaten voor de a.s. kamer verkiezing werden door de vergade ring gesteld da heren S. Th. Bijster- veld en mr. B. J. Nelissen, beiden te Voorburg en mr. P. J. Wintels uit Den Haag. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Groenewegen zich af hoe het moge lijk is geweest, dat de KVP-fractie in de gemeenteraad cr aan heeft mede gewerkt, dat tot voorzitter van de wcOnruimte-comrnissie een lid geko zen is van de slechts 3 leden tellen de PvdA. Ook mevr. Kraayvanger lid van de KVP-fractie sprak daarover BLOEDWIJN „Stille Omgang" van Roelofarendsveen herdacht 40-jarig bestaan Op bescheiden wijze herdacht het Genootschap van de Stille Omgang, afdeling Roelofarendsveen, het feit, dat veertig jaar geleden tot oprich ting van deze afdeling werd overge gaan. Een feestelijk klokgebeier riep de gelovigen naar de parochiekerk van St Petrus Banden, waar deken Th. van Niekerk met assistentie van pater Weisènborn als diaken en ka pelaan Van Damme als sub-diaken een plechtige Hoogmis voor de leven de en overleden leden van het Ge nootschap opdroeg. Het zangkoor on der leiding van de heer C. v.d. Meer zong de „Missa Franciscus Assiciates" van Jos de Klérk, waarbij het orgel bespeeld werd door de heer M. Nieu- wint. Na de Hoogmis zong 't zang koor hèt „Ave Maria" van v. Schaik. Deken v. Niekerk leidde zijn predi katie over de Missiezondag in met een korte herdenking van het veer tigjarig bestaan van de plaatselijke Stille Omgang. Na de Hoogmis kwamen het be stuur en de besturen van de zuster- afdelingen uit Oude Wetering, Oud- Ade, Rijpwetering, eertijds ook door Roelofarendsveen opgericht, in café Wagenaar bijeen voor een gemeen schappelijk ontbijt. Hieraan werd ook deelgenomen door deken Th. v. Niekerk en het hoofdbestuur uit Am sterdam, nl. voorz. E. Elzenburg, se cretaris Takes en penningmeester Asselman. Herdenking door de voorzitter Na het ontbijt sprak de heer B. v. d. Meer Córsz., die deze dag te vens zijn veertigjarig jubileum als voorzitter van de afdeling Roelof arendsveen vierde, namens de jubi lerende vereniging een woord van welkom, in 't bijzonder ook tot het ere-lid en oud-secretaris C. Korte- kaas. Voorts herdacht hij de oprich ting van de afdeling Roelofarends veen, waarvan thans wel als bijzon derheid geldt, dat pater Eustachius van Lieshout, wiens naam aan de oprichting is verbonden, thans in .-en zo bijzonder licht komt te staan door het voor hem aanhangig gemaakte zaligverklaringproces. „Het ls voor mij persoonlijk een grote eer, dat ik persoonlijk niet al leen in die jaren met hem heb mo gen samenwerken, maar thans opge roepen ben om als getuige betrok ken te zijn in dit proces. Niet alleen in Roelofarendsveen en Nederland, maar over de gehele wereld zoals Canada, Zuid-Afrika, Brazilië wordt thans vurig gebeden voor zijn zalig verklaring. Regelmatig, ook hier ter plaatse, komen nog steeds de bewij zen dat een gebed om zijn voorspraak gehoor heeft gevonden." Na dank gebracht te hebben aan allen voor hun belangstelling bij dit jubileum, besprak voorz. v d. Meer de historische groei en ontwikkeling van de Stille Omgang in Alkemade. Opgericht als afdeling Roelofarends veen, hebben wij mogen meewerken aan de stichting van eigen afdelin gen in Oud-Ade, Oude Wetering en Rijpwetering. In eenheid zijn wij echter jaarlijks opgetrokken ter bede vaart naar Amsterdam. „Nu het de kenaat Alkemade is ingesteld heb ik slechts nog ene wens", aldus voor zitter, „dat evenals voorheen ook Hoogmade zich weer bij onze bede vaart zal aansluiten, opdat wij dan kunnen spreken van een bedevaart van het dekenaat Alkemade in zijn geheel". Gelukwensen Namens het hoofdbestuur uit Am sterdam sprak voorz. E. Elzenburg een woord van gelukwens. Alhoewel het hoofdbestuur begrijpelijk niet aan alle uitnodigingen gevolg kon