Bange momenten: de muren stonden op instorten Leidse kantonrechter sprak bromfietser vrij WOENDAG 24 OKTOBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE BRAND AAN DE HERENGRACHT Kantfinercn met (Advertentie) Huizen aan Vestestraat ontruimd Om de brand zo snel togelijk on der de knie te krijgen, zo vernamen wij vanmorgen van de brandweer commandant te Leiden, zijn de corp sen van enige nabuurgemeenten gis teren gewaarschuwd. Zoals in de krant van gisteren uitvoerig werd gemeld, is aan de Herengracht 36-38 de fabriek van schuimplastic, afde ling van de I.K.I. te Voorschoten, uit gebrand. Groot gevaar bestond er voor het instorten van de muren van dit oude gebouw. Tengevolge van de enorme hitte zetten nl. de ijzeren balken, waarop de verdiepin n van het pand rusten, uit. Grote scheuren ontstonden in de muren. Een der eerste maatregelen was het ontrui men van huizen aan de Vestestraat die gevaar liepen door het puin be dolven te worden. Het is aan het snelle optreden van brandweer in samenwerking met die van dt buurgemeenten te danken, dat, wat gevreesd werd, niet gebeur de. De ijzeren binten konden wor den afgekoeld. Vannacht zijn de res ten geklamd. Dat het vuur zich zo snel kon uitbreiden was mede het gevolg van de vertikale transport schacht in het bedrijf, die het vuur snel overbracht van de ene verdie ping naar de andere. Het personeel op de derd' verdieping, dat zich op gesloten voelde aan alle zijden af gesloten door het vuur, dreigde in paniek te geraken. Voor de brand weer arriveerde, hebben mensen op straat geprobeerd de arbeiders uit hun benarde positie te bevrijden. Op de kap van een vrachtauto werd in de haast een ladder geplaatst, maar dit bleek niet voldoende. De ramen waren door zware stalen kruisbal ken afgesloten. Gelukkig was de brandweer drie minuten na het al- LEIDSCHE BRIDGECLUB „D.D.S." Paren-competitie (1ste deel) Na de vijfde ronde is de stancj: (ge middelde 250). 1 Van der Meer-Verboog 291.99; 2 Lecnhouts-Kuilman 285.3 dames Kuilman-Zandvliet 272.33; 4 hr. en mevr. Krul 272.02; 5 dames van Zyp- Verboog 266.69; 6 mej. 'Tagel-Schöl- vinck 260.50; 7 Parmentier-de Pree 259.76; 8 hr. mevr. Hollanders 258.9 Vellenga-Brouwer 253.50; 10 hr. en mevr. Eichhorn 251.05; 11 mevr. Beeker-Baggen 250.50; 12 dames Sels- van Alphen 249 44. 13 dames Visser van der Meer 249.39; 14 mevr. van Heusden-Stapel 247.10; 1 ödames /an Berge H.-Peterzen 233.50; 15 hr. en mevr. Beek 233.41; 17 van Leeuwen- va nder Voort 233.10; 18 dames Ver- sstraaten-dep Holder 226.19 Plou- vier Sr.-Langemeyer 224.56; 20 da rner Guldemond-Schr eider 212.33; 21 Van Heusden-Kluit 199.66. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 24 OKTOBER Maatsch. voor Nijverheid en Han del. 12.30 uur. Lunch en lezing. Leids Academisch Kunstcentrum. 16.30 u. Academiegebouw. Persope ning. Expositie grafiek H. van Krui- ningen. K. en O. - Wim Kan. Schouwburg, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. - 6.45 u. nam. St. Petruskerk. DONDERDAG 25 OKTOBER Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden. Vervolgcursus. 8 uur nam., gebouw G.G. en G.D. K. en O. Schouwburg. Wim Kan. 8 uur nam. VRIJDAG 26 OKTOBER St. Adelbert. Lezingcyclus „Heeft de Kerk de moderne mens iets te zeggen? Inleiding door dr D. H. Prins oud-bestuurslid Humanistisch Ver bond. 8.15 uur. Doelen. K. en O. Schouwburg. Wim Kan, 8 uur nam. Con Amore. Jubileumconcert „Samson", 8 uur nam. De Leidse Comedie - Opvoering van „Een meisje om te stelen", St. Antoniusclubhuis, 8 uur n.m. Smalfilmliga. 