Duitse spoorwegen rijden eindelijk zonder VERLIES Kapitaal bedrijf met 470.000 employés: SPOOR-A.B.C. f540 miljoen méér aan lonen dan in 6 i Trein in Nederland goedkoper dan bromfiets Wij, bewoners van het vlakke land, zijn wel eens jaloers op de ooster buren als we al treinend door mooi Duitsland reizen. De glooiende heu velruggen zijn al even schilderach tig als de Stille getuigen van een stoer verleden. Oude torens en nieuw land, bergen en meren vor men «amen het bekoorlijke décor, waartegen dagelijks de diesels en elektrische treinen voortsnellen. DIT IS prof. dr. Heinz Maria Oeftering, eerste president van de Duitse Spoorwegen en als zodanig een der grootste werkge vers in de wereld. Er werken bij zijn maatschappij 470.000 arbeiders en beambten. Prof. dr. Oeftering, een 57-jarige Beier, die tegenwoordig in Frank furt woont, is in Duitsland een man met wijde horizon. Hij was voor zijn benoeming voorzitter van de Rekenkamer van West-Duitsland. Onder zijn hoogste verantwoorde lijkheid zijn de Duitse Spoorwegen, die zware verliezen leden, de laat ste jaren omgevormd tot een be drijf dat redelijk uitkomt. Die sa nering is een organisatorische krachttoer geweest. Drs..H. Wissink (chef voorlich ting Ned. Spoorwegen) en dr. Jo hannes Kurze (zijn collega bij de Duitse Spoorwegen) maakten het mogelijk dat wij met prof. dr. Heinz Maria Oeftering een onderhoud hadden in het grote spoorwegge bouw aan de Friedrich Ebert An- lage te Frankfort. Wij publiceren hierbij het ver- T")e totale lengte spoor, waarop de Europese treinen rijden, bedraagt 520.000 km. Dit is 13 maal de omtrek van de aarde. Nog sterker: het is 1,35 maal de afstand van aarde naar maan. Stephenson voerde voor zijn eerste locomotieven de spoorbreedte van 1435 mm. in. Tot op de huidige dag is dat zo gebleven in de meeste landen. Bre der spoor hebben in Europa alleen Span je en Portugal (1688) en de Sowjet-Unie en Finland (1524). Van de Europese lijnen is 13,3 pet ge schikt voor elektrische tractie. Zwitser land is daarmee het verst gevorderd. De elektrificatie is daar vrijwel volle dig. Het hoogstgelegen spoorstation is de Jungfraujoch in Zwitserland: op 3454 meter. De meest noordelijke spoorweg loopt van Lulea naar Narvik, de lijn waarover het Zweedse erts van Lap land naar de Noorse zeehaven wordt vervoerd. De langste spoorwegtunnel is die van de Simplön op de lijn LausanneMi laan. Met ruim 19 km. vestigde deze een wereldrecord. De Gotthard-tunnel is maar 15 km. De langste spoo>rug in Europa is de Donaubrug bij Ceraavoda in Roemenië: 3850 meter. Nederland heeft de stoomlocomotieven afgedankt i.i vervangen door elektri sche en diesellocomotieven. Wij zijn daarmee menig ander land op voor. Er rijden in Europa altijd nog 60.000 stoere stomers. Alle Europese locomotieven tezamen hebben een capaciteit van 100 miljoen pk. Een enorme brok kracht, onvoor stelbaar. De stoomlocomotieven verdwijnen om dat ze als kolenvreters onvoordelige energie-verbruikers zijn. Elektriciteiten dieselbrandstof zijn goedkoper. Vergeet de goederenwagens niet. Eu ropa heeft er 2,7 miljoen. Zij vervoe ren jaarlijks bijna 2 miljard ton. Qoeie reis gehad?", vraagt Duitslands spoorwegman nr. 1 als we tegenover hem plaatsnemen in de conferentiekamer. „Hoe kwam U? Per auto, vlie gend, op de bromfiets Prof. dr. Oeftering vraagt naar de bekende weg. Zijn afd. Voorlichting had terwille van dit vraaggesprek een reis laten reserveren met de Rheingold, de snelle verbinding met uitzicht op de bedrijvige en toch altijd romantische Rijn. We vertelden hem dat de spijzen en dranken in de restauratiewagen ons uit nemend bekomen waren. En daarna zijn we beiden vlug en zakelijk tot de kernvragen overgegaan. Na onze voorstudie over de Duitse spoorwegen hadden wij enige vergelijkings- cijfers opgesteld, die uitgangspunt konden zijn voor dit gesprek. Hier volgen deze gegevens: Duitse spoorwegen Spoorbanen lengte Personeel Omzet Resultaat 1957 