geven, was het hen toch een grote eer ge weest om bij dit mooie jubileum in Roelofarendsveen aanwezig te mo gen zijn. Roelofarendsveen wordt door mij gezien als een eiland van Rooms Christelijk leven, waarmede hij deken v. Niekerk gelukwenste. Spr. richtte ook een woord van ge lukwens tot de eveneens jubileren de voorzitter, en wekte op om met hetzelfde enthousiasme door te gaan, en op te blijven trekken naar Am sterdam om aan God eer te brengen. In zijn woord van gelukwens tot de afdeling en voorzitter, bracht de ken Th. v. Niekerk zijn dank tot uit drukking voor de goede samenwer king der afdelingen in zijn dekenaat, alsmede vöóf dê ijver waarmede men bezield was om de jaarlijkse bede- Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Houd je mond gezond" die gisteren te Noordwijk door burgemeestér mr. v. Berckel werd geopend, was een tekenwedstrijd voor scholieren uitgeschreven. De uitslag daarvan ver meldden wij reeds in.ons nummer van gisteren. Hierbij publiceren wij nog een foto van de tekening van R. Groenendaal, leerling van de kath. huishoudschool, die een eerste prijs behaalde. vaart van de Stille Omgang te doen slagen. Namens de afdeling Oude Wetering las de heer P. de Jeu een schrifte lijke gelukwens voor namens de voorz. J. J. de Jong, die door om standigheden niet persoonlijk aan wezig kon zijn. Namens het bestuur van Oude Wetering sprak ook de heer A. v. Beek een gelukwens, wel ke vergezeld ging van een bloem stuk voor het bestuur en een kist sigaren voor de jubilerende voorzit ter. De voorzitter van de afdeling Rijpwetering, de heer P. v. d. Geest, betrok in zijn gelukwens wel zeer speciaal de activiteit van de jubile rende voorz. B. v. d. Meer. „U bent altijd op onze jaarlijkse vergadering aanwezig en uw enthousiast woord en voorbeeld heeft ongetwijfeld ve len tot deelname aan de bedevaart geïnspireerd. Ik hoop daarom dat gij nog jaren getuige mag zijfi van de groei der Stille Omgang. In ons stof felijk blijk van waardering zult U iets terugvinden wat in feite reeds veertig jaar voor U onmisbaar is ge weest." Het was spr. een genoegen om aan voorz. v. d. Meer 'n prachti ge voorzittershamer te mogen aan bieden. Namens de afdeling Oud-Ade ge tuigde voorz. P. v. Seggelen van de dankbaarheid der afdeling, welke met steun en medewerking van Roe lofarendsveen nü 27 jaar geleden is opgericht. Ook de gelukwens van Oud-Ade ging vergezeld van 'n fraai bloemstuk. De 2e voorzitter van de afdeling Roelofarendsveen tenslotte, de heei^ H. J. v. d. Meer, overzag het zegenrijke werk van de Stille Om gang in deze veertig jaren. Met de herdenking van de oprichting kun nen wij thans slechts getuigen van «."ankbaarheid. Tot nog toe is aan mijn bestuursfunctie weinig werk ver bonden geweest, maar dit is vooral ook wel te danken aan de activiteit van onze ^oorz. B. v. d. Meer. Reeds bij het dertigjarig bestaan is onze voorzitter hiervoor pauselijk onder scheiden. Bij ons is daarom de vraag gerezen, wat kunnen wij nu nog doen bij het veertigjarig bestaan? Een at tentie is echter zeer zeker op zijn plaats, maar wij hebben gemeend hiermede te móeten wachten tot aan onze jaarvergadering, opdat dit be wijs van onze erkentelijkheid in te genwoordigheid van onze leden kan worden overhandigd. Dit zal dan, als gij dan nog aan uw voornemen om uw taak neer te leggen gevolg wilt geven, tevens ook de dank en de waardering van onze leden tot uitdrukking kunnen brengen. Nadat hiermede het officiële ge deelte werd afgesloten bleef men nog enige tijd in gezellige sfeer in de stemmig versierde zaal van café Wa genaar bijeen, K.V.P.