8 uur nam. v. d. Hey- den. ZATERDAG 27 OKTOBER R.K. Gymnastiekver. Victorie. Zaal Maria Gijzensteeg. Bal. 8 uur. P.V. Nekobu Feestavond 8 uur nam. St. Ant. Clubhuis. TENTOONSTELLINGEN De tentoonstelling Kind en Kleur in het Stedelijk Museum de Laken hal wordt verlengd tot en met 28 oktober 1962. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 Apotheek R. v. Breest Smallenburg te Leiderdorp is ge opend. BIOSCOPEN De films in de week van 1926 oktober zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: afgekeurd. Lido: afgekeurd. Luxor: „De heer Hobbs gaat met vakantie", alle leeftijden. Studio: afgekeurd. Trianon: afgekeurd. Rex: „Terug uit de hel", 14 jaar. Green way (Voorschoten): „Al Ca- pone", volwassenen. - „Der Stern von Santa Clara", alle leeftijden. apn op de herengracht. De mecha nische ladder werd opgesteld, ter wijl de opgeslotenen door een lid van de brandweer met kalmerende woorden werden toegesproken. Na dat de balken waren vernield, kon den zij de ru'mte verlaten. Een van hen moest met zuurstof weer op de been worden gebracht. De schade wordt op vele honderdduizenden gul dens geschat. Is groentijd een studentenvereniging onwaardig Debat in Leiden door studenten en hoogleraren De publikaties over ontgroenings excessen hebben in Leiden, dat zelf de laatste jaren in deze publikaties niet wordt vermeld, geleid tot het organi seren van een groentijd-debat. Het universitaire debatgezelschap „Pro et Contra" zal morgenavond in het Groot Auditorium van de Rijks universiteit laten spreken over de motie: Een groentijd is een studen ten vereniging onwaardig." Deze motie zal worden verdedigd door prof. mr. C. H. F. Polak, hoog leraar in het administratief en agra risch recht, prof. mr. H. Drion, hoog leraar in het burgerlijk recht, en W. Mooyman, redacteur NRC, tot vorig jaar hoofdredacteur van het LUB. De motie zal worden bestreden door prof. II. Berkhof, hoogleraar dogmatiek, M. Scheltema, voormalig praeses van de vergadering van Leid se Studentenfaculteiten en J. O. L. van Boetzelaer, praeses van de Ne- derl. Christen Stud. Vereniging, afd. Leiden. „Pro et Contra" werd vorig jaar door hoogleraren, stafleden en stu denten opgericht en stelt zich ten doel de debatvaardigheid van de Leidse studenten te verhogen. Er wordt strikt over één onderwerp gesproken, met gerantsoeneerde spreektijd. Na dat de aangewezen spreskers in 10, 5 of 3 minuten het woord hebben gevoerd mag ieder van de aanwezigen in maximaal 3 minuten zijn mening kenbaar maken. Na afloop wordt over de voorgestelde motie gestemd. De bijeenkomsten van „Pro et Contra" plegen door honderden belangstel lenden bezocht te worden. Leidse universiteit Geslaagd voor het kand. ex. God geleerdheid de heren G. M. Booy te Den Haag en R. Steenstra te Zeist. Schilderij uit de Leidse tijd van Rembrandt in Lyon ontdekt Nederlandse kunsthistorici hebben in het museum in de Franse stad Lyon een tot dusver onbekend schil derij van Rembrandt ontdekt. Het doek meet negentig bij honderd-drie- en-twintig centimeter. Het beeldt de „steniging van de heilige Stefanus" uit en moet, blijkens de datering in de linkerbovenhoek, in 1625 geschil derd zijn. Rembrandt was toen ne gentien jaar oud. Dit is de eerste keer in de kunsthristorie, dat met zekerheid een schilderij in een zo vroeg jaar van de grote meetser kan worden gedateerd. De Rembrandt is gevonden door dr. H. Gerson en dr. S. Gudlaugsson van het Nederlandse rijksbureau voor kunsthistorische documentatie in Den Haag. Deze geleerden doen met steun van het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen een onderzoek naar Noord- en Zuid- Nederlandse kunstwerken in Franse provinciale musea. De Nederlandse deskundigen von den het doek in het depót van het museum in Lyon en vermoedden al ras, dat het een Rembrandt zou moe ten zijn. Toen het doek partieel was schoongemaakt van stof en vuil, kwamen het jaartal en de forse, zwie rige „R" van Rembrandt voor den dag. De deskundigen vinden het schil derij, dt links ruiterfiguren, in het midden de te stenigen heilige en rondom hem een menigte tegen de achtergrond van een kasteel voor stelt, van groot kunsthistorisch be lang. Eon merkwaardig detail is, dat men in de menigte een jongeman ont waart, die onmiskenbaar de gelaats trekken van de jonge Rembrandt vertoont. Het schilderij wordt thans schoon gemaakt en gerestaureerd, waarna reproducties zullen worden gemaakt. Burgerlijke Stand Geboren: Helena Johanna Maria dr van G. N. Koek en E. J. Broekhof. Jolanda Carolien dr van C. P. Boon en L. A. D. Kloots. Elizabeth Gerar- da dr van G. Reijchard en E. Wolters Nicolaas Louwrens zn van N. van Egmond en G. J. Rhijnsburger. Leo- nardus Adrianus zn van T. A. Pleij en L. H. Zandvliet. Susanna Maria dr van J. v. d. Pluijm en fe. Brouwer. Johannes Jozephus zn van J. J. Stou ten en B. Nederlof Overleden: J. de Wit 56 jr, man; A. C. Kelly, 19 jr, dochter; L. H. de Vrind, 51 jr. man; A. H. J. Spee, 75 jr, man; J. Kroon, 25 jr, man. BOTSING WAS NIET ZIJN SCHOLD „Ik hem hem wel degelijk voorrang verleend en hen niet over de witte streep geweest". Uit de toon waarop de verdachte, een 18-jarige kweker uit Leiderdorp dit voor de Leidse Kantonrechter zei, was duidelijk merkbaar dat hij verontwaardigd was, omdat hem tenlaste was gelegd per bromfiets geen voorrang te heb ben verleend aan een motor met zij span, Uit het onderzoek bleek, dat de tenlaste gelegde overtreding plaats had gevonden nabij de de Span- jaardsbrug aan de Leiderdorpse zij de, dat de motor werd bestuurd door een rijkspolitie-wachtmeester en deze op zijn beurt geen voorrang had ver leend. aan een van rechts komende auto met een fikse botsing tot gevolg. De motorrijder-verbalisant schoof de schuld op de bromfietser, omdat deze hem geen voorrang verleende en hij dus niet alleen moest uitwijken, doch ook zijn aandacht niet aan het ver keer van rechts in casu genoemde auto kon besteden. De bromfietser-verdachte was over deze beschuldiging verontwaardigd omdat hij wel degelijk voorrang had verleend. „Hij was mij allang gepas seerd toen ik achter mij de klap van de botsing hoorde en waarom heeft hij mij dan niet direct aangehouden toen hij meende dat ik fout was". Deze vraag werd indirect beant- a door enige ooggetuigen w.o. de bestuurder van de betreffende auto. verklaarden namelijk unaniem dat zij verdachte geen overtre ding hadden zien begaan en even min gemerkt hadden dat verbalisant een uitwijkmanoeuvre had gemaakt. „Hij reed gewoon rechtdoor en heef* waarschijnlijk niet op het verkeer van rechts gelet", aldus de conclusie van de getuigen. Daar de Spanjaards- brug even te voren open was ge weest en het verkeer dus nogal in tensief was op het moment van de gewraakte overtreding was de offi cier van mening, dat verdachte er be ter aan had gedaan niet tot vlak voor de witte streep te rijden doch op de afrit van de brug te stoppen. Hij achtte verdachtes zij het dan for mele overtreding bewezen en eiste 10.boete subs. 2 dagen. „Als ik op de brug had gestopt was ik inder daad in overtreding geweest want dat is daar verboden" repliceerde verdachte tot besluit. De kantonechter deelde de mening van de officier in dit geval geenszins. „Verbalisant zoekt de schuld van de door hem begane overtreding blijk baar bij deze bromfietser en dat gaat mij wel wat te ver", aldus zijn con clusie, waarna hij de bromfietser dan ook vrijsprak van de tenlastelegging. BREEDSPRAKIGE GROOTVADER Een 18-jarige bloemist uit Leiden stond terecht omdat hij op de Lam- menschansweg met een bromfiets ruim 50 km. per uur had gereden. Daar hij voor hetzelfde feit al eens eerder veroordeeld was had de politie de bromfiets in beslag genomen. Ver dachte was vergezeld van zijn groot vader-voogd, die zich ontpopte als 'n vurig breedsprakerig en niet altijd- even-ter-zake-doende pleitbezorger alias de feitelijk eigenaar van de in beslag genomen bromfiets. „Mijn kleinzoon mocht mijn bromfiets le nen en is geen nozem maar een fijne knul". Hij was wat laat en reed zo hard omdat zijn grootmoeder met het eten zat te wachten en hij weet dat zij daar zo'n gruwelijke hekel aan heeft". Aldus er oot vaders pleidooi samen gevat. Toen de hilariteit op de pu blieke tribune wat geluwd was kreeg de oude heer de smaak van het spe len voor raadsman pas goed te pak ken, ging hij met enige niets ter zake doende details min of meer „acteren voor de publieke tribune". Nadat de kantonrechter de woordenstroom had gestuit, kon de officier uiteindelijk requireren en opmerken, dat het eten in dit geval maar even had moeten wachten want dat zo'n ruim 50 km. per uur per bromfiets toch wel de spuigaten uitliep. Zijn eis luidde dan ook 50.— boete subs. 10 dagen met de toevoeging dat grootvader zijn bromfiets terug kon krijgen. „Een hoop geld" vond grootvader, die zijn kleinzoon-verdachte geen moment aan het woord liet. Toen de kanton rechter tijdens zijn vonnis wij zing eveneens opmerkte, dat grootmoeder in dit geval maar even langer met het eten had moeten wachten, repli ceerde grootvader: „u kent de vrou wen blijkbaar nog niet". „Bedankt hoor" riep .grootvader nog tot af scheid toen hij, gevolgd door zijn kleinzoon de rechtszaal verliet na dat de kantonrechter het vonnis dit maal nog op ƒ25.— subss. 5 dagen had bepaald en de teruggave van de bromfiets had gelast. DAF-PROPAGANDA-AVOND Enkele honderden autoliefhebbers verlieten gisteravond het St. Anth. Clubhuis met onder de arm kleurrijke folders en op de revers het Daf- speldje. Zij hadden een propaganda-avond bijgewoond van Van Doorne's Auto-, mobielfabrieken N.V., welke werd ge presenteerd door de Leidse dealer Gebr. van Ulden. Na een inleiding van de heer A. Meiman, namens Gebr. v. Ulden, ver toonden de heer W. Kwak dia's van de Daf-auto's en opnamen van de di verse reisjes, die gemaakt waren naar de fabrieken te Eindhoven. Na de pauze kregen de aanwezigen een film voorgeschoteld, getiteld: „Verende Wielen". In vogelvlucht werd de toeschouwers het ontstaan en ontwikkeling getoond van de autofabriek. Aan de specifieke Daf-uitvoeringen werd uitgebreid aandacht best-eed. VOORSCHOTEN De Voorscliotense Filmliga is gestart In een totaal gevuld Greenway- theater vond gisteravond de start plaats van de Voorscliotense Filmliga. De Filmliga beoogt het geven van grote reprises en het vertonen van films, die geschiedenis hebben ge maakt. Men wordt lid van de Liga door een betaling van f 5.00 per ge zin. De toegangsprijs is bepaald op f 1.per persoon. De voorzitter van de Liga, de heer A. B. A. Bruinhof, sprak een woord van wekom tot lo co-burgemeester G. Schrama, de se cretaris der gemeente Voorschoten, de heer J. de Bres, de voorzitter van het Nut, dr. J. F. Sirks, de voorzitter van de N.H. Jeugdraad en verder tot het grote aantal aanwezigen, dat belang stelling toonde. Wethouder Schrama was verheugd over het genomen ini tiatief, dat een prachtige aanvulling is van het culturele leven in Voor schoten. Uit het feit, dat reeds 120 le den zich hadden aangemeld viel wel op te maken, dat er belangstelling voor deze Liga bestaat. Spr. hoopte, dat dit pogen niet zou worden be schaamd. Daarna werd een kort filmp je vertoond, getiteld „De eerste stap pen" over de geboorte van de film. De hoofdschotel op deze avond was echter de grote film van de Ita liaanse producer Federico Fellini, ge titeld „De nachten van Cabiria", een film, realistisch en poëtisch, die laat zien dat filmen toch meer is dan plaatsjes maken. De film is het werk van een kunstenaar die het als me dium aangrijpt om iets uit te beel den. Dit keer het levensverhaal van een meisje, een prostitue, die ook zoekt naar het levensgeluk en de j.c- borgenheid in het gezin en daarin gruwelijk wordt teleurgesteld. Raak getekend en meesterlijk verfilmd. Hedenavond om 8.15 ur wordt het programma opnieuw vertoond. RAIFFEISENWEEK GOED GESLAAGD Gisteravond vond in het bankge bouw aan de Koningin Julianalaan de trekking plaats van de gratis lote rij, die door de Raiffeisenbank was georganiseerd bij gelegenheid van de „Raiffeisen-week". De voorzitter van het bestuur van de Raiffeisenbank, de heer B. C. Hoogwerff Kroon bracht een woord van dank aan de directeur, de heer A. H. Kempen en zijn mede werkers voor het vele werk, dat in de Raiffeisen-week verzet ;s geworden. 200.000.werd in de afgelopen week op de spaarbank ingelegd. 1658 stor tingen vonden plaats er. 321 nieuwe spaarders werden ingeschreven. Werd in het begin van uit jaar de vijf mil joen bereikt, thans is dit spaargeld al gegroeid tot 6,4 miljoen. De bank telt nu bijna 5000 spaarders. De trek king van de loterij werd verricht door notaris G. J. Boom. Voor de on dervonden medewerking van de no taris werd hem een boekwerk over handigd: „De Levensloop van burge meester Raiffeisen", de stichter van de organisatie. OEGSTGEEST Algemene ledenvergadering „Donar" Maandag 22 okt. jl. hield de gym nastiek- en volleybalver. „Donar" haar jaarlijkse ledenvergadering. In zijn openingswoord begroette de voorzitter, de heer L. Vermond, de nieuwe leden en enkele ereleden en liet daarna de gebeurtenissen van het afgelopen jaar de revue passeren. De plaatsen van de drie aftredende be stuursleden werden ingenomen door de heren Bey, van Oosten en Wee- nink. BODEGRAVEN 60-JARIG KLOOSTERJUBILEUM Op 6 november a.s. is het in Alk maar groot feest. Veertig gasten worden verwacht op het klooéter- est van de eerw. zuster Christine De jubilaresse werd in Bodegraven geboren in een gezin van 10 kinde ren, vijf jongens en vijf meisjes. Zr Christine (Kaptein) was de jongste van de meisjes. Tot haar 22e jaar hielp zij haar moeder in de huishou ding. Na haar noviciaat richtte ze haar leven op de verzorging van an deren. In Amsterdam heeft ze ge zorgd voor kleine kinderen van 1 tot 4 jaar. In Soest was ze werkzaam in de wijkverpleging. In Den Haag werkte ze in een pension voor be jaarden. In 1926 kwam ze in Alk maar. Eerst een jaar in Huize Augus- tinus en toen het St. Elizabethzieken- huis gereed kwam trok ze daarin om de zorg op zich te nemen van de ver pleegsters, gedurende 7 jaar. Toen ging ze naar het tehuis voor bejaar den, waar ze tot voor kort nog de hele dag in de weer was om de be jaarden het benodigde op tijd te be zorgen. Twee broers van zr. Christine zijn nog in leven. Een woont in Heemstede de ander in Kerkrade. Maar op zes De commissaris der koningin in Noord-Holland heeft vandaag de maatregelen tot bestrijding van de hondsdolheid, die tot dusver golden voor Amsterdam en omgeving, voor de gehele provincie van toepassing verklaard. Loslopende honden kunnen thans op last van de burgemeester van de betreffende gemeente worden gedood. november komen ze naar Alkmaar om het feest van de 84-jarige jubi laresse mee te maken. Werken doet zr. Christine niet meer. Nu is mijn tijd om te rusten, zegt ze, en ze heeft het verdiend. LEIDERDORP Aanbesteding van woningwetwo ningen. Gisteren hebben de archi tecten Th. N. J. A. Geels en G. Kam steeg uit Oegstgeest namens b. en w. een openbare aanbesteding gehou den voor het bouwen van 18 woning wetwoningen met 18 schuurtjes en een werkplaats aan de Wethouder M. P. Splinterlaan. Er waren 12 inschrij vers. De laagste was G. S. Nagtegaal uit Leiderdorp met een bedrag van 408.000. Daarop volgde de N.V. J. van Riet Zn., uit Leiden, 410.000 De hoogste inschrijvers waren de gebr. Weber uit Rijswijk 479.200. De aanbesteding was een zeer grote te genvaller, want het werk was ge raamd op 310.000. De gunning is nog aangehouden. BOSKOOP In Boskoop steekt de baldadigheid weer zijn kop op. Zo werd door de politie meegedeeld, dat in de nacht van zaterdag op zondag enkele bak fietsen van kwekers, welke nabij hun kwekerijen stonden „gepar keerd", door onbekenden in de slo ten waren gereden. Hoewel hier al leen materiële schade door ontstaat is dit al erg genoeg doch gevaar lijker is dat in de nacht van zondag op maandag door tot nu toe onbe kenden een touw dwars over de Wil- helminalaan was gespannen, aan de ene zijde bevestigd aan een boom en aan de andere zijde aan 'n lantaarn paal. Een passerende scooterrijder zou daar het slachtoffer van zijn ge worden wanneer hij niet het geluk had gehad dat het touw brak toen hij er tegen aan reed. Hierdoor werd zeker ernstiger voorkomen. De po litie stelt dan ook een nauwkeurig onderzoek in en verzoekt een ieder die meent inlichtingen hierover te kunnen verstrekken zich te melden. Gisteren werd op de Zijde een bromfietser, M. J. B. uit Zoetermeer, aangereden door een personenauto, doordat eerstgenoemde zonder op het verkeer te letten vanuit een zijpad de drukke verkeersweg opreed. De op dat moment passerende auto bestuurder J. v.d. S. uit Boskoop probeerde nog de onvoorzichtige bromfietsberijder te ontwijken doch, geizen de korte afstand, lukte hem dit niet. B. bekwam een gebroken sleutelbeen terwijl zijn voertuig zwaar werd beschadigd. De auto liep eveneens schade op. BEIRSOVERZICHT i VAN WOENSDAG Internationals merendeels flauw Het Damrak heeft vanmiddag bij de opening wederom een flauwe ten dentie te zien gegeven voor het me rendeel van de internationade waar den. Vanzelfsprekend ging er meer in deze fondsen om dar. de laatste tijd het geval is geweest. Van enige nervositeit was in Amsterdam beslist geen sprake. Moedige kopers namen de stukken uit de markt op het sterk verlaagde niveau. Tegen het aanbod van Amerikaanse zijde viel echter niet op te to nen. Het zijn de Ame rikaanse funds die het Europese bezit op de markt brengen, waarvan een zware druk op de koersen van de in ternationale waarden in Amsterdam het gevolg is. Alles bij elkaar viel de stemming vanmiddag toch nog mee wanneer het laagste niveau van dins dagavond in aanmerking wordt geno men. Toen noteerde Philips f 117, Uni lever f 112, AKU 317^2- De Philips- aandelen opende op de officiële beurs op f 120, tegen gisteren als slotprijs f 124.20. Toch altijd nog een verlies van vier gulden. Unilevers op f 115.50 circa f 3.40 lager. Kon. Olies min f 5.70 op f 127.80. AKU voegde op 319, 6^2 punt aan het verlies van de voorgaande dag toe. Hoogovens kwa men zeer goed uit de bus op 465 (465}^). Vanmorgen werd nog 449 in dit fonds gedaan. Na de flauwe opening trad over de gehele linie een goed koersherstel in waardoor Phi lips op f 121.30 kwam. Kon. Olie liep op tot f 128.60, Unilevers tot f 116 en AKU tot 322. Hernieuwd Amerikaans aanbod op geruchten aldaar, dat de Russische schepen "nc'erweg naar Cuba opdracht zouden hebben gekre gen hun koers naar dat land voort te zetten, deed dc koersen van de hoofd fondsen opnieuw dalen. Angstige houders hebben dinsdag op de New Yorkse beurs aan de sterke koersdaling aldaar bijgedragen. Aanvankelijk werd nog enige steun geboden doch nieuwe verkoopgolven tegen het slot overspoelden de markt. Hierdoor werden aanzienlijke koers verliezen geregistreerd. De totale om zet bedroeg 6.11 min stuks. De tikker kon het werk niet bijhouden en raak te 24 minuten achter. Men is in Ame rika bang voor een verdere verscher ping van de internationale politieke situatie. Tevens vreest men aldaar, dat de kwestie Cuba de te verwachten belastingverlaging in 1963 in de weg zal staan. Ook de Nederlandse hoofd fondsen moesten in Wall Street om vangrijke koersdalingen incasseren. Kon. Ölie daalde er liefst 2y2 dollar. De internationale waarden noteerden boven pariteit Amerika. In de scheepvaartsector was het uiterst kalm. De koersverliezen ble ven beperkt van één tot drie punten. Ook de leidende cultures lagen aan geboden in de markt. In de staats- fondsenhoek was de stemming gemak kelijker met weinig zaken. Voor de inschrijving a pari op f 3.5 min 5 procent obligatie „Stichting Sint Lucas Ziekenhuis" in Amsterdam bestond een behoorlijke belangstel ling. Het Zweedse vrachtschip „Ring" is dingsdagavond nadat het op de Elbe bij Cuxhaven in aanvaring was ge weest met de Tsjecho-Slowaakse vrachtvaarder „Orlik", gezonken. De voltallige bemanning van de „Ring" werd gered. Tijdens de aanva ring heerste er een dichte mist. F. C. Meyer kandidaat voorzitter voor Vakgroep Tuinders L.T.B. Hoewel in de tuinbouw de toestand nog niet zó alarmerend is als in de veehouderij, zal toch de Vakgroep Tuinbouw en haar zusterorganisatie een open oog moeten houden voor de moeilijkheden in dit bedrijf. El, de Kring Leiden sprak gisteravond bij monde van haar voorzitter, de heer F. C. Meyer, over de hoofden der afdelingen heen tot de organisaties de wens uit om nauwgezet deze moeilijkheden onder ogen te zien, zeer bepaald met het oog op de voortschrijding van de EEG, waarbij de leiden de personen een positieve houding zullen moeten