32.000 km 470.000 7200 milj. -ƒ 610 milj. Nederlandse spoorwegen 3229 km 30.000 500 milj. -{- 3.5 milj. De Duitse spoorwegen leden in 1957 dus kapitale verliezen. Voorts springt in het oog dat er verhoudingsgewijs in Duitsland veel meer mensen bjj het spoor werken dan by ons, nl. 15 per km spoorbaanlengte tegen 10 in Nederland. Gemiddeld 15 man op 1 km spoorbaan '"Pja, het merkwaardige van 1957 was dat het aan alle kanten een top jaar betekende", begon onze gastheer. „Het was het jaar met de meeste goederen en met de meeste passagiers. Desondanks dat enorme verlies Mijn drie collega's en ik stonden voor een zware opgave. Als u nu vraagt naar de oorzaken dan moet ik aan voeren: a. Nawerking van de oorlogsschade b. Achterstand in modernisering De Nederlandse spoorwegen en de Zwitserse spoorwegen zijn buiten kijf met hun vernieuwingen en aanpassingen veel verder gevorderd dan wij". „U bedoelt dat er in Nederland geen stoomlokomotieven meer rijden?" „Ja, het nieuwe bestuur stond voor de opgaaf de organisatie doelmatiger en moderner te maken. Dieseltreinen en elektrische treinen moeten in de plaats komen van minder rendabele stoomtreinen. Verder hadden wij voor het goederenvervoer enorme aantallen speciale wagons van geheel nieuw type nodig. Wij zitten midden in dat ver nieuwingsproces. Vraag niet hoeveel in vesteringen dat vergt, maar aan de andere kant kunnen we zeggen dat de verliezen door deze ingreep, die ook leidde tot inkrimping van de personeels sterkte, snel aan het afnemen zijn. No teert u maar: verlies '57 610 miljoen verlies '58 520 verlies '59 320 verlies '60 „12 „En dit jaar?", vragen we benieuwd. „Laten we de verwachting uitspreken dat we kiet spelen, dus niet langer een verlies hebben. Dat zit er echt wel in". „Daar wensen we u dan van harte geluk mee!" „Dank u wel" zegt prof. dr. Oeftering en hij glimlacht achter zijn brille- glazen. „Hoever bent u gevorderd met de elektrificatie?" „We hebben nu 4000 km gereed en gaan daarmee door maar het zal zeker nog tien jaren duren voor alle stoomtractie vervangen is door elektri sche en dieseltractie Gemiddeld kost elke km modernise ring de Duitse spoorwegen 810.000. Van het gehele spoorwegnet is nu 10% geëlektrificeerd. We gaan dat opvoeren tot 25%. Lang niet alle trajecten komen er namelijk voor in aanmerking". Al te royaal Wij keren terug naar de in Neder landse ogen al te royale personeels sterkte. Is die verhouding van 15 man op 1 km spoorbaan niet buitensporig? Wij in Nederland spelen het klaar met veel minder. „De vergelijking gaat niet helemaal op", zegt de president. „Om te begin nen hebben de Duitse spoorwegen de reparaties en het baan onderhoud geheel in eigen hand. De Nederlandse spoor wegen besteden veel uit aan derden. Bovendien zijn er in Duitsland veel meer stations en halteplaatsen (1 op 6 km) dan in Nederland (1 op 11 km). Maar wij geven onmiddellijk toe dat inkrim ping van het personeel, uiteraard op een sociaal vlekkeloze wijze, hoge noodzaak is om rendabel te kunnen rijden. Wij slagen ook in die richting. Door te moderniseren hebben wij nu al bereikt dat ondanks bekorting van de arbeidstijd we met 50.000 arbeids krachten minder toe kunnen. Dit schept geen problemen want het be drijfsleven zit te springen om men sen". Slagzin slaat aan „Hoe ontwikkelt zich het treinver keer bij u. Heeft u succes met de slagzin „Rij liever met de trein?" „Het verschijnsel dat arbeiders, die pendelen, overgaan op bromfiets, motor en auto zet zich voort. Maar daaren tegen neemt het personenverkeer per trein over de lange afstand aanzien lijk toe. Dat is verheugend". Een onderhoud als dit is leerzaam. Samen met prof. dr. Oeftering gaan we eens becijferen hoeveel de kilometer- prijs is die het publiek moet betalen in Duitsland en bij ons (zonder abon- nementreductie, enkele reis zonder meer): Duitsland Nederland Eerste klas 10,1 ct. 6,3 ct. Tweede klas 6,8 ct. 4,4 ct. „Bij u rijdt men voordeliger per trein betalen wy dit jaar, ondanks perso- neelinkrimping, 450 miljoen méér uit dan in 1960". „Heeft u tot slot voor een Nederlandse journalist een spoorwegnieuwtje dat zelfs in Duitsland nog niet wereldkundig is Mooie mop!", zei onze spoorweg-pro fessor en hij dacht lang na. Misschien is dit wat voor u: een atoomlokomotief kan niet economisch zijn, maar wel hebben onze ingenieurs een supersnelle lokomo- tief ontworpen die een normale trein kan voorttrekken meeen snelheid van 250 km per uur. Maar die lokomotief bestaa* alleen nog maar op papier, dat moet u er wel bijvoegen. En voor Nederland is natuurlijk in teressant (maar het is al bekend) dat er een nieuwe Rheingold gaat rijden. Amsterdam-Emmerik-Bazel/München, die 8 uur v.m. uit A'dam vertrekt en bij zonder gerieflijk is ingericht met een keuken van twee etages en met een dan per bromfiets", clusie. de Duitse con- De Duitse spoorwegen zijn op de belangrijke knooppunten modern in gericht. Een goed voorbeeld daar van is het centrale seinhuis in Frankfurt am Main, dat hoog boven het uitgebreide spoorweg-emplace ment is gebouwd. Let op de ronde vorm van het door hoge ramen om geven „zenuwstelsel"van waaruit alle bewegingen op de railzen gecon troleerd en geleid worden. Vooruitstrevend We dalen met prof. dr. Oeftering nog af in financiële problemen: rentelast, vreemd kapitaal, investeringen en der gelijke. Zij zullen de lezer minder in teresseren. Wel is het volgende belang wekkend: bij het streven de Duitse spoorwegen gezond te maken dient de directie nochtans begrip te hebben voor de sociale positie van de honderddui zenden die er voor zorgen dat de treinen op tijd en veilig rijden: de wegwerkers, de loketbeambten, de seinwachters, de rangeerders, de machinisten en conduc teurs en zo voort. „Ik geloof te mogen zeggen dat de Duitse spoorwegen in dat opzicht zelfs vooruitstrevend zijn", licht de presi dent toe. „Ik zal u één bedrag noemen: aan lonen, salarissen en sociale lasten panoramawagen van waaruit men een ideaal uitzicht heeft op Rijn- en berg landschap". Als gast van de Duitse spoorwegen hebben wij na dit gesprek nog een be zoek gebracht aan het seinhuis van het centraal station van Frankfort. In een torengebouw zagen wij diep onder ons meer dan twintig stellen rails blinken terwijl achter grote elektronische tafels met veelkleurige lichtjes en signalen spoorwegmensen binnenkomende en uitgaande treinen dirigeerden. Voorts gingen we de nieuwe tunnel binnen die men bij de Loreley graaft ten behoeve van de elektrificatie. De trein is als verbinding tussen Ne derland en Duitsland en daarmee besluiten we belangrijker dan ver moedelijk menigeen denkt. Dagelijks passeren op de tien grensplaatsen 111 personentreinen en 76 goederentreinen. Zij vervoeren per jaar ongeveer 2.500.000 passagiers en 5.500.000 ton vracht (1.000.000 meer dan al het wegtrans port). De Europese spoorwegen vervoeren per jaar ruim 8.000.000.000 passagiers: De gemiddelde reisafstand is 38 km. (in een langgerekt land als Italië 66 km. en in een minder uitgestrekt land als Luxemburg slechts 27 km.) In Europa is de gemiddelde vervoers- afstand van een ton goederen 185 km. In Amerika met zijn groter landopper vlak 720 km. Op 14 lijnen ligt de gemiddelde snelheid boven 100 km. per uur. Het snelst rijdt de Mistral (Parijs-Lyon) 128 km. per uur. Sommige treinen hebben in de loop der jaren een naam gekregen: Oriënt- Expres Parijs-W<;nenRheingold Hoek van Holland-Bazel) Berolina (Berlijn- Moskou). De TEE-treinen (Trans-Europ- Express) verbinden op snelle wijze de belangrijkste steden in West-Europa. Na de oorlog lebben negen Europe se spoorwegmaatschappijen 't EUROP- wagenpark opgericht. Iedere maat schappij bracht een evenredig aantal goederenwagens in deze gemeenschap 'thans bijna 200.000). Door dit systeem wordt vermeden dat zulke wagens le dig naar het land van herkomst terug lopen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5