-Warmond stelde kandidaten voor Tweede Kamer In de pas gerestaureerde grote zaal van De Burcht hield de KVP afd. Warmond haar matig bezochte le denvergadering onder voorzitter schap van de heer A. C. van Leeuwen die in zijn openingswoord bijzonder wees op het belang van de candi daatstelling voor de Tweede Kamer verkiezingen. Hij drong erop aan uit te zien naar kundige en politiek ge schoolde krachten. Mej. A. Schaken- bos heeft bedankt als bestuurslid, omdat het de gewoonte is dat maar één raadslid in het bestuur zitting heeft. In de vacature zal in een vol gende vergadering worden voorzien. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat waarschijnlijk als gevolg van de contributieverhoging het ledental is teruggelopen van 526 tot 423. Ondanks dit, was er toch nog een batig saldo. Vervolgens was het woord aan het raadslid mr. V. C. Groenendijk, die traditiegetrouw een inleiding zou houden over de werkzaamheden van de katholieke raadsfractie. Tijdens zijn toespraak sprak mr. Groenen dijk er zijn teleurstelling over uit, dat er nog zo weinig activiteit los komt bij de middenstand en dat de winkeliers weinig of geen moeite doen mede te helpen Warmond aan trekkelijk te maken voor het touris me. Tevens zette hij nog eens uiteen waarom hij zich destijds verzet had tegen het fluorideren van het drink water. Zijn betoog hierover kwam in het kort hierop neer, dat hij dit een aantasting vond van de menselijke vrijheid. Veel lof had hij voor de wo ningstichting „Warmunda". in het bijzonder voor de administrateur hiervan, vooral ómdat deze stichting zo bijzonder loyaal haar medewerk- king had verleend de serie-premie- bouw te bevorderen. Over de fractievergadering zei hij, dat deze, te meer daar er tegenwoor dig weinig principieel-katholieke punten Op de raadsagenda staan, zul len worden beperkt. Men hoopt hier mede te bereiken, dat de discussies in de raad wat levendiger zullen wor den. „Oude Roem?" Na dé pauze sneed de heer Van Leeuwen het punt „winkeliers" aan en vroeg zich af of Warmond niet te veel teert op oude roem. De heer v. Elburg zei dat het meer een kwestie is van financiële middelen die de winkeliers zo onactief doen zijn. De heer Groenendijk zelf geloofde meer in een ongeïnteresseerdheid. Er viel wel te beluisteren, dat de gemeente bereid is het gewenste klimaat te scheppen, maar dat men toch wel wat meer initiatief van de middenstand verwachtte. De heer Zoetemelk haakte in op de opmerkingen over het fluorideren van drinkwater. Hij zeide, dat vanaf de bron het Water al op alle moge lijke manieren wordt bewerkt om het drinkbaar en onschadelijk tj ma ken. Dit zijn toch ook ingrepen en is de heer Groenendijk hier dan ook tegen? De heer Groenendijk ant woordde daarop niet tegen „drink water in zijn algemeenheid" te zijn, maar hij vindt, dat na het fluoride ren het geen drinkwater meer is, doch een medicijn. Niemand kan ver plicht worden een medicijn in te ne men. Kandidaatstelling. Als candidaten voor de Tweede Kamer worden gesteld de heren E. J. M. Kolfschoten te Alkemade, C. J. van der Ploeg te Haarlem, C. Kleis- terlee te Rotterdam en Brouwers te Wassenaar. Hierna volgde een nabeschouwing over de gang van zaken bij de afge lopen gemeenteraadsverkiezingen. Het gebrek aan opkomst op de gros lijststemming schrijft de heer Van Vliet toe aan te weinig propaganda voor de groslijststemming. Enkele weken tevoren worden de oproepen verzonden en dan hoort men niets meer. Hij drong daarom aan op wat propaganda tussen de oproep en de stemdag. Volgens de heer Zoetemelk komt slechts 10 tot 15% van het aan tal kiezers ter groslijststemming. Hij acht dit percentage niet representa tief om de kiezers te vertegenwoor digen. Hier wordt trouwens „maar even" een volgorde bepaald, terwijl daarnaast het bestuur zich beijvert om actie voor voorkeurstemming te voorkomen. Hij noemde dit een ern stige beknotting van de vrije me ningsuiting. Er viel op deze avond meer te beluisteren dat de steeds meer gewraakte groslijststemming ook in Warmond niét in dé smaak valt. Succes In de gehouden etalage wedstrijd van de kapokstichting be haalde de fa. S. G. van Stijn, woning inrichting alhier, een eerste prijs. NOORDWIJK „Houd je mond gezond" Burgemeester v. -Berckel opende tentoonstelling Onder auspiciën van de Stichting ter bevordering van de Schooltand- verzorging in het district „Bollen streek-West" te Noordwijk is gister avond in Lido een propaganda-ten- toonstelling voor de schooltandver- zorging geopend, onder het motto: „Houd je mond gezond". Eén van de belangrijkste onderdelen van de volksgezondheid mag zeker genoemd worden een doeltreffende tandheel kundige verzorging tér voorkoming van tandbederf. Men moet vol loi zijn voor het plaatselijk comité voor de grootse wijze waarop het door middel van deze tentoonstelling en een gevoerde actie onder de school jeugd de aandacht heeft gevestigd op de noodzaak van de bestrijding van het tandbederf. Dr. Kruyt sprak in zijn voorwoord namens het comité zijn genoegen uit over de grote belangstelling op deze avond en bijzonder welkom heette spr. burgemeester mr. v. Berckel, de inspecteur voor de Volksgezondheid, de directeur Schooltandverzorging, vertegenwoordigers van het Roode Kruis en \an het Voorlichtingsbureau voor de voeding, alsmede afgevaar digden van de schooltandverzorging Katwijk en Leiden. Dank bracht spr. aan de heren Th. S. Haakman en E. J. Boeters voor de goede organisatie en het onderwijzend personeel in Noordwijk voor de spontane mede werking. Burgemeester v. Berckel opende de tentoonstelling met de wens, dat deze allen tot lering zal strekken. Nadat nog een tweetal sprekers een deskundige voorlichting over tandverzorging en voeding hadden gegeven en een film het nodige hier aan had toegevoegd werd door al len een rondgang gemaakt langs de opstellingen. Het is van groot be lang, dat alle ouders en opvoeders een bezoek brengen aan deze zeer leerzame expositie, die tot 25 okto ber open is. STOMPWIJK MISSIËN A AIKRANS In de lokalen van het Zusterhuis heeft de naaikrans St. Elisabeth weer een groot succes gehad met de ten toonstelling van in vele uren met handenarbeid vervaardigde misgewa den voor missiegebieden en binnen- en buitenlandse parochies, kleding stukken voor noodgebieden en ver band voor med. diensten, speciaal voor melaatsenkolonies. Voor dit laatste doel heeft de naaikrans de hulp gehad van bejaarden, die hun vrije tijd voör een groot deel be steedden voor dit prachtige doel. De tentoongestelde kazuifels, su perplies en andere misgewaden Zul len worden verzonden naar pater v. d. Akker, Duitsland; pater Liljens, Offerden; pater Pieterse, Soerabaya; pater Knippenberg o.f.m., Oosterwij k; pater Dirksmeier, Twello; zuster Sen- gerema, Tangaylka; pater Faustinus krijgt in Nijmegen een kazuifel met alle altaarbenodigdheden. Verder nog naar Nieuw-Guinea, Brazilië, Noor wegen, India, Panama en het missie gebied Amazone. Ook het missiege bied waar zuster Lexmond werkt wordt niet vergeten. Ook de pastoor van de eigen parochie Stompwijk kreeg een kazuifel. Er is hard ge werkt onder leiding van zuster Ge- rardine en deze tentoonstelling op Wereldmissiezondag heeft duidelijk doen blijken, hoe er daadwerkelijk meegewerkt kan worden voor de missie. Naast de tentoonstelling was er ook weer een fancy-fair om weer aan middelen te komen om ir het nieuwe jaar materiaal aan té schaf fen. Ook dit Onderdeel had gróte be langstelling, zodat mag worden aan genomen dat zr. Gerardine met haar leden weer met goede moed naald en draad ter hand nemen. Het koninklijk mannenzangkoor „De Mastreechter Staar" heeft maan dag in de Spiegelzaal van het Weense Hofburg een uitvoering gegeven voor dè Oostenrijkse president, dr. A. Schftrf.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8