aannemen t.o.v. de tuinbouw. In de bovenzaal van café Old Dutch herdacht de heer Meyer de heer G. P. van Leeuwen, de overle den voorzitter van de Vakgroep Vee houderij, die zowel bij de oprichting als daarna een grote steun voor de Kring Leiden Tuinders is geweest. Met enkele ogenblikken stilte werd de overledene herdacht. Ups en downs Hierna gaf de voorzitter een kort overzicht van het afgelopen jaar, dat niet geheel ongunstig voor de tuinders is verlopen. Hoewel het voorjaar een gunstig prijzen verloop gaf te zien (de vraag was toen zelfs groter dan het aanbod), heeft de zo mer een dermate slechte invloed ge had op het voorjaarsresultaat, dat dit volkomen teniet werd gedaan. De veilingomzetten stegen dit jaar ook voor Leiden e.o. Dit zegt echter niets van de financiële zijde, daar deze verhoging is bereikt door ver groting van het areaal. Spreker hoopte, dat met het oog op de EEG de tuinbouw niet, zoals bij de veehouderij reeds is geschied, een economische teruggang zal be hoeven te boeken. Het is zaak, dat de organisaties hierop een grote druk gaan uitoefenen. Hierna kreeg de sekretaris-pen- ningmeester, de heer L. J. van der Post, het woord. Zijn notulen van de vorige jaarvergadering en het jaarverslag werd goedgekeurd. Op advies^ van de kascommissie werd ook décharche verleend voor het fi nancieel beheer, dat tot een batig saldo had geleid. De bestuursverkie zing vroeg bijzonder weinig tijd, daar de afdelingen, overtuigd van het bij zonder goede werk van de heer L. J. van, der Post en N. C. Borsboom, hen bij acclamatie herkozen. Voor de jaarvergadering van de Vakgroep waren verschillende voor stellen. De sekretaris ontving de op dracht om deze bij de Vakgroep naar voren te brengen. Voorstellen De eerste was de onbegrijpelijke bouwstop bij de kassenbouw. De voorzitter noemde deze stop onzin nig, indien deze genomen was om materiaal te besparen voor de wo ningbouw, daar de constructie van deze kassen behoudens een weinig cement geen materiaal nodig heeft, dat voor woningbouw gebruikt wordt. Een overheveling van werk krachten naar de woningbouw kan ook geen reden zijn, daar dit alle maal specialisten zijn en momenteel de kassenbouwers dientengevolge reeds werk uitvoeren in het buiten land tot zelfs in Egypte. Enerzijds raken de tuinders gronden kwijt aan de huizenbouw, anderzijds hebben zij geen mogelijkheid tot intensive ring ter compensatie van de verlo ren gronden, en ook gaat de moge lijkheid ontbreken, dat de jongeren werk vinden in de tuinbouw. Ook de prijsverhoging van de stookolie werd het onderwerp van een voor stel. Kandidatuur Meyer Hierna kwam de verkiezing van een nieuwe voorzitter voor de Vakgroep Tuinders L.T.B. aan de orde, daar de huidige voorzitter, de heer Groen, zijn zetel ter beschikking stelt we gens gevorderde leeftijd en gezond heid. In een voorbespreking van de kringen is toen de kandidatuur ge steld van de heer F. C. Meyer. En kele kringen van Zuid-Holland heb ben gemeend, zo zei de tweede voor zitter, de heer P. J. van der Hulst, om nu, na het Westland en de Noord, ook Zuid-Holland in de gelegenheid te stellen deze zetel te gaan bezet ten. Op deze voorbespreking was ge steld, dat de heer Meyer een alles zins bekwaam organisatie-man was, die zijn talenten in Vakgroep- en bondsbestuur terdege had bewezen. In ieder geval zullen de afdelingen van Kring Leiden de heer Meyer kandidaat